Nieuwe hoop voor Ulster Kissinger sluit aktii olielanden niet volk aktie tegen volledig uit Dubbele hart transplantatie Zware gevechten in Z.-Vietnam Dappere Nederlander Levensmiddelen te duur dan maar gras eten Verkeersdoden rond jaarwisseling- in W.-Diiitsland Vondst fossiele olifant in China AGENDA Indiase minister na aanslag- overleden Verlenging' van liet bestand LONDEN, 2-1. Hel Ierse Republikeinse Leger (l.R.A.) heeft donderdag bet bestand met veertien «lagen ver lengd dat het elf dagen geleden ter gelegenheid van «le kerst had ingesteld. I)eze verlenging, 12 uur vo«n- het eerste bestand zou verstrijken, heeft nieuwe hoop doen rijzen dal een einde van «le guerilla in Noord-Ier- land en de bomaanslagen in Engeland mogelijk is. KAAPSTAD, 3-1. Donderdag avond zijn de namen bekend gewor den van de mensen die betrokken /.ijn geweest bij de operatie van de Zuidafrikaanse professor Chris Bar nard. Geopereerd is de 47-jarige Leonard Goss. Hij leel't sinds oude jaarsavond mei een tweede hart, af komstig van de 17-jarige Johanna Maria Erwee. die op die dag met haar verloofde bij een ongeluk mei hun motor hei leven hadden verloren Goss lijdt al sinds 26 jarige leef tijd aan zijn hart. Hij heeft zelf dochters, de 22-jarige Sandra en de 13-jarige Mattie. De ouders van Johanna Erwee hadden Barnard toestemming gege ven tot de operatie en verklaard het personeel van het ziekenhuis Groote Schuur te bedanken voor alles wat het nog gedaan had om het leven van Jahanna te redden. LONDEN. 3-1. Een Britse bad meester, 1,85 meter lang en ruim 100 kilo zwaar, die het bij het stijgen van de voedselprijzen niet meer zag zitten heeft besloten over te gaan tot het eten van gras. De 54-jarige Walter Cornelius uit Peterborough is overigens een en thousiast herbivoor. .,Ik eet er heel wat per dag van. Gras en klaver heb ben een enorme voedingswaarde en geven mijn spieren wat meer kracht". Als enige luxe permitteert hij zich wat melk bij zijn dagelijkse quantum van twee kilo gras. Toch was er donderdag sprake van enige teleurstelling omdat men hoop had gehad dat de I.1LA. het bestand voor onbepaalde tijd zou verlengen teneinde het vinden van oplossingen voor de politieke geschillen te verge makkelijken. De l.R.A. heeft echter duidelijk ge maakt dat het van de Britse regering verwacht dat zij van de adempauze van twee weken gebruik maakt om meer concessies le doen wil er een einde komen aan de nu al vijf jaar durende oorlog die aan 1.400 mensen het leven heeft gekost. Zo verwacht de l.R.A. een»intentieverklaring dat de Britten zich uiteindelijk geheel uit Noordierland zullen terugtrekken en dat een einde komt aan het inter neren van verdachten zonder dat de ze worden berecht. De Britse troepen die nu in de rooms-katholieke wij ken in Noordierland patrouilleren zouden in de barakken moeten wor den teruggetrokken. Waarschuwing De voorlopige afdeling van het l.R.A. voegde aan de bekendmaking de verlenging van het bestand tot 16 januari de waarschuwing toe dat de situatie zou worden „bekeken met als doel de hervatting van offensieve militaire actie" als tegen die tijd geen positieve resultaten waren ge boekt voor een blijvende oplossing. De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland. Merlyn Rees, staat nu opnieuw voor de moeilijke opgave een formule te vinden waarbij de tere vrede wordt gehandhaafd zon der dat het er op lijkt dat Londen buigt voor de dreigementen van de buiten de wet staande guerrilla-or ganisatie. Als gebaar van goede wil liet de regering in Londen dinsdag 20 gede tineerden onvoorwaardelijk vrij. Zij schold voorts de rest van de straffen kwijt van 100 gevangenen die in maart op vrije voeten zouden komen en verleende 50 gedetineerden een verlof van drie dagen op erewoord ter gelegenheid van de jaarwisseling. Het l.R.A. zei echter dat deze „ge ringe ontwikkelingen" niet voldoen de waren om over te gaan tot een permanent bestand. Hiervoor zou aanzienlijke vooruitgang moeten worden gemaakt. Overdracht Visbeen-Gijzel B.V. NIEUWE TONGE, (Goerec-Over- flakkee) 3-1, Het volledig aandelen pakket van Internationaal trans- spertbedrüf A. Visbeen en Zonen IJ. V„ gevestigd te Nieuwe Tonge, is overgenomen door Nimox Holding N. V. te Roermond. Het transportbedrijf, waar 76 per sonen werkzaam zijn. houdt zich voornamelijk bezig met het verVoer van groenten, fruit en bloembollen, naar vele landen. De overname