AANVULLENDE WERKEN IN WELZIJNSWERK AANTAL WERKLOZEN GROEIT NAAR DE 200.000 POLITIEK AGENDA Minister pakt uit tegen V.V.D.M. Tiel wil de binnenstad verkeersvrij Billekoek mag, oorvijg niet Geen wijzigingen in Rusland PIKANT GEVRIJ inde ALPENWEI Oudste Portugese man (117) overleden Landbouwschap wil 15 procent prijsverhoging 2 Men mag geen politiek „bedrij ven' in een krant, die alle bevol kingsgroeperingen omvat, maar het is wel duidelijk, dat in de va derlandse politiek thans enkele duidelijke lijnen zichtbaar worden, die zonder twijfel in 1975 worden doorgetrokken. Worden ze niet doorgetrokken, dan bestaat de kans op een uit balans geraakte situatie, voor de een een afschrik wekkende zaak, voor de ander een begeerde situatie. Politiek is nog altijd een onze ker bedrijf en daarom is het wel licht beter, maar niet al te veel aan voorspellingen te doen. Het gaat er om kijk te krijgen op hoe de kaarten liggen geschud. Er is een belangrijke zaak, die de geesten - zowel van politici als (vooral ook) ekonomen - verdeeld houdt. n.l. de injektie van de ov er heid van de nu wel bekende f 3,5 miljard. De regering wil dit enor me bedrag ten goede laten komen aan de bestedingen. De filosofie is duidelijk. Meer bestedingen be tekenen meer vraag naar procluk- ten en dat betekent weer meer werkkrachten. Een typische werk loosheidsbestrijdingsmaatregel der halve. Maar anderen geloven daar niet in. Ze vrezen dat het geld al te snel zal zijn opgesoupeerd en ge ven daarom de voorkeur de be drijven te steunen, waardoor deze kunnen investeren. Wordt er een maal weer stevig ge-investeerd, dan komen de arbeidsplaatsen vanzelf. Ook een vorm van werk loosheidsbestrijding derhalve en - naar de voorstanders zeggen - op veel langere termijn. Een ander heet hangijzer in de politiek blijft uiteraard de pluri forme samenstelling van het kabi net. K.V.P. en A.R.P. maken er deel van uit. De één zegt, dat bei de partijen progressief genoeg zijn, om plaats te kunnen blijven ne men in de socialistische regerings wagen, de ander houdt vol dat beide partijen als „bijwagen" van de progressieve drie worden ge bruikt. In beide kampen kan moeilijk een volledig betrouwbaar oordeel hierover worden geveld. Van V.V.D.-zijde roept men uit, dat de confessionele partijen „nu einde lijk" eens moeten gaan inzien, dat het allemaal zo niet kan, maar bij de P.v.d.A. is kennelijk ook enige helderheid nodig, gezien de uit spraak van de voormalige partij voorzitter André van der Louw, dat de progressieven maar eens moeten kijken, wat er met de com munisten in de toekomst valt te ondernemen. De politieke situatie is dus wel gekompliceerder geworden en het staat wel vast, dat 1975 in ieder geval de nodige politieke binnen landse spanningen te zien zal ge ven. 1975 is niet alleen het jaar van de vrouw, maar ook van meer dui delijkheid in de politiek, in dier voege, dat bestaande construkties aan een vuurproef worden onder worpen en mogelijk nieuwe zich zullen aandienen, al of niet met sukses. DUIVELAND. Hoe het allemaal zal gaan met hel winterweer of liever het on-winterse weer, weet niemand. In ieder geval geeft - niet alleen door de uitloop van planten - de natuur al een beetje een vroeg-voor- jaarsbeeld. Dit „maartse" 'plaatje van een Duivelandse boerderij be wijst het. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Projekt C.R.M. Advertentie UTRECHT, 8-1. Het ministerie van C.R.M. heeft, sa men met het NVV-jongerenkonlakt, een projekt ont wikkeld voor aanvullende werken in het welzijnswerk, voor 500 lot 1000 werkloze jongeren. Voor het projekt is 1' 15 miljoen hesehikhaar gesteld, die «le regering hier in september 1974 voor reserveerde. Hel NVV-jongerenkonlakt heeft woensdag een en ander bekend' gemaakt. Op zeer korte termijn zullen welzünsinstellingcn in staat worden gesteld één of meer jeugdige werklozen aan te trekken voor werk in de bejaarden zorg, in de administratieve, huishoudelijke of technische sector. De regering heeft bepaald dat de maatregel niet geldt voor de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, zo heeft het jongeren kontakt laten weten. UTRECHT, 8-1. De manier waarop de Vereniging van Dienstplichtige Militairen reageert op fouten van de legerleiding, vindt defensie-minister Vredeling nogal hinderlijk. „Jullie zien er een spelelement in. Ik b'espeur een soort baldadigheid, ol nee veulenachtigheid, Ik denk altijd maar dat hoort bij jullie leeftijd", aldus Vredeling' in een interview in „Twintig", het blad van de VVJDM. De minister zegt dat de legerlei ding zich - na de problemen die er met enkele generaals in het verleden zijn geweest - thans loyaal opstelt ten opzichte van de politieke leiding. Bij de VVDM mist hij objectiviteit: „Jullie hebben je nog nooit lofwaar dig uitgelaten over het kader. Jullie doen net alsof alle VVDM'ers enge len zijn en de legerleiding uit louter baarlijke duivels bestaat", zo verwijt de minister de VVDM. TIEL, 8-1. Mogelijk wordt het centrum van Tiel afgesloten voor verkeer. De minister van economi sche zaken heeft zich in principe be reid verklaard f 650.000 beschikbaar te stellen voor het één miljoen gulden kostende projekt. De gemeente heeft de winkeliers gevraagd, f 300.000 voor hun reke ning te nemen. Zelf wil de gemeente f 44.C00 beschikbaar stellen. Het verkeersvrij maken van de Tielse binnenstad kan in drie maan den gerealiseerd worden. NKV-plan voor vroegere pensionering UTRECHT, 8-1. Het N.K.V. sleutelt aan een plan om oudere werknemers de kans te geven om vrijwillig een paar jaar eerder met werken te stop pen. Secretaris A. P. A. Riemen van het N.K.V. zei woensdag in de radio- en actualiteitenrubriek van de VARA dat het plan er op neer komt dat arbeiders vanaf hun (waarschijn lijk) 62e jaar kunnen stoppen met werken als ze dat willen. De enige voorwaarde is dat het bedrijf waar ze werken een jonge werkloze de opengevallen arbeids plaats laat innemen. De „afvloeien de" oudere werknemer zou dan de W.W.-uitkering van de jongere moe ten overnemen, zodat hij niet met een terugvalt op een lagere A.O.W.- uitkering. De gemeenten en de marktkooplieden UTRECHT, 8-1. De tarieven voor een standplaats op de markt zijn in vele gemeenten onnodig hoog. Dit stelt de 'heer Jos Wagenaar. vice- voorzitter van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel (ongeveer 5000 leden) in een open brief aan alle gemeenteraadsleden van gemeenten met een markt. Jeugdige werklozen, die langer dan twee maanden werkloos zijn, kunnen door bemiddeling van het arbeids bureau een tijdelijke arbeidsplaats krijgen in de welzijnssector bij in stellingen die hen willen opnemen. Tijdens hun dienstverband kunnen deze jongeren een opleiding krijgen, die aansluiting geelt op het middel baar beroepsonderwijs. Daardoor is er voor hen een zeker beoepsperspec- tief geopend op een funktie. als so ciaal-cultureel werker in de wel zij ns- of gezondheidssector, merkt het Jongerencontact hierbij op. De jongerenorganisatie van het NVV beschouwt dit onderdeel dan ook als een van de pijlers van de maatregel. Zij zal er bü de welzij nsinstellih- gen op aandringen, dat de werkloze jongeren die bp hen op deze manier in dienst komen, zinvol werk krijgen te deen, zodat zij wezenlijk met het welzijnswerk kunnen kennismaken. Ook zouden de instellingen de jon geren moeten stimuleren de oplei ding tijdens het werk, de zogenaam de inservice-training, of een scha- kclprogramma. te volgen om zo aan een middelbare beroepsopleiding te kunnen deelnemen. De jongeren die via het project aan de slag gaan, zullen worden be taald volgens de c.a.o.