Beleidsnota Duiveland over de gemeentebegroting voor 1975 Zwaar ongeluk in Duitsland THE EXORCIST Frans meisje in levensgevaar na brand in Vlissingen Meer dan vijfduizend doden bij aardbeving in Pakistan Schuldig over intimi van Nixon Betogers in Cairo eisen het aftreden van premier Belgisch meisje door panter gedood AGENDA LAATSTE NIEUWS T 2 Gezond financieel beleid Advertentie DUIVELAND, 2-1. Op de laatsl gehouden raadsver gadering van de gemeente Duiveland bood bet eollege van 1». en w. aan de raad de begroting aan voor 1975, benevens de beleidsnota voor dit jaar. In maart 1974 vond pas de begrotingsaanbieding plaats van dit jaar, daarom is het verheugend dat de begroting 1975 reeds nog in 1974 kon worden aangeboden. Deze vreugde betreft echter niet al leen liet vroege tijdstip van aanbie ding. maar vooral ook het feit dat het „onderste regeltje" zo gunstig is uitgevallen, zodat het jaar kan wor den aangevangen met een bedrag voor onvoorzien van f 80.177.65. Dit resultaat is bereikt zonder be lastingverhoging, nl. door hogere uit kering van de kapitaalsdienst m.b.t. van de door de gemeente gedane werkzaamheden t.a.v. de bestem mingsplannen, meer belastingopbren- sten door uitbreiding aantal wonin gen, uitbreiding aantal tweede wo ningen, meer caravans dan aanvan kelijk geraamd én dc bijdrage van de ouders in de kosten van het schoolzwemmen. In de nota wordt verder het beleid van de komende vier jaar uitgestip peld. De 'personeelsbezetting ter se- creiatie zou uitbreiding behoeven van -één personeelslid. Gedacht moet wor- den - naast de uitbreiding van de huidige werkzaamheden - aan het werk wat de invoering van bv. de onroerend goed-belasting met zich mee brengt, terwijl ook de toename van het aantal inwoners een ver meerdering van werkzaamheden ten gevolge zal hebben. Verder uitbrei ding van het brandweerkorps van de gemeente met vijf personeelsleden, terwijl ook de twintig jaar oude ne velspuit vernieuwd moet worden. Het gemeentelijk zwembad geeft gedurig financiële problemen en het college doet een beroep op de ouders om bu te dragen in de kosten van het schoolzwemmen; 1975 zal een proefjaar worden om de mogelijkheid het zwembad in stand te kunnen hou den, onder ogen te kunnen zien. De raad heeft zich destijds uitge sproken om met de volgende bouw- stroom op het eiland niet mee te doen, ook niet aan de bouw van be jaardenwoningen. Mocht echter blij- ken dat bij inwoners van Duiveland een reëele behoefte bestaat om wo ningwetwoningen te bouwen, dan kan, in .overleg met „Beter Wonen" Zierikzee, bekeken worden hoe in deze behoefte te voorzien. Op dit ogenblik beweegt de bouw in de ge meente zich meer op het gebied van premiewoningen en in de bouw in de vrije sector. Bes temmingsplaimeii Een bestemmingsplan in Ouwerkerk en in Nieuwerkerk is in bewerking en het plan Buitengebied is ter goed keuring opgezonden aan het college van Ged. Staten van Zeeland. Dit geldt ook van het recreatie-bestem mingsplan Ouwerkerk. Voor herbestratingen is een bedrag van f 90.000,geraamd, waarmee de achterstand, ontstaan door aanleg aardgasleidingen etc., kan worden weggewerkt. Verder komen in ge dachten voor de eerstkomende vier jaar de aankoop van gronden voor een nieuwe begraafplaats te Nieu werkerk en voor uitbreiding van die te Oosterland. Vervolgens de omleg van dc Bredeweg te Sirjansland en de aankoop van gronden hiervoor. Verbetering van de Sportweg te Sir jansland, inclusief asfaltering, ver breding enz. Verder voorzieningen DARWIN. In het geteisterde Darwin is niet iedereen bereid onzelfzuchtig orde op zaken te stellen: dc politie heeft al ettelijke plunderaars gegre pen die zich in de vernielde winkels aan kostbaarheden vergrepen. Hier gaat een groepje van zes plunde raars onder zware politiebegeleiding naar het gerechtshof waar hun zon den onmiddellijk bestraft werden. aan dc Baalpapenweg te Ouwerkerk, ten behoeve van het verkeer naar de campings