Bejaardensociëteit vierde het kerstfeest Weer Noordierse kinderen in Nederland Restaurant 'Mondragon' - Zierikzee AGENDA Commissie compartimentering Oosterschelde werd ingesteld WAAR MOET DEEL III VAN KENTEKENREWIJS? UITNEMEND In „Duinoord" HAAMSTEDE. 27-12. In het rust huis ..Duinoord" te Haamstede vier de de bejaardensociëteit het kerst feest. De vernieuwde rekreatiezaal was prachtig versierd, dank /ij ook de heer v. d. Bos die hiervoor veel werk had verricht. Het kerstfeest werd geopend door de presidente, mevrouw M. J. Roëll-Cramer. In haar openingswoord verwelkomde ze allen heel hartelijk, in/onder Da. Art van Leeuwen als afgevaardigde van het bestuur van het rusthuis, ds. en mevr. Wassenaar, mevrouw Ever- wijn-v. d. Bout en de direktrice G. II. du Croo. Japans oud-soldaat ontdekt DJAKARTA, 2S-12. In hel oerwoud van het eiland Moro- tai, in het noorden van de In donesische archipel, is een oud-slodaat ontdekt die bij de Japanse keizerlijke troepen zou hebben gevochten. Dit heeft de Indonesischlucht macht in een communiqué be kendgemaakt. De man, een ze kere Nakamura Teruo, zal ge repatrieerd worden. Nakamura werd geheel naakt in het oerwoud aange troffen waar hij zich 30 jaar verborgen hield. Hiu bevindt zich op het ogenblik op de luchtbasis van Morotai. Een Japanse delegatie ging zater dag naar het eiland om hem te ondervragen, Nakamura is de tweede mi litair van de Japanse strijd krachten die dit jaar gevon den werd na zich na het einde van de Wereldoorlog verbor gen te hebben gehouden. De eerste was luitenant Hiroo Onada die zich in februari op het eiland Lubang aan het Fi lippijnse leger overgaf. Een hartelijk welkom werd dooi de presidente ook toegeroepen tot het koor van de Ned. vereniging van huisvrouwen die hadden aangeboden om deze avond op te luisteren, wal bijzonder op prijs werd gesteld. De verbouwing aan het rusthuis, dat vele weken in beslag heeft geno men, heeft voor de direktrice veel extra werk en ongemak met zich mede gebracht. Bijzonder werd het gewaardeerd dat zij toch deze avond wilde mee maken. De presidente eindigde met allen een gezegend kerstfeest toe te wensen. Hierna volgde de samenzang van „Hoe zal ik U ontvangen", begeleid op de piano door mevr. Lccuwc-Ra- bauw, die ook de kerstliederen op de verdere avond begeleidde. Het koor van de Ned. vereniging van huisvrouwen zong een aantal kerst liederen onder leiding van mevrouw L. Verjaal-Prinse waar met aan dacht naar werd geluisterd. Me vrouw Verjaal was speciaal voor de ze gelegenheid uit Tholen overgeko men. In de daarop volgende pauze wer den de aanwezigen getrakteerd op chocolademelk, thee en kerstkrans, dank zij de goede zorgen van de heer Kommer. Mevrouw Everwijn-v. d. Bout kon helaas de avond niet verder meema ken en wenste allen prettige kerst dagen en een gelukkig nieuwjaar. Het kerstevangelie werd gelezen door mevrouw Roëll-Cramer, waar na enige kerstliederen werden ge zongen. Mevrouw Vlaander-Hartman ver zorgde het kerstverhaal met aanslui tend hierop een gedicht; en als ant woord werd gezongen „Nu daagt het in het Oosten". Mevrouw Kik-Ver- ton deklameerde het gedicht „Laat het sneeuwen Heer". Tot slot werd gezongen „Ere zij God", waarna ds. Wassenaar enige gevoelige woorden sprak en eindigde met dankgebed. Mevrouw Roëll kreeg een plant als blijk van waardei'ing aangeboden. De presidente dankte allé mede werkers voor het vele werk dat verricht was om deze avond te doen slagen. Zij deelde, mede. dat de vol gende bijeenkomst van de bejaarden sociëteit is vastgesteld op fl januari a.s. Zij wenste allen prettige feestda gen. Namens de aanwezigen sprak me vrouw Van Sluijs woorden van dank tot de presidente en het bestuur voor al hetgeen ze voor de bejaarden heb ben gedaan. Iedere bejaarde kreeg een bakje fruit mee naar huis, terwijl