FIAT OP EEN SLUITENDE BEGROTING NA BESCHOUWINGEN Vergadering op maandag 23 december RAAD BROUWERSHAVEN KOOPT PANDEN IN CENTRUM 3 STREEKNIEUWS ZIEItlKZEESCUE NIEUWSBODE Donderdag; 10 december 1074 Nr. 21610 Raad Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN, 16-12. Tijdens de jongste ver gadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends, werd gelegenheid ge geven algemene beschouwingen te houden over de ge meentebegroting 1975. In zün beschouwing zei de heer C. J. van Burg het jammer te vinden, dat cr nog achterstand bestaat in het vaststellen van de gemeenterekeningen, zodat cijfermatige vergelijking niet helemaal mogelijk is. Wanneer de gemecnterekening over 1972 zou zijn vastgesteld, zou er een meer reële basis voor vergelijking aanwezig geweest zijn volgens spreker. Mede namens zijn fraktiegenotc toonde de heer Van Burg zich er verheugd over, dat de be groting een ruime post voor onvoorziene uitgaven (f 75.622,52) aanwijst. Wel iswaar zijn de kapitaalslasten voor de aanschaffing van een autospuit en de uitbreiding van de openbare kleuterschool nog niet in de begroting voor 1975 verwerkt. Spreker vond het eerder spijtig, dat voor 1975 door burgemeester en wethouders geen investeringslijst met de daarbij behorende lasten is overgelegd. Het was dan gemakke lijker geweest de begroting te be oordelen. Zijn fractie zou het op prijs stellen als deze investerings lijst er alsnog komt, vergezeld van een prioriteitenschema. Over deze stukken kan dan in de raad worden gediscussieerd. Bij de begroting voor 1974 waren de gevraagde stukken wei gevoegd. Toegegeven werd, dat in de begeleidende brief verschillen de projecten zijn genoemd, waarvan uitvoering" wenselijk is. Hij was van mening, dat de raad te weinig bij de voorbereiding van de werken is be trokken. In de begeleidingsbrief wordt de aanleg van voetpaden voorgestaan. Spreker pleitte in dit verband voor de aanleg van een voetpad langs het Baken te Scharendijke, daar hier voor de voetgangers een gevaarlijke situatie aanwezig is. Tijdens de zomermaanden is de Nieuweweg tussen Ellemeet en de duinen door het smalle wegdek bij zonder gevaarlijk voor voetgangers. Spreker gaf het college in overwe ging deze weg tijdens de zomer maanden af te sluiten voor het auto verkeer. Verder drong hij erop aan 0e raad nauwer te betrekken bij de vaststelling van plannen op planolo gisch gebied, en voor aanleg van we gen. In dit verband had hij verno men dat door de provincie alsnog getracht zou worden de recreatiever- deelweg richting Stoofweg te Renes- se aan te leggen. Meer overleg is nodig over het jachthavenplan. Jachthaveiiplan In zijn repliek zegde de voorzitter toe. dat wanneer er ontwikkelingen zijn, die van belang zijn, de raad hierbij zeker bertokken zal worden. Het plan voor aanleg van een jacht haven te Scharendijke is reeds enige malen ter tafel geweest in de raad. Het jachthavenplan wordt thans aangepast. Het is de bedoeling de jachthaven indien enigszins mogelijk in handen te geven van een beleg gingsmaatschappij. Voor de rekrea- tieverdeelweg hebben de Prov. Sta ten geen gelden gevoteerd. Op het streekplan Schouwen-Duiveland b'lijft de rekreatieverdeelweg ge handhaafd, zodat planologisch hier mee rekening gehouden zal moeten worden. Volgens het college is deze weg in de richting van de Westhoek niet nodig. Een investeringslijst is voor 1975 inderdaad niet op dezelfde wijze als het vorig jaar overlegd. Veel grote werken zijn afhankelijk van overheidssubsidies. Niettemin zal in overweging wor den genomen een investeringslijst op te zetten, hoewel 't verrichten van de investeringen niet geheel afhankelijk is van de gemeente. Ook het kollege streeft naar spoedige vaststelling van de gemeenterekening over 1972. De