en het krekengebied. Dan sanering van de Kerkring te Nieu werkerk, dat gedeeltelijk op lange termijnen zal moeten gebeuren. Ver der wordt gedacht aan uitbreiding kantoorpersoneel gemeentewerken met één personeelslid. De plannen voor een rioolwater zuiveringsinstallatie voor de streek Duiveland zijn in vergevorderd sta dium van voorbereiding. In de be groting komt hiervan niets tot uit drukking, omdat de zuiveringstaak thans aan de waterschappen is opge dragen. De aanleg van persleidingen en de bouw van een zuiveringsin stallatie zijn voor Bruinisse en Dui veland belangrijke zaken. Het plan bestaat om begin 1975 in overleg te treden met het Waterschap „Schou- wen-Duiveland" en de gemeente Bruinisse, om met één en ander zo spoedig mogelijk van de grond te kunnen komen. De suggestie van de raad tot afstoting van de woningen Molenweg 59 te Oosterland, en Rijksweg 13 en 15 te Nieuwerkerk, is door het college in zoverre over genomen dat de woningen Rijksweg 13 en 15 te Nieuwerkerk zo spoedig mogelijk zullen worden verkocht, doch ten aanzien van de woning Mo lenweg 59 te Oosterland nog te wachten totdat deze vermoedelijk over twee jaar leeg zal komen te staan. Hei-bouwplannen toren Nieuwerkerk Het onderzoek naar de herbouw van de dorpstoren te Nieuwerkerk is nog niet afgesloten. De oorlogsscha declaim is lang niet toereikend, re den waarom gedacht wordt aan sub sidie aanvullende civieltechnische werken. De werkgelegenheid in de bouw, die door deze herbouw ont staat, speelt hier een belangrijke rol. Gehoopt wordt dat binnen niet al te lange tijd met een definitief voorstel ter tafel*kan worden .gekomen. Wat het onderwijs betreft kan door de verhoogde uitkeringen uit het ge meentefonds in 1975 in grotere mate tegemoet gekomen worden aan de wensen van het onderwijzend perso neel. Voor het kleuteronderwijs is te Nieuwerkerk een nieuw lokaal bijge bouwd, en de openbare basisschool aldaar heeft een uitbreiding onder gaan door de bouw van een nieuw lokaal. In Oosterland zal, na de bouw van het nieuwe scholencomplex in plan Stouten, zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs in goed ge outilleerde gebouwen gehuisvest zijn. Voor het sportveld te Nieuwerkerk wordt een bedrag van f 5.220 ge raamd, voor nieuwe ballenvangers, en voor Oosterland een bedrag van f 1.800 voor vernieuwing van de doelpalen op het sportterrein „De Saële". Voor de komende tijd zijn verder nog verwachtingen en wensen voor uitbreiding sportveld te Nieuwerkerk een nieuw sportveld te Oosterland, met de hiervoor benodigde grond aankopen, aanleg van dc velden en aanbrenging van de accomodatics. Vervolgens de mogelijkheid tot bouw verbouwing of uitbreiding, om te ko men tot een behoorlijk dorpshuis in Oosterland. In een korte samenvatting wordt tenslotte gewezen op de prioriteit van dc lange lijst van wensen die nog' nader bepaald zal moeten wor den. afhankelijk van praktische mo gelijkheden, direkte noodzakelijkheid cn financiële konsequenties. Verder zal er bij elke uitgaaf in principe 2 dingen af te vragen zijn, t.w.l. heeft deze uitgaaf in samenhang met de voor de daarop volgende jaren. 2. Is deze uitgaaf insamenhang met de hiergenoemde projekten verant woord. Vanzelfsprekend moet door de in deze nota genoemde wensen geen strakke programmering ontstaan, omdat een dergelijke starre opzet geen mogelijkheden openlaat voor latere, misschien dan urgenter zaken In de eerstkomende periode zal één of meer herzieningen in verband met de omstandigheden nuttig en nodig kunnen zijn. Door het gevoerde fi nanciële beleid in 1974 is er voor de gemeente Duiveland een gezondere situatie ontstaan. „Wij zouden met u deze toestand graag willen continue ren, waardoor het mogelijk zou kun nen worden vele van de hierboven genoemde verlangens verwezenlijkt te krijgen", aldus het slot van deze beleidsnota van Duiveland, behoren de bij de begroting voor het jaar 1975. CAIRO, 2-1. De politic in