ook de niet bezoekers van de bejaardenso ciëteit welke in het rusthuis verblij ven een fruitbakje kregen aangebo den. „Synagogen in Amsterdam" AMSTERDAM, 28-12. Burgemees ter Sam kalden van Amsterdam heeft het eerste exemplaar in ont vangst genomen van het boek „Sy nagogen in Amsterdam" geschreven door J. F. van Agt. Het boek, een coproduktie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en het Staatsdruk kerij- en Uitgeversbedrijf, werd de burgemeester aangeboden door de hoofddirekteur van de Staatsdruk kerij. de heer Th. H. Oltheten. Bedrijf wijkt uit; personeel tekort GOUDA, 28-12. Robey Sport te Schoonhoven, een confeetie-onderne- ming met drie ateliers voor sportkle- ding in ons land, heeft dit jaar een atelier in België moeten stichten, om dat het bedrijf in Nederland niet ge noeg arbeidskrachten kon krijgen, al dus het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. In het Belgische atelier werken nu 110 werknemers. Ook in België zijn de lonen en de sociale lasten niet laag, eerder hoger dan in Nederland, maar voor deze lonen melden zich voldoende arbeidskrachten, aldus het verslag. TOKIO. Vreemde gewoonte in Ja pan. Meisjes van de Hie tempel uit Tokio zijn hier druk doende met het maken van hamaya's (pijlen om de boze geesten te verdrijven) voor de nieuwjaarsbezoekers. Er zijn Japan- nezen, die geloven dat de pijlen ge luk brengen en hun wensen vervul len. SCHIPHOL, 28-12. Opgewonden en toch wel wat nerveus voor hun eerste grote reis naar het buitenland zijn bijna 200 kinderen uit de Noord- Ierse stad Belfast voor een vakantie van bijna drie weken in Nederland aangekomen. Met twee vluchten, uitgevoerd door Martinair, werden de kinderen, allen tussen de twaalf en zeventien Tel. (01110) 2670 Hieronder vindt u onze suggesties voor een gezellige oudejaars- viering thuis. Deze gerechten worden u zonder extra kosten aan huis bezorgd. Russische eierenper persoon f 7,50 Huzarensaladeper persoon f 7,50 Garnalensaladeper persoon f 12,50 Gevarieerde hors d'oeuvreper persoon f 15, (alle salades zijn inclusief toast en boter) Appelbeignetsper stuk f 0,60 Ananasbeignetsper stuk f 0,75 Om onze medewerkers in de gelegenheid te stellen de oudejaars avond thuis te vieren, verzoeken wij u uw bestelling vroegtijdig op te geven (uiterlijk oudejaarsdag 14,00 uur). Wij danken u hier voor bij voorbaat. Iedereen moet helm dragen DEN HAAG, 28-12. Minister Wes- torterp van verkeer en waterstaat heeft besloten geen ontheffingen te verlenen van do plicht tot hel dra gen van een bromfietshelm. Hij heeft dit besluit genomen mede op advies van de minister van justitie en de staalssokretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Iedere bromfiets- berijder zal dus vanaf 1 februari a.s. verplicht zijn een valhelm te dra gen. (ook dus de in nationale dracht geklede Staphorster en Zeeuwse vrouwen). Besteller neergestoken Man vermoordt hospita DEN HAAG. 29-12. De 42-jarige rijksambtenaar A. A. P. heeft zater dagochtend tegenover de Haagse re cherche bekend dat hü enkele uren tevoren zijn hospita, de 69-jarige pi anolerares mejuffrouw N. II. Kra mer, heeft vermoord. Hij heeft de vrouw met een vier kilogram wegende stamper ettelijke malen op het hoofd geslagen, waarna ze kort daarna is overleden. Als motief voor zijn moord gaf de amb tenaar op „dat het plotseling bij hem opkwam haar te vermoorden". De man is in verzekerde bewaring ge steld. De ongetrouwde ambtenaar had bij de pianolerares, die een flat op de tweede verdieping aan de Wingerd straat 53 in Den Haag' bewoonde, een kamer gehuurd. Voor zover de poli tie bekend, zijn er nooit moeilijkhe den tussen het tweetal geweest en hadden beiden geen verhouding. Vrouw dood na ruzie MAASTRICHT. 