WERKLOOSHEID IN DE BOUW VORIG JAAR RUIM 50 PROCENT GESTEGEN Binnenkort contant geld op girobetaalkaart Senator: „Oliemaatschappijen chanteerden regering" LANGZAAM-AAN-AKTIE VAN BRITSE ARTSEN 4 ONZE PUZ2 Dertien kinderen belden gratis door hele wereld UTRECHT, 2-1. De werkloosheid in <le bouwnijver heid is in 1974, gemeten naar bet aantal WW.-nitke- ringsdagen, met ruim vijftig procent gestegen en wel van 3,3 mijoen dagen tot vijf miljoen dagen. Eind 1974 ontvingen 35.000 bouwvakkers een WW-uil- kering, hetgeen 70 proeent meer is dan eind 1973 (21.000). DEN HAAG, 2-1. Aangezien een proef ermee gunstig is uitgevallen zullen de Nederlandse rekeninghouders van de girodienst binnenkort de mogelijk heid krijgen op vertoon van hun giropas op het postkantoor een aantal be taalkaarten te verzilveren. Aan wachtgeld- en werkloosheids uitkering werd vorig jaar te zamen f 371 miljoen uitgekeerd tegen f 212 miljoen in 1973. Het totaal aantal werknemers in de bouwnijverheid dat een WAO-uitkering heeft, steeg van 33.800 eind 1973 tot 40.000 eind vorig jaar. Hoewel de cijfers van de rest van het bedrijfsleven nog niet bekend zijn, wordt aangenomen dat ruim 10 procent van de WAO-gevallen in Nederland zich in de bouwnijverheid voordoet. Dit blijkt uit de jaarcijfers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, die donderdag tijdens een personeelsbij eenkomst bekend zijn gemaakt. Het aantal gewone werkloosheids meldingen in de bouw steeg in 1974 met ruim 21 procent tot 109.000. De meldingen in verband met arbeids tijdverkorting werden ruim verdrie voudigd tot ruim 1400. Over de zgn. wachtgeldperiode - de eerste 40 dagen van de werkloos heid - werd \orig jaar ongeveer f 155 miljoen uitgekeerd, een stijging met ruim 75 procent ton opzichte van 1973 (f 88 miljoen). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BORN. Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 75 bij Born zijn acht mensen gewond geraakt, waarvan er één later, de heer Jac. Bom (20) uit Venray, is overleden. De heer Bom duwde samen met een vriend een defecte auto op de uitrijstrook van de rijksweg, waarbij de beide man nen de achterlichten afschermden. Een achteropkomende auto, waarin zes personen zaten botste op de au to en het duwende tweetal. Ondanks alle feestelijkheden en gezelligheid van de laatste weken wordt er nog altijd volop gepuzzeld. Dat blijkt wel duidelijk uit de flinke stapel inzendingen die deze week weer bij de redaktie werd binnen gebracht. De twee weekprijsjes wer den verloot onder de inzenders van goede oplossingen. De eerste prijs gaat naar: mej. Sjoukje Rosbergen II. Kruijderlaan 116 JUTPHAAS De tweede prijs is bestemd voor: De heer B. v. d. Weel Sportweg 6 SIR.ÏANSLAND De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. fijngesneden sigarettentabak; 4. schijnbaar gewelf boven de aard vlakte; 8. wijnsoort; 11. livreibediende; 13. zoogdier; 15. verfrissende lekkernij; 17. oude lap; 18. insekt; 19. persoonlijk voornaam woord; 20. arm v.e. boom; 22. wand versiering; 24. buffet voor dranken; 25. zelfkant van linnen; 26. plezier, pret; 28. afkerig van werk; 30. dunne plek, (b.v. in linnengoed); 32. kleur; 33. speelruimte tussen hoeveelheden 35. tijdvak van 100 jaren; 37. mili taire rang (aflc.); 38. honingdrank; 40. niet bevestigd; 42. persoonlijk voor naamwoord; 43. telwoord; 44. omslag voor papieren; 