RUSTIG VERUOPEN JAARWISSELING IN J. D. DE KORTE EREBURGER VAN BRUINISSE GEMEENTEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND STREEKNIEUWS Nieuw leven in het oude jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE uondcrdas 2 januari 1975 Nr. 21917 3 Gemeentewerkman te Zierikzee moest het ontgelden Dertig jaar betrokken hij Groene Kruis-werk Na cJe heer Jumelol sprak wethou der Van Gilst in zijn functie van voorzitter van het Groene Kruis. aid. Bruinisse. De ere-penning van het Groene Kruis was reeds in uw bezit, aldus Van Gilst. Hel Groene Kruis bes! uur eert u thans samen met het gemeentebestuur als ereburger, voor de vele verdiensten die u in het Groene Kruiswerk voor de samen leving belangeloos verricht. De oudste dochter van de beer De Korte, mevrouw M. van der Maas de Korte had de gehele Groene Kruishislorie, zoals men die in het gezin De Korte-van der Groep had beleefd op rijm gezet en het leven van en in dit gezin, werd in het ge dicht op boeiende manier verteld. Mevrouw C. de Groot-Fluit, één der vijf wijkverpleegsters die de laatste vijftien jaar hier kwam en na enkele jaren trouwden, liet ook deze zijde, een en ander belicht van de kant van de wijkverpleegsters van het Groene Kruiswerk zien en dankte met een bloemetje voor de goede samenwerking, mede namens alle collega's. Dankwoorden BRUINISSE, 31-12. De fusie mei de overige Kruis verenigingen op Sehoiiwen-Duivelnd, c.q. de opheffing van de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis, was voor het gemeentebestuur van Bruinisse aanleiding het erehurgersehap le verlenen aan de heer J. D. de Korte le Bruinisse, die meer dan dertig jaar lang zeer nauw hij het Groene Kruiswerk was betrokken. Dit gebeurde in een bijeenkomst met vrienden, familie en genodigden die door de waarnemend burgemees ter S. A. Jumelet werd geopend, en die vervolgens in een korte schets het leven van de heer De Korte in de schijnwerper van de publiciteit zette. Zijn verbondenheid met hel Groe ne Kruis, die al begon toen zijn jon ge vrouw in december 1923 (nog geen 14 dagen getrouwd), verzocht werd de verpleging van een alleenwonen de zieke man op zich te nemen, iets wat resulteerde in hel eerste (part time) wijkverpleegsterschap van Bruinisse. Later in 1944 werd u, al dus de wnd. burgemeester, bestuurs lid van het Groene Kruis (1944), eerst secretaris-penningmeester als op volger van de heer M. Vijverberg, later voorzitter als opvolger van burgemeester v. d. Berg. Dit bete kende vooral in de jaren na de oor log een ontplooiing van veel aktivi- teit, omdat toen een Groene Kruis- gebouw met wijk verpleegsters-wo ning yan de grond moest komen, éérst uit'initiatief van het bestuur der afdeling zelf, later wat gemak kelijker toen een moedel wijkver- plegingsgebouw kon worden ge sticht, met financiële medewerking van het Rampenfonds. Aktivileiten De laatste spreker was de heer De Korte zelf. die dankte voor de hem bewezen hulde, waarvoor hij zeer er kentelijk was. maar die hem toch had overweldigd. Ook hij belichtte nog enkele fijne trekjes uit de zeven jaar dat zijn vrouw wijkverpleegster was en de 24 jaar dat hij als be stuurslid het Groene Kruis had ge diend. Het eerste jaarsalaris van zijn vrouw als wijkverpleegster in 1924 was f 150,.maar dit beïnvloedde toen niet de animo waarmee het ver- pleegwerk ter hand werd genomen. Nadat het officiële gedeelte was afgelopen, sloot de loco-burgemees ter de bijeenkomst on werd iedereen uitgenodigd, deel te nemen aan het koud buffet, dai door het Groene Kruis bestuur afd. Bruinisse als laatste bestuursdaad, aan de familie De Korte ende genodigden werd aangeboden. Aan die uit noding werd spontaan gevolg gegeven en men was toen nog enige tijd gezellig bijeen De heer De Korte was de vierde aan wie het erè-burgerschap van Bruinisse werd verleend. ZIERIKZEE, 1-1. Tijdens de jaarwisseling le Zierik zee heeft, hoewel er over hel algemeen van een rustig verloop kan worden