„Cécile" - Cécile Dreesmann vertelt over haar werk HISTORIE VAN VOORMALIG KLOOSTER EN BOERDERIJ intermeubél WIJ WENSEN IEDEREEN EEN VOORSPOEDIG 1975 Brezjnjew gaat niet zo snel naar Egypte? UIT SCHOUWENS VERLEDEN STREEKNIEUWS ZIERHvZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 december 1074 Nr. 21615 De molen „De Haan" Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen Provinciale Stalen voor om aan de heer H. A. Hoogervorst te Bodegraven een bijdrage le verlenen van f 994,in de extra kosten van het metselwerk van de molen „De Haan" te Brouwershaven. De molen „De Haan" is een ronde, stenen bovenkruier, zonder stelling (grondzeiler), gelegen op de vesting wal aan de N.N.W,-zijde van de ge meente en door haar ligging bijzon der belangrijk voor het landschap, aldus merken Ged. Staten op in een toelichting aan Prov. Staten. De mo len is gebouwd in 1724. De huidige molen is oorspronkelijk een lage stellingmolen geweest, die eens tot grondzeiler is ingekort, waardóór de romp een stoere vorm heeft. Molenmaker J. van den Hamei- te Brouwershaven restaureerde de molen van 1965 tot augustus 1967. DUIVELAND Zwembad en ouderbijdrage In het raadsverslag van de ge meente Duiveland, in het nummer van vrijdag 27 december (2de deel) werd o.m. vermeld dat in de rond vraag het raadslid mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter wees op het onbegrip dat er heerst over het zwembad van de gemeente te. Nieu- werkerk. Naderhand blijkt dat hierbij nog enige toelichting nodig is. Het ging n.l. bij belanghebbenden over een bedrag van f 1,25, hetgeen gevraagd was als ouderbijdrage voor het schoolzwemmen. Wethouder Over- beke belegde hierover een vergade ring, waar een ieder zijn of haar aan- of opmerkingen kwijt kon. He laas waren daar maar slechts vijf tien personen aanwezig, en er wer den veel boze opmerkingen van di verse zijden vernomen. Het blijkt dat de meeste mensen niet precies begrijpen hoe dit gekomen is. Het is n.l. zo, de hogere kosten zijn ont staan door: a. De exploitatie is hoger door normale stijging der onkosten; b. De oorzaak ligt niet in de hoge verliespost door de ziekte van het personeel, daar die volledig door de gemeente is betaald. Verder moest men zich afvragen: „Wat is het mij waard dat mijn kind leert zwemmen, en ten tweede wat zou het mij kosten als het zwembad er niet was in onze gemeente en de kinderen naar Zierikzee zouden moe ten om te leren zwemmen". OOSTERLAND Nummer van „De Schoolkrant" Als nummer 1 van de achtste jaargang verscheen weer hier ter plaatse: De Schoolkrant" orgaan -san de openbare basisschool. Dc redak- tie deelt in het begin mee dat de krant in het vervolg maar tweemaal inplaats van driemaal's jaars ver schenen zal, en dan nog in een be perkte omvang. Vervolgens op het eerste blad als naar gewoonte mededelingen door het schoolhoofd, de heer P. T. Bol kenbaas, o.m. dat de^a.s. scholen bouw voor het bijzonder onderwijs in Oosterland waarschijnlijk in 1975 van de grond kan komen, zodat de openbare basisschool dan de be schikking zal krijgen over het gehe le thans bestaande scholencomplex, en de clependance in de voormalige school aan de Groene Poort opgehe ven kan worden. De oud-papieraktie ten b'ate van het a.s. schoolkamp in Bei-gen op Zoom, heeft al f 400,- op gebracht. Voorts is men er nog niet in geslaagd een vijfde leerkracht aan te trekken teneinde de (zware) taak van mej. Van Damme wat te verlichten. De „open dagen" worden uitgesteld tot de klassen wat kleiner zijn geworden. Verder volgt 'het va kantieschema van kerst-paas-pink- ster- en zomervakantie, en van de zes vrije dagen. Dan een lijst van geslaagde zwemmers en zwemsters, die het diploma A, dan wel B wisten te behalen. Het gebruikelijke artikel uit het „leerplan" bleef ditmaal