N.V.V.-JONGERENKONTAKT ZEELAND WIL MAATREGELEN TER BESTRIJDING WERKLOOSHEID Onlusten in kopermijn NEDERLANDERS SOMBER OVER 1975 Staatssecretaris verheugd over indiening wets-ontwerp A.A.W. Beren uit winterslaap Minder verkeersdoden in West-Duitsland Gemaskerde schutter maakt slachtoffers Garagetarieven met 6,5 procent omhoog AGENDA Restaurant 'Mondragon' - Zierikzee Katerbestrijding MIDDELBURG, 30-12. - Hel aantal jeugdige werk lozen in Zeeland is in 1974 sterk toegenomen. Voor de groep 19-jarige vrouwen in hel hijzonder en de groep 19- tot 22-jarigen in het algemeen is er eind 197 1 een triest reeord gevestigd. Dit zegt het N.V.V.-jongerenkon- takt in een zojuist uitgebracht rap port over jeugdwerkloosheid in Zee land. Er moeten snel maatregelen getroffen worden, vindt het N.V.V.- Jongerenkontakt. WARSCHAU, 30-12. Het uitzon derlijk zachte weer van de laatste tijd in Polen, heeft de beren in het Tatragebergte uit hun winterslaap en holen gelokt. Volgens de Poolse pers hebben skiërs voetafdrukken in de sneeuw gezien, wat bewijst dot de beven verleid door het lente-achtige weer, wandelingetjes buiten hun holen hebben gemaakt. De grillen van het weer vormen een geliefkoosd onderwerp van ge sprek onder de Polen. Hun geloof in de Heilige Barbara heeft een ge duchte knauw gekregen. Het volksgeloof wil dat wanneer het op het feest van de Patrones van de mijnwerkers, 4 december, regent, kerstmis wit is. Op 4 december stortregende het.... maar de beren zijn uit hun winterslaap gekomen. BONN, 30-12. In 1974, het jaar van de oliecrisis, zijn in het Westduitse wegverkeer 2.000 minder verkeers doden gevallen dan in het voorgaan de jaar. Er waren 52.000 gewonden minder. De autovrije zondagen en de be perking van de maximum-snelheid hebben bijgedragen tot vermindering van het aantal en van de ernst van de ongelukken, aldus de Westduitse raad voor verkeersveiligheid. In 1973 vielen op de Westduitse wegen 16.302 doden en 488.246 ge wonden. OLEAN, 31-12. In Olean in de Amerikaanse staat New York heeft maandag een gemaskerde schutter die een middelbare school was bin nengedrongen drie mensen gedood en acht gewond. De politie wist hem tenslotte na een vuurgevecht van twee uur met behulp van traangas buiten gevecht te stellen en te overmeesteren. De meeste gewonden zijn brand weerlieden die waren gekomen na dat de schutter, vermoedelijk een leerling van de school, had gebeld dat er brand in het schoolgebouw was. Zodra de brandweer arriveerde begon hij te schieten. Het motief van de dader is onbekend. GARTOW (West-Duitsland). Tenge volge van de hoge waterstand in de rivier de Seege, een zijrivier van de Elbe, zijn enkele mijnen uit de D.Ü.R. naar het Westen gedreven, waar zij door grenspatrouilles on schadelijk werden gemaakt. Om te voorkomen, dat nog meer mijnen de druk bevaren Elbe zouden bereiken, is een provisorische versperring aan gebracht bij een brug bij Gartow. Op korte termijn moeten de leef tijdsgrenzen in de arbeidsmarkt - maatregelen worden geschrapt en moet er aanvullende werkgelegen heid voor de jongeren worden ge schapen. Daarnaast is invoering van het begrip passende werkgever ge wenst. Voorts een verbetering van de beroepskeuzevoorlichting, verbe tering van de arbeidsbemiddeling en een verplichte vraagmelding bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus. Andere maatregelen Ook maatregelen die de positie van de jeugdige werklozen proberen te verbeteren, zoals uitbreiding van de regeling arbeidsplaatsen werkloze leerlingen het verbeteren van de op vang en begeleiding van jeugdige werklozen staan op het verlanglijst je van het N.V.V.-jongerenkontakt. Het N.V.V.