Allemaal al weer tien jaar geleden Flitsen uit 1964 - sennit We zijn toch maar weer bezweken voor de verleiding acht eruit te zien. Voor de (bijna) laatste dag van het jaar is hel een zinnige bezigheid. Grijpbaar - zelfs voor de jeugd - is het jaar 1964 en wat daar allemaal in stad en regio gebeurde. Wat is nu tien jaar; het is snel verteld. Het is een hele lijd, maar hel is ook erg kort. Hel is maar een fraklie in de tijd. Toch - hij het lezen van verschillende dingen van „loen" - zal men ver baasd zich afvragen „is dal al weer tien jaar geleden" of misschien: „is dal nog maar tien jaar geleden?" Als steeds had Westerschoawen succes mei een fraaie wagen in het Zeeuwse fruitcorso. 1964 dan de klokken van de oude Zierikzeese beiaard werden - op een enkele na - overgebracht van het museum naar de Zuidhavenpoort. Levens groot kwam voor het eerst het probleem van de fruitteelt in de Westhoek aan de orde. Heeft het nog wel zin, vroeg men zich af. Een begin werd ge maakt met de restauratie van „De Punt". De Coöp. Boerenleenbank te Drei- schor vierde het 60-jarig jubileum. De laatste „Koophandel" verdween uit de Zierikzeese haven. Wij-igingen in het bestuur van het Waterschap Schouiven-Duiveland betekenden het afscheid van een aan tal hoofdingelanden, die hier voor het laatst nog eens samen op de foto gingen. Zierikzee schreven in de aanbie- dmgsnota bij de gemeentebegroting 1975 dat de geleiding van het ver keer in Zierikzee voortdurend aan dacht zal blijven vragen. Diepladers en vrijwillige soldaten waren op weg naar Zeeland om te helpen bij de oogst. Enkele kinderen richtten een ravage aan in de kleuterschool „De Woelwaters" te Zierikzee. De goedgekeurde ontwerp-begro- voor de stichting van een centrale afvalwater-zuiveringsinstallatie voor Duiveland werd in de gemeenteraad van Bruinisse „een historisch besluit" geuoemd. Bij de vereniging Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee vond een wisseling van het voorzitter schap plaats. In de gemeenteraads vergadering van Brouwershaven werd Schuddebeurs voor een groot deel als beschermd natuurgebied verklaard. Het patiëntenschip „Prins verklaard. Twee lokalen van de voormalige openbare basisschool „Prinses Beatrix" te Haamstede werden in gebruik genomen door de afdeling Schouwen-Westhoek van het Rode Kruis. Oogsthulp Alle vrijwillige militairen en stu denten, soppend in de klei, werden ingezet bij de gladiolenoogst. Te Zie rikzee werd een stabilisatie van de problematiek rond de woonwagen bevolking vast gesteld. De Strand- reddingsbrigade te Westerschouwen nam deel aan een televisie-doku- mentaire. Bij een inbraak in Haam stede werd ongeveer anderhalve ton ontvreemd uit een zomervilla. Bur gemeester E. Baerends van Midden- schouwen opende de verbrede Heu- velsweg. Ter gelegenheid van de St. Nicolaastijd besloot de ondernemers centrale te Zierikzee een zegelkaart- loterij te organiseren. In de gemeen teraad van Brouwershaven werden de plannen voor 1975 uiteengezet. In Renesse werd door de middenstands vereniging het plan voor een groots opgezette Sint Nicolaaswinkelweek bekend gemaakt. Het Waterschap „Schouwen-Duiveland" was het niet eens met de beslissing van het ka binet om de Oosterschelde af te slui ten met een caissondam. Hulp voor kleuterschool Leerlingen van de openbare basis school ,,'t Kofschip" droegen dozen vol speelgoed aan voor de kleuters van de vernielde school „De Woel waters". De varkenshoudersvereni