6e weq van qaULea n«\«\R Bethlehem is noq maap öRie uur Lanq a~™den Schaatsen in Middel harnis N.M.B. krijgt bankgebouw le Middelharnis ZIERIKZEESCHE MEUWSBODE DECEMBER 1974 Het staat overduidelijk in de bijbel. Bethlehem is de plaats waar Christus geboren werd. Galilea de land streek waar Jozef en Maria vandaan kwamen. Vanuit Nazareth vertrokken zij bijna tweeduizend jaar gele den naar de stad van Uavid. Getweeën hadden ze de verre reis naar Bethlehem aanvaard om gehoor te geven aan het bevel van keizer Augustus. Er zou een volkstelling gehouden worden en ieder moest gaan naar de stad van zyn voorvaderen. „Terwijl ze daar waren brak de tyd van haar moederschap aan. Zij baarde haar eerst geboren zoon. wikkelde hem in doeken en legde hem neer in een kribbe. Want er was geen plaats voor hen in de herberg." Zo staat het geschreven in het Lukas-cvangelie. In die tweeduizend jaar is veel veranderd. De reis van Galilea naar Bethlehem duurt nu per auto nauwelijks drie uur. Maar nog weerkaatsen de vredige heuvels en valleien de stemmen van de herders, het blaten van de schapen en hel zingen van de engelen die de geboorte van Christus aankondigden. Op nog geen tien kilometer af stand van Israels hoofdstad Jeruza lem ligt de plaats van de geboorte grot. Een zilveren ster op de marme ren vloer van de geboortebasiliek wijst de plaats aan waar de kribbe heeft gestaan. Maar zelfs deze plek is nog ver scheurd door het innerlijk verdeelde christendom. De basiliek - gesticht door keizer Constalijn en later ge restaureerd door Justinianus - is door muren in drie stukken verdeeld. De kern van de kerk behoort toe aan de Armeniërs, de twee andere delen aan de Latijnen en Grieken. Elk van deze drie heeft een aparte ingang naar de heilige grot. Een grootse geschiedenis heeft dat Bethlehem. Een historie die niet al leen door het christendom of door de joden werd geschreven. In de mid deleeuwen vlet de stad in handen van de mohammedaanse Arabieren. De kruisvaarders onder de bezielen de aanvoerder Godfried van Bouillon veroverden Bethlehem in de laatste jaren van de elfde eeuw. Het duurde niet lang - althans gemeten naar de manfstaf van eeuwen - of de muzel mannen bezetten de geboorteplaats van Christus weer. Verdrag van Jaffa Bij het verdrag van Jaffa in 1229 werd het christendom toegestaan om de heilige plaatsen te bezoeken. Ook Bethlehem viel daaronder. Toch volgden eeuwenlang botsing op bot sing. De stad waar de Vredevorst werd geboren heeft ucinig vrede gekend. Wanorde, chaos en geruzie om de plaats waar de kribbe heeft gestaan was schering en inslag. Die chaos werd kompleet toen de verschillende christelijke kerken het onderling ook niet eens konden worden. Zo ging het door. Totdat in 1918 Engeland de kans schoon zag om Bethlehem te bezetten. Maar dat had niets met christelijke opvattingen te maken maar destemcer met politieke. Nn de verdeling van Palestina lus sen de Arabieren en de Joden ging in 1949 Bethlehem deel uitmaken van het land van koning Hoessein: Jordanië. Nu ligt het binnen de gren zen van de staat Israël. Nieuwe wending En dan hebben wc Galilea. Een in drukwekkende landstreek in het noorden van de staat Israël. Door het vertrek van Jozef en Maria uit Gali lea naar Bethlehem heeft de wereld geschiedenis een nieuwe wending genomen. Onder de blauwe klaar heldere he mel van deze landstreek vormde het Sanhedrin - de joodse Hoge Raad - zijn wetten en wrochtten de rabbij nen de mystieke leer van de Kabbala Hier ook werkte en predikte Jezus van Nazareth, zoon van Jozef en Ma ria. geboren te Bethlehem. Het is al zoveel eeuwen geleden. Als men nu van een hoge heuvel af neerkijkt op de dalen met de olijf hoven en de palmbomen moet men zich realiseren dat veel generaties en kuituren hier hebben gestreefd naar een beter leven en zich hebben be zonnen op de betekenis van het be staan. Dit oude land is nu gemakkelijk bereikbaar. Er zijn goede wegen, be ter dan in de tijd toen Jozef en Ma ria deze landstreek doortrokken op weg naar Bethlehem. Deze wegen konfronteren de mo derne mens met duizenden jaren ge schiedenis. Die mens van nu kan midden in de winter zonnebaden bij het Meer van Galilea. De bolvormige berg Tabor is de hoogste onder de heuvels in Galilea en dc toerist be zoekt daar de basiliek van de Ge daantewisseling. Trompetgeschal Galilea is vol