Lawines eisen hoge tol in Oostenrijk en IJsland „Grote onzekerheden en zorgen in vele Nederlandse gezinnen" Vliegtuigongeluk in Venezuela In horeca omzet MONDRAGON 16 procent lager Raad E.E.G. aan Nederland: „eet meer boter" AGENDA KITZBUHEL, 22-12. Een van de ergste lawinerampeu in de Oostenrijkse geschiedenis heeft zaterdag negen skiërs liet leven gekost. Volgens de politie luidden er geen slachtoffers hoeven te zijn als de skiërs de waar schuwingsvlaggen voor lawinegevaar niet genegeerd zonden hebben. By het ongeluk zijn vyf West duitsers en vier Oostenrijkers om gekomen. Zy werden meegesleurd door sneeuwmassa's die van de Steinbergkogel. een van de populair ste wintersportgebieden op de Hah- nenkamm. omlaag denderden. De hellingen daar staan bekend als ui terst gevaarlijk in het vroege ski seizoen en vooral by temperaturen boven het vriespunt. Een eommissie onderzoekt nu of de waarschuwingstekens op de Stein bergkogel duidelijk genoeg waren aangebracht. Meer dan driehonderd mensen hebben met speciaal voor het speu ren naar onder sneeuw bedolven slachtoffers de hele nacht naar ver misten gezocht. In de loop van zon dagochtend werd de laatste gevon den. Volgens de politie zijn in de afge lopen jaren de meeste ongelukken gebeurd doordat skiërs de waarschu wingen voor lawinegevaar negeerden In de afgelopen twintig jaar zijn in Oostenrijk 674 mensen door lawines om het leven gekomen, van wie 64 procent Westduitsers. 16 procent andere buitenlanders en de rest Oos tenrijkers. De ergste ramp deed zich voor in 1954 toen in de provincie Vorarlberg bij in totaal 32 lawines tachtig do den vielen. Ramp op IJsland KOPENHAGEN. De 800 meter brede sneeuwlawine die vrijdag het centrum van de IJslandse havenstad Neskaupstadur trof, heeft vermoede lijk twaalf slachtoffers geëist. Tot dusver zijn tien lijken geborgen en zondag werd nog naar twee vermis ten gezocht. Nederland neemt wintervakantie DEN HAAG - UTRECHT - SCHIP- HOL. 21-12. De uittocht van Neder landers, die gedurende de kerstdagen en de jaarwisseling elders hun vakantie gaan doorbrengen is vrijdag in alle hevigheid losgebarsten. Volgens ANRV-voorzitter C. van Zwijndregt zullen de komende dagen 120.000-150.000 mensen op pad gaan. Ongeveer de helft daarvan gaat per trein - met inbegrip van de interna tionale reisbureautreinen - naar de wintersportgebieden (Oostenrijk, Zwitserland. Italië, Frankrijk en Zuid-Duitsland). De heer Van Zwijndregt schat, dat er circa vier procent meer treinreizigers zijn dan vorig jaar. Per vliegtuig en per auto zullen ook vele tienduizenden Nederlanders naar hun vakantieoord gaan. Ver wacht wordt, dat er ook in eigen land een flinke volksverhuizing zal zijn als gevolg van familiebezoek. De volgende week zijn veel bedrijven gesloten en velen maken daarvan ge bruik om er wat dagen tussenuit te gaan. BILTHOVEN. De Nederlandse Spoorwegen hebben op de stations Bilthoven, Nunspeet en Ermelo een z.g.n. fietsenkluis geplaatst. De proej is bedoeld om te zien of men op deze manier de service aan hét publiek kan verhogen en tegelijkertijd de kosten kan drukken. Voor twee kwartjes per dag kan de treinreizi ger zijn fiets veilig en droog achter laten. zoals op' de foto. Het. merendeel van de 1600 inwo ners van Neskaupstadur is geëvacu eerd omdat het gevaar van nieuwe lawines groot is. Redddingsploegen kunnen het gebied slechts per schip bereiken omdat het risico dat vlieg- Zeven-en-zeventig doden MATURIN. 