ach terwege, omdat men dat over: „Ou derparticipatie" urgenter vondt. Als voorlopig standpunt wordt ge adviseerd een grote mate van gelei delijkheid van groei en ontwikkeling' terwijl aan de invoering van O.P. een periode van grondige voorbe reiding zal moeten vooraf gaan.. Ver der in de krant een aktueel gedicht van de hand van kwekeling W. van den Eijnde, met als titel „De soldaat en de aardappel" een combinatie, die de laatste tijd in Zuid-West Ne derland wel veel over gesproken. Tot slot nog vier pagina's bijdragen dooi de leerlingen uit alle klassen van de school. meistraat 31" zierikzee SIRJANSLAND Kerstfeest zondagsschool Op de tweede kerstdag vond het kerstfeest plaats van de zondags school. Na het zingen van ps. 72 1 en 3, opende de heer D. Hanse met gebed en heette de talrijke aanwezi gen welkom. Vervolgens zongen al len vers 47; vier kinderen Stille Nacht tweestemmig en allen de Lof zang van Maria. Na een traktatie op chocolademelk en koek vertelde de heer Hanse de kerstgeschiedenis, droeg Conny Stouten voor „Het kindje uit de hemel" en zongen ze ven jonge kinderen „Ik zie de lichtjes branden". Peter de Visser decla meerde en zong „Het Oude Testa ment" op rijm. Mevrouw Hanse-Ber- man vertélde een kerstverhaal, waar na twee duo's en één solo achtereen volgens zongen de Lofzang van Si- mion, De herdertjes en Er ruist langs de wolken. Ds. Tukker nam afscheid van de leerlingen die de zondagsschool ver laten en sprak een slotwoord, waarin hij zijn dankbaarheid uitdrukte voor het feit dat kinderen van verschil lende gezindte de zondagsschool be zoeken, waarna hij het echtpaar Hanse hartelijk bedankte voor het vele werk /lat ze weer iedere zondag belangeloos verrichtten. Na het uitdelen van een sinaas appel aan alle kinderen een boek aan de leerlingen van de zondagsschool en het zingen van ps. 68 10, sprak de heer Hanse een dankgebed. Kerstvieringen Dinsdag vóór Kerstmis hadden de bejaarden hun kerstmiddag. Nadat de presidente, mevrouw Op 't Hof- De Rijke, in haar welkomstwoord in het bijzonder burgemeester De Kam en echtgenote, ds. Tukker en me vrouw Zoet had verwelkomd, stond een kerstliturgie op het programma, waarvan de declamatie werd ver zorgd door de dames Op 't Hof, De Ronde-Bollle en De Ronde-Hooger- huis, terwijl een koortje van bejaar den en serveersters de tweestemmige zang voor haar rekening nam. Na de pauze droeg mevrouw De Ronde-Bolle een kerstverhaal voor, waarna de kinderen van de zondags school, met begeleiding van een vier tal blokfluiten, enige kerstliederen ten gehore brachten. Toen werd kof fie en gebak gepresenteerd, waarna mevrouw Op 't Hof de aanwezigen dankte voor hun spontane medewer king, in het bijzonder Peter de Vis ser voor zijn declamatie en zang over het Oude Testament. Hierna ontvingen de kinderen en alle andere aanwezigen nog een trak tatie en dankte mevrouw De Ronde- Koogerhuis bestuur en kinderen voor de sfeervolle middag. MOSKOU, 28-12. In Moskou cir culeerde het bericht dat de Sowjet- ruSsische partijleider Leonid Brezj njew in een dringende boodschap aan president Sadat van Egypte heeft gevraagd om verdaging van zijn bezoek medio-januari aan Cairo Vein de boekenplank Recentelijk verscheen het - vooral voor dames interessante - werk „Cè- cillc. Céoillc Dreesmann vertelt over haar werk"; oen uitgave van Ad. M. C. Stok - Zuid-Hollandse Uitgevers maatschappij B.V., Den Haag. Hel prachtig uitgevoerde werk over Nederlands befaamdstc borduurster, voorzag J. J. F. Stokvis van een voorwoord, dat impliciet écn hom mage inhoudt aan een vrouw, die met grotp zelfdiscipline op een heel specifiek terrein, uitgroeide tol een grote persoonlijkheid. Hel werk van Cécile Dreesman neemt uiteraard och cenlraie plaats in in dit boek. dat men rustig een standaardwerk