Zierikzee aan top met de meeste overnachtingen Ruime aandacht voor bekend rekreatierapport Israël en Egypte Vakcentrales willen verhoging met twee proeent van minimumloon Nog geen bouwcijfers voor 1975 THEGRADUATE Bevolking nam dit jaar toe met 112.000 personen maar in de liefde had hij bijles nodig. AGENDA LAATSTE NIEUWS Watertoerisme in Zeeland VLISSINGEN, 18-12. Het watersport toerisme in Zee land «jroeit nog steeds. De Provinciale Zeeuwse VVV heeft in 28 jachthavens een enqnete laten honden over de groei van het aantal overnachtingen. In 1978 wer den er tien procent meer overnachtingen geteld, dan in het voorgaande jaar. Toch is dat een minder ontstuimige groei, dan in 1971 en in 1972. Toen bedroeg de toename in 22 geënqueteerde jachthavens respectievelijk 30 en 23 proeent. In 1973 werden er 1G.5 proeent meer pleziervaartuigen geschut in de Zeeuwse sluizen, dan in 1972. Zierikzee telde vorig jaar de meeste over nachtingen. namelijk 7000. Veere neemt met 6000 overnachtingen de tweede plaats in. Dat betekent in die plaats een flinke teruggang ten opzichte van 1072 met 13000 overnachtingen. Brouwershaven heeft de derde plaats overgenomen van Breskens met 5700 overnachtingen. Deze groei is voornamelijk te danken aan de nieuwe haven voor plezierjachten die in 1973 in Brouwershaven in ge bruik is genomen. De kleinere jachthavens, zoals St. Annaland. Bruinisse, Wolphaartsdijk en Yerseke ontdekten in 1973 dat zij steeds meer in trek raakten bij de watersporters. De meeste schepen bleven twee nachten in de zelfde haven overnachten. - Volgens het jaarverslag van de provinciale VVV was ook in 1973 juli de drukste watersportmaand, want van 35 pet. tot 45 pet van het aantal overnachtingen werd in deze maand geboekt. Sluizen De sluis bij Kats op de scheiding van de Oosterschelde en het Veerse- meer vormt het drukste knooppunt in de pleziervaart in Zeeland. Irt het seizoen '73 werden er bijna 21.000 pleziervaartuigen en jachten geschut en op de tweede plaats kwamen de sluizen bij Bruinisse. Achtenvijftig procent van de geschutte schepen (ofwel 23559 stuks) had de Neder landse nationaliteit. Zesentwintig procent (10.500 jach ten) waren afkomstig van Belgen. Dan kwamen de Britten met 9 pro cent en de Duitsers met 6 pet aan de „Klachten van Zeeuwse vrouwen over V'alhèlm serieus nemen" MIDDELBURG. 18-12. De waar nemend eommissiaris van de konin gin in Zeeland, de heer A. J. Kaland. meent dat de Zeeuwse vrouwen in klederdracht, die zeggen geen val helm te kunnen dragen, serieus ge nomen dienen te worden. De Zeeuwse vrouwen zeggen dat een helm niet past bij de Zeeuwse klederdracht en dat die bovendien de kanten kap zal kreuken. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft al laten weten niets te voelen voor het verlenen van een ontheffing. De Zeeuwse waarne mend commissaris van de koningin heeft nu de minister geschreven met het verzoek „alle mogelijke oplossin gen van heit probleem te onderzoe ken en die ernstig in overweging te nemen". Prof. Van den Doel naar Amsterdam NIJMEGEN", 18-12. Prof. dr. Hans van den Doel, hoogleraar politikolo- gie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, is bij de koningin voor gedragen als hoogleraar aan de ekonomische fakulteit van de uni versiteit te Amsterdam. De leerop dracht van de heer Van den Doel, die in het verleden een dominerende rol in de Partij van de Arbeid heeft vervuld, zal luiden: ekonomie, in het bijzonder welvaarttheorie, theo rie van de ekonomische orde en theorie van de organisatie van de marktekonomie. TEL