Aanzienlijke schade in heel West-Europa Binnenvaartschip „Waesland vergaan op Oosterschelde Verhoging van aardgasprijs per 1 januari Noodtoestand in Bangla Desj DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drastische plannen van Ford Veerboot in Vietnam gezonken Toestand in Zuid-Vietnam ernstig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 december 1974 131ste jaargang Nr. 21615 V> n WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01 HO) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Schouweii-Duiveltind in 1974 Storm ging te keer RStfSRKR aanhoudende regenval heeft ook in Oost-Duitsland overstromingen ver oorzaakt. HAMBURG, 29-12. De storm van het afgelopen week end. die gepaard ging niet zware regenval en wind stoten met orkaankracht, heeft in west-Europa flinke schade aangericht. In noord-Engeland kwant een vrouw om het leven toen haar auto werd getroffen door een omwaaiende boom. Veel wegen in het noor den van Engeland en in Schotland zijn door omge waaide bomen onbegaanbaar geworden. In de Noordduitsc stad Hamburg moesten alle brandweerauto's worden gebruikt om de straten vrij te maken van ontwortelde bomen en afgerukte stukken dak. In Bremen werd de bevolking met alarmsirene's voor de storm gewaarschuwd. De scheepvaart in de monding van de Elbe moest worden stilgelegd. Veel kleine vrachtschepen zochten achter de havenpier van Cuxhaven bescherming tegen de hoge golven. Op de Rijn. in de buurt van Lobith, zonk zondag het 389 ton metende Westduitse schip „Elmi". De vier op varenden - de schipper, zijn vrouw en twee kinderen - konden worden gered. Zaterdag zonk op de Ooster- schelde bij windkracht tien een Bel- Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 Direktie en medewerkers wensen u een voorspoedig 1975. gisch binnenvaartschip. Drie van de vier opvarenden - twee echtparen - worden nog vermist. De zachte temperaturen, gepaard met de storm, leidde in het Harz- gebergte tot een kritieke situatie. Door het smelten van de sneeuw steeg het waterpeil in de dalen aan zienlijk. Omdat de sluizen geopend moes ten worden zwollen de riviertjes snel aan tot snelstromende watermassa's, die verscheidene plaatsjes in de buurt van Brunswijk bedreigden. In ile Alpen Ook in de Alpen woedde een zwa re storm. Bij Garmisch Partenkir- chen werd een windsnelheid van 140 km per uur gemeten. In Beieren knakten veel bomen en telefoonmas ten om. Voor ski-toeristen was er in de Alpen weinig plezier te beleven. Door de aanhoudende regenval smolt de sneeuw. Tot een hoogte van 1.800 meter viel alleen maar regen. Ook in het stroomgebied van de Main zijn rivieren buiten hun oevers getreden. Op de Main boven Schweinfurt werd de scheepvaart stopgezet. Verschei dene wegen staan blank. In het Harz-gebergte in de DDR werden windsnelheden van meer dan 160 km per uur gemeten. Het ongewoon zachte weer cn de VAIL, 29-12. President Ford is van plan het Congres volgende maand een programma voor te leggen van drastische maatregelen tegen infla tie en recessie. Op een bijeenkomst in zün winterverblijf te Vail (Colo rado) met zijn economische adviseurs sprak h\j zaterdag van de noodzaak van „enkele fundamentele verande ringen". Ook in een interview met een U.P.I.-correspondent kondigde Ford „zeer krachtige maatregelen" aan om de economie uit het slop te halen en het olieverbruik te beperken. DEN HAAG, 28-12. De aangekon digde verhoging van de aardgasprijs gaat 1 januari aanstaande in. De in koopprijs voor gasdistributiebedrij- ven gaat met vijf cent per kubieke meter omhoog voor aardgas dat be stemd is voor kleinverbruikers (ver bruik tot 170.000 kubieke meter per jaar). De verhoging geschiedt op grond van de wet aardgasprijzen, welke onlangs de goedkeuring van het par lement kreeg. Minister Lubbers van economische zaken vaardigde vrij dag een desbetreffende beschikking uit. Schepen gezonken LOBITH, 29-12. Zondagmorgen om half twaalf is in de Rijn bü Lobith het motorschip „Elmi" ge zonken. Het was met ijzer van Wal- sum in Duitsland onderweg naar een Nederlandse bestemming. Het schip meet 389 ton. De vier opvarenden, de schipper met zijn vrouw en twee kinderen zijn gered. In de Rijn bij Spijk ten oosten van Lobith is zondagmiddag