heetf voor direktie en overig personeel geen nadelige gevolgen. Enige maan den geleden nam het transportbe drijf de aktiviteiten over van Tran sportbedrijf Gijzel te Kapelle-Bie- zelinge (zld). De opgerichte dochter onderneming Visbeen-Gijzel B. V. is bij de overdracht aan Nimox Hol ding N. V. inbegrepen. Bij deze Hol ding-maatschappij waren in de transportdienstenseklor Schouten Alphen B. V. te Alphen a/d Rijn; Gebr. Van Opzeeland B. V. Vlijmen; Nedex B. V. Roermond. SAIGON, 3-1. In twee door de Zuid Vietnamese regeringstroepen beheerste steden woeden zware ge vechten. Vietcongtroepen doen po gingen deze bolwerken te veroveren, zo is heden vrijdag in Saigon be kendgemaakt. Het gaat om Phuoc Binh, de bele gerde hoofdstad van de provincie Phuoc Long en Hoai Due, in de pro vincie Binh Tuy. In PKüoc Binh worden straatge vechten geleverd. Onder dekking van tanks braken Vietcongtroepen donderdag door de laatste verdedi gingsgordel van de stad. Ook in Hoai Due is de Vietcong er in geslaagd de stad binnen te drin gen. Zuidvietnamese officieren hebben de Vietcong om een bestand in Phuoc Binh verzocht teneinde de burger bevolking de gelegenheid tot eva cuatie te geven. De Vietcong heeft dit verzoek echter van de hand ge wezen. Phuoc Binh ligt 106 kilometer ten noorden van Saigon. „Veelbewogen jaar voor Shell Nederland" ROTTERDAM, 2-1. Do bedrijven van Shell Nederland hebben een veelbewogen jaar achter de rug. Dil is op te maken uit oen jaaroverzicht in „Onder de vlam", de bedrijfskrant van Shell. De daling in de aanvoer van ruwe olie ten opzichte van 1973 beinvloedde de activiteiten van Shell Nederland Raffinaderij (SNR) Door de geringere vraag naar ver werkingscapaciteit moesten enkele eenheden zelfs tijdelijk worden stil gelegd. Daartegenover stonden ech ter de hoge produktiekosten van di verse fabVieken. Criminaliteit neemt toe DEN HAAG, 2-1. Hoofdcommissa ris Peijster van de Haagse gemeen tepolitie en commandant P. Paul van de rijkspolitie in district Den Haag hebben donderdag in nieuwjaarstoe spraken gewezen op de toeneming van het aantal bij hun korpsen gere gistreerde misdrijven. In de gemeen te Den Haag steeg dat in 1974 met zeven procent tot ruim 25.000, terwijl het oplossingspercentage zakte van 39 naar 35 procent. De rijkspolitie in district Den Haag kreeg in 1974 5500 misdrijven te verwerken, een stij ging met tien procent in een jaar. Het oplossingspercentage ligt daar op 29. De heer Peijster zei dat de stij ging het grootst is in de categorieën zakkenrollerij (156 procent meer dan over 1973), inbraken (17 procent) en geweldsmisdrijven (13 procent). Vol gens de hoofdcommissaris is het ille gaal vuurwapenbezit groter dan vroeger. PEKING, 2-1. De Chinese pers heeft gisteren/donderdag de vondst in het voorjaar van 1973 gemeld van het geraamte van een prehistorische olifant die twee miljoen'jaar geleden heeft geleefd. Het vier meter hoge en acht meter lange skelet is volgens de pers voor treffelijk bewaard gebleven. Het blad „China in Opbouw" pu bliceert een foto van het skelet van de als stegodon aangeduide prehis torische olifant. Er blijkt uit dat het het best bewaarde fossiel van een stegodon is dat tot nu toe waar ook ter wereld is uitgegraven. „Ontdekkingen als deze bewijzen de dialectische ontwikkeling van de natuur en vormen een solide basis voor de studie van de prehistorische olifant", aldus de Chinese pers. Schilderijen gestolen DEN HAAG, 2-1. Uit kunstzaal Liernur aan de Zeestraat in Den Haag zijn in de nieuwjaarsnacht bij een inbraak twintig schilderijen weggehaald. Volgens de Haagse po litie wordt de waarde van de kunst werken op f 50.000 geraamd. WASHINGTON, 3-1. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, shut een Ameri kaanse militaire actie tegen «le olieproflueereiide lan den niet volledig uil, hoewel hij een «lergelijke actie „zeer gevaarlijk" acht en daartoe slechts in een „zeer ernstige" situatie zou moeten worden overgegaan. HAMBURG. .2-1. In West-Duits- land zijn rond de jaarwisseling zeker 62 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. De meeste doden vielen in Beieren (19). Noordrijn-Westfalen (12) en Ne- der-Saksen (10). In Bremen. Hamburg en Saarland kwamen geen verkeersongelukken met dodelijke afloop voor. „Jaar tegen kernenergie" EINDHOVEN. De stroomgroep Stop Kalkar heeft 1.975 uitgeroepen tot het jaar tegen de kernenergie. De groep wil actie voeren