post onvoorziene uitgaven is tamelijk ruim, doch het is echt niet zo, dat de gemeente thans van alles kan doen. Wat de aanleg van een voetpad langs het Baken betreft, wees de voorzit ter er op. dart het Baken op verschil lende punten niet verbreed kan wor den met een voetpad. Aanleg van een weg buiten de kom Scbarendükc van de Langedjjk naar de Elkerzeeseweg staat op de verlanglijst. Hij geloofde niet, dat aanleg van deze weg veel economi sche moeilijkheden voor het dorp Scharendijke zal geven. Raad Duiveland DUIVELAND, 18-12. De gemeen teraad van Duiveland komt maan dag 23 december bijéén in een open bare raadsvergadering in het ge meentehuis te Nleuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. De agenda bestaat uit 18 punten en na de opening en de behandeling van dc ingekomen stukken komt ter ta fel een aanvraag om garantie van een lening, en de rente hiervan zo mede de aflossing voor woningbouw aan de Wethouder van Klinkenstraat te Nieuwerkerk door dc heer L. dc Oude te Rotterdam. Verder een wij ziging van garantiebesiuiten geldle ningen voor woningbouw door de heren P. J, Bax. M. H. Kegel en J. F. van Vliet, waarna vaststelling ver keersmaatregelen in de Brouwstraat te Nleuwerkerk Dan verlening ex tra krediet .voor de openb. basis school te Nieuwerkerk en voor de openbare kleuterschool te Oosterland Verder afrekening 1974 en voorschol 1975 vergoeding bijzonder kleuter onderwijs en definitieve vaststelling werkelijke kosten openbaar basis onderwijs over 5-jaarlijkse periode 1963 tot en met 1967 en de vaststel ling 5-jaarliJkse afrekening vergoe ding bijzondere lagere school te Oosterland en idem voor die te Nieu werkerk. Verder een drietal vaststel lingen, nl. van de verordening gelde lijke tegemoetkoming raadsleden, exploit atieopzel 'bestemmingsplan Oosterland en de 13de wijziging ge meentebegroting 1974 gevolgd door de aanbieding van dc gemeentebe groting 1975. Hierna dc rondvraag en sluiting. Do vergadering vangt aan om zeven uur. De heer Bij de Vaate Informeerde of de voorzitter een gesprek heeft gehad met de persoon, die een aan vraag voor een afwijkend grafmonu ment had ingediend. Hij drong aan om met betrokkene tot een regeling te komen. De voorzitter zegde nog maals een gesprek toe. Volgens hem - ofschoon van bijkomstige aard - hebben grafvoorschriften van b. en w. ook 'n sociale kant, zodat de men sen niet onnodig op kosten worden gejaagd. Ten aanzien van de uit breiding van dc kleuterschool te Kerkwerve wees de voorzitter er op dat wanneer pojecten van behoor lijke omvang zijn openbare aanbe steding wenselijk is. De gemeentewet gaat uit van openbare aanbesteding evenals de Lager-onder wijs wet 1920 Anderzijds zijn er natuurlijk een he leboel zaken die binnen de gemeente gehouden kunnen worden. De Platteweg te Scharendijke zal worden verbeterd zodra de perslei ding hierlangs is gelegd en de aan sluiting van het rioolgemaal is ge schied. In ieder geval wordt verbete ring voor het zomerseizoen nage streefd. Daar niemand meer artikels- gewijze of hoofdstuksgewijze behan deling van de gemeentebegroting wenste werd deze vastgesteld op f 4.473.261,12 wat dc inkomsten en uitgaven van de gewone dienst be treft; de kapitaalsdienst bedraagt in ontvang f 6.752.214,35 en in uit gaaf f 6.813.679,55 nadelig slot f 61.465,20. De rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer Hart er op, dat hem bekend gewor den is, dat burgemeester en wethou ders voorschriften heb'bfen gegeven voor grafstenen en -monumenten op het nieuwe gedeelte van de begraaf plaats te Kerkwerve. Verder vroeg spreker zich af waarom voor uit breiding van de openbare kleuter school te Kerkwerve openbare aan besteding wordt gehouden. Volgens hem moet getracht worden het werk in de