mag noemen; daar naast echter schetst door eigen ver tellingen, dc borduurster haar eigen leven, waarin hot borduren al vroeg oen rol speelde. Als een roman Zelden ontmoet men een boek, waar in persoonlijke gegevens zo boeiend ineen zijn ..geborduurdmet dc kunstzinnige produkten, die aan de gouden handen van deze vrouw zijn ontsproten. Het is een heel gespecia liseerd onderwerp, dat hier aan do orde komt. maar men leest het bock als een boeiende roman, in de ze kerheid dat „niets verzonnen is". Belangrijk draagt bij het frame foto werk in dit bock. Pronkstukken van borduurkunst zijn zowel in zwart wit als in kleuren weergegeven. Cécile's rondzwervingen over de wereld (van overal haalde zij de motieven voor haar kunstwerken vandaan), eindig den in Amerika. In Palm Beach heeft zij een „gallerie": The Potted Orange, waar haar werk wordt ten toongesteld. maar Cécile bleef Ne derlandse. met Laren als plaats voor exposities. Wat een opwekkend en mooi boek: een vrijwel ideaal werk over deze „internationale ko ningin van dc borduurkunst Van klooster tot bank YVESTERSCHOUWEN Duinbrandje Vermoedelijk door het afschieten van vuurwerk ontstond zondagavond omstreeks half acht een duirib'randje aan de zeezijde bij de duinovergang aan de rotonde te Westenschouwen. De brandweerkorpsen van Haamste de en Renesse, die spoedig ter plaat se waren, slaagden er met behulp van een aantal omwonenden in de brand te bedwingen. Ongeveer I ha helmbeplanting ging verloren. Van de zijde van de Rijkspolitie wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen de uiterste voorzichtigheid in acht te hemen bij het afsteken van vuur werk, niet alleen in het, duingebied maar ook daarbuiten. HAAMSTEDE In 1662 - een kleine honderd jaar na de beeldenstorm - was het voor malige klooster zeker een landbouw bedrijf. Men schreef: 't Klooster of Huys daar Pieter Pieterszoon Braber op woont. Ook landerijen worden van hem omschreven. In 1783 heette de tegenwoordige Kloosterweg: Haamsteedse Duinweg. ZIERIKZEE „Suiker" in Concertzaal Hel Zuidelijk Toneel Globe brengt op vrijdag 3 januari het toneelstuk „Suiker" van Hugo Claus op de plan ken van de Concertzaal. „Suiker" is in hel verleden al eerder te Zierik zee gespeeld, maar het lijdt geen twijfel dat velen de hernieuwd ge boden kans zullen aangrijpen om dil stuk te zien. „Dropping" jeugdsociëtelt Big „S" In onze eeuw sprak men nog van de kloostertuin; dit was het westelijk deel van het Platbos, Het rusthuis „Duinoord" staat hier in feite mid den in. Vóór 1900 stonden hier geen hoge bomen, was er slechts weiland met elzen hakhout, vandaar de naam Platbos. Dit moet in zijn geheel bij het klooster behoort hebben, want dit perceel, begrensd door Klooster- weg, Hoge Zoom en aan de noord zijde door de watergang bij nu L. Tieleman, lag in de vrije gemeten van Haamstede. Het. „alles wisselt" vindt een nieu we bevestiging, als men zich reali seert dat tegenwoordig midden op het- kloosterterrein dc Gereformeer de kerk stnat. De boerderij ,,'t Klooster" van de fa milie Vis, een nu bijna onherkenbare plek van het Haamstede anno 1907. Het is het punt waar vroeger de Hooge Zoom begon, richting Renes se kijkend en waar nu het gebouw van de Algemene Bank Nederland staat. Er veranderde veel, zoals nog .steeds te Haamstede. nelis en Willemina, werd 4e eerste geboren in 1753, ook diaken, schepen en ouderling. Hij werd dé stamhou der van „het Meeldijk-geslacht Vis". Corrielis Vis (1755-1829) was, als zijn vader, zowel schout als. chirurgijn van Haamstede. Hoewel hij te Leiden vertoefde, bezat hij niet de graad van doctor in de medicijnen. In de geneeskundige praktijk was hij ijve rig, gelukkig en zeer vertrouwd. Vóór zijn huwelijk met Maria Handpote had men over zijn opkomst in de kerk niet te roemen en ook daarna verscheen hij zelden of nooit aan het avondmaal, iets dat niet altijd door drukte van 2ijn praktijk werd ver-,t oorzaakt. Dit schreef dominee D. Nieuwhof in zijn in 1857 uitgegeven „Burger lijk en Kerkelijk Gedenkboek van Haamstede". Schout Vis ligt begraven aan de noordzijde van de kerk. Van zijn vijf kinderen volgde Marinus Vis hem op als burgemeester en rentmeester van de ambachtsheer. Een andere zoon - Pieter - was geneesheer te Renesse.