45. Ned.v Spoorwegen (afk.); 47. rauw, ruw (van taal); 49. grappenmaker; 51. muzieknoot; 52. volksoverlevering; 54. herbergier; 57. wild zwijn; 59. Europeaan; 61. vlak temaat; 62. teken, signaal;; 63. scheepsvloer; 64. houten drinkkom; 66. vrijstaande overdekking (b.v. van een station); 68. onderdeel v.e. tcn- nispartij; 70. oude lengteëenhoid; 71. gehoororgaan; 72. laag, verachtelijk; 74. te weten (afk.); 75. gedrukte en gewoonlijk gekleurde plaat; 77. drij vende, stuwende kracht (figuurlijk); 79. stad in België; 80. roofdier; 81. edolknaap, hofjonker. Het aantal bouwvakkers met een maximale WW-uitkeringsduur van een half jaar steeg met circa 7,5 pro cent tot 10.000 (in 1973 9300). De WW-uitkeringen bij faillissement en uitstel van betaling stegen tot f 2,3 miljoen oftewel bijna 13 procent meer dan 1973. AMSTERDAM. Het bestuur van de Consumentenbond heeft donderdag middag op het Amsterdamse stad huis aan wethouder De Cloe (econo mische zaken) ruim 60.000 handteke ningen overhandigd van voorstan ders van het behoud van de koop avond in de hoofdstad. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft gedurende de oudejaars nacht zes keer in aktie moeten ko men tegen baldadige jongeren, een aantal jongens werd aangehouden wegens het vernielen van ruiten, te lefooncellen en automaten. Deson danks vond de woordvoerder van de politie dat de oudejaarsnacht in Rot terdam rustig was verlopen. „Ach, baldadige jongens zijn er nu een maal altijd VLISSINGEN. Zaterdag zal in Vlissingen het eerste Zeeuwse Zee- kadettenkorps Scheldemond in dienst worden gesteld. Het is het tiende in ons land. In totaal zijn 420 jongens tussen de 12 en 18 jaar lid van Zee- kadettenkorpsen. SITTARD. In het ziekenhuis in Sittard is de 19-jarige J. Bom uit Venray overleden aan de gevolgen van een ongeluk waarbij hij in de nacht van dinsdag op woensdag bij de afrit E-9 onder Born betrokken was. De jongeman duwde toen met nog een aantal anderen een defecte auto over de weg en werd hierbij aangereden door een taxi. HORIZONTAAL: 1. narede; 7. boeket; 13. okapi; 14. t.a.v.; 16. piano 17. rede; 18. villa; 20. spil; 21. na; 22. januari; 24. eg; 28. keer; 31. ia; 33. L.S.; 34. pet; 36. re; 37. we; 38. slak; 40. satijn; 42. Noor; 44. sla; 45. tak; 46. gal; 47. mes; 48. terp; 50. pijper; 52. hart; 53. as; 54. ui; 56. sir; 57. ha; 58. de; 59. slof; 61. eelt; 63. p.p.; 64. nijptang; 67. al; 69. loop; 71. nooit; 72. drie; 74. oprit; 76. lor; 77. gewei; 78. setter; 79. Nijkerk. VERTICAAL: 1. nor; 2. Aken; 3. radar; 4. Epe; 5. d.i.; 6. camulet; 8. op; 9. eis; 10. kaper; 11. enig; 12. tol; 14. tin; 15. vla; 18. vak; 19. ark; 22. jas; 23. Ier; 25. misstap; 27. alk; 29. een; 30. herstel; 32. alles; 34. pakijs; 35. tijger; 37. woerd; 39. aar; 40. sap; 41. nar; 43. oma; 49. pul; 51. pistool; 52. hal; 55. ion; 57. heg; 59. sport; 60. fijn; 61. ent; 62. tarwe; 63. pope; 65. pol; 66. air; 68. lier; 69. los; 70. pit; 72. dek; 73. eik; 75. te; 77. gij. VERTIKAAL: 1. berouw; 2. hoe wel; ofschoon; 3. bittere vloeistof; 4. zoogdier; 5. vogel produkt; 6. land bouwwerktuig; 7. schaapkameel zon der vetbult; 8. hoofddeksel; 9. aard rijkskundige aanduiding (afk.); 10. afsplitsing v.e. boomtak; 12. matig koud; 14. leunstoel; 16. stopgaren; 19. inwoner van zekere Ned. provin cie; 21. vrouwelijk rund; 23. blad plant; 24. jong varken; 25. uitdruk king