LÜ MYSTERIE IN MEINESWIJK De Ethiopische revolutie verandert in een bloedregiem Bali-tijger uitgestorven? wandmeubelen van glas? intermeubel zierikzeesuhe nieuwsbode Vrijdag 20 december 1974 Nr. 21611 7 BLIK DOOR HET WERELD De graanoogst in de Sovjet-Unie C. Wandel en Zn Nieuwe „lange mars" in China korte berichten uit het binnenland Oude promovendus Advertentie OOCOOCOOOOOOCOSCOOSOGOOOOC Zelden hebben revolutiemakers de goede indruk die ze wekten zo snel en grondig bedorven als de Ethiopi sche militairen. Zij begonnen rustig stukje voor stukje de middeleeuwse machtsposities uit te hollen van de adel, die van de keizer inbegrepen. Het getuigde van een goed psycholo gisch inzicht. De militairen mochten dan al tot het inzicht zijn gekomen dat er betere manieren zijn om Ethiopië te besturen en vooral de kloof tussen de rijkdom van weini gen en de armoe van velen wat te versmallen, maar men kan een over wegend ongeletterde bevolking niet makkelijk zo'n enorme ommezwaai laten maken als het opgeven van het geloof in de goddelijke afkomst van de keizer toch voor haar is. Het ge leidelijk overnemen van de macht geeft bovendien de gelegenheid te laten zien dat een beter bewind ook inderdaad verbeteringen brengt en ze niet alleen belooft. MORGES. 18-12. Gevreesd moet worden dat de Balitijger is uitge storven, zo heeft het wereldnatuur- fonds maandag in de Zwiterse stad Morges bekendgemaakt. Een speciale expeditie die naar Bali was gezonden .heeft daar van dit dier geen spoor meer gevonden. MOSKOU, 19-12. De graanoogst in de Sowjet-Unie bedroeg in 1974 195,5 miljoen ton, dat is tien miljoen ton minder dan was voorzien in de landbouwplannen, zo is woensdag door de voorzitter van de plan-com missie, Nicolai Baibakov, meege deeld aan de opperste Sow jet. De Sowjet-Unie heeft dit jaar weer graan moeten aankopen op de wereldmarkt omdat de eigen pro- duktie niet voldoende was om in de behoeften te voorzien. Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland Nieuwerkerk. tel. (01114) 1487 Die omzichtige manier van hande len beloofde het beste voor de Ethio pische revolutie. De redelijkheid die aan de dag werd gelegd zou wel licht een eind kunnen maken aan een paar van de grote problemen van het landde al genoemde armoe maar evenzeer belangrijk de voort durende guerrilla in Eritrea, het voormalig Italiaanse gebied dat bij het keizerrijk is gevoegd, niet tot genoegen van alle inwoners. Twee gebeurtenissen hebben aan de illusie dat hier verstandige mili tairen aan het werk waren teniet ge daan. Het opzienbarendste was na tuurlijk de massale executie vaneen zestigtal steunpilaren van het oude regiem. Een bloedbad dat gepaard ging met nogal onsmakelijke tafere len, zoals het op een draagbaar voor het peloton sjouwen van een oude man die toch al op sterven lag. Maar belangrijker dan dit zwelgen in een bloedbad ivas het vuurgevecht dat een einde maakte aan het leven van generaal Andom, lange tijd de woordvoerder van het komité van militairen dat verder lange tijd zelfs geen naam van een voorzitter be kend wilde maken om er de nadruk op te leggen dat de 120 leden alles in volledige eenstemmigheid onder- Dreigende burgeroorlog De barst in deze eensgezindheid bleek toen generaal Andom van het toneel verdween. Pas naderhand bleek een aantal van de redenen waarom hij aftrad. Hij weigerde de kreten té tekenen waardoor een gro te troepenmacht naar Eritrea ge stuurd zou worden om eventjes voorgoed een eind te maken aan de opstand. Andom - en daar heeft hij waarschijnlijk gelijk in - vond dat zoiets niet mogelijk was; op zijn hoogst kon door overleg iets worden bereikt. Dan ging hij niet akkoord met het schenden van de belofte van het komité dat alle gearresteerden normaal berecht zouden worden. De oudere generaal toonde hiermee dat hij wel degelijk besefte dat de toe stand in het land schreeuivde om verandering maar dat met het uit vieren van wraak geen verbetering was gegarandeerd. En dus werd hij in de ogen van een groep