gemeente te houden. De voorzitter antwoordde, dat de beheersverordening voor de begraaf plaatsen het kollege bevoegdheid geeft voorschriften te geven voor grafstenen en -monumenten. In ver schillende gemeenten zijn op dat ge bied veel strengere voorschriften. B. en w. willen echter niets voorschrij ven t.a.v. van afmetingen en toe te passen steensoort. Op het nieuwe ge deelte van de begraafplaats te Kerk werve worden alleen staande graf stenen toegestaan om het onderhoud van de begraafplaats efficiënter te kunnen uitvoeren. De steenhou wers zijn van de nieuwe voorschrif ten op de hoogte gesteld. Het is daarom jammer dat toch een ver zoek is ingediend om vergunning voor een afwijkend model, nl. met stenen omlijsting rond de grafruim te. Tassen voor sportclubs Deurloo Mannenmode tc Zierikzce heeft het plan opgevat een aantal regionale sportclubs te bedenken met een 300-tal tassen, die gratis beschik baar worden gesteld aan die klubs (18 in getal), zowel op Schouwen- Duiveland als op Goeree-Overflak- kee. Vertegenwoordigers van de res- pektievelijke sportklubs zullen sa men komen voor-, de uitreiking op dinsdag 31 december in de zaak van het schenkende modebedrijf. Na af loop vindt een bijeenkomst plaats in „Concordia". De te 'bedenken sport klubs zijn: Brouwershaven, Bruse Boys. Dreischor, Duiveland. SKNWK SVOWK, WIK, Renesse, Zonnemaire, ZSC. Vertig, Zierikzee, ZZ'72 All Ready, Mevo, DBGC (Oude Tonge), Flakkee (Middelharnis) en Den Bom mel. Puzzelril „Sparta" op Tweede Kerstdag De M.A.C. Sparta" organiseert op tweede kerstdag een bijzondere puz- zelrit met diverse leuke attrakties, zoals mooie prijzen voor de best ge plaatste deelnemers in elke klasse. Voor kinderen van deelnemers in de schoolgaande leeftijd wordt een gra tis grabbelton georganiseerd. De rit zal worden verreden in twee klassen: klasse A (30 km. per uur) en klasse B, (24 km. per uur). De start van de rit vindt plaats 4e Sirjans- Iand vanaf 13.30 tot 14.00 uur. Direct na afloop van de rit is het de bedoe ling om bingo-spelletjes te houden. ZIERIKZEE Kerstmiddag U.V.V.-bejaaidensociëteit Dinsdagmiddag jl. mochten dc da mes cn heren van dc UVV-bejaar- densocitcit gezamenlijk hun tradi tionele kerstviering vieren In de sfeervolle versierde zaal van het Patronaatsgebouw kon de presi dente mevrouw A. der Weduwen- Steendijk voor ruim 70 sociteitsle- den haar kersttoespraak houden Met pianobegeleiding van mevrouw C. de Rijke-Constandse, werden gezamen lijk diverse kerstliederen gezongen afgewisseld met het drinken vair warme wijn. De dames Wandel en v. d. Lelie brachten hierna een kerstverhaal. Aan het eind van het gezellig sa menzijn werd nog een koffietafel geserveerd. Met een kerstgedicht, voorgedragen door de presidente werd deze geanimeerde kerstmiddag besloten. De heer Berrevoets sprak namens de sociteitsleden een dank woord tot het bestuur en leden van de UW. Kerstviering Huishoudschool De Huishoudschool „Prinses Julia na" houdt de kerstwijding op vrij dag 20 december in het hervormd verenigingsgebouw Kerstavond Ceref. Vrouwenvereniging De eerstvolgende samenkomst van de Ger. Vrouwenver. „de Lampen brandende" te Zierikzee is op vrij dagavond 20 december in de boven zaal van het Ger. verenigingsge bouw St. Domusstraat. De bijeen komst zal in het teken staan van het naderend kerstfeest. Leden en be langstellenden zijn hartelijk welkom Bejaarden maken weer uitstapje naar Weert Een flink aantal Zierikzeese be jaarden gaat in januari aanstaande weer een middagje karnaval vieren in de karna valsstad bij uitstek: Weert. Zoals bekend gaf een jeugd groep uit Weert al in 1973 een fees telijk optreden voor de bejaarden in Zierikzee en dit jaar gingen 40 be jaarden - op eigen kosten - naar Weert. Voor velen was het een