Luchtvaartakkoord tussen China en Nederland Zuid-Molukse roversbende werd opgerold Verliezen van Palestijnen Het dreigement van Kissinger BIJ ONTWIKKELING GREVELINGENBEKKEN WORDT PRIMAIR GESTREEFD NAAR NATUURGEBIED MET REKREATIE-PLAATS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Resultaat van bezoek ZO TERUG Staking in Afrikaanse mijn(en) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21020 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtmarv, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar f 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Enkele kalenders van „eigen bodem" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het treuren baut de dode niet, a en voedt des levenden ver- J J driel. Vondel ROTTERDAM, 6-1. Een speciaal rechercheteam van de Rotterdamse en de Rijkspolitie heeft een bende Zuid-Molukkers opgerold, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor tenminste drie ernstige misdaden. Vier bendeleden (drie hebben be kend) worden ervan verdacht op 29 augustus 1974 in Moordrecht een overval te hebben gepleegd, waarbij een 40-jarige bankdirekteur door een schot uit een pistool levensgevaarlijk werd verwond. Verder staat vast dat zeven man uit de bende op 9 septem ber j.l. op de Mauritsplaals wraak hebben genomen op een Turkse ca féhouder. Deze man werd neerge- maaid met een machinepistool. Eén Zuid-Molukker en een Rotterdams bendelid worden beschuldigd van een - mislukte - overval (3 mei 1974) op een bankloper van de AMRO- bank. De politic acht het mogelijk dat de bendeleden nog meer misda den hebben gepleegd. JERUZALEM. Israël heeft maan dag Libanon gewaarschuwd voor het binnenrukken van Syrische strijdkrachten". Volgens de Israëli sche minister van defensie, S.iimon Rcrcs, zoekt Syrië expansie in Liba non. PEKING, 6-1. Nederlandse en Chinese aniblenaren De V. N. zullen gaan werken aan de opstelling van een lucht vaartakkoord lussen de Volksrepubliek China en Ne derland. „Let wel" - zo zei minister M. van der Stoel van buitenlandse zaken in Peking - „het is geen ak koord over liet verlenen van landingsrechten. Ook zal Op de laatste gespreksdag waren voornamelijk wederzijdse problemen, de Verenigde Naties en Azië, aan de orde gekomen. Volgens de Neder landse minister kan men van een or gaan als de Verenigde Naties, met al zijn tekortkomingen, toch zeggen dat het zou moeten worden uitgevonden als het niet bestond. een scheepvaartakkoord kunnen worden afgesloten, waartoe al voorbereidende besprekingen zijn geweest". Dit zei minister mr. Max van der Stoel maandagavond na afloop van zyn reeks besprekingen met zijn Chi nese ambtgenoot Tsjiao Koean-Hoea. „Ik ben voldaan over de versterking van de wederzijdse betrekkingen", zo vervolgde hij. Minister Van der Stoel heeft zyn Chinese collega uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Nederland. De Chi nese bewindsman heeft de uitnodi ging aanvaard. Later zal een geschikt tijdstip worden uitgezocht. Nederland en China zouden het er over eens geworden zyn (naar aan leiding van de kritiek van Ameri kaanse zyde op het stemgedrag van het Afro-Aziatische blok in de Alge mene Vergadering) dat het in de eer ste plaats de bedoeling moet zyn dat er overeenstemming moet komen tus sen de landen. Men zal zich beraden over een uit breiding van de culturele contacten tussen beide landen. Hierbij dacht de Nederlandse minister aan meer we derzijdse informatie. Ook heeft hij de mogelijkheid besproken van het permanent vestigen van een Neder landse joui-nalist in Peking. Hieraan zouden echter nogal wat haken en ogen zitten. BEIROET, 6-1. De Palestijnse gu errillabeweging heeft 37.600 mensen verloren sinds El Fatach, de voor naamste verzetsorganisatie, 10 jaar geleden werd opgericht. Dit heeft Yasser Arafat, de leider van de overkoepelende „Palestijnse bevrij dingsorganisatie" (P.L.O.), in een vraaggesprek met het Libanese weekblad „Al Balagh" verklaard. JOHANNSEBURG, 