onder leiding van majoor Mangistu een verrader - met tanks werd zijn huis in elkaar geramd om hem te executeren. Eenstemmig be sloot men hiertoe en eenstemmig werd de massa-executie gelast - er is overigens een zwarte lijst met nog veel meer namen van degenen die Mangistu en de zijnen dood wensen en zeker komt daarop ook die van de keizer voor die ditmaal zijn le ven nog redden kon door te beloven zijn geld van de Zwitserse banken terug te halen naar Ethiopië. Over de eenstemmigheid onder de 106 leden van de 120 die deze ver gadering bijwoonden moet men zich niet teveel illusies maken. Wie niet tegenstemde kan dat wel gedaan hebben omdat hij niet ook als verra der gedoodverfd wenste te worden om net als Andom gedood te wor den. Maar angst is niet het geëigen de middel om de revolutionaire raad bijeen te houden. En angst moet van tijd tot tijd opnieuw ingeboezemd worden - door nog meer executies? KOUWENBERG Voor allo doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. 'UIA. Dit is de 20-jarige Donna Lynch, ren voormalige Hoorns on. Zij is de nieuwste aanwinst van hel II leden lellende po rt Palls Tmrn. Donna Lynch werd geïnstalleerd, nadat zij met de politieschool had doorlopen. HONG KONG, 19-12. In China ne men 1,7 miljoen mensen deel aan een „lange mars" van 2.500 km, die in twee maanden zal worden afge legd, zo bericht het persbureau Nieuw China. De deelnemers, in groepjes van dertig, lopen de mars als onderdeel van een winter-trai- ning. De afstand van 2.500 km komt overeen met de afstand die de Chi nese revolutionairen onder aanvoe ring van voorzitter Mao Tse Toeng hebben afgelegd van Jenati naar Pe king, tijdens de bevrijdingsoorlog van 1946-1949. Storm verovert Texels grondgebied DEN BURG, 18-12. Tijdens de storm van de afgelopen nacht zijn langs de Tesselse kust ongeveer 75.000 vierkante meter duin verlo ren gegaan. Bij de vuurtoren was de afslag het grootst, namelijk tien me ter. Dankzij de betonnen dijk, vlak voor deze vuurtoren, liep het bouw werk zelf geen direkt gevaar, maar ten zuidwesten van de vuurtoren zal de kust op korte termijn moeten worden versterkt. Na drie stormen, inbegrepen die op 27 november en 4 december is Tessel nu zo'n 20 tol 25 meter smal ler. AMSTELVEEN. De ziekenfonds raad heeft staatssekretaris Hen driks van volksgezondheid gevraagd, alsnog te voorkomen dat er teveel en te duur ingerichte en bemande ambulances komen. De raad heeft hem geadviseerd, de provinciale be sturen aanwijzingen te geven die kunnen leiden tot het samenvoegen of tot een vergaande samenwerking van regio's. DEN HAAG. Het aantal roof overvallen is in 1974 met onge veer 50 toegenomen tot 350 (1973:300) De buit bedroeg by deze overvallen rond f 5 miljoen. Ten opzichte van 1973 een toeneming van f 1 miljoen. Deze cijfers komen naar voren bij het opstellen van de berichten, die bet A.N.P. in 1974 heeft gemaakt. AMSTERDAM. In ons land zijn dit jaar tot cn met de maand no vember 376.275 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht te genover 413.147 in dezelfde periode van vorig jaar. Dat zijn er 43.547 minder ofwel een daling van 8,9 procent. DEN HAAG. Op de kunst- en an tiekveiling, die deze week bij van Marie en Bignell in Den Haag wordt gehouden, heeft een schilderstuk van Jan van Goyen f 230.000,opge bracht. Het was een paneel „Gezicht op Leiden" uit 1653, dat gekocht werd door een Nederlandse partiku- lier. De Van Goyen was het topstuk van de veiling. ZEIST. De uitvoer van eieren naar landen in het Midden-Oosten stagneert. Dat wordt vooral veroor zaakt door gebrek aan voldoende vervoerskapaciteit, met name aan vrachtauto's. Dit bleek woensdag op de openbare vergadering van het Produktschap Pluimvee cn Eieren in Zeist. DENHAAG. Een langduriger cn ernstiger stagnatie van de economie van de OESO-wcreld dan ooit se dert de tweede wereldoorlog het ge val is geweest. Dit voorspelt de OESO (organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling) in haar donderdag verschenen halfjaar lijks economisch rapport. DELFT, 18-12Aan de Technische Hogeschool in Delft promoveert van daag donderdagir. H. A. van Oerle tot doctor in de technische weten schappen. Met zijn 69 jaar is ir. Van Oerle de op één na oudste promo vendus in de geschiedenis van de hoge school. In 1062 ging hem de toen 73-jarige werktuigkundige H. W. van Tijen voor. 'Ir. Van Oerle behandelt i» zijn studie het proces van de ontwikke ling en de stadwording van het oud ste staügebied van het middeleeuw se Leiden. Hij heeft i>i Delft bouw kunde gestudeerd. Momenteel is hij als architect werkzaam in Leiden. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 21 DECEMBER NED. 1: 's Middags om vier uur kan de jeugd eerst kijken naar Ma ims en het geheim van de schier. Vervolgens is Ria Bremer weer gastvrouw in Stuif es in, evenals voorstaand programma verzorgd door de AVRO. Het KRO-program- ma begint om zeven uur met nieuwe avonturen van Peppi en Kokki. Zo als gebruikelijk de laatste tijd volgt hierop een aflevering van Q en Q. Eindelijk komt de oplossing van het raadsel van de geheimzinnige foto ivat dichterbij. Tenslotte voor het journaal 't Zand 33. Na het journaal valt er te genieten van een tekenfilm van De Flintstones. Verschillenden zullen De Flintstones nog wel be kend zijn. Enkele jaren geleden iva- ren zij favoriete figuren op de buis. Amusante dingen beloven er te ge beuren als Fred en Barney en hun vrouwen zich opgeven als invallers voor een ijsshow. Daarna volgt Ci troentje met suiker. Aanleiding tot humor is o.a. het ontdekken van een dubbelganger (van Leen Jonge- waard). Daarna volgen aktualiteiten in Brandpunt alvorens het weer tijd is om te griezelen. Vanavond in de griezel-serie het verhaal van een jongeman die ergens een kamer huurt en daarbij op een verhuurder stuit die zeer geheimzinnig doet over wat er in het verleden allemaal in de kamer is voorgevallen. Het laat ste nieuws wordt om tien over elf uitgezonden. NED. II: De NCRV begint om ze ven uur met Zo moedei;, zo zoon. Ditmaal als gast in het panel Johan van Bodegraven. Daarna volgt er een aflevering van Doris Day. Als jour naliste stelt zij een onderzoek in naar de schrikbarende hoge reke ningen die een dokter schrijft. Een onderwerp dat op het ogenblik erg aktueel is. Het feit dat Doris met de desbetreffende dokter een romance heeft, maakt het volbrengen van haar opdracht er niet gemakkelijker op. Na het journaal volgt anderhalf uur Toi toi, bij Ted. Onder de zan geressen die uitgenodigd zijn be vind zich Anneke Grönloh, enkele jaren geleden aan de top staande met o.a. Brandend zand, Barcelona en Om tien voor tien begint Men senleven. Allerlei problemen worden er in deze serie aangesneden. Van avond is dat het zelfstandig wonen van gehandicapten. Daarna volgt Farce Majeure, waarin weer de ge wone dosis aktuele zaken op de hak genomen zal worden. De NCRV ver dwijnt van het scherm met Sancta Civitas. Een opname van een jubi leumconcert van de NCRV. Het laat ste journaal wordt nog gevolgd door Het lied van de week. ZATERDAG 21 DECEMBER NED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Voor lichting schooltelevisie; 16.00 16.02 Manus en het geheim van de schier; 16.30 Stuif es in; 18.45 Pau- lus de boskabouter; 18.55 Nieuivs; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 De Flintstones op de schaats 21.05 Dutmazon; 21.55 Brandpunt; 22.40 Orson Welles; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter: 18.55 Nieuivs; 19.05 Zo moe der, zo zoon; 19.30 Doris Day; 20.00 Journaal; 20.20 Toi, toi, toi bij Ted; 21.50 Mensenleven; 22.20 Farce Ma jeure; 22.50 Sancta Civitas; 23.15 Journaal; 23.20 Het lied van de week. ZONDAG 22 DECEMBER NED. 1: Het NOS-programma be gint om vier uur met Het program ma met de muis. Dit duurt een kwartier. Daarna kan men de bele venissen in De witte steen weer vol gen. De rechter ontdekt het ei onder Zaterdag 21 december, 20.20 uur, Nederland 1: De Flintstones op de schaats. Fred en Barney weer terug op de Nederlandse buis. zijn matras en dat stemt tot naden ken. Fia en Hampus zijn intussen spoorloos verdwenen. Daarna spreekt men in Werkwinkel over het tekort aan leiding bij de ca 40.000 jeugd- klubs in ons land. Waarna er in Pa noramiek informatie volgt over ont wikkelingen in Suriname en de Ne derlandse Antillen. Ook Frits van Turenhout verschijnt weer in hel beeld om te vertellen wat de toto uitslagen deze keer zijn. Daarna volgt voor de pauze het IKOR met Vesper. Vanaf vijf voor half zeven kan men kijken naar Woord voor woord en Paulus de boskabouter, waarna weer een nieuwe aflevering van Meester Maesius. Een en ander gaat over het plaatsen van een valse handtekening. Vanaf zeven uur is, zoals gebruikelijk weer ruim tijd uitgetrokken voor sportliefhebbers, met name de voetballiefhebbers. Daarna volgt Eén op zondag, waarin een gesprek met de direkteur van de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties. Vanavond ook dat kan bij meelstraat 31 zierikzee kan men ook afscheid nemen van De Wolvenman, om kwart voor tien. Voor de t weede keer vandaag daarna Panoramiek en het slot-stuk van de NOS-avond wordt gevormd door de rubriek Zienswijze. NED. II: Vanaf zeven uur wordt de stomme film „De laatste man", door de VARA op het scherm ge bracht. Een hotelportier is in zijn funktie een autoriteit. Met liet klim men van de jaren wordt het voor de man moeilijker zijn; positie te hand haven. Als hij op zekere dag bewa ker van de toiletten moet worden, beschouwd hij dit als een geweldige vernedering. Er is van de hotelgas ten geen enkel respekt meer te ver wachten voor hem. Daarna volgt weer Met de muziek mee. Tussen tien over negen en kwart voor tien vraagt de VARA aandacht voor een film over de in 1962 overleden Duit se komponist Hans Eisler. Eisler haakte in op het politieke gebeuren en het onrecht in de wereld. Titel van de film is: Verander de wereld, ze heeft het nodig. Volgend jaar be slaat de VARA 50 jaar en in het ka der hiervan nodigt men alvast drie kunstenaars uit die in opdracht van de VARA ter gelegenheid hiervan prenten hébben gemaakt. De laatste vijftig minuten zijn voor de Britse serie Landleven. Het verhaal gaat over een man die naar Engeland reist om te onderzoeken wat er ge beurde met zijn vader vlak voordal hij stierf. In de plaatselijke her berg ontmoet hij een meisje en de rest kan men wel raden ZONDAG 22 DECEMBER NED. I: 15.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis; 15.55 De witte steen; 16.20 Werkwinkel; 16.30 Panoramiek; 16.55 Toto; 17.00 Ves per; 18.25 Woord voor woord: 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Mees ter Maesius; 19.00 Nieuws; 19.05 Stu dio Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 De Wolvemnan; 21.45 Panoramiek; 22.10 Zienswijze; 23.10 Journaal. NED. II: 18.52 Vooraf: 18.55 Pau lus de boskabouter19.00 Nieuws: 19.05 De laatste man; 20.20 Mei de muziek mee; 21.10 Verander de we reld, ze heeft het nodig; 21.45 Jubi- leumprenl22.00 Landleven; 22.50 Journaal. 14 De ander loosde een diepe zucht. „Waarde kollega, wij hebben alles uitgezocht, wat uit te zoeken was. De man is dood; in zijn wagen opge haald uit het water. We weten, dat hij gedronken had vóór hij zijn wo ning verliet om die meneer Wirts naar Stompburg te brengen. Bij hem heeft Grotema ook nog twee of drie cognacjes gedronken. Summa sum marum: de man was dronken. Jij en ik weten vanwege ons werk uit er varing, dat dronken mensen anders reageren als wanneer ze nuchter zijn. Met andere woorden: de be trokkene rijdt over de brug niet door naar de Graaf Adolflaan, maar slaat meteen linksaf de Treksingcl op...." „En de rest moet je raden," viel' Hoolwerf hem in dc rede. Er is geen enkel bewijs, dal de man werkelijk met hoge snelheid bij de bocht rechtdoor is gereden, het water in. Dat is een veronderstelling, omdat zijn wagen zo ongeveer bij de bocht uit het water is gehaald." „Alle banden waren op spanning. De wagen is scherp gekontroleerd cr waren geen mechanische