Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. MYSTERIE IN MEINESWIJK De mentaliteit verandert ook in het Nabije Oosten Kaper overmeesterd die toestel wilde laten neerstorten slaapkamers intermeubel 7 BLIK DOOR HET WERELD r.iiroën-ajrenl C. Wandel en Zn PIMPELBURGER I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2" december 1974 Nr. 21151-1 Ook in het Nabije Oosten zelf is de mentale instelling danig veranderd na de eerste Israëlisch-Arabische oorlog waarin vooral Egypte en Syrië toonden militair aanzienlijk vooruitgegaan te zijn en de olieboy- cot het verhoogde solidariteitsgevoel in deze wereld demonstreerde. Als vroeger hier gesproken iverd van een gespannen sfeer mocht men denken aan een onbekookte aanval of iets dergelijks. Angst daarvoor is er thans in aanzienlijk mindere ma te. Een man als Egyptes Sadat bij voorbeeld uit rich voortdurend in kalme taal wat overigens des te meer nadruk verleent aan wat hij opmerkt. Niet dat al zijn kollega's het in deze roerend met hem eens zijn. Zijn Syrische kollega Assad bij voorbeeld heeft hem met klem ge waarschuwd niet te trappen in de Amerikaanse val om door de stapje voor stapje-politiek van kleine kon- sesses de definitieve oplossing op de lange baan te schuiven. Syrië wil nu en terstond zijn eisen ingewilligd zien en dreigt desnoods een beetje - ook al betekenen die dreigementen niet al te veel als Egypte ze niet mede voor zijn rekening neemt. Maar Sadat is bereid in rustig tem po de Sina'i terug te krijgen - vlug zou wel prettig zijn maar wat later maakt niet veel verschil voor hem. Integendeel misschien: er kan hem wel iets aan gelegen zijn dat rustig aan de problemen opgelost worden - en dat is wellicht ook de kern van het Syrisch protest - omdat daarmee ook tijd wordt gewonnen om de voornaamste spanningsbron zich wat te laten ontladen. En die vindt men bij de Palèstynen. Grote nadruk heeft vooral gekregen dat de PLO en haar leider Arafat vrijwel regerings- status hebben gekregen wat het be zoek aan de VN-assemblee nog eens aksentueerde. De hoop dat dit Ara fat ook minder radikaal zou maken is tot dusver niet vervuld, althans niet door de redevoeringen van de Palestijnse voorman met een nu in drukwekkend prestige in de Arabi sche wereld als geheel en onder de Palestijnen in het bijzonder. Zonder vechten Maar er is goede grond aan te ne men dat Arafat het eenvoudig tak- tisch onjuist vindt nu de radikalen in zijn achterban van zich te ver vreemden. Er is hem meer aan gele gen juist zoveel mogelijk eenheid te stimuleren. Maar ongetwijfeld is hij wel degelijk op de hoogte van de ontwikkeling die men bij Palestijnse intellektuelen vooral 'ziet maar bij hen niet alleen. Daar overheerst de twijfel aan de noodzaak voor het harde optreden en de onverbiddely- l:e eisen. Als er maar eerst een Pa lestijnse staat is - zo is hun redene ring - dan verandert er zoveel dat vechten overbodig wordt. En als de stichting van die staat via Hoessein gaat omdat Israël niet met de PLO wil praten, wat dan nogZodra er eenmaal vrede is zal onstuitbaar de vervullingen van de PLO-wensen komen. Israël kan niet eeuwig voor al uit Amerikaanse kas zijn tekorten dekken en het zal er ekonomisch slechter aan toe raken. Daardoor zal de animo om naar Israël te gaan af nemen en Israël zelf zal zelfs immi granten op zijn minst ontraden te komen. Er is zelfs een goede kans dat vele Israëli's weer vertrekken omdat ze met hun kapaciteiten elders beter kunnen leven. De Arabische bevol king groeit en het absoluut Joodse karakter van de staat Israël ver dwijnt dan vanzelf. En of het