Tiende zeekadettenkorps ZES STANDPLAATSEN VOOR WOONWAGENS ,n Vllssin&en geïnstalleerd WAARVAN TWEE OP SCHOUWEN-DUIVELAND kerk SMIT TAK GAAT „WAESLAND" LICHTEN Helft van de katholieken trouwt niet meer voor de Niet zachtzinnig voor kruimeldieven AGENDA Gegadigden voor paardentram GOES, 3-1. Onder leiding van burgemeester F. A. Huber uit Goes vergaderde vrijdagmorgen jl. de ge meenschappelijke regeling „Midden- en Noord-Zee land" in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Na de opening en de not uien volgden de ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de gemeente YVesterschouwen, waarin deze gemeente verzoekt de door haar in 1974 voor het inrichten van een kamp en andere kosten, betreffende de woonwagenbewoners, voor rekening van de gemeen schappelijke regeling te laten komen. Het is onbillijk en ongewenst, dat Westersehouwen, die deze wagens heeft ontvangen in Renesse omdat zij in Bruinisse niet terecht konden, alleen voor de kosten te laten op draaien. Deze kosten waren in 1974 1 24.523,- Verdep was er een brief van de Ver. van Noderl. Gemeenten, over de materie van de woonwagenkam pen van de ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk. De/.e brief zal in afschrift aan de le den worden gezonden. Door plaats gehad hebbende verkiezingen en af treden van de oude raadsleden was een aantal afgevaardigden voor het eerst ter vergadering. Als leden van het dagelijks bestuur werden over eenkomstig de voordracht gekozen de heer J. P. Lindenbergh wethou der van Goes, (voor de regio Zuid en Noprd Beveland) en de heer A. Lorier voor de sub. regio Walcheren, te rekenen vanaf 24 november 1974. In de coördinatiecommissie werden benoemd mej. zr. A. Renkema als vertegenwoordigster van de kruis- raad in de provide en de heer A. J. M. van Hecke, namens het Sociaal Centrum te Goes, (in de plaats van mej. Gielis). te rekenen van 1 sep tember 1974. Het dagelijks bestuur bestaat nu uit de heren: Mr. F. G. A. Huber, burgemeester van Goes, voorzitter J. P. Lindenbergh Goes, A. Lolier Vlissingen. burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee en C. J. Moer land Tholen. De coördinatiecommissie is samen gesteld als volgt: wethouder M. Bei- nema Middelburg, voorzitter; drs. H. VV. Hietkamp. C. de Looff, J. H. Mi- davaine, J. L. Rave. A. G. van de Sande en A. Renkema. De heer L. Menheere werd coördinator-secreta ris, terwijl de heer P. Danielse fun geert als secretaris van het algemeen en dagelijks bestuur. Zes Woonwagenkampen Een in 1973 benoemde adviescom missie, samengesteld uit de heren mr. F. G. A. Hu'brer, drs. H. W. Hiet- Dijken langs Westerschelde nog te zwak MIDDELBURG, 4-1 Een deel van de düken langs de Westerschelde is nog te zwak. Daarom willen gedepu teerde staten van Zeeland zo snel mogelijk de hele zeewering langs de Westerschelde op deltahoogte bren gen. G.S. hebben dit geantwoord op schriftelijke vragen vanuit provin ciale staten. Ofschoon in 1973 het dijkvak Paal- Baalhoek werd verbeterd en vorig jaar de dijk bij Terneuzen werd op gehoogd zijn G.S. toch van mening, dat de dijken te zwak zijn. Dit jaar komt de dijk bij Vlissin gen aan de beurt. Er worden daar re ds huizen afgebroken in verband met de noodzakelijke verbreding van de dijk LELYSTAD. Prins Bemhard heeft de vestiging van Martinair op de luchthaven Lelystad geopend. De prins arriveerde in een Fuji FA 2000, een van de lesvliegtuigen van Mar tinair. Als piloot fungeerde direk- teur Martin Schroder. kamp (hoofd bureau Zeeland van het ministerie van C.R.M.) drs. P. H. Hofman medewerker aan genoemd bureau, dra. J. A. Zijlstra landelijk inspecteur voor de woonwagencen tra. drs. H. M. Vogel, planoloog bij de P.P.D. voor Zeeland, mevr. drs W. P. Bouman, inspectrice van het basisonderwijs in de inspectie Goes en de heer J. Geleijnse, inspecteur basisonderwijs in de inspectie Mid delbrug kwam tol de conclusie dat in de regio Midden- en Noord Zee land zes standplaatsen voor woon wagens moesten komen, verdeeld als volgt: Vlissingen 20 standplaatsen, Middelburg 10 standplaatsen, Goes 19 standpl., Tholen 5 standpl. Zierik zee 10 standpl. en Bruinisse 5 stand plaatsen. Het kamp in Tholen zal waarschijnlijk in 1975 gereed komen, in Bruinisse zijn tot duver nog wei nig vorderingen gemaakt om een kamp te situeren. De financiën van de gemeenschappelijke i*egeling ver tonen een gunstig beeld. De oorzaak hiei-van is, dat tot dus ver alleen uitgaven zijn gedaan, die voor 95 pet. door het rijk worden ge subsidieerd. (behalve de presentie gelden). terwijl nog geen kapitaals- werken werden uitgevoerd. Bruinisse De verordening als bedoeld in ar tikel 9 van de Woonwagenwet kwam daarna in - b'espréking. Wethouder Jumelet (Bruinisse) vond het nogal wat" dat in art. 1, wordt gesteld, dat de bepalingen geldend voor woon wagenbewoners in die gemeenten waar een kamp is of komt, nog door de woonwagenbewoners in acht moe ten worden genomen. Waarom werd geen afgerond geheel in deze veror dening ingebouwd, waarbij alleen de bepalingen in de verordening geldig zijn, nu is het een lappendeken van bepalingen. De heer Beinema antwoordde hier op dat de commissie niet de be voegdheid had, deze gemeentelijke bepalingen buitén werking te stel len. De beheerder zal worden be noemd door het „schap" aldus het antwoord op de vraag van Jumelet hierover. Een weinig begeerde be trekking aldus Jumelet, maar de heer Menheere zei dat in Zeeuws Vlaanderen voor deze betrekking meer dan 100 sollicitanten waren. Bijlage 3. de nieuwe gemeenschap pelijke regeling, geeft wat meer aan leiding tot het maken van opmerkin gen. Wethouder Hoogerhuis was te leurgesteld over het feit, dat de ge meente Westersehouwen niet kan worden schadeloos gesteld, wat be treft de kosten voor het daar in Re- nesse gemaakte woonwagenkamp, omdat dit kamp niet aan de wette lijke eisen voldoet. Dit kamp is in gericht voof de mensen die uit Brui- nisse en Zierikzee weg moesten, vroeger had Renesse nooit woonwa genbewoner en behoefde er (voor 1972) ook geen standplaats te zijn. Met name Bruinisse schijnt weinig haast te maken, met inrichtng van het kamp, dat daar voor 5 wagens moet komen, zodat het er naar lijkt dat Westersehouwen ook in de toe komst voor Bruinisse moet blijven betalen. Hij noemde dat onbillijk. Wnd. burgemeester Jumelet 'ie\ dat Bruinisse niet stil zit, maar dat het moeilijk is in Bruinisse een woonwa genkamp te situeren, nu ten gevolge van de hoge vloeden, het kamp op Zijpe niet meer bruikbaar bleek. Weth. Hoogerhuis kreeg later het advies, de kosten die Westersehou wen na 1 oktober 1975 maakt, bij Bruinisse in rekening te brengen. Aangenomen werd verder een amen dement, om indien de woowagenbe- woners dat wensen hun in het be stuur een plaats te geven per kamp dus moet de desbetreffende artikel 5 lid b. gelezen worden, de woonwa genbewoners wijzen uit hun midden één vertegenwoordiger per kamp aan (weth. Beinema). Het bestuur Eveneens pleitte weth. Beinema er voor een vertegenwoordiger van elke gemeente waarin een kamp gevestigd is een plaats te geven in het dage lijks bestuur. Burgemeester Francke (Valkenisse) ging daarmee als alle anderen wel akkoord, maar pleitte er voor dat ook een vertegenwoordi ger van de gemeente die geen kamp hebben, in het dagelijks bestuur komt. Ook werd eraan gesleuteld, dat de voorzitter niet automatisch de burgemeester van Goes behoeft te zijn, zoals in de oude regeling is be paald. Het dagelijks bestuur moet dus worden uitgebreid met 2 leden (één voor Bruinisse, en één voor een gemeente .niet kamphouder), maai de bepaling dat de burgemeester, van Goes, q.q. voorzitter is kwam te ver ballen. Het bestuur zou dan bestaan' uit zeven leden,'die uit hun midden een voorzitter aanwijzen. Ook werd het wenselijk geacht dat minstens, één lid van het dagelijks- bestuur; déél moet uitmaken van de coördi natiecommissie. Over de beheerder komen nadere instructies De begroting 1976 werd daarna aangenomen. Het aandeel in het-ex- ploitatie tekort van de deelnemende gemeenten is daarin begroot op f 113.716,72'wat neerkomt öp 52 cent per inwoner. Burgemeester S. Francke Valke nisse en wethouder H. Cornelisse Reimerswaal, stemden tegen déze begroting omdat zij niet dë garantie krijgen, dat zij hun eigen kampen kunnen opheffen, door eventuele standplaatshouders door te verwij.