Minister Van der Stoel sprak met Tsjoe en-Lai Notariaat in Westerschouwen gaat verloren Brug op Tasmanië ingestort Nederlandse hulp voor Somalië Vermist Nederlands vliegtuig in Frankrijk gevonden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie van onderzoek in C.I.A.-affaire Nigeriaanse pelgrims bezwijken aan cholera ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZEELl^y Maandag 6 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21619 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W, (n dit nummer: Hoofdprijs voor Westhoek-meisje PEKING, 5-1. Het bezoek van minister mr. Max van der Stoel van buitenlandse zaken aan de Volksrepu bliek China, wordt gekenmerkt door onverwachte ge beurtenissen. Na tic eerste besprekingen zater dagmorgen met zyn Chinese ambt genoot Tsjiao Koean-Hoea werd be kendgemaakt dat er een ontmoeting zou zijn met de vicc-prcmicr Teng Hsiao-Ping. Vervolgens bracht de Chinese gast heer tijdens een diner zaterdagavond in de grote Hal van het Volk bij het Tien An Men plein, en schuin tegen over de poort van de Hemelse Vrede de boodschap over voor een bezoek WASHINGTON, 5-1. President Ford heeft zaterdag een burgerlijke commissie in het leven geroepen die een onpartijdig onderzoek moet in stellen naar de juistheid van de be schuldiging dat het Central Intelli gence Agency (C.I.A.), de Ameri kaanse geheime dienst, zijn bevoegd heden te buiten is gegaan door dui zenden Amerikannen binnen de grenzen van de Verenigde Staten te bespioneren. De commissie moet over drie maanden met haar taak gereed zijn, waarna haar bevindingen openbaar gemaakt zullen worden. na het diner aan premier Tsjoe En- Lai. Minister Van der Stoel die te ho ren had gekregen zich hiervoor ge reed te houden, noemde het zater dagavond waarschijnlijk dat het om een beleefdheidsbezoek zou gaan en dat er niet over politiek gesproken zou worden. Volgens de berichten is de Chinese eerste minister ernstig ziek, dus na tien mnuten zal de ont moeting wel afgelopen zijn, zo zei hij. Zondagochtend bleek het tegendeel het geval. Het bezoek aan premier Tsjoe En-Lai duurde „langer dan een half uur" en er werd juist over in ternationale politiek gesproken De premier die volgens de Neder landse minister aanvankelijk een wat matte indruk maakte, leefde la ter duidelijk op. Waar de minister precies de premier ontmoette was niet duidelijk. Het was in ieder ge val niet bij de premier thuis, niet op zijn ministerie (het was half elf 's avonds) en niet in een ziekenhuis. Het is echter niet uitgesloten dat het in een kleinere kliniek gebeurde. Defensie De Chinezen hebben tot nu toe in de besprekingen nadrukkelijk ge wezen op de noodzaak van het in standhouden van een adequate de fensie. Volgens minister Van dei- Stoel was dit echter niet louter tegen Nederland gericht, maar tegen de ge- HOBART, 5-1. Vermoedelijk zijn ongeveer 20 mensen omgekomen doordat zondag een tankboot tegen een pijler van de Tasmanbrug in Hobart (op het Australische eiland Tasmanië) voer. Twee stukken van elk honderd meter van de brug stortten in de ri vier de Dcrwent. Een auto viel in het water, een tweede op de tankboot, waar brand uitbrak. De tankboot is kort na de aanvaring gezonken. Er was een bemanning van 42 aan boord. Zondagavond laat waren vijf lij ken uit de rivier opgevist en werden nog 12 a 20 mensen vermist. Dertig zeelieden konden worden gered. De pas tien jaar oude Tasmanbrug verbindt met haar 1200 m lengte het oostelijk deel van Hobart met de rest van de Tasmaanse hoofdstad. hele wereld. Vice-premier Teng Hsiao-Ping wees er ook op zoals premier Tsjoe En-Lai ook tegenover Nederlandse parlementariërs had ge daan, dat West-Europa twee dingen moet doen: ten eerste de krachten bundelen en de bestaande eenheid versterken en ten tweede moeten de Westeuropese landen hun bijdrage aan de verdediging van hun grond gebied verhogen. Al sinds eind 1973 wijzen de Chi nezen bezoekende Europese politici erop dat de Sowjet-Uni zeventig procent van haar troepen heeft ge stationeerd in het Europese deel van de Sowjct-Unie en dertig procent in het Aziatische deel. De verdediging van Europa moet versterkt worden, aldus de Chinese minister van bui tenlandse zaken in gesprek met Ne derlandse journalisten, als wapen tegen een aanval. LAGOS, 4-1. In Lagos is offi cieel