daar na dan zelfstandig blijft of - op za kelijke gronden - versterking van •i voor ^rhntiwen-Duivelanri ARAOF Nieuwerkcrk tel (01114)1487 zijn positie nastreeft door wat men fusie zou kunnen noemen met Pa lestina en desnoods Jordanië maakt dan niet zoveel verschil meer. Met andere woorden: de stichting van een staat waarin zowel de Palestijn als de Israëli zich thuis kan voelen is onvermijdelijk. En waarom zou men gaan vechten voor zoiets - dat vechten kan zelfs alleen maar rem mend werken. Het is. een gedachtengang die be paald nog niet algemeen is maar wel een die groeit - voor het eerst groei en kon nu de positie van de Pales tijnen niet meer zo vernederend is als ze lang geweest is. En het is een gedachtengang die kans biedt op een uiteindelijke vreedzame oplossing. Politie vindt vierhonderd kilogram hasjiesj ROTTERDAM. 24-12. De Rotter damse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een partij has jiesj van 400 kg in beslag; genomen. Na een tip van bewakingspersoneel van de Scheepvaartvereniging Zuid vond de politie de hasj, die een han delswaarde heeft van f 400.000 tot f 500.000, in een geheime bergplaats onder een Perzische vrachtauto. De wagen stond geparkeerd aan de Mar conistraat in Rotterdam. De 31-jarige Perzische chauffeur van de vracht wagen is gearresteerd. Advertentie n vleugje bitter en nét genoeg zoet] jl U verwent ér Uw vrouw mee en geniet er sameruv „Beschermde" omgewaaid gevel BLOKZIJL, 26-12. In het oude ha venstadje Blokzijl is in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag om streeks twee uurv.jgen authentieke ge vel van een leegstaande woning aan de Bierkade door de harde wind voor meer dan de helft omgewaaid. Donderdag heeft men geprobeerd de restanten te stutten om verder ge vaar te voorkomen. Ongelukken de den zich niet voor. In het pand was nog enkele weken geleden een schoenmakerij gevestigd. Er beston den al plannen om binnen niet al te lange tijd deze straat, die onder mo numentenzorg valt, te restaureren. Blokzijl is een zogenaamd beschermd stadsgezicht. Flitsen uit hot hui (onland MOSKOU. In de Sowjet-Unie is donderdag voor de tweede maal in dit jaar een onbemand ruimtestation van de Saljoet-serie gelanceerd. Naar Tass meldt, draait de Saljoet 4 om de aarde op een afstand van 219 tot 270 km. TEL AVIV. De Israëlische minister van handel Chaim Bar-Lev die vroe ger stafchef is geweest, heeft vol gens diverse Israëlische bladen ver klaard dat de meeste regeringsleden bereid zijn het grootste deel van de bezette westelijke oever van de Jor- daan aan Jordanië af te staan zonder hiervoor openlijk uit te durven ko men. SAIGON. Troepen van de Viet Cong die door tanks gesteund wer den hebben zich meester gemaakt van de vijfde Zuidvietnamese dis trictshoofdstad in nog geen twee we ken, zo heeft het opperbevel in Saigon vandaag (vrijdag) bekendge maakt. ROME, 26-12. Een in Tsjechoslo- wakije geboren Canadees die woens dag de gezagvoerder va neen Jumbo Jet van de luchtvaartmaatschappij Air India dwong twee uur lang bo ven Rome rond te vliegen, is tenslot te door de bemanning overmeesterd nadat hij de gezagvoerder bevolen had het toestel in het centrum van de stad te laten neerstorten. Dc 30-jarige Canadees Jozef Ho- molov die sinds 1968 te Hamilton in do Canadese provincie Ontario woont, kaapte het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut binnen waar hij tegen de gezagvoerder zei dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eiste dat er radiocontact werd opgenomen met het vliegveld van Rome en vroeg o meij revolver die hem overhandigd