28-12. Een in woonster van Ulestraten in Zuid- Limburg is om het leven gekomen tijdens een ruzie met haar man. Deze verklaarde tegenover de .politie dat hij haar enkele kerën met de vujsl op het hoofd had geslagen. Het slachtoffer is de 32-jarige mevr. B. D., moeder van twee kinderen. Haai man (33) is ingesloten in het politie bureau in Valkenburg. Hij was vol gens de politie nog niet in staat om verdere verklaringen af te leggen. ROTTERDAM. 28-12. Tweeman nen, volgens de politie Surinamers, hebben in de nacht van eerste op tweede kerstdag in Rotterdam een 30-jarige besteller neergestoken. Be steller P. I-Iouweling liep samen met zijn verloofde in de Conradstraal nabij het Centraal Station, toen hij, naar zijn zeggen zonder enige aan- leidig, werd aangevallen. Een van zijn belagers stak hem met een mes in de onderbuik. De heer Houweling is opgenomen in het Dijkzigtzieken- hus. De politie is er nog niet in ge slaagd de messentrekker en zijn metgezel te vinden. School uitgebrand ROTTERDAM, 29-12. In Rotter dam Overschie is zondag een tech nische school, die was gevestigd in een houten noodgebouw aan de Burgemeester Bauwmannlaan, ge heel uitgebrand. De. brandweer, die het vuur met tien nevelstralen be streed, schat de schade op ongeveer f 300.000,—. Over de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid te zeggen.' maar de politie houdt rekening met brandstichting. Bankoverval: buit 45 mille AMSTERDAM, 28-12. Een gewa- pende man heeft door een overval op een filiaal van de Algemene Bank Nederland aan het Osdorpplein in Amsterdam vrijdagavond 45.000 gul den buit gemaakt. De overvaller, gemaskerd met een bivakmuts, be dreigde het personeel met een jacht geweer met afgezaagde loop en liet de kassier een plastic vuilniszak met geld vullen. Hij verdween zonder een spoor na te laten. jaar. uit Belfast naar Schiphol ge vlogen. Deze vakantie in Nederland wordt georganiseerd -door de Nederlands» Stichting „Hulp' Noord-Iei'land". reeds vanaf 1972 worden dergelijke vakantiereizen voor Noordierse kin deren naar Nederland mogelijk ge maakt. Ruim 2.800 kinderen hebben samen met 200 jeugdleiders en leer krachten het oorlogsgeweld in hun land een paar weken kunnen ver wisselen voor rust en ontspanning zonder angst in ons land. Extra bewaking in Den Haag DEN HAAG. 30-12. Na agressief pptreden van jonge Zuidmolukkers in Den Haag heel't de politie een aantal gebouwen onder bewaking gesteld. De komende dagen zullen bewapende politiemannen vpor het hoofdbureau van politie de wacht houden. Ook de Indonesische ambas sade en de residentie van de ambas sadeur in Wassenaar zijn afgegren deld. De ambassade aan de Tobias As serlaan is afgezet met een dubb'ele rij dranghekken. Dag en nacht is politie aanwezig. Ook de residentie en het terrein worden door de politie bewaakt. Een pantserwagen wordt in gereedheid gehouden. Verwachting lot dinsdagavond: Koude nacht Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen; vannacht zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid west en minimumlemperatren van vier graden aan zee tot om het vriespunt elders; morgen matige tot krachtige zuidwestelijke wind en ma ximumtemperaturen omstreeks acht graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-lemperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van -min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- KIN MAANSTANDEN 31 dee. Zon op 8.48, onder 16.38 Maan op 20.12, onder 9.57 Laatste kwartier: 4 jan. (20.04) HOOG- ftIN LA AG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 31 dec. 4.37 17.01 10.19 22.24 Springtij: 31 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag bevindt ons land zich in een krachtige noordwestelijke luchtstroming, waarmee vrij koude oceaanlucht wordt aangevoerd. De noordwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedruk- gebied boven zuidwest-Europa ener zijds en een