bekendgemaakt, dat als gevolg van een cholera-epidemie in Mekka 177 Nigeriaanse bedevaartgangers zijn omgekomen. In eerdere berich ten was gesproken van meer dan 300 doden. In Saoedi-Arabië hadden de au toriteiten gesteld dat de pelgrims de ziekte al onder de leden moeten heb ben gehad, toen zij hun land verlie ten. In Lagos werd echter verzekerd dat er noch voor het vertrek van de bedevaartgangers, noch na de terug keer van de overlevenden een geval van colera in Nigeria is gesignaleerd De besmetting zou zijn veroorzaakt door een defecte waterleiding in een wijk in Mekka. DEN BOSCH. De werknemers van Crosland Filters in Den Bosch heb ben heden-maandagmorgen rond acht uur het bedrijf bezet. De bezetting is een protest tegen de voorgenomen sluiting van de produktie-afdeling van het bedrijf op 1 februari, zo heeft een woordvoerder van de bezetters meegedeeld. DEN HAAG, 5-1. Ernstige voedsel schaarste als gevolg van steeds ver der afnemende regenval gedurende de laatste twee a drie jaar heeft thans de Rode Halve Maan van So malië gedwongen tot zustervereni gingen een appel te richten om de nood van de bevolking in het noor- delyk deel van dit Oostafrikaanse land te helpen lenigen. Aangezien op korte termijn hulp nodig is voor tienduizenden slacht offers heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten veertien ton hoog waardige graanbiscuits per vliegtuig naar Somalië te sturen. Een chartertoestel zal deze hulp zending met een waarde .van bijna f 90.000 heden (maandag) van het vliegveld Zestienhoven naar de hoofdstad Modagiscu overbrengen. De Rode Halve Maan van Somalië zal de miljoen noodbiscuits - goed voor 126.000 dagmaaltijden - distri bueren in de kampen, waar zij haar zorgen uitstrekt over 70.000 personen, aldus het Rode Kruis. De regering van Somalië heeft vo rige maand de noodtoestand afge kondigd om alle hulpbronnen te kunnen mobiliseren. Ongeveer 200.000 mensen, voornamelijk noma den, worden ernstig door de gevol gen van de droogte 'bedreigd. Een aktie is op touw gezet de Afri kaanse leeuwenvriend George Adamson te hulp ie komen. Deze leeuwenkenner bij uitstek is in de jungle van Kenia al jarenlang bezig met het terugbrengen van jonge leeuwen in de natuur. Uitgeverij Thiem'e te Zutphen poogt de man te hulp te komen, die - door zijn akti- viteiten - volledig aan de grond zit. Foto: Adamson bij één van „zijn" leeuwen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wij doen nooit iets goed totdal wij ophouden te denken over de wijze van het te doen. Mysterie opgelost LIMOUX, 5-1. In Frankrijk is za terdagavond het wrak gevonden van een vliegtuigje, een „Cessna 182", dat vermoedelijk het toestel is waarmee een Nederlands gezin in juni 1972 in de Franse Pyreneeën is verdwenen. Het wrak ligt by de Pic des Escar- berets in het departement Aude. Het is gevonden door jagers. De politie heeft er de skeletten van een man, een vrouw en een kind in aan getroffen. De inzittenden van de Nederlandse Cessna 182, die op 13 juni 1972 in de Franse Pyreneeën neerstortte, en die door Franse jagers is gevonden, wa ren de directeur van een Amerikaan se transportfirma, de heer L. C. Bur gers uit Krimpen aan de IJssel, zijn vrouw, Wil Burgers-Klapwijk en hun 2V2-jarig zoontje Michael. Afscheid met spijt Westerschouwen zeer zeker op zijn plaats geweest zou zijn. Verwachting tot dinsdagavond: Kouder weer Eerst zwaar bewolkt met regen, daar na opklaringen afgewisseld door buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw; vrij krachtige tot harde wind, ruimend naar noord west; minimumtemperaturen om streeks 3 graden, middagtemperatu- ren rond 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon; 0 tot 3. Min.