Prijsbewust spelen in de Staatsloterij MYSTERIE IN MEINESWIJK Militair regime in Brazilië wankelt de Staatsloterij M\ l i BLIK DOOR HET WERELD Meer zendtijd voor de A-omroepen In Apeldoorn geen receptie, wel instuif 4 Advertentie Brazilië verkeert in een unieke si tuatie. Sinds tien jaar heerst daar het leger en ze hebben er een totu- litaire staat van gemaakt, waarin de burger zo goed als geen rechten meer heeft en de overheid onbeperk te macht. Verkiezingen worden wel iswaar gehouden, maar dit is meer voor de sier geweest tot dusver. On welgevallige politici konden snel verdwijnen maar een paar mochten er altijd wel optreden - dat gaf Bra zilië nog een beetje dernokratisch cachet. Het vreemde is nu dat bij de laatste verkiezingen de enige oppo sitiepartij een ongekend sukses boekte, een onmiskenbaar teken dat de Brazilianen hun regeringvan harte verwensen. En wal nu? President Geisel hoeft zich er niets van aan te trekken, want aan zijn ambt is een reeks volmachten verbonden, die hem toestaan naar eigen goeddunken te handelen ip veiligheidszaken en wat een veilig heidszaak is bepaalt hij zelf. Arres taties zonder meer zijn mogelijk zon der dat er beroep tegen bestaat, trouwens de onafhanke.lijkheid van de rechters is ai evenmin gewaar borgd. Een aardig aspekt imn het regime is ook dat het zichzelf toe staat geheime wetten uit te vaardi gen, wat het natuurlijk aanzienlijk vergemakkelijkt lieden in de cel te helpen. DEN HAAG. 2-1. De omroeporga nisaties-A (AVRO. KRO. NCRV, TROS en VARA) krijgen er per 1 januari 1975 een half uur televisie zendtijd per week bij. Tezamen ko men zij daarmee op 46 uur en 40 minuten televisie-zendtijd per week. Dit blijkt uit de zendtijdverdeling voor 1975, die minister Van Doorn thans heetf vastgesteld. Ook de zendtijd van de Stichting Teleac wordt verruimd en wel met een half uur per week tot 4 uur en 29 minuten. De totale wekelijkse televisie-zend tijd voor Nederland 1 en 2 en de daarmee verbonden zenders wordt daarmee gebracht op 72 uur en 54¥2 minuut, aldus heeft het ministerie van c.r.m. meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EMMEN. De gemeente Eemmen heeft plannen voor de aanleg van een „recreatiewijk Schansmeer" met ruimte voor vormen van sport en ontspanning zoals: zeilen, roeien, wa terskiën, picknicken, wandelen en golfen. De gemeente denkt verder over een bowlingcentrum, een luna park. een casino en aan enkele grote projecten voor het zgn. massa-toe- risme. ARNHEM. Het Islamitische Ge nootschap in Arnhem gaat binnen kort kerken, bedrijven en gemeenten in de omgeving van Arnhem bena deren met het verzoek een financi ële bijdrage te geven voor de bouw van een moskee, annex cultureel centrum voor de vele in deze regio werkende buitenlanders, die tot de moslim behoren. AMSTERDAM. Zes mensen heb ben bij de hoofdstedelijke politie aangifte gedaan, dat zij in Amster dam zijn beroofd. LISSABON. Deze foto geeft een beeld van de ravage, die ontstond nadat in Lissabon twee passagiers- treinen met elkaar in botsing wa ren gekomen. In de buurt van hel centraal station itej) een wagon van één der treinen uit de rails, waar door een rijtuig van de uit de tegen overgestelde richting komende trein, werd opengereten. Er waren vijftien doden en 70 gewonden. Geisel hoeft zich dus weinig aan te trekken van de verkiezingsuitslag, maar hij kan die ook eenvoudig bij decreet nietig verklaren. In Brazilië kan heel veel. Maar het schijnt dal hij van plan is zijn toezegging dal de gekozenen ook geïnstalleerd