ging „Onderlinge Hulp" te Bruinisse vierde het 80-jarig jubileum. De gemeente Westerschouwen niteerde een begrotingstekort voor 1975. De kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" in Haamstede kreeg een vierde leer kracht. Bij de herstelwerkzaamheden aan de Zeelandbrug verongelukte een man dodelijk. Het Jevensmiddelbe- drijf D. Joppe te Zierikzee werd om gebouwd tot een kompleet Reform huis. De Bruse jongen Ab de Groot werd Nederlands jeugdkampioen ak- kordeon. Door de slechte weersom standigheden werden de reparaties aan de Zeelandbrug stilgelegd. De begroting voor het Waterschap 1975 gaf zorgen en problemen. Op de wereldstedcbouwdag in Zie rikzee kwamen de knelpunten In het verkeer en de doorbraak van dc Oude Haven aan de orde. In Haamstede ging de St. Niko- laas-Winkelweekaktie van start. De minister van Landbouw Van der Stee zei dat geen enkele boer mocht ondergaan door de gevolgen van dc oogstramp. Op do bloedpiasma- avond in Haamstede, werden 100 flessen bloed afgestaan. In de R.K.- kerk te Zierikzee werd een waarde volle regio „korennvond" gehouden De Zeelandbrug kon Invilotlr Inch voor het verkeer worden openge steld. Op de vergadering van de Sportraad te Zierikzee werd de ver deling van f 5.000,' subsidie voor do jougdsport besproken. Op de wereldstedebouwdag werd door dc vereniging „Stad en Lande" de aandacht gevestigd op de „kreek rug", een kreek waaraan Zierikzee eens werd gesticht. St. Nikolaas trotseerde de regen buien en deed in vele plaatsen in de regio zijn intrede. Met uitzondering van Zierikzee spraken de gemeente besturen van alle gemeenten in Schouwen-Duiveland zich uit tegen het regeringsbesluit de Oosterschel de af te sluiten met een stormstuw- caissondam. In een spoedvergade ring van het Waterschap „Schou wen-Duiveland" werd eveneens aangedrongen op een afsluiting van de Oosterschelde volgens het oor spronkelijke Deltaplan. Enkele dagen later viel de difini- ticve beslissing van de regering. De Oosterschelde wordt afgesloten met een stormstuw-caissondam. Verschillende tentoonstellingen November was tevens een maand van vogeltentoonstellingen. De vereniging „De Schouwse zan ger" hield een tentoonstelling in de zaal van camping „Duinrand" te Burgh. De vogelvereniging „Ons ge noegen" te Zierikzee hield haar eer ste tentoonstelling. De jubilerende duivenvereniging „P.V. Zierick" or ganiseerde een groots opgezette dui- vententoonstelling in de „Graan- beurs" te Zierikzee. In de aula van de J. L. de Jonge- school in Zierikzee was een milieu tentoonstelling te zien, uitgebracht door het ministerie van C.R.M. De afdeling Zierikzee van de Al gemene Bejaarden Bond vierde op gewekt het twintigjarig bestaan. Een goed kantje van de nood die zich bij dc boeren begon af te tekenen door de voortdurende regenval waren de vaak treffende staaltjes van boeren- oogsthulp. De Koninklijke har monie „Kunst en Eer" te Zierikzee gaf in de Concertzaal een dankbaar heidsconcert voor de enorme steun en medewerking bij de oud papier- aktie. De vereniging P.V. „De Bruse Trekker" hield de jaarlijkse postdui- vententoonstelling. Tijdens de jaar lijkse ouderavond van de openbare basisschool te Nieuwerkerk werd bekend gemaakt dat een nieuw lo kaal binnenkort klaar is. De ge meenteraad van Middenschouwen besloot geen subsidie beschikbaar te stellen voor een optreden van het Zeeuws orkest. De nog jonge vereni ging van vogelliefhebbers „Zang en Kleur" in Zierikzee bleef