-normen. Oui voortzetting Het NVV-jongerenkonlakt vindt, dat het projekt alleen dan zinvol is, als voortzetting voor de komende ja ren zeker wordt gesteld. Daartoe zou de maatregel een vaste plaats op de rijksbegroting moeten krijgen. Een van de bepalingen waaraan het pro jekt is gebonden, namelijk dat op verzoek van de directeur van een Gewestelijk Arbeidsbureau het tij delijk dienstverband moet worden verbroken, vindt de jongerenorgani satie in strijd met de opzet van de maatregel. Een GAB-directeur kan dit eisen wanneer aan de „werkzame werkloze" passend werk kan worden geboden. Hogere pensioenen voor landbouwers DEN HAAG, 8-1. Alle pensioenen van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw^ijn per 1 januari 1975 met drie procent verhoogd. Evenals vorig jaar zullen ook de per 1 janua ri jl. opgebouwde rechten drie pro cent hoger worden. Voorts zal in 1975 een extra maand pensioen worden uitgekeerd. Dit alles is mo gelijk door bijzondere baten, verkre gen uit beleggingen van onroerend goed. zo heeft het bedrijfspensioen fonds voor de landbouw meegedeeld. LONDEN. 8-1. Een rechter in het Engelse Kinghorn heeft zich de gramschap van de Britse beweging voor vrouwenemancipatie op de hals gehaald door een man weliswaar vijf pond boete te geven omdat hij zijn vrouw had geslagen, maar daarbij te zeggen: ,Als u dat wilt mag u uw vrouw een pak voor haar billen ge ven, daar zal ik niets van zeggen, maar u mag haar niet om de oren slaan". De uitsluiting van de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht is volgens het NVV-Jongerenkontakt niet in overeenstemming met de be doeling van de maatregel en even-- min met de aard van de jeugdwerk loosheid waar hel gaat om het struk- turele karakter ervan. Het Jongercnkontakt is van me ning dat dergelyke op jongeren toe gespitste plannen ook in andere be- roepssektoren moeten worden ont wikkeld. MOSKOU, 8-1. De Sowjct-Unic heeft woensdag speculaties over „hangende wijzigingen in de rege ring" en het bestaan van „politieke spanningen" in het Kremlin als „on gegronde verdichtsels" van de hand gewezen. Het persbureau Tass verklaarde naar aanleiding van de „speculaties: „partij en volk van de Sowj et-Unie zijn één, en het Sowjetrussische volk schenkt zijn leiders, zijn partij en het centrale comité van de partij volledig vertrouwen en volledige steun". Het commentaar van Tass was een reactie op speculaties in het Franse dagblad Le Monde. De secretaris-generaal van de Sowjetrussische communistische par tij, Leonid Brezjnjew, wiens gezond heidstoestand de laatste tijd aanlei ding lot tal van geruchten was, woonde woensdag de bijzetting bij van zijn moeder op het exclusieve kerkhof Nowodewitsji. Drootn van een werknemer LEICESTER, 8-1. De werk- nemers van een fabriek van breigoederen in het Engelse Leicester hebben vrijwillig af gezien van een loonsverhoging van bijna drie pond, circa achttien gulden, waarop zij volgens hun arbeidskontrakl recht hadden. De 370 werknemers, voor het merendeel vrouwen, be sloten op een vergadering tot deze vrijwillige bevriezing van hun loon om daarmee een bijdrage aan de strijd tegen de inflatie te leveren en om de werkgelegenheid niet in ge vaar te brengen. „Als we de loonsverhoging hadden aangenomen zouden de produkten van onze fa briek duurder