van ontkenning; 27. loofboom; 29. voormalig Ned. eiland; 31. onder richt; 32. uitstraling; 33. zwemvogel; 34. grootse soort hert; 36. deel v.e. horloge; 39. alvorens; 41. grootvader (kindertaal); 46. marterachtig roof dier; 47. klein vertrek; 48. mannet jesbij; 50. sierlijk dier; 51. appelsoort 53. dwaas, zot; 55. vierhandig dier; 56. elasticiteit; 58. in het water le vend gewerveld dier; 60. soort anti lope; 62. pijnlijk ongemak; 63. dors vloer; 65. rivier in Italië; 67. god der liefde (mythologie); 71 zwaardwalvis; 73. pluis op wollen stoffen; 75. on meetbaar getal (wiskunde); 76. be kend sport evenement (afk.); 77. vorm van mij; 78. chemisch symbool. De vorstwerkloosheidsuitkeringen over de winter 1973/74 vergden in de bouwnijverheid een bedrag van f 6,2 miljoen. Ziekmeldingen Ten aanzien van de uitvoering van de ziektewet registreerde het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in 1974 een geringe toeneming van het aantal ziekmeldingen. Het waren er 390.000 tegen 378.000 in 1973. De gemiddelde uitkeringsduur bleef schomelen rond 20,5 dagen. Het aantal bedrijfsonge vallen verminderde van 21.300 in 1973 lot 18.500 in 1974. De afgenomen bouwactiviteit speelde daarbij eij rol, terwijl bovendien alleen de gemelde ongevallen in de statistieken zijn op genomen. VEENDAM. Een oudejaarsavond gewoonte heeft in het Groningse Veendam geleid tot een steekpartij niet dodelijke afloop. In de Kaptein Hazew in keist raat in deze gemeente werd tijdens een ruzie over een tuin hek de 23-jarige H. J. L. G. met een mes in d'e hartstreek gestoken. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis Bij de ruzie waren een tiental jon gelui betrokken. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag na een achtervolging door Utrecht drie inwoners van Veenen- daal aangehouden en ingesloten on der verdenking van bedreiging met geweld en diefstal. HILVERSUM. De KRO heeft voor het eerst sinds jaren ledenwinst geboekt. Het afgelopen jaar werd af gesloten met 541.987 leden, 868 meer dan eind 1973 toen 530.119 leden le boek stonden. KRO-voorzitter Th. J. Loerakker maakte dit donderdag middag tijdens de nieuwjaarsbijeen komst met het personeel van de om roep bekend. AMSTERDAM. Naast een optimis tisch geluid over het toenemend aantal buitenlandse ondernemingen, dat zich in Amsterdam vestigt, heeft voorzitter E. G. Stijkel in zijn nieuw jaarsrede tot de Kamer van Koop handel van Amsterdam zijn bezorgd heid geuit over de werkloosheid in de hoofdstad. ECHT. De directie van de lcruiwa- genfabriek De Valk in Echt (Lim burg) heeft een werktijdverkorting aangevraagd voor het 54 man tel lende personeel. De verkorting gaat maandag a.s. in. De fabriek heeft tevens haar produktie tot een derde teruggebracht, vanwege afzetmoei- lijkheden. ROTTERDAM. In samenwerking met Rotterdam-Air begint de pas •op gerichte luchtvaartmakelarij Van Hoek dit zomerseizoen met een reeks chartervluchten vanaf Rotterdam, Amsterdam, Brussel en Oostende naar Amerika. De vlucliten worden uitgevoerd op basis van het zoge naamde advanced booking systeem, waardoor de prijzen laag kunnen worden gehouden. FINSTERWOLDE. In het Groning se Finsterwolde heeft een felle brand op nieuwjaarsavond de woning van de familie P. Rops volkomen in de as gelegd. De schade wordt geschat op circa f 75.000. Het pand is verze kerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. DEN HAAG. De Dienst Omroep bijdragen van de PTT heeft in 1974 aan omroepbijdragen ten behoeve van het omroepwezen ongeveer 380 miljoen gulden geïnd tegenover in 1973 313 miljoen. Het aantal bij de D.O.B. geregistreerde televisietoe stellen nam toe met ca. 83.000 tot plus minus 3.545.000 pel' ultimo 1974 HEERENVEEN. Inbrekers hebben in het Friese Oostrum het gehele be drijfskapitaal van f 40.000 van café houder S. 