gesproken, een vorm van mishan deling plaatsgevonden. Na het middernachtelijk uur kwamen werklieden van de gemeente naar hel Haven- plein om ile rommel op le ruimen «lie - zoals elk jaar - ook ditmaal op het plein was achtergebleven, na het aanrichten van het „vreugdevuur". De jeugd was liet daarmee echter niet eens. Een van de opruimers de heer IVI. uit Zierikzee, werd mishan deld. Met een brandend stuk hout werd hij geslagen en met een schop naar hem gegooid. De heer M. moest zich onder doktersbehandeling stel len. De politie stelt een onderzoek in. In de gemeenten Duiveland en Bruinisse verliep de jaarwisseling over het algemeen vrij rustig. De districtscommandant van de Rijkspo litie le Middelburg, de heer W. D. Lanting, had voor versterking ge zorgd. wat men toch wel goed kon gebruiken. Kerkdienst gestoord De kerkdienst van de Hervormde kerk te Zierikzee werd gestoord door het vuurwerk. Zodra de politieauto in de omgeving was werd het stil, maar daarna ging men weer verder. De politie beschikte echter niet over genoeg mankrachten om op deze plaats voortdurend toezicht te hou den. Zeeuwse Jeugdraad Onlangs heeft de Zeeuwse Jeugd raad de principe-uitspraak gedaan een nieuwe jeugdraad in de vorm can een jeugdwelzijnsraad na te streven. Teneinde een dergelijke jeugdraad van de grond te krijgen, heeft de werkgroep „herstructurering Zeeuw se Jeugdraad" aan de Zeeuwse Jeugdraad voorgesteld de huidige sa menstelling van de jeugdraad (een zestal personen uit de jeugdwerk- sektor) tijdelijk aan te vullen met een aantal personen met belangstel ling voor jeugdwelzijnsvraagstukken. De bedoeling van de voorgestelde aanvulling is een brede diskussie mogelijk te maken over de realise ring van een neiuwe jeugdraad. Voor die brede diskussie is het noodzake lijk. dat er ook van buiten de jcugd- werksector mensen in de jeugdraad zitten. De werkgroep herstrukture- ring heeft hierna van de Zeeuwse Jeugdraad de opdracht ontvangen een aantal personen aan te zoeken om zitting te nemen in de Zeeuwse Jeugdraad. De werkgroep heeft onlangs een bijeenkomst belegd waarvoor een vijftiental personen, die geacht wor den voor bepaalde jeugd welzijns problemen belangstelling to hebben, waren uitgenodigd. Dc Zeeuwse kollcktc De Stichting Zcclaml deelt mee dat dc Zeeuwse kollckte, die al se dert 1952 jaarlijks in oktober wordt gehouden, ook dit jaar weer een sur- ccs is geworden. De opbrengst was f 53.153,99. ruim f 5.000.— meer dan in 1973. Het ge stelde doel om minstens f 50.000, bijeen te brengen is dus ruimschoots gehaald. Veel dank is dan ook weer verschuldigd aan al degenen dir on der leiding van de Zeeuwse Vrou wenraad aan de kollckte hebben meegewerkt. Na aftrek van dc organisatiekos ten en de 18 procent, die beschikbaar is voor sociale doeleinden in dc ge- Schouwen-Duiveland Tholen en Sint Philipstand Noord-Beveland Zuid-lh vclaod Walcheren C Jnst- Zeeu ws- Vlaando ren Wes'-Zeeuws-Vlaanderen Totaal Ernstig misverstand Verder was er in Zierikzee sprake van een ernstig misverstand, waarbij de politie gelukkig tijdig kon ingrij pen. Een aantal jongelui sleepten jer- ry-cans aan en waren van me ning dat deze jerry-cans gasolie be vatten. Dit bleek echter niet zo te zijn. De inhoud bestond uit accuzuur. Vuurtjes van enige omvang trol' men verder aan in Nieuwerkerk, na bij het Dorpshuis en in Bruinisse bij Een zestal personen werd uiteinde lijk bereid gevonden voor een tijds duur tot ongeveer medio 1975 zit ting te nemen in de Zeeuwse Jeugd raad om mee te helpen de nieuwe jeugdwelzijnsraad op korte termijn van de grond te krijgen. Deze zes nieuwe leden van de Zeeuwse Jeugd raad zijn: P. Geene te Goes, Th. de Jonge te Middelburg; P. J. Melle- gers te Goes, J- M. S. Prévoo te Goes; drs. J. P. H. Scholtes te Mid delburg en mevrouw L. Wolterbeek te Vlissingen. Slad en Lande schrijft minister inzake de „kop van Schouwen" In een schrijven aan dc minister van C.R.M. heeft dc Vereniging Stad cn Lande van