zijn geworden, er zouden minder bestellingen komen en dat betekent min der werk voor ons", zei een werkneemster. Hun vakbond, die bij onder handelingen met de werkge ver deze loonsverhoging er door had gekregen, voelt zich echter in zijn hemd gezet. Een funktionaris zei dat de botid een onderzoek zal instellen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond 8.00 uur Frivole buitelingen tussen de Alpen... it door LISSABON, 8-1. De oudste man van Portugal, de als oom Labaredas (ome Vlam) aangesproken Jose Luis, is op 117-jarige leeftijd overleden, drie dagen nadat hij zich had laten inschrijven voor deelneming komen de verkiezingen. Jose Luis verwierf zijn bijnaam volgens de Diario dé Noticias in de Portugese hoofdstad, doordat hij „opbrandde in het vuur van een le venlang hard werken". Oom Labaredas was geboren in 1858. Hij heeft vier koningen en vijftien presidenten meegemaakt en heeft nooit kunnen lezen of schrij ven. Op het stembureau „tekende" hij met een duimafdruk. DEN HAAG, 9-1. Het voorstel van de Europese Commissie om voor het komende prysjaar de Europese land bouwprijzen met gemiddeld 9 pet. te verhogen schiet tekort. Er moet een verhoging met gemiddeld 15 pet. ko men. zoals de EEG-landbouworgani- satie Copa heeft voorgesteld. Dit standpunt heeft het bestuur van het Landbouwschap woensdag in zyn vergadering ingenomen. ANWB Technostation in Zeeland DEN HAAG, 8-1. De ANWB zal op maandag 13 januari a.s. zijn eerste technostation in Zeeland in gebruik nemen. Daarmee komt een eind aan de lastige situatie voor de Zeeuwen, die hun auto alleen buiten hun pro vincie konden laten keuren. Het nieuwe technostation, dat ge legen is aan de Arnesteinweg 20 in Middelburg, krijgt voorlopig een capaciteit van ca. 1500 tol 2000 tech- nokeuringen per jaar. Bewoners van de Zeeuwse eilan den en van Zeeuws-Vlaanderen krij gen, ter introduktie, de eventueel te maken kosten aan tol- of veergelden terug. Afspraken voor een keuring kun nen worden gemaakt via het ANWB- kantoor in Middelburg, tel. 01180- 14800. Plan tot versnelling- bouwwerken DEN HAAG, 8-1. Het ministerie van binnenlandse zaken wil in sa menwerking met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening nagaan of bestuursproble- men, die de uitvoering van bouw werken bij provincies of gemeenten vertragen, snel opgelost kunnen worden. Staatssekretaris Polak heeft hierover woensdag een 'brief gezon den aan de provinciale en gemeen tebesturen. De staatssekretaris denkt hierbij aan vertragingen die het gevolg zijn van het afwerken van procedures voor het afgeven van vergunningen en dergelijke. Rotterdam krijgt f 24 miljoen olievergoeding ROTTERDAM, 8-1. Hef ministe rie van binnenlandse zaken heeft het gemeentebestuur van Rotterdam woensdag laten weten, dat de Maasstad kan rekenen op een ver goeding van f 24 miljoen voor de schade die de haven heeft geleden als gevolg van het Arabische olie embargo. In de door staatssekretaris Polak getekende brief aan het ge meentebestuur van Rotterdam staat, dal het kabinet zich bij zijn beslis sing heeft laten leiden door het rapport van de interdepartementale werkgroep, die heeft nagegaan, wel ke financiële nadelen voor Rotter dam rechtstreeks zijn voortgevloeid uit het olie-embargo. Omvangrijke inbrekersvangst te Rheden ARNHEM, 8-1. Bij een gecoördi neerd recherche-onderzoek onder leiding van de gemeentepolitie van Rheden zijn 450 inbraken opgehel derd en 40 verdachten aangehouden van wie er nog 9 in voorlopige hech tenis zitten. Bij de inbraken, die vooral in de regio van Arnhem wer den gepleegd, werd voor bijna vier ton buit gemaakt. DEN IIAAG. 