zul len worden na te komen. Ook al geeft hem dat dankzij zijn uitge breide volmachten niet veel last, het is niet naar de zin van vele officie ren. Deze vrezen dat, wanneer men eenmaal begint met het tolereren van demokratische gewoonten, het hek snel van de dam is en de „harde lijn" wordt opgegeven. Ekonomische teruggang Ze hebben wellicht niet, helemaal ongelijk als ze de stemmen op de op positiepartij MDB vooral wensen te beschouwen als een uiting van pro test zonder dat de ideeën van de op positie nu zo'n aanhang hebben. Veel meer nog dan zuiver politieke redenen om zich tegen de officiële AREN A-partij uit te spreken en veel meer nog dan ongenoegen over het ontbreken van demokratische en trouwens algemeen erkende mensen rechten, uiten de Brazilianen hun misnoegen over de ekonomische gang van zaken. Op papier is die in tien jaar generaalsbewind voortref felijk geweest: de industrie groeide als kool, vooral door buitenlandse investeringen, en het bruto nationaal produkt steeg snel. Behalve dan die buitenlandse investeerders en in ze kere mate de stata en een beperkte groep burgers werd niemand daar echter veel beter van. Integendeel: het gemiddeld inkomen van de ar beiders daalde in die tien jaar aan zienlijk. En nu is er dus een ekono mische teruggang die vooral de sterk gegroeide middengroepen bang maakt - zoals die eerst wellicht aan het regime met hun stem dank be tuigden voor wat meer welvaart, vrezen zij nu de dupe te worden van het ontbreken van alle mogelijke so cial e zekerheden. Een deel der officieren ziet het zo, dat de generaals het makkelijk had den in een tijd van grote ekonomi sche expansie, maar dat ze de be-- kwacimheid missen de ekonomische chaos en verslechtering van nu te beteugelen. Naar verluidt wil een deel der officieren, waaronder Gei sel, de macht wel weer teruggeven aan een burgerregering, wat andere kollqga's zien als zo'n verraad dat ze liever een nieuwe staatsgreep ple- gegn. Twee klippen waartussen het voor Geisel haast onmogelijk lijkt zo te manoeuvreren dat hij niet schip breuk lijdt. LEEUWARDEN. Op de waddenei landen Ameland, Terschelling. Vlie land en Schiermonnikoog verblijven momenteel 19.000 vakantiegangers. De meeste hotels, pensions en zo merhuisjes zijn vol en ook diverse caravans zijn bezet. UTRECHT. De Scheveningse huis deurwaarder te horen gekregen dat arts dr. Boris Bouricius heeft per zijn huis annex praktijk in Scheve- ningen zal worden verkocht omdat hij weigert pensioenpremie te beta len aan de Stichting Beroeps Pensi oenfondsen Huisartsen in Utrecht. Elke maand zo'n 800,000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden., Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 6 januari af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de januari-loterij op 6 januari. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15, 20 en 22 januari Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. ROTTERDAM. Het aantal illegale gokclugs in Rotterdam is sinds de kerstdagen zeer aanzienlijk uitge dund. Alle bij de politie bekende clubs blijken hun deuren gesloten te hebben. Dit heeft de afdeling bijzon dere wetten van de Rotterdamse po litie geconstateerd. De exploitanten van de gokhuizen hadden een week de tijd gekregen om de zaken op te doeken. DEN HAAG. De parlementaire pers heeft premier Den Uyl opnieuw gekozen tot „politicus van het jaar". Het is de tweede achtereenvolgende maal dat de huidige minister-presi dent deze titel krijgt. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft meegedeeld dat de 57-jarige Wim van Putten, zonder vaste woon- of verblijfplaats in een Eindhovense politiecel is overleden. Sectie heeft inmiddels uitgewezen dat het slachtoffer geen hersenletsel had. AMSTERDAM. Vier mensen zijn naar het Binnengasthuis in Amster dam overgebracht, nadat zij op het Damrak door een geestelijk gestoor de jongeman zonder aanwijsbare re den met een dolkmes waren gesto ken. DEN HAAG. De voortdurend slechte behandeling van politieke gevangenen in Spanje is volgens de Nederlandse afdelingen van Amnes ty International en van de katholie ke vredesbeweging Pax Christi on duldbaar. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft vijftig kilo vuurwerk in beslag genomen bij drie winkeliers. De winkeliers, die allen een proces verbaal kregen, mochten niet meer dan vijf kilo aanwezig hebben. DEN HAAG. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft voor in totaal f 9 mil joen toegekend voor stedelijke re constructie- en saneringsplannen. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Vrije Zuidmolukse Jongerenorga nisatie Pemuda Masjarakat heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt betreurd, dat de protestdemonstratie vrij-dag jl. in Den Haag is uitgelo pen op vernielingen in het Vredes paleis. Ook zegt het hoofdbestuur het „jammer te vinden, dat onder de Haagse politie slachtoffers zijn gevallen". GOUDA. De meubelverkoop stag neert de laatste maanden. Prompt nadat de regering haar conjunctuur- stimulerende maatregelen had aan gekondigd, is het erg stil geworden in de meubelwinkels, aldus een lan delijk overzicht van de situatie in de Nederlandse meubelindustrie. DEN HAAG. Tijdens een protest mars van Zuid-Molukkers in Den Haag, is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen met de Haagse poli tie. Voor de Indonesische ambassade aan de Jacob Catslaan gooiden enige tientallen van de ongeveer 500 be togende Zuid-Molukkers stenen naai de politie, die met 150 man paraat was. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 3 JANUARI NED. I: Na vandaag is het voor lopig weer afgelopen mft de mid daguitzendingen op de doordeweekse dag. De kindertjes gaan weer naar school. De KRO geniet de eer het middagprogramma te mogen iwr- zorgen vanmiddag. Na een circus voorstelling en een muzikale show van de Fransman Michel Fugain volgt een natuurfilm over een kunstmatig meer bij Bristol en het middagprogramma wordt besloten met een tekenfilm van Speedy Gon zales. Het avondprogramma wordt op de eerste vrijdagavond in het nieuwe jaar verzorgd door de NCRV. Deze omroep vertoont eerst weer een nieuw avontuur van Swie-' bertje. De vrolijke zwerver houdt zich bezig met de vreemde dingen Zondag 5 januari, 20.40 uur, Neder land I: Muziek uit duizenden. Met o.a. Christine ,Deutekom. die in een landhuis gebeuren. Veld wachter Bromsnor wil er ook het fij ne van weten. Kojak, de Ameri kaanse kollega van Bromsnor is na het journaal weer te zien. Hij staal voor de taak een miljoenenroof op te lossen. Vervolgens kan men weer kijken naar een nieuwe show van Johnny en Tony waarin weer tal rijke sketches. Een en ander wordt omlijst met muziek, zang en dans. Daarvoor zorgen o.a. Rilo Hovink, Don Mercedes en de Frans Rafall Dancers. Daarmee is de koek vro lijkheid op die de NCRV voor van avond had gebakken. Tussen tien over tien en elf uur wordt een film getoond over de schilder George Hendrik Breitner. Deze 'schilder werd voornamelijk beroemd door de schilderijen die hij maakte