de Egyp tische hoofdstad Cairo heeft op 1 januari met traangas en bamboe stokken slag geleverd met enkele duizenden arbeiders die onverwacht de straat waren opgegaan om te pro testeren tegen de hoge prijzen en het uitblijven in de nieuwe rijksbegro ting van beloofde optrekking van de lonen. De ernstige ongeregeldheden had den plaats op het Vrijheidsplein, waar de politie moest voorkomen dat de betogers op mars gingen naar nabijgelegen departementen en het parlementsgebouw. De demonstranten riepen leuzen tegen president Anoear Sadat en eis ten het aftreden van premier Ahdel Aziz Higazi, wiens binnenlandse po litiek, vooral op economisch gebied, wordt aangevoeld als indruisend te gen de socialistische beginselen van wijlen president Nasser. GENT, 2-1. Een panter van het safari park in het Belgische Huise heeft dinsdag een 10-jarig meisje 1 dodelijk verwond. Het dier zat ach ter in de bestelwagen van de eige naar van het dierenpark. De man bezocht een café in Nazareth, bij Gent. Op verzoek van het 10-jarig dochtertje Marleen van de café-hou der Pijpaert ging de man de panter uit de auto halen. Hij wilde het dier aan de leiband houden en aan de familie laten zien. Toen hij de deur opendeed sprong de panter echter onverwachts op het meisje. De man probeerde het dier weg te trekken, maar slaagde daar niet in. Marleen overleed kort daarop aan haar ver wondingen. DUSSELDORP, 1-1. Bij éoest in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft een in Duitsland ge legerde, 30-jarige Britse soldaat bij een inhaalmanoeuvre dinsdagnacht de dood van zeven mensen en zich zelf veroorzaakt. Of dc Brit onder invloed was, was niet meer na te gaan, aangezien hij op de weg volkomen leegbloedde. De slachtoffers zijn behalve de sol daat, diens schoonvader en vijf kin deren en een jongen van vier jaar in dc Duitse auto waarmee de Brit met hoge snelheid in botsing kwam. De ouders van het Duitse kind werden zwaar gewond. De vijf kin deren uit de Britse auto waren tus sen dc vier cn negen jaar oud. WASHINGTON. 2-1. John Mit chell, John Ehrlichman, H. R. Halde- man en Robert Mardian, vier intimi van ex-president Richard M. Nixon, zijn op nieuwjaarsdag door een fe derale rechtbank schuldig bevonden aan misdadig opzet om het Water- gate-afluisterschandaal in de doof pot te stoppen en zo het Witte Huis buiten de inbraak in het democra tische partijhoofdkwartier te houden. Nixons ex-medewerker Kenneth Parkinson werd vrijgesproken. Jongen overleden na val door glazen deur MOERGESTEL, 2-1. Dc U-jarige C. van Boxtel uit Moergestel is woensdag overleden aan de verwon dingen die hij opliep toen hij een be zoek bracht aan het bejaardentehuis Reuselhof te Moergestel. Hij was daar met zijn ouders op bezoek bij zijn opa. Tijdens een spel in de trap- penhal is hij door de glazen voordeur gevallen. Hij is met ernstige buik wonden vervoerd naar het Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg, waar hij korte tijd later overleed. „Flitsen" uit het buitenland JAKARTA. In het Indonesische deel van Timor zijn tienduizenden mensen dakloos geworden door over stromingen, zo wordt in Jakarta ver nomen. Tien mensen hebben het le ven verloren. 40.000 ha bouwland staan blank. Er is ook veel vee ver dronken. PARAMARIBO. De Surinaamse politie heeft een man aangehouden die ervan verdacht wordt verant woordelijk te zijn voor de dood van de 56-jarige nachtwaker G. Haver kamp, die vorige week overleed na het drinken van vergiftigd water. Vermoed wordt dat wraak of jalou- zie de drijfveer is geweest. GENEVE. Vrijwel alle luchtvaart maatschappijen hebben in 1974 met verlies gewerkt, zo deelt de IATA mee. De internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen schat het gezamenlijke exploitatie verlies voorlopig op drie procent. Zij ge looft dat de gang van zaken in 1975 beter zal zijn. ADDIS ABEBA. Het militaire be- wind in Ethiopië heeft woensdag de nationalisering aangekondigd