Schouwen-Duiveland adhesie betuigd met de eerder door het bestuur van dc Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland aan dc minister gerichte schrijven met het verzoek om „de Kop van Schou wen" te willen stellen onder dc werking van dc Natuurbescher mingswet. Stad en Lande, dat zich ten doel stelt de bevordering en het behoud van de stedelijke cn landelijke schoonheid in dc meest uitgebreide zin op Schouwen-Duiveland, zeggen in dc brief aan dc bewindsman het verzoek van de Natuur- - Vogel wacht te ondersteunen. „De motie ven die aanleiding hebben gegeven tot het doen van het verzoek onder schrijven wij volkomen", aldus Stad en Lande. BRUINISSE Oud papier voor de zending Zaterdag a.s. wordt to Bruinisse weer oud-papier opgehaald len ba te van de Mbuma-zending. Verzocht wordt het oud-papier gebundeld gereed te zetten. meenten waar de kollekte is gehou den. resteert ongeveer f 40.DD0. Tweederde van dit bedrag koml ten goede aan vakantieweken voor gchandikapten cn bejaarden. Hel restant is bestemd voor kulturelc doeleinden en wordt overgedragen aan het Anjerfonds Zeeland. Het An jerfonds verleent hiervan, tezamen met een aandeel uit dc landelijke fondswerving dal van hot Prins Bomhard fonds wordt verkregen, on der meer subsidies aan harmonie- en fanfareverenigingen, zangkoren, volksdansgroepen. toneelverenigin gen. dorpshuizen, bibliotheekwerk, publikaties en jeugdwerk. Een over zicht van dc bruto-opbrengstcn van dc Zeeuwse Collecte 1974 per regio volgt hierna. 1974 5.515.32 f 5.094.37 3.191.10 I i:ui3!l,t t 19.202,95 f 7.182,52 2.808.38 f 53.133.96 1973 5.445.34 I 1.040.32 2.888.45 I I J 191.70 I 892.59 1 6.538,86 2.664,94 Naast zijn aktivileiten voor het Groene Kruis belichtte de spreker nog andere initiatieven van de heer De Korte, op het gebied van de gods dienst (het Calvinisme'zoals dat ten grondslag ligt aan de meeste refor matorische kerken, was niet het ide aal dat De Korte in zijn godsdienst beleving voor ogen stond) zijn werk zaamheden in de plaatselijke C.J.V. (als voorzitter), zijn aktiviteiten op zakelijk gebied, die leidden tot de stichting van de grote en gereno- meerde zaak op de Oudestraat en zijn vakmanschap als zeilmaker wer den genoemd en geroemd. Analoog aan het in 1974 versche nen boek van ds.'J. J. Buskes noem de Jumelet de heer De Korte een dwarsligger (iemand die zijn eigen weg durfde gaan) maar ook iemand, die als de dwarsliggers van de spoor rails onmisbaar zijn,in de samen leving, zoals de dwarsligger in het spoorwegverkeer niet kan -worden gemist. „Flitsen" uit liet buitenland STUTTGART. 31-12. Binnen rijf uur tijd heeft dc koe ..Lisa" in Lcutkirch (Baden-Wiirttcmbcrg) kort voor de jaarwisseling zes ge nu (Ir kalveren ter wereld gebracht. l)r f/rhnnrtr ran de zcsling wordt dnar recfnklrers als iets hi'r.Otuiers beschouwd rlnnr het mnedergclul; van Lisanict tc danken is aan hor- monenbehandcling of kunstmatige Het gebruikelijke vuurtje o/i het Havenplein kon men ook dit jaar weer aanschouwen. Enige jongelui zorgen voor het brandbaar spul". (Foto. Zierikzceschc Nieuwsbode) de haven. In Nieuwerkerk werden een aantal sloopauto's opgestookt. De brandweer was in deze plaats al uit gerukt om erger le voorkomen. Ver der haalde men in Oosterland een aantal stenen uit de straten, zo con stateerde dc Rijkspolitie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PARAMARIBO. Suriname ont vangt van de Bauxietmaatschappijen over 1974 een extra bedrag van f 95 miljoen (130 miljoen gulden). Het is de opbrengst van de heffing die de maatschappijen moeten betalen voor de winning van de aluminium- grondstof in Suriname. ROME. Paus Paulus heeft dc verbreiding van de georganiseerde misdaad in de wereld een smet op de eer van de geciviliseerde bescha ving genoemd. CAIRO. De Sowjctrussische par- tijsekretaris Leonid Brezjnjew moet het bed houden in een sanatorium. Zijn gezondheidstoestand is de be langrijkste reden voor het uitstel van zijn reis