EGYPTE EN IRAN EENS OVER HET NABIJE OOSTEN Gemeente Zierikzee wil kostbaar schilderij kopen De vervanging van ,Starfighter Minister Pronk zag bankroet van Bangla Desj Zware sneeuwstormen in de V.S. De werkloosheid Dit jaar moeten de olieprijzen omhoog Zoon doodt zijn vader DE ZIERIKZEESCHE COURANT tEQT K &ILT Opmerkelijke uitspraak van minister Warm in Siberië ZIER1KZEESC NIEUWSBOD Maandag 13 januari 1973 131ste jaargang Nr. 21623 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTJE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer Deltacross in domein-bossen CAIRO, 12-1. Egypte en Iran vinden dat de V.N.-re soluties over liet Nabije Oosten snel moeten worden uitgevoerd en Israël zich moet terugtrekken uil de bezette Arabische gebieden en de Palestijnen hersteld moeten worden in hun recht op zelfbeschikking. Dit staat in het communique waarmee zondag het vijfdaagse officiële be zoek van de sjah van Iran aan Egypte is afgesloten. Beide landen dringen ook aan op het verbieden van eenzijdige wijzigingen in de status van Jeru zalem. Sjah Mohammed Reza en zijn ge malin Farah zijn intussen doorge reisd naar Wenen, voor een privé- bezoek- De sjah en president Sadat van Egypte willen ook hervatting van de conferentie van Genève over het Midden-Oosten, met de deelneming van de PLO, de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. Sjah en president zijn vóór politie ke oplossingen voor de internationale monetaire crisis en de groeiende in flatie in de meeste landen „die de wereld verdelen in arme, onderont wikkelde en rijke, geïndustrialiseer de staten". Begrip en samenwerking Verder wijzen zij alle pogingen van de hand de economische crisis en inflatie te koppelen aan de stij ging van de olieprijzen. PARIJS, 11-1. De Franse minister van defensie, Jacques Soufflet, heeft verklaard, dat Frankrijk ten aanzien van de vervanging van de Starfigh- ter" een aantrekkelijker aanbod heeft gedaan dan de Verenigde Sta ten. Hij deelde mee dat de Franse rege ring aan de vier betrokken landen - Nederland, België, Denemarken en Noorwegen - heeft laten weten dat zij de Franse „Mirage F-l M-53" voor een vaste prijs - 27 miljoen frank (ongeveer f 18 min) - kan le veren. Volgens de minister bestaan er alleen maar schattingen over het geen de concurrerende Amerikaanse toestellen zullen kosten. Het gaat om de aanschaf van in to taal 350 machines waarvan Neder land er 102 voor zijn rekening neemt. OOSTERLAND. Het oudste lid van „Oosterlaiids Fanfarede heer A. A. Roks werd zaterdag hartelijk ge huldigd, in verband met zijn gouden jubileum bij de Oosterlandse mu ziekvereniging. Gevolgd door „de muziek" werd de jubilaris met een versierde auto afgehaald. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Om uit de internationale econo mische crisis te raken moet men zich verlaten op begrip en samenwerking en niet op bedreigingen en geweld", aldus het communique. „Voorts op het vinden van evenwicht tussen de prijzen van grondstoffen en afge werkte produkten". SCHIPHOL, 11-1. Bü zijn terug keer uit Bangladesj heeft de minister Pronk van ontwikkelingshulp een droevig beeld geschetst van de nood situatie die in het land is uitgeroe pen. Van de 70 miljoen inwoners zqn er circa 20 miljoen helemaal niet in het economisch proces ingeschakeld. Zij kunnen alleen maar hun hand ophouden. En zoals de situatie er thans ligt zijn er op korte termijn geen perspectieven te verwachten. Hongersnood, droogte, overstro mingen, geweld en algemene chaos hebben het land aan de rand van de afgrond gebracht. In feite is het al bankroet, aldus minister Pronk. Geconfronteerd met al deze ellen de heeft de bewindsman zoals reeds eerder gemeld besloten de hulp aan Bangladesj, die vorig jaar f 25 mil joen heeft bedragen, te verdubbelen tot f 50 miljoen. Volgens het Egyptisch-Iraans com munique hebben sjah en president Sadat „constructief en vruchtbaar" onderhandeld en is dat gebeurd in een „sfeer van echte vriendschap on broederschap". CHICAGO, 12-1. Zeker 25 mensen zijn omgekomen bij sneeuwstormen die het Amerikaanse midden-westen troffen. Duizenden