Wetsontwerp verzekering van arbeidsongeschiktheid Regionale regeling bibliotheekwezen Schouwen-Duiveland /N€NUe RCRêSMURiOT Aardbevingsramp in Pakistan: 4.700 slachtoffers Hulp voor Pakistan BREZJNJEW VOORLOPIG NIET NAAR MIDDEN-OOSTEN MINISTER VAN DER STOEL NAAR PEKING EN TOKIO Gijzelaars in Managua vrij O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptisch-Russisch communique Veel vuurwerk verwacht in West-Duitsland 2c BiOi/i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 december 1974 131stc jaargang Nr. 21G16 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. AOVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65.00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B T W In dit nummer: Verder regio-sport gebeuren 1974 DEN HAAG, 30-12. Maandag hebben de bewindslie den van sociale zaken bij de Tweede Kamer het aan gekondigde wetsontwerp voor een algemene onge schiktheidsverzekering ingediend. Het beoogt in beginsel jedcrc ingezetene een dekking te geven tegen gelde lijke gevolgen van langdurige arbeidsongeschiktheid. De bewindslieden stre ven er naar de nieuwe wet - die afgekort zal worden aangeduid als A.A.W. - op 1 juli 1976 in werking te laten treden. Advertentie VAKANTIE van 1 januari t/m 31 januari Laone 32, Renesse. Tel. (01116)1637 CAIRO. 30-12. Egypte en de Sow- jet-XJnie hebben maandag in een ge zamenlijk communiqué gepleit voor spoedige heropening van de vredesconferentie in Geneve over het Midden-Oosten. Het communiqué is uitgegeven na de besprekingen tussen de Egypti sche minister van buitenlandse za ken, Ismail Fahmi, de Egyptische minister van oorlog. Abdelghani El Gamassi en Sowjetrussische leiders in Moskou. Loontrekkenden kennen sedert 1 juli 1967 een verplichte verzekering te gen langdurige arbeidsongeschikt heid, de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering, W.A.O. Ook ambtenaren hebben hiervoor een (eigen) regeling. Tot nu toe vielen anderen, zoals zelfstandigen en vroeg gehandicap ten, buiten deze vorm van sociale zekerheid. Met de A.A.W. beogen de bewindslieden ook voor deze groe pen een inkomensgarantie op sociaal minimum-niveau te bereiken. De toenmalige minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft er bij het indie nen van het wetsontwerp op de ar beidsongeschiktheidsverzekering (W. A.O.) de aandacht op gevestigd dat het recht van ieder op zelfontplooi ing en op gelijke kansen niet alleen voor loontrekkenden zou moeten gel den. De Sociaal-Economische Raad heeft daarvoor ook gepleit in zijn ad vies van mei 1972. Volgens het wetsontwerp zal ieder beneden de leeftijd van 65 jaar zijn verzekerd. Iedere ingezetene van 18 jaar en ouder - uitgezonderd ge huwde vrouwen - kan in aanmer king komen voor een uitkering. Men moet dan gedurende 52 weken we gens ziekte, of gebrek, niet in staat zijn geweest en nog niet in staat zijn, om met passende arbeid te verdie nen wat gezonde mensen kunnen verdienen. Hoogte van uitkering De hoogte van de uitkering is, vol gens het wetsontwerp, afhankelijk van de mate van arbeidsongeschikt heid, die wel tenminste 25 procent moet bedragen. Is de mate van ar beidsongeschiktheid 80 procent, of meer, dan zal de uitkering, volgens het wetsontwerp, gelijk zijn aan het netto A.O.W.-pensioen. (Per 1 januari DEN HAAG, 31-12. De aardbeving in Pakistan, die volgens de laatste cijfgrs circa 4.700 slachtoffers heeft geëist, is bij lange na niet de zwaar ste die onze aardbol in de bekende geschiedenis getroffen heeft. Volgens bewaard gebleven beschrij vingen heeft zich in 1556 in de Chi nese provincie Sjensi een aardbe vingsramp voltrokken die aan 830.000 mensen het leven kostte. In 1737 vielen in Calcutta bij een aardbeving 300.000 doden. In 1920 was het wederom China dat een zware tol aan een aardbe ving moest betalen. Dat gebeurde in de provincie Kansoe, waar men toen 180.000 doden telde. Daarvoor - in 1906 - had zich nog de bekende aardbevingsramp in San Francisco voorgedaan. Het dodencij fer bedroeg daar „slechts" 420, maar de brand die op de beving volgde, verwoestte het gehele centrum van de stad. In 1908 was de stad Messina op Sicilië het slachtoffer van een aard bevingsramp met 75.000 doden. Japan was in 1.923 het slachtoffer; er vielen 140.000 doden. 