Ira wenst verlenging bestand Opening expositie en receptie in Vierschaar stadhuis Br^zjnjew in sanatorium Minister Pronk naar Bangla Desj DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeven kinderen omgekomen bij branden in Engeland doodt drie kinderen Zierikzeese start in 1975 Egyptische studenten steunen arbeiders Oude granaat IfAMSTffl MORRIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SS Vrijdag 3 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21618 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Teletoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18.85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikseese „to ver doos jes" naar Amsterdam Amsterdam 700". De toverdoosjes spelen een belangrijke rol tijdens de feestelijkheden rond het zevenhon derdjarig bestaan van de hoofdstad. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bouwkommissie te Middelburg, on der leiding van ir. J. Snoey. De bur gemeester sprak van een treffend gebaar van samenwerking. „Vroeger was er wel eens een vraag naar de hegemonie tussen beide steden, maar zij zijn thans wel definitief broeder lijk vereend". De receptie Uiteraard ook ter opening van de receptie, deze was in de Trouwzaal, sprak de hoogste stadsmagistraat, die het gemeentebestuur en het per soneel in de ruimste zin gelukwensen aanbood voor 1975. Hij dankte voor de ondervonden steun en prees de direkte betrokkenheid bij de uitvoe ring van het omvangrijk takenpak ket, „ondanks prikklok en compu ter". De burgemeester gaf hierna zijn kijk op de vaderlandse situatie en meende dat -ondanks allerlei voor spellingen - er weinig te zeggen valt over hetgeen ons te wachten staal. Punten die de gemeentezaken be troffen waren o.m.: de intergemeen telijke reinigingsdienst, de over dracht van de zuiveringstaak, het Zeelandbrug-defekt, politiebureau, Westbrug en restauralies in de Mecl- straat en aan de Nobelpoort. Verhoogde uitkering Een nieuwe raad kwam en ge hoopt wordt op eendrachtige samen werking. De gemeente verheugt zich over een verhoogde raming van de Algemene Uitkering uit het Gemeen tefonds. terzake van de nieuwe ver fijningsregeling historische stadsker nen, waardoor een post kapitaals- werken op de begroting kon worden vermeld. Historische stadskern z)jn brengt echter ook een 1 astenverz.waring met zich mee en betreurenswaardig is. dat nog geen beslissing is gevallen ten aanzien van een hogere gcmccn- tcklassifikatie. Hef parkeerterrein ..Mosselboom gaard" komt aan de orde en hopelijk ook het Havenkwartier, Voor deze problematiek bestaat grote publieke belangstelling. Wat de inspraak be treft: bestuurders moeten luisteren naar de bevolking, maar er moet wel een zeker minimum aan kennis en inzicht bij betrokkenen aanwezig zijn. Inspraak is meer dan alleen maar informatie, maar minder dan medebeslissing. Democratie is dan ook niet ten koste van alles gelijk krijgen; sommige burgers zijn niet tevreden met hun rechten, zij eisen voorrechten, maar dat leidt tot uit holling van de democratie. De heer De Meester hoopte dat het aan de stad verleende predikaat vol doening mag geven om de erkenning maar tevens legt het een ..zwaardere LONDEN, 2-1. Bij een brand in een huis bij het Schotse Glasgow zijn op nieuwjaarsdag vier kinderen omgekomen, die sliepen toen er brand uitbrak. Hun moeder lag in het ziekenhuis waar ze deze week juist het leven had geschonken aan een meisje. In een dorpje in Yorkshire kwa men drie kinderen bij een brand in een woonhuis om. De ouders en twee andere kinderen wisten te ontkomen. verplichting op het in de komende jaren om op deze weg verder te gaan. Cijfers Tot slot gaf de burgemeester nog enkele cijfers: van de Rijkspolitie vertrokken 3 personeelsleden en twee kwamen terug. Er vielen drie doden in het verkeer. Er vonden in Zeeland 1444 misdijven plaats op de 100.000 inwoners. In 1968 was dit cijfer: 510. Het oplossingspercentage was 38 (83 in 1968). Er werden 19.000 pro cessen verbaal opgemaakt (in 1968: 22.0000). De bevolking groeide met 67 personen tot 8618. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verheug U er over dal de j| doornen rozen dragen. f Max O'rell f Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Op de meeste plaatsen droog met morgen van het westen uit opklarin gen, zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west; minimumtempe raturen omstreeks drie graden, maximumtemperaturen circa zeven graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42 Maan op 0.19, onder 11.31 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43 Maan op 1.37, onder 11.55 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.44 Maan op 2.54, onder 12.22 Laatste kwartier: 4 jan. (20.04) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 4 jan. 7.28 20.01 0.53 13.24 5 jan. 8.18 20.55 1.51 14.21 6 jan. 9.15 22.02 2.55 15.32 Doodtij: 6 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Golf van Biskaje tot over Centraal-Europa bracht ook in ons land rustig weer. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam het bij ons op veel plaatsen tot mist, waarbij de temperaturen tot om en nabij het vriespunt daalden. De de- pressiebanen liggen momenteel vrij noordelijk. Een koufront van zo'n depressie boven Noord-Skandinavië trekt in de nacht van vrijdag op za terdag met wat regen over ons land. Zaterdag komt ons land dan weer geleidelijk onder de invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Er zullen dan enkele opklaringen ver wacht mogen worden. BELFAST, 2-1. Het verboden Ierse Republikeinse Le ger wil het voor de kerstdagen afgekondigde bestand van elf dagen, dal donderdag te middernacht afloopt, tot liet einde van deze maand verlengen. Dit is in Ira- kringen in Belfast vernomen. Een aankondiging zou donderdag nog te verwachten zijn. MOSKOU, 2-1. Een betrouwbare communistische zegsman heeft don derdag in Moskou bevestigd dat par tijleider Brezjnjew in een sanato rium is opgenomen. Hij zou ver pleegd worden in Barwicha bij Mos kou. De inrichting ligt in een groot park op 30 km ten westen van de hoofdstad. Hoge Sowjetrussische lei ders maken er dikwijls gebruik van voor herstel of om er een rustperio de door te brengen. Deze verlenging vormt het ant woord van de IRA op de vrijlating door de Britten van 170 gevangenen op oudejaarsdag. Het Ierse republi keinse leger heeft het bestand met twee weken verlengd tot 16 januari. In een in Dublin uitgegeven verkla ring wordt gezegd dat het Britse vredesgebaar 170 politieke gevange nen vrü te laten niet voldoende is voor een definitief bestand. In een verklaring van het Ierse re publikeinse leger wordt verder ge zegd dat de militaire raad van de IRA tot verlenging van het bestand met twee weken heeft b'esloten om de Britse regering de gelegenheid te geven positieve resultaten te be reiken bij het vinden van een duur zame oplossing voor de Noordierse kwestie. Tenzij hierbij voor *16 ja nuari wezenlijke vooruitgang is ge boekt, zal de militaire raad van de IRA na deze datum de toestand met het oog op een hervatting van het militaire offensief opnieuw nader bezien, aldus de verklaring van de IRA. Redelijke politiek Het kerstbestand kan, zo vervolgt de verklaring, definitief worden ge maakt als de Britse regering haar oprechtheid toont bij het volgen van een redelijke en verantwoorde poli tiek. Vrede met rechtvaardigheid is de voornaamste eis van ons gehele volk en de verantwoordelijkheid de ze te garanderen berust bij de Britse regering. Reeds eerder heeft de IRA de te rugtrekking van de 16.000 Britse mi litairen uit Noord-Ierland en de sa menvoeging vau Ulster bij de Ierse republiek geëist. Groot-Brittannië heeft in antwoord op het kerstbe stand niet alleen 170 gevangenen vrijgelaten, maar ook toegezegd haar troepensterkte in Ulster te vermin deren. Volgens regeringskringen in Londen zou de Britse regering van plan zijn medio januari een aanzien lijke troepenvermindering bekend te maken. Gesproken werd over 1500 tot 2000 man. Volgens deze kringen zouden ook de 1200 politieke gevangenen die nu nog in de Maze-gevangenis bij Bel fast zitten worden vrijgelaten. Zierikzee heeft nu een iets gunsti ger kans gekregen, maar onontbeer lijk blyven uiteraard de subsidies voor restauraties, om de stad nog mooier, maar vooral leefbaarder tc maken. Belangrijk punt daarbij is het Ha venkwartier, waar een type huizen komt, eenvoudiger dan die van dc vereniging Hendrik dc Keyzer, De praktijk echter leert dat nog wel eens wat extra's aan die gevels kan