depressie boven Rusland anderzijds. Het ziet er overigens naar uit, dat we, niet lang in de koude lucht zul len blijven. Op de oceaan is namelijk een nieuwe depressie tot ontwikke ling gekomen, waarvan het warmte- front dinsdag ons land dicht gena derd zal zijn. Het opdringen van de zachte en vochtige oceanische lucht- massa's zal zich kenbaar maken door een toename van de bewolking, met later opnieuw regen of motregen. In de nacht van maandag op dinsdag kan het echter in een overtrekkende rug van hoge luchtdruk eerst nog flink koud worden, waarbij het tot lichte vorst komt. Dood na kneveling DEN HAAG. 28-12. De Haagse re cherche heeft zaterdagavond in een woning aan het Sweelinckplein in de hoofdstad een ongeveer 70-jarige vrouw gevonden, die daar aan han den en voeten en met. de mond ge kneveld op de grond lag. Kort na de komst van de politie is de vrouw overleden. Haar identiteit is nog niet vastgesteld. Hulp van de GGD. die ongeveer gelijktijdig arriveerde, mocht niet meer baten. Stapje verder DEN HAAG, 28-12. De minister van verkeer en waterstaat, drs. T. E. Wes terterp, heeft thans de „Commissie compartimentering: Oosterschelde" in gesteld. Deze commissie zal de verschillende mogelijkheden bezien om het Oosterscheldebekken - dat met een doorlaatbare dam wordt afgesloten - in vakken onder te verdelen. Deze (noodzakelijke) onderverdeling duidt men aan met compartimentering. De commissie zal de technische, planologische en financiële kanten van de diverse mogelijkheden onderzoeken. De regering wil geen beslissing ne men zonder dat de provinciale bestu ren van Zeeland en Noord-Brabant hun zienswijze hebben gegeven en daarom zullen in de „Commissie com partimentering Oosterschelde" rijk en provincies samenwerken. Uiterlijk op 1 april 1975 moet de commissie aan de minister van ver keer en waterstaat én aan de provin ciale besturen van Zeeland en Noord- Brabant rapport uitbrengen. Het hoofd van de Deltadienst, ir. H. A. Ferguson, is benoemd tot voor zitter. Als leden zullen in de com missie zitting nemen: Ir. R. M. Th. Adriaansen, directeur van de provin ciale planologische dienst van Zee land; ir. W. de Bcijl, hoofdingenieur directeur van de provinciale water staat van Zeeland; ir. J. P. J. Mar- gry, directeur van de provinciale pla nologische dienst van Noord-Bra bant; ir. J. H. G. Smits, hoofdinge nieur-directeur van de provinciale waterstaat van Noord-Brabant; ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in do directie Zeeland. DEN HAAG. 28-11. Automobilis ten. die in het onzekere verkeren waar zij deel III van liet hun toege zonden kentekenbewijs in de auto moeten bevestigen, worden uit de droom geholpen door minister Wes terterp van verkeer en waterstaat, die in de staatscourant precies uit de doeken heeft gedaan hoe deel III moet worden aangebracht. „Op de vooruit" zegt de bewinds man, die daaraan toevoegt dat het moet gaan om een motorrijtuig op meer dan drie wielen mot oen voor ruit. En deel III mag dan worden aan gebracht in de uiterste rechter on der- of bovenhoek van de voorruit of geheel boven »f geheel onder de verlikale middellijn van do voorruit (boven of benedon in het midden van de voorruit dus). Maar de bevestiging moet boven dien zodanig zijn dat deel ITT van buiten het motorvoertuig behoorlijk leesbaar is en net uitzicht van de be stuurder zo weinig mogelijk wordt belemmerd. Deze regelen treden op een nader te bepalen tijdstip in werking heeft de minister ook nog bepaald. 't Lange Uub. Kunstexpositie, 0—12; y-i'l6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Woensdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis. 17.30 uur, nieuwjaars- recept ie. Donderdag 2 januari Zierikzee Vierschaar staudhuis, inluiding Mo numentenjaar en receptie, 19.15 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzee Concertzaal. Suiker, 20.00 uur. Zaterdag 4 januari Renessc Het Trefpunt. 