Rotterdam wil meer olie guldens van „Den Haag Verfraaiingen en verbeteringen door huizenbouw B WÊÊ/ÊÊtt Scheepsongeluk voor Deense kust Vliegramp in Amazonegebied Winst voor liberalen en socialisten in Denemarken SPLIJTSTOFWISSELING KERNCENTRALE B0RSELE Tekort aan arbeidskrachten DE ZIERIKZEESCHE C tJRANT ©AUSTIN MORRIS Consument bracht minder naar de slager ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21622 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °a B.T.W. In dit nummer: Ingezonken zangvereniging herleeft Weer praten over hoogte schadeloosstelling ROTTERDAM, 9-1. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam heeft donderdagmiddag van de gemeenteraad opdracht gekregen weer met het kabinet te gaan praten over de hoogte van de schade loosstelling van de door Rotterdam geleden verliezen als gevolg van het olie-embargo. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 HANSTHOLM, 10-1. Voor de Deense kust is heden (vrijdagmor gen) vroeg de 648 ton metende Poolse treiler „Brda" door harde wind op een pier geslagen. Vijf bemannings leden verdronken en vier worden vermist. Een helikopter heeft zeventien zee lui van het schip opgepikt en twee wisten zich óp de pier te hijsen. Het ongeluk gebeurde tijdens een poging de al met averij kampende treiler de haven van Hanstholm. aan de noord westpunt van Jutland, binnen te sle pen. BOGOTA, 10-1. Een vliegtuig van de Columbiaanse Luchtvaartmaat schappij „Satena" is bij een binnen landse vlucht in het oerwoud van het Amazonegebied neergestoi't. La ter werd bekendgemaakt dat het toe stel 22 mensen aan boord had, die allen zijn omgekomen. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag vond in de grote zaal van het Herv. Vere nigingsgebouw in het Vrije alhier een druk bezochte feestmiddag plaats voor de Zierikzeese jeugdle den van de „Klub van ZesPeka". De ZesPeka-jongeren, leerlingen van Zierikzeesche basisscholen, zijn de kinderen „van het busje": zij zorgen met regelmatige akties dat die bus jes voor het kinderbeschermings- werk worden gevuld. Vandaar als tegenprestatiedeze feestelijke middag, die dankzij de medewerking van enige artiesten voorbij vloog. Tijdens het feest werd - zie foto - duidelijk met hoedjes gewerkt! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De raad vindt unaniem dat het re geringsaanbod van f 24 miljoen niet geaccepteerd kan worden en wil nu dat b. en w. gaan pleiten voor een volledige vergoeding van de schade, die Rotterdam heeft becijferd op ruim f 46 miljoen. De gemeenteraad nam unaniem een motie van het C.D.A.-raadslid H. Viersen (ex - havenwethouder van Rotterdam) aan, waarin het college wordt uitgenodigd opnieuw met Den Haag te gaan praten over de olie vergoeding. De discussie over de olievergoe ding aan Rotterdam speelde zich af rond de mededeling van de regering, dat de Maasstad op 24 miljoen gulden mag rekenen en rond de nota die b. en w. razend snel over deze woens dag gedane toezegging samenstelde. Wethouder van financiën, J. Riezen- kamp, zei donderdag nog eens dat het gemeentebestuur zeer teleurge steld is over de hoogte van de rijks bijdrage. Hij had „Den Haag" voor gesteld dat Rotterdam éénderde van het geleden verlies als „ondernemers- risico" voor zijn rekening wilde ne men. Het kabinet nam die suggestie niet over, zodat Rotterdam niet de gevraagde 30 miljoen gulden krijgt. Het college heeft er ook bezwaren tegen dat Rotterdam niet is betrok ken bij de werkzaamheden van de ambtelijke commissie, die de olie compensatie berekende en die de re gering adviseerde. „In een sfeer van anonimiteit is het Rijk tot andere compensatiecijfers gekomen dan wü. De rekenmethode die Den Haag ge bruikt heeft is ondoorzichtig", aldus wethouder Riezenkamp. RIJSWIJK, 10-1. De kosten van le vensonderhoud zijn het afgelopen jaar met 11 punten gestegen, maar de kosten die de consument voor het vlees moest maken gingen met twee punten omlaag. Ir. G. A. Meyer, voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees, vertelde dit in de donderdag gehou den bestuursvergadering. Het bestuur besloot de Nederland se minister van landbouw een brief te schrijven met een aantal wensen inzake het E.E.G.