8-1. Het aantal werk loze mannen en vrouwen, (de gere gistreerde arbeidsreserve) is in de cember met 26.440 of 16.2 procent toegenomen lot 189.700. maar deze stijging komt voor ren belangrijk deel voor rekening van liet seizoen, zo blijkt uit de maandcijfers van hef ministerie van sociale zaken. Dc werkloosheid als trend, d.w.z. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21^J(jj Maandag en zondag gesloten. Donderdag 9 januari Ziqrlfczee IieiaJ! Verenigingsgebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep Vrijdag 10 januari Zicrijfzee „Ziejook". Aula R.S.G. „Prof. Zee man". „The Graduate", 20.00 uur. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, Natuur- en \(9gelwacht, lezing over zeezoog dieren door dr. L. van Haaften. i Zaterdag 11 januari Westerschouwen Hoofdingang Domeinen, 13.30-16.00 uur, derde Deltacross (wedstrijd- en triinlopen van s.v. Delta Sport). Zondag 12 januari Zierikzee Concertzaal-foyer, Kofieconcert ZVU 12.00 uur. Rcijesse Herv. kerk: R.K. Ritmisch Koor, 10.30 uur. Maandag 13 januari Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Bedrijfs voorlichting, 19.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Parochiecentrum. U.V.V.-kontakl- avond, 19.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. 's Landskamer. Waterschap Schou- wen-Duiveland, 10.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afde- ling, 19.45 uur. Vrijdag 17 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Familieavond Chr. Platlelandsorganisaties, 19.30 uur. Vrijdag 24 januari Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met Ho pe", 20.00 uur. hel voor seizoen gekorrigeerde cijfer van de werkloosheid, steeg met 1.000 tot 164.500. De geregistreerde open staande vraag naar arbeidskrachten is met 3.700 gedaald tot 59.100. .Steeg hol aantal werklozen in rl«- ecmbcr jl. met 26.440 ««fwcl 16.2 pre cent. in december 1973 bedroeg de stijging tegenover november 1973 20,930 (17,9 procent) cn in december 1972 11.78(1 (9 7 procent). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Bedrijfsbezetting be-eindigd EINDHOVEN, 9-1. Dc bezetting van Crosland-Filtcrs in 's-Hertogen- bosch zal donderdagochtend om 7.45 uur ten einde lopen. Na overleg tus sen het aktiecomité van dc bezetters, dircktic. burgemeester mr. G. van dfr Ven en wethouder mr. G. Ver kuilen van den Bosclo is overeen stemming bereikt over een aantal punten. •„Op korte termijn zal een onder zoek worden ingesteld door dc ar beidsinspectie in Noord-Brabant ten aanzien van het behoud van de werkgelegenheid. Bovendien zal de direktie van Crosland-filters geen maatregelen treffen tegen de deel nemers aan dc bezetting. Dc salaris sen zullen normaal worden doorbe taald en dc ontslagen, die inmiddels al waren aangevraagd bij het Ge westelijk Arbeidsbureau worden in getrokken. Vrouw in wagon UTRECHT. 8-J. EenNS-em- ployc heeft een 67-jarige Am sterdamse vrouw bevrijduit een goederenwagon die op het emplacement bij Hilversum f'tond. De NS'cr was gealar- neerd door gebons op dc af gesloten deur van dc wagon. Nadat dc totaal verkleumde vrouw met wat straffe koppen koffie iveer wat op verhaal was gekomen, vertelde ze de sporwegrecherche dal ze dc vorige avond na een echtelijke tivisl haar woning in Amster dam had verlaten. Ze teas gaan dwalen en uiteindelijk in Hilversum terecht gekomen. Toen daar tot overmaat van ramp bleek dat ze haar tasje met geld onderweg was verlo ren, had ze doodmoe en ten einde raad maar ren nachtle ger opgeslagen in tlr goede renwagon. Dr tra gun werd, toen ze in diepe rust lag. afge sloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2