Veel kommer en kwel over 13 miljoen hoofden „Pessimisme maar geen wanhoop" Vijftigste rassenlijst voor landbouw gewassen Verkeers slachtoffers in 1974 Jeugd criminaliteit in 1974 Stijgende verkoop nieuwe fietsen Een jaar parlementair leven Hel jaar Onzes Heren 197 I is voor Nederland geen „gemakkelijk" jaar geweest. Veel kommer en kwel zijn over onze ruim 13 miljoen hoofden uitgestort. La ter, als er wat meer afstand gegroeid is, zullen histo rici misschien wat gematigder oordelen en mogelijk ook nog allerlei positieve ontwikkelingen signaleren. Maar nu, van dichtbij, geeft 197'! geen al te best beeld te zien. Het kabinet Den Uyl kan daar over meepraten. Daar is allereerst de enorme stijging van de werkloosheid tot rond de 170.000, een stijging die toch wel schrikbarend genoemd mag worden. Daar is een inflatie-record van boven de tien procent. Daar is een bijkans in elkaar stortende bouwwereld, waarin met name de huizenbouw met meer dan vijfentwintig procent keldert. Daar is verder de rampspoed van boven in de vorm van rokord-hoe- veelheden i*egenwater, dat de oogst in met name zuidwest-Nederland voor een deel deed mislukken. Daar is de doorwerking van de energie crisis, die toch een geweldige invloed heelt gehad en nog heeft op de na tionale ekonomie. Daar zijn de terro ristische aktiviteiten die, als mondi aal verschijnsel, ook aan Nederland niet voorbijgaan. Gijzelingsaffaire Herinnerd moet worden aan de vijf daagse gijzelingsaffaire in de Franse ambassade van 13-17 september, waar drie Japanse terroristen de Franse ambassadeur en tien anderen tot in zet maakten van een pokerspel met de Nederlandse regering. De ogen van de gehele wereld waren in die dagen op ons land gericht. En uit eindelijk hebben de Japanners ons land ongehinderd kunnen verlaten, met medeneming van driehonderd duizend dollar, die we nu nog moe ten terugkrijgen van de Syrische autoriteiten, bij wie de drie Japan ners een toevlucht zochten en von den. En ruim een maand later was het weer raak: nu beleefde ons land een gijzelingsaffaire in de Scheveningse gevangenis, waar twee zeer zware jongens, samen met twee buitenlan ders, waarvan één een Palestijnse vliegluigkapcr, maar liefst een heel kerkkoor gijzelden. Ook dat drama heeft ruim vijf dagen geduurd, maai de afloop was - zoals bekend - wel een heel andere dan in het vorige geval. Mariniers wisten alle vier gevan genen te overmeesteren. Maar voor de Palestijn Nuri zou de vrijheid toch spoedig dagen. Hij had al eens aan premier Den Uyl geschreven dat hy door een vliegtuigkaping in Neder land gekomen was en dat hij ons land ook weer middels een vliegtuig kaping zou verlaten; „indien Allah het wil". Welnu, Allah wilde het kennelijk, want eind november verliet de heer Nuri, samen met zijn landgenoot en collega-kaper Tamimah, ons land, omdat zulks door andere Palestijnse kapers in Tunesië als eis was ge steld voor vrijlating van een gegij zelde Britse vliegtuig bemanning. Abortus-vraagstuk En daar was de grote politieke span ning rondom het abortus-vraagstuk, waarbij met name minister Van Agt van justitie het zwaar te verduren had. De politieke kou was voorlopig weer van de lucht, nadat besloten was om het vervolgingsbeleid t.a.v. abortus-klinieken, waar zwanger schappen van meer dan dertien we- „Het is immers ook zo", aldus de heer Doeleman, „dat de landbouw wel aan tegenslagen gewend is ge raakt. We zullen de moed moeten op brengen verder te gaan. Dat kunneh we in elk geval doen in een besef van dankbaarheid voor een groot brok medeleven dat ons de laatste tijd zo overduidelijk is toegekomen. De landbouw is zeker geen vergeten groep. De inzet van eigenlijk ieder een bij de geboden oogsthulp, was hartverwarmend en betekende een grote morele steun. De boeren heb ben dit met een gevoel van warmte kunnen ervaren". „Door de oogsthelpers is er ook nog heel wat de grond uitgehaald. Maar de laatste maanden hebben uiteraard wel aanleiding tot grote spanningen gegeven. Dit alles heeft er wel toe geleid dat de stemming in de landbouw bepaald niet optimis tisch, maar gelukkig