16.00-19.00 uur, nieuwjaarsbegroeting Herv. gemeen te. Maandag 6 januari Mondragon, afd. Schouwen Platte landsvrouwenbond. 15.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Of 4188 Bezorging: (01110) 4188 MOSKOU. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fach- mi en de nieuwe Egyptische minis ter van oorlog Mohammed Abdel Ghani el Gamassi. zijn zondag in Moskou ontvangen door de Sow jet- partijlieder Leonid Brezjnjew. Enfin, iedereen is natuurlijk een beetje in de war geweest door hel pakket feestdagen. De vrijdag na kerst leek net maandag en toen men wat was ingeschoten, werd het spoe dig weer zondag. Als deze week neigt naar de balans, gaan de olie bollen geuren en is het de volgende dag weer een beetje zondag. Het be spaart intussen zelf opzoeken, maar - als we de jaarkring 1975 heel en goed doorkomen - ligt het met de winterse feestdagen helemaal appe tijtelijk, want de kerstdagen vallen dan op donderdag en vrijdag en de chronologie dikteert dat die mooi aansluiten op de zaterdag, voor ve len vrij, zij hel niet voor ieder. De Nieuwjaarsdag valt dan op een don derdag en dat wordt dus goochelen met een vrije snipper-vrijdag om die aaneensluitende heerlijkheden nog eens over te doen. Zo zit- men weer al plannen te maken voor volgend jaar; het is in het Westerse bloed gebakken. Altijd plannen maken, vooruitzien, ver wachtingsvol leven, uitkijken naar. Dat is mooi in tegenstelling met de oosterling, die momentelijk leeft. Het oosterse kind (bij het kind is het heel sterk) kijkt niet vooruit naar zijn jaardag b.v. of naar dit of dat. Hij is nu - op dit moment- blij of verdrietig en straks zal het ivel blij ken. Zonder de kultus van de belerende vinger, steekt daar best een les in. Mogelijk zouden ive ook een beetje momentelijker moeten gaan leven; niet altijd de zorg en de spanning voor straks meedragen. Gewoon nu gelukkig zijn of verdrietig, maar straks - het zal wel blijken - is het misschien weer anders. Zo vloeit de laatste 1974-kursief alweer uit de machine. Moeilijk jaartje, zullen we maar zeggen. Er was vaak meer te grienen, dan te lachen en we duikelden wel van het een in het ander. Het is altijd teel zo geweest, u'ant er is nog nooit iets zinnigers over het voortschrijden der jaren gezegd, dan voor die oud-testamentische dichter: ,zo we sterk zijn zeventig en zo wc zeer sterk zijn tachtig jaren en het uiinemendste is moeite en ver driet". Een barre zwartkijker, zal men denken, maar er steekt toch een omvaardeerbaar brok wijsheid in. „Uitnemend" moet men naar mijn gevoel, letterlijk vertalen: wat er uitgenomen wordt, wat het typeren de is, wat uiteindelijk het leven stempelt, ondanks alle bloemen, blauwe luchten, vrijheid en blijheid. Je hoort nooit eens de hoofden bij elkaar stekende verhalen over me neer Jansen, die is toch gezond of mevrouw Pielerse. dat mens is toch altijd vrolijk en opgewekt. Dc ge sprekstof - met het „nieuws" van weet je het al is altijd het infarkt of een afgezette borst of een of andere rotziekre en ons medeleven hoeft niet minder tc zijn, als we er minder over praten. Gewoon opzoeken zo'n mens, een bos bloemen brengen of een zak sinaasappels. „Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe'.'", zong Wim Kan vragend; nou, dat weten wc niet en dat geeft ook niet. Koffiedik is er al genoeg ui dc wereld. Niet praten, maar doen zal wel bruikbaar zijn in de nieuwe jaarkring, maar adviezen zijn ge vaarlijk. Iedereen moet het maar doen o/i zijn of haar wijze. Mag ik hier kaartjes versturen uitsparen, door alle mensen te dan ken die deze rubriek hebben „ver dragen" een heel jaar lang en ieder een gezegend 1975 toewensen? Dank IJ. SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2