Er was weer veel en velerlei dat mensen bezig hield SCHOUWEN-DUIVELAND IN 1974 Smaakt ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Muamlag 30 december 1074 Nr. 21615 Zeeland le laten voeren. Leerlingen van de derde klassen MAVO van Schouwen -Duivetand kregen beroepsvoorlichting in het gebouw van de RK Scholengemeenschap te Goes. De politie signaleerde een stroper in een auto vol wild te Se- rooskerke. „Oosterlands Fanfare", dul een flinke groei in het ledental kan waarnemen, hield haar jaarlijk se uitvoering'. De afdeling Schou- wen-Duiveland van de Plattelands- jongeren Zuid hield in Concordia een geslaagde „grole avond"' De raad van Westerschouwen was het on eens over een voorstel van B. en W. inzake de verkoop van grond voor de bouw van oen bar. liet was op 28 januari precies hon derd jaar geleden dat de eerste landbouwvereniging op Schouwen- Duiveland werd opgericht. Tegen woordig simpelweg landbouwver eniging „Noordgouwe en Omstreken" genaamd. Tergelegenheid van het zilveren ju bileum van cle Zeeuwse Visserij Or ganisatie werd een bundel „Zevibel"- klanken uitgegeven. Het ziekenhuis Zierikzee was het onderwerp van gesprek in de raad van Wester schouwen. In Haamstede werd een buurtenenquête gehouden over de kwestie autobussen of speelplaats. Ten bate van de Noord-Ierse kinde ren bakte de Zierikzeese jeugd „Ho- Ie" - gebak: Studies ,„S en L" In opdracht van het college van B. en W. der gemeente Westerschou wen maakte „Stad en Landschap diepgaande studies in de gemeente. In de gemeenteraad van Zierikzee werd een kompliment gemaakt voor het bestaande stedelijke rampenplan Het initiatief van de stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui- veland begint silhouet te krijgen. Het gemeentebestuur van Midden- schouwen organiseerde een kontakt- bijeenkomst met de inwoners van Ellemeet, om te weten te komen welke wensen er onder de bewoners leefden. Er kwam schot in het programma van de Werkgroep Zieikzee Stichting Hulp Noord-Ierse Kinderen. Tijdens een raadsvergadering gaf burge meester E. Baerends een terugblik op het afgelopen jaar. Tijdens de jaarvergadering van koninklijke mu ziekvereniging „Witte van Haemste- de' kwam tot uiting dat veel aan dacht moet worden besteed aan het werven van jeugdleden. De begro ting voor de gemeente Middenschou- wen werd vastgesteld. In Westerschouwen groeide de vrees dat de grootte van de rekrea- tie-vcrbJijfsmimte het rekreatief milieu zal aantasten. De gemeenteraad van Bruinisse konstateerde door knap beleid in goede financiële situatie te verkeren Het cliëntenbestand van het Zeeuws Consulatiebureau voor alcohol en drugs vertoonde een stijgende lijn. Te Bruinisse was men van mening dat een geul gebaggerd moet worden om de oude werkhaven bereikbaar te maken. Het Waterschap Schou- wen-Duiveland hield de jaarlijkse vergadering voor de distrikten II en III. Tijdens een distriktsvergadering van het Waterschap Schouwen-Dui- de Centrale Werkplaats te Zierikzee. Jeugdsoos „Big S" te Haamstede or ganiseerde een „dropping". Leerlin gen van de J. W. v. d. Doel-school hadden een radio-dagje. Landbouw vereniging „Aller Belang" besprak de problemen t.a.v. natuur en milieu tijdens de vergadering te Ouwer- kerk. De hoogste klassers vande basis school te Renesse deden examen EHBO. In de dijkval werd het eerste zinkstuk 'neergelaten. In de raadsvergadering te Wester schouwen werd fel gediskussieerd over het punt peuterspeelplaats of autoboxen. Renesse opende de tra ditionele stra-feesten. De V.V.V.