23-12. Alle 77 inzit tenden van een DC-9 van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij Avensa zijn om het leven gekomen toen het toestel zondag ontplofte, vier minuten nadat het opgestegen was van het vliegveld van Maturin dat op 150 km ten zuidoosten van Caracas ligt. Minder passagiers op Zestienhoven ROTTERDAM, 21-12. Het passa giersvervoer op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is in de eerste tien maanden van dit jaar te ruggelopen. Het vrachtverkeer on derging een lichte daling. Ofschoon de cijfers over de laatste twee maan den nog niet bekend zijn, ziet het er naar uit dat het totale verkeer op Zestienhoven dat drie jaar geleden een hoogtepunt bereikte en sindsdien een neergaande lijn vertoont, nog niet over zijn dieptepunt heen. Tot en met oktober van dit jaar maakten 286.680 pasagiers gebruik van Zestienhoven. In dezelfde perio de vorig jaar waren dat er 381.501. 174 varkens verhongerd EINDHOVEN, 21-12. Vrijdagavond zijn in een vrijstaande schuur in Beek en Donk (N.B.) 174 dode var kens gevonden. De dieren waren van de honger omgekomen. De eigenaar van de schuur een niet getrouwde bouwvakker uit Beek en Donk is volgens de politie overspannen. In de schuur werden nog 2 levende var kens aangetroffen. Deze hadden zich kennelijk in leven weten te houden door van de kadavers te eten. tuigen ol' helikopters de metersdikke sneeuwlaag rond de stad weer in beweging zullen brengen te groot is. Alle wegen die naar het rampgebied leiden zijn door de sneeuw versperd. De slachtoffers zijn twee kinderen, twee vrouwen en zes mannen. Twee mannen worden nog vermist. Uit een lekgeraakte tank is negen honderd ton olie in de sneeuw en in zee gestroomd. De materiële schade heeft men nog niet kunnen vasstcllen. maar al leen al een vismeelfabriek, die door de lawine met de grond gelijk is ge maakt, heeft een waarde van circa dertig miljoen gulden. ln het vliegveld zaten 71 passa giers, onder wie drie kinderen, en zes bemanningsleden. Het merendeel van de passagiers was op weg naar Caracas om daar de kerstdagen door te brengen. Brokstukken van het ontplofte toestel liggen verspreid over een groot gebied bij twee berg dorpen op 13 km van Maturin. Poli tiemannen en brandweerlieden zoe ken in het bergachtige gebied nog steeds naar de lijken van de 77 slachtoffers. De DC-9 was zijn vlucht in Ciudad Bolivar begonnen en was op weg naar Caracas toen het onge luk gebeurde. ARNHEM, 21-12. „Verwacht niet dat andere EEG-landen zoveel zullen blijven betalen om de Nederlandse boter die niet in Nederland 'zelf wordt opgegeten toch aan afzet te helpen". Ingenieur P. J. Lardinois, Europees commissaris voor landbouwzaken, voortijdig uit zijn ziekbed herrezen („eigenlijk kon het nog niet helemaal maar een boer moet na een griep ook wel eens te vroeg zijn bed uit") liet deze waarschuwing in Arnhem horen in de vergadering van de Aartsdio cesane Boeren- en Tuindersbond, ABTB, de in noord en oost Neder land werkende katholieke landbouw organisatie. Met het uilgeven van honderden miljoenen rekeneenheden voor sub sidie aan de zuivelexport kan de ge- Don Uyl over hurendebat Premier Den Uyl heeft op z\jn we kelijkse persconferentie nog enkele opmerkingen gemaakt over het vo rige week in de Tweede Kamer ge houden huurdebai. Als bekend staat de regel ing een maximale verhoging van 8 procent voor, terwijl o.m. de ARP 9 procent wilde. Daar tegenover stelde de re gering het „onaanvaardbaar", het geen de kiem in zich hield van een kabinetskrisis. Premier Den Uyl nu heeft zijn verbazing uitgesproken over de harde houding van de AR, waarbij hij uiteenzette dat de 1 pro cent meer, veel meer is dan 1 pro cent. Het hangt samen met hei ka binetsbeleid en was daarom - in de ogen van de