niet wanhopig is". De Kringvoorzitter wil niet nalaten te getuigen van zijn grote respekt voor in het bijzonder de kleinere be drijven. „Er is in die sektor bijzon der hard gewerkt, dikwijls met inzet van alle beschikbare krachten uit dc gehele familie". Hy vindt het daarom een erg on billijke zaak dat de zgn. eigen-risi- ko-faktor van twintig procent van de vergoedingsregeling, vooral ook juist die kleinere bedrijven treft. Wat betreft de rijksgroepsregeling hoopt de heer Doeleman dat dc boe ren in voorkomende gevallen niet zullen schromen van deze regeling gebruik te maken. „De mogelijkhe den zijn er, al zullen sommigen er grote moeite mee hebben hun weer standen te overwinnen". „Dit jaar is opnieuw overduidelijk gebleken dat de landbouw in Neder land te kampen heeft met een on gunstig fiscaal klimaat. Omdat de mogelijkheden om te reserveren veel te klein zijn, is de boer niet in staat de risico's van de bedrijfsvoering be hoorlijk op te vangen". Mechanistic Bij do laatste verregende oogstcam- pagne hebben de machines en werk tuigen de strijd tegen de modder voor een groot deel verloren. De Kring voorzitter is er niettemin van over tuigd dat er geen stilstand mag ko men in de landbouwmechanisatie. Daarom betreurt hij het dat mede als gevolg van de toegezegde vergoedin gen - die onvoldoende zijn - het ge vaar aanwezig is dat noodzakelijke investeringen achterwege zullen blij ven. „Toch zullen die investeringen gedaan moeten worden". „Grote waarde moet ook worden gehecht aan vormen van samenwer king in de landbouw. Het belang van samenwerking is juist tijdens de noodsituatie van de laatste t(jd over duidelijk gebleken. Samenwerking kwam toen ook treffend naar voren in de vorm van treffende staaltjes van burenhulp. Wordt er niet vol doende samengewerkt, dan wordt er ook een minder optimaal gebruik van de machines gemaakt". Het grootste probleem voor de re gering vormde de werkgelegenheid. De werkloosheid steeg tot een te hoog peil en heel iaat groepen trok ken naar het Haagse Binnenhof, om te protesteren. ken worden onderbroken, in handen te leggen van de rechter. Het wach ten is nu op de indiening van een abortus-wetsvoorstel door K.V.P. en A.R.P., dat dan tegelijkertijd met een voorstel van de socialisten Roethof en Lamberts in behandeling kan wor den genomen. Op onze vraag hoe de boeren de eerste maanden van het Romende raar tegemoet zien, zegt de heer Doe leman dat er behoefte bestaat aan een onderling gesprek. Binnenkort komen de' leden van dc Z.L.M. dan óók voor een informele gedachten- wigSeling bijeen. Waarbij zeker ook gesproken zal worden over het de laatste maanden gevoerde beleid. Oosterschelde De landbouw werd in 1974 niet al leen geconfronteerd met problemen bij de oogst. „Sterk hebben wij het gevoel gekregen dat de i*egering, die zo zeer de indruk wil vestigen open te staan voor inspraak, juist op het punt van die inspraak twee belang rijke Zeeuwse zaken volkomen ge negeerd heeft". De heer Doeleman noemt in dit verband het voorbijgaan aan de Zeeuwse wens de Oosterschelde af te sluiten volgens het Deltaplan én de gang van zaken bij de benoeming van de commissaris der koningin. „Voor al het negeren van de Zeeuwse wen sen inzake de Oosterschelde heeft de mensen terdege geschokt". Bij de bevolking in de polders wan Duiveland heeft onlangs de eerste te lefonische waarschuwing, dat in ver band met storm uitgebreide dijkbe waking was ingesteld, de nodige schrik veroorzaakt. „Natuurlijk was het goed dat er gewaarschuwd werd, maar je staat dan wel voor de vraag wat je eigenlijk moet doen", aldus Kringvoorzilter Doeleman, er aan herinnerend dat hij in een vergade ring van het waterschap Schouwen- Duiveland als hoofdingeland niet voor niets de vraag heeft gesteld „hoe ver eigenlijk de verantwoordelijkheid van het waterschap wel gerekend kan worden". Aan de vooravond van dc jaarwis seling, na een oogstcampagnc die geestelijk en lichamelijk zeer veel van de mensen heeft geëist, ziet dc heer Doeleman toch mogelijkheden om niet al te pessimistisch een „ope ning" te maken naar het