MYSTERIE IN MEINESWIJK Koude douches van de werkelijkheid in wereldekonomie glazen kubussen intermeubel BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Overval op Italiaanse trein Blinde kinderen door vitamine-gebrek ZI lit IKZEESCHE NIEUWSBODE l)u ml ml uk 1!) (lecembcr 197-1 Nr. 211110 7 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Prins Claus heeft in zijn funklie van ere-voor/ilter van hel nationaal comité Monumenten- jaar 107") in het koninklijk instituut van ingenieurs te Den Haag het eer ste exemplaar in ontvangst geno men van het boekje „Shell Journaal van Nederlandse monumenten". DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer is voor de voort gezette medewerking van Neder land aan de verdere ontwikkeling van liet snelle kweekreaktorprojekt Dit is maandagmiddag in de Tweede Kamer gebleken, tijdens de eind stemming over de begroting-1975 voor het l'onds ontwikkeling snelle kweekreaktor. UTRECHT. De sociale verzeke ringsbank en de raden van arbeid hebben vorig jaar ruim 1 13 miljard uitgekeerd. 1' 1.8 miljard ol'wel 16,1 pet meer dan in 1972. DEN BOSCH. Tien jaar met af trek van voorarrest heeft de advo caat-generaal bij het Gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep geëist tegen de 25-jarige Matthieu B. uit Maastricht wegens doodslag op de 5-jarige Jeroentje Pressie op 8 april van dit jaar. LELYSTAD. In Lelystad is een begin gemaakt met de bouw van een sociaal-cultureel en rekreatief cen trum. de Agora genaamd. Minister Westertferp (verkeer en waterstaat) sloeg maandag de eerste paal van dit 11,5 miljoen gulden kostend projekt. AMSTERDAM. Bij een inbraak in het pand van Electronics Nederland B.V. aan de Van Hallstraat in Am sterdam is voor f 100.000,aan ge- luids- en televisieapparatuur gesto len. Ook werd een bestelauto, ont vreemd. DEN HAAG. Minister Trip van wetenschapsbeleid heeft in Den Haag namens minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne de landelijke stuurgroep milieuhy giëne geïnstalleerd. UTRECHT. Minister Lubbers van economische zaken heeft de vakcen trales beloofd, dat prijsdalingen, zo als die nu al enige tijd optreden voor bepaalde grondstoffen (plantaardige vetten bijvoorbeeld), zullen worden doorberekend in de consumenten prijzen. DEN HAAG. Sinds vorige week vrijdag heeft Nederland een ambas sadeur in Noord-Vietnam. De Ne derlandse ambassadeur in Peking dr. J. Vixseboxse overhandigde toen zijn geloofsbrieven aan de vice-pre sident van de democratische repu bliek Vietnam, Nguyen Luong Bang. ARNHEM. Sinds vrijdagmiddag 13 december wordt vermist de dertien jarige Marthi Jansen uit Didam. Volgens de rijkspolitie is de jongen weggelopen uit onvrede met' school en een slecht kerstrapport. AMSTERDAM. Blijkens een tele gram aan premier Den Uyl is de Zuidafrikaanse advocaat Bram Fishei-, die in 1964 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, op het ogeblik levensgevaarlijk ziek in de gevangenis van Pretoria. ROTTERDAM. „Blanke migratie naar Zuid-Afrika en Rhodesië ver sterkt de onderdrukkingsstrukturen daar. Deze migratie moet zo snel mogelijk worden stop gezet". Aldus twee van de konklusies van een on derzoek over de Europese migratie naar Zuid-Afrika. De dokumentatie is samengesteld door onderzoekers uit onder andere België, Duitsland, Engeland en Italië. Agrariërs en niet-agrariërs GRONINGEN, 18-2. „Het is niet juist dat niet-agrarische Nederlan ders bepalen welke ontwikkeling de landbouw in ons land kan doorma ken. Daardoor kunnen ernstige be lemmeringen in die ontwikkeling