Jan K. Joppe: „werk neemt iets weg van machteloosheid" EN TOCH Portret van Rode Kruis-man f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31) di-cembrr 1974 Nr. 21615 (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, december. Jan K. Joppe (10) ontving ons op zijn kanier in het ouderlijk huis aan de De Crane- straat en we hoorden het verhaal van het Jeugd Rode Kruis te Zierikzee, waarvan hij de nimmer falende en van jaar tot jaar aktieve vertegenwoordiger is. De man achter alles van deze Rode Kruis-tak, die - op basis van taakuitbreiding - alweer een wat meer omvattende naam heeft gekregen. Via Jeugd- en Jongeren Rode Kruis werd hel: Rode Kruis Zierikzee, afdeling Jeugd zaken en Rekreatie. Jan K. Joppe. de man die vrywel al zijn vrije tijd steekt in dit waardevolle charitatieve werk, met als filosofie: „ik doe het voor anderen, maar zelf krijg ik het gevoel toch iets te hebben kunnen doen het lijden te verzachten. Het neemt iets van dat machteloze in een mens weg en gaat soms uit boven alweer het giroboek". aan weerskanten van de keersluis maar tien centimeter speelruimte Maar hij komt. De „Dunant" niet en dat is jammer, want „De Val" is te ver weg om het publiek er dicht bij te betrekken". Dit overigens terzijde: „er.zijn al tijd groepen,, mensen, verenigingen, die zich willen inzetten als er weer een boot komt. „Nee" ken ik eigen lijk niet. Alleen al dit jaar zijn 24 groepen ingezet voor de rekreatie aan boord van patiëntenschepen". „Prins Willem Alexander" Dat is vooral ook gekomen door de „Prins Willem Alexander", die de Zierikzeese haven echt frekwenteert. Die „Prins" komt hier erg graag en de verhouding met de scheepsstaf is voortreffelijk. „Je kunt jook merken dat de „Prins" mensen vaart uit te huizen. Onder hen is meer team geest. in tegenstelling met de thuis- patiënlen, die dan eens één of enkele keren met de „Dunant" meevaren". Hoe ook, het is alfémaal een gewel dig brok charitatief en sociaal werk. De rampensets Het blijkt intussen niet overal zo te lopen als in Zierikzee. Voor het ramp set-werk bv. deden van de 250 Ne derlandse afdelingen maar vijftig mee en Joppe betreurt dat. Als het enthousiasme bij de jeugd wordt aan getast, is dat niet goed voor de zin en betekenis van het Rode Kruis werk. Die rampscts Intussen eisen het uiterste. Ze vallen uiteen in echte rampsets, met (vaste) spullen voor de eerste nood en in schrijf- en wassets. Dc woorden spreken voor zichzelf. Speelsets worden ook wel samenge steld en verstuurd. Genoemd mag worden dc gewel dige steun van de P.T.T., die voor Zingen aan boord van de patiënten- schepen is meestal wel een favoriet nummer in het programma. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) postzakken zorgt en zelfs komt op halen. En dan natuurlijk de scholen, die voor rampsets spulletjes van de ouders der leerlingen krijgen. Maar het moet allemaal georganiseerd, ge sorteerd, verpakt, verzonden. Joppe bladert opnieuw in mappen en er komen nog hulpakties te voor schijn voor het Rode Kruis zieken huis en de Corneliastichting en een bezoek aan een bejaardentehuis in Rotterdam, maar klapstuk is dan nog de nieuwjaarswensen-aktie, in de vorm van kaarten met aardige teke ningen, waarop de kinderen een krabbeltje doen: hoe ze heten, wie ze zijn, op welke school en dat soort dingen. De patiënten in de tehuizen zijn er wild van. Van al die kaarten stuurt zestig procent van de ontvan gers een „woordje" terug. Jongeren Hulpdienst Ook was Joppe stimulator van de Jongeren Hulpdienst, werkend in het ziekenhuis, de Corneliastichting, „Ons Huis" cn ..Borrcndamme". Dat werk heeft hij goeddeels overgegeven aan mej. W. E. de Waal, die zo'n vijftien jongelui onder haar hoede houdt. In de loop der jaren hebben zo'n hon derdvijftig meisjes dit hand- en spandiensten-verlenend werk al ge daan. Tenslotte is de heer Joppe nog ad ministratief hoofd van het Mobiel Geneeskundig Team en stimulerend kontaktpersoon van „Sjaloom", het