^ In 1810 werd voor nog een andere zoon, Lieven Vis, gehuwd met Maatje de Bruijne uit Renesse, het monu mentale herenhuis „De Bruijnvis" aan de Noordstraat gebouwd. Hij was blijkbaar een patriot, want in de Franse tijd werd hij tot „maire" burgemeester) benoemd. Eén van zijn zeven kinderen, Marinus Vis, trouwde als weduwnaar in 1856 met Neeltje van Damme. Vis woonde toen al op 't Klooster. Van hun negen kinderen zijn er acht op de foto uit 1907 te zien, toen uiteraard volwassen. Rechts; Neeltje Vis met Schouwse muts; ze bleef, evenals twee andere zusters, onge trouwd. De hoofdbewoner M. A. Vis (niet op de foto) stierf ongehuwd. Twee broers bleven ongetrouwd en een derde had geen nakomelingen. Alleen S. W. Vis had kinderen; voor hem werd aan de overzijde een huis en de bollenschuur „Susan" gebouwd. Het is bekend dat tot het begin van deze eeuw vele dochters van voor aanstaande families ongetrouwd thuis bleven, omdat door de ouders geen goede partij voor hen gevonden kon worden. Maar misschien lag de oor zaak van het ongehuwd blijven van de Vis-dochter wel aan het op groeien in een voormalig klooster. Wie zal het zeggen! W. P. DE V. Door de jeugdsociëteit „Big S" werd een geslaagde „dropping" ge organiseerd. Zeven groepen van 3 tot 4 personen werden op ver uilel- kaar gelegen plaatsen uit een ge blindeerde auto gezet waarna een aantal opdrachten moesten uitvoe ren en weer naar de soos terugkeren Eén groep was klaarblijkelijk het het spoor geheel duister geworden en keerde niet op haar basis terug. De uitslag van deze droppingswed strijd ziet er als volgt uit: le werd groep 5 bestaande uit Jaap Kooman, Jos Geluk en Robert Lamijze; 2e groep 3 met Jan van der Werf, Nico Krijger en Steef Groenleer en 3e de groep b'estaande uit: Piet Kloet, Leo Thijsse en Wim Boogerd. Ten bate van de Nierstichting werd in no vember door „Big S" f 196,25 bijeen gebracht. BROUWERSHAVEN Kerstprogramma jeugdsoos „Zenith" In tegenstelling tot andere jaren heeft de jeugdsoos Zenith te Brou wershaven haar kerstprogramma op een andere leest geschoeid. Ditmaal was de aktie van de soos gericht op hulp aan de derde wereld en gehandikapten. De kerstmiddag werd geopend om twee uur, waarna de aanwezigen konden genieten van koffie en thee. Om 4 uur werd er een film ge draaid over Chili, waarna er gele genheid was tot diskussie. Na de broodmaaltijd werd een film over Mozambique vertoond met aan sluitend een gesprek. Er was in de soos een scala van lectuur tentoongesteld over o.a. Kal kar, Chili, Bangla Desh enz. waar voor van publieke zijde een goede belangstelling bestond. De opbrengst van de artikelen van deze wereldwinkel (koffie, thee, riet suiker enz.) werd bestemd voor Sja- loom, de overkoepelende organisa tie voor de hulp aan de derde we reld. De baropbrengst werd bestemd voor het gehandikaptenhuis Sjaloom te Middelharnis. welk tehuis ook de gelden uit de Sinterklaasavondfeest kreeg. Al met al een dankbaar gebaar van de jeugdsoos jegens deze instel lingen. In 1912 bouwde metselaar St. Slager voor 4000,op de plaats waar'de boerderij was afgebroken dit „mo derne" huis, kompleet met koekoek en fraaie overstekken, hier op een stille foto uit 1917. M. A. Vis woon de er met zijn ongetrouwde zusters Maatje en Janna. Na de oorlog fun geerde het tijdelijk als politiebureau. Vervolgens