defek- ten. Enkel beschadingen als gevolg van dc duik in het water." „Ik heb je al gezegd, dat ik niet zo gauw geloof in ongelukken." Van Esperen begint te lachen, al is het niet van harte. „Ja maar, lie ve man, welke verklaring geef jij cr dan voor? Het ligt immers allemaal voor de hand? Het is gewoon een lo gische gevolgtrekking." Gert knikt. „Zuiver professioneel bezien heb je gelijk. Maar er is blijkbaar een klein verschil tussen wat jullie hier in dc stad professio neel noemen cn wij op het pint In land. Ik neem aan. dat jullie cr de tijd niet voor hebben of eenvoudig niet gewoon zijn meer mogelijkhe den na te trekken. Ik wil hiermee maar zeggen, dat wij in Dorringen een andere werkmethode hebben bij dc recherche." Van Esperen is lichtelijk gepi keerd, maar hij beheerst zich. als hij vraagt: „Wat zou jij dan in het ge- va 1-Grotema nog meer gedaan heb ben? In het dossier bevindt zich een verklaring van de politic-arts om trent de doodsoorzaak. En hij had een behoorlijke dosis alkohol in zijn bloed. Toen de wagen door de brandweer op het droge werd gezet, bleek Grotema half uit het portier raam te hangen. Wat ligt voor de hand? Dat hij op het laatst nog po gingen in het werk gesteld heeft om uit de auto te komen. Voeg daarbij de gevonden sporen in het plant soentje en dc steensplinter van de trottoirband, dan sluit alles als een bus. wanneer wij tot dc eindkonklu- sie komen, dat punt één: dc man had overmatig alkohol gebruikt; punt 2: hij sloeg meteen over dc brug links af, wat hij onder normale omstan digheden nooit deed; punt 3: hij reed tc snel, zodat hij dc bocht niet meer kon halen en in het water reed. Zo, dat is ons oordeel. Maar als jij denkt, dat cr nog meer uit te halen is. mag je voor mijn pari met alle medewerking het dossier bekijken. Ik ken je van vroeger cn toen was je ook al een doordouwer. Je hebt daar in Dorringen verschillende malen successen geboekt, waaraan ik nog niet kan tippen, dus ik heb respekt voor jc vakmanschap. Ten slotte: jij beziet het misschien uit een ander gezichtspunt, dus...." Een half uur later waren ze terug op het bureau en was het dossier uit hol archief gelicht en naar beneden gehaald. Mol toestemming van ad- ju nkt-in spekleur Den Diender mocht Hoolwerf het doornemen. Van Esperen klopte zijn kollega op de schouder. „Je vermaakt je wel, he? door F. VAN FALCKENOORT Ik ga intussen verder met m'n pro ces-verbaal. want ik heb morgen vroeg een voorgeleiding." Gert Hoolwerf begon de vellen ge typte verklaringen en aantekeningen te lezen, het rapport van de brand weer, de politie, de verklaring van de brugwachter en tenslotte de po- lilie-arts. Ook dc verklaring van ene meneer Wirts is opgenomen, maat niet ondertekend. Waarschijnlijk heeft kollega Van Esperen gedacht: het heeft nu geen zin meer. Waar om zal ik de man nog eens lastig vallen voor een handtekening? Maar al is het niet ondertekend, er is toch iets in de verklaring van die Wirts, dat een vraagteken opwerpt. Want meneer Wirts gaat die avond mee in dc wagen van dokter Vccnendaal naar Mcincswijk. Dc arts, die in de onmiddellijke nabijheid woont. Oor zaak; Wirts zcgl, dat zijn eigen wa gen kapot is. Hij kan niet met dc arts mee terugrijden naar Stomp burg, omdat dc man wordt wegge roepen naar een patiënt. Meneer Wirts moet dus na afloop van het feest met iemand anders proberen mee tc rijden of anders oen taxi ne men. Maar cr is niemand, die naar Stompburg moet. dus vraagt Wirts dc heer des huizes hem naar Stomp burg te rijden. En waarom nu juist de gastheer? Do man had gedron ken zoals bijna iedereen die avond. Maar goed, dal laten we nog even in het midden. Als rechercheur Van Esperen do volgende dag naar do bungalow van meneer Wirts gaat om inlichtingen, blijkt deze al om half zeven in zijn wagen weggereden ie zijn. Naar Brussel. Nu rijst dc vraag op: hoe kan oen auto. die des avonds om acht uur defekt is. de volgende morgen om zes uur rij-klaar zijn? (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7