bekende jeugdkoor. „O ja" (Joppe aan het- slot), dat programma voor de Noord-Ierse kin deren, dat was pas wat". We wisten het al, zij het lang niet alles, over deze Zierikzeese vrijgezel, die - met anderen - een stukje mens lievendheid schrijft, dat zelfs in de annalen van het Haagse hoofdkwar tier uniek is. Zo iets, zo iemand, is er dus nog in deze t\jd van (vaak): ieder voor zich en God voor ons allen. Kijk, als er weer zo'n aktie met bv. rampensets gevoerd wordt, is het huis aan De Cranestraat tijdelijk her schapen in een soort filiaal van een warenhuis. De spullen komen bin nen, de zakjes moeten gevuld en sa men met de losse goederen (verpakt in schoenendozen) moet de hele han del naar Den Haag en vandaar naar: Kongo, Algerije of India, of waar maar nood is en er is altijd wel nood. EIIBO-kn rsus Het begon zo simpel met de heer Joppe. Wie zoekt er nu zoveel achter gewoon een EHBO-kursus volgen? Dat was in 1958, met als instrukteur de heer P. A. Kloet, nu al weer jaren te Middelburg en als hoofdman over alles de bijna legendarische Rode Kruis-figuur de heer H. Uyl, thans te Hendrik Ido Ambacht. Kursiston genoeg toen in het Manhuisstraal- gebouw, waar eens de bleke kin dertjes van juffrouw Verheijen be waarschoolden en waar later de grijze uniformen rondscharrelden van de B.B. en nu is het gebouw gemeente eigendom. Daar dus die kursus en - met alle anderen - werd Joppe op voorhand maar lid van de R.K.-kolonne, die in die tijd z(jn stevigste impuls kreeg. Men wist nog niet met Joppe een Rode. Kruis-duizendpoot in huis te hebben gehaald. Zierikzee cn Den Haag zouden nog van hein horen. Uit die typische Rode Kruis-pe- riode stamt ook de niet minder ijve rige mevrouw Ia. van der Sluis-Bij de Vaal o. Levenswerk Het werd voor beiden „meer dan rommelen in dc marge"; het werd een levenswerk en Joppe ging in die tijd, gewapend met het zakboekje „Geoefendheid Helper", aan het werk, toen al met de heer C. M. van Hoorn - arts - als kolonnekommnn- dant, Acht lessen aanvullend in die tijd por jaar. om (na twee jaar) het di ploma verlengd to krijgen. „O. rnaar het Oranj.- Kruis-boekje was toon nog veel dikker. Alles was wat uitgebreider; er waren zelfs twee methoden kunstmatige ademhaling". Of mond-op-mond er toen al was? Misschien is dat van alle tijden! Eigen bestuur Acht jaar was de heer Joppe lid van do kolonno. waarvan twee jaar als sokretaris, want toen al had Zierik- Wat kon in konkreto al dadelijk ge daan? Dc heer Joppe belaagde met een de L.T.S., „de school die altijd van die leuke dingen zelf maakte" en dat was'raak geschoten. De toenma lige direkleur, de heer W. Hack, vond het allemaal goed en een tweede stap was het zoeken in een lange lijst van mogelijkheden naar „te beden ken" tehuizen. Het werden - velen zullen het zich nog herinneren - het Deltaziekenhuis te Poortugnal, Huis „In de Bocht" te Goirle en „De Schuilhoek" te Dordrecht. Vooral het Deltaziekenhuis werd een topper. Veertien maal is „men" daar nu geweest. „Men" betekent een delegatie beladen met (presentjes, maar ook groepen, koren „Sjaloom") cn voorop de Kon. harmonie „Kunst cn Eer", dat maar liefst vijf zanlcon- certen verzorgde en ook wol dc Boe ren kapel liet opdraven. „In de Bocht7 (tehuis voor onge huwde moeders) werd acht maal be zocht cn het veel kleinere kinderte huis „Dc Schuilhoek" vijf maal. Stroom poederen laadingen geschenken zijn in het zie kenhuis en in de tehuizen - vooral in de beginjaren - gebracht. De schooljeugd stond borg voor een nimmer aflatende stroom goederen, tot op zeker moment zelfs een ver zadigingspunt werd bereikt. In Poor- tugaal kreeg nadien het brengen van programma's een duidelijker accent. Intussen is er in het Deltazieken huis het dagwerk niet moor zo bij. De (vrije) zaterdag is heilig verklaard en het zijn dus avondklusjes: vroeg weg zee (samen trok het altijd op met Kerkwerve) het fenomeen van een eigen kolonnebestuur en in Den Haag heeft men daar heel