- kontributie te Scharend ij ke werd verhoogd. Door lekkages in gaslei dingen stierven enkele prachtige bo men af in Zierikzee. De landbouw vereniging .Concordia et Confiden tie" te Burgh-Haamstede hield de jaarvergadering. De raad Wester schouwen kreeg van G.S. geen goed keuring voor bestemmingsplan Ho- geweg en ging hiertegen in beroep. Te Zierikzee werd een karate-demon- stratie gegeven. De sportvereniging WIK gaf de jaarlijkse feestavond. Te Dreischor werd in de stam van een boom een scherpe brisantgra- naat gevonden. Het kollege van b. en w. te Brouwershaven ging in op punten uit de algemene beschouwin gen van de raad. De weegbrugver- I eniging „Even buiten" te Oosterland hield een algemene ledenvergade ring. Door de Zierikzeese Sportraad werd een afgerond advies aan de gemeenteraad voorgelegd voor de jeugdsport subsidieregeling 1974. De uit 1936 daterende betonnen muziektent te Oosterland werd ge veld. In een bijeenkomst te Renesse werd de mening van de bevolking van de Westhoek gepeild over een op te richten welzijnsstichting. Ook te Haamstede werd het traditionele straf eest gehouden. In Zierikzee werd een causerie gehouden over het onderwerp: Wat is vrijmetselarij en wat wil zij? De Vereniging Open- baar onderwijs vergaderde te Wes terschouwen. In de gemeenteraads vergadering te Zierikzee kwamen de welhouderssalarissen aan de orde. Bruinisse ontving geen, rampschade vergoeding. Reddingsbrigade en zwemvereniging „Onderdak" te Zie rikzee organiseerden een fijn karna- valsfeest. Bezoek commissaris Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen bracht een afscheidsbezoek aan Middenschouwen en Duiveland. In de gemeenteraadsvergadering te Bruinisse kwam opheffing van en kele bushaltes aan de orde. Te Zie rikzee kwamen financiële perikelen aan de orde op de vergadering van het Ver. Chr. Schoolonderwijs. In Bruinisse werd een nieuwe wieler ploeg voorgesteld. Het college van b. en w. van Zie rikzee deed met succes een beroep op staatssckrctaris van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening betreffende de vernieuwingsplannen van het Havenkwartier. Tijdens de gemeenteraadsverga dering te Zierikzee werd uitvoerig gesproken over de onderwijsnota. Het Groene Kruis afd, Ooster- en Sirjansland maakte plannen om te fuseren met andere afdelingen. De Fok- en Controlcverenfèing „Schou- wen-Duiveland" hield een ledenver gadering. Voor de Ierse jeugd was inmiddels ruim veertienduizend gul den bijeengebracht. De harmonievereniging „Crescen do" te Dreischor hield haar algeme ne ledenvergadering. In de Zierik zeese gemeenteraad ontstond een vinnig debatje over de meubilering (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUTVELAND. - Een „kop zetten" aan alweer een jaaroverzicht en het samenstellen van flit overzicht zelf, herinneren er aan - maar dat is een ge voelskwestie - hoe snel ile lijd gaat. Alles nog eens rekapitulerend blijkt ook 1974 een druk en vol bezet jaar te zijn geweest, waarvan licel wat de revue passeerde dat de aandacht vroeg. Een andere overweging houdt ook steek: Als 29ste jaar na de bevrijding, is ook dit jaar weer een beetje moeilijker geworden dan het voorafgaande. Het geldt inter- en nationaal; het geldt ook voor de streek. Een landstreek deelt in de problematiek van in casu het gehele koninkrijk en daarnaast waren er externe faktoren, waarvan als voornaamste het wonderlijk en zelfs katastrofaal weergedrag. Het voorjaar te droog, de zomer te nat en de herfst als vochtige rekordbreker. De gevolgen waren ernstig en zullen nog lang voelbaar blyven. Punten zijn ook de stagnering in de bevolkingsgroei, de terugloop van huizenbouw of de dreiging daarvan en de financieel-ekonomisebe peri kelen rond de middengroepen. Nog weinig uren en 1974 is voor bij: het nieuwe jaar zal de lasten verder