worden gedaan ter verdere verfraai ing. Motto van het Monumenten jaar. genoemd door prins Claus was: ..Wij moeten werken aan een toekomst van ons verleden". De burgemeester hoopte dat hiervoor vele duizenden bouwstenen zullen worden aange dragen. Verrassing Voor een verrassing zorgde de lo co-burgemeester van Middelburg, dc heer W. P. J. Bardet. die de stad Zie rikzee komplimcntccrde met de dn- dcrschciding en mededeelde, dat Zierikzee een tiental jaren gebruik zal mogen maken van een mankracht die deel uitmaakt van een speciale CAIRO. Honderden studenten van de universiteit van Cairo hebben donderdagochtend op het universi teitsterrein demonstraties gehouden, waarbij zij hun steun betuigden aan de arbeiders die de dag tevoren in de hoofdstad slaags met de politie raak ten toen zij betoogden voor hogere lonen. De studenten probeerden niet de stad in te trekken. COSENZA, 2-1. Drie kinderen zijn op nieuwjaarsdag om het leven ge komen door een ontploffende gra naat. die uit de tweede wereldoorlog dateerde. De kinderen vonden het projectiel langs een weg bij Cosenza, in Zuid-Italië. In de veronderstelling dat het een blikje was probeerden ze het te openen. Twee kinderen, die met hen meespeelden, werden ge wond. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Het gemeentebestuur mocht vele gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHOL, 2-1. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, is woens dagmiddag met enkele uren vertra ging van Schiphol naar de hoofdstad van Bangla Desj, Dacca vertrokken voor een bezoek van een week aan dat land. Zijn reis past in de serie bezoeken die hij aflegt aan alle zogenaamde concentratielanden voor de Neder landse ontwikkelingshulp. Eerder reisde hij naar Indonesië, Kenia, Tanzania, en Peru. „De verlening van de onderschei ding „Lichtend Voorbeeld" is voor het gemeentebestuur een zaak van grote voldoening", aldus de eerste burger, die onderlijnde dat genera ties van bestuurders hiertoe hebben bijgedragen en dus zeker niet alleen het huidig stadsbestuur. Hij betrok het feit van de verlening in het vlak van de kritikasters, die wel beweren, dat het gemeentebestuur het beleid ter zake in deze oude stad niet op de juiste wijze aanpakken. De heer De Meester hoopte van harte dat de verkiezing van de stad tot „Lichtend Voorbeeld" enige ver andering ten goede in de kritische instelling van dezulken zal teweeg brengen. Aansporing Na uitvoeriger nog te hebben stilge staan bij dc motivering, die tot dc stedelijke onderscheiding hebben ge leid, merkte de heer De Meester op, dat het vooral geen aanleiding mag zijn zich op de borst te slaan, maar wel een aansporing harder te werken Bangla Desj is na Indonesië het tweede concentratieland van Neder land. In het afgelopen jaar heeft ons land 20 miljoen gulden (deels in gel den, deels in projecthulp) aan de jonge staat geschonken. Dit jaar zal dit bedrag meer dan verdubbeld wor den. „Ik zie wel tegen deze reis op. Hei zal een heel andere worden dan de bezoeken die ik aan de andere con centratielanden heb gebracht, omdat Bangla Desj het armste is", zei mi nister Pronk voor zijn vertrek op de luchthaven. ZIERIKZEE. Deze kleine kollektie is samengesteld uit een aantal „tover doosjes" en „keizerskroontjes". De ze merkwaardige voorwerpen zijn gegmaakt door een Zierïkzees' be drijf in opdracht van de Stichting ZIERIKZEE, 2-1. In dc Vierschaar van het stadhuis is een bescheiden, maar toueliante expositie ingericht, als uitvloeisel van de verlening van het predikaat „Lichtend Voorbeeld", dat Zierikzee als gerenom meerde monumentenstad recentelijk ontving. De expositie blyft nog wel even op deze plaats, maar was donderdagavond visueel accent op de Nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur, na ope ning van dc expositie door burgemeester Th. H. dc Meester, door vele hon derden stadgenoten bezocht. Dc burgemeester noemde dc tentoonstelling inleiding op nog wel meer aktiviteitcn in het Monumenten jaar 1975, maar voor deze inrichting is ge kozen, om dc receptiegangcrs iets extra's zichtbaars te bieden, ook al geeft het stadhuis zelf volop gelegenheid tot rondkyken, iets waar lang niet alle stadgenoten doorgaans aan toekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1