lang vreemd te gen aangekeken. Voorzitter was toen (en lang) de heer B. C. van der Kloot, nog niet zo lang geleden uitgeluid in die funktie. In mei 1960 introduceerde het ste delijk Rode Kruisbesluur het Jeugd Rode Kruis en de heer Joppe werd de funktionaris; het werd een job, die - buiten zijn werkzaamheden bij de Kon. Zeelandia B.V. - vrijwel alle tijd zou opslokken en wie kijkt in mappen, ordners, portefeuilles, waar in al die meervoudige aktiviteiten zijn uitgekristalliseerd, is met stom heid geslagen. Toch wat aan de ver legen kant blijvend zegt Joppe zelf: „ja, ze begrijpen het in Den Haag ook niet hoe het allemaal kan". Hoe liet ging en laat terug, maar de dankbaarheid ginds is dezelfde gebleven, zij het dat door mutaties in de leiding de men sen van het eerste uur ook langza merhand allemaal verdwenen zijn. De patiëntenlioten En dan de boten, de patiêntenbolcn. een apart hoofdstuk in het boek Joppe en hel Jeugd Rode Kruis. Die boten varen maar af en aan, naar en van Zierikzee en er is altijd een pro gramma aan boord, er zijn - als re sultaat - altijd dankbare patiënten, waarvan er al vele honderden de naam Zierikzee diep in het hart ge kerfd hebben. Maar het kon en kan allemaal en het volledig archief van brieven, pro gramma's, knipsels, vertelt hoe het in zijn werk ging. Steunpilaar in de begintijd was de Rode Kruis-funktionaris mevrouw M. E. van Dijk, die in acht maanden tijds alle Zeeuwse scholen bezocht en vertelde wat het J.R.K. was en wat er te doen viel. Nadien bleef mevrouw Van Dijk Zeeland „doen"; vijftien jaar lang. Belangrijk waren de instruktie- avonden voor onderwijzend perso neel, want van de scholen moest het (vooral) komen. Als initiatiefnemer en coördinator stond Joppe echter al leen en zijn streven was (het vloeide voort uit de naam van dit typische Rode Kruiswerk) j'ongeren aantrek ken. Zierikzee, dat is altijd goed, altijd op tijd, altijd ontspannend, altijd ef ficiënt, altijd iets opleverend. Dat komt van Joppe, die echter lof terug wijst en bij herhaling verkondigt niets tc zijn geweest zonder zijn me dewerkers, zonder de kontaktadres- sen ook. Preciese man als hij is, staat op met honderden namen, adressen en telefoonnummers aangelegde lijsten. De eerste boot, de „oude „J. Henri Dunant", kwam in mei 1961. De ont vangst couchen was toen een expe riment, maar samen met voorzitter Uyl werd toen heel snaaks een lollig programma in elkaar gedraaid, dat al dadelijk insloeg. In de begintijd kwamen de boten niet zo druk; dat zou later anders worden. „Hoe vroeg moeten we eigenlijk beginnen?" werd eens op een staf vergadering gevraagd. De leider dacht aan acht jaar, maar Joppe zat er al tussen met zijn opmerking: „ik begin bij vier jaar aan de kleuter scholen". Tehuizen Dp nieuwe „Dunant" De „Orca" was er nog in ,1962 en de nieuwe „Dunant" kwam voor het eerst hier in 1972. Niet in de Nieuwe Haven en dat is zonde en jammer. Nautisch - heb ik me laten vertel len - zou het best kunnen. In de komende zomer komt er een kolos sale Duitse boot regelmatig de Zie rikzeese haven bezoeken en die hoeft Hel verleden is „in", nadat hel lange tijd „uit" was, behalve natuurlijk bij de beroeps- en amaleurhistorici. Hel heden heeft een wat te schelle klank en het is te jachtig, te sensa tioneel ook, te weinig evenwichtig en te vluchtig. Niemand wil terug, maar soms appcleerl iets - een ge dicht, een regel, een klank, een plant - aan wat bij het voortijlen der jaren teloor ging: bezinning, rust evenwicht, wijsheid misschien ook, het aanvaarden van de eenvoud, het ongckomplicecrdc, de waarden die vast stotiden, de natuur, die nog puur leek cn soms wel was. Uit zo'n (dit) plaatje spreekt het al lemaal: het eenvoudig landwerk, dc stilte van het landschap, de dromen de e;el onder de bomen, het kind in de schaduiv. het eenvoudige werk dat gedaan moet worden; bü elkaar ■i cru beeld gevat, suikerzoet en toch 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 25