-temperaturcn: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturenomstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperatui'en geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. RENESSE, 3-1. Vrijdagmiddag hielden notaris D. van der Hoeven en zijn klerk, de (heer J. Slager, een re- ceptie in het Dorpshuis le Renesse, Ier gelegenheid van het feit dat, door het hereiken van de pensioen- gereehtigde leeftijd van 70 jaar, de heer Van der Hoe ven zijn notarispraktijk per 1 januari 1975 heeft be ëindigd en daar ook de heer Slager deze leeftijd bijna heeft bereikt, nam ook hij op deze receptie afscheid. In het overvolle Dorpshuis heette de notaris de aanwezigen hartelijk welkom. Een toelichting op de destyds in de Nieuwsbode opgenomen advertentie voor deze receptie, achtte hy op zyn plaats, omdat men bij de krant deze adver tentie onder de rouwadvertenties had ingedeeld, compleet niet rand. Hy dacht dat een slordigheidje hiervan wellicht de oorzaak kon zyn of misschien was het wel zo dat men hiermee tot uitdrukking wilde brengen hoezeer men in Zierikzee meeleeft met het verlies van het notariaat in Westerschouwen. By K.B. is de notariële standplaats Westerschouwen namclyk per 31 de cember 1974 opgeheven. Spij t hij burgemeester Z0N EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46 Maan op 4.07, onder 12.54 Nieuwe maan: 12 jan. (11.20) HOOG- EN LAAGWATER d. Hoeven (l.) met -0' klerk dc heer J. Slager. Nog één schou- (Foto: Zierik/.cesche Nieuwsbode) Notaris Van der Hoeven vond dit ronduit een verarming en condoleer de de gemeente Westerschouwen dan ook met dit verlies. De opheffing was volgens hem het gevolg van een be leid waarmee hy het beslist niet eens kon zijn. Er waren verschillende kan didaat-notarissen die zeker hadden gesolliciteerd naar deze standplaats. Hierna noemde de heer Van der Hoeven zijn trouwe medewerker, dc heer .1. Slager. Dc heer Slager heeft maar liefst vijfenvijftig jaar het no tariaat gediend, waarvan elf jaar on der dc heer Van dei* Hoeven. Zeer ge ëmotioneerd sprak de heer Van der Hoeven over de plichtsbetrachting en werklust van zijn klerk, maar vooral over de vriendschap van hem onder vonden. Hij zelf moest erkennen dat hij als een vermoeid man afscheid nam, maar toch zeer tevreden terug blikte op de periode achter hem. Hij memoreerde nog het feit dat hij op 19 juli 1974 niet in functie kon zijn vanwege een maagbloeding. Hij dankte dc heer W. M. Klaasse jr. die toen enkele maanden voor hem waarnam. Hij verzekerde de aanwe zigen dat o.a. de heer Klaasse jr. in Burgemeester H. P. Everwijn vond dat de rouwrand in de advertentie niet voor niets geweest was. Ook hij was zeer teleurgesteld over het ver dwijnen van het notariaat. Er wer den verschillende gesprekken ge voerd. Ook daarom was men ver baasd geweest dat dit K.B. zo plotse ling was afgekomen. Zelfs had men na het besluit audiëntie aangevraagd bij de minister van justitie, maar het antwoord had lang op zich laten wachten. Eindelijk kwam er een te lefoontje. In januari zal er nog over gepraat worden. Men zal nog zien le redden wat er te redden valt. De burgemeester vond het jammer dat dc vorige commissaris der Koningin destijds niet tegen de adviezen van de Kamer van Toezicht en de Stand plaatsencommissie heeft geprotes teerd. (Vervolg pag. 3) Gesorteerd huisvuil in Ilaarleinniermeer HIJSENHOUT, 4-1. Alle inwoners van Rijsenhout (gemeente Haarlem mermeer) zijn gevraagd met ingang van de komende week hun huisvuil gesplitst naar papier, glas en ander afval langs de straat te zetten. De millicugrocp Haarlemmermeer, die het initiatief voor de aktie „Vuil sor teren - milieu beheren" heeft geno men. hoopt hierdoor te komen tot een beter gebruik van grondstoffen. Gesorteerd vuil kan dikwijls op nieuw als grondstof worden ge bruikt. aldus de milieugroep. ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 jan. 10.35 23.24 4.11 16.47 Doodtij: 6 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook maandag bevinden wij ons nog in zachte en vochtige oce- aanlucht die door een krachtige wes telijke stroming tot diep in oostelijk Europa wordt gevoerd. De stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven de Middel landse Zee en depressies boven Scandinavië. Vorst van enige bete kenis komt dan ook met uitzonde ring van de noordelijker regionen van de Skandinavische landen en oostelijk Rusland, in Europa niet voor. Overigens staat ons dinsdag enige daling van de temperatuur te wach ten. Een depressie die maandagoch tend nog in de nabijheid van Schot land lag, zal naar het zich laat aan zien naar Zuid-Skandinavië koersen. Haar koufront zal dinsdag over ons land trekken. Met de dan naar noordwest rui mende winden wordt lucht van dc poolstreken aangevoerd, waarin zich boven het relatief warme water van de Noordzee regen- hagel en natte sneeuwbuien zullen vormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1