van financiële instellingen en verzeke ringsmaatschappijen. BEIROET. „Wij gaan over van het stadium van de guerrilla naar dat van oorlog tussen twee legers", zo heeft de secretaris-generaal van het bevrijdingsfront van Eritrea (FLE), Osman Saleh Sabi, op een perscon ferentie in de Libanese hoofdstad meegedeeld. RIO DE JANEIRO. Achttien men sen zijn om het leven gekomen en achttien zwaar gewond geraakt toen een bus op het spitsuur in een bui tenwijk van Rio de Janeiro door een trein werd gegrepen. BERLIJN. Volgens dc evangelische bisschop van Berlijn, Kurt Sharf, heeft de synode van de E.K.D. (Evangelische Kerk in Duitsland) zich opnieuw gewend tot de kerken in Nedetland en de Nederlandse re gering, om gratie te verkrijgen voor de drie Duitse oorlogsmisdadigers in dc strafgevangenis van Breda. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond 8.00 uur WILUAM ?Fi'EÉl^#'5 (DE DUIVEL-UITBANNER), r«(la WILUAM FRIEDKIN From Wamer Bros.^j^ Jongetje omgekomen VLISSINGEN, 2-1. In het zieken huis in Vlissingen vechten artsen voor het leven van de veertienjarige Veronique Benteux uit Parijs, die woensdagmorgen bewusteloos uit een brandend pension in Vlissingen ge haald werd. Rond half zes 's morgens brak brand uit in pension „Abri" in de Badhuisstraat in Vlissingen. In het pand bevonden zich dertien mensen: Fransen, Duitsers en Nederlanders, die na dc oudciaarsviering diep in slaap waren. De gasten sprongen na het ontdekken van de brand in pa niek uit de ramen. Een bijna tweejarig Frans jongetje, Toni Quillet, kwam in dc vlammen om. Van de dertien gasten werden er twaalf in het St. Jozef-Bethesda- ziekenhuis opgenomen met brand en snijwonden en met beenbreuken. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brand is ont staan in het souterrain van het pen sion, waar de gasten met elkaar in de eetzaal de jaarwisseling hadden gevierd. De brandweer van Vlissingen, die binnen drie minuten met alle be schikbare materieel aanwezig was, heeft zowel het zwaargewonde meisje als het dodo jongetje uit de vuurzee gehaald. Het pension brandde volle dig uit. Ook een hond kwam in dc vlammen om. PATAN. 1-1. Het aantal slachtof fers van dc aardbeving In Noord- Pa kistan is gestegen tot meer dan 5.000, nu meer berichten over dc omvang van dc ramp binnenkomen uit afgelegen dorpen. Premier Ali Rhoetto van Pakis tan, die het rampgebied heeft be zocht, deed een beroep op dc inter nationale gemeenschap om zijn land te hulp te komen. Bhoctto. zichtbaar getroffen door de verwoestingen in het gebied, sprak tot een menigte overlevenden in Fatan. Hij deelde mee dat dc regering 300.000 dollar beschikbaar heeft gesteld voor nood hulp. zoals dekens, tenten, medicij nen en voedsel. Dc goederen worden met helicop ters vervoerd, het enige vervoer dat tot dusver mogelijk is gebleken in het vcwoeste gebied. Verwacht wordt dat het aantal do den nog zal stijgen omdat er volgens Pakistaanse functionarissen nog steeds dorpen zjjn die nog niet door hulpploegen zijn bereikt. In sommige bergdorpen kunnen geen helicopters landen- Dinsdag werden in de Indus-vallci twee nieuwe aardschokken gevoeld. Reddingsploegen vrezen dat honder den overlevenden zullen omkomen van de kou. liet vriest in Noord-Pa- kistan. 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; ■626. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 2 januari Zierikzee Vierschaar staudhuis, inluiding Mo numentenjaar en receptie, 19.15 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzep Concertzaal, Suiker, 20.00 uur. Zaterdag 4 januari Renesse Het Trefpunt, 16.00-19.00 uur, nieuwjaarsbegroeting Herv. gemeen te. Maandag 6 januari Zierikzee Mondragon, afd. Schouwen Plattc- landsvrouwenbond, 15.30 uur. Dinsdag 7 januari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. v. Leerlingen Tuinbouwwintercursussen, 20.00 uur. Kaars zet etage in brand HAARLEM, 2-1. De zoldefetage boven een bloemenwinkel in de