van een commissiekamer in de 1 gere Vleeshal. Het jeugdkoor „Sja- loom" stelde een instrumenten- en kledingfonds in. Met betrekking tol de verdeling van de mosselgronden. richtte de vereniging ..Algemeen Vissersbelang" te Brulnlsse zich tot de minister van landbouw en visse rij. In de protestants-christelijke huishoudschool „De Schutse" te Haan^stede werd een Z.L.M.-leer- krachtendag gehouden. De V.V.V. Zierikzee begon weer met frisse moed, de crisis in het be stuur werd overwonnen. Ook in Bruinisse kwam de V.V.V. bijeen om plannen te maken voor het ko mende seizoen. In de raadsvergadering te Brou wershaven kwamen de beschouwin gen van de P.v.d.A. aan de orde. De Bejaardenbond Zierikzee hield haar algemene jaarvergadering. Dc mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" kon een groot gedeelte van het instrumentarium door nieuwe ver vangen. De kleuterschool te Brui nisse bleek een succes te zijn. D.. Duivelandse boeren maak'.en een uitstapje naar Vlissingen en bezoch ten de Pechiney fabriek. Ter afslui ting van de bouw in de woonwijk Malta in Zierikzee werd .,de laatste eerste paal" geslagen. Aan de Kool- weg te Zierikzee werd het Tracto- renbedrijf Kloet geopend. Het bloe men- en tuincentrum Jonker te Haamstede onderging een fraaie uit breiding.. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield haar voorjaarsvergadering. Een Zierikzeeënaar werd door twee jongens met een windbuks onder vuur genomen tijdens een fietstocht je op zondagmiddag. De seinpaal te Bruinisse de z.g. „Noordb'out" werd opgeheven. Tijdens een verkiezings bijeenkomst van DS'70 te Zierikzee sprak Mr. K. A. Keuning. Afdeling Oosterland van de vereniging voor Openbaar Onderwijs hield een ge slaagde feestavond. De brandweer van Kerkwerve kreeg de beschikking over een nieuwe motorspuit. Land- bouwvereniging „Aller Belang" te Ouwerkerk organiseerde een gezins avond. Horeca in Westhoek Het college van b en w te Renesse sprak zich uit tegen verdere uitbrei ding van de horecabedrijven. Het aantal bestuursleden van de vereni ging tot bevordering van gerefor- meei-d schoolonderwijs te Bruinisse werd verhoogd tot negen. Aan het „Stra-feest" te Noordwelle nam een stoet van ruim vijftig ruiters deel. De N.V.V. afdeling Bruinisse hield haar jaarlijkse feestavond. De V.V.V. te Bruinisse organiseerde een geza menlijke vergadering met de Mid denstandsvereniging. Te Nieuwer- kerk werd de kapsalon van de heer C. B. Koster geopend. De Motorcross- club „De Koppeling" te Haamstede hield een geslaagde filmavond .De aktie van de L.T.S. rte Zierikzee voor de Ierse kinderen bleek een enorm succes te hebben. Het programma van de P.v.d.A. te Zierikzee voor de gemeenteraadsverkiezingen zag het licht. De Watersportvereniging Brou wershaven kon tijdens de jaarver gadering een flink gestegen ledental vaststellen. Politiek Fractieleider Hans Wiegel van de V.V.D. trok een volle zaal bij de ver kiezingsbijeenkomst in de Concert zaal te Zierikzee. De P.v.d.A. afde ling Zierikzee koos de heer J. Groen tot fraktievoorzitter. In Bruinisse kwam een delegatie van DS'70 bij een. In Renesse werd een P.v.d.A.- vergadering gehouden. Serooskerke beleefde een gezellig Stra-feest. Het bestratingswerk aan het Marktplein te Serooskerke werd voltooid. Op de J. W. van den Doclschool te Zie rikzee stond het lesrooster een week lang in het teken van de „Wereld- Oriëntatie". Het kinderkoor „Wes telijk Schouwen" te Haamstede voerde een aardige operette op ter gelegenheid van de jaarlijkse uit voering. Er deed zich een tekort voor aan leverbare mosselen. Het Ned. Hervormd Kerkkoor te Renesse hield een geslaagde uitvoering. De A.R.P. organiseerde een verkiezings bijeenkomst te Zierikzee. Er werden veel zwemdiploma's uitgereikt aan de leerlingen van de basisscholen van Bruinisse en Duive- land. De landbouwvereniging „Een dracht bindt" te Nieuwerkerk beleg de een algemene ledenvergadering. Ook door de C.H.U. werd een ver kiezingsbijeenkomst gehouden te Zierikzee. De V.V.V. te Brouwers haven hield haar algemene leden vergadering. Technisch onderwijs Tijdens de ledenvergadering van de L.T.S. te Zierikzee werd gefiloso feerd over de toekomst van het tech nisch onderwijs. Het streefbedrag van f 20.000.