6-1. De ar beidsonrust in de goudmijnen van Zuid-Afrika heeft zich maandag uit gebreid tot een vierde mijn, waar 12.000 zwarte arbeiders het werk neerlegden, zo wordt van werkge verszijde meegedeeld. Deze mijn ligt in Transvaal, 150 km ten z.w. van Johannesburg. In de andere 3 mij nen is maandag het werk hervat. ZIERIKZEE. Van „eigen bodem zijn nog enkele kalenders voor 1975 uitgekomen t.iv. van de Kon. Zee- landia N.V. en de R.T.M. Op laatst genoemde kalender is tussen enkele exotischer plaatjes, deze te vinden van Moriaanshoofd. Voor bespreking van de kalenders zie men elders in dit nummer. Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen Eerst enkele opklaringen, maar mor gen overdag half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen; ma tige tot vrij krachtige wind uit west tot zuidwest; minimumtemperaturen van 5 tot 0 graden, maxima rond 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 8.46, onder 16.47 Maan op 5.15, onder 13.33 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.48 Maan op 6.16, onder 14.21 Nieuwe maan: 12 jan. (11.20) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 8 jan. 12.00 5.29 18.03 9 jan. 0.42 13.12 6.46 19.11 Springtij: 14 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag trok een front met regen van noordwest naar zuidoost over ons land. De meeste neerslag viel in het midden van het land: gemiddeld 16 millimeter. Het zuiden kreeg be langrijk minder. Daar vingen de re genmeters een hoeveelheid op die overeenkomt met zo'n 5 millimeter. Na het voorbijtrekken van het front ruimde de wind naar het noordwes ten en stroomde koudere van pool streken afkomstige luchtmassa's over het land uit. Deze lucht zal zich het komende etmaal verder over na genoeg geheel Europa uitbreiden zo dat ook daar een einde zal komen aan het zachte weer. Op de oceaan blijven de depressie's actief. Sterk Europa Volgens minister Van der Stoel is ge durende de besprekingen van de af gelopen dagen gebleken dat een sterk Europa brandend aktueel is voor China. Zij hebben belangstelling voor Europa en zien de eenwording ervan als een belangrijk tegenwicht tegen de Sowjet-Unie. Ze hebben voortdu rend beklemtoond dat een sterke ver dediging een noodzaak voor Europa is. Minister Van der Stoel wees er na drukkelijk op dat de Nederlandse de fensie-inspanningen niet aan de orde zijn geweest. Ge/.üm de .Chinese belangstelling voor Europa heb ik gesuggereerd, al dus minister Van der Stoel, dat de Chinezen een ambassadeur naar de Europese gemeenschappen moeten sturen. Deze gedachte is niet direct verworpen en ik verwacht dat ze se rieus overwogen zal worden. CAIRO, 6-1. De uitspraak van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, dat „in geval van uiterste nood" een mi litaire interventie van de Verenigde Staten in de olieproducerende Ara bische staten niet is uitgesloten, heeft in de Arabische wereld veel onrust verwekt en tot scherpe reacties ge leid. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Mahmoed Riad, verweet Kissinger maandag dat zijn dreiging met geweld in strijd is met het Hand vest van de Verenigde Naties, dat de souvereiniteit en integriteit van alle staten als uitgangspunt heeft. Zo komt een flink aantal in de wintersport gekneusden terug op Schiphol, sommigen (nog) lopend, anderen liggend, zodat de brancard er aan te pas moet kom.en. Eén van de acht liggende patiënten komt hier het vliegtuig uit, wel gemoed met een bos bloemen in de hand. De komende dagen gaan er heel wat gebroken armen en benen in hel gips. meenten, doch is bovendien een ver deling van eventuele exploitatiete korten geregeld (rijk 60 procent, provincie Z.-Holland 25 procent, provincie Zeeland 10 procent, ge meenten op Goeree-Ovérflakkee en Schouwen-Duiveland 5 procent). Aan de hand van zekere „vuistre gels" kan men het exploitatietekort, indien de inrichting gereed zal zijn (plm. 1990) - op prijsbasis 1973 - ra men op f 3 miljoen. Dit betekent voor de gemeenten f 150.000,of wel voor de gemeente Brouwersha ven f 7.790.