ontstaan, die de toch al niet sterk staande landbouw kunnen bedreigen Veel jongeren hebben te weinig beweging AMSTERDAM, 18-12. „Ruim de helft van de Nederlandse mannelij ke jeugd heeft een lichamelijk ak- tivlteitsnlveau, (lat als onvoldoende wordt gekenschetst". Dit vindt dr. U. Ztiiderveld uit Amsterdam op grond van keuringen van 500 jongemannen, die hij in zijn funktie als hoofdgeneeskundige ran het ministerie van defensie voor de dienstplicht heeft gekeurd. Zijn stelling vormt een onderdeel van het proefschrift over een onder zoek naar verouderingsprocessen van het hart- en vaatstelsel bij honderd gezonde mannen in de leeftijd van 20 tot 70 jaar, waarop hij dinsdag aan de Vrije Universiteit in Amster dam promoveert. Zeeuwse Staten willen het vliegveld behouden MIDDELBURG. 18-12. De staten van Zeeland hebben besloten het vliegveld Midden-Zeeland de ko mende vijf jaar toch te steunen met een subsidiebtfdrage van 40 pet in het exploitatietekort. Het voortbestaan van het vliegveld Midden-Zeeland heeft dinsdag aan een zijden draadje gehangen. De grootste fractie in de Zeeuwse staten, dé PvdA, was tegen het verlenen van de subsidie. Maar nadat gedepu- deerde A. J. Kaland de staten had voorgehouden dat opheffing van het vliegveld een 'blamage zou beteke nen voor Zeeland en dat men daar naast door het niet subsidiëren van het vliegveld een infrastructurele voorziening uit handen zou geven besloten zij met 12 stemmen tegen en 31 voor toch te subsidiëren. fVat biedt de BEELDBUIS 9 DONDERDAG 19 DECEMBER NED. 1: Een uurtje humor staat aan het begin van de vaste VARA- donderdagavond. In de Stratemaker- opzeeshow wordt het pad der mis daad bewandeld. Zich voortbewe gend op muziek van Harry Bannink. Aansluitend hierop volgt Horen, zien, zwijgen. Presentator Maarten van Rooyen heeft fragmenten in petto van filmpjes met Charlie Chaplin, Glenn Tyron en Ben Tur- pin. Na het journaal volgt een af levering van ColditzIn het Duitse gevangenenkamp zijn de Fransen in het bezit van een radio. Dankzij dit toestel, dat ze illegaal gebruiken komen ze te weten dat ze spoedig zullen worden overgeplaatst naar "Pen werkkamp in Polen. Maar voordat het zover komt doet zich een mogelijkheid voor te ontsnappen. Kivisliefhebbers komen de laatste tijd wel voldoende aan hun trekken. Om kwart over negen kunnen ze zich weer voor de buis scharen. Joop Koopman treedt dan weer aan met zijn kwis Twee voor twaalf. Twee koppels gaan weer op zoek naar het onbekende, twaalf letters tellende woord. De VARA besluit met Achter het nieuws, dat waar schijnlijk weer vol zal zitten met ak- tualiteiten. Gebeurtenissen op het parlementaire vlak worden daarna nog onder de loep genomen door de NOS-rubriek Den Haag vandaag. NED. II: Levende wildernis, met deze natuurserie begint de TROS. Het leven van de Bruinvis wordt hierin ditmaal beschreven. Daarna kan men kijken naar de rubriek Even Bijsturen. Een programma voor auto- en motorrijders. Als auto van de maand wordt vanavond de Renault 16 in ogenschouw genomen. Ook wordt de kijkers een autorace met bekende Nederlanders voorge- Vrijdag 20 december, 21.35 uur, Nederland I: Kung Fu. Kwai Chang Caine in gevecht met een tegenstander. Wie nog mocht twijfelen aan de desolate toestand van de Britse eko- nomie, niet de regering van Saoedi- Arabië. Die besloot voortaan geen ponden meer te aanvaarden als be taling voor olieleveranties. Het ge volg was prompt dat de koers op al le wisselmarkten schrikwekkend daalde, wat vervolgens nog gestimu leerd werd door de mededeling dat het tekort op de Britse betalingsba lans weer eens een nieuw hoogtere- kord had gebroken. De „Bank of England", altijd nog zwijgzaam over dit soort zaken, bracht in verband hiermee de mening naar voren dat 'n verlaging van de levensstandaard toch echt wel onontkoombaar was als men niet wilde dat alles finaal in de soep liep. Zoals de Financial Times het noemde: een koude dou che van werkelijkheid. ROME, 18-12. Drie mannen, met bivakmutsen op en bewapend met halfautomatische geweren, hebben de trein van Sulmona naar TAquila in de Italiaanse Abruzzen overval len. Ze dwongen de machinist lang zamer te gaan rijden, maakten zich meester van enkele postzakken en verdwenen langs een weg waar een auto op hen wachtte. De waarde van de buit wordt geschat op ongeveer 170.000 gulden. GENEVE, 18-12. Jaarlijks wor den ao'n 20.000 kinderen op de we reld ongeneselijk blind door gebrek aan vitamine a. Dit staat in een gids van 70 pagi na's, uitgegeven door de wereldge- zondheidsoi-ganisatie. In deze gids worden onder meer richtlijnen ver strekt voor een juiste voeding. De wereldgezondheidsorganisatie noemt het blind worden van de kinderen „een van de grootste schandalen van deze tijd", omdat het maar om klei ne hoeveelheden vitamine a gaat die gemakkelijk verstrekt kunnen wor den. De kwaal kan voorkomen wor den als men de kinderen visiever in smakelijke vorm geeft. BRU1NISSE. Deze bouw is te zien in plan West te Bruinisse. Experi menteel is de bouw niet, maar het woningtype wijkt wel opvallend af van het meer gebruikelijke, zoals de foto toont. Het oordeel: mooi of niet mooi, is aan het publiek. (Foto: Zierik/.eesche Nieuwsbode) Die koude dotiche komt dan neet- op het hoofd van premier Wilson van wie overigens gezegd moet wor den dat hij helaas geabonneerd lijkt op deze funktie in tijden dat daarin weinig eer valt te behalen. Want hij heeft dan wel keurig een sociaal kont raki" van maatregelen die be ogen zowel de werkgelegenheid in stand te houden als de inflatie te be perken maar daarvan komt geen spaan terecht. De zwakte van het pond heeft als allereerste gevolg dat de prijzen van importgoederen stij gen wat naar Brits gebruik alleen maar inhoudt dat de looneisen over eenkomstig omhoog gaan. En wat daarover aan beperkingen is afge sproken en waar het grote vakver bond TUC zich aan zegt te willen houden, dat is onverteerbaar voor de niet geringe afzonderlijke bonden. De mijnwerkers bijvoorbeeld staan bijvoorbeeld al op het punt het so ciale kontrakt aan hun laars te lap pen. De daling van de koers van het pond heeft bovendien nog allerlei onaangename nevenwerkingen. De export bijvoorbeeld wordt erdoor geremd: buitenlandse kopers krijgen de neiging te wachten tot het pond nog lager staat en bestellen pas als het echt geen uitstel meer verdraagt. Importeurs in Groot-Brittannië ech ter zullen om dezelfde reden vast kopen wat ze kopen kunnen om la ter niet duurder uit te zijn. Zodat hel ■tekort op de betalingsbalans - 't ver schil tussen wat men aan export verdient en voor import betaalt - nog wel iveer verder gaat stijgen. Waardoor het pond nog meer ver zwakt op de wisselmarkt enzovoort enzovoort. !)epressie Maakt de armoe de Britten niet gelukkig, de Duitse bondskanselier Schmidt is het evenmin met zijn rijkdom. Hij geeft de Duitse ekono- mie een kolossale injektie van mil jarden marken in de hoop op die manier de werkloosheid te bestrij den. Dit betekent dat de koop kracht stijgt zodat fabrieken meer zouden kunnen produceren en meer mensen aan het werk