niet achter en organiseerde ook een tentoonstel ling. Het Waterschapsbestuur was teleurgesteld over het Oosterschel- dc-besluit maar zei „in alle nuchter heid" verder te zullen werken. De raad van Bruinisse besloot tot de aanleg van streckriolering. Op dc algemene vergadering van het water schap „Schouwen-Duiveland" werd afscheid genomen van een aantal hoofdingelanden. De oogst op Schouwen-Duiveland kwam in de greep van de militaire „operatie". Een aanwinst voor Zie rikzee was het planten van een kastanjeboom op het Kraanplein. Het kollege van b. en w. van Wes terschouwen wijzigde het gemeen telijke belastingvoorstel. Bij een botsing op het rijwielpad van de provinciale Weg Zierikzee-Haamste- He kwam een man uit Zierikzee om het leven. Het voorstel de doorver binding tussen Lange St. Jansstraat en Nieuwe Bocgerdstraat de naam Petrus Peckiusplein te geven, werd in de gemeenteraadsvergadering van Zierikzee afgewezen. Grond voor L.T.S. In diezelfde vergadering werd een grondtransaktie gesloten voor de bouw van een nieuwe L.T.S. in plan- West. Zeeland verkeerde weer een dag in de greep van hoog water en storm. Er werd een uitgebreide dijkbewaking ingesteld. De raad van Westerschouwen was verdeeld over het bestemmingsplan-ontwerp Hogezoom en Lagezoom. Na een ambtsperiode van vier jaar nam burgemeester G. Hokken afscheid van de gemeente Bruinisse. lp IÏmcï^ERM De brandweervereniging Wester schouwen ging in Renesse meehelpen bij de uienoogst. Sint-Nicolaas en zijn zwarte Pieten brachten op vele scholen in de regio een bezoek. In de gemeenteraad tc Bruinisse bestond onzekerheid over het tijdig gereed zijn van het tweede sportveld. Vi-ijvvilleg oogsthelpers rooiden in Oosterland de gladiolenbollen. Een aantal inwoners van Ooster- landse bejaardenwoningen was bij zonder boos over het slecht funktio- ncren van de centrale verwarming. In de vergadering van de C.A.V. „Schouwen-Duiveland" werd aan dacht besteed aan de situatie in de landbouw. In Schuddebeurs vond de oplevering plaats van de riolering. Alle kernen van de gemeente Brou wershaven waren hiermede aange sloten op de zuiveringsinstallatie. Steun voor boeren Gedeputeerde Staten van Zeeland deden een dringend beroep op de minister van landbouw en visserij voor steun aan de gedupeerde boeren Sint-Nicolaas bracht een bezoek aan de bejaarden in Renesse en in Brou wershaven. Voorzitter J. van de Stol- pe van C.A.V. „Schouwen-Duive land" legde zijn funktie neer. Bij het diploma-zwemmen in het bad „Dol fijn" te Nieuwerkerk werden de diploma's uitgedeeld door Sinterklaas De raad van bestuur van de Reini gingsdienst „Sehouwen-Duiveland" besloot tot verhoging van de tarie ven. Het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschap- en Milieu bescherming ging bij het college van G.S. van Zeeland in beroep tegen het bestemmingsplan „Renesse-kom". In Brouwershaven verliet het lUOste bietenschip de haven. Tijdens de algemene beschouwingen van de raadsleden werd lof en enige kritiek geuit op dc gemeentebegroting van Westerschouwen. B. en w. van Zierikzee zonden de leden van de raad een schrijven over het onderwerp „Verklein parkeerter rein Mossclboomgaard". In de hierop volgende raadsvergadering werd het plan tot aanleg van dit parkccrter- terrein, dat aan 140 parkeerplaatsen ruimte zal bieden, aangenomen. Een tweede „heet hangijzer" dat in deze Zierikzeese gemeenteraadsver gadering aan de orde kwam was hot plan „Havenkwartier", dat