reizigers bleven steken in de sneeuw. De nationale garde werd in Zuid- Dakota, Minnesota en Nebraska op geroepen om gestrande mensen te redden tijdens de zwaarste sneeuw stormen sedert 10 jaar. Op sommige plaatsen waaide de sneeuw op tot een hoogte van ruim vier meter. DEN HAAG, 11-1. Premier Den Uyl heeft op zijn wekelijkse pers conferentie, de hoogte van de werk loosheid in Nederland verontrustend genoemd. Vergeleken bij omringende landen is het stijgingspercentage van de werkloosheid in ons land niet zo groot. „Het tempo van de toeneming ligt elders hoger", aldus drs. Den Uyl. De premier zei niet te verwachten, dat in het eerste halfjaar van dit jaar een daling te verwachten is van het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van de werkloosheid. „Wij doen alles om verdere stijging tegen te gaan", zei drs. Den Uyl. Hij wees er op, dat een groot deel van het be drag van f 3,5 miljard, dat tegen het einde van het vorig jaar voor de werkloosheidsbestrijding werd uitge trokken, nog tot besteding moet ko men. Verbruiker aangesproken ROTTERDAM, 11-1. De president directeur van Esso Nederland, de heer F. G. van Duivenboode, meent dat dit jaar de prijzen van oliepro- dukten in Nederland omhoog moeten. Raadsvergadering op 22ste ZIERIKZEE, 11-1. Op woensdag 22 januari wordt een vergadering gehou den van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. De agenda telt een 25-tal punten, w.o. een ljjst van ingekomen stukken. Bij schrijven verzocht de Stichting Wereldwinkel toestemming om in 1975, gedurende een tiental weken te mogen koliekteren ten behoeve van nader aan te wijzen doelen. Voorge steld wordt het verzoek ter afdoe ning, te delegeren aan het kollege van b. en w. Het eerder verleende recht van optie aan Kok Bouwontwikkeling B.V. te Rotterdam, voor de bouw van 28 woningen aan de Volkerakstraat, dient te worden omgezet in een defi nitieve eigendomsoverdracht. Kok Bouwontwikkeling heeft inmiddels al haar rechten overgedragen aan Dynamo Projekt Nederland B.V., maar dit heeft verder voor de ge meente geen konsekwenties. Het bestuur van de Chr. School vereniging verzocht medewerking te willen verlenen, tot het ombouwen van de verwarmingsinstallatie in „De Maltarakkers", waarbij de olie branders worden vervangen door aardgasbranders. Idem voor de Jan W. v. d. Doelschool. Schilderij Bij antiquair Van der Eerden te Rotterdam is een fraai schilderij, voorstellende een gezicht op de Noord- en Zuidhavenpoorten met omgeving, te koop. Het doek heeft zowel artistieke als topografische waarde en werd om streeks de eeuwwisseling geschilderd door W. G. F. Janssen. De meerderheid in het kollege wil het doek aanschaffen ter aanvulling van de artistieke en historische kol- lektie. Het aankoopbedrag bedraagt f 15.000.—. Voorgesteld wordt verder een sub sidieverzoek van de Stichting Land bouwmuseum Schouwen-Duiveland, te honoreren met een subsidie van f 0.17 per inwoner. Het museum wordt ondergebracht in een gemeen telijk pand te Dreischor. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Er wordt meer valse schaamte f gevonden, dan schaamte. Wijnaendts Francken DEN BOMMEL. Dit is het interieur van het historisch kerkje van Den Bom mel (Goeree-Overflakkee) „in het nieuws" gekomen door verschijning van het boekje „Den Bommelin oude ansichten". In de woensdag a.s. ver schijnende Z.N.-Extra zullen wij extra aandacht aan dit boekje besteden. (Foto: Zierikzeesche Niet vsbode) „Ik zie niet in, waarom de oliein dustrie door zal gaan in Nederland produkten te verkopen tegen lagere prijzen, dan waarvoor de ruwe olie wordt ingevoerd", aldus Van Dui venboode. Hij zei dit in een interview met het NRC-Handelsblad. Volgens een woordvoerder Van Esso moeten de uitlatingen van Van Duivenboode niet gezien worden als een dreige ment, maar als een waarschuwing. „Wanneer dit jaar de prijzen op de vrije markt stijgen - en dat zal zeker gebeuren - verwachten wij toestem ming van de regering om onze pro dukten duurder te verkopen. Zo niet, dan zal Esso op de lange duur wel eens kunnen besluiten om niet meer aan