moest worden zodra het toestel ge land was. Homolow die kennelijk geestelijk gestoord is, geloofde niet dat de Jumbo Jet die 151 passagiers en 19 bemanningsleden aan boord had, zich boven Rome bevond en vroeg de gezagvoerder daarom over het Sint-Pietersplein te vliegen. Di rect daarop beval hij de gezagvoer der het toestel te laten neerduiken in het centrum van de stad. Dit was voor do bemanningsleden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapenden hem. Homolov is in Bombay aan boord gegaan. Tegen een verslaggever zei h\j: „Ik heb het vliegtuig gekaapt omdat mensen in Bombay mjj geld hebben zien wisse len. Zü hebben gezien dat ik heel wat geld bij mjj had". a Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags gesloten zullen zijn? Donderdag 2 januari 1975 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat-naar we oprecht hopen-u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken. Balustrade van stadhuis Rotterdam gewaaid ROTTERDAM, 26-12. Door de storm in de nacht van woensdag op donderdag is een gedeelte van de balustrade van het balkon aan de voorgevel van het stadhuis in Rot terdam gewaaid. De zware stenen en pilaren, waaruit de balustrade was opgebouwd, vielen in stukken neer op de straat. Er werd niemand gewond. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 27 DECEMBER NED. I: De AVRO is verantwoor delijk voor het programma van van daag. 's Middags brengt deze omroep om twee uur de film Robinson Cru soe. Verder een dokumentaire over vliegtuigen en een ijsshow over het sprookje Doornroosje. De vooravond tussen zeven en acht uur houdt de AVRO vrij om de kijkers te kon- fronteren met de 15 beste verkochte grammofoonplaten in het afgelopen jaar. Ditmaal geen echte nationale hitparade, zoals gebruikelijk dus.' Men hoort en ziet o.a. Mud, George McCrae, The Rubettes en de groep Ablba. Na het journaal is de buis drie uur lang voor Toon Hermans. Na een reeks van jaren de televisie gemeden te hebben, levert de ko miek zich vanavond toch weer over aan de buis. Sinds 1956 wordt het de vijfde maal dat er een theatershow van hem op de tv wordt uitgezon den. Toon Hermans in Carré is de titel die aan de show gegeven is. Pas tegen half twaalf valt het doek voor Toon Hermans. Dan pas ook begint de IKOR-uitzending, die ditmaal be staat uit het tv-spel Een etentje voor drie. Gerard Lemmens heeft in dit stuk onze konsumptiemaatschappij willen stellen tegenover de honge rende derde wereld. NED. II: Tussen zeven en acht uur twee korte programma's. Een aflevering van Zorro, waarin een hoogst onbetrouwbare waarzegster van zich doet spreken en het spel letje Boter kaas en eieren. Na het journaal fungeert de TROS als huis bioscoop met de speelfilm The man Who shot Liberty ValanceEen Western-film die in 1962 gemaakt werd onder regie van H. John Ford. Een onervaren advocaat heeft zich voorgenomen Liberty Valance te be dwingen. Hij wil dat uitsluitend doen met behulp van het wetboek, maar bij een bepaalde gevaarlijke situatie ontkomt hij er niet aan de revolver te grijpen. Liberty wordt geraakt maar een geheim blijft dat het schot niet afkomstig was uit het pistool van de advocaat, maar van een paardenhandelaar. Om tien uur begint vervolgens een programma rond en met de Italiaanse sopraan Renata Teboldi, die onlangs een kort bezoek aan ons land heeft gebracht. Zij gaf een éénmalig concert, waar van men nu getuige kan zijn. Zij zingt o.m. fragmenten uit de opera's van Verdi, Scarlatti en Donizetti. Tot slot van de avond praat Wibo v. d. Linde met minister-president Den Uyl over het kabinetsberaad