eveneens door de raad akkoord werd bevonden Het bestuur van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland richt te het verzoek aan de minister van C.R.M. om de Westhoek van Schou wen onder de natuurbeschermings wet te stellen. Dank aan militairen Na afloop van een cabaretavond in de Zierikzeese Concertzaal, organi seerden de landbouw organisaties een „waarderingsuurtje" voor de militai ren, de stoere helpers bij de oogst. Een delegatie van de dertiende Pantser Infanterie Brigade uit Oir- schot verscheen op het stadhuis te Zierikzee om dankwoorden van de burgemeester in ontvangst te nemen voor de grote hulp bij de oogst op Schouwen-Duiveland. In Renesse werd afscheid genomen van de oogsthelpers door middel van een mosselmaaltijd in „De Bariton" op camping Schouwen. De verschillende winkelweekakties in de regio werden afgesloten. Op de vergaderingen van de hengelsport- vereniging „De Krabbe" werd aan dacht besteed aan het probleem van de dijkvervuiling. In de gemeente raadsvergadering van Westerschou wen ging de voorzitter in op de alge mene beschouwingen. Ook in de ge meenteraadsvergadering te Zierikzee was er veel stof bij de duplieken op de replieken. De machinefabrieken -Padmos B.V. en Maaskant en Zn. konden neerzien op een bevredigende ordei*situatie. De Zeeuwse boeren toonden zich zeer ontevreden over de schadevergoeding voor de oogst ramp. zoals die door minister Van der Stee werd bekend gemaakt. In de gemeenteraadsvergadering te Zierikzee kwamen de onderwerpen: een onderkomen voor de jeugdsoos „Brogum" en de vestiging van bi bliotheken aan de orde. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring in Westerschouwen werd de subsidie-lijst diepgaand besproken. Dr. C. Boertien werd benoemd tot commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. Te Westenschou- wen hield de Kon. Muziekvereni ging „Witte van Haemstede" de jaarlijkse donateurs-uitvoering. In de algemene ledenvergadering van „Cebeco-Zuidwest" te Renesse werd de teleurstelling uilgesproken over de door de regering aangekondigde oogstschaderegeling. Boerenjaar 1974 Tijdens de vergadering van dc Coop. Landbouwvereniging „Concor dia et Confident! een overzicht gege ven over het bewogen boerenjaar 1974. In Zierikzee kon de afdeling van de Alg Bond van Ambtenaren het 300ste lid in het register schrij ven. Tijdens de algemene beschouwin- gpn in de gemeenteraad van Brui nisse werd lof geuit over de gezonde financiële situalie. De raad van Mid denschouwen stuurde ccn gelukste legram aan dc nieuwe commissaris van de Koningin in Zeeland. De ge meente Brouwershaven had een sluitende begroting voor 1975. In de V.V.V.-vergadering te Burgh-Haam- stede werd ruime aandacht besleed aan het bekende rekrealierapport. Zierikzee kreeg het predikaat „lich tend voorbeeld in 'l kader Monumen tenjaar '75. De gemeente Midden- schouwen kon een sluitende begro ting voor 1975 vaststellen. De ge meenteraad van Brouwershaven be sloot tot aankoop over to gaan van enkele panden in het centrum. Het is een beetje een journalistie ke bekentenis, maar een pers-jaar overzicht moet iets voortijdig afge sloten. We maken hier dus alleen nog melding van vele en verlcrlci kerstvieringen Dc rest van het jaar- nieuws zal men zich geredelijk her inneren uit dc laatste kranten van 1974. Dit was het dus allemaal bii el kaar. Een toch wel moeilijk jaar ligt achter dc rug, met zorgen barende uitschieters op verschillende terrei nen. Het is bijna een cliché, maar veel van dc moeiten van het voor bije jaar, worden het nieuwe inge dragen. Dat auloritcitcu, bevolking en streek - ieder vanuit eigen geestelijke inspiratiebron - er legen opgewassen mogen zijn. Het gewest Zierikzee van het Ar beidsbureau meldde de grootste uit gaande pendel in de provincie. Ru moer ontstond er over de perebomen aan de Burghse Dorpsring, die op het nippertje voor rooien werden behoed De C.B.T.B.