zich onder bepaald nog niet „normale" omstan digheden nnndiend nieuwe boeron- jaar. Hij somt in dit verband op: dc landbouw is geen vergeten groep, er is dankbaarheid voor het ondervon den medeleven, de geboden oogst hulp werd ondervonden als een grote morele steun, de „rust" van een nor male jaarwisseling op het boerenbe drijf is er dit jaar niet; geprobeerd zal moeten worden alles weer zo goed mogelijk voor elkaar tc krijgen; de boeren zullen niet moeien nalaten zo nodig gebruik te maken van de rijks groepsregeling: er mag geen stilstand komen in dc mechanisatie". „We zullen in deze dagen toch ook niet moeten vergeten te trachten al les wat te relativeren. Laten we voor al denken aan de rust en de sfeer in onze gezinnen", aldus de Kringvoor zitter. Op de velden is het na alle explo sieve liulpcampagnes stiller gewor den. Hier en daar wordt geploegd. Dc akkers worden gereedgemaakt voor een nieuwe oogst En nog vers in het geheugen liggen spanningen in de Tweede Kamer rond het prqgramma van 3.5 miljard gul den, waarmee de regering de econo mie een oppepper wilde geven en de werkloosheid te lijf wilde gaan. De regeringspartij P.P.R. vond die 3.5 miljard nou net één miljard te veel; de P.v.d.A. daarentegen vond het weer te weinig. Het plan is uit eindelijk aanvaard, zij het dat er dooi de christen-democraten nog wel 155 miljoen extra uit het vuur gesleept is. Ook ditmaal ging dat weer met de nodige spanningen tussen „rooms- rood" gepaard. In de laatste maand van dit jaar kwam de nogal omstreden nota over het huur- en subsidiebeleid aan de orde. Ook daarin lag voldoende con flictstof opgestapeld. Van regerings zijde had men voor het doordrukken van die nota zelfs een. kabinetscrisis over-, zo werd tijdens de behandeling door het kabinet gesteld. WAGENINGEN. - De vijftigste rassenlyst voor landbouwgewassen is uit. In een feestelijke bijeenkomst in Wageningen heeft ir. E. F. Geessink. algemeen direkteur agrarische pro- duktic, verwerking en afzet bij het ministerie van landbouw en visserij, hem ontvangen uit handen van prof. dr. ir. J. Sneep, voorzitter van de commissie voor de samenstelling van deze rassenlyst. Hij ontving ook de allereerste ras senlijst, die in 1924 verscheen in „De Veldbode", een uitgave van Leiter- Nypels in Maastricht. De Veltbode is inmiddels verdwenen, maar Leiter- Nypels is al die jaren de drukker uitgever van de lijst gebleven. Een exemplaar van de nieuwe lijst werd ook overhandigd aan dr. ir. C. Mastenbroek, voorzitter van de Ne derlandse Kwekersbond. cn ing. A. Vermeer van het Landbouwschap, die in deze bijeenkomst uiteenzet tingen gaven over wat dc rassenlijst resp. voor de kweker cn voor dc boer cn de landbouwindustrie bete kent. De rassenlijst. waarin dit jaar on geveer vierhonderd oude en nieuwe rassen zijn opgenomen, verschijnt dc laatste jaren in een oplaag van onge veer 15.000 exemplaren, waarvan er ongeveer 10.000 naar boeren in de praktijk gaan. Die weten dat de sa menstellende commissie, door een ras in dc lijst op te nemen, de teelt van dat ras aanbeveelt. Ze vinden in dc lijst ook een korte beschrijving van dc eigenschappen van ieder ras. zodat ze voor zichzelf kunnen na gaan welk ras voor hun gebied en hun bedrijf geschild is. De lijst wordt ook druk gebruikt in het landbouwonderwijs cn door land- bouwvoprUchtevs, kwekers, zaai zaad- en pootgoedhandcl. Lange tijd heft de lijst alleen een adviserende functie gehad, maar, als gevolg van EEG-maatregelen, is ze nu voor veel gewassen weer, net als in hel begin bindend geworden. Dat wil zeggen dal alleen tad en pootgocd van in de lijst opgenomen rassen in dc handel mogen komen. De EEG-rcgcling heelt nog een an der gevolg: de mogelijkheid van een invasie ran tweeduizend rassen uit andere EEG-landen (eerst 1.000 uit dc „oude" EEG, een jaar later nog eens vierhonderd uit dc „nieuwe drie"), is in beginsel aanwezig. Op de EEG-rasseniijst, die er in 1975 komt. kan oen ros namelijk al komen als het op de nationale rassenlijst van slechts één EEG-land staal. Zaad en pootgocd van zo'n ras kan dan in de hele gemeenschap vrij verhandeld worden. Een land dat een bepaald ras min der geschikt vindt voor zijn grond gebied. kan wel vrijwaring krijgen, maar Nederland is, o.m. wegens een tekort aan onderzoekcapaeiteit, niet van plan van die ontsnappingsmoge lijkheid gebruik te maken. DEN HAAG, 30-12. Het aantal verkeersdoden op de Nederlandse v.