- voor de ontvangst van de Ierse kinderen bleek te zijn bij een gebracht. De Z.L.M. kring „Schouwen - Duiveland" (schaarde zich achter de conclusies van het rapport Klaesesz in zake de afslui ting van de Oosterschelde. De Wel- farecux'sus, belegd door de afdeling Brouwershaven van het Ned. Rode Kruis werd met succes voltooid. Tij dens de jaarvergadering van de mu ziekvereniging ,Con Amore" te Schuddebeurs bleek dat de finan ciële positie niet rooskleurig v/as. Het Kerkkoor te Haamstede hield een geslaagde winteruitvoering in de Ned. Herv. Kerk. In de Zierik- zeese gemeenteraadsvergadering kwam de Onderwijsnota weer ter sprake. Aan drie-en-twintig sla-caravans te Sirjansland werd voor 1 april „Verhuizing" aangezegd. Tijdens de voorjaarsvergadering van de V.V.V. Burgh-Haamstedc werd ruime aandacht geschonken aan de struktuurstudie van dc ge meente Westersehouwen. Acht en Schov •ecn-Duiveland vierde koning- inncfeesl; hier de in kleurige unifor men gestoken nieuwe drumband te Dr ei schor op mars. zestig leerlingen van de Landbouw- Huishoudschool „Prinses Juliana" kregen het INAS-speldje uitgereikt. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Noordwelle organiseerde een modeshow van eigengemaakte kleding. Een reeks botsingen op de Zeelandbrug wegens dichte mist eis ten twee mensenlevens. Noord-Ierse kinderen waren hier. De jeugdige Andreie Crawforn trof hel: hij was jarig en keeg een presentje van burgemeester Th. II. dc Meester. In de gemeenteraadsvergadering te Binainisse werd besloten, dat vaart moest worden gezet achter het plan voor een tweede sportveld. In de raadsvergadering van de gemeente Duiveland werd 'besloten de straat verlichting weer op noï*male sterkte te laten branden. In het jaarverslag van de VVV Burgh/Haamstede uitte men kritiek op de Provinciale Ver eniging. De leerlingen van de open bare basisschool te Kerkwerve hiel den de handtekeningenaklie: „Stop zeehondenmoord". De openbare kleu terschool „De Duinkonjjntjes" te Renesse hield een kijkavond. Een overwinning aan het vrou wenfront vormde dc installatie van de Vrouwen Advies Commissie voor Woningbouw .Schouwcn-Duiveland" In de gemeenteraad van Duive land werden de mogelijkheden be sproken van een verplaatsbare mu ziektent voor Oosterland. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering van het Tuinbouw- onderwijs te Haamstede was men pessimistisch gestemd over de fruit- situatie in de EEG. In de gemeente raad tc Bruinisse wei d een verorde ning vastgesteld ter bepretó'ng van het snel varen met vaartuigen. Het Ned. Hervormd Kerkkoor te Brui nisse vierde haar 20-jarig jub'ileum. De betonwarenfabriek Griep te Bruinisse werd overgedragen aan dc gebroeders Ruitenbeek. In de ge meenteraad van Duiveland kwamen de algemene beschouwingen aan de orde. Boomfeestdag Zierikzee deelde in de nationale boomfeestdag, die in vierhonderd veertig gemeenten werd gehouden. Ter gelegenheid hiervan werden bomen geplant in Plan West. De 23 sta-caravans op camping Sirjans- land bevonden zich nog steeds op „verboden terrein". In de gemeen teraad van Duiveland werden de al gemene beschouwingen van de PvdA behandeld. Na een lange onderbre king kwam in de Westhoek de afd. kabouterij van de padvinderij weer van de grond. De VVV „Renesse Vooruit" hield haar algemene voor jaarsvergadering. Het hotel Bom te Haamstede ging over ün andere han- rier. Hc-t hotel werd verkocht