on vergetelijke dag, vooral ook dankzij een door een Zierikzeese midden stander tijdens de terugreis aange boden diner. Er staat nu een nieuw uitstapje naar Weert op stapel, waarvoor zich reeds 50 bejaarden hebben op gegeven. Weert heeft echter laten weten dat er nog veel meer Zierik zeese bejaarden welkom zijn. Allen die zin hebben om mee te gaan - de prijs wordt zo laag mogelijk gehou den - kunnen zich opgeven bij „De Rookende Moor". Dit kan nog tot 31 december aanstaande. Oliebollenaktie „Klein Maja" Op zaterdag 21 december wordt dc jaarlijkse oliebollenaktie gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het pastoriefonds „Klein Maja". Inbraken in scholen In de openbare en in de christelij ke Mavoschool te Zierikzee werd in de nacht van maandag 16 op dins dag 17 december ingebroken. Deze scholen, aan de Calandweg, zijn - gelijk bekend - onderling met el kaar verbonden. Door een ruit stuk te slaan aan de achterkant van het gebouw, kon men het raam openen, om zich zo toegang te verschaffen. In alle lokalen werden de buro's opengemaakt die (gelukkig) niet op slot zaten. De gedeeltelijke inhoud van dc buro-laden vond men naast de buro's. De buit bedroeg een klein bedrag aan geld, een radio-casette recorder, een aantal langspeelplaten en de kwartjesinhoud van drie kof- fieautomaten. Men vond ook een aantal kastdeuren opengebroken. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Dc politie te Zierikzee stelt, in samenwerking met de technische recherche van de Rijkspolitie Mid delburg, een onderzoek in. Zwemexamens in „Onderdak" In „Onderdak" werden weer zwemexamens afgenomen. Honderd en vijftien kandidaten, waaronder een zestal volwassenen, mochten na afloop uit handen van de hoor G. Dijkstra die namens het bestuur van de stichting aanwezig was, het di ploma in ontvangst nemen. In een toepasselijke toespraak, spoorde hij de geslaagden aan zich bij één der Reddingsbrigades of zweinklubs aan te sluiten, of zo mogelijk door te gaan voor het volgende diploma. Mevrouw Verhey-Keulemans, die namens de K.N.Z.B. aanwezig was, sprak haar tevredenheid uit, dat zo'n groot aantal het diploma wist te behalen. WESTERSCHOUWEN Nieuwjaarsreceptie Op woensdag 1 januari wordt de Nieuwjaarsreceptie van het gemeen tebestuur gehouden in het raadhuis te Haamstede. RENESSE Aanrijding bij parkeren Maandagmiddag ongeveer 12 uur vond op de Lange Rekc te Renesse een aanrijding plaats die ontstond toen de Duitser W. B. uit Bochum aan de rechterzijde van de weg wil de parkeren. Hij ging daartoe volko men rechts rijden, remde en stak toen plotseling met zijn wagen de weg over om te parkeren. Dc achter hem rijdende H. R. uit Zierikzee had echter met verbazing deze ma noeuvre gadegeslagen en dacht dat B. aan de linkerkant van de weg wilde parkeren. Hij wilde daarom rechts passeren en er volgde een botsing waarbij beide wagens flinke blikschade opliepen. Omdat echter de verklaringen van beide automo bilisten uiteen liepen besloot de po litie lot een rekonstruktie waarbij tenslotte bleek dat de Duitser geen richting had aangegeven. KERKWERVE Zangavond Voor de juiste aanvangstijd van de zangavond in de Hei*vormde Kerk op vrijdag 20 december a.s. verwijzen wij naar de gerektificeerde agenda aankondiging. BROUWERSHAVEN Kerstzangdienst Op zaterdag 21 december a.s. zal te Brouwershaven een kerstzang dienst worden gehouden voor de ge hele gemeente in de Bostonpleinkerk des avonds van half zeven tot half acht. Het tijdstip van aanvang is vroeg gesteld omdat vooral de klei neren met hun ouders deze zang- dienst mee kunnen maken. Er is naast samenzang opk zang door het kerstkoor van de Plattelandsvrou wen o.l.v. de heer Scbouls. ZONNEMAIRE Oud papier Zaterdagmorgen zullen leden van de harmonie vereniging „Nut en Uitspanning" weer oud papier op halen in het dqrp. Het gebundeld klaar zetten wordt erg op prijs ge steld. OOSTERLAND Kerstviering openbare basisschool Op vrijdagmiddag 20 december a.s. houdt de openbare basisschool, waarnemend hoofd de heer J. Uil, een kerstmiddag in de vergader ruimte van de school aan de Dokter Schutterstraat. De leerlingen zullen kerstliederen ten gehore brengen; er zal voorlezing zijn van het kerst evangelie en van kerstverhalen. Ter opluisternig van dit feest zal er een verlichte kerstboom de zaai sieren, en zullen uiteraard de kindereh een traktatie ontvangen. BKLTMSSE Geslaagd Door het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart gehou den examen op 12 nov. 1974 te Am sterdam slaagde onze dorpsgenoot M. Houkamp voor het W.A.C.U. exa men afd. scheepvaart. Persrioofleiding Onder de twaalf werken die in Zeeland door de minister van sociale zaken worden vrij gegeven in het kader van de extra werkloosheids bestrijding is ook de persrioolleiding Bruinisse-Matgat samen met de daarbij horende twee rioolmalen Zeeland kreeg uit deze pot van extra werkloosheidsbestrijding zes miljoen gulden, het gehele extra be schikbaar gestelde werkloosheids bestrijdingsprogramma bedraagt 200 miljoen gulden. Vogeltentoonslelling De vogelhoudersvereniging de Nagtegaal (Oost-Duiveland) omvat tende de gemeenten Bruinisse en Duiveland houdt van 26 tot en mei 28 december een grote nationale ten toonstelling in het „Durps' uus" te Bruinisse Deze tentoonstelling wordt geopend door burgemeester de Kam van Duiveland en gesloten door wild. burgemeester Jumelet van Bruinisse Een aantal attracties maken een be zoek aan deze tentoonstelling aan trekkelijk Geyonden voorwerpen Op het politiebureau te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de volgende in de periode van half oktober tot half december te Bruinisse gevonden voorwerpen: Een blauw meisjestruitje, een rose porte- moneetje, een rode knipportemonee met sticker er op, een gele regen- b'roek, een goud kettinkje, een groen regenpak Ophalen oud-papiér De muziekvereniging: „Nu met Hope" te Bruinisse komt zaterdag 21 december te Bruinisse weer oud pa pier ophalen. Er wordt verzocht dit papier gebundeld gereed te zetten. Kerstviering Vrouwenvereniging Dinsdag hield de Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" te Bruinisse, de kerstvond, on der leiding van mevr. B. de Waal- Jumelet, die na een welkom en ge bed het woord gaf aan mevr. Kik- Boudeling, die haar bijbelinleiding uiteraard had afgestemd op het kerstgebeuren, maar speciaal stil stond wat van de Wijzen uit het Oosten geschreven staat, „zij trok ken naar hun land, langs een andere weg". Het kerstgebeuren werd daarna nog eens gevolgd door middel van een liturgie, waarin lezing, en zang elkander afwisselden. Er werd drie maal pauze gehouden, waarin ge trakteerd werd op chocolademelk, met beschuitjes en andere versnape ringen. Natuurlijk werden er naast de zang uit de liturgie ook nog an dere spalmen en gezangen en kerst liederen gezongen. Naast zang door allen was er ook een koortje uil de leden, dat een viertal liederen liet horen. Enkele dames leverden nog een bijdrage, door het lezen van een stukje proza of een gedicht. Het „Ere zij God", door allen gezongen sloot met het dankgebed van mevr. A. Kesteloo-Schraver, deze kerstviering af. „Kwiek" wacht nog wat De gymnastiekzaal en hel Ned. Herv. Ver. Gebouw te Bruinisse die 3 weken bezet geweest zijn met mili tairen zijn weer vrij gegeven. Voor het gebouw betekent het, dat er thans aan de lopende band vereni gingsavonden zijn, voornamelijk kerstavonden worden gehouden. Een en ander zou betekenen, dat ook de gymnastiekvereniging weer zou kunnen beginnen, maar het bestuur van „Kwiek", dat