Nederland te leveren", aldus de woordvoerder. ROTTERDAM, 11-1. De 44-jarige monteur C. C. uit Rotterdam is za terdag in zjjn woning door zjjn zoon en diens vriend met een hamer en mes om het leven gebracht. De poli tie heeft de dader, de 19-jarige J. C. en de 21-jarige militair J. K„ aange houden. De echtgenote had zaterdagochtend de woning aan de Agathastraat ver laten om met haar jongere zoon boodschappen te doen. Haar man en de oudere zoon lagen op dat moment nog in bed. Omstreeks 11 uur keerde de vrouw huiswaarts maar haar oud ste zoon stuurde haar weg met de mededeling dat er moeilijkheden waren. Deze kwamen geregeld voor omdat de man veelal dronken was. De zoon, die het altijd voor zijn moe der opnam, achtte het beter dat zij een paar uurtjes wegbleef. Drie uur later trachtte de vrouw telefonisch contact met haar man op te nemen. De telefoon werd niet be antwoord. Zij informeerde daarop de politie die een kijkje ging nemen. Deze trof de man badend in zijn bloed aan. Telefooncel voor rolstoelgangers UTRECHT, 11-1. Het Utrechtse Centraal Station heeft een primeur: in de stationshal is deze week een speciale telefooncel geplaatst voor li chamelijk gehandicapten die gebruik maken van een rolstoel. Het afwij kende van de cel is de lage bevesti ging van het telefoontoestel. De cel heeft evenals de overige cellen in de stationshal geen toegangsdeur. Verwachting tot dinsdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt met tijdelijk regen; tot krachtig of hard en aan de kust tot stormachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest minimumtempera turen omstreeks 4 graden, maxima rond 9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon; 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.56 Maan op 9.14, onder 19.34 Eerste kwartier: 20 jan. (16.14) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 jan. 4.28 16.51 10.16 22.20 Springtij: 14 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag bevinden we ons de gehele dag in een krachtige zuidwes telijke luchtstroming van vrij zachte en droge lucht zodat er maar weinig bewolking voorkomt. De stroming wordt in stand gehouden door een diepe depressie bij IJsland en een -gebied met hoge barometerstanden boven de Middellandse Zee. De zuid westelijke stroming zet zich tot ver in noordwestelijk en noordelijk Eu ropa voort en heeft in Zuid- en Mid- den-Skandinavië de vorst dan ook weer geheel verdreven. Een aktieve depressie die maandagochtend in het zeegebied ten zuidwesten van Ier land aankwam koerst snel naar het noordoosten en zal zich dinsdag in de omgeving van Schotland bevin den. Fronten van dit lagedrukgebied zullen dinsdag verantwoordelijk zijn voor veel bewolking waaruit regen of motregen zal vallen. Ook de wind neemt weer toe, vooral aan de kust. DEN HAAG, 13-1. „In een uiterst gematigd interview in de Haagse Post heeft de minister van financiën, de heer Duisenberg, het besef tot uit drukking gebracht dat de overheids sector niet onbeperkt kan worden uitgebreid. Dit nieuwe geluid is aan leiding een dringend beroep te doen op de Nederlandse regering de belas tingen drastisch te verlagen". Aldus zondagmiddag prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amsterdam, in het radiojournaal van de AVRO. MOSKOU, 13-1. Ook Siberië be leeft dit jaar een ongebruikelijk zachte winter, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. In plaats van de voor de tijd van het jaar gebrui kelijke 30 a 40 graden vorst is de temperatuur er nu vijf graden boven nul en valt er regen. Dit ongewone verschijnsel heeft op beperkte schaal overstromingen tot gevolg en bemoeilijkt het verkeer in Krasnojarsk. Volgens Tass zijn al leen de straatvegers en de school kinderen blij met het zachte weer. De schoolvakanties zijn namelijk verlengd om griep-epidemiën te voorkomen, die door de dooi bevor derd zouden worden. Tass zegt dat de ongewone temperaturen zijn ont staan door warme en vochtige lucht van de Atlantische Oceaan, die de Oeral is overgestoken en zo Cen- traal-Azië heeft bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1