Haarlemse Kruisstraat is woensdag avond in brand geraakt nadat een kamerbewoner met een brandende kaars was gaan slapen. Hij werd wakker toen zijn kamer in brand stond. Aanvankelijk probeerde hij het vuur zelf nog te doven, maar daarin slaagde hij niet. De brand weer was rond 23.00 uur ter plaatse en ging het vuur met groot materieel te lijf. De schade beloopt naar schat ting een halve ton. DODELIJKE ONGELUKKEN HULST. De 65-jarige mevrouw Th. van den Boseh-Zuidema uit Den Haag is in het ziekenhuis in Hulst overleden aan de gevolgen van een 'verkeersongeluk dat haar eerder op de dag in het Zeeuwsvlaamse Hon- tenisse was overkomen. Zij zat in een personenauto die in een bocht van de weg raakte. Twee mensen werden bij het ongeluk gewond. HEERENVEEN. In St. Nicolaasga op de Leeuwarder weg is de 24-jarige timmerman-metselaar A. L. R. Ree uit Langeweer door tot nu toe niet opgeheldderde oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden waarbij hij op slag werd gedood. MARKELO. Donderdag is op de Haaksbergsestraat in het Overijssel se Markelo de 20-jarige H. M. Schol maker uit Goor bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. De man raakte door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg af en botste tegen een boom. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Auto schept drie zusjes ASTEN, 1-1. In het Brabantse As ten zijn dinsdagavond (oudejaars avond) drie zusjes uit die plaats aangereden door een personenauto, die bezig was in te halen. Eén van de meisjes, de negenjarige Petronel- la Seegers, kwam daarb'ij om het leven. Haar zusjes (10 en 14 jaar) werden zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. De inhalende auto reed de meisjes vlak bij hun woning in Asten aan. Zij liepen aan de linkerkant van de weg in dezelfde richting als de auto reed. Jongen kreeg vuurpijl in oog DOETINCHEM, 1-1. Een 11-jarig jongetje in Doetinchem is maandag door een vuurpijl in zijn linkeroog getroffen. Door het vuurwerk kwam hij tevens ten val en liep een hersen schudding op. Het is nog niet bekend of het oog definitief uitgeschakeld Gasontploffing vernielt vijf huizen TILBURG, 1-1. In Tulburg heeft zich woensdag tegen het middaguur in een woning aan hel St. Anna- plein door onbekende oorzaak een gasontploffing voorgedaan waardoor het pand vrijwel geheel werd ver nield. Vier belendende huizen liepen zeer ernstige schade op zodat zij vrijwel geheel geschikt werden voor de sloop. Van zes andere woningen werden de ruiten vernield. Van de tien in het betrokken pand aanwezi ge personen liepen er vier verwon dingen op. doch na behandeling in het ziekenhuis konden zij alle naar huis terugkeren. Hoe groot de schade is, is nog niet vast te stellen. Met traktor verongelukt WILLEMSTAD. 31-12. Op oude- jaarsdag is de dertigjarige landbou wer J. Huijbregts uit de Branbantsc plaats Rijsbergcn in zijn woonplaats met zijn tractor in een sloot gereden cn daarbij om hel leven gekomen. De man raakte in de sloot onder de tractor gekneld en is vermoedelijk door verdrinking om het leven geko men. Doden bij Israëlische overval in Libanon BEIROET, 2-1. By een Israëlische overval op het dorp Taibch in Zuid- Libanon zyn v'er mensen, van wie twee kinderen, gedood door dc Israë liërs. zo heeft een legcrwoorvocrdcr in Beiroet donderdag bekend ge maakt. Een man kwam met zijn twee kin deren om het leven toen de Israë liërs zijn huis in Taibeh opbliezen. Tijdens de Israëlische actie, die tien minuten duurde, werd nog een man gedood cn con kind gewond. ..Onze strijdkrachten in naburige stellingen openden het vuur op dc indringers cn er volgde een schoten wisseling", aldus de legcrwoord- voerder. Het was dc tv.ccde achter eenvolgende nacht dat Israël tot ac tie in Libanon overging Op oude jaarsavond hebben Israëlische troepen volgens LfWanon vijf burgers ontvoerd, vier verwond cn elf huizen opgeblazen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2