van het Amsterdamse straatbeeld. Tenslotte volgt nog de rubriek Ander Nieuws. NED. II: Het avondje AVRO is er een vol verrassingen en daarom kan er niet al te veel van verteld worden. Het is tenslotte iedere week weer afwachten welke grammofoon platen zich hebben weten binnen te dringen in de daverende dertig, of tewel de Nationale Hitparade, die tussen zeven en acht uur op de buis is. En ook aan de Mies Bouwman show weet je bij voorbaat niet wat je hebt. Mies laat de kijkers tot aan het begin van haar programma in het ongewisse over wat er te zien en te horen zal zijn. De titel van het programma zal vrijwel iedereen be kend zijn, vanwege de uitzonderlijke lengte: Een mens wil op de vrijdag avond wel 's even zitten en een beetje lachen, want er is al genoeg ellende op de wereld. De AVRO- avond wordt besloten met zestig mi nuten op het informatieve vlak. Ak- tuele zaken uit binnen- en buiten land komen aan de orde in Telein- zier Magazine, waarna AVRO's sportpanorama aandacht besteedt aan belangwekkende gebeurtenissen top het sportieve v>lak. 'VRIJDAG 3 JANUARI NED. I: 14.00 Alfonso circus; 14.25 Michel Fulgain; 15.15 Water voor Bristol; 15.40 Speedy Gonzales; IS.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Johnny en Tonny; 22.10 George Hendrik Breitner; 23.00 Ander Nieuws; 23.25 Journaal. NED. 11; 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop: 20.00 Journaal; 20.20 Mies Bouman: 22.05 Televizier; 22.45 Sportpanora ma: 23.05 Journaal. APELDOORN, 31-12. Burgemees ter Dijckmecster van Apeldoorn houdt dit jaar geen nieuwjaarsrecep tie. In plaats daarvan zal vrijdag a.s. in de grote hal van het stadskantoor een nieuwjaarsinstuif worden gehou den, waarbij iedere burger van har te welkom is. Tussen het handenschudden, de hapjes en de drankjes door kunnen de bezoekers van de instuif de ten toonstelling „Van herberg tot raad huis" bezichtigen. Foto's, dia's, schil derijen en oude voorwerpen vertel len het verhaal van het Apeldoorn- se raadhuis, dat begint in de oude herberg ,,'t Hert" en eindigt met de tekeningen van de plannen voor dc* herbouw in de stijl van het gebouw anno 1898. Het Apeldoornse raadhuis werd in de tweede wereldoorlog in '43 dooi de ondergrondse in brand gestoken, waarbij de bovenverdieping geheel uitbrandde. Iedpre bezoeker van de instuif ontvangt een boekje dat de geschiedenis van het Apeldoornse raadhuis beschrijft. De expositie zal ook na de instuif voor het publiek te bezichtigen zijn en wel tot en met 10 januari. 20 Maar dan wordt het een aangele- geheid voor de BVD en voor zover Van Esperen had kunnen nagaan, had men daar nauwelijks interesse getoond voor de plotselinge dood van dc hoofdambtenaar Grotema. Hoewel de rechercheur opeens een naar gevoel kreeg - dit kon wel eens een verduveld smerig zaakje blijken te zijn - beheerste hij zich en begon op rustige toon: ..Aanvankelijk was iedereen bij ons ervan overtuigd, dal meneer Grotema teveel had gedron- ken, te hard had gereden en zodoende in dc bocht de Trekvliet was ingere den. Wat wilt u? Dat waren logische gevolgtrekkingen, want hel dokters- onderzoek heeft uitgewezen, dat me neer Grotema een grote dosis alkohol in zijn bloed had. Een hoog promil lage. Er was voor ons in eerste in stantie geen enkele reden om aan iets anders dan aan een ongeluk te denken. Wc weten immers uit erva ring, dat zulke ongelukken vaker voorkomen, hoewel niet altijd met een noodlottig gevolg alsdat van me neer Grotema. Maarachteraf bekeken zijn er een paar dingen, een paar