- zen naar de wettelijk gespreide zes kampen in Zeëland. Burgemeester Schouwenaar wilde de presentiegel den opgetz-okken zien, tot. het door Ged. Staten voorgeschreven peil voor anderè soortgelijke vergaderingen, maar hij wil geen presentiegeld toe kennen aan full time bestuurders, (burgemeesters), omdat die ook een volledig salaris genieten en niet be hoeven te „verletten", zoals dé wet houders. Voor deze laatste alinea van zijn voorstel kreeg de heer Schouwenaar geen meerderheid, zijn suggestie de presentie gelden aan te passen werd wel door het bestuur overgenomen Ook het salaris van de secretaris f 1408,- zal op voorstel van burge meester De Meester worden opge trokken. VLISSINGEN, 4-1. Zaterdagmid dag is in Vlissingen het Zeekadetten- korps Scheïdemond officieel geïn stalleerd. Scheldemoud is het tiende zeekadetteukorps in Nederland. De installatie vond plaats door de voorzitter van het algemeen bestuur van het Zeekadettenkorps Nederland mr. dr. Knijlf uit Rotterdam. Hij overhandigde de kadettenvlag aan de commandant van het nieuwe korps. De leiding van de zeekadetten vertoont overeenkomst met de ran- genopbouw in de marine en bij de HILVERSUM, 5-1. Ongeveer de helft van de katholieken tróuwt niet meer voor de kerk. Dit heeft bis schop Simonis van Rotterdam zon dagavond gezegd in een interview in het Avro-radioprogramma „Van avond laat nieuws". De bisschop zei, dat het huwelijk, net als alle instellingen, momenteel een beetje in de kou staat. Een twee de reden kan zijn, dat jongeren zich niet meer zo snel willen binden, en een derde is „de geweldige devalua tie" van het huwelijk als een lief desband voor het leven tussen twee mensen, aldus de bisschop. Hij zei te vrezen, dat het huwelijk steeds meer als een burgerlijke formaliteit wordt. Om dat te voorkomen, meende hij ondermeer dat een gedegener voor bereiding op het "huwelijk een nood- Stichting „Mensen in nood" helpt Pakistan DEN BOSCH, 3-1. Caritas-Ne- derland te Den Bosch heeft f 15.000 gulden overgemaakt aan haar zus terorganisatie Caritas-Pakistan, voor aankoop ter plaatse van warme kle ding, dekens en medicijnen en voed sel ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in dat land. De stichting mensen in nood, Caritas- Nederland, stelt haar gironummer 1111.222 tn.v. stichting mepsen in nood te Den Bosch met vermelding van „Pakistan" voor verdere hulp verlening open. Verhoogde uitkering aan provincies DEN HAAG, 4-4. Minister Wcs- terterp (Verkeer en YVaterstaat( deelt jp een brief aan de Tweede Kamer mee, dat thans wordt overwogen de som van de uitkeringen aan de pro vincies voor de wegen met f 40 mil joen te verhogen. De bedoeling hier van is de werkgelegenheid in de weg- en waterbouw te verruimen. De provincies kunnen deze verho ging op verschillende manieren en voor verschillende doeleinden ge bruiken. De f 40 miljoen kan bij voorbeeld rechtstreeks gebruikt worden voor aanvulling van de te korten die bij het onderhoud van de wegen zijn ontstaan. Of de provin cies kunnen leningen tot een totaal van ongeveer f 300 miljoen afsluiten Dit schip, op weg van Antwerpen naar Duisburg, zonk op 28 december jl. in het Brabants vaarwater van de Oosterschelde. vermoedelijk als ge volg van het feit dat de schipper de weersomstandigheden had onder schat. Alle vier opvarenden, twee man nen, en twee vrouwen, verdronken toen de Waesland in de golven ver dween. De lijken van de twee vrou wen zijn inmiddels aangespoeld. De overige twee lichamen bevinden zich mogelijk nog aan boord. Toen de Waesland de Oosterschel de wilde oversteken, hetgeen men de schipper nog had afgeraden, was het windkracht acht. Bovendien voer het binnenschip met open