premier - een zo princi- piëel punt, dat er over die 1 procent niet te marchanderen viel. Kerstviering koninklijk huis UDDEL, 21-12. In het Veluwse plaatsje Uddel is vrijdagmiddag de traditionele kerstviering gehouden van de koninklijke familie en het personeel van paleis Soestdijk. In de Nederlandse Hervormde kerk sprak prins Bernhard een welkomstwoord en wees op de inspiratie die de echte kerstliederen hem bieden. Hij zei te waarderen dat van de nieuwe kerst liederen en liedjes die jaarlijks weer uitkomen, sommige ook in opstand komen tegen het valse sentiment. De prins verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het nieuwe op kerst ge- inspireerde liedje van de popzanger Gilbert O'Sullivan. In de kerk waren van de koninklij ke familie aanwezig de koningin en prins, prinses Beatrix en prins Claus prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhove. De koningin las het kerstevangelie voor. meenschap volgens de heer Lardinois niet zo blijven doorgaan. Nederland zal er daarom alles aan moeten doen voor kaas en boter weer een reële markt op te bouiven. De binnenlandse boterconsumptie is in ons land wel door het dieptepunt heen, maar die binnenlandse boter markt is veel te klein geworden. Boterexporteur mag Nederland uiteraard ook blijven, maar dat hij zijn boterverkopen in eigen land tot zo'n laagtepunt liet zakken wijst toch op een zwakke marktaanpak. Nu de margarine duur is geworden heeft de boter volgens de heer Lar dinois weer kansen. Prof. dr. P. Hennipman, hoogteraat' aan de Vrije Universiteit, leermees ter vlak na de tweecte wereldoorlog van de heer De Pous, heeft de uit spraak gedaan dat onze samenleving nimmer meer een werkloosheid zou aanvaarden van een omvang zoals die zich in de jaren dertig heeft voor gedaan. „Deze uitspraak is nu, bijna dertig jaar nadat ze werd gedaan, hoogst actueel", aldus de heer De Pous. Sterke verwevenheid „Het is de taak van de Sociaal- Economische Raad om, niettegen staande de vele onzekerheden over de ontwikkeling van de sociaal-eco nomische situatie in de gehete wereld bouwstenen aan te dragen voor een conjunctureel en structureel sociaal- economisch beleid dat werkgelegen heid. welvaart en welzijn veilig stelt en bevordert. Daarbij in acht nemen de dat onze economie sterk verweven is met en daarom afhankelijk is van de ekonomieën van andere landen. Deze doelstelling wordt door ons alten in deze raad onderschreven. De kernvraag is echter op welke wijze dit zal moeten gebeuren. Daartoe Is een grondige analyse van de oorzaken van de huidige si tuatie en van de wenselijke structu rele ohtwikkeling vereist. Door 1-november wet UTRECHT, 21-12. Een enquête heeft uitgewezên dat ten gevolge van de 1 novemberwet de totale om zet in de horeca niet 16 pet. is ge daald. Aan drank werd in deze be drijfstak zelfs 23 pet. minder omge zet. Oliekrisis, 1 november-wet en de algehele okonomlsche recessie tesa- men hebben het horeca-bedrijf dit jaar bijzonder zwaar getroffen, al dus drs. F. J. Nijsten, voorzitter van het bedrijfschap horeca, vrijdag tij dens een vergadering van het be drijfschap in Utrecht. Drs. Nijsten zei het bijzonder te Advertentie RESTAURANT ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2670 Om teleurstelling te voorkomen delen wij u mede dat wij belde kerstdagen voor het diner geheel bezet zijn. Wij wensen u prettige feestdagen en een heel gelukkig 1975. KORTE BERICHTEN ITT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland draagt bij na 3,9 miljoen gulden bij in de kos ten van de bouw van een ziekenhuis en de inrichting daarvan in Jaisingh- pura