de gewoonte heeft om in de kerstvakantie niet te oefe nen, besloot om nu ook deze week maar niet meer te beginnen. De trai ningen zullen daarom weer aanvan gen met ingang van maandag 6 jan uari 1975. Er wordt op gerekend, dat dan allen weer present zijn. Ook de volleybalvereniging zal in het oude jaar niet meer oefenen. Ook voor de ze vereniging geldt begin in de week van 6 januari. „Flitsen" uil hel buitenland NICOSIA. President Makarios van Cyprus heeft verklaard dat hij „be paalde concessies" zal doen om her vatting van de Cyprische Turks- Griekse besprekingen mogelijk te maken. MOSKOU. De Sowjet-partijleider Leonid Brezjnjew viert donderdag zijn 68ste verjaardag. NEW YORK. De algemene verga dering heeft dinsdag van Israël ge- eist, onmiddellijk op te houden met het aanvallen van Palestijnse vluch telingenkampen en Egypte heeft ge waarschuwd dat een nieuwe oorlog in het Midden-Oosteh zich tot ver buiten dat gebied zal uitstrekken. DJEDDA. Saoedi-Arabië zal 750 miljoen dollar lenen aan de Wereld bank. Dit heeft de Saoedische minis ter van financiën en ekonomische zaken. Mohammed Al-Khail, dins dag bekendgemaakt. JERUZALEM. De Sowjet-Unie heeft sinds de Okloberoorlog van vorig jaar ruim 300 vliegtuigen aan Syrië geleverd, waaronder bijna 50 toestellen van het type Mig-23 en de rest gemoderniseerde machines van het type Mig-21. Paardetram in Utrecht? UTRECHT, 18-12. Op 5 my vol gend jaar kan de paardetram zijn intrede maken in het voetgangersge bied van de Utrechtse binnenstad. De gemeente moet daarvoor nog wel de noodzakelijke medewerking ver lenen aan dit partikuliere initiatief. Dit heeft het Utrechtse CDA- raadslid J. van Maarseveen als ini tiatiefnemer dinsdagavond meege deeld tijdens de behandeling van dc gemeentebegroting. Plan voor woningbouw te Zonnemaire BROUWERSHAVEN, 17-12. In de maandagavond gehouden gemeen teraadsvergadering van Brouwers haven werd besloten tot aankoop van de panden Korenmarkt 1 en Schuitkade 2 tc Brouwershaven. Dc heer J. K. Gocmans vond het nogal een fors bedrag (f 125.000,-) en vroeg dc voorzitter welke bestemming er wordt gegeven aan de Stadswaag, het tonncnmagazljn cn het pand Ko renmarkt. Dc heer Dc Munnik zou graag vernemen wat de inrichting gaat kosten en wat dc bestemming wordt van de Vismijn. De heer J. A. v. d. Bijl had in het voorstel 2 moeilijkheden gevonden. Het had hem vooral bevreemd dat er twee taxatierapporten waren. In drie jaar tijds was het bedrag mei 100 pet. gegroeid. „Is dit realiteit" infoi meerde de heer v. d. Bijl. Ook vond dc PCG-fractie het vreemd dut er een bestemming wordt gegeven aan de ruimte achter het stadhuis terwijl er aan rehabiliteit moet wor den gewerkt. De heer v. d. Bijl stelde vervolgens dat de gemeente een groot aantal gebouwen heeft dat er niet om liegt. Moeten we dan zono dig er nog meer gebouwen bij ko pen"? De voorzitter zei het van belang te vinden dat de gemeente binnen de kern gebouwen tol haar beschik king heeft, welke gunstig gelegen zijn t.o.v. het stadhuis. De nieuwe brandweerwagen mag niet meer in de oude brandweergarage, daar het hier een hoge druknevelspuit betreft welke vorslvrij moet staan. Zou men dc oude garage om laten bou wen. dan zou cïat een bedrag vergen van f 40.000,-. Wat dc vismijn betreft deze heelt slechts beperkte mogelijk heden. daar er geen opslagruimte mogelijk is. wat wel het geval is aan de Schuitkadc. Het tonnenmagazijn wordt 's zomers gebruikt om de wa tersportmensen in op te vangen. Des winters kunnen cr plaatselijke acti viteiten voor dc burgerij in plaats vinden. ITot. verenigingsgebouw in do Nieuwstad zal nog slechts enkele ia ren meekunnen nldu de raads voorzitter. De Stadswaag tenslotte is een te belangrijk monument om te verkopen en af te stoten. Bestemmingsplan