werd het huis eigendom van de RTM. Gereed om gesloopt te worden brandde hei tenslotte in 1972 af. HAAMSTEDE, december - Op de hoek Kloosterweg- Noordstraat le Haamstede, werd in mei 1973 het mo derne bankgebouw van de Algemene Bank Nederland geopend. Weinigen zullen zich realiseren dat op deze plaats, waar nu aardse zaken zó belangrijk zijn, ooit. een nonnenklooster stond. Jammer genoeg is er weinig van dit geestelijk goed bekend. Men mag wel aannemen dat de stichting vanuit Zierikzee plaats vond, want -daar, aan het tegenwoordige Kapellestraatje, bevond zich een gesticht van deze zelfde sobere vrouwenorde. Ze droegen een grijs habijt en stonden bekend als „De Grauwe Zusters". Men schreef toen: „deze weg begint aan het Noordeinde der Noordkant van Haemstede tussen de schuren van Adriaan 'Thoniszoon Gijsen (nu slagerij De Jonge) en het voormalige klooster der Grauwe Zusters". Men sprak ook wel van het Noord klooster te Haemstede, ter onder scheiding van het in 1456 gestichte klooster Leliëndale. Dit was waar nu het sportpark „Van Zuijen" ligt. Tij dens de beeldenstorm in 1566 werd dit ten dele vernield en de zusters moesten naar Zierikzee vluchten. Aannemelijk is dat er toen ook een einde aan het bestaan - van wellicht enkele eeuwen - van het Noordkloos ter kwam. De eigendommen kwamen in deze woelige reformatietijd in han den van de staat en werden verpacht of verkocht. Het geheel kreeg, zoals men dat tegenwoordig noemt, een zuiver agrarische bestemming. Typisch is dat een dertigtal jaren vóór de beeldenstorm, namelijk in 1535, de geestelijkheid in Schouwen een proces „voor den grooten Raede tot Mechelen" verloor. Men had ge probeerd om de geestelijke goederen vrijgesteld te krijgen van het beta len van „het penninckgeld" (dijkge- schot). In dit verband is het vermeldens waard dat in de lange lijst van gees telijke machthebbers ook Magdalena Jansdochter „de priorinne van de grauwe susteren buyten Haemstede" werd genoemd. Men merkt hoe klein de dorpskern toen wel was, als men deze plaats reeds „buyten" Haam stede noemt. Veblboek uit 1662 Er bestaat een veldboek uit 1662, uiteraard een zeldzaam exemplaar, van de vrije gemeten van Haamste de. Deze zogenaamde vrije gemeten betaalden geen dijkgeschot. Daarin lagen o.a. de landerijen behorend bij het Slot Haamstede, dus van de am bachtsheer, maar ook die van het klooster. Het geslacht Vis Met het bespreken van de negen tiende eeuwse bewoners van de hof stede ,,'t Klooster", komen we in aan raking met het oude Haamsteedse geslacht Vis, ook wel geschreven'als Visch of De Vis. Leden van deze namen eeuwen lang de belangrijkste burgerlijke en kerkelijke bestuurs- plaatsen in te Haamstede. Van in de zestiende tot in de negentiende eeuw paste in deze familie de combinatie van schout en chirurgijn (geneesheer) blijkbaar erg goed. Zo was Lieven Vis gedoopt te Haamstede in 1555 en er in 1605 overleden, chirurgijn en tevens de oudst bekende voorvader van deze nu in de Westhoek bijna uitgestorven familie. Via zün zoon Pieter Vis (1584-1644), zijn kleinzoon Lieven Vis en zijn ach terkleinzoon Daniël Vis belanden we bij zijn achterkleinzoon Lieven Vis (1655-1727), gehuwd met Cornelia Pietersdochter Braber. Het echtpaar had een zoon Pieter (1714-1773), die in Vlissingen wat van geneeskunde leerde; hij kwam ten minste in 1739 van daar. Hij werd chirurgijn, in 1741 diaken en ouder ling en in 1753 schout. Het is moei lijk te achterhalen waar hij woonde. Aannemelijk is dat het was qp een boerderij in de dorpskern, waar schijnlijk in de Noordstraat, waar nu de voormalige Gereformeerde kerk staat. Zeker is dat hij niet op 't Klooster woonde. „Het Meeldijk-geslacht'"' Van zijn drie kinderen: Lieven, Cor- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3