van vandaag. VRIJDAG 27 DECEMBER NED. I: 14.00 Robinson Crusoe: 14.45 Gewoon een vlucht; 15.15 Doornroosje op schaatsen; 18.45 Top- pop; 20.00 Journaal; 20.20 Toon Her mans in Carré; 23.20 Een etentje voor drie; 00.00 Journaal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Boter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20, The man who shot Liberty Valance; 22.00 La Diva; 22.40 Interview met de minister-presi dent; 22.55 Journaal. ZATERDAG 28 DECEMBER NED. I; De vooravond bij de KRO is met name bedoeld voor de jeugd. Om zeven uur eerst een aflevering van Peppi en Kokki. De twee ma troosjes brengen een bezoek aan een kasteel. Vervolgens kan men kijken naar Q en Q, de laatste aflevering van deze serie. Vanavond dan de ontrafeling van het mysterie met de foto. Voor dc klok van acht uur ook nog de rubriek 't Zand 33. Na het journaal kan men weer kijken naar de BH kwis. De kwis die bij velen nogal in de smaak schijnt te vallen, gezien de vele uitzendingen. Belgi sche en Nederlandse echtparen gaan weer een sportieve strijd aan met elkaar om zoveel mogelijk prijzen in de icacht te slepen. Vanaf tien uur heeft Brandpunt dertig minuten beschikbaar om de kijkers te infor meren over aktuele gebeurtenissen. Tenslotte voor het slapen gaan nog een griezelverhaal (niet van dromen maar). Ditmaal gebeurtenissen rond het hoofd van de boekhoudafdeling van een bedrijf. Deze man wacht een flinke promotie maar de vraag is echter, of zijn vrouw daar wel te genop gewassen is. Er is ook van middag niet te vergeten wat te zien op de buis en wel: Snater, een pro gramma voor de kinderen, Ren je rot en sport. NED. II: De VARA verschijnt om zeven uur op de buis met Nederpop- zien. Belangrijkste onderdeel in dit programma is het optreden van de groep Galaxy-Lin, waarin ex-leider van Shocking Bleu, Robby van Leeuwen. Na het journaal van acht uur gaat het doek op voor de klucht Eentje voor het verlies. De belang rijkste rollen worden gespeeld door Sylvia de Leur Margreet Heemskerk, Lo van Heilsbergen, Allard van de Scheer, Jules Royaards en Henk Molenberg. De kijkers worden in de klucht meegenomen naar het huis van een aanzienlijk heer, waar de laatste voorbereidingen voor het verjaardagsfeest van zijn dochter worden getroffen. Dochterlief jaagt haar vader de schrik op het lijf-met haar mededeling dat zij zich gaat verloven. Persoonsverwisseling en spraakverwarring maken van dit spel een grote zotternij. Tot half twaalf vult daarna Kees Postema het scherm nog met Een groot uur U, waarbij Sylvia de Leur gaste is. Zij zal haar muzikale kunnen tonen. Samen met o.a. de zangeres zonder naam. Na het laatste nieuws volgt tenslotte nog de rubriek Het lied van de week van het IKOR. ZATERDAG 28 DECEMBER NED. 1: 16.00 Nieuws; 16.02 Sna ter; 16.30 Ren je rot; 16.55 Sport; 18.45 Paulus de boskabouter18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Jour naal; 20.20 De BB-kwis; 22.00 Brandpunt; 22.30 Orson Welles; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska- boutre; 18.55 Nieuws; 19.05 Neder- popzien; 20.00 Journaal; 20.20 Een tje voor het verlies; 22.20 Een groot uur U; 23.20 Journaal; 23.25 Het lied van de week. ZONDAG 29 DECEMBER NED. 1: In de ochtenduren wordt deze zender gebruikt voor een uit zending van een RK-kerkdienst. Thema van de dienst is de dank baarheid. Het NOS-programma be gint om half vier met Het program ma met de muis. Vervolgens beleeft de jeugdserie De witte steen zijn einde. Afscheid nemen van Hampiis en Fia, het vriendschappelijke duo. In een boom zitten de twee te wach ten op de uitwerking