Zonnemaire Vastgesteld werd het voorberei- dingsbesluit wijziging bestemmings plan Zonnemaire. Het voornemen bestaat om in Zonnemaire 14 wonin gen te bouwen. Voor het bouwper ceel aan de Margrietstraat bestaat grote belangstelling van Den Hartog b.v. te 's-Gravendeel. De heer Goe- mans zei namens zijn fractie de bouw van harte toe te juichen. Hij betreurde het dat het contlgnenl wo ningen voor 1975 voor deze regio zo minimaal is (50 woningen). De bur gemeester kon een optimistisch ge luid laten horen, daar hij het vaste vertrouwen had dat dit contignent wel verhoogd zal worden, zodat de woningbouw te Zonnemaire van de grond kan komen. Het krediet in re kening-courant voor 1975 werd vast gesteld op f 1.000.000,-. De 17e wijziging van het dienst jaar 1974 werd m.a.s, goedgekeurd. Het betrof hier o.a. diverse subsidies cn aanschaf nieuwe uniformen brandweerleden. Met Kavero b.v. werd een over eenkomst aangegaan inzake de bij drage lasten rioolwaterzuiverings installatie te Brouwershaven. Als de zuiveringstaak per 1 januari 1975 door het waterschap Schouwen-Dui veland wordt overgenomen zal de overeenkomst ook door het water schap worden overgenomen. Dc huurovereenkomst betreffende een gedeelte van het pand Mr. Pie- ter Moggcstraat tc Dreischor waarin gevestigd het Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland wordt in die zin gewijzigd, dat het huurbedrag wordt gesteld op f 3500.- per jaar. Dc gemeentelijke subsidie is door hel stichtingsbestuur in dc begroting geramd op 35 ct per inwoner. De raad ging akkoord met de in voering van de onroerend goed be lasting le laten plaats hebben op 1 januari 1977. Aanvankelijk was deze datum gepland op 1 januari 1976. De taxatie* zullen op \oorstel van de eilandelijke gemeenten plaats vinden door Gropatax en de stichting On roerende Zaken. Samenlevingsopbouw Omtrent de oprichting van de Stichting voor Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland kon de raad zich in principe akkoord verklaren. De heer Goemans vroeg hei college of dit nu wel direct nodig is, daar het college zelf dc grootst, mogelijke aandacht besteed aan eigen proble men. De voorzitter stelde dat de po sitieve resultaten welke reeds dooi de stichting „Jeugd Schouwen-Dui veland" wei-den bereikt van groot belang zijn te noemen voor het op bouwwerk. Deze samenlevingsop- bouwstichting wil bok grote aan dacht besteden aan de begeleiding der jeugdsoozen. aan het bejaarden probleem in deze sterk vergrijzende regio, dc rekreatie en het onderwijs. Deze stichting zal van groot nut kun nen zijn voor het platteland. Z.h.s. werd het bezwaarschrift van de heer Berting betreffende een bouwver gunning ongegrond verklaard. Aan de watersportvereniging werd voor 1975 de binnenhaven verpacht (oude- en nieuwe jachthaven) het geen een box ruimte beslaat van 12.155,17 nV2 tegen de prijs van f 22,50 per m2 wat neerkomt op een bedrag van f 273.4.91.33. Voor liet jaar 1974 moet gerekend worden op een exploitatietekort door de watersport vereniging. Voor de niet te verpach ten boxen zal dit tekort voor reke ning van de gemeente komen. De pachtstcr zal maandelijks gegevens moeten verstrekken over de ver huurde boxruimten. De heer de Munnik zou hel wenselijk achten dat nietledcn een extra bijdrage moeten betalen, omdat de leden reeds hun contributie moeten betalen. Aan het eind van de vergadering dankte de voorzitter dc raadsleden voor het werk, dat zij in liet belang der gemeente hebben gedaan. H(j wenste allen prettige feestdagen toe cn een goede jaarwisseling waarbij h\j ook de gelielc bevolking betrok. Namens de raad bood dc beer A. C. Dalr.bout wederkerig dc beste wen sen aan voor de voorzitter en zijn gezin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3