aan de heer T. Teeuw te Renesse. liet bekende restaurant „Dc Zee meermin" to Haamstede werd omgc- toverd in het Chinees-Indisch Euro- pees restaurant „PItie Lotus. Tijdens een kontaktmiddag van dc Duive landse bejaarden werd ern dia-se rie over hot natuurreservaat ge it,end De algemene beschouwingen van do VVD-fraktic cn dc begro- lingsbcschouwlhg van dc CHU kwa men op tafel in dc gemeenteraads vergadering van de gemeente Duive land. Op hot solistcnconcours to Ka pol io oogstten do leden van dc Kon. Harmonie „Kunst on Eer" uit Zie rikzee veel succes. Dc stichting ..Wereldwinkel Zio- rikzoo werd eon feil. Do camping „Kaaslceriswaler" te Zierikzee werd weer geopend. De vissersvereniging „Algemeen Visscrsbolang" te Brui nige Ik sloot zich positief op te stel len te;mover hot plan Klaesesz maar toch ook enkele bedenkingen order dc aandacht van do autoritei ten it brengen. Tijdens de gomeento- •;t D\c: nadering van Brouwersha ven werd besloten plants in te ruimen voor bootjes van jeugdzeilers. De Sint i.jcwM Monsterterm te Zierik- i rd w eer opengesteld voor het publiek. Het Zweedse Vasakaren Leger des Heils-muzickkorps bracht een bezoek aan Zierikzee. Het. Wa tersport. en carnvnnbpdrijf Blom te Burgh onderging een grote uit breiding. Te Bruinisse klaagden de beroepsvissers over de „gelegen- heisvissers". Felle brand Een felle brand verwoeste een groot deel van het melkveehouderij bedrijf aan de Hogeweg te Sirjans- land. De „Zierikzeese motoren" ble ken duidelijk „in", gezien de belang rijke opdrachten voor de Motorenfa- briek Smit Bolnes. Het program ma voor de ontvangst van de Ierse jeugd kwam gereed. Een nieuwe re- kreatie-aanwinst voor Brouwersha ven vormde de ijs-expresso-koffie- shop van de families Everwijn en Van der Wielen. De restauratie aan de Herv. kerk te Burgh werd afge rond. Het lugubere bericht van beper kingen voor de Zweefvliegclub „Haamstede" werd door het bestuur ontzenuwd. De rijwielzaak van de heer Joh. van den Bos te Bruinisse werd op geheven. Noord-Ierse kinderen Negenendertig Noordierse kinde ren werden na een goede reis har telijk ontvangen in Zierikzee. De Paasdrukte in de Westhoek vormde een nieuw ï'ekord. De Noordierse kinderen namen deel aan de wandel- mars te Bx-ouwex-shaven. Jeugdsoos „Big S" te Haamstede bereikte een top-aantal leden. De „Westhoek-dag" bleek een geweldig succes voor de Noordierse kinderen. De toneelvere niging „Op Drift" te Renesse gaf een geslaagde voorjaarsuitvoering. De jeugdsoos „Zenith" uit Brouwei'sha- ven gaf voor de bejaarden een ge slaagde avond in het soosgebouw. Het. zomerseizoen werd in de Smal- stad feestelijk ingewijd met o.a. een vierde zeilinstruktieboot. Tijdens de vergadering van de vex-eniging „Stad en Lande" te Zierikzee kwam de suggestie naar voren om te „helpen" bij de plannen inzake het Haven kwartier. De Lions Club Schouwen- Duiveland viex'de haar tweede lus- trum. Bij de vuürtox'en te Wester sehouwen werd schipbx-euk geleden door een gestolen jacht. De gemeenteraad van Zierikzee boog zich over de havenproblcma- tiek. Er ontstond een debatje over de geweigerde kollektc voor de We reldwinkel in de gemeenteraadsver gadering. Tijdens deze zelfde gemecntci-aads- vergadering werd het bestemmings plan Zelkepolder geaccepteei'd. Tij dens de vergadering van de vereniging van onderwijzex-s en on- derwijzeressen op Schouwen-Duive- land werd gesproken over integi-atie. „Onder de Beuze' te Zierikzee was maquette van het te bouwen diex-en- asiel te zien. In brieven aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de x-aad van de waterstaat maakte het Waterschap Schouwen- Duiveland de hoofdbezwai'en bekend tegen het rappoit „Commissie Oosterschelde". "Voor dc verbetering van de riole ring te Scharcndykc werd door de gemeenteraad een royale subsidie vastgesteld. Dc