— Jachthavens B. en w. vinden het duidelijk dat met de exploitatie van jachthavens grote voorzichtigheid dient te wor den betracht. Vooral gedurende de aanloopperiode zal een sluitende ex ploitatie niet mogelijk zijn en zal een nadelig saldo door de gemeente ge dragen dienen te worden. Door echter de passantengelden volledig in de gemeentekas te laten vloeien achten b. en w. het gerecht vaardigd, dat op langere termijn een overschot zal ontstaan, waarmee de huidige tekorten gedekt kunnen worden. Ook in het afgelopen sei zoen steeg het aantal bezoekende pleziervaartuigen weer aanzienlijk, ondanks de slechte weersomstandig heden in het vakantieseizoen. Dit blijkt uit het volgende overzicht: 1972: totaal 1587 vaartuigen; 1973: totaal 2909 vaartuigen; 1974: totaal 3703 vaartuigen. Den Osse Het college deelt verder mee dat na lange tijd van voorbereiding met als basis de randvoorwaarden opge steld door de Begeleidingscommissie Brouwershaven, thans het ontwerp- bestemmingsplan „Zomerdorp Den Osse" gereed is voor voor-overleg. Het college meent in het voorne men geslaagd ie zyn om hier een re latie te leggen tussen de binnen- en buitendijkse ontwikkeling. Getracht is om aan het „zomerdorp „Den Os se" een eigen indcntitcit te geven, zonder het landschappelijk cigcncnc al te zeer te verstoren. Wat betreft aanleg, inrichting en beheer van de haven „Den Osse" menen b. en w. dat dit door de overheid dient te geschieden. Be sprekingen met de rijksoverheid (de haven is in beheer bij Rijkswater staat) vinden plaals om ccn begin le maken met een aantal infrastruktu- rele voorzieningen. Afgelopen jaar bracht belangrijke beslissingen Gezocht dient hierbij te worden naar situaties, waarbij in het grote geheel de rekreërende mens geen grotere invloed uitoefent dan wat het natuurgebied kan verdragen, zonder wezenlijk van karakter te veranderen". Aldus b. en w. van Brouwershaven in de nota van aanbieding van de gemeenbegroting voor 1975. „Dat het gemeentebestuur van Brouwersha ven deze ontwikkeling met grote be langstelling volgt is mede gelegen in het feit dat grote delen van de Gre- velingen tot haar territoir behoren onder andere naast het „natte" ge deelte de Veermansplaat (plm. 350 ha), Stampersplaat (175 ha), Dwars in de weg (65 ha), slikken van het Dijkwater (10 ha), slikken van Bom- menede (100 ha)", aldus het college. B. en w. herinneren er aan dat in het afgelopen jaar een aantal be slissingen en maatregelen zijn ge nomen, welke voor de toekomst van de Grevelingen van grote betekenis zijn. Dit zijn onder andere: de werk zaamheden voor de verdediging van de oevers der diverse eilanden mid dels grintdammen; de afkondiging van een maximum-snelheid rond de eilanden: de ontwikkeling van de Plaat van Oude Tonge aan de Gre- velingenkant voor de dagrekreatie; voorbereidingen voor een plan van het gebied rond de Kabbelaarsbank aan de Brouvversdam. Her sclirij vings-sche Is Teneinde rekening te houden met gewijzigde inzichten, aldus b. en w„ heeft de Stuurgroep Grevelingcn- bekken besloten tot herschrijving van de zgn. „Inrichtingschets Gre- velingenbekken(1967) en een kom missie o.l.v. ir. Prillevitz hiertoe op dracht gegeven. Het konsept van de herschreven inrichtingsschets zal dezer dagen gereed zijn. Gereed kwam afgelopen jaar een ..ontwerp gemeenschappelijke rege ling natuur- en rekreatiegebied De Grevelingen". Hierin wordt niet al leen de praktische samenwerking ge regeld tussen rijk. provincies en ge- BROUWERSHAVEN, 7-1. „Bij de ontwikkeling van hel Grevelingenbekken wordt primair gestreefd naar een natuurgebied, waarbij voor de rekreatie ook een plaals zal worden ingeruimd. Er zal dan ook bij de inrichting van dit gebied steeds meer aandacht worden geschonken aan de verhouding van de rekreërende mens tot bet natuurlijk milieu. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1