-beleid voor vee en vlees. Anders dan de Europese Com missie wil het handhaving van een oriëntatieprijs voor kalfsvlees. Het wil voorts, wegens de weinig gunsti ge marktsituatie een interventiemo gelijkheid voor varkensvlees. Ver mindering van het aanbod door het slachten van varkens op lichter ge wicht zal in de E.E.G. sterker be vorderd moeten worden dan nu het geval is. vindt het bestuur. UTRECHT. De drie vakcentrales: N.V.V., N.K.V. en C.N.V., hebben don derdag in Utrecht het op korte ter mijn uitbouwen van de kernenergie in Nederland, onaanvaardbaar ge noemd, op grond van wat nu bekend is over de gevaren ervan. De vak organisaties reageren hiermee op de energienota van minister Lubbers. KOPENHAGEN, 10-1. Bij de Deense parlementsverkiezingen heb ben de regerende liberalen hun zetel tal bijna verdubbeld. Zij sprongen van 22 naar 42 zetels, maar de soci alisten wonnen ook en bleven de Trootste partij met 53 zetels (winst zeven). Het folketing telt in totaal 179 zetels. De sociaal-democratische leider en oud-premier Anker Joergensen heeft verklaard dat premier Poul Hartling met zijn liberale minderheidskabir net af dient te treden om plaats te maken voor een meerderheidsrege ring onder sociaal-democratische lei ding. Maar Hartling, in juichstem ming na de liberale zege (een dei- grootste overwinningen in de Deense parlementaire geschiedenis), voelt daar niets voor. Hij zag in de uitslag een mandaat „het begonnen werk in samenwerking met andere partijen te voltooien". Het zal moeilijk zijn t-en^abiele regering te vormen die het hoofd kan bieden aan de ernstige werkloosheid inflatie en andere economische moei lijkheden. De winst van de liberalen is voornamelijk ten koste gegaan van kleinere partijen rechts van het centrum, op wier steun met minder heidskabinet doorgaans kon rekenen De machtsverhouding is dus nauwe lijks veranderd. „Spotje" op Sirjansland SIRJANSLAND, 9-1. In ander verband werd er al eerder op gewezen, dat ook te Sirjansland de nodige verbeteringen worden aangebracht en verfaaiïngen, die bet geheel van hel dorp ten goede komen. In 1974 was daar duidelijk sprake van. Punt is de oplevering van de be- jaardenwoningen aan dc Kerklaan. Meer dan een bijkomstigheid verder is wel dat de Kerklaan is doorgetrokken en bestraat en uitmondt op dc Lage- weg, met als gevolg dc mogelijkheid tot een volstrekt veilige invoeging van het verkeer op deze weg. Voorheen was de toestand minder gunstig. Toen kwam het verkeer uit de Korte Poststraat en bestond - vooral bij slecht zicht - een levens gevaarlijke situatie. Aan het bouw- front intussen is nog meer nieuws Aan de Lage Weg kwamen twee nieuwe bungalows gereed, waarvan 1 bijzonder fraai.- Dit huis werd be stemd als pastorie voor de nieuwe predikant ds. Tukker. Op de hoek van de doorgetrokken Kerklaan staat een iets kleinere bungalow. Riant hui» Verder verrees aan de Kerklaan - in het verlengde van de Korte Noord straat - een riant huis voor de fa milie Hanse. Binnen enkele weken kan dit huis gereed komen, waar door een zeker cachet aan dit deel van de Kerklaan zal gegeven zijn. Al met aldus bouwzaken, die het dorp ten goede komen. Belangrijk blijft intussen nog een opknapper van de trottoirs. Een goede beurt zou wenselijk zijn, maar dit is geen nieuw gegeven. Eerder al werd de noodzaak gesignaleerd. BORSELE, 10-1. De kerncentrale by Borsele in Zeeland ligt vanaf 15 