AV1V. 18-12. Volgens de Is raëlische kranten van woensdag heeft Egypte geantwoord op de voorstellen die Israël heeft gedaan betreffende een tweede onderhande lingsronde. Voor de overbrenging van het antwoord zou in Washington zijn bemiddeld. Hoewel Egypte volgens de dagbla den de deur voor verdere onderhan delingen niet heeft dichtgegooid, heeft het toch „uitermate harde voorv/aarden" gesteld, als daar zijn, ontruiming van de olievelden van Aboe Rodeis en de Mifla en Glddi- houvels. beurt. Steeds meer Engelse water sporters wagen zich aan de overtocht met hun jacht naar Nederland. UTRECHT. 18-12. De vakcentra les hebben minister Boersma (sociale zaken) in een brief meegedeeld, dat volgens hen per 1 januari een bijzon dere verhoging van het minimum loon nodig is met 2 procent. De minister heeft over deze zaak advies gevraagd aan de SER dat de vakcentrales hun opvatting niet langs de gebruikelijke weg van een SER-advies kenbaar maken wordt veroorzaakt door het feit dat de be handeling in de SER niet meer voor 1 januari mogelijk is. Daarbij komt. dat de centrale werkgeversorganisa tie op 19 november al als hun stand punt bekend hebben gemaakt, dat er helemaal geen bijzondere verhoging van het minimumloon moet komen. Dat was ook goed te merken in de Zeeuwse havens, waar het aantal Bril,sc bezoekers sterk toenam, ter wijl het aantal Belgische bezoekers verhoudingsgewijs terugliep. Het verblijfstoerisme heeft volgens hef jaarverslag van de provinciale VVV in 1973 een goed jaar doorge maakt. Er werden ruim 6,5 miljoen overnachtingen geboekt. De belang stelling voor korte vakanties rond pasen, kerstmis en de herfst nemen toe. Oliebol wordt „peperduur" DEN HAAG. 18-12. Oliebol- len eten wordt dit jaar een dure liefhebberij. In vergelij king met eind vorig jaar zijn de ingrediënten voor het zelf maken van oliebollen in totaal 32 procent in prijs gestegen zo heeft 'Koopkracht, maand blad van het Konsumenten Kontaktuitgerekend, Produk- tendie de prijs van de oliebol in belangrijke mate hebben opgejaagd, zijn slaolie (52 procent duurder geworden), krenten en rozijnen door el- 1 kaar 25 procent duurder), poe dersuiker (19 procent duurder), i melk (14 procent duurder) en sucade (13 procent duurder). DEN HAAG, 18-12. Minister Gruij- ters heeft tie kamer nog niet kunnen meedelen welke maatregelen hem voor ogen staan om de bouwproduk- tie op te vijzelen. Onder leiding van minister Boersma van sociale zaken wordt gewerkt aan het programma dat in het kader van de extra injec tie voor de bouw zal worden opgezet. Men hoopt dit programma in januari af te ronden. Met nadruk wees de bouwminis- ter er tijdens het debat over begro ting en nota huur- en subsidiebeleid op dat hier altyd nog sprake is van een tijdelijk, conjunctureel noodpro- gramma dat de structurele moeilijk heden in de bouw onverlet laat. De injectie is dus voor incidentele moei lijkheden bedoeld. Een structurele analyse zal worden neergelegd in de nota werkgelegenheid en o.a. tot uit drukking komen in een reeks van aktiviteiten gedurende de komende jaren. Ziekenhuizen hebben lange wachtlijsten UTRECHT. 18-12. De ziekenhui- zen hebben in het algemeen wacht lijsten van 150 tot boven de 500 per sonen. Over het hele land ligt het totaal voor de algemene ziekenhui zen waarschijnlijk rond de 40.000. De wachttijden varieren sterk per specialisme. De nationale ziekenhuis raad zegt dit in een schriftelijk ant woord op vragen van tweede-kamer leden, die door tijdgebrek bij de hoorzitting van de kamercommissie voor volksgezondheid over de struk- tuurnota niet meer aan de orde kon den komen. Oogstschade-uitkeringen in februari DEN HAAG. 18-12. Zeer waar schijnlijk in februari zullen de oogst schade-uitkeringen aan door water overlast getroffen agrariërs worden overgemaakt. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft dit deze week in zyn maandelijks gesprek met het landbouwschap verteld. De minister zal in nadere overweging nemen of de oogstschaderegeling. behalve voor aardappelen, uien en gladiolen, ook moet gaan gelden voor bruine bonen en knolselderij. Het landbouwschap bracht de wens daartoe naar voren. KORTF, BERICHTEN HIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Boersma van sociale zaken heelt een uitkering ineens van f 200 aan werklozen van de hand gewezen. DEN HAAG. Volgens het liberale lid van de Eerste Kamer De Wilde, heeft de regering „een onvoldoende bijdrage" geleverd aan de bestrij ding van de werkloosheid en de in flatie. Hij zei dit dinsdagmorgen in de Eerste Kamer bij de algemene fi nanciële beschouwingen. ZEVENHUIZEN. (Z.H.). Het lan delijk actiecomité van boeren en tuinders, onder voorzitterschap van de heer K. Olieman uit Zevenhuizen (Z.H.) heeft in een brief aan minis ter Van der Stee van landbouw en visserij haar ontevredenheid betuigd over de tegemoetkomingsregeling voor door wateroverlast getroffen boeren en tuinders. UTRECHT. Het Nederlands comi té voor kinderpostzegels heeft de Stichting Youth for Christ f 40.000 geschonken. Het bedrag is besterad voor een opvangcentrum voor jon geren, een projekt. van de Stichting. HILVERSUM. De Veronica om roep organisatie zal nog voor het einde van dit jaar een tweede zend- tijdaanvrage indienen. Dit heeft de verenigingsraad van de V.O.O., die dinsdagavond in Hilversum bijeen kwam, besloten. DEN HAAG. De Eerste Kamer is woensdagmorgen vroeg akkoord ge gaan met het dinsdag zo omstreden aardgas-prijzenwetje van minister Lubbers. Met 38 stemmen voor en 24 stemmen tegen werd het wetsont werp aangenomen. UTRECHT. Werkloze. partieel leerplichtige jongeren van 16 jaar kunnen, als ze vanaf l oktober pre mie hebben betaald voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering, die pre mie by hun ziekenfonds terugvragen Ze kunnen dat doen, zodra hun het recht op een uitkering krachtens de rijksgroepsregeling voor werkloze werknemers (R.W.W.) is toegekend. STAPHORST. Dc 16-jarige Harm Smit uit St'aphorst is woensdag bij con verkeersongeluk in zijn woon plaats om het loven gekomen. Hij reed op zijn brommer in slecht weer tegen eon boom on overleed ter plaats. DEN HAAG. Na een periode van vier jaar zal de haven van Rotter dam weer regelmatig fungeren als aan- en afvoerhavcn voor toeristen- vaarten. Van juni 1975 af gaat de 20.000 brt metende „Calypso" van de Ulysses Line Cruises vanuit Rot terdam naar de Scandinavische wa teren verzorgen. DEN HAAG. De vakbonden hebben de Vereniging Metaal- en Elektro technische Industrie (FME) voorge steld de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de metaalindu strie (groot-metaal) op 1 januari a.s. te laten ingaan en drie jaar te laten duren tot en met 31 december 1977 met uitzondering van de directe loonbepalingen. EINDHOVEN. B. en w. van Eind hoven hebben op de kinderboerderij op het Philips-van Lenneppark in Eindhoven een aantal ganzen onder gebracht om een einde te maken aan de daar veelvuldig voorkomende dierenmishandelingen. AMSTERDAM. Wethouder Roel van Duyn heeft woensdag de eerste paal geslagen voor een installatie in het westelijk havengebied van Am sterdam, waarmee 85 autowrakken per uur verwerkt kunnen worden. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond 8.00 uur 11 rSmP ANNE BANCROFT DUSTIN HOFFMAN CINEWIASCOOP Toegang 14 jaar „Groen 15" UTRECHT, 18-12. In het universi teitscentrum „De Uithofin Utrecht is een gezond zwart-bond vaars- kalf geboren dat officieel is geregi streerd als „Groen 15". Groen is en thousiast verwelkomd, want ze is het eerste kalf dat in Nederland - en misschien zelfs in de wereld - is ge boren na een niet-chirurgische em- bryotransplantatie. Hiermee is weer een belangrijke stap gezet in het experimentele on derzoek van de faculteit diergenees kunde. Nog niet zo lang geleden werd daar een kalf geboren na een via een operatie uitgevoerde em- bryotransplantatie. „Groen 15" zal op „De Uithof" worden grootge bracht, zodat de onderzoekers haar ontwikkeling kunnen blijven vol gen. DEN IIAAG, 18-12. De Nederland se bevolking is dit jaar met ongeveer 112.000 personen toegenomen tot 13,6 miljoen, aldus de voorlopige bereke ningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het geboorteoverschot bedroeg dit jaar 78.000 tegen 84.000 in 1973. Het migratie-overschot bedroeg 34.000 tegen 21.000 in 1973. Uit landen rond om de Middellandse Zee immigreer den 11,000 mensen, evenals verleden jaar en uit Suriname en de Neder landse Antillen kwamen 18.000 per sonen tegen 11.000 in 1973. Het aantal levendgeborenen daal de dit jaar tot 13,8 per 1000 inwoners vergeleken met 14,5 per 1000 inwo ners in 1973, 16,1 in 1972, 17,2 in 1971 en 18,3 in 1970. In 1963 bedroeg het aantal levendgeborenen 20,9 per 1000 inwoners. Het aantal overledenen daalde in 1974 tot 8 per 1000 inwoners verge leken met 8,2 per 1000 inwoners in 1973. De prenetale sterfte is dit jaar verder teruggelopen tot 15,6 per 1000 geborenen (in 1973 16,3). De zuige lingensterfte daalde van 11,5 naar 11,1 per 1000 levendgeborenen. Vlieger redt zich DEN HAAG, 18-12. Vermoedelijk ten gevolge van een technische sto ring is een F-104 Starfighter van de vliegbasis Volkel dinsdagmorgen plm 10.20 uur neergestort nabij Neerpelt in België, ongeveer 20 km ten zuiden van Eindhoven. De vlie ger wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te stellen. Naar de oorzaak van de storing die optrad tijdens een normale routinevlucht wordt een nader onderzoek ingesteld. Drie doden bij verkeersongeluk PURMEREND, 18-12. Woensdag- avond zijn bij een verkeersongeluk in de Purmer nabij Purmerend drie personen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een expediteur aan het lossen was en een personenauto achterop de vrachtwagen inreed. De expediteur, de 52-jarige C. Ros- senaar uit Purmerend raakte tussen de twee wagens bekneld en was op slag dood. In de personenauto zaten vier jonge mensen. Twee van hen. de 24-jarige mej, R. van O. uit Pur merend en de evenoude J. de B. uit De Beemster waren op slag dood. Twee andere inzittenden, een 24-ja- rige en een 23-jarige inwoner van Purmerend werden zwaar gewond. SCHIPHOL. Onder een zeer grote belangstelling heeft woensdagmid dag in de Aviodome op Schiphol dc herdenkingsbijeenkomst plaats ge vonden ter nagedachtenis van de 191 slachtoffers van de op 4 decem ber boven Sri Lanka (het voorma lige Ceylon) verongelukte DC-8 van Martinair. V.V.V. „Burgh-Haamstede" BURGH-IIAAMSTEDE, 18-12. Onder voorzitterschap van dr. H. J. van Zuylen hield de VVV Burgh-Haamstede dinsdagavond in hotel „Bakker" te Burgh de algemene najaarsvergadering. In ztfn openingswoord richtte de voorzitter een speciaal woord van welