Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Bromfietser: waarom Wachten tot uw veiligheid moét? geslaagde kerstzang in „De Ark" te Renesse STREEKNIEUWS Zeer „Onder de Wieken" een hulpdienst begon „KERST-INN" TE ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vryilag 27 december 1974 Nr. 21G14 Er werd ook ingespannen /cdanid, waardoor deze (Tweede) Kerstdag og gevarieerde en interessante wijze kon worden gevuld met een pro gramma. dat als opvang en tijdbe steding in de juiste sfeer, belangrijk bijdroeg tot het welslagen van het initiatief. (Foto's: Zierik/.cesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE Volkskerstzang in Casthuiskerk Weer tot traditie is geworden de volkskerstzang, die ook ditmaal - aan de vooravond van Kerstmis - werd gehouden in de Gasthuiskerk. Medewerking werd verleend door het Hervormd Kerkkoor, onder lei ding van de heer J. van Dijk en een blazersensemble, samengesteld uit leden van de K.H. ..Kunst en Eer", onder leiding van de vaste dirigent E. A. de Looff. De heer Van Dijk be speelde ook het orgel. Bij sommige liederen zongen koor en aanwezigen in beurtzang. De gereformeerde pre- gebeden; de Leger des Heils-kapitin dikant ds. Spoelstra sprak de kerst- hielde d meditatie naar aanleiding vim het kerstevangelie. Ensemble Sonate a Cinque Als eerder gemeld vindt heden- vrüdag 27 december een kerstcon cert plaats in het stadhuis van Zie- rikzee door het ensemble „Sonate a Cinque", bestaande uit Abbie de Quant (fluit), Edward Witsenburg (harp), Jaring Walta (viool), Gerrit Oldcman (altviool) en Harro Ruysc- naars (cello). Sonate a Cinque is een bij uitstek geëigend ensemble om een breder gebied van de kamer muzickli tera- tuur te bestrijken. Sonate ïi Cinque debuteerde op 1 januari 1974 succes vol in de grote zaal van het Concert gebouw. Werken worden uitgevoerd van Ludwit Otten, Ludwig Spohr (1784- 1959). André Jolivet (geb. 1905) en (na de pauze) C. Ph. Bach (1714- 1788), L. van Beethoven (1770-1827) en Cl. Debussy (1862-1918). Inluiding Monumentenjaa, Op donderdag 2 januari zal in de Vierschaar van het stadhuis officieel het Monumentenjaar 1975 worden ingeluid. Ter gelegenheid hiervan zal de burgemeester een kleine expositie openen. Aansluitend zal de Nieuw jaarsreceptie worden gehouden. Voor tjjd: zie agenda. Afd. Schouwen Ned. Plattelandjvrouwenbond Op maandag 6 januari a.s. houdt de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Paltelandsvrouwen. de Nieuwjaarsbijeenkomst in „Mondra- gon". BURG II Stijlvolle kerstwijdingsbijeenkomst Op de avond voor Kerstmis (de- Engelsen hebben daar een mooi, apart woord voor: ,.Christma-Eve") werd in de fraai gerestaureerde kerk van Burgh een kerstwijdingsbijeen komst gehouden, die een volle kerk trok. Een welkomslwoord sprak de pas tor loci da Van Leeuwen, waarna le zing van het kerstevangelie, ontroe rend fluitspel van een kindergroep en gemeentezang elkaar afwisselden. Het orgel werd bespeelt door me vrouw De Regt-de Rijke, die ook be geleidde bij een Hëndel-fluitsolo, zeer bewogen gebracht door één dei- gemeen teleden. Voor een verdere bijdrage zorgde de Zicrikzeesc Ora torium Vereniging, die verschillende Maandagavond werd in „De Ark" te Renesse een zeer geslaagde kerst zang gehouden. Twee koren, te we ten het „Zierikzcesc Kamerkoor" en het jeugdkoor ,,'t Staepel'of koor" uit Renesse namen aan deze avond deel. terwijl ook het fanfarekorps „Luctor et Emergo" muzikale mede werking verleende, In zijn openingswoord heette ds. De Wit alle aanwezigen hartelijk welkom, maar begroette in het bij zonder de deelnemers. Dit namens de organiserende