januari zes weken stil. In die tyd wordt een deel van dc brandstof van de centrale, het verrijkte uranium, voor dc eerste maal in 16 maanden „ververst". De uraniumtabletten in de 121 splijtstofelementen van de centrale vertegenwoordigen een brandstof- waarde, gelijk aan 203 miljoen ton steenkool, terwijl het kostbare ura nium zelf niet meer dan 38 ton weegt, aldus mededelingen van de direktic van de centrale. Tijdens de zes weken durende brandstofwisseling zal dc centrale verder een algehele controle- en re visiebeurt ondergaan, waarbij op ZIERIKZEE. De nationale kok wedstrijd om de Zilveren Koksmuts werd gewonnen door de heer P. G. Schametz, chef-kok van het Strand- holel te Vlissingen. De zilveren koksmuts werd donderdagmiddag uitgereikt in het Congrescentrum van de RAI, waar de Horecava wordt gehouden, 's Avonds echter was de gelukkige prijswinnaar - met char mant gezelschap - al in „Mondragon" te Zierikzee, waar de direktie van het Strandhotel de fortuinlijke me dewerker een etentje aanbood. De muts (foto) moest uiteraard even opgezet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De ware onschuld schaamt zich voor niets. Rousseau Door herhaaldelijk opbreken z(jn die trottoirs in slechte staat, vooral in de Korte Noordstraat. De ver wachting bestaat overigens wel, dat ook dit t.z.t. voor elkaar komt. HAARLEM, 9-1. B(j de jaarlqkse enquete van de kamer van koophan del en fabrieken voor Haarlem cn omstreken is gebleken, dat een be langrijk deel van de bedrijven met een tekort aan arbeidskrachten Jkampt, Vooral dc metaalindustrie, de machine-industrie cn de transport- middclenindustrie hebben een tekort aan personeel. Het Hoogovenbedrijf in IJmuiden heeft, behalve door technische storingen, ook door het tekort aan arbeidskrachten in 1.974 een stagnerende produktie gehad. Hoogovens kan niet genoeg perso neel voor produktiefuncties krijgen. Dc voorzitter van de kamer, mr. J. C. Droste, heeft dit donderdag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld. WA7 UdT VI bilt sommige dagen 450 a 500 mensen betrokken zijn. Er zijn zeer strenge veiligheidseisen gesteld in verband met het stralingsgevaar. De splijt stofwisseling wordt geheel mecha nisch onder water uitgevoerd. De kerncentrale Borsele heeft nu 16 maanden op zijn eerste brandstof kern kunnen draaien. VLAARDINGEN. Dc voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor de beneden-Maas, ir. B. Wilton, heeft in zijn jaarredc donderdag o.a. geklaagd over tekor ten aan geschoolde arbeidskrachten in het Rijnmondgebied. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend vrij zacht In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog; matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest; temperaturen tussen 5 en 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51 Maan op 7.50, onder 16.17 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53 Maan op 8.24, onder 17.22 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.54 Maan op 8.51, onder 18.28 Nieuwe maan: 12 jan. (11.20) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 11 jan. 2.34 15.00 8.30 20.37 12 jan. 3.19 15.42 9.08 21.15 13 jan. 3.57 16.18 9.43 21.47 Springtij: 14 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook zaterdag zal ons land zich in zachte lucht bevinden, waar bij de regenkansen vrij klein zijn. In de nacht van donderdag op vrij dag bleef het vrijwel overal droog. De minimumtemperaturen lagen tus sen 7 en 8 graden en daarmee nau welijks onder de maxima van don derdagmiddag. In West-Europa komt nu geen vorst meer voor met uitzon dering van de berggebieden en van Noord-Scandinavic. Wel is er in de afgelopen dagen vooral in Scandina vië, Finland en Oost-Europa een flink pak sneeuw bijgekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1