van een pad destoel die zij hebben opgegeten. Vervolgens een filmpje over de toe komstige verwachtingen van de na tuur. Daarna een filmpje over Lem mingen. De lemming is een knaag diertje dat zich vreselijk snel ver menigvuldigt. Tegen vijf uur geeft Frits van Turenhout alle voetbal- en toto-uitslagen weer door. Daarna neemt het IKOR de uitzending over met het programma Vesper. Na woord voor woord en Paulus de bos kabouter- begint het avondprogram ma van de NOS met de slotafleve ring van Meester Maesius. De vol gende 75 miuten zijn voor Studio Sport, waarin geen beelden van hét Nieuw aangekomen grote collectie meelstraat 31 zierikzee Nederlands betaald voetbal dit keer, omdat de profs vrijaf hadden. Daar na volgt Eén op zondag en heeft de NOS een overzicht van het journaal in het afgelopen jaar in petto. Met de rubriek Beeldspraak verdwijnt de NOS tenslotte van de buis. NED. II: Het KRO-programma be gint met een tekenfilm van Speedy Gonzales. Vervolgens verkeert de buis zestig minuten in muzikale sfeer met een uitzending van diri gentenportret. In deze uitzending een portret van de komponist Karl Bóhm. Men ziet deze musikus aan het werk met de Wiener Philharmo- niker en het koor en orkest van de Berlijnse staatsopera. Daarna volgt er onder de titel 't Is ongehoord een reportage over onderwijs aan dove kinderen, waarin het spreken leren centraal staat. Een heel ander brok televisie betekent een aflevering van de Westernserie Gunsmoke. Daarin het spannend verhaal van een groep Indianen die gevangen worden ge houden door het Amerikaanse leger. Een jonge Indiaan weet te ontsnap pen en gijzelt het meisje van een van de leger-kopstukken. Deze gij zeling is een aanzet tot een reeks vecht- en schietpartijen. In een af levering van Centraal Station, daarna gaat het vanavond om ver duisteringen. Verantwoordelijk voor de misdadige praktijken is een ze kere ingenieur S. O. Fein, gespeeld door de Belgische akteur Wart de Ravet. De rubriek Heel de mens van Ad Langebent besluit de KRO- avond om tien voor half elf, van avond een gesprek met een jong echtpaar, over hun huu'elijksproble- ZONDAG 29 DECEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering: 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis16.00 De witte steen; 16.25 Vlinder 1975; 16.30 Lemmingen; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter18.35 Meester Maesius; 19.00 Nieuws; 19.05 tSudio. Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 Jaaroverzicht NOS-journaal; 22.10 Beeldspraak; 23.00 Journaal. NED. 11: 18.52 Vooraf; 18.55 Pau lus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Speedy Gonzales; 19.10 Diri gentenportret; 20.05 't Is ongehoord; 20.35 Gunsmoke; 21.30 Centraal Sta tion; 22.20 Heel de mens; 22.50 Jour naal. 17 Van Esperen kijkt zijn kollega aan alsof hij zeggen wil: Zeg jij 't maar. Hoolwerf schraapt zijn keel en be gint: „Daarvoor hebben we nog geen enkel bewijs, mevrouw. De officiële lezing is nog altijd: een ongeluk. Maar als u vraagt, of alles klaar en duidelijk is, moet ik u antwoorden: Nee. Om te 'beginnen, mevrouw, dat geschenk. Die briljant. Is die gevon den?" De vrouw' zette grote ogen op. „Briljant? Waar hebt u het over?" „De heer Wirts heeft verklaard, dat hij op verzoek van uw echtge noot eeri briljantje had bemachtigd. Dat hij die aan uw man heeft mee gegeven, nadat hij meneer Wirts had thuisgebracht. Volgens de in ventarisatielijst van de persoonlijke bezittingen van uw echtgenoot was dat kleinood er niet bij. Het briljant moet zich bevonden hebben in een kleine metalen etui. Is het u bekend, of