luiken. Van de wal af zag men de Waesland ter hoogte van boei bv 10 verdwijnen in een zuil van water Karwei begonnen Smit Tak is al begonnen met hel karwei, een kraanschip is bezig de lading, bestaande uit verpakt cn los ijzer uit het schip te halen. Dit wordt bemoeilijkt, doordat de Waesland op een zijkant ligt. Bij Smit Tak denkt men over een weck a veertien dagen te kunnen beginnen met lichten. Hierbij zal gebruik gemaakt wor den van verscheidene drijvende bok ken. De Waesland is eigendom van de firma Jansens in Antwerpen. PARIJS. President Giscard d" Es- taing van Frankrijk hoeft donder dag op de eerste kabinetsvergade ring van het jaar een regeringspro gramma voor de eerste helft van 1975 behandeld. koopvaardij. Toch blijft het een jeugdvereniging waarvan de jongens vrijwillig lid worden, aldus de heer Knijff, De opleiding van de zeekadet is gericht op een zeemansloopbaan. De meeste zeekadetten treden, na hun achttiende jaar dan ook in dienst van de marine of koopvaardij of gaan naar de zeevaartschool. Het Scheldemond-korps start met 25 zeekadctlen tussen de 12 en 16 jaar. Aan de oprichting van het korps hét/ben de directeuren van marine, loodswezen, rijkswaterstaat en diver se andere instellingen meegewerkt. zaak was. Ook zouden mensen wat ouder moeten trouwen, dan nu het geval is. Roofovervaller schiet twee mensen neer AMSTERDAM, 4-1. Bij het ple gen van een gewapende roofoverval op een juwelierszaak in de Kalver- straat in Amsterdam heeft de 30-ja- rige H. de R. uit Vlissingen vrijdag middag twee mensen met een pistool neergeschoten. Het zwaarst gewond werd de be- drijfsleder van de juwelierszaak Richard Holland n.v„ de 39-jarige heer J. J. A. Tauusch. Hij kreeg drie kogels in de buik maar na operatief ingrijpen in het ziekenhuis verkeert hij buiten levensgevaar. De 30-jarige Utrechtse hoofdagent-rechercheur D. den Breejen kreeg een schotwond in de borst, van minder ernstige aard, omdat de kogel op het borstbeen af stuitte. De overvaller kon met assi stentie van omstanders door de po litie even na zijn daad op de Grim- burgwal worden aangehouden. Hand afgerukt bij afsteken vuurwerk ROTTERDAM, 4-1. Bij het af steken van vuurwerk is de 15-jarige Hans Trouwborst uit Rotterdam vrijdag zijn rechterhand kwijtge raakt. De jongen had rotjes in een metalen pijp gestopt en de uiteinden dichtgeslagen. Toen "hij het vuur aanlegde ontplofte de buis, waarbij zijn rechterhand wer,d verbrijzeld. Het slachtoffer is in het ziekenhuis opgenomen. Jongetje ernstig gewond door ontploffend olievat DEN HAAG, 4-1. De 12-jarige Eric Jan Korbee uit Den Haag is ernstig gewond geraakt toen een olievat dat hij en zijn vriendjes op een vuurtje op het strand van Sche- veningen hadden gerold ontplofte. Het jongetje werd geraakt door een steekvlam. Met ernstige brand wonden aan gezicht, beide armen en benen en rug werd de jongen opge nomen in het Juliana kinderzieken huis in de residentie. Zijn toestand is zeer ernstig. Gepakt bij innen van gestolen cheque ROTTERDAM, 3-1. De 25-jarige pijpenfitter F. M. M„ zonder vaste woon- of verblijfplaats, wilde don derdag bij een filiaal van de Amro- bank op de nieuwe Binnenweg in Rotterdam een cheque van f 10.000 innen. De procuratiehouder ontdek te tijdens een controle dat de cheque ontvreemd was bij een inbraak in een fabriek aan de Giessenweg in Rotterdam. Nu heeft de man wel een. overigens voorlopige, verblijfplaats: de politiecel. Tweede slachtoffer van brand in pension te Vlissingen VLISSINGEN, 5-1, Zondag is in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam de 14-jarige Veronique Benteux uit Parijs overleden. Zij is het tweede slachtoffer van de brand op nieuw jaarsdag in het Vlissingse pension Abrj. Tijdens de brand kwam ook het 2- jarige Franse jongetje om het leven. Veronique werd door de brandweer bewusteloos uit het huis gehaald. Twee dagen geleden is zij van een Vlissings ziekenhuis naar het Dijk zigtziekenhuis vervoerd. RANGOON, 4-1. Do bijzondere rechtbanken die in Birma in verband met. de afkondiging van de staat van beleg zijn ingesteld, hebben blijkbaar weinig te doen, maar willen niette min van hun zware vonissen af. Zo kreeg een man die op de open bare weg geslapen had. zeven jaar gevangenisstraf. Iemand die een leus had gekalkt op een zuil, kreeg er zes en de man die een knoop had afge rukt van een kledingsstuk van een buspassagier, vijf. Zierikzee '1 Lange Uus: Kunstexposilie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maandag 6 januari Zierikzee Mondragon, afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond, 15.30 uur. Dinsdag 7 januari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. v. Leerlingen Tuinbouwwintercursussen, 20.00 uur. Donderdag 9 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep Vrijdag 10 januari Zierikzee „Ziejook". Aula R.S.G. ..Prof. Zee man". „The Graduate", 20.00 uur. Burgii Hotel Bakker. 19.45 uur, Natuur- en Vogelwacht, lezing over zeezoog dieren door dr. L. van Haaften. Woensdag 1S januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. 's Landskamer, Waterschap Schou- wen-Duiveland. 10.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleioonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2933 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 DODELIJKE ONGELUKKEN BARENDRECHT. De 32-jarige Lambert van Dongen uit Baren- drecht is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men, Hij reed met zijn personenauto tegen de aanhangwagen van een landbouwtraclor. die links door de bocht kwam. GRATHEM. In het Limburgse Grathem is de 68-jarige A. H. M. Raemakers uit Maastricht bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Zij reed tegen de achterkant van een vrachtauto, die achteruuit reed. Zij overleed ter plaatse., APELDOORN. Op de Arnhemse weg ter hoogte van klein Groenen- daal zijn de 68-jarige A. Riggeling en zijn 73-jarige echtgenote M. Rig- geling-Vleeming bij een autoongeluk om het leven gekomen. ETTEN-LEUR. Bij een bedrijfson geval zaterdagmiddag bij de N.V. Brabant te Etten-Leur, een fabriek voor isolatiemateriaal, is een 29-ja- rige Marokkaanse arbeider tussen een machine bekneld geraakt. Hij overleed ter plaatse. TERNEUZEN. De 33-jarige F. Schoenmaker uit Sas van Gent is in Sluiskil met zijn auto tegen een lichtmast gebotst en om het leven gekomen. Rotterdam verkocht minder elektriciteit ROTTERDAM. 3-1. Voor het eerst sinds vele jaren heeft het GEB van Rotterdam in 1974 minder elek triciteit verkocht. Hiermee wijkt de Maasstad duidelijk af van het lan delijk gebruik, dat nog steeds in sterke mate stijgt. Het energiebe drijf wijt deze teruggang aan het af nemende industriële verbruik van elektriciteit. Het kleinverbruik neemt echter toe. Dit deelde de heer N. de Vries, di recteur van het gemeenteenergiebe drijf Rotterdam, mee tijdens zijn nieuwjaarsrede voor het personeel. Constateerde het. GEB in 1973 nog oen stijging van het elektriciteits verbruik met 6 procent, vorig jaar daalde het aantal verkochte kwh met ruim 3 procent. Landelijk steeg het gebruik de laatste maanden met ruim 8 proeent. UTRECHT, 5-1. Bij burgemeester en wethouders van Utrecht hebben zich al twee gegadigden gemeld voor de exploitatie van een paardentram in het voetgangersgebied in hel cen trum van de stad. Op 2R november van het afgelopen jnar deed het gemeenteraadslid J. van Maarsevccn in een kommissie- vergadering de suggestie om in Utrecht de paardentram weer in te voeren. In het voetgangersgebied hebben bij wijze van proef al eerder kleine busjes pereden, maar dat bleek te duur. Het door 1 pk aau~ gedreven vervoermiddel zou voor f 2.500 per maand kunnen rijden, in- klusief hooi, stalling en koetsiers- kosten. De passagier&prijs zou op twee kwartjes per kaartje moeten komen. In de Oosterschelde 'ROTTERDAM, 3-1. Smit Tak Internationaal Ber gingsbedrijf in Rotterdam heeft opdracht gekregen om liet Belgische binnenvaartschip „Waesland" (1400 ton) te lichten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2