Z.O.V. te Zierikzee bracht een gezellige en vrolijke va riatie in het programma voor Koninginnendag. I)«' gemeen Ie raad van Wester sehouwen stelde zich volledig achter de pogingen van h. en w. om do caravans uil de duinen in hot gebied van de vuurtoren tc verwijderen. De gemeente Mlddcnschouwen stelde belangrijke subsidies beschikbaar voor de bejaardenrijtoer cn het Oranjecomité. De Centrale Werk plaats to Zierikzee hield voor alle belangstellenden oen „open huls". Te Schorendijke zonk een sportvissers- vaartuig in de hoven Kloosternol. De verbouwing van dr i ije voormalige bakkerij Petappel aan de Poslstraat en dc IVlccIstraat kwam gereed. De computer-afdeling van de firma Zeclandia werd hierin geves tigd. De Rijkspolitie van Zierikzee ves tigde zich in het gebouwencomplex uan het Kerkhof Zuidzijde. De afde ling „Duiveland" van het Ned. Rode Kruis bood de Ierse kinderen een maaltijd aan in het restaurant „De Blauwe Keet" te Oosterland. Noord-Ierse kinderen Ter afsluiting van het verblijf in Zierikzee van de Noordierse jeugd werd een grootse slotavond georga niseerd in de Concertzaal. Uit alle toespraken bleek, dat de Ierse kinde ren een heerlijke vakantie hadden gehad. In een woning te Oosterland vond een schietpartij plaats, echter zonder ernstige gevolgen. Onder het moto „Ontdek-je plekje" vierde de Ned. Vei', van Huisvrouwen afdeling Westersehouwen, het 45-jarig be staan met een jubileumreisje op Schouwen-Duiveland. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee ging in op de kritiek geuit door de burge rij op het uiterlijk en de vorm van het nieuwe politiebui-eau. In de gemeenteraadsvergadering van Wes tersehouwen kon men niet tot een eensluidende konklusie komen ten aanzien van het afsluiten van de Oosterschelde. De V.V.V. Zierikzee liet het oog vallen op het pand hoek Visstraat-St. Domusstraat, ter even tuele vestiging van een permanent bureau, maar later werd een ander pand aangekocht. De raad van be stuur van de reinigingsdienst Schou wen-Duiveland besloot aan de Hoos- jesweg een schaftgelegenheid te ma ken voor de reinigingsdienst. „Offi cieel" hoorbaar en zichtbaar wex*d te Zierikzee de „eerste paal" geslagen voor de verbreding van de Westbrug. Namens de Hartstichting werd aan het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Ziei-ikzee een cassettescope of P.I.P.-apparaat aangeboden. In de raadsvergadei-ing van de gemeente Duiveland werd besloten tot verbe tering van de Vissersweg. Ramp met Zeelandbrug Een grote drijvende bok van de fix-ma Smit Tak - de „Taklift I" - ramde het opklapbare gedeelte van de Zeelandbrug. De aanvaring ge béurde toen het bewegende gedeelte zich in hoogstand bevond. De brug- vei'binding tussen Schouwen-Duive land en Nooi'd-Beveland werd hier door verbi'oken. De kinderen van de openbare basisschool „De Kirreweie" te Haamstede ovex*handigden een bijeengebracht bedrag aan de Stich ting Dierenasiel Schouwen-Duive land. In de gemeenteraadsvex-gade- i'ing van Duiveland werd besloten tot uitbreiding van de kleuterschool te Nieuwerkerk. De Zierikzeese Kraamvrouwenbeker werd gerestau reerd en kon weer in de Schutterszaal van het stadhuis worden geëxpo- seerd. Het cafe „De Witte Raaf" te Zierikzee maakte een nieuwe start na een ingrijpende verbouwing. In Brouwershaven werden plannen ge maakt voor een peuterspeelzaal. De Ver. „Stad en Lande" te Zie rikzee reikte een tiental oorkondes uit aan partikuJiercn. instanties en bedrijven, die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij de totstandko ming van restauraties van een aantal panden verspreid over geheel Schouwen-Duiveland. Zolang de Zeelandbrug was afge sloten, kwam er een vex-bihding over de Oosterschelde tot stand met. de RTM-salonboot „Schouwen-Duive land". De muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse vierde haar 75- jax-ig jubileum. In Bruinisse kwam men niet tot een unanieme kollege mening inzake het Oosterschelde- plan. De plaatselijke V.V.V.'s van Renesse en Burgh-Haamstede peilden de publieke mening omtrent de struktuui'studie Westei'schouwen. Te Ouwerkerk werd een onderling so listenconcours gehouden tussen de muziekverenigingen „Crescendo" uit Dreisehor en „Nieuw Leven" uit Ou werkerk. De nieuwe jachthaven te Bruinisse werd overgedragen aan de Projectmaatschappij Wilma N.V. te Weert. De sportvereniging SKNWK te Nieuwerkerk vierde het twintig jarig bestaan. De muskus of bisam- ratten maakten hun opmars op Schouwen-Duiveland. De jeugdsoos „Big S" van Haamslede reed een groepje bejaarden naar het „Dolfi narium" te Scharendijke. In de ge meenteraad te Bruinisse kwam de kwestie van onderhandse of open bare aanbesteding van de bestratin gen aan de orde. De totale schade aan de Zeelandbrug bleek achteraf ruim 3,5 miljoen gulden te bedragen. „Kerkelijk Zierikzee" In het gemeentemuseum te Zierik zee werd een expositie gehouden van „Kei-kelijk Zierikzee". De Bxarse C.J.V.-Juruoi'enclub hield een ge slaagd jaarfeest. „Het Hoefje" aan de Molenweg te Bruinisse moest wijken voor de nieuwbouw. De be schadigde ophaalklep van de Zee landbrug werd verwijderd en voor lopig vervangen door een baily-bx*ug. Bij de jaarlijkse brandweer-wed- slryd van Schouwcn-Duiveland tc Brouwershaven won het korps van Kerkwerve dc beker. Het Fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse hield een ge slaagd solistenconcoux's. Ter viering van de adoptie van de pop Lena Bartel door de Rode Ki'uis-kolonne te Zierikzee werd beschuit met muis jes gegeten en kandeel gedronken. De Zierikzeese KVP-kandidaten pre senteerden hun partijprogramma. Het Ned. Rode Kruis organiseerde in het dorpshuis te Renesse een ge zellige middag voor mindervaliden, lichamelijk en geestelijk gehandicap ten. De Ned. Ver. van Huisvrouwen te Haamstede vierde het 40-jarig jubileum. In de raadsvergadering te Zierikzee kwam het plan voor Avondonderwijs aan de orde. Te Renesse werd het rekreatiecomplex „Bremhoeve" geopend. Een voorstel om de kapaciteit van de Weegbrug te Oosterland van 50 tot 60 ton te verhogen, werd aangenomen. Te Brouwershaven werd het restaurant „Jacob Cats" heropend. De Ellemeet- se bejaarden maakten een reisje naar de Diergaarde Wassenaai'. Een hoog gezelschap bestaande uit leden van de „Société d'Histoir du Droit des Pays Flamands, Picards et Wal- lons, een genootschap van rechtskun dige historici uit België, bracht een bezoek aan Zierikzee. Een groepje leerlingen van de openbare basis school te Zonnemaire ging enkele dagen naar het kamphuis „De Koe bel" te Burgh. De 16-jax'ige Kees Rentier uit Kerkwerve won een dui- zend-guldcn-prijs met een prijsvraag betreffende blocmbollenkultuur. Bezoek commissaris Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen bracht een bezoek aan de gemeente Westersehouwen. De mu ziekvereniging „Eendracht" uit Dronten bracht een bezoek aan de Westhoek. In de Zierikzeese gemeen teraad werd nogmaals de verruiming van de horeca-sluitingen voor het zomerseizoen goedgekeurd. De On- dei'watei-sportvereniging „Baracuda" te Dreisehor ox-ganiseerde een grootse manifestatie. Te Zierikzee werd de nieuwe zaak in groenten en fi-uit van de firma J. Willemse geopend. Een aanvx-aag voor een school te Bruinis se op Geref. grondslag werd door de college-meerdei'heid gcvveigei'd. De Zondagsschool van Renesse beleefde een weekendkamp in „De Schelp- hoek". Te Oosterland werd de gx-oen- ten en fruitzaak van de lixroa M. C. Pieper geopend. U.K.II. prinses Beatrix - in aanweziheid van prins Claus - opende dc Delta (zeil)-wcek tijdens een bijeenkomst in de Vierschaar van hel stadhuis. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 18