er nog iets in de auto gevonden is?" ,,Het dashboardklepje stond open. Men neemt aan, dat alles uit de auto is weggespoeld." „Enig idee, wat er alzo in hel kast je zat?" „Ja, kentekenbewijs cn verzeke ringspapieren, groene kaart en zo. Alsmede een kaart van ons land en nemisschien een pakje sigaret ten en een aansteker eno ja, een doose verbandmiddelen. Eerste hulp doosje zal ik maar zeggen." „Bestaat do mogelijkheid, dat uw man het bewuste doosje niet in zijn zak heeft gestoken, maar in het kastje borg?" Ze dacht na. „Dat is niet waar schijnlijk. Hij deed eigenlijk nooit iets er in. Behalve dan hetgeen ik opsomde." „Verwachtte u een briljant te krij gen?" informeerde Van Esperen. „Helemaal niet; ik had van mijn man <il een geschenk gekregen: een gouden horloge." Ze strekte haar hand uit en liet het zien. „Dat was al enige tijd mijn wens". Hoolwerf dacht enige tijd na. „In welke verhouding stond uw man met die meneer Wirts?»' Hoolwerf keek de vrouw nadenkend aan. „Za kelijk?" „O nee. Waarom zou mijn man za ken met hem doen? Mijn man was hoofdambtenaar aan Buitenlandse Zaken. Indertijd heeft hij eens iets van Wirts gekocht. Voor een schei dend personeelslid, als ik me niet vregis. Daarna nooit meer. Mijn man heeft hem - waarschijnlijk beleefd heidshalve - een keer uitgenodigd, maar daarna kwam hij te hooi en te gras op onze feestjes. Zonder uitge nodigd te zijn." „U hebt toch personeel? Waarom Pet u de man niet op discrete wijze verwijderen?" vroeg Hoolwerf. „Dat wilde mijn man niet. Ik her inner me, dat ik er een keer behoor lijk aanmerkingen over maakte, over zijn aanwezigheid in ons huis. Maar mijn man antwoordde: We moeten zo'n enkele keer de aanwezigheid van bepaalde mensen dulden. Tegen wil en dank. Althans iets in die geest. Persoonlijke anti- of sympa thieën kunnen niet altijd een rol spelen." „Kreeg u dc indruk, dat uw man meneer Wirts niet mocht?" „Zeer beslist, meneer. Zegt u maar gerust, dat mijn man een hekel aan hem had. En hoewel ik er geen en kel bewijs voor heb, kon ik de laat ste tijd niet loskomen van dc idee. dat mijn man bang was voor Wirts". door F. VAN FALCKENOORT Hoolwerf keek verbaasd op. „In welk opzicht zou uw man bang zijn voor die meneer Wirts?" „Ik kan het niet definiëren. Noem het intujtie of wat dan ook." „Is uw man daarover nooit in bij zonderheden getreden? Met u? Of dat u weet, met een ander?" De vrouw dacht na. „We hebben natuurlijk veel kennissen, maar wer kelijk intieme vrienden hadden we maar een enkele." „Bijvoorbeeld?" „O. Charles. Charles d'Astaing. Kollega van mijn man. maar aan een ander departement." „Bestaat de mogelijkheid, dat uw man wel eens daarover sprak met die meneer d'Astaing?" Schouderophalend antwoordde de vrouw: „Geen idee. Hoewel ons hu welijk bijzonder goed was, veron derstel ik dat mijn man over be paalde aangelegenheden, bijvoor beeld zijn werk op het ministerie, met niemand sprak. In zekere zin was hij gesloten." Gert Hoolwerf maakte een paar aantekeningen, maar vroeg onder hand: „Stel ik een indiscrete vraag, als ik graag wil weten hoe groot zijn salaris was bij het ministerie?" Er kwam een harde trek over haar gezicht. „Die vraag is inderdaad in discreet, meneer. Ik zie namelijk niet in, wat dc hoogte van zijn salaris to maken heeft met zijn plotselinge dood." „Neemt u me niet kwalijk," ver ontschuldigde de rechercheur zich. „Iets anders. Wat kan uw man be wogen hebben die nacht over de brug linksaf te slaan inplaats van door te rijden tot dc Graaf Adolf- laan, zoals hij gewend was te doen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7