tegen de bouw van de Kalkarcentrale, de „zwakheden" in het energiebeleid, de uranium-aankopen en de officiële voorlichting rond de kernenergie vraagstukken. De stroomgroep heeft in verband met het uil roepen van 1975 lot jaar tegen de kernenergie, contact ge zocht met andere Nederlandse or ganisaties. met het doel tot een ge zamenlijke aanpak te komen. ZIERIKZEE. - De jaarwisseling le Zierikzee was ook dit jaar weer aanleiding tot het aanrichten van een brandje op het Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In een vraaggesprek met het tijd schrift „Business week" zegt Kissin ger dat de Verenigde Staten sedert Vietnam hebben geleerd dat het ge makkelijker is te gaan oorlogvoeren dan ermee op te houden. „Ik zeg niet dat er geen enkele omstandigheid is waarin wij geweld zullen gebruiken. Maar het is één ding er gebruik van te maken in liet geval van een twist cm de prijzen. Het is een andere als er een soort wurging plaats vindt van de geïndustrialiseerde wereld. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken beklaagde zich in het vraaggesprek over onvoldoende samenwerking van de zijde van de Europese landen bij zijn pogingen om tot ontspanning in het midden oosten te komen. Bepaalde niet door hem met name genoemde Euro pese landen, „zijn systematisch tegen alle Amerikaanse initiatieven in dat golvied" Europa vijandig; „Waarom zijn de Europeanen zo vij andig tegenover de Verenigde Sta ten", zo vroeg Kissinger zich af en hij meent het antwoord gevonden te hebben. „Ik geloof dat zij aan een zeer groot gevoel van onveiligheid lijden. Zij erkennen dat hun veilig heid afhangt van de Verenigde Sta ten, dat hun economisch welzijn af hangt van de Verenigde Staten en zij weten dat wij in de grond gelijk hebben met wat wij doen", aldus Kissinger. Kissinger legde grote nadruk op de noodzaak van versterking van de samenwerking, tussen de oliever- bruikende landen. Hij waarschuwde voor „het gevaar van louter natio nale politiek" welke naar zijn me ning „in het bijzonder in Europa" de economische problemen niet kan oplossen en hij zei dat „naar mate het gevoel van onmacht toeneemt" de politieke gevolgen „ernstiger" worden. II\j voorspelde dat binnen de ko mende drie maanden de voornaamste elementen aanwezig zullen zijn voor een samenwerkingsprogramma van de olieverbruikende landen Zonder 'n dergelijk programma zou er ook geen conferentie tussen olieproducenten en olieeonsumenten nun. •S GRAVENDEEL. 2-1. In s Gra vendeel heeft een landbouwer zijn echtgenote gewurgd cn daarna zich zelf met een dubbelloops geweer doodgeschoten. Hij had ook nog ge tracht 'Jijn zestienjarige dochter om het leven te brengen. Dat was mis lukt doordat het meisje zich eerst met de moed der wanhoop verdedig de tegen de poging van haar vader om haar te wurgen en daarna de loop van het op haar gerichte jacht geweer wegduwde. Een van haar duimen werd afgeschoten. Dit drama gebeurde in de boerde rij „Bouwlusi." aan de Boondersvveg te 's Gravendeel, vorige nacht om 24 uur. De landbouwer, de 51-jarige C. P. de Z.. die met zijn 46-jarige echtgenote in de huiskamer vertoef de. bracht de vrouw toen door wur ging om het leven. Wat daaraan vooraf was gegaan is niet bekend. De man ging daarna naar de slaap- Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond 8.00 uur From Warner Bros.^^ Boekhouder beroofd RIDDERKERK, 2-1. Een onbeken de man heeft donderdagmorgen de 25-jarige boekhouder W. H. J. Tiele- man van een garagebedrijf in Rid derkerk beroofd van f 5.000. De ro ver reed de boekhouder op de Oude- landseweg met een. auto klem en be dreigde hem met een vuurwapen. De boekhouder kon slechts een vaag signalement van de rover geven. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 januari Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiërs. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur De weekeindedienst voor Zie- tikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt lot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Brttcl, Brouwers haven, tel. (01119) 280. neemt waar voor dokter Simons en dokter Slenger De weekoinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maundagmorgei 3.00 iiui. Zaterdag en zondag .spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, lel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De uvlsonclienst Bruinlsse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve. lei. (01110)-2309, neemt wan voor geheel Schouwen. Zuster Doogc, Oosterland, telefoon (01114)-1870, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth. Brouwers haven, tel. (01119) 666. neemt waar voor dierenarts Bergsma Bij geen gehoor tol. nr. (01115) 1752. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.3(1 uur en van 16.30-17.30 uur. O» zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. kamer van zijn dochter Jana, die lag le slapen. Hij trachtte ook haar tc wurgen. Toen dit door het heftige verzet van het meisje niet lukte, holde hij weg om zijn jachtgeweer te halen. Hij richtte hei wapen op het meisje maar dat duwde het weg. Toen zij naar de loop greep, schoot de vader met als gevolg dat oen duim word afgeschoten. In haar bij zijn school De 7. zichzelf tocn door hot hoofd. In paniek bolde het meisje via de huistelefoon haar oom. een broer van haar vader, di onanst de boerderij woont on deze met De Z. exploiteer de. Zij vertelde hem dat haar vader zich had doodgeschoten. Tocn de oom de boerderij binnenkwam ontdekte hij dat ook zijn schoonzuster om het leven was gebracht. De Rijkspolitic te 's Gravendeel heeft getracht de oorzaken van deze gebeurtenis te te nnnliscren. Zierikzee t Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; '/z26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 3 januari Zierikzee Concertzaal. Suiker, 20.00 uur. Zaterdag 4 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „The Exorcist". Rcnesse Het Trefpunt, 16.00-19.00 uur, nieuwjaarsbegroeting Herv. gemeen te. Hotel-pension „Het Klokje", 19.30 uur, nieuwjaarsreceptie landelijke rij vereniging Westelijk Schouwen. Zondag 5 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „The Exorcist". Maandag 6 januari Zierikzee Mondragon, afd. Schouwen Plnlte- landsyrouwenbond, 15.30 uur. Dinsdag 7 januari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. v. Leerlingen Tuinbouwwintercursussen, 20.00 uur. Donderdag 9 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Van der Stoel naar China SCHIPHOL, 2-1. Mol een klein tweemotorig straalvliegtuig van de Rijksluchtvaartdienst, is minister Van der Stoel van buitenlandse za ken donderdagmiddag van Schiphol naai' Parijs vertrokken om daar met een machine van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France zijn reis naar China te beginnen, de Ne derlandse minister zal een officieel bezoek brengen aan de Volksrepu bliek China en aan Japan. Staatsbosbeheer wil Ooypolder kopen NIJMEGEN. 3-1. Staatsbosbe- heer, dat de laatste jaren in de om geving van Nijmegen natuurgebie den heeft aangekocht, heeft thans het oog gericht op de Ooypolder. Bin nenkort noopt deze rijksdienst er 300 hectare grond te verwerven. Deze bij Nijmegen gelegen polder heeft in het middelpunt van de belangstelling ge staan door acties legen stedebouw plannen. de aanleg van een provin ciale weg legen rijkswaterstaat, die het voornemen had om het trace van de Waal tc verleggen ten koste van een deel van de polder. Hol natuurgebied geniet interna tionaal vermaardheid door oen unie ke flora en fauna. NIEUW DELHI. 3-1. Do Indiase minister van spoorwegen, Lal it Na- rayil Mishra is donderdagavond overleden aan de verwondingen die hij eerder op do dag opliep bij een bom-ontploffing. Volgens het India se persbureau PTI stierf Mishra tij dens een spoedoperatie. Bij de ex plosie werden 22 mensen gewond, onder wie de broer van de minister. Jagannath Misjra, minister van landbouw in de Indiase deelstaat Bi- har. HAMBURG. 2-1. De -11-jarige Ne derlander Bob Kok heeft donderdag door zijn moedig optreden in Ham burg een onbekende bankror'er diens buit van 21.000 mark ontnomen. pe bankrover was kort voor slui tingstijd in de bank gekomen en met getrokken pistool, gijzelde hij een vrouw. Hij eiste geld. Met 21.000 mark liep hij met de gijzelaar naar de uitgang, waar hij de vrouw vri•- liet en op de vlucht sloeg. Bob Kok, die juist de bank binnen wilde gaan, ging meieen echter hem aan. Bij de vechtpartij die toen ont stond liet de onbekende tenslotte het geld vallen, wierp de hardnekkig achtervolgende Nederlander zijn fiets voor de voeten en ontkwam. Kok had zich niets aangetrokken van het pistool waarmee de man dreigde. Twee gele handschoenen, het wa pen, een masker en het geld moest de rover op de plaats van het hand gemeen achterlaten. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2