-jongerenkontakt vindt dat de meeste van deze maatregelen moeten worden genomen op natio naal niveau. Maar dat houdt niet in dat er in Zeeland zelf niets gedaan hoeft te worden. DEN HAAG. 30-12. Met ingang van 1 januari a.s. mogen garagebe drijven de werkplaatstarieven voor personenauto's met 6,5 pet. - maar ten hoogste met f 2.40 per uur - verhogen. De minister van economische za ken heeft deze tariefsverhoging goedgekeurd, met het oog op de kos tenstijgingen die zich in deze bedrij ven per 1 januari voordoen. Voor werkzaamheden aan bedrijfs wagens, landbouwmachines en twee- vvielers en voor schadeherstelwerk- zaamheden mag boven deze 6,5 pet. nog een extra tariefsverhoging van enkele procenten worden toegepast. Deze extra tariefsverhoging is een aanpassing aan de tariefsverhoging die in 1974 voor personenauto's werd toegepast. Het Jongerenkontakt roept de be drijven Jn Zeeland op om toch ook partieel leerplichtigen in dienst te nemen en, waar mogelijk, een op leiding te geven. JOHANNESBURG, 30-12. Bij ge vechten in een kopermijn in Anglo- vaal, in de Zujdafrikaanse Kaappro vincie, zijn zondagnacht twee mijn werkers om het leven gekomen en 35 gewond. Volgens een woordvoerder van de mijnmaatschappij ging het om stammenonlusten tussen leden van de Xhosa-stam (uit Transkei) en leden van de Tswana-stam (uit Bophutatswana). De politie kwam met honden en traangas tussenbeide. Prins Bernhard onderscheidt natuurbeschermers DEN HAAG, 30-12. Prins Bern hard heeft per 1 januari voor bij zondere diensten op het gebied van natuurbescherming en natuurbehoud benoemd tot officier in de orde van de Gouden Ark: kolonel Mervyn Co- wie, ó.b.e.. Groot-Brittannië en dr. J. S. Owen, Groot-Brittannië en tot ridder in de Orde van de Gouden Ark: prol', dr. M. F. Mörzer Bruyns, Nederland en mevrouw Ch. Linet, België. De prins stichtte in juli 1971 deze orde om bijzondere verdiensten voor het behoud van flora en fauna op aarde te kunnen belonen. Doofstommen bouwen vliegtuig" SEATTLE, 30-12. Bij de Boeing-vliegtuigfabriek te Reriton in de Amerikaanse staat Washington werkt sinds een half jaar een ploeg van zes doofstommen. Deze speciaal opgeleide groep arbeiders werkt in een afdeling waar een oorverdo vend lawaai heerst. Het expe riment bevalt de direktie zo goed, dat in de fabriek in Everett, in dezelfde staat, waar de Boeing-747 wordt ge bouwd, een dergelijke ploeg zal worden gevormd. Uitslag enquete: DEN HAAG, 31-12. Het Nederlandse volk is in het algemeen somber ge stemd over 1975, zo blijkt uit een internationale enquête over de vooruit zichten voor 1975. De enquête is gehouden door enquête-instituten uit zeven landen, waaronder het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) uit Amsterdam. Van de Nederlandse ondervraag den verwacht 55 procent dat 1975 voor hen een slechter jaar wordt dan 1974. Slechts 9 procent verwacht dat 1975 beter wordt. Bij deze vraag toonden de Engelsen en de Fransen zich het meest (64 en 60 procent) pes simistisch en de Zweden het minst (9 procent). Bijna alle Nederlandse ondervraag den (95 procent) denken dat de prij zen in 1975 zullen stijgen. Slechts 2 procent denkt dat de prijzen zullen dalen. Nederland ligt met deze ver wachting op één lijn met de Engelse ondervraagden (ook 95 proeent) en vlak bij de Zweden (90 procent) en de Zwitsers (89 procent). De andere landen verschillen niet veel. De werkloosheid zal stygen in 1975, zo denkt 81 procent van de Neder landers in deze enquête; 6 procent denkt dat de werkloosheid zal dalen en 13 procent heeft geen mening. Ook hier zyn de Fransen (87 procent) en Britten (80 procent) somber. De Spanjaarden zyn relatief optimis tisch: slechts 49 procent verwacht dat de werkloosheid zal stygen. Tweederde van de Nederlandse on dervraagden verwacht in 1975 