1975 is dat A.O.W.-pensioen voor ge huwden f 10.908,per jaar en voor ongehuwden f 7.698,per jaar). Voor degenen in de leeftijd van 18 tot 21 jaar ligt dit maximumbedrag iets lager. De uitkeringen zullen wclvaarts- vast z(jn. Eens per jaar wordt naast de A.A.W.-uitkering een vakantie- uitkering verstrekt, zoals dat bv. ook b(j de A.O.W. het geval is. BONN, 30-12. Ondanks inflatie en prijsverhogingen zal ook in West- Duitsland het vuurwerk niet van de lucht zijn om het nieuwe jaar in te luiden. Evenals vorige jaren zijn er gouden zaken gedaan en dit keer zal er voor ruim 60 miljoen gulden wor den afgestoken. Politie en brandweer hebben in structies uitgegeven voor een des kundig gebruik van het in de han del gebrachte vuurwerk teneinde ongelukken te voorkomen. Ook wordt jacht gemaakt op kinderen die op onvoorzichtige wijze „met vuur spelen". Bij Northeim, in Neder-Sak- sen, is maandag voor 300.000 gulden schade aangericht toen door het af steken door een groep kinderen brand in een landbouwbedrijf ont stond. DEN HAAG, 30-12. Het Nederland se Rode Kruis zal zo spoedig moge lijk per vliegtuig 3000 rampendekens en 45.000 noodmaaltqden naar Pa kistan zenden voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbe vingsramp die het noorden van het land heeft getroffen. De liga van Rode Kruisverenigin gen re Genève heeft een beroep op het Nederlandse Rode Kruis gedaan in deze hulpgoederen te helpen voor zien. Met deze eerste hulpzending van het Nederlandse Rode Kruis is een bedrag van tienduizenden gul dens gemoeid. In Den Haag wordt de mogelijkheid onderzocht op korte termijn ook medicamenten ter be schikking te stellen, aldus het Rode Kruis. BRU1NISSE. De raad van de ge meente Bruinisse besloot de heer J. D. de Korte te benoemen tot ere burger der gemeente, wegens bij zondere verdiensten in verband met het wijkverplegingswerk, ter gele genheid van het fuseren van de vereniging „Het Groene Kruis". Maandag werd in ,,'t Durps'uuseen feestelijke bijeenkomst gehouden, waarop loco-burgemeester S. A. Ju- melet. de oorkonde met erepenning aan de heer De Korte uitreikte. De foto toont het moment waarop de nieuwe ere-burger de onderschei ding op de borst wordt gespeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MOSKOU-CAIRO, 30-12. De Sow- jet-Unie heeft maandag bekendge maakt dat partijleider Brezjnjew voorlopig niet naar Egypte, Syrië en Irak zal gaan. De reis, die hij In januari naar deze landen zou maken, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Deze bekendmaking heeft opnieuw geruchten doen ontstaan omtrent moeilijkheden tussen de Sowjet-Unie en Egypte. Vier dagen geleden had Brezjnjew een dringende boodschap aan presi dent Sadat gezonden, waarop deze zijn minister van buitenldanse zaken, Ismail Fahmi, en de pas benoemde minister van oorlog, generaal Ga massi, met spoed naar Moskou zond. Vermoed wordt dat zij zondag met Brezjnjew het uitstel van diens ï'eis zijn overeengekomen. Tass gaf geen reden op voor het uitstel. Blijkbaar bestaat nog verschil van mening omtrent de manier waar op het conflict in het Midd^n-Oósten moet worden opgelost en over de rol die de Sowjet-Unie daarbij kan spe len. Politieke waarnemers menen dat de Sowjet-Unie als voorwaarde voor het leveren van wapens