in India. De totale kosten van het project bedragen ruim 4,6 mil joen gulden. De bijdrage wordt ver leend via de I.C.C.O. (Interkerkelijke Coördinatie Commissie Ontwikke lingsprojecten - protestantse kerken) SCHIPHOL. De Koninklijke Ma rine heeft voor haar nieuwe oorlogs bodems bij de Rolls Royce-fabrieken in Engeland een tweede opdracht ge plaatst voor 16 gasturbinemotoren, acht van het type Olympus en acht van het type Tyne. DEN HAAG. De redactie van de Haagse Post is zeer blij met de fi nanciële steun die minister Van Doorn (CRM) heeft toegezegd aan het blad. Daarmee krijgt het blad per 1 januari a.s. de mogelijkheid om een nieuwe start te maken, aldus HP-redacteur Bert Vuijsjes desge vraagd. SLUISKIL. Besprekingen tussen de direktie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil en de vakbonden hebben ge leid tot overeenstemming over het afsluiten - per 1 april 1975 - van een ondernemings-e.a.o. voor het 1200 man tellende personeel. DEN HAAG. Premier Den Uyl vindt dat het kabinet in de nacht van donderdag op vrijdag terecht het onaanvaardbaar heeft laten horen op het voorstel van de Anti-Revolutlo- naire Tweede-Kamerfraktie om de jaarlijkse huurverhogingen niet op acht maar op negen procent te stel len. DEN HAAG. Met ingang van 16 ja nuari is tot burgemeester van Arne- muiden benoemd de heer J. de Jonge te Groot-Ammers. De heer De Jonge is 39 jaar en is hoofdcommies A ter secretarie van de gemeenten Groot- Ammers, Langerak en Nieuwpoort. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de SGP. DEN HAAG, Minister Vredeling (defensie) staat afwijzend tegen over de suggestie van de PvdA- en PPR-fraktie in de tweede kamer om by het onderzoek naar de opvol ger van de Starfighter alsnog andere vliegtuigtypen te betrekken. OUDE PEKELA. In Oude Pekela is zaterdagmorgen de 53-jarige W. Baas uit die plaats in de kartonfa briek De Kroon verongelukt. De man reed op een heftrek door een loods toen het voertuig plotseling kantel de. Het slachtoffer werd nog door de heftruck geraakt en was op slag dood. DEN HAAG. Een onbekende heeft uit een woning aan de Zoutelande- straat in Den Haag goederen ont vreemd ter waarde van f 15.000. Er werden onder meer 2 schildeijen, 1 consoleklok en 2 bonzen beeldjes ontvreemd. LEEUWARDEN. De 18-jarige tuindersknecht Joseph W. R. uit Wieringerwerf is door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. Op 5 juni van dit jaar wurgde de jongeman op het strand van Terschelling de 18-jarige verpleegster Dorothea Nijzing uit Assen. Schokeffekt alkoholwet voorbij EINDHOVEN. Het schokeffect, van de per 1 november ingevoerde alcohohvet is grotendeels voorbij. De automobilist kruipt weer rustig met een borreltje op achter het stuur. Dankzij de effectievere controleme- lhode met behulp van het blaas pijpje vallen nu wel meer mensen door de mand. Deze conclusie heeft de Eindhovense politie verbonden aan de resultaten van een nachtelij ke alcoholcontrole. Er werden toen negen processen-verbaal opgemaakt tegen rijders mot. teveel alcohol in het bloed. betreuren dat de overheid destijds met de autoloze zondag niet bereid is gebleken de horeca er bovenop te helpen door het verlenen van een schndevergoedingspremie. Waarom krijgt, de landbouw nu wel steun van do regering en kreeg do horeca des tijds niet, zo vroeg hij zich af. Hij wees erop dat men in beide sectoren niet door eigen schuld maar door externe factoren in de problemen is gekomen. „Ik wens de landbouw ol het goede toe maar ik meen te kun nen stelten dat onze bedrijfstak zwaarder Is getroffen dan de land bouw". Zierlkzee l.ange Uns. Kur»stexpo9itie, 9—12; ■42—6. Donderdag: 7—9. Maandag en /ondag gesloten. Maandag 23 decembei Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering ge meente Westerschouwen, aanvang 19.30 uur. Rusthuis „Duinoord", 19.30 uur kerstavond. Renesse ..De Ark", 20.00 uur, kerstzang. Dinsdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Volkskerstzang-avond. 20.00 uur. Haamstede Hervormde kerk. 23.00 uur, kerst- zangdienst. Burgh Hervormde kerk, 19.30 uur, kerst avondbijeenkomst Bruinisse Ger. Kerk, 22.30 uur, kerstnacht dienst. Eerste Kerstdag Renesse Kerstfeest zondagsschool, 16.00 uur. Donderdag 26 december Zierikzee Vanaf 15.00 uur Kerst-inn voor ie dereen in de Lichtboei, clubhuis van het Leger des Heils. Organisatie: aantal jeugdgroepen. Slrjansland 13.30 uur start puzzelrit m.a.c. „Sparla". Bruinisse Geref. kerk, 20.00 uur. zangavond koren. Woensdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 17.30 uur, nieuwjaars receptie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt ces Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Twee doden bij explosie op schip DEN HAAG, 21-12. Een explosie aan boord vanhet Griekse schip Pa- rimar (1086 Ion) heeft het leven ge kost aan twee 20-jarige matrozen, de Portugees S. Lopez en de van Ma- rit ius afkomstige M. Cassim. De explosie deed zich voor in een ruimte naast de machinekamer van het schip vrijdagmorgen om half zeven op tien mijl uit de kust bij Seheveningen. Door de explosie werden de hutten van de tien kop pen tellende bemanning als bord papier omver geblazen. Sommigen kwamen door de kracht van de ont ploffing waarvan de oorzaak niet is achterhaald, in de machinekamer te recht. DODELIJKE ONGELUKKEN RAALTE. De 22-jarige mevrouw H. J. M. Pijnappel-Blankenvoorde uit Raalte (Ov.) is in een ziekenhuis overleden als gevolg van een onge val dat haar was overkomen. Toen zij met haar bromfiets de uitrit naast haar huis in de buurtschap Lutten- berg uitreed, werd zij geschept door een personenauto. LEEUWARDEN. De 28-jarige melkvaarder G. Eyzema uit Olde- boorn (Friesland), is in de weide Ec bij Grouw verdronken nadat zijn met melkbussen beladen praam was ge kanteld. Het ongeval werd ontdekt door een sportvisser die een gedeel te van de stuurhut van de boot zag uitsteken boven het water. Het stof felijk overschot van de melkvaarder is nog niet gevonden. ODOORN. De 31-jarige H. Popken uit 2e Exloermond (gem. Odoorn) is in de nacht om hel teven gekomen toen hij met een auto in een bocht van de onderdijk in zijn woonplaats tegen een boom reed. De man over leed op de plaats van het ongeluk aan inwendig letsel. Twee steenfabrieken dicht ARNHEM, 21-12. Als gevolg van de ongunstige bedrijfsresultaten zul ten de 13.V. Steenfabriek F.O.W. in Groenlo en de Handvormsteenfa- briek Plintos B.V. in Schinnen (Ge leen) worden gesloten in het kader van de saneringsregeling metselbak- steen. Beide bedrijven hebben een jaar- produktie van ongeveer acht miljoen metselbakstenen. Met de komende feestdagen: DEN HAAG, 20-12. ,,In vele gezinnen in ons land be slaan niet de komende feestdagen grote onzekerheden en zorgen. Niet de komende feestdagen grote onzeker heden alleen van materiële aard - ook die zijn nog aan wezig in ons land - maar zeker ook van immateriële aard. Onzekerheden en zorgen, omdat men zich uitge stoten voelt uit het bedrijfsleven, uit de maatschap- PÜ". Aldus vrydag de voorzitter van de Sociaal-Economisclie Raad, drs. J. W. de Pous, by de rondvraag van de korte openbare vergadering die de raad heeft gehouden. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2