KERSTTOESPRAAK H.M. KONINGIN JULIANA Rustige kerstnacht in Bethlehem „Kerstpakket" minister volkshuisvesting „Parimar" nog steeds vast G0LDFINGER Auto te water: drie doden Gouden zit AGENDA Jaar lang zwijgen... „Fïilsen" Restaurant 'Mondragon' - Zierikzee HILVERSUM, 25-12. H.M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag een kerst toespraak gehouden, die door de NOS-railio via de drie zenders en door de Wereldomroep, via de zenders Lopik, Bonaire en Madagascar werd uitge zonden. Met kerstmis mogen wij even stil staan - terug kijken - vooruit kij ken, naar binnen kijken bij ons zelf. Ik geloof zelfs dat het van het groot ste belang is dat te doen. Algemeen vraagt men zich af: waar gaan we heen? wij - en dus ook ik (ieder mens) - wij weten het niet. Maar laten wij erover nadenken. Iedereen is zich heus wel bewust van wat er in het bijna afgelopen jaar ons allen is overkomen aan schokkende gebeurtenissen. Wat voor enorme problemen we hebben, dat w aan gevaren bloot staan en dat er gigantische taken op onze schouders liggen. Dit ondergaan we gemeenschappelijk, als land, als we reld. en misschien velen ook in hun persoonlijk leven. Er gebeuren be langrijke dingen op kleine net zo goed als op grote schaal. Want het leven van de mensheid als geheel hangt af van het wel en wee van ie der mens. Desnoods even stil zijn. Bij dedin gen stilstaan, misschien er stil van worden. Middenin alle drukte en ge luidshinder. „Even", - we zeggen bij alles „even dit of dat deen" - zo vol z'yn onze dagen dat niets tijd mag lijken te kosten. Maar ook in een seconde kun je je rekenschap geven, de din gen zien. beseffen dal die seconde een kostbaar deeltje eeuwigheid is. Wij zijn allemaal onderweg, op 't pad van ons leven. Je bent altijd op weg ergens naar toe. Maar waar heen? Welke weg hebben wij geko zen? Zo velen hollen maar door. Slem- is zo gemakkelijk en het ons reken schap geven willen we - laf - lie ver maar niet. Zo velen tobben maar door - een al net zo akelige toestand. Maar: wat doe je eigenlijk? - wie ben je eigenlijk? Je bent te kostbaar als mens. om alleen maar door te hollen 01" alleen maar door te tobben Daarvoor ben je te waardevol en tot te veel goeds in staat. Ook de mensheid als geheel holt nog veel t veel in 't blinde .door tobt en lijdt en doet ook zichzelf on noemelijk veel leed en onrecht aan maakt zich schuldig aan nalatigheid tot alle soorten van bewust misdoen zelfs tot terreur, toe. z z z z Zo wordt er veel vernield. Maar er wordt ook veel opgebouwd. Iede re generatie heeft pracht-mensen voortgebracht, wier invloed verrei kend is geweest - ve in kleine kring, ver n grote kring. Er zijn reuzen ge weest van opbouwende kracht aan wie we allen dankbaar moeten blij- ven.en speciaal: hulde aan de vol- harders. Falen Maar ook heeft iedere generatie weer gefaald. Daardoor zijn wij ook in onze huidige grote problemen te recht gekomen, met zulke ernstige waarschuwingen voor ons aller toe komst De tragiek van de wereldgeschie denis hangt immers steeds weer sa- mn met de grote uidaging van de strijd tussen goed en kwaad, de wor tel van alle kwaad is in wezen de zelfzucht. De drieeneenhalve miljard men sen die nu leven en al hun voorou ders hebben en hadden - en 't na geslacht zal het hebben - de enorme opgave hun eigen ik niet als het middelpunt van de wereld te zien. en wie heeft dat volbracht? Het gaat niet om het ik maar om het jij en het jullie. Niemand kan gedijen, laat staan gelukkig zijn. dan in gemeenschap. Het is toch zo diep eenvoudig, dat twee meer kun nen dan één. En allen samen het al- ZIERIKZEE. Een dubbel politiehu- welijk wat partners betreft, zal niet vaak voorkomen, maar Zierikzee kreeg die primeur met als bruid me). van der Goot. in opleiding als politïe-agente, trad in het huwe lijk met de heer R. Luik, eveneens in opleiding voor politieagent. Hel bruidspaar gebruikte een kostelijke „old