'van Kammen gestolen. Tijdens de inbraak was do caféhou der met zijn vrouw in Groningen. Hij ontdekte de inbraak toen hij woens dagmorgen om half zeven thuiskwam VEENDAM. De zestienjarige W. W. uit Veendam heeft tegenover de politic bekend dat hij in do nacht van dinsdag op woensdag dc 23-jo- rige H. L. G. in zijn woonplaats met een mes in de hartstreek heeft ge stoken. G. overleed kort na de steekpartij aan zijn verwondingen. UTRECHT. Het toerisme vanuit Nederland per trein naar Frankrijk is dit jaar opvallend gestegen. Ook voor 1975 wordt, op grond van nu reeds gedane boekingen, een behoor lijke groei verwacht. De meeste rei- zijn. ongeveer twee-derde van het totaal, zijn tripjes naar Parijs van 3 tot 7 dagen. LELYSTAD. Op het kleine vlieg veld in de Flevopolder bij Lelystad waar dc pioniersgeest even voelbaar is als op het Schiphol van een halve eeuw geleden, heeft prins Bernhard donderdagmiddag de nieuwe vesti ging van Martinair Holland geopend KRIMPEN AAN DE LEK. Do 65- Jarige A. M. Hendriks uit Krimpen aan de Lek is donderdag bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij stak in het donker een weg over en werd daarbij geschopt door een personen auto. AMSTERDAM. Het personeelste kort blijft het nijpendste probleem van de Amsterdamse politie. Op de per 1 januari 1975 toegestane sterkte van 2770 man bestond nog een tekort van ruim tien procent. Daarnaast bleef de zuigkracht van andere korpsen groot. Dit staat in het donderdag ver schenen nienwjaarsberieht van de directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman. Over de gelddïensten van de PTT is verder opgemerkt, dat de ontwikkeling en vernieuwing van het dientbetoon zich in 1974 heeft voortgezet. Steeds duidelijker mani festeert zich de complimentariteit van het dienstenpakket van beide gelddiensten van de PTT, zo staat in het bericht. Het girale sparen neemt hand over hand tóe* het aantal girorekeningen waaraan een renterekening is ge koppeld, steeg' met bijna 20 procent. Begin 1975 zal een nieuw type, aan de girorekening verbonden, spaar rekening v/orden geïntroduceerd. Sinds eind 1973 verstrekt de RPS hypothecaire leningen aan particu lieren. De belangstelling hiervoor overtrof de verwachtingen. Er wer den ruim 4.500 hypotheken verstrekt voor een totaal bedrag van ca. 285 min. gulden, hetgeen over het gehele jaar genomen een marktaandeel van 10 procent betekent. De voorberei dingen tot de verstrekking van per soonlijke leningen zijn in 1974 ge start. In het leader van het streven naar een totaalpakket van girale beta lingsfaciliteiten - ook voor nict- particuliere rekennghouders - wor den thans mogelijkheden bestudeerd deze rekeninghouders van dienst te zijn bij een efficiënt saldobeheer. Een van de maatregelen op dit ter rein is de inmiddels tot stand geko men wettelijke mogelijkheid aan verschillende categorieën rekening houders rente te vergoeden op hun rekening en