zetten. Het be tekent ook dat Duitsland goedendag kan wuiven naar het - in vergelij king met andere landen - lage in flatiepercentage van acht. Bij de keus tussen twee kwaden kiest Schmidt in vredesnaam maar voor jnflatie. Over de keus van zijn middelen is niet ieder even blij - er komt bij voorbeeld een premie voor het aan nemen van werkkrachten waarvan uiteraard de industrieën die toch al van plan waren uit te breiden omdat ze zo goed liepen het meest profite ren en niet de zwakke broeders. Het vermoeden ligt voor de hand dat Schmidt in deze niet gekeken heeft naar maatregelen die het beste wer ken maar die het snelst effekt sor teren. Zo volgend jaar kan er iets merkbaar worden en dat is zo onge veer het tijdstip waarop in de groot ste Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen de kiezers naar de stem bus gaan. En de socialist Schmidt kan zich niet nog meer stembuste genslagen permitteren. In dit opzicht is Wilson iets ge lukkiger in zijn armoe. Hij heeft nog een forse periode van bijna vier jaar i'oor de boeg waarin geen verkiezing hem kan bedreigen. Dit zou hem meer vrijheid -geven zich toe te leg gen op doeltreffende maatregelen. Iets loaarbij ook de andere geïndu strialiseerde landen en trouwens ook de ontwikkelingslanden belang heb ben. Na de maatregelen die in de VS en Duitsland zijn genomen of op het punt staan genomen te worden zijn die van Engeland als derde gro te industrienatie van belang voor het ekonomisch klimaat van de hele wereld. Volgens sommigen zou in de tweede helft van volgend jaar iets zichtbaar moeten worden van een gang omhoog - blijft die echter uit dan mag de wereld er gerust (tan wennen dat het geen zin meer heeft verhullend te spreken van een re cessie, maar moet men een depressie erkennen. Dit heeft de heer T. Meijer jzn, voorzitter van de Groninger maat schappij van landbouw verklaard tijdens de algemene ledenvergade ring te Haren. Hij stelde met spijt vast, dat ook hoge gezagsdragers in de provincie Groningen soms uitla tingen doen op dit terrein die in de landbouwwereld veel onrust en spanningen veroorzaken. 13 Gert buigt zich naar zijn vrouw en kust haar verstolen in de hals. „En ik eveneens, lieveling. Kijk dufe maar niet op een paar centen, hoor!" Hoolwerf treft het: Joop van Es peren zit op het bureau en is bezig met een verbaal. Als rechercheur ben je ook een halve kantoorbedien de, want er is altijd tikwerk. De twee mannen begroeten elkaar op hartlijke wijze. Even later zitten ze te roken en vertellen wederzijds van hun wederwaardigheden. De Meineswijkse rechercheur is een beetje jaloers op zijn kollega. „Man. ik snap niet. dat jij nog met vakan tie gaal; mij dunkt, elke dag in Dor ringen is op zichzelf al vakantie. Ik ben er eens een keer doorgereden; alles, wat je op het gebied van na tuurschoon maar kunt wensen, is daar aanwezig. En dan komt-ie uit gerekend naar Den Haag, waar het van zeven uur 's morgens tot ver na middernacht stinkt naar benzine cn olie, koolmonoxydc en stof. Die is even getikt!" Gert lacht hartelijk, want hij weet wel, dat Joop van Esperen hot zo niet meent. „Voel inbrekers en dieven in Dor ringen?" informeert Van Esperen. „Gaat. We hebben regelmatig werk. Vooral antiekdiefstallen komen bij ons nogal eens voor. We patroülleren dag en nacht, maar Dorringen is een uitgestrekte gemeente en we hebben momenteel een paar vakatures." De ander verzucht; „Man, houd er over op; het is hier al net zo. Ik heb dit jaar tot nu toe precies één dug extra vrij gehad. We werken hier doorgaans ook op topkapaciteit. En nu. met die vakanties...." schoteld. De eerste tachtig minuten na het journaal worden in misdaad sfeer doorgebarcht met Tatort. Voor spanning in deze aflevering zorgen een groep smokkelaars in verdoven de middelen. Als de politie een inval doel blijken de misdadigers gevlo gen te zijn, hetgeen de politie voor aap doet staan. De mannen slagen er niet snel in de smokkelaars achter de tralies te krijgen. Ze kunnen zelfs niet voorkomen dal een jonge vrouw wordt vermoord. De bruiden van Anton Heij.boerzijn vanavond de gasten van Henk van der Meijden in zijn tv-privé. Anton is een Hollandse kunstenaar. In Noordholland woont hij samen met drie vrouwen, Maria, Lotti en Marieke met zijn honden en zijn katten en een serie kleuren tv- toestellen. Het afwijkende levens patroon zal een voorname plaats in nemen in het gesprek dat Henk van der Meijden heeft met de drie brui den van Anton. Daarna, volgt nog de kunst-magazine Het heilig vuur. Het laatste nieuivs is rond de klok van elf uur te verwachten. DONDERDAG 19 DECEMBER NED. I: 14.00 Schooltelevisie: 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuivs; 19.05 De Stratemakersop- zeeshow; 19.30 Haren,.zien,-zwijgen; 20.00 Journaal; 20.20 Colditz; 21.15 2 voor 12; 21.55 Achter het nieuws; 22.45 Den Haag vandaag; 23.00 Jour naal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Levende wildernis; 19.25 Even bijsturen; 20.00 Journaal; 20.20 Tatort; 21.40 TV-pri- vé; 22.25 Het heilig vuur23.05 Jour naal. VRIJDAG 20 DECEMBER NED. I: Op het eerste net wordt vanavond natuurlijk begonnen met de nationale hitparade. Presentator is dit keer Krijn Torringa. Na het journaal volgt Muziek Mozaiek, van Willem Duijs. Nadat deze onder de zelfde naam een reeks jaren een ra dioprogramma heeft gepresenteerd (en nog doet) ontstond in de zomer maanden het -idee om Muziek Mo zaiek ook voor de buis te halen. Wil lem Duys heeft tot dusver aange toond een keur van musici en vo- kalisten in zijn programma te kun nen halen. Vanavond behoren tot de „Dus geen half uurtje om ergens een kop koffie te drinken?" Van Esperen veert op. „Dat kan hier altijd. We hebben al lang geen vaste werktijden meer, dus...." Enkele minuten later zitten ze in het grote winkelcentrum, maar in een intieme gelegenheid, waar ze koffie drinken en roken. Gert herin nert zich opeens iets en vraagt: „Zeg, dat onderzoek in de zaak van die verdronken ambtenaarheeft dat nog wat opgeleverd?" De ander kijkt zijn kollega ver rast aan. „Gut zeg, jij leest ook alles! Heeft hel bij jullie ook in de kran ten gestaan?" „Nou, kranten.... Het streekdag- blad, dat bij ons verschijnt, heeft blijkbaar een eigen Haagse korres- pondent, want die gaf een uitgebreid verslag." „O.... Nou. de zaak is ten einde. Het was zo duidelijk als wat: Te veel gedronken, te hard gereden, dc bocht niet kunnen houden cn par does het water ingereden. Dood door verdrinking, dus een ongeluk." Gert knikt enkele malen en kijkt diepzinnig voor zich uit. „Dus opge borgen in hot archief?" Van Espéren lacht. „Hoe raad jo hel." Gert Hoolwerf denkt enige tijd na. terwijl hij in zijn kopje roert. Trek kend aan zijn sigaret zegt hij zo langs zijn neus weg: „Ik ken do man niet. zelfs nooit van hem gehoord, 'maar naar wat ik in de krant gelezen heb. kon ik niet loskomen van het gevoel, dat er ergens iets niet klopte. Weet je, Joop, ik geloof niet zo spoedig in ongelukken. Die man woont daar misschien jaar en dag in dc onmid- gasten Jack Jones, die in Amerika wordt beschouwd als de opvolger van