timer" voor het vervoer naar het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lermecst. Hoe anders kan er ooit iets bereikt worden van vrede op aarde? Laten we dus beseffen: niet alleen ieder van ons, maar ook de mens heid-als-geheel is: op weg. Konden we de geschiedenis over zien, niet alleen het verleden maar ook de hele toekomst, dan zouden wij het doel begrijpen waarheen wij ons bewegen. Maar die mogelijkheid is ons niet gegeven. En toch, omdat we leven in een tijd van zo grote veranderingen als wij doen, gaan onze vragende gedachten, meer dan anders, over deze dingen. Als mens je heb je echter wel een antnne di its op kan vangen van 't waarheen. Wat de één Opvangt is vaak heel verschillend van dat wat de ander meent te verstaan. Maar zijn 't mis schien verschillende uitzendingen van hetzelfde station? Je zou ook kunnen zeggen: verschillende draden van een groot weefsel in wording? In een flits t Kan in een flits zijn, „even", ook dat ook jagende jakkerende mensen een eeuwigheidsvisie krijgen - een weerlicht, een blikseminslag. Dat weet edereen, die zich ook maar ooit boven zichzelf uit geheven gevoeld heelt waarbij je ziet, wat werkelijk van belang is en wat niet. Die erva ring verlost je uit je kortzichtige en zelfzuchtige ik en uit je moeizaam heid en geeft je vleugels. Zo kun je de werking en de kracht van de schepper voelen, - zij het ook maar „even", - en zelf uitzicht krijgen. Als we al onze zintuigen wijd openzetten, opdat we. op alle gebied, op alle grote en kleine momenten van ons bestaan, niets missen van het hoogere, het diepere, - van het béste van het leven, dan zullen we onze kansen zo schoon ziep. Dan kunnen de schellen ons van de ogen vallen: wat doe ik eigenlijk? Wat is van levensbelang?. oor zeiter zijn wij mensen niet be stemd voor een grauw en groezelig bestaan, zonder uitzicht, in mpede- loosheid, in eenzamheid, en wat al meer, - hoe onze omstandigheden ook mogen zijn. BETIILEHEM, 26-12. Bethlehem, de plaats waar byna 2000 jaar geleden het ehristendom zijn oorsprong vond, heeft een rustige kerst-nacht gehad. Mede onder invloed van de uiterst strenge vei ligheidsmaatregelen die waren getroffen hebben zich rond de kerst- plechtigheden geen incidenten voorgedaan. Desondanks hing over het kerstgebeuren in de stad gedeeltelijk een schaduw van de gespannen situatie in het middenoosten en van het gevaar van een vijfde oorlog waarvoor zowel Israëlische als Arabische staatslieden de laatste tijd hebben gewaarschuwd. Op het plein voor de grot waar Jezus werd geboren bevonden zich rond middernacht ongeveer 5000 pelgrims, hetgeen behoorlijk ininder was dan in voorgaande jaren. Inwoners van Bethlehem, die hadden gerekend op ongeveer 15.000 mensen, weten het lage cijfer zowel aan de situatie van geweld in het Midden-Oosten als aan de alge hele economische recessie in de wereld. Het heilig jaar werd in Bethlehem formeel gelanceerd door de Latijnse patriarch, monseigneur Giuseppe Beltritti, die 1800 kerk gangers voorging in de kerk van de Heilige Catherina. De mis werd via een gesloten tv-circuit overgebracht naar de menigte op het plein van de geboorte. LONDEN, 24-12. Een welgestelde Britse zakenman zit als het ware ge beiteld in zijn strijd tegen de infla tie: hij heeft zijn geld belegd in een gouden wc-bril. De massief-gouden bril werd in dertijd voor 38.000 pond sterling ge ïnstalleerd en heeft nu een geschat te waarde van 100.000 pond. Ossie Borrow, ontwerper van de sanitairfirma die de vererende op dracht was gegund, zei dal hij eerst dacht te doen te hebben met een rijkaard die niet wist wat hij met zijn geld moest (loen. „Maar bij to renhoog stijgen van de prijs van goudreserves, begreep ik al gauw dat ik te doen had met een gewiekst zakenman die wist waar hij beleg gen moest", :ri hij. De firma wil de naam van de be legger niet noemen, maar volgens Borrow begeeft men zich niet in dis- kussie