verenigingen: Bejaar- densiciëteit .Plattelandsvrouwen, de Hervormde vrouwengroep, kerkkoor en de Ned. Herv. kei'k. Ds. De Wit was blij met de grote opkomst. Zo n 500 mensen bevonden zich in de zaal. Hij merkte dan ook terecht op dat dit duidelijk een kerstviering van heel Renesse was. Fijn schoolinitiutief ds. li. van den Heuvel, dc heer A. Radewalt (trompet), W. Wandel (or gel) en de toneelgroep Nieuwerkcrk hun medewerking verleenden. Na het zingen van „Komt allen te- samen" heette ds. Van den Heuvel allen welkom, in het bijzonder de medewerkenden. In de/.e kerstnacht dienst verzorgde een groep jongeren van de toneelgroep Nieuwerkerk een kerstspel, welke de geschiedenis van Jezus' geboorte inhield. Een groep herders (Sjaak Visser, Jan Hage, Ka- rel van 't Hof, Johan dc Reus en Leo v. d. Weijde) legde zich, na het tellen van de schapen, te ruste. Ineens ver scheen hen een verblindend licht en allen waren bevreesd. En de engel Gabriël zeide: „Weest niet bevreesd, want zie ik verkondig u grote blijd schap. U is heden de Heiland gebo ren nl. Christus. Gij zult het kind vinden in doeken gewikkeld en lig gende in de kribbe. Plotseling verscheen een grote le germacht engelen (Ineke Wandel, Nelleke Matthijsse), Betty Minnaard, Hanny Hendrikse, Irma Lievense, Maria Lodewijk, Ada de Feijter, Co- by Thiery), welke God loofde Ere zij God in den hoge. Deg herders spoeden zich vervol gens naar d.e stal om het kindje Je zus te aanschouwen. Ze troffen Jozef (Hans Stoutjesdijk) en Maria (Inge Tanis) en het kind aan, liggende in de kribbe) Do drie wijzen uit het Oosten (Henk de Reus, Hans Lievense en Wim Hen drikse) brachten geschenken en be wezen Hem hulde. „Kijk, we speelden vanavond dc herders", aldus Sjaak Visser aan hel inde, „maar eigenlijk ben ik Sjaak en dat zijn Leo, Jan, Karei en Johan. En dit is het kidje Jezus dat voor ons geboren is. Maar het belangrijkste is dat het kerstfeest is en we moeten eens verder kijken dan onze neus lang is" Het geheel stond onder leiding van Arie Jan de Ligny te Serooskekre (W.). Ds. Van den Heuvel hield zich in zijn preek bezig met de herders, die zulke wrede, gemene mensen waren. Maar juist voor hen is Christus ge boren. HAAMSTEDE, 25-12. Op dc C.N.S. „Onder de Wieken" te Haamstede hebben dc leerlingen het initiatief genomen om naast de „hulp aan ver af", zending, een kwartje voor een maaltyd voor een kind, Biafra enz., een „hulpdienst voor dichtbij" in het leven te roepen. Het komt vaak voor, dat de men sen even hulp nodig hebben, of mis schien wel hulp voor wat langere tijd. Gedacht wordt hierbij aan bood schappen doen, oppassen, tuinieren, brieven posten, kinderen naar de kleuterschool brengen of halen, thuiswacht en het gezelschap hou den van zieken of bejaarden, die Vóór het slotgebed zong de ge meente (volle kerk) gez. 140: „Prijs de Heer die herders prijzen". In deze dienst werd gekollckteerd voor het A.T.D. Nederland (voor de allerarmsten in ons land). Als slot lied zong men gez. 145: „Nu syt wel- lecome". OOSTERLAND Kerstbakjes voor zieken en bejaarden Traditiegetrouw hebben ook dit jaar weer de leden van de Chr. Vrouenvereniging „Martha" kerst- fruitbakjes bezorgd bij zieke en eenzame mensen en bejaarden, die hen werden uitgereikt namens de diakonie van de Ned. Herv. Gemeen te hier ter plaatse. Het waren dit jaar 28 fruitbakjes en 2 kerstbakjes vaak alleen zijn. Vaak is deze hulp er niet en hoe vaak is die niet no dig? De leerlingen van „Onder de Wie ken" hebben nu gedacht: laten wij hier eens wal aan gaan doen, en laten wij eens proberen voor die hulp te zorgen". Zo is er nu een groep van ru m 40 leerlingen ontstaan die zich alle maal hebben opgegeven voor de „hulp-groep". Deze hulp wordt geheel gratis ver strekt. Wordt er door de mensen toch iets gegeven dan zal dit ten goede komen aan de hulp-aktie voor veraf. Als men hulp nodig heeft of men Meet iemand die hulp nodig heeft, bel dan (01115) 1782. In januari zal met dc hulp-dienst een aanvang worden gemaakt. voor personen die zich bevonden in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Dal deze geste telkens weer door de betrokkenen op hoge prijs gesteld wordt, behoeft geen be toog. Dank verdienen ook de leden van de vrouwenvereniging, die zich onder leiding van de presidente, mevr. J. Stoutiesdijk-Borst, ieder jaar weer beschikbaar stellen om de bakjes klaar le maken en te be zorgen. ROTTERDAM. Op kei*stmorgen is in Rotterdam een showroom van auto's en keukenmateriaal voor een groot gedeelte uitgebrand. De brand weer zag kans de gloednieuwe auto's uil het brandende pand aan de Nieuwe Binnenweg te halen. Naast de samenzang werd aller eerst opgetreden door het Zierikzee- se kamerkoor o.l.v. Riet v. d. Dun- gen. Na weer samenzang trad het Staepel'of koor op o.l.v. de heer J. TI. Blom. Dit koor, van de openbare ba sisschool ,,'t Staepel'of, trad hier voor het eerst op in nieuwe kleding. „Luc tor et Emergo" begeleidde de samen zang en soleerde met twee nummers: „Deep river" en „O du froliche. De goede zang van beide koren kwam dank zij de „onverwacht" goede akoestiek uitstekend tot zijn recht. Tussen de verschillende zangnum mers verzorgden enkele medewer kenden van de vrouwenvereniging en de bejaardensociëteit de schrift lezingen. Mevrouw A. v. d. Wiel- Janse droeg enkele gedichten voor. Ds. L. de Wit hield een kersttoe spraak. De kollekte, die werd gehouden ter bestrijding van de kosten bracht maar liefst f 475,op. grotere kerstwerken, w.o. van Cesar Franck uitvoerde en besloot met een reeks heel intieme kei-stliedjes, die o.m. bewezen dat het Burghse kerkje zich voor koorzang buitengewoon goed leent. Het koor stond onder lei ding van de vaste dirigent, Jac. M. Lukenaar. RENESSE Nieuwjaarsbegroting in „Het Trefpunt" Evenals vorige jaren houdt de hervormde gemeente van Renesse de eerste zaterdag van het nieuwe jaar, dus zaterdag 4 januari, een nieuw jaarsbegroeting in Het Trefpunt. Na e engezellig samenzijn zal deze ont moeting worden besloten met een gezamenlijke broodmaaltijd. In ver band met deze maaltijd en met de lenden verzocht zich op te geven bij beperkte ruimte worden belangstel- J. v. d. Houten, Laóne 13. De bijeen komst begint om 4 uur en zal duren tot ongeveer 7 uur. ELLEMEET Kerstviering Plattelandsvrouwen Vrijdagavond 20 december vierden de dames van de Bond van Platte landsvrouwen afd. Noordwelle e.o. het kerstfeest in het dorpshuis van Ellemeet. De avond werd geopend door de presidente, mevrouw R. Gilijamse- Meijer, die allen hartelijk welkom heette. Na een samenzang werd door me vrouw Dalebout-Koster een kerstin leiding gehouden, waarna mevrouw Frij-Verseput een kerstverhaal ver telde. Het programma voor de pauze werd daarna met samenzang beslo ten. Na de pauze speelden eigen leden van de vereniging het kerstspel: „Hoe zien wij kerstmis". Nadat men nog even gezellig bij elkaar was geweest onder het genot van een glaasje wijn en een hartig hapje werd de avond besloten met het zingen van Ere zij God. Mevrouw Gilijamse dankte allen die aan deze avond hadden meegewerkt en wens te alle aanwezigen plezierige feest dagen. ZONNEMAIRE Fruitbakjes voor bejaarden en zieken Evenals andere jaren schonk de diakonie der Nederlandse Hervorm de Kerk ook dit jaar aan ouden van dagen en zieken een bak fruit, welke rondgebracht werden door enkele dames van de vrouwenvereniging en meisjes van de meisjesklub. Kerstfeest zondagsschool Op de avond van de Eerste Kerst dag vond onder ^eiding van ds. J. Kroon de kerstfeestviering plaats van de zondagsschool. Het orgel werd bespeeld door mevrouw J. van "t Veer-van Dijke, de zang van de kinderen werd uitgevoerd o.l.v. de heer M. van 't Veer. Het kerstevangelie werd verteld door mevrouw Van Leeuwen; me vrouw Fonteine las een mooi kerst verhaal voor. Vier kinderen verlie ten dit jaar de zondagsschool. Dat waren: Mai Stoel, Anneke Jakobsen, Sammy van Dongen en Ad van Nieuwenhuijze. Zij ontvingen als herinnering aan de zondagsschool een fraaie jeugdbij bel. Keistviering meisjesclub Woensdagavond 18 december vier de de meisjesclub het kerstfeest. Rond de kerstboom gezeten lazen en kele meisjes, afgewisseld door zang, een gedeelte uit Lucas 2. Twee meis jes lazen een zelfgemaakt kerstge dicht voor. Er werd chocolademelk gedronken. Verder zang en fluitspel door de meisjes en een kerstverhaal door de leidster, mevr. Van Leeuwen. Koorzang in kerkdienst In de kerkdienst van eerste kerst dag in de Hervormde kerk, waarin ds. J. Kroon voorging, zong het koortje van de Plattelandsvrouwen, onder leiding van de heer en mevr. Van 't Veer-van Dijke enkele mooie kerstliederen. NOORDGOUWE Kerstavond Afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen In het verenigingsgebouw te Zon- nemaire hield de afdeling „Noord- gouwe e.o." van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar kerstavond. In haar openingswoord herinnerde mevrouw v. d. Hoek-Moermond aan de zeer natte en sombere lijd die wij gehad hebben en dat wij nu in deze donkere tijden het feest van het licht en de geboorte van het Christuskind gaan vieren. Zij ver welkomde in hel bijzonder mevrouw Smif-Thorins uit Vlissmgen die ons heel uitgebreid vertelde hoe ze in Zweden het Luciafeest vieren. De enorme voorbereidingen beginnen al weken van te voren. Alles wordt zelf gebakken en klaargemaakt. Het prachtige originele costuum dat me vrouw Smit aan had wordt nog steeds bij feestelijke gelegenheden door alle vrouwen en meisjes gedra gen. Heel erg mooi waren de 13 meisjes die in lange witte jurken met een- puntmuts op en een bran dende kaars in hun handjes lang zaam naar binnen kwamen lopen. Vrouwe Lucia voorop met een kroon met zeven kaarsen op haar hoofd. Ook het koor verleende weer me dewerking door het zingen van een viertal kerstliederen en Jerusalem. In de pauzes werd eerst koffie ge dronken met echte Svenska bullar (een Zweeds broodje) en later kon men nog genieten van warme wijn met nootjes. In haar slotwoord be dankte mevrouw v. d. Hoek-Moer mond mevrouw Smit voor haar boei ende lezing en verder alle leden die meegeholpen hadden om dit bijzon dere kerstfeest te doen slagen en wenste een ieder voor 1975 toe, dat gene wat elk er van verwacht. NIEUWERKERK Kerst-spel in nachtdienst In dc nacht van dinsdag op M'ocns- dag werd in dc Hervormde kerk een kerstnachtdienst gehouden, waaraan ZIERIKZEE. Een aantal klubs nam het initiatief tot het organiseren van een „Kerst-Inn", waarbij jong en van hei Heilsleger. Hier zijn kinde ren in de weer met schilderen, knippen en plakken. Primeur van het „Staepel'of koor". Zij traden voor het eerst in hun nieiave kleding op. Jongens: zwarte broek, gele coltrui. Meisjes: lange, zwart gebloemde rok, groene coltrui. oud(er) op prettige wijze werden be zig gehouden in kerstsfeer. Plaats van handeling was „De Lichtboei"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3