sta kingen en andere arbeidsconflicten (66 procent). DEN HAAG, 30-12. Staatssecreta ris P. J. J. Mertens van sociale zaken is verheugd dat minister Boersma en hij er, dank zij veelomvattende ar beid' vaii ambtenaren van htm minis terie, in zijn geslaagd om het wets ontwerp voor een algemene arbeids ongeschiktheidsverzekering nog voor het einde van dit jaar by de Tweede Kamer te kunnen indienen. Mogelijk toeristenbelasting in Den Briel DEN BRIEL, 30-12. De mogelijk- heid bestaat dat in de monumenten- stad Den Briel van gemeentewege èen toeristenbelasting zal worden in gevoerd. Dit kwam als voorstel van de C.D.A. (christelijke partijen) in de raad van Den Briel. De gedachten gaan uit belasting te heffen cp ca ravans en boten die langere tijd in de geuzestad verblijven. Volledige integratie streekvervoer in Zeeuws-Vlaanderen ROTTERDAM. 30-12. De Zeeuwsch-Vlaamsche Trarr\weg Maatschappij N.V. (ZVTM) en de Stoomtrammaatschappij Breskens Maldegem (SBM) gaan een fusie aan. Hierdoor wordt een volledige inte gratie van het streekvervoer in Zeeuws Vlaanderen mogelijk ge maakt. De nieuwe regionale autobuson derneming zal gaan heten „Zeeuwsch Vlaamse Vervoermaatschappij". De samenvoeging van dé bedrijven heeft geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid van het 350 man tellend toezichthoudend, technisch en rijdend personeel. Entingsperiode mond- en klauwzeer vervroegd DEN HAAG. 30-12. In verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer in Noord-Brabant, wordt de jaarlijkse erttingsperiodc voor runderen met een maand vervroegd. De komende entingen vallen nu in de periode: 1 januari 1975-1 april 1975. Het is dc bedoeling dat in ja nuari alleen in Noord-Brabant wordt geënt. De entingen in de overige pro vincies beginnen in februari. Dit heeft hot ministerie van landbouw meegedeeld. Telefoon (01110) 2670 Nieuwjaarsdag zijn wij vanaf 12.00 uur geopend Vanaf 17.00 uur serveren wij ons uitgebreide 7? ij staf ol - buffet a f 15,per couvert (inclusief voor- en nagerecht) Gaarne vroegtijdige tnfelreservering 't Lange Uua. Kunstexpositie, 9—12; y-i26. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Woensdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 17.30 uur, nieuwjaars receptie. Donderdag 2 januari Zierikzee Vierschaar slaudhuis, inluiding Mo numentenjaar en receptie, 19.15 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzee Concertzaal. Suiker, 20.00 uur. Zaterdag 4 januari Renesse Het Trefpunt. 16.00-19.00 uur, nieuwjaarsbegroeting Herv. gemeen te. Maandag 6 januari Zierikzee Mondragon, afd. Schouwen Platte- landsvrouwenbond, 15.30 uur. L1EVIN. Ondersteund door familieleden verlaat één der overlevenden van de mijnramp in het Franse Lievin het terrein van cle mijn, waar eerder op 700 meter diepte 40 kompels het leven verloren en zes gewond raakten, ten gevolge van een ontploffing. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M J Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Daarmee is voldaan aan de toezeg ging aan de Tweede Kamer, aan hetgeen is gesteld in de troonrede, aan de daartoe in Keerpunt aange drongen urgentie, aan de conclusies van kabinetsformateur Burger, aan de bevindingen van de kandidaats bewindslieden en aan de schels voor het beleid. De heer Mertens vond het jammer c(at minister Boersma maandagmid dag bij de persconferentie over het wetsontwerp ontbrak. De minister is voor een korte vakantie buitens lands. De heer Mertens onderstreepte on dermeer het grote belang van de nu voorgestelde volksverzekering voor zelfstandigen en voor vroeg gehan dicapten. Het kabinet streeft er naar de regeling op 1 juli 1976 te kunnen laten ingaan. Het woord is thans aan het parlement. Eerdere invoering, hoezeer ook hier en daar gewenst geacht, is praktisch moeilijk uitvoer baar. WEEKEINDE - ARTSENDIENST Woensdag 1 januari (nieuwjaarsdag) Dokter Lodiers. Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter J. Stengcr. Haamstede, tele foon (01115)—1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse Duive- land gaat in op dinsdagavond 18.00 uur tot donderdagmorgen 08.00 uur. Zr W. C. Stcutcl, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oostcrland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oostcrland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee, tel. (01J 10)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duivcland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zierikzee. Dam 18. tel. 2906. ge opend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Dodelijk ongeluk in Oude Tonge OUDE TONGE. 30-12. Maandag avond is de 81-jarige W. J. de B. uit het Zuidhollandse Oude Tonge bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De bejaarde man liep met zijn fiets aan de hand aan de kant van de weg toen hij door een hem achterop ko mende auto geschept werd. Hij overleed ter plaatse. Schoonzoon steekt schoonvader dood HOEVEN, 30-12. In het Brabantse kerkdorp Bosschehooft (gemeente Hoeven) is maandagochtend de 42- jarige H. A. Schouw tijdens een vechtpartij met zijn 71-jarige schoonvader A. J. met een aardap pelschilmesje doodgestoken. De vechtpartij tussen de naast el kaar wonende schoonvader en schoonzoon was de climax van een jarenlange familievete. De schoon zoon kreeg een steek precies in het hart. De man slaagde er nog in om een woning binnen te strompelen al vorens ineen te zakken. De bejaarde schoonvader moest met verwondin gen in het ziekenhuis te Oudenbosch opgenomen worden. Nadere bijzon derheden over de achtergronden en de aanleiding tot de vechtpartij zijn nog niet bekend geworden. Antiek gestolen toen bewoners even weg waren BUSSUM, 30-12. Uit een woning in Bussum (pand Lothariuslaan) is voor f 40.000 aan juwelen en antiek gestolen. De bewoners hadden een half uurtje hun woning verlaten en in die tijd moet de inbraak gepleegd zijn. De buit bestond uit onder meer een partij tafelzilver en een Empire- kandelaar, allerlei andere zilveren artikelen alsmede een gehele collec tie gouden munten en een gouden ring met de beeltenis van de sjah van Perzië. SAN FRANCISCO, 30-12. Vraag vijf Nobelprijswinnaars wat te doen bij een kater, en men krijgt vijf ver schillende antwoorden. Linns Pauling, die vitamine C aan beveelt bij een kou, zei maandag: zes gram daarvan moet men voor het drinken nemen als voorzorgs maatregel. En mocht men op nieuw jaarsdag toch een kater, dan stelt hij voor meer van hetzelfde te nemen - vitamine dat is het. Glen Seaborg, die zei maar eens in zijn leven een kater te hebben ge had, deed de suggestie teroren wat olijfolie te nemen. Als dat niet helpt, ga dan maar liggen en wacht tot de kater voorbij is. Luis Alvarez zei: „Echt dronken ivas ik maar één keer. Een vriend zei me dat zuivere zuurstof de enige redding was. En het hielp". Adwin McMillan deelde mee dal hij nooit een kater kreeg. „Ik begrijp hel niet, maar ik schijn alkohol vrij goed te renrcrlcen". Meivin Calvin verklaarde alleen maar Californische Champagne te drinken. „Dat is de beste manier om een kater te voorkomen". Linus Pauling had nog de volgen de aanbeveling: „Stop je „drank- arm" in een Mitella de avorid tevo ren en laat die zo zitten". Het overzicht van dc Nobelprijs winnaars verscheen in dc San Fran cisco Chronicle rial opmerkte dat het in deze tijd van het jaar eigenlijk een krantentraditie was barkeepers te ondervragen op het stuk van ka ters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2