Frank Sinatra. Om even over half tien begint de nieuwe serie Kung Fu, genoemd naar hei oude, in China toegepaste verdedigingsmid del. Hoofdfiguur in de serie is Kwai Chang, een Boedhistische monnik die volleerd meester is in de zelfver dedigingsmethode. Na een barre tocht door de woestijn vindt hij bij een verbrande blokhut een door de Indianen vêïbrandde man. Hij treft er ook een tienjarige jongen aan. Caine heeft niet veel tijd om de knaap te helpen, omdat op zijn ei gen hoofd een goede beloning staat. Daarna nog twee informatieve pro gramma's op Nederland I: Televizier Magazine en AVRO's sportpanora- ma. NED. II: De tv-avond op het tweede net begint vanavond met een tekenfilm van Speedy Gonzales, gevolgd door Piste. Het hooggeëerd publiek krijgt in Piste een spektaku- lair programma voorgeschoteld met o.a. evenwichtkunst, trapezewerk, rolschaatsen en trampolinespringen. Na het journaal brengt de KRO het derde deel van de Van Speijk Show. Presentator is Aad van den Heuvel. Vast onderdeel in de show is Cursief waarin de aktualiteit op de hak ge nomen wordt door o.a. Gerard Cox, Frans Halsema en Simonë Roos heus. Als ere-gast is aangetrokken de zangeres Kikki Dee. Zij stond de afgelopen tijd nummer 1 op de hit parade van de AVRO met het num mer Vv got the music in me, dat ze ook vanavond ten gehore zal bren gen. Nederland twee gaat de lucht uit na het wekelijks gesprek met premier Den Uyl over het kabinets beraad van vandaag. Het laatste nieuws is op dit net om vijf over elf te verwachten. VRIJDAG 20 DECEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie: 18.45 Paulus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Muziek mozaiek; 21.35 Kung Fu; 22.25 Televizier; 23.05 Sportpanorama; 23.35 Journaal. NED. II: 1S.1S Teleac; 1S.45 Pau lus de boskabouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Speedy Gonzales; 19.10 Piste; 20.00 Journaal; 2.20 De Van Speyk show; 22.55 Interview met de mi nister-president; 23.05 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT dellijke nabijheid van de Trekvliet, zo ongeveer tussen de Trekbrug en de Kaperbrug. Zijn kollega kijkt verwonderd op. „Zeg. jij bent goed op de hoogte met de situatie ter plaats^" „Ik ben er, vóór ik naar jou reed, eens langs gegaan en heb 't beke ken," verduidelijkt Gert Hoolwerf, „Iemand, die van het ministerie van Buitenlandse Zaken komt, van wel ke kant bereikt hij dan Meineswijk? Van het centrum of via de Trek brug?" „Over de Trekbrug natuurlijk; dat is veel korter." „Oké. dus die meneer Grotema reed iedere dag over de Trekbrug, ging dan rechtdoor naar de tweede straat links, de Graaf Adolflaan, om die in te rijden. Dan bereikt hij via éénrichtingsverkeer zijn hoekhuis. Bij de brug linksaf is verboden, blij kens het daar aangebracht verkeers bord. Waarom doet hij het dan juist in die bewuste nacht?" Van Esperen knikt enkele malen. „Dat was voor ons ook een vraag punt. temeer omdat zijn vrouw ver klaarde. dat haar man nooit linksaf sloeg, de Treksingel op." Hoolwerf maakt zijn sigaret uit on tuurt door het raam naar buiten, „k weet niet, of jij dat gevoel ook wel eens hebt, als je met een zaak bezig bent, maar soms kom ik niet los van een zeker wantrouwen, hoe wel ik er op zo'n moment nog geen enkele grond voor heb. En iedere keer bleek dat wantrouwen terecht te zijn, want als ik verder ging gra ven, werd bewezen, dat ik het aan 't juiste eind had." (wordt vervolgd) Intermeubel heeft de primeur!! Het allernieuwste: meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7