verrassingen: een groep kamelen tegen de achtergrond van een berghelling, de strakke lij nen van de groene boomgaarden en dc gele korenvelden, de grazige wei den oplichtend in de felle schijn van de zon '*n wilde berggeiten tegen wonderlijk gevormde rotsformaties. Lange winter De ijsclub is opgericht op 10 janua ri 1893. Men kon toen schaatsen op De Vliegers, een water gelegen tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge. In de jaren dertig heeft de club rente loze aandelen uitgegeven, om precies te zijn op 10 december. Er was een bedrag nodig van f 1000 voor het egaliseren en de aanschaf van een pomp voor de weide aan het Oost Voorgors, waar men toen het oog al op had laten vallen. Vijf aandelen van f 200,werden uitgegeven. Deze aandelen zijn allen afgelost; de laat ste in 1959. Daarna is er eigenlijk een min of meer stille periode geweest voor de ijsclub. Er was een tijd geen ijs, toch werd de club niet ontbonden. In 1956 kwam er pas echt wat le ven in de brouwerij. In dait jaar was er een lange winter en daardoor ver kreeg men er veel leden bij, onge veer duizend. Er werd geschaatst in de jachthaven van Middelharnis. De club is toen ook pas weer goed van de grond gekomen. Men is weer serieus werk gaan maken van het verkrijgen van een goede ijsbaan. In 1957 was het dan zover dat men kon beschikken over dc weide aan het Oost Voorgors. De baan werd geëgaliseerd. Met de Nederlandse Heidemaatschappij en de Cultuur Technische Dienst werd er een kade omheen gelegd. Lang zaam maar zeker presteerde de club steeds meer. Hoewel men vanaf ong. 1959 gebruik kon maken van een verlichte 'baan, waarvoor de ijsclub van de energie maatschappij Goéree-' Overflakkee al/tijd honderd procent medewerking kreeg, had men eerst in 1963 een vaste verlichting. Akkomoriatic Eén ding ontbreekt echter nog bij de baan n.l. een warme ruimte waar men allerlei versnaperingen kan verkrijgen. Iels dergelijks bezat de vereniging wel. Een grote houten keet die hiervoor bestemd was, werd echter in de oorlog door de Duitsers in beslag genomen. Evenals alle ver dere bezittingen waarover de ijsclub beschikte. Enkele jaren geleden zorgde de heer L. v. d. Weide te Mid delharnis voor de versnaperingen en een plaatsje waar men zich kon war men bij de ijsbaan. Voor deze win ter zijn er echter geen plannen hier voor. Wel overweegt de ijsclub om in de toekomst een eigen akkomada- tie te bouwen. Men stelt zich voor dat hel een gebouwtje moei worden dat ook in de zomer kan blijven staan. De mogelijkheden hiertoe moeten echter nog nader bekeken worden, zodat men voor deze winter nog niets hoeft te verwachten. 1200 leden Dc ijsclub telt nu ongeveer 1200 leden. Dc contributie is laag voor deze tijd. Al vele jaren bedraagt de contributie n.l. f 1,00 voor junioren en f 2,00 voor senioren. Als er echt lang geschaatst kan worden cn dc ysclub vanzelf meer kosten gaat krijgen zal de contributie snel om hoog moeten. De IJsclub Middelhar- nis-Sommclsdijk betaalt alles uit eigen middelen. Opening 19 december MIDDELHARNIS, 12-12. De N.M.B. heefl als resul taat van „interinsulair" deuken, de idee voor een officiële bankvesliging op Goeree-Overflakkee in (la den omgezet. liet nieuwe bankgebouw - de 430ste vestiging in Nederland van het be treffende bankbedrijf - is ingericht in het van top tot teen gerestaureerde pand Zandpad 70 te Middelharnis. Op donderdag 19 december a.s. zal het bankgebouw worden geopend door burgemeester J. van Es van Middelharnis. De leiding van het nieuwe kantoor is in handen van de heer C. H. Wisse. Zandpad 70 is een gebouw dal enige tijd leeg stond; voorheen was er een juwelierszaak in gevestigd van A. v. d. Gijssen en daarvoor van de fa. E. Hartog Zn. Hel gebouw dateert van 1933. Hoewel geld en en nog wel andere overeenkomsten hebben, wat het gebouw toen en nu betreft, is er geen overeenkomst meer. In feite is het een gloednieuw ge bouw geworden, dat voorzien is van de eigentijdse snufjes, die behalve de typische bankuitruslig betreffen verder garanties betekenen voor een optimale veiligheid. Dienstenpakket De N.M.B. is niet helemaal nieuw op Goeree-Óverflakkee. Sinds 1952 was een agcnschap in handen van dc fa. P. J. van der Ree Zn. le Sommelsdijk. Dit agentschap komt met de ingebruikneming van het nieuwe bankgebouw te vervallen. De nieuwe bank - resorterend onder de N.M.B. Zierikzee - kan het pu- bloek hel gebruikelijke dienstenpak ket bieden. „Uitje" Rond de opening op donderdag a.s. is er een „uitje" voor hel publiek, dat getuige kan zijn slipdemonstra ties en demonstraties veilig rijden op het Beneden Zandpad, door de Nederlandse kampioens-coureur 1974 Hans Deen. Het wegdek zal tijdens de evoluties van Deen zjjn ingesmeerd met groe ne zeep en het weggedeelte wordt uiteraard afgesloten voor het ver dere verkeer. Toeschouwers kunnen een plaats vinden op het Zandpad. Verder zijn er nog wat akties voor de jeugd, waarmede - om in de stijl van de dag te blijven - spaarbank boekjes „met wat d'r op" - kunnen worden verdiend. Eens klonk in dit gebied trompet geschal van Jozua. De Babylonicrs en de Perzen trokken hier voorbij alsook dc gcdiciplinccrde legers van Alexander dc Grote. En nog wat la ter drukten de Romeinse legioenen hun stempel op deze landstreek. Hier in Galilea werd de rebellie legen de Romeinse overheersing be raamd. Hier zochten Jozef en Maria na de geboorte van het kind een nieuw bestaan. Zij kozen Nazareth, waar Jezus z'n eerste levensjaren doorbracht. Via Nazareth trok hij naar het Meer van Galilea waar hij onderricht gaf aan de vissers, waar hij de Bergrede uitsprak en de won deren verrichtte die aan hem wor den toegeschreven. Bij het aanbreken van dc twintig ste eeuw vestigden zich aan de oe vers van het Meer van Galilea de nieuwkomers. Langs de Jordaan werd de eerste kibboets gesticht. De pioniers van deze nederzettingen begonnen met de drooglegging van moerassen en hebben geleidelijk aan het landschap in de vallei een nieuw gezicht gegeven. Onder hun handen werd Galilea weer groen. Twintig eeuwen geleden was de weg van Galilea naar Bethlehem lang, vermoeiend en gevaarlijk. Het enige transportmiddel was een ezel. Nu duurt het nauwelijks drie uur, gezeten in een komfortabele auto. Maar de historie van eeuwen blikt neer op de bezoeker van nu. In Bethlehem werd Christus gebo ren. Dit bijbelse feit werd ontelbare malen door kunstenaars op linnen geschilderd, in steen uitgehouwen en i nglas gegrift. Dit laatste gebeurde door de Tsjechische kunstenaar La- dislav Jezek, die de Heilige Familie in kristal etste. MIDDELHARNIS, december - Ook deze winter zal men - als Koning Winter meewerkt - in Middelharnis weer volop kunnen schaatsen. De IJsclub Middelhui*- nis-Sommelsdijk zorgt er weer voor dat de haan aan het Oost-Voorgors gereed is om de schaatsliefhebbers le ontvangen. Het onderlopen van de baan gaat als volgt: Dc gemeente Middelharnis zorgt er voor dat dc langsliggende sloten vol water staan. Dat water komt uit de haven van Middelharnis. Dc ijsclub pompt het daarna weer uit de sloten met een zg. centrifugaalpomp. Het is daana zaak dat de gemeente dc sloten op het gewenste waterpeil houdt. De diepte van de baan is hooguit een halve meter. Erg gevaarlijk zijn wel de langs liggende sloten. Op deze sloten gaan veel kinderen en ook volwassenen eens even een rondje draaien, zo heeft de ervaring geleerd. Als er een dooiperiode is. of geweest is. en men zakt door het ijs komt men in de modder vast te zitten, wat schrik barende gevolgen kan hebben. Schaats dus liever op de ijsbaan cn niet op de omliggende slootjes. De ijsbaan van 2 hectare is waarschijn lijk wel groot genoeg voor iedereen om haar of zijn kunsten te beproe ven. Vóór 15 december De ijsclub heeft een contract afge sloten met de gemeente Middelharnis voor de huur van. het stuk land. wat later ijsbaan wordt. De ijsclub heeft van 1 november tot 1 april de be schikking over dit land. De huur moet dan ook altijd, vorst of geen vorst, voor deze periode betaald wor den. Ook als het niet vriest zet de ijsclub de baan altijd vóór 15 decem ber onder water, dat op peil gehou den wordt. De laatste jaren is het dan ook nog al eens gebeurd dat het „water" op peil gehouden moest worden i.p.v. dat er druk geschaatst werd op het „ijs". De vereniging ver loor door deze ijsloze perioden nogal wat leden. Tijdens een ijsloze winter heefl de vereniging altijd een geweldige lc- denmutatie. Als men de winter daar na bijvoorbeeld weer twee weken kan schaatsen is er altijd weer een stroom van nieuwe leden bijgeko men. Sinds kort moei er. als men op nieuw lid wil worden een inlegggeld van f 2,betaald worden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 13