feiten eigenlijk, die toch wel te denken geven". De gastheer knikte een paar ma len. „Wel. wel. ik begin een ietsje respekl te krijgen voor de Meines- wijkse recherche. En is meneer Van Esperen er helemaal alleen op geko men, dat het ook een misdaad ge weest kan zijn?" De rechercheur besloot maar niet te reageren op de sneer, die het korps rechercheurs werd gegeven. Hij antwoordde enkel: ..We hebben het nog eens doorgepraat en alle feiten op een rijtje gezet. Dan zijn er een paar dingen, die niet kloppen, meneer." ..Bijvoorbeeld?' d'Astaing begon nu werkelijk interesse te tonen. ..Bijvoorbeeld de auto van meneer Wirts. Hij rijdt met een ander, in casu dokter Veenendaal mee van Stompburg naar het verjaardags feestje bij het echtpaar Grotema in Meineswijk. omdat zijn wagen de- fekt is. Maar de volgende morgen rijdt diezelfde meneer Wirts om half zeven al weg na£ir de Diamantbeurs in Brussel. Hoe kan die auto zo snel weer in orde zijn?" Charles d'Astaing keek de bezoe ker met een waarderende blik aan. „Mijn kompliment. meneer; dit was mij nog niet opgevallen. Inderdaad.- dit geeft te denken." „Hier op aansluitend," vervolgde de rechercheur, „kun je het ook ei genaardig vinden, dat Wirts er op stand thuisgebracht tc worden door zijn gastheer, in casu het slachtof fer. Wirts staat bekend als zeer ge fortuneerd. Wat zou voor hem een taxi betekend hebben?" De ander knikte, „k heb het ge hoord van mevrouw Grotema. Wirts heeft verklaard een briljant meege geven tc hebben, niet? Die had Wirts aan Grotema beloofd. Maar Luus. mevrouw Grotema. weet van niets. Wim. haar man dus. heeft er nooit met een woord over gesproken." „Dat zegt op zichzelf niets." weer legde de politieman. „Het kan als een verrassing bedoeld geweest zijn. Tenslotte was mevrouw Grotema jarig." „Ze had al een gouden horloge van hem gekregen." Hij lachte bitter. „Luus zou nooit een briljant of wat voor edelsteen ook geaccepteerd hebben, als ze geweten had. dat die van Wirts afkomstig was. En dat wist Wim donders goed. Ik geloof geen cent van Wirts' verhaaltje.'" door F. VAN FALCKENOORT De rechercheur keek de ambte naar onderzoekend aan. ,.U mag hem niet. he? Net zomin als het echtpaar Grotema. Wat heeft men tegen deze man?" d'Astaing schudde zijn hoofd. „Ik heb persoonlijk niets tegen Wirts. Waarom zou ik? Ik ken de man nauwelijks. Enkel ten huize van Wim en Luus zag ik hem. Maar ik sprak vrijwel nooit met deze man. „Oké. maar wat had Grotema en zijn vrouw dan tegen Wirts?" De man haalde de schouders op. „Vraagt u dat maar aan haar. Ik weet het niet. Ze kunnen best wel eens wat met elkaar gehad hebben. In hel verleden. Mij vertellen ze ook niet alles!" „Mevrouw Grotema had de in druk, dat haar man op de een of an dere wijze bang was voor die me neer Wirts. Is u dat nooit opgeval len?" „Niet dat ik me kan herinneren. Overigens, waarom zou Wim bang voor die man zijn? De een is hoofd ambtenaar. de ander diamantair. Twee branches, die totaal niets met elkaar uitstaande hebben." „Meneer Grotema heeft toch écn keer zaken met hem gedaan," merk te de rechercheur op. „Wat noemt u zaken?" De ander haalde verachtelijk zijn schouders op. „Als je één keer iets van hem koopt? Bedoeld als afscheidskado voor een kollega? Dat was inciden teel. Als u één keer een balpen koopt in de boekhandel aan de He rensingel en er daarna nooit meer komt. doet u dan zaken met de eige naar?" „Meneer Grotema nodigde Wirts een keer uit: dat staat vast." (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4