ook het ongeveer 1400 ton metende binnen schip Ulm uit Duisburg gezonken. Het is geladen met ijzererst. Door de harde wind is vermoedelijk water in het ruim gekomen. De opvarenden zijn gered. Vijf eeuwen en meer al in jaren en elke minuut in tijdmaat groeiend naar het onbekende van het straks. De toren, oude, vrome gedachte in steen, uitrijzend boven warrig lijnenspel van stad bespeeld door warmend licht op de kontouren. Vijf eeuwenzo langer veel reeds dan de mensen eens jong of oud de steen bespiedend met het oog klein in V vermoeden van 't gewicht der tijden. Ook mi die toren nog, stenen schakel mei een ver cn vreemd geworden toen. Manend de mensenhoe de tijd vergaat. Lijk aangespoeld te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Er is geen cement, dal de tijd niet losmaakt. ZIERIKZEE, 29-12. Zondagmiddag is aan de zeedijk onder Zierikzee hel lijk aangespoeld van een van de vier opvarenden van het Belgische binnenvaartschip „Waesland", dat zaterdag in vliegend stormweer op de Oosterschelde verging. Het was de 41-jarige echt genote van de schipper, Maria Westerlinck uit Ant werpen. Zondagmorgen kon het wrak gclocalisccrd worden. Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart in het Brabants Vaarwater tussen boei 10 en 11. Het zal waarschijnlijk gelicht worden. Aan boord van het schip kunnen zich namelijk nog de stoffelijke resten van de drie andere opvarenden bevin den: schipper Aloysius Macy (41 jaar), de matroos Karl Heinz Goring (30 jaar) en diens verloofde dc 37-.jarigc Dcnisc Dumont. ZIERIKZEE. In ,,'t Lange Uus" te Zierikzee zijn tot 25 januari - zoals reeds gemeld - wandkleden te zien van de kunstenares Mena Boone-de Haan. De foto geeft een beeld van één der doorgaans zeer kunstzinnige kleden, op de artistieke merites wij nog nader 'terug komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wrakhout Er spoelt nog steeds wrakhout aan, onder andere negentig luiken en een plank met dc naam van het schip erop. Het schip, dut geladen was met oud ijzer, zonk zaterdagmiddag bin nen enkele seconden. De schipper van de „Waesland" had enige tijd daarvoor hel advies van collega schippers in de wind geslagen. Deze waarschuwden hem via de radio, dat het onverantwoord zou zijn met open luiken en met Windkracht acht dc Oosterschelde over te steken. Schip per Maey liet ze weten, dat ze zich met hun eigen zaken moesten be moeien. Achterblijvers op de sluizen in Wcmeldingc zagen na enige tijd in hun kijkers een enorme waterzuil, waarin het schip verzwolgen werd. De rijkspolitie te water, de rijks waterstaat en bergers hebben zater dag cn zondag nog naar slachtoffers gezocht op de zandplaten in de om geving, maar men heeft niets gevon den. Het heeft de rijkspolitie veel moeite gekost achter de namen van de slachtoffers te komen. Er waren namelijk geen nabestaanden. De eigenaar van het schip is de heer J. Janssens uit Antwerpen. De Waesland was 1300 ton groot cn 80 m lang. Het schip was via de Volke- raksluizeii op weg naar Duisburg. DACCA, 29-12. President Moharn- madocllah van liangladesj heeft voor liet gehele land de noodtoestand af gekondigd. Naar het Indiase persbu reau P.T.I. zaterdag berichtte is tot deze maatregel overgegaan naar aanleiding van het binnenlandse ge weld dat dc veiligheid cn het eco nomische leven van het land in ge vaar brengt. SAIGON, 29-12. Volgens het mili taire opperbevel in Saigon is zater dag een veerboot met burgers op een mijn gevaren in een kanaal in dc Mekong-Delta. Hierbij kwamen 22 mensen om het leven, 22 liepen ver wondingen op. Het ongeluk gebeur de ongeveer 80 km ten westen van Saigon. Een militaire woordvoerder zei dat de mijn door de Vietcong was gelegd. SAIGON, 28-12. In een toespraak tot jonge officieren van de militaire academie in Dalat heeft president Ngoeyen van Thicu van Zuid-Viet- nam dc toestand in zijn land na de jongste successen van de Vietcong „zeer ernstig" genoemd. Hij zei dat de aan de gang zijnde gevechten een echt offensief vormen en niet dc gebruikelijke schendingen van de bestandsovereenkomst. Hij riep op tot een herleving van de strijdlust als in 1972 toen de Viet cong ook een groot offensief opende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1