MYSTERIE IN MEINESWIJK Giscard toont talent bij het zuiveren van de relatie met V.S. STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WERELD VENSTER I.R.A. kondigt kerstbestand af De relatie tussen Frankrijk en de VS is ten tijde van president De Gaulle systematisch bekoeld en het is .één erfenis van hel Gaullisme waar Frankrijk noch de VS ooit zijn afgeraakt. In vele gevallen was de tegenstelling tussen de twee landen eigenlijk niet toe te schrijven aan enig zakelijk argument - het was meer de sfeer die al zo lang had be staan dat het gewoon een traditie werd dat, als de VS iets wou, Parijs voor zijn fatsoen een andere weg moest wijzen en bewandelen. Zo mag men natuurlijk niet ieder Parijs' standpunt dat van het Wash- ingtonse afwijkt verklaren: de twee landen hebben niet dezelfde belan gen en derhalve ook niet steeds de zelfde opinies. Zolang dit op reële wijze wederzijds wordt beleefd is daar ook weinig tegen. Het lastige van de laatste jaren was echter, dat de dwarsheden over een weer meer emotioneel waren dan op werkelijk heid steunden. Als - zoals blijkt - de ontmoeting tussen de presidenten Ford en Giscard hieraan een einde heeft gemaakt, kan dit zonder meer als het belangrijkste resultaat gezien worden. De rest is dan niet meer dan een elegante verpakking. Als bijwagen beschouwd Een verpakking, die vooral voor de Fransen nodig lijkt. Om op het punt van de energiepolitiek - het voornaamste eil urgenste punt van wrijving tussen de twee landen - tot een overeenstemming te komen moesten uiteraard kompromissen ge sloten worden. In Washington is men dit gewend en ziet er ook niet bepaald iets in dat als prestige-ver- lies gezien wordt. Anders is de sfeer in Parijs, waar het emotioneel gewoonte is geworden iedere konses sie aan een ander te zien als een schadepost en iedere konsessie die men losbrandt als een glorieuze overwinning van de Franse diplo matie. Het is een neiging waarmee Gis card terdege rekening heeft te hou den. Men moet niet vergeten dat hij juist in de kring van de orthodoxe Gaullisten nog altijd bitter gehaat wordt. Immers: hij kwam als minis ter van De Gaulle en Pompidou te gen aller wensen en eisen in als kan didaat naar voren. Hij, de vertegen woordiger van een kleine partij, die altijd alleen was beschouwd als een bijwagen van de Gaullisten. Het be tekent ook dat men hem wel moest aksepteren, d.w.z. hem van een ka binet'voorzien en in het parlement zoveel mogelijk steunen, maar men voelt zich in het hart toch eigenlijk gechanteerd door een verraderlijke schurk. Bovendien is de parlementaire po sitie, behalve door deze onbemind heid in de regeringskring, voor de president ook zwak omdat hij getals matig ook een veel smallere basis heeft dan De Gaulle of Pompidou ooit hadden, maar daarentegen wel een sterkere en vooral veel zelfbe wustere oppositie van links. Rekent DUBLIN, 21-12. Het voorlopige Ierse republikeinse leger (IRA) heeft in Dublin een kerstbestand afgekon digd in zün guerilla tegen het Britse bestuur in Noord-Ierland, zo heeft het voorlichtingsbureau van het IRA in de Ierse hoofdstad bekendgemaakt Het bestand loopt van middernacht op zondag tot middernacht op 2 ja nuari en het zal door alle IRA-leden in Noord-Ierland en Engeland in acht worden genomen. ZIERIKZEE. Leerlingen van de J. W. v. d. Doel-school brachten een kerstspel voor de bewoners van Rusthuis „Irene". Het spel viel in de smaak bij de bejaarden: ook een koortje van leerlingen liet zich ho ren. men daarbij dat de algemene ekono- mische teruggang Frankrijk zeker niet het lichtst raakte, dan kan men niet anders dan konstateren dat de ze Giscard zich eenvoudig van alles niet kan permitteren wat zijn voor gangers nog wel konden. En met hen wil men hem vergelijken. Een zo hoog nodig zuiveren van de atmosfeer met de VS is daarom een ontzettend moeilijke opgave voor hem want, is de oppositie al over het algemeen niet erg pro- Amerikaans, in zijn eigen gelederen heerst sterk de neiging de kwaliteit van de president af te meten aan de mate waarin hij de traditie voortzet om de VS te treiteren. Het schijnt dat Giscard deze opgave met talent heeft verwezenlijkt. OOSTERLAND Kerstnachtdienst Op dinsdagavond 24 december a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een keistnachtdienst worden gehouden onder leiding van ds. M. C. van der Meer. Medewex-king aan deze dienst zal worden vex-leend door het kerk koor „Bx'uinisse-Oosterland". De dienst vangt aan om 's avonds half elf. Kerstviering openbare kleuterschool De openbare kleutex'school alhiex-, hoofdleidster mevr. J. van Westen van Dongen, die gevestigd is in eni ge lokalen van de voomialige lagere school aan de Groene Poort, heeft op vrijdagmorgen het kerstfeest ge- vierd in het lokaal van de school. Een mooie, door de kleuters zelf op getuigde kei'stboom schiep een ge zellige sfeer. Nadat de kindex-en kaax-sjes hadden geplaatst op de ta feltjes, wex'den door de hoofdleidster kerstplaten gedraaid, door de kinde- ren meegebx-acht. Zij vex-telde hierna een kerstvex-haal, gevolgd door traktatie van de leer lingen. Verder werden nog tal van spelletjes gedaan, zodat deze feest viering om was eer men er erg in had. Het was vbor de kindex*en een fijn kerstfeest. KERKWERVE Kerstviering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 18 december vierde de - afdeling Kcrkwerve van de N.C.V.B. - samen met de Hervormde Vrouwenvereniging - het kerstfeest. De presidente van de H.V.V, mevr. Wessels-Vex-heije leidde het eex-ste gedeelte van deze kex-stavond. Zij heette alle aanwezigen welkom. Ge zongen werd Ps. 98 1, waarna de presidente voorging in gebed. Ver der werd een kerstliturgie gevolgd, bestaande uit het lezen van enkele bijbelgedeelten, afgewisseld met sa menzang en gedichten door leden van beide vex-enigingen. Voor de orgelbegeleiding zox-gde mevr. Boot. Een meditatie over het kexstevange- lie hield mevr. Wessels. Na de pauze las mevr. Kristelijn-Hagestein een kerstverhaal: „De postbode". Mevr. Viergevex-, presidente van de NCVB sprak woorden van dank tot allen, die op een of andei-e wijze aan deze avond hadden medegewerkt. Na het zingen van Gez. 296, werd geëindigd met dankgebed. De presidente wens te de aanwezigen goede kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. BRUINISSE Jong en oud vierden kerstfeest in „In 't Opper" De Chr. Nijverheidsschool voor meisjes houdt al vele jax-en haar kerstviering. Het nieuwe deze keer was, dat men deze hield in het be jaardenverzorgingstehuis „In 't Op per" te Bruinisse. De meisjes aan het begin van het leven, de bejaar den aan het einde daarvan en toch één, omdat Christus immers voor allen, voor jong en oud op aax-de kwam. Daarvan werd dan ook ge zongen in de gebruikte liturgie waar bij schriftgedeelten gelezen werden, gedichten werden gezegd, waarbij vooral gezongen werd, soms ook in beurtzang ouderen en jongeren sa men. De leerlingen kwamen niet met lege handen; allen hadden ze iets bij zich om in een kamertje in het rust huis achter te laten. De samenkomst die met gebed was geopend, werd ook met dankgebed gesloten. De schoolkranten Zowel de Chr. Basisschool als de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse kennen hun schoolkran ten. De kex-stnummers van beide organen waarvan de ki*ant van de basisschool „Bru-taal" heet en dat van de nijverheidschool „De Kla roen", zijn goed verzorgd en het zijn vooral de leerlingen die hun hart luchten of die aan het woord komen en zo hoort het natuuxdijk ook in een schoolki'ant. In bVhde kei'stnummex's, het afscheid van burgemeester Hok ken en andere het schoolleven ra kende px'oblemen. Koren geven zangavond Het Chr. Gemengd koor „Sursum Corda" uit Dirksland en het Chr. Gemengd koor „Zingt met Aan dacht" te Bruinisse, beide onder leiding van de dirigent K. het Jonk uit Melissant zullen donderdagavond 26 december een uitvoering geven in de Gereformeerde Kerk te Brui- nisse. Organist is de heer Piet West hoeve. De meditatie zal hierbij wor den gehouden door ds. D. Goud zwaard te Bruinisse. Het is de eerste keer dat het Bruinisser koor in het openbaar op treedt onder leiding van de nieuwe dirigent. Verwacht mag worden dat in samenwex-king met het Dirksland- se koor een goede uitvoering zal worden gegeven, omdat op Goeree- Overflakkee de zang nog druk wordt beoefend en men daax** over goede kx-achten beschikt. Flitsen uit het buitenland NICOSIA. Vijf maanden na de vij andelijkheden op Cyprus zijn er nog steeds 3000 vermisten. Dit blijkt uit een rapport van V.N.-secretaris- generaal Waldheim die zich baseert op officiële statistieken. MINNEAPOLIS, MINNESOTA. Di'ie zwaargewapende mannen die in een supermarkt in Minneapolis in de Amerikaanse staat Minniesota ruim 38 mensen hadden gegijzeld, hebben zich ovex-gegeven aan de politie. HOUSTON. Met het oog op de Amerikaans-Russische ruimtevlucht medio 1975, zijn het ruimtevaartcen- truirx te Houston in de Amerikaanse staat Texas en het Russische ruimte vaartcentrum Kalinin, 60 km ten noox-den van Moskou, woensdag be gonnen met communicatieproeven. MADRID. Bij een gevecht tussen Spaanse militairen en opstandelin gen in de Spaanse Sahara bij Titariti in de omgeving van de grens met Mauretanië zjjn donderdagochtend 11 doden gevallen, zo meldt het Spaan se persbureau Cifra. STUTTGART. De regering van de Westduitse deelstaat Baden-Wüi-t- temberg heeft het opnemen van vijf Chileense oud-ministers en 10 andex-e hoge functionarissen van de regering Allende van de hand gewezen. BEIROET/JERUZALEM. Palestijn se guerillastrijdcrs hebben zondag in de buurt van Jeruzalem een bom aanslag op een Israëlische autobus met buitenlandse toeristen gepleegd. Bij de explosie werd een 16-jarig Amerikaans meisje gewond. OTTAWA. Een Canadees mili tair vliegtuig in dienst van de Ver enigde Naties, dat in augustus in Sy rië neerstortte en waarbij negen mensenlevens verloren gingen, werd getroffen door raketten van Russi sche makelij, aldus de conclusie, die vervait is in een rapport van het Ca nadese ministei*ie van defensie en in een rapport van de Vex-enigde Naties HONGKONG. Ten zuiden van Hongkong is zaterdag het Panamese schip Bcncfina van 6.000 ton ver gaan. Van de 38 opvarenden worden er 21 vermist, zo is officieel in Hong kong meegedeeld. ATHENE. Het Atheense dagblad „Kathlmerinl" meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat de Griekse reder A. Onassis ernstig ziek is en dat zijn leven in gevaar zou zijn. SEOEL. Moen Se-Kwang, de in Japan woonachtige Koreaan die in augustus de vrouw van de Zuidko- reaanse president Park Tsjoeng-Hee doodschoot, is vrijdag geëxecuteerd. Drie dagen geleden had het opperste gerechtshof in Seoel de doodstraf tegen hem bevestigd. HANNOVER. De Nederlander Ro land Augustin, die voor de Baader- Meinhofgroep passen vervalst heeft en van poging tot moord in Hanno ver gevangen zit, krijgt van de rechtbank meer bewegingsvrijheid. TEL AVIV. Israël heeft twee vrouwen vrijgelaten die in 1971 wa ren veroordeeld wegens het binnen smokkelen van wapens voor sabota ge door Arabieren. Ze zijn op een vliegtuig met bestemming Parijs ge zet. WASHINGTON. Na vele maanden 'van gedegen onderzoek is Nelson Rockefeller dondei'dag officieel be noemd tot vice-president van Ame rika. Het Huis van Afgevaai'digden gaf uiteindelijk zijn goedkeuring aan de benoeming. In een eex-der stadium had ook de Senaat dit al gedaan. TEL AVIV. Ongeveer 200 ouders van in de oktobex-oorlog van vorig jaar gesneuvelde Israëlische militai ren hebben weten te verhinderen dat de oud-minister van defensie, gene raal Mosje Dayan, aan de Bar-Ilan universiteit in Tel Aviv een lezing zou houden over de betrekkingen tussen Isx*aël en de Arabieren. BAMAKO. Tenminste twintig mensen zijn om het leven gekomen bij een trein ontsporing, die zich heeft voox-gedaan in het hart van de hoofdstad van Mali, Bamako. Acht tien mensen werden gewond toen de ti'ein van Kita naar Bamako uit de rails liep. MOSKOU. In de Sowjetrepubliek Turkmenie zijn 167 vrouwen die tien of meer kinderen hebben gekregen, ondex-scheiden met de titel „moedex-- heldin van de Sowjet-Unie". Het is meegedeeld door het dagblad Toerk- menskaja Iskr'a, dat vrijdag Moskou bereikte. PARIJS. President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft vrij dag in een vraaggesprek voor de te levisie eens te meer bevestigd dat zjjn land niet van plan is terug te keren in de geïntegreerde Navo- strijdkrachten. JOHANNESBURG. Bij een ver keersongeluk in de buurt van Sterkstx-oom in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie zijn 34 Afrikaanse spoorwerkex-s om het leven gekomen. De vrachtauto met de spoorwerkers raakte op een bergpasweg van het wegdek af en stortte van een talud. ADDIS ABEBA. Ethiopië zal zeer spoedig een socialistisch regiem hebben. Dit heeft de voorlopige mi litaire raad bekendgemaakt. ROME. Bij een omvangrijke aktie van de Italiaanse politie ter bestrij ding van de misdaad in Zuid-Italië zijn tussen woensdag en vrijdag 513 pex*sonen geaxTesteei-d. 257 van hen waren alleexi al op vrijdag op heter daad betx-apt. De politie nam 464 vuux-wapens in beslag en „archeolo- gisch materiaal van ontschatbax-e waarde". Nadere details werden niet bekend. WASHINGTON. Uit een ondex'zoek van een gemengde commisie van Huis en Senaat in de Verenigde Sta ten is gebleken dat tien Amerikaanse industriële reuzen het afgelopen jaar geen belasting hebben betaald, hoe wel hun omzet bijna een miljard dol lar bedroeg. KOPENHAGEN. Op IJsland heeft een lawine aan drie mensen het le ven gekost. Twaalf worden nog ver mist. Wat biedt de BEELDBUIS MAANDAG 23 DECEMBER NED. 1: Omdat de jeugd geniet van de kerstvakantie, zijn er deze week ook verschillende middag-uit zendingen. Vanmiddag brengt de TROS tussen twee en vier uur een film over vogels, een avontuurlijk filmpje over dappere mannen en de speelfilm Curly Top 1033, waarin de aktrice Shirley Temple als zeer jong sterretje te zien is. De TROS ver zorgd ook het avondprogramma. Be gonnen wordt met een aflevering van Arpad, de zigeuner. Arpad. neemt het moedige besluit zelf zijn geliefde te bevrijden. Ook voor het journaal Het zal je kind maar we zen. Frank brengt weer eens een be zoek aan het arbeidsburo, waar zo juist een nieuwe direkteur is aan gesteld. Deze gelooft niet dal Frank voor geen enkel baantje geschikt is. Hij sluit zelfs een weddenschap af. Na het journaal volgt de kwis Alles of niets waarin het weer zal span nen. Heel ander soort vermaak is de serie FBI, waarvan weer een afleve ring volgt. De FBI zet zich op het spoor van een huurmoordenaar, die in opdracht werkt van een multimil jonair. Tot slot kan men nog kijken naar de aktualiteitenuitzending Ak- tua TV! NED. II: Twee amusante onder delen in het vooravond-programma van de NCRV. Eerst wordt het spel letje Zo vader, zo zoon gespeeld. Daarna heeft journaliste Doris Day weer eens een romance en dit keer met een knappe piloot. Na het jour naal een blik in de misdadige wereld met een aflevering van Kojak. Het typische uiterlijk van inspekteur Kojak (Telly Savalas) levert hem menige aanbieding op. Ook de rol van Kojak heeft de akteur er min of meer aan te danken. Vanavond wordt hij in kennis gesteld dat er een overval zal worden gepleegd, waarbij een half miljoen te verdie nen is. Waar en op welk tijdstip die overal zal plaats vinden verteld de tipgever echter niet. Kwart voor ne gen is het tijd voor de vijfde mini voetbal-show. In de Rotterdamse Ahoyhal treden vanavond een Belgi sche formatie en het Nationaal Mi litair team tegen elkaar. Nog twee programma's resteren daarna, voor de Stichting Symbiose komt. Een do- kumentaire over de pianist Arthur Rubinstein en de rubriek Ander Nieuws, ditmaal gewijd aan de ver ontrusting en de vernieuwing in de kerk. MAANDAG 23 DECEMBER NED. I: 14.00 De vogels in de tuin 14.25 Als de mens wil vliegen; 14.35 Krullékopje; 18.45 Paulus de boska bouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Arpad; 19.25 Het zal je kind maar wezen; 20.00 Journaal; 20.20 Alles of niets: 21.20 F.B.I.; 22.10 Aktua tv; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zo va der, zo zoon; 19.30 Doris Day; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Mini voetbal-show; 21.50 Arthur Rubin stein; 22.30 Ander nieuws; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. DINSDAG 24 DECEMBER NED. I: Evenals gisteren is er ook vandaag weer een middaguit zending. Tussen twee en vier uur brengt de NCRV het tv-spel Tobias en de Engel, een verhaal over een ezeltje en een uitzending van De Kijkdoos, het gevarieerde kinder magazine. Tussen zevert en acht uur tracht de NCRV de kijkers te amu seren met Black Beauty en Twee kamp. In Tweekamp teams van de Dr. Nassauschool uit Assen en hel Cartesius Lyceum uit Amsterdam. Na het journaal van acht uur volgt kerstmuziek in uw straatje. Een keur van artiesten in het muziek st raatje o.a.: Mieke Telkamp, Marco Bakker, Vera Lynn en Caroline van Hemert. Om tien voor half tien volgt een tv-spel getiteld Achter in de Molukken. Een scheepsarts wordt aan land van het voormalige Neder- lands-Indië geroepen om te assiste ren bij een bevalling. Omdat de bevalling moeilijk verloopt moet de/ arts kiezen tussen: blijven bij moeder en haar kind of met hei schip mee gaan. Hij kiest voor het eerste. Aan boord van het schip ver oorzaakt dit de nodige onrust. Tot aan het moment van het laatste nieuws heeft de NCRV nog 25 mi nuten beschikbaar die besteed wor den aan een filmportret van Eva den Hartog, of/icier van het Leger des Heils in het rampgebied van Bangla Desh. Tussen elf en twaalf uur brengt het IKOR een kerstnachtvie ring vanuit de Oude Kerk te Am sterdam. NED. II: Op de vooravond van hel kerstfeest een luchtig programma op de buis. De VPRO begint met Beer tje Colargol. Daarna volgt Van Oe- kels Discotheek, waarin het duo Bol land en Bolland, de groepen Octopus en The Hammer. Na het journaal volgen de Berichten uit de samen leving, waarna er weer te genieten valt van de avonturen in the family. In AU in the family wordt Archie uitgenodigd op het verlovingsfeest van een gekleurde buurjongen. Ar chie krijgt de schrik van zijn leven als hij ziet dal het uitverkoren meis je een blanke is. Tussen tien en elf uur heeft de kijker de gelegenheid kennis ie maken met De wereld van Peggy Lee. Peggy Lee is wel bekend om haar nummers Is that all there is en Lover. Men ziet haar vanavond o.a. tijdens de voorbereidingen van een nieuwe show. Om tien uur neemt de EO het roer van de VPRO over. De vijf kwartier die deze om roep heeft te vullen bieden het tv- publiek een kerstconcert vanuit De Doelen in Rotterdam. Na het laat ste nieuws begint een KRO-uitzen- ding. Een reportage van de opening van het Heilig jaar tijdens een plechtigheid in Rome. DINSDAG 24 DECEMBER NED. I: 14.00 Tobias en de Engel: 14.50 Het ezeltje: 15.15 Kijkdoos; 1S.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws19.05 Black Beauty; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal: 20.20 Kerstmuziek in uw straatje; 21.20 Achter in de Molukken; 22.25 On danks alle twijfel; 22.50 Journaal; 23.00 Kerstnacht viering. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol: 19.20 Van Oekel; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family, 21.00 De wereld van Peggy Lee; 22.00 Doelenconcert 1974; 23.15 Journaal; 23.25 Opening van hel heilig jaar. mk 15 Daarover staat in liet hele dossier niets te vinden. f Gei't haalt een boekje uit zijn zak en maakt aantekeningen. Verder is daar een verklaring van ene me neer Ch. d'Astaing, ook al rijksamb tenaar, net als die Grotema, maar aan een ander ministerie. Deze me neer verklaart, dat bij zijn weten de heer Wil ts helemaal geen huisvriend was van de familie Grotema, inte gendeel. Hooi werf leest ook deze verklaring, die meneer d'Astaing te genover rechei'cheur Van Esperen heeft afgelegd. „In een gesprek met Luus, zijn vrouw, attendeerde deze na de begrafenis van haar man me op hel feit. dat de heer Wirts een grote krans had gezonden. Ze zei zo ongeveer tegen me: Heb je het ding gezien? Ik heb hem laten weghalen van het graf. Die huichelaar was he lemaal geen vriend van Wim, laat staan van mij: ik kan hem niet luch ten of zien. En ik ben ervan over tuigd. dat Wim een zekere vrees voor hem had. Om welke reden dan ook." Hooi werf leest nog eens de verkla ring van Wirts door en deze noemt zich inderdaad een huisvriend van dc Grotema's. En hopft 't over een briljantje, dat hij zijn vriend Grote ma beloofd had, maar vergat mee te nemen. Dat briljantje heeft hij, nadat Grotema hem thuisgebracht had, aan de man gegeven. Als ver laat verjaardagsgesschenk voor zijn vrouw. Maar in dc verklaring van mevrouw Grotema staat: „Ik maak te mc bezorgd, toen mijn man zei, dat Ixij Wirts nog even naar huis bracht. Ik adviseerde hem 't niet te doen. oindat hij had gedronken. Ik zei: Waarom bel je geen taxi voor hem? Mijn man antwoordde: Wirts heeft nog iets thuis voor mc. dat ik morgen nodig heb; hij vei-gat 't mee te nemen. Ik zei nog: Goed, maar maar doe alsjeblieft voorzichtig, waarop mijn man antwoordde: Ze ker; hij is me geen ongeluk waard." Dat zijn dus twee tegenstrijdige ver klaringen, dacht Hoolwerf en maak te opnieuw een paar aantekeningen. Terwijl hij een sigaret opsteekt en nadenkt, herinnert hij zich het grote hoekhuis, waar Grotema woonde. Een kapitaal herenhuis. Enkel aan belastingen ben je een groot bedrag kwijt. Zijn er in deze tijd werkelijk nog mensen, die zulke huizen kun nen bewonen èn onderhouden? Laat zoiets eens van buiten opschilderen; dat alleen al kost je een klein kapi taaltje. En de koopsom van dit huis was zeker anderhalve ton, als het niet meer is in deze tijd. Zijn de sa larissen van hogere rijksambtenaren zo hoog, dat ze dit allemaal kunnen bekostigen? Die Gx-otema moet dan toch wel een hele piet geweest zijn om zoiets te kunnen bewonen. Èn daarbij nog feestjse geven, die ook wel een aardige cent zullen kosten. Als Hoolwerf een dik uur later het dossier heeft dichtgeklapt en op nieuw een sigaret rookt, voor zich uit turend, komt Van Esperen naar hem toe. „En? Ben je er nog wat wijzer uit geworden?" De aangesprokene moet even xxit zijn 'gcdachtenwcrcld ovei'schakelen naar dc realiteit. Hij kijkt zijn kollc- ga aan. die lachend bij hem staat en een sigaret draait. Gert denkt na, voor hij antwoord: „Een paar klei nigheden heb ik aangetekend: mis schien vond jij ze niet belangrijk meer, want ik neem aan, dat je het zelf ook wel opgemerkt zult heb ben." Van Esperen wordt nieuwsgierig. Met zijn voet trekt hij een stoel bij door F. VAN FALCKENOORT en gaat zitten. „En wat behelzen die kleinigheden?" Zijn Dorringse kollega kijkt even in het aantekenboekje. „Die wagen van meneer Wirts bijvoorbeeld." Van Esperen denkt na. Is er spra ke geweest van een auto van die meneer? Hij kan het zich niet meer herinneren. Intussen heeft hij al weer andere zaken behandeld, dus je vergeet bepaalde details, die mis- sch'en nauwelijks van betekenis zijn. Gert knikt. „De man kreeg een lift van zijn overbuurman, dokter Veenendaal." Hij slaat het dossier weer open en bekijkt dc desbetref fende verklaringen. „Met als veront schuldiging. dat zijn wagen defekt was. Hij kon er in ieder geval niet mee rijden van Stompburg naar Meineswijk, nietwaar? Grotema brengt hem na afloop van het feest thuis. Maar om half zeven dc vol gende morgen rijdt die meneer Wirts weg in zijn wagen. Naar Brussel. Hier klopt ergens iets niet, he?" Van Esperen smoor! een vloek. „Verrek, Gert. dat heb ik over 't hoofd gezien." „Misschien betekent het niets," vergoeilijkt dc ander. „Hij kan in tussen gerepareerd zijn. nietwaar? Verder de verklaring van meneer Wirts, dal hij een huisvriend is van dc Grotema's en daartegenover de verklaring van mevrouw Grotema tegenover die dokter d'Astaing, dat Wirts helemaal geen vriend van hel echtpaar Grotema is. De weduwe liet immers de krans van Wirts van het graf halen? Wie spreekt er eigenlijk de waarheid en wie liegt er?" Van Esperen knikt een paar keer. „Is me evenmin opgevallen. (wordt vervolgd) V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4