meedragen. Het blaakt alle maal niet van rooskleurigheid en de perspektieven konden beter zijn. Maar hoe zou pessimisme passen, als - ondanks alles - toch weer deze mijlpaal in vrede en redelijke wel stand kan worden bereikt? In onderstaande inventarisatie ge ven wij weer een indruk van de vele gebeurtenissen, van feiten en feitjes, die de mensen in stad en streek bezig hielden. Er is slechts één konklusie: er was heel wat aan de hand in het voorbije jaar. wershaven en „Do Bruse Trekkers" uil Bruinisse. Lustrum jeugdsoos Jeugdsoos „Big S" uit Burgh- Haamstede vierde het eerste lus trum. De Hervormde Gemeente te Renesse organiseerde een nieuw jaarsbegroeting. In deze maand werd bekendgemaakt dat in 1973 hel inwonertal van Schouwen-Duiveland duidelijk was toegenomen. Op een laaghartige manier maakten drie mannen een bejaarde vrouw uit Elaamstede f 2.300.- afhandig voor zgn. „reparaties". Er werd een snel heidsbeperking voor speedboten op het Grevelhigenmeer van kracht. Na. een bestaansperiode van 70 jaar fu seerde de Raiffeisenbank Dreischor met de Rabobank Zierikzee. De ge meenteraad van Duiveland drong aan op de afsluiting van de Ooster- schelde. In Serooskerke verbleven in het zg. „Lage Land" opmerkelijk veel zwanen en ganzen. Chronologisch klopt de volgorde niet, maar wij willen beginnen met een jubelende mei-plaat. Door veel weernarigheid nadien zouden we het bijna vergelen. De lente was droog, maar de meimaand 'bloeide prachtig. veland te Haamstede werd de storm vloed van 14 december 1973 belicht. In de Grote Kerk te Zierikzee werden opnamen gemaakt voor de langspeelplaat „Feike Asma speelt op de beroemdste orgels van Neder land" Door de Chr. plattelandsorganisa ties werd een familie-avond georga niseerd waar ds. J. Westerink sprak over het onderwerp: „Toekomstver wachtingen". In de gemeenteraadsvergadering te Bruinisse werd vastgesteld, dat meer geld nodig was voor het be komen dit seizoen. De mosselexport had te kampen met afzetmoeilijkhe- den. V.V.V. problemen De V.V.V. Zierikzee had te kam pen met bestuurlijke moeilijkheden: Het bestuur besloot en bloc af te tre den. Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. hield de algemene verga dering, waar de problemen t.a.v. de landbouw en de ruimtelijke ordening werden bezien. Drs. A. P. de Klerk, wetenschappelijk ambtenaar van de V.U. te Amsterdam hield te Zierik zee een boeiend betoog over geogra fische gesteldheid en bewoning van Zuidwest-Nederland. Onder de naam „Scaldina" werd de Schou wen-Duivelandse tafeltennisver eniging opgericht. Men maakte een weekend mee, waarin grote spanning heerste door de dijkval bij Flanivers, die bijna in een dijkbreuk resulteerde. De ern stige dreiging werd met man en macht na twee en een halve dag werk bezworen. stemmingsplan „Recreatie-Bruinis- se". Het gemeentebestuur van Mid denschouwen belegde een kontakt- bijeenkomst voor de burgerij. De gemeente Brouwershaven nam in haar begroting voor 1974 een grote post „onvoorzien" op. In de manege „Lisiduna" te Haamstede werd een ru terdemonstratie gegeven. Fanfa rekorps „Luctor et Emergo" te Re nesse gaf haar jaarlijkse donateurs uitvoering. De Vissersvereniging „Helpt Elkander" hield haar jaar vergadering. waar de stand van za ken in de visserij met name met be trekking lot dc ontwikkeling van het Oostcrschelclebckken. de volle aan dacht kreeg. In Brouwershaven werd een be drag f 70.000,- gereserveerd voor dc aanschaf van een brandweerwagen met hoge- en lage druk. Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland was beducht voor dc konsekwenties van de struktuurstu die over de Westhoek. Het kollege van b. en \v. van Bruinisse kreeg een brief van de minister-president J. M. den Uyl. waarin oen snelle af wikkeling werd toegezegd van het onderzoek naar dc stormschade, die op 14 december werd geleden. Tn Zierikzee werd een bijzondere Is- raël-filmavond georganiseerd. De fanfarekorpsen „Oefening en Uit spanning" te Nieuwerkerk en „Nu met Hope" te Bruinisse hielden een gezamenlijke uitvoering. Er werden in de regio voorspellingen gedaan dat er geen strenge winter meer zou In februari was een tegenslag de oeververzakking over een lengte van 70 meter langs de zuidkust. Sportvereniging D.F.S. te Burgh- Haamstede hield haar traditionele jaarlijkse feestavond. Zierikzeese bejaarden genoten van een dagje in carnavalsstemming in het jeugdcen trum „De Schaapskooi" ie Weert. In een koïttaktbij een komst konden ook de inwoners van Kerkwerve hun zegje doen. In hel Volkerak werd een grintloper gelegd tegen de stroom. „Brand 111 manege" De grote stal manege „De Dreef' le Renesse werd in de as gelegd, waarbij twee paarden en een bok omkwamen. De landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk" hield te Oosterland haar algemene ledenver gadering. Een groot aantal inwoners van Schouwen-Duiveland zei „ja" tegen de plannen om te komen tot een Stichting Samenlevingsopbouw De alarmerende berichten over het fundament van de Haamsteedse vuurtoren bleken kletspraatjes te zijn. De Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen" hield de jaar vergadering. Te Nieuwerkerk hield men de personeels*feestavond van De voltooiing van de 31 woning wetwoningen le Oosterland naderde. I.n een schrijven aan de raad bracht het college van b' en w van Zierikzee de vergoeding van het kleuteronderwijs ter sprake. Een stukje historie verdween met. de sloop van de voormalige meestoof „De Lelie" te Brouwershaven. Uit de nota „Musea in Zeeland" bleek dat op vrijwel alle onderdelen van de taak en doelstelling van de musea in Zeeland „duidelijke achterstan den en leemten bestaan Aanschaf vuilnisauto In de vergadering van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland werd besloten tot de aanschaf van een vuilnisauto voor plm, f 106.836,- Delta-Denkgioep te Brouwershaven hield een bijeenkomst waar het on derwerp „Kwantiteit en kwaliteit van het leven" werd besproken. Dc ZLM ging ermee akkoord dat cle prot. chr. huishoudschool. „De Schutse" van Haamstede over werd geplaatst naar Zierikzee. Op de kringvergadering van de platte- i a ndsv rouwen bond werd besloten cle binnenlandse bondreis ditmaal naar Hel prille begin van 1974 was wat woelig: In Bruinisse weiden wat vernielingen aangericht door het af steken van vuurwerk en in Zierik zee ontstond in de vroege ochtend van de eerste januari een ernstige brand in de woning aan de Lange St. Janstraat 62. Op de nieuwjaarsreceptie van het Gemeentebestuur werd medegedeeld, dat toestemming was verkregen dit jaar met het werk aan dc Westbrug te beginnen. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" was druk in de weer met het ophalen van oud papier voor het verkrijgen van nieuwe instru- iv.' r.ten. Burgemeester G. Hokken, Bruinisse zag af van een nieuw jaarsrede. in piaats daarvan stuurde hij de raadsleden een stencil, door hom ..Bespiegelingen in het grens gebied 1973-1974" genoemd. In café ..Het Centrum" werd de jaarlijkse regionale duivcntentoonstelling ge houden. georganiseerd door de ver enigingen „Xi' vi'k" en de „Gevleu gelde Vrienden" uit Zierikzee, „Dui vetand". ..I'1, Reisduif' uit Brou- Onzekerheden ten spijt sleutelden mosselvissers aan hun schepen, het geen modernisering betekende. Hier de Bru 14. modern en gestroomlijnd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 17