in de hoogte van de ren te te differentiëren naar gelang de omvang van het tegoed en de aard en omvang van het verkeer op de rekening. Naast particuliere reke- ninghoudres komen thans ook verc- AMSTELVEEN, 2-1. Dertien kin deren hebben donderdag gratis een uur lang door de hele wereld mo gen telefoneren. Of het nu een tante in Nieuw Zeeland was of gewoon haar opa in Culemborg: ze mochten dit omdat ze een prijs hadden ge wonnen in de kleurwedsirijd van „De gouden gids" ter gelegenheid ran de drie miljoenste telefoonaan sluiting van de PTT in ons land. eind oktober van het vorig jaar. Uit het hele land waren de jonge prijswinnaartjes gekomen. Kompleet met vader, moeder, zusjes, broertjes en een lijstje met telefoonnummers. Ellen Weiman (10) uit Zaandijk had al direkt Paramaribo aan de lijn waar een buurman van haar met va kantie is. „Daarna hebben we Nieuw Zeeland gebeld. We hebben daar veel vrienden omdat ive er zes jaar woonden". Madeleine Hoger (13) uit Venlo belde met een paar nichtjes in Palm Beach, Florida. „Tante Winnie heeft me meteen een hele lijst met bood schappen doorgegeven. Vooral veel dingen om Indisch eten te koken, want die kunnen ze daar niet ge makkelijk krijgen". Paula Veen (5) uit Boxtel was de goedkoopste klant: zijn mocht onbe perkt bellen met haar grootvader in Culemborg, waar opa al om 9 uur klaarzat om zijn kleindochter toe te spreken. nigingen en slichtingen zonder com mercieel doel in aanmerking voor rentevergoedngen, terwijl het maxi mum voor een rentegevend tegoed dat, f"10.000 bedroeg, afgeschaft is. „Flitsen" uit het buitenland BONN. De Weslduitse bondskan selier Helmut Schmidt ziet in het herstel van een hoge mate van werkgelegenheid de belangrijkste taak van zijn regering. In een door radio en televisie uitgezonden nieuwjaarstoespraak zei de bonds kanselier: „Over twaalf maanden zal het er anders en betere uitzien". TE LAVIV. De universiteit van Tel Aviv heeft de grootste verzame ling boeken ter wereld verworven op het gebied van het nazisme, de moord op zes miljoen joden in Eu ropa en andere misdaden uit de tweede wereldoorlog, het fascisme en het anti-semitismc. RIO DE JANEIRO. Op een kermis bij Campina Grande, een dorp in het uiterste noordoosten van Brazi lië, zijn elf kinderen gedood door de ontploffing van een gasfles waaruit ballonnen werden gevuld. NICOSIA. Ex-premier Bulent Ecevit van Turkije is voor een vijf daags bezoek op Cyprus aangeko men. Hij bezoekt het eiland op uit nodiging van de Turks-Cyprische leider Rauf Denktash. Ecevit en zijn vrouw werden in de havenstad Fa- magusta verwelkomd door duizen den Turks-Cyprioten. WASHINGTON. Het uitstel van het bezoek van de Sowjetrussischc partijleider Leonid Brezjnjcw aan Egypte is veroorzaakt door een ver schil van mening over de toekom stige betrekkingen tussen de twee landen en niet door de ziekte van Brezjnjcw, zo is vrijdag van be trouwbare Arabische zijde in Was hington verklaard. WASHINGTON. 