aan Egypte terugkeer van minstens enkele Sow jetrussische adviseurs naar dat land heeft gesteld. Sadat had dit onlangs nog afgewezen. DEN HAAG, 30-12. Minister Max van der Stoel (P.v.d.A.) van buiten landse zaken zal op 2 januari a.s. uit Nederland Vertrekken voor een offi cieel bezoek aan de Volksrepubliek China cn aan Japan. Minister Van der Stoel, die op 3 januari in Peking aankomt, zal op 4, 5 en 6 januari besprekingen voeren met de Chinese minister van buiten landse zaken, Tsjiao Koean-Hoea (60) en als afsluiting een bezoek van een dag brengen aan de haven- en indu striestad Sjanghai. Vandaar reist hij door naar Tokio. Hij zal daar in audiëntie worden ont vangen door keizer Hirohito en door de Japanse premier Takco Miki. Na gesprekingen met zijn ambtgenoot Kiichi Miyazawa, zal de Nederlandse bewindsman in Tokio het Japan-Ne derland Instituut openen voor cultu reel - wetenschappelijke samenwer king. Het bezoek aan Japan wordt zaterdag 11 januari afgesloten met een bezoek aan de stad Nagasaki. MANAGUA, 30-12. Acht guerrilla strijders hebben maandag in Mana gua. Nicaragua, twee ministers en 11 andere gijzelaars vrijgelaten. Zjj ver trokken met 14 kameraden, wier vrijlating zjj hadden geëist, en een losgeld van ca. een miljoen dollar (ruim 2,5 miljoen gulden) naar Cuba. De guerrilleros werd op de Vlucht naar Cuba begeleid door twee gees telijken cn twee ambassadeurs die hun veiligheid waarborgden. ZIERIKZEE, 30-12. Naar aanleiding van het concept gemeenschappelijke regeling Zeeuwse bibliotheekgemeenschap is er destijds door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten cn studiecommissie ingesteld. Deze commissie heeft in mei 1974 rapport uitgebracht. Met dc inhoud van dit rapport kan he.t bestuur van dc afdeling Zeeland van dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich verenigen. Het rapport is besproken in do vergadering van burg ancestors, wet houders en secretarissen van 25 no vember 1974. Hierin werd besloten voor deze regio een commissie Ie be noemen beslaande uit de burgemees ter van Zierikzee, Th. de Meester, Middenschouwen. E. Baerends en Duiveland, J. D. de Kam en de heer Vis van de scholengemeenschap te Zierikzee en mevrouw Blindcnbach uit Haamstede. Genoemde commissie zal in dc loop van 1975 rapport uitbrengen. Het ligt in dc bedoeling alsdan te komen tot een regionale regeling t.a.v. het bi bliotheekwezen. De Oudejaarsavond leent zich voor een ontspannend familiefeestje maar „met z'n tweeën" kan het ook een gevoegelijk avondje worden, zo als op deze foto wel blijkt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie wil welen wat rust is, moet de arbeid kennen. Guarini VlAT m 0tr bilt i Verwachting tot woensdagavond: Wat zon Enige uren zon; met een maximum dagtemperatuur van 8 graden; mati ge wind; kleine kans op enkele bui en. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.3.9 Maan op 21.36, onder 10.24 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.40 Maan op 22.58, onder 10.47 Laatste kwartier: 4 jan. (20.04) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 1 jan. 5.17 17.49 10.59 23.14 2 jan. 6.00 18.31 11.45 Springtij: 31 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-12. Het K.N.M.I. deelt modes Dinsdagmorgen stroomde aan do achterzijde van een warmtefront zachte on vochtige oceaanlueht over ons land uit. Deze luchtmassa's la ten maxima van zo'n ach! a negen graden toe. Een koudfront op de oceaan dat dc voorste begrenzing vormt van wat koelere en drogere lucht zal woensdag in dc nabijheid van ons Inad komen te liggen. Er blijft dus veel bewolking met nu en dan wat regen. In geheel Europa zijn de temperaturen evenals in ons land boven normaal. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1