naar Egypte, Syrië en Irak. zo is vernomen uit diplomatie ke bronnen in Cairo. DEN HAAG. Staatssecretaris Mor tens van sociale zaken is niet bereid werklozen in dc laagste inkomenca- tegoriccn een uitkering ineens te geven. Hij zegt dit in een brief aan en aantal organisaties, die daarom hadden gevraagd. UTRECHT. De jaarwisseling in Utrecht is rustig verlopen. Slechts enkele klachten bereikten dc politie over kerstb'/ombrandjes en vuur- wcrkovcrlast. EINDHOVEN Inbrekers hebben in het kledingatelier van dc Gcbrs, Wullcrs in Leende (N.B.) leren kle ding ter waarde van f 30.000 buitge maakt. Uit een aangrenzende loods verdween bovendien voor enkele duizenden guldens aan kleine elek trische apparaten EINDHOVEN, üaf Car - de per- sonenwagenfabriek van Daf in Born - heeft de geplande produktie (circa 90.000 eenheden) voor 1974 niet kun nen halen. Uiteindelijk kwamen cir ca 20.000 voertuigen minder van de monlagebanden. AMSTERDAM. Aan het slot van de openingsmanifestatie' van het ze vende eeuwfeest heeft burgemeester' Samkalden van Amsterdam op nieuwjaarsdag in de Westerkerk de expositie geopend „Rembrandt gefo tografeerd". De tentoonstelling be staal uit fotoreprodukties en foto- vergrotingen van etsen en tekenin gen van Rembrandt en zal het hele jaar 1975 geopend blijven. HILVERSUM. Minister-president Den Uyl is rond de jaarwisseling een gelukkig mens. „Als ik kijk naar wat er is gebeurd en als u kijkt naar wat we nog kunnen doen, dan hebt u te maken met iemand, die zegt: ja, toch gelukkig", zei hij dinsdagavond (oudejaarsavond) in Avro's Radio journaal. ASSENDELFT. Meubelfabriek Ja cob Klooster gaat het komende half jaar de produktie geleidelijk stop zetten. Het bedrijf blijft bestaan als groothandel met toonkamer. De re organisatie betekent ontslag voor de helft van hel vijftig man tellende personeel, aldus het bedrijf. DEURNE. In verband met zijn vijf-en-zeventigste verjaardag woensdag heeft dr. Hub van Doorne aan het gemeentebestuur van zijn woonplaats Deurne een boederij ge schonken, waar in de toekomst de gemeentelijke muziekschool zal wor den gevestigd. Bovendien schenkt Van Doorne voor de inrichting van de school f 100.009. LOERBEEK. In Loerbeek. een plaatsje in de Achterhoekse gemeen te Bergh, heeft oudejaarsnacht een grote brand gewoed. De bedrijfsge bouwen en het woonhuis van dc fir ma Egbers zijn daarbij tot de grond toe afgebrand. De brandweerkorpsen van de gemeenten Bergh cn Didam zijn uren met het blussen bezig ge weest. BEIROET. Dc voorzitter van de Palestijnse N bevrijdingsorganisatie PLO. Yasser Arafat, heeft gezegd dat 1975 het „gevaarlijkste en be langrijkste jaar voor de Arabieren" zou zijn. Hij beloofde een algehele campagne tegen Israël op alle fron ten. ROME. Bij het vergaan van een Sowjet-vrachtschip aan de zuidpunt van Sardinië zijn in de nacht van dinsdag op woensdag zeven beman ningsleden verdronken. Drie wor den vermist. De overige 26, onder wie verscheidene vrouwen, zijn door te hulp gesnelde schepen gered. AMMAN. Koning Feisal van Saoe- di-Arabië heeft 10 miljoen dollar ter beschikking gesteld van de slacht offers van de aardbeving in Noord- Pakistan. ZIERIKZEE. Dit pas begonnen nieu we jaar 1975 zullen de Zierikzeese monumentale gebouwen ongetwijfeld volop in de belangstelling komen te staan. Het nieuwe jaar 1975 is im mers uitgeroepen tot Monumenten jaar. In een heden (donderdag)avond in het Zierikzeese stadhuis te hou den bijeenkomst, zal met de opening van een kleine expositie een offi cieel tintje worden gegeven aan het pas begonnen Monumenten jaar. Zo als bekend werd Zierikzee onlangs uitgeroepen tot „lichtend voorbeeld - met twaalf andere gemeenten - als gevolg van geslaagde aktivitei ten op het terrein van monumenten behouden. Deze onderscheiding le verde de stad verder een M'75-vlag en -penning op. Foto's: voorbeelden van fraaie mo numentale gevelrijen aan hei Ha ven park. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3