3-1. Twee olie maatschappijen hebben de Ameri kaanse regering gechanteerd door te dreigen met stopzetting van de le vering van olie voor militaire doel einden als zjj geen ontheffing zouden krijgen van dc wettelijke verplich ting inlichtingen over hun prijsbeleid aan de overheid te verschaffen. Senator Henry Jackson verklaarde donderdag dat een dochtermaat schappij van Gulf Oil had gedreigd do brandstoflevering aan een onder- LONDEN, 2-1. De ongeveer 11.000 artsen van de Britse nationale ge zondheidsdienst zijn donderdag hun eerste langzaam-aan-actie begonnen om kracht bfj te zetten aan hun cis voor acht pond (ongeveer f 50) voor elk uur overwerk. Z(j weigeren nu langer te werken dan de 38 uur die in hun contract is vermeld. De minister voor sociale zaken, mevrouw Barbara Castle, beschul- CEHAVE nv te Veghel heeft dit nieuwe jaar weer een bijzonder fraai uitgevoerde kalender het licht doen zien. De kleurrijke kalender staal geheel in hel teken van boerderijen in Nederland en is voorzien van twaalf aquarellen van bepaalde ty pen boerderijen, uitgevoerd door 11. Euverman. Bovendien kan men aan deze kalender nog een leuk boerde- rijenboek overhouden, wanneer men tenminste elke maand voorzichtig het kalendarium voorzichtig af scheurt. Als aan het eind van het jaar eveneens de achterkant wordt verwijderd dan blijft een interessant populair wetenschappelijk boekje over de geschiedenis van de boerde rij. Het is dus in dit geval een. 1ca lender die er om vraagt hel gehele jaar behoedzaam behandeld te wor den. Maar in elk geval is dat de moeite waard. De kalender geeft een boeiend overzicht van de ge schiedenis van de boerderij. Elf ka lenderbladen zijn gewijd aan een provincie. Het twaalfde blad geeft kennis van een hypermoderne op lossing voor het aloude probleem: een stal met bungalow en nog enkele andere voorzieningen van Cehave. Foto: een typisch Zeeuwse boerderij, (Z.-Vlaander en). NEW YORK. De massamedia mo gen gelden als 's werelds ergste on derdrukkers van vrouwen, aldus is vastgesteld op een onlangs in New York gehouden congres over vrou wen en haar plaats in de kommun- nikatiemedia. ROME. Onbekenden hebben in de buurt van de Midden-Italiaanse stad Pistoia een hoogspanningsmast in de lucht laten vliegen. Doordat de springlading niet helemaal ontplofte, werd verhinderd dat de elektrici- teilstoevoer van Pistoia werd afge sneden. JOHANNESBURG. Vijfduizend zwarte arbeiders in de goudmijn van Syplaats bij Johannesburg staken sinds woensdag omdat de regering van Lesotho - waar de meesten van daan komen - heeft bepaald dat 60 procent van de lonen op banken in Lesotho moet worden vastgezet. NEW YORK. In de NewYorkse wijk de Bronx zijn donderdag 170 mensen - merendeels licht - gewond toen twee forenzentreinen die op weg waren naar het centraal station van Manhatten met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde tij dens het ochtendspitsuur. Tenminste tien mensen zijn er enstig aan toe. zoekingsvaartuig van dc marine in het Zuidpoolgebied te staken en dut Mobil Oil geen brandstof meer wilde leveren voor dc Amerikaanse bases in Turkije als de regering deze maat schappijen zou blijven verplichten inlichtingen over hun prijspolitiek te verstrekken. In brieven aan Mobil Oil en Gulf Oil noemt Jackson dit ..niets minder dan chantage" en hij dringt er bij hen op aan de olielevcrantics onver wijld voort te zetten. digde de artsen van anarchie en chantage. Een woordvoerder van de artsen zei dat de doktoren gemiddeld 20 uur per week overwerken zonder dat zij hiervoor worden betaald. Hij ver zekerde dat spoedgevallen niet onder de actie te lijden zullen hebben. Vol gende week zullen de 19.000 zieken huisartsen aan de actie gaan deel nemen. De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4