-egen dit jaar zal ongeveer elf pro cent minder zijn dan in 1973. In to taal werden 2750 slachtoffers gere gistreerd tegen 3.092 het vorig jaar. Een en ander blijkt uit hel speciale statisch bulletin, dat het CBS ge woonlijk aan het eind van het jaai uitgeett. Ook is een raming gegeven van het totale aantal verkeersonge vallen dit jaar: 60.000 legen 60.300 vorig jaar. DEN HAAG, december - „Crimi naliteit wordt steeds meer een zaak van jongeren. Vrijwel alle misdrij ven uit het wetboek van strafrecht stijgen onder de 12- tot 20-jarigen". Dit is de conclusie van een onderzoek door het Criminologisch Instituut te Groningen naar de ontwikkeling van de jeugdcriminaliteit in ons land. De leeftijdsgrens 18-20 jaar bevat verhoudingsgewijs de meeste veroor deelden. Dit was in de jaren 50 lang niet het geval, aldus het rapport. Hpt instituut onderzoekt in Gronin gen de achtergronden van deze cri minaliteit, waarvan de oorzaken tot dusver „minder duidelijk" worden genoemd. Het niet te onderschatten aandeel in de criminaliteit, dat de jeugd bij draagt, komt ook naar voren uit de krantebcrichten. Telt men de bedra gen, genoemd in de ANP-berichten van 1974 by elkaar op, dan krijgt men een bedrag van f 21-2 miljoen - bij elkaar gestolen door jeugdigen. Maar slechts in een deel van dc me dedelingen van de politie worden bedragen genoemd. Schat men dc op brengsten van de inbraken en dieve rijen waarvan de politie geen bedra gen heeft vermeld, dan zou by de (vaststaande) f 21 miljoen nog eens f 3'miljoen moeten worden opge teld. Een totaal dus van f 6 miljoen Er werden volgens opgave van dc politie voor ernstiger vergrijpen rond 600 jongens (en meisjes) aange houden. Uit de krantebcrichten zou men voorts kunnen opmaken, dat ook de jeugdcriminaliteit harder wordt. In de lijst van vergrijpen vindt men: op ging tct doodslag door een 16-jarige jengen, overvallen met gebruik van geweld, bendevorming, geweldple ging, ook tegenover de politic, terro riseren van buurten of dorpen, straatroof. Door onervarenheid met bet inbre- Itcisvak brengen jeugdigen dikwijls veel schade aan als zy een slag wil len slaan. Soms loopt die schade in dc duizenden en is clan groter dan de buit. DEN IIAAG. Uit het speciale sta tistisch bulletin van het C.B.S. over 1974 blijkt, dat er in ons land 1,36 miljoen nieuwe fietsen (een nieuw rccordaan(al) en 219.000 nieuwe brommers zyn verkocht. Het vorig jaar waren de eyfors respectievelijk l.Ofi miljoen en 208.(100. Z.L.M.-Kringvoorzitter A. J. G. Doeleman: „Proberen wat te relativeren" ZIERJkZEE NIEUWERKERK, december - „Is er na alle publiciteit van de laatste maanden over de land- houwoogst op de „slikvelden" nog Mrel aanleiding voor een praatje „met de krant"?" Landbouwer A. J. G. Doeleman, voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M., weet eigen lijk niet het juiste antwoord op deze vraag. In elk ge val stemt hij toch in met het verzoek van „de krant" een enkele kanttekening te plaatsen aan het einde van dit jaar, dat gekenmerkt werd door grote problemen voor de boer. Daar is ook alles voor te zeggen, want veel boeren beleven deze jaarwisse ling immers op een heel andere wijze dan in een situatie dat teruggezien kan worden op een normaal verlopen oogst. „Zo rond de kerstdagen en oud en nieuw, is het voor ons altijd een rustige tijd, dat wil zeggen voor de mensen van de akkerbouwbedrijven. Dat gevoel van rust na gedane arbeid ontbreekt nu echter in veel boerengezinnen, omdat erg veel werk is moeten blijven liggen. Toch moeten we in deze situatie wel wat weten te relativeren en in de eerste plaats weer kunnen denken aan onze gezinnen". A. J. G. Doeleman ....landbouw geen vergeten groep.... (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 10