-Schouwen-Duiveland hei-dacht het 30-jarig bestaan. Op het industrieterrein te Zierikzee ver rees een nieuwe fabriek van de Kon. Zeelandia N.V. De landbouwvereni ging „C et C" te Haamstede vierde het 60-iarig jubileum. V.V.V.-Scharendijkc protesteerde 2onder succes tegen een diep ingrij pende vermindering van het strand. Herstel Zuidhavenpoort Te Zierikzee kwam de weergang van de Zuidhavenpoort gereed. Aan de toen nog zo geheten ulo-scholen werd besloten tot instelling van een 3-jarige cursus. Dc hervormde kerk van Haamstede kreeg de luidklok terug. Besloten werd tot een kabel baansluiting voor het Grevelingen- projekt. Een grootse plechtigheid te Zie rikzee was de ingebruik stelling van dc nieuwbouw van de Corneliastich- ting, door de bisschop van Breda mgr. G. H. de Vet. Op het indusirictcrrein werd een fabriek voor elektronische produk- tcn gebouwd. Do raad van Hatfield bracht c Sn e 1 aan Zierikzee. In de R.K.-kerk en in de Gasthuiskerk werden nieuwe orgels in gebruik ge nomen. De modernisering van 's Landskamer van het waterschap lew am gereed. In de Gasthuiskerk vond de char- teruitrciking plaats van dc Lions- club Schouwen-Duiveland. Na een stille Pasen volgde een drukke Pink steren. „Kunst en Eer" trok naar de „jumcloge"-stad St. Hilaire. „Nu met Hope" herdacht het 65-jarig bestaan en de Chr. Nat. School te Nieuwer kerk vierde het 60-jarig jubileum. Zierikzee vernam van het uitbrei dingsplan Malta II. Volle Westhoek In juli stroomde de Westhoek vol gasten, ondanks een kleine weersin- zinking. De Z.O.V. lanceerde een verlichtingsplan; Ouwerkerk beleef de een expositie van rampfoto's. Bruinisse vierde het vijfde mossel- feest. Aan het Zijpse veer was het de gehele zomer met de drukte bat en boos. Ook Zierikzee vierde een uitbundig mosselfeest. Rijke oogst Augustus was een ideale oogst maand; 1964 was landbouwjaar bij uitstek. Bij de restauratie van de St. Lievensmonstertoren vond men een basreliëf en andere te herstellen 15e eeuwse fragmenten. De Goese fruit- fee bezocht Schouwen-Duiveland. De „Minister C. Lely" stopte de dienst Zijpe-Numansdoip. Dc molen van Brouwershaven werd gerestaureerd. Het landbouwjaar werd afgesloten niet een overvloedige bietenoogst. Haamstede nam een nieuwe gere- formt erde kerk in gebruik. Bij het slot Haamstede werden zeer oude graven gevonden. De muziekschool te Zierikzee werd geopend. Zierikzee werkte zich in het zweel bij dc voor bereiding van het spel: „Één tegen allen", dat in januari 1965 werd ge houden. Tol slot Schouwen-Duiveland beleefde een witte kerst, gevolgd door fikse vorst, die de schaatslief hebbers naar de gladde tfzers deed grijpen. Doppnrn Irr/rv van de brand weer vereniging Westerschouwen hielpen mee in Renesse hij de nictioogst. Na de arbeid werden de noeste werkers op een grote worst getrakteerd. (Foto's- Ziorikzeescho Nieuwsbode) Zierik.ee vierde ren stralend mosselfeest. Neptunus met mossel- koningin en hofdames. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 23