met een klant die zoveel geld wil investeren. Bij de firma zijn al eens meer or ders voor gouden wc-brillen ont vangen, maar die kwamen voorna melijk uit Arabische lauden. Oogst Iedereen heeft toch 'immers gaven meegekregen? Niét alleen van hoofd of van hand maar ook van hart. Aan iedereen is bet. gegeven, zijn leven vruchtbaar te maken - hoe dan ook. Elk mens kan het goede zaad, dat hij in zijn voor raad heeft, uitstrooien, en ergens zal er een ontvankelijk terrein zijn, heel vaak vlakbij. En eens en ergens zal 'er een oogst zijn. De vrucht kan op veel onverwachte manieren rijpen. Je kunt je altijd voor iets of iemand inzetten, en aller enthousiasme of liefde voor iets of iemand is het, wat nog altijd de mensenwereld draaien de gehouden heeft. Bovendien, al wat we in saamho righeid doen, en voor anderen doen, vuurt ons zelf en onze omgeving aan, en doorbreekt met z'n warmte de vreselijke eenzaamheid in deze zo volle wereld. En nu is het weer kerstmis. Chris tus kwam - een licht een gloed, een warmte, die heel de ruimte voor ons vult, en niet meer gedoofd kan worden. In deze lichtglans wordt het mogelijk om - desnoods in een flits - de zin van ons eigen leven te gaan zien en de bestemming, het ware doel van de mensheid aan te voelen. Te begrijpen, dat wij elk van ons, onvervangbare en geliefde wezens zijn in zijn rijk en dat onclanks ons fale, onze foute, - wij allen, dan blijkt ook dat onze gevoelens van angst, machteloosheid en verlaten heid totaal fout zijn. En omdat je door God bedoeld bent kan het niet zo r.ijn, dat je ziel onverzorgd door de eeuwigheid trkt. Hoe weinig, tergend weinig, we ook weten van dat andere, niet we reld-gebonden leven, we zullen toch wijs doen, ons van het bestaan er van bewust te zijn. Wij zijn onderweg. Alle toekomst is een reis in 't onbekende. Tussen alle begin en einde n. tussen Alpha en Omega, zal het altijd strijd zijn. maar het einddoel is uitredding en vrede. Laten we dit overdenken op de verschijningsdag van Hem, die ons voorhoudt, dat het godsrijk na bij, rondom temidden van ons is. DEN HAAG. Het reeds door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening aangekondigde „kerstpakket" is dinsdag verschepen en beval de volgende onderwerpen: huisvesting voor alleenstaanden en grote gezinnen; subsidieregeling warmte-isola- lic verlengd en verruimd; verbetering woningkomplexen gemeenten en woningcorporaties; wijziging regeling huurgewen- ningsbijdrage bij woningverbetering; bijdragen afbraak krotten ver hoogd; bijdragen verbetering, woonwij ken verhoogd; huurprijzen per l januari. 19.75; bijdragen bewoners bij woning verbetering en krotontruiming ver hoogd; subsidieregeling nieuwbouw verruimd; tijdelijke verlening extra" -bij drage voor te bouwen eigen wonin gen. SCHEVENINGEN, 26-12.. De bergers van Wijsmuller uit IJmuiden zijn er ook donderdag niet in ge- slagd het Griekse schip „Parimar" van het Scheveningse strand te trek ken. Wel is het schip iets verder ge draaid. Bergingsinspeeteur E. van Tellin gen van de bergingsmaatschappij verklaarde dat ook in de komende dagen weinig kans bestaat het schip vlot te trekken: Men verwacht zuid wester storm en daardoor wordt het water weggestuwd. Op iets langere termijn ziet het er wat gunstiger uit zo meende hij. De wind zou dan naar noordwest ruimen, en dat bete kent. dal er meer zee komt. NIEUW DELHI, 26-12. De in In dia als een heilige vereerde sociale hervormer Vinoba Bhave zal een jaar lang niet spreken. Op eerste kerstdag hielcl hij in Paunar zijn laatste rede. De thans 79-jarige Vinoba Bhave die internationale bekendheid kreeg door zijn bewe ging die de groot grondbezitters in India probeert over te halen hun grond aan de armen te schenken, zal in dat jaar ook niet schrijven. De oppositie in India betreurt het uit religieuze overwegingen genomen besluit van Bhave, omdat zij ge hoopt had dat hij tijdens cle komen de verkiezingscampagne met zijn groot moreel gezag de regering zou bekritiseren. Kennelijk wil Vinoba Bhave zich buiten de politieke strijd houden. Zierikzee "t Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; %26. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Woensdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis. 17.30 uur, nieuwjaars receptie. Donderdag 2 januari Zierikzee Vierschaar staudhuis, inluiding Mo numentenjaar en receptie, 19.15 uur. Zaterdag 4 januari Ronesse Het Trefpunt, 16.00-19.00 uur, nieuwjaarsbegroeting Herv. gemeen te. Maandag 6 januari Zierikzee Mondragon, afd. Schouwen Plalte- landsvrouwenbond. 15.30 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZUIDLAREN. In Zuidlaren heeft op de avond van eerste kerstdag een felle brand een pension aan de Es- weg grotendeels verwoest. UTRECHT. „Het is een schanda- nog 8.000 woningzoekenden zijn, ter- lige zaak dat er enerzijds in Utrecht wijl de bouwmaterialen zich opsta pelen en anderzijds honderden bouw vakkers zonder werk zitten". Dal zei de Utrechtse wethouder van sociale zaken en volkshuisvesting, mr. A. J. Bransen, toen hij een delegatie ont ving van het Utrechtse Actiecomité Werklozen. DEN HAAG. In 66 procent van de Nederlandse huizen staat een kerst boom. Dit blijkt uit een Nipo-enquê- te over Kerstmis en Sinterklaas. In Neder-land staan in totaal 2,6 miljoen huizen. ROTTERDAM. De rechtbank in Rotterdam heeft de zendapparatuur van de Mebo 2 verberud verklaard. De eigenaars krijgen hiervoor een geldelijke tegemoetkoming van f 350.000. Het schip wordt terugge geven. Volgens de eigenaars heeft de zender een waarde, die ligt tussen de f 500.000 en f 1 miljoen. DEN HAAG. De Britse animo voor beleggingen in de vastgoedsek- tor op het Europese continent is dit jaar aanzienlijk gedaald, aldus het jaarverslag van een van de grote Britse makelaarsfirma's, die in ons land werkzaam is, Richard Ellis 'b.v. METEREN. Een felle brand heeft het woonhuis van de familie Van It- terson in het Gelderse Meteren ge- heel in de as gelegd. De brand werd ontdekt toen mevrouw Van Itterson haar drie kinderen naar bed wilde brengen. VIANEN. De Jong's Machinefa briek b.v. in Vianen heeft voor een waarde van negen miljoen guldens orders ontvangen uit Afrika. Mid- dén-Oosten en Azië, waardoor hel aantal arbeidsplaatsen met 30 u 40 kan worden uitgebreid. UTRECHT. De centrale direktie van Nederhorst in Gorkum wil het filiaal Nederhorst Staalkonstrukties in Eindhoven (138 werknemers) op 1 juni 1975 gaan sluiten, zo is aan de vakbonden en de ondernemings raad meegedeeld. ROTTERDAM. Het Rijn-Schelde- Verolme concern heeft van de Pro vinciale Noord-Brabantse Electrici- teits Maatschappij de intentieverkla- rign ontvangen voor een opdracht ter waarde van f 230 miljoen. Het betreft de bouw van de achtste een heid van de Amer centrale in Geer- truidenberg. ROTTERDAM. Als gevolg van de heersende wereldrecessie zijn de ak- tiviteiten in de Rotterdamse haven de afgelopen maanden teruggelopen. Met name in de stukgoedoverslag is sprake van stagnatie in de groei. DEN HAAG. Een onderzoek van de vereniging Eigen Huis heeft aan getoond, zo blijkt uit het blad van deze vereniging, dat per gemeente de onroerend-goedbelast.ing honderden guldens per jaar kan verschillen voor woningen van dezelfde waarde. EINDHOVEN. De gemeentepolitie in Eindhoven heeft een man en een vrouw aangehouden, die in het be zit waren van 11 gram heroïne, ter waarde van 1500 gulden. De ver dachten, J. van R. (35) en mejuf frouw M. U. (21), beiden uit eindho ven afkomstig, zijn ingesloten. uit hol buitenland PRETORIA. Guerrillastrijders hebben vier leden van het Zuidafri- kaanse politiedetachement in Rhode- sie gedood, zo is officieel in Pretoria meegedeeld. Een vijfde is gewond en wordt vermist. CAIRO. Maarschalk Achmed Is mail Ali, opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, is in Cai ro overleden, zo is woensdagmiddag bekendgemaakt in een communiqué van het bureau van de Egyptische president. LISSABON. Ter gelegenheid van kerstmis zijn in Portugal elf gevan genen uit de Caxias-gevangenis vrijgelaten. Zij zaten daar sinds 28 september op beschuldiging van een rechtse samenzwering en waren ge arresteerd na een door de „zwijgen de meerderheid" georganiseerde be toging van sympathie voor generaal Spinola. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 28 en zondag 29 december Dokter VV. Bonlkes, Zierikzee. tel. (01110) 2280. neemt, waar voor dokter Van Geer. dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevaffen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokier H. J. Simons; Renesse tel. *01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zr W. C. Steulel. Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oosterland, telefoon (01114)-1876, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, lel. (011101-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.3(1 uur on van 16.30-17.30 uur. Ou zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Tel. (01110) 2670 Hieronder vindt u onze suggesties voor oen gezellige oudejnnrs- viering thuis. Deze gerechten worden u zonder extra kosten aan huis bezorgd. Russische eierenpor persoon f 7,50 Huzarensaladeper persoon f 7,50 Garnalensaladeper persoon f 12,50 Gevarieerde hors d'ocuvrcper persoon l' 15, (alle salades zijn inclusief toast en boter) Appelbeignetsper stuk f 0,60 Ananasbcignctsper stuk I 0,75 Om onze medewerkers in de gelegenheid te stellen de oudejaars avond thuis tc vieren, verzoeken wij u uw bestelling vroegtijdig op tc geven (uiterlijk oudejaarsdag 14.00 uur). Wij danken u hier voor bij voorbaat. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Advertentie DE BIOSCOOP CONCERTZAAL ZIERIKZEE Tweede kerstdag en zaterdag- en zondagavond 8.00 uur: SEAN CONNORY als geheim agent 007 in JAMES BOND Toegang 14 jaar BOUDA, 25-12. Drie mensen zijn in de nacht van dinsdag op woens dag om het leven gekomen, toen hun auto in Gouda te water raakte. Het zijn de 29-jarige Marokkaan Mo hammed Berrahal, zijn 26-jarige landgenoot Mohammed Hassan Qua- habi en de 36-jarige Spanjaard Jose Botella Abad, allen uit Gouda. De auto heeft vermoedelijk een bescherm'b'and rond een boom ge raakt, waardoor hij begon te slinge ren en de ongeveer drieenneenhalve meter lager gelegen Gouwe indook. Duikers van de brandweer zijn er niet meer in geslaagd de deuren van de auto onder water open te krijgen. Moeder omgekomen en kind gewond bij een botsing' UTRECHT. 26-12. Bij een botsing tussen twee auto's op de Oude Gracht in Utrecht is dinsdagavond om 23.00 uur de 40-jarige mevrouw E. D. van der Hoeven-Ewald om het leven gekomen. Zij was de moeder van drie kinderen. Twee van hen zaten bij haar in de auto. één raakte bij het ongeluk gewond. Mevrouw Van der Hoeven reed te gen een van links komende auto. Na nog enkele geparkeerde auto's te hebben geraakt, kwamen de lotaal vernielde wagens tol stilstand. DODELIJKE ONGELUKKEN HILVARENBEEK. De negentien jarige mej. M. J. J. van Helvoirt uit Boxtel is op de Eerste Kerstdag om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed op do kruising Tilburgseweg-Westerdijkseslrnat in Hilvarenbeék geen voorrang kreeg van een andere auto. Onderweg naar het ziekenhuis overleed zij aan de verwondingen, opgelopen bij deze botsing. BEST. De zeventienjarige Marti- nus van Boxtel uit Best is donder dagmiddag met zijn bromfiets ver ongelukt toen hij. aldus de politie, go onvoorrang gaf aan een perso nenauto op de kruising Karei Bor- manlaan-prof. Tit us Brnndsmalann in Best. ECHT. In Echt werd Tweede Kerstdag de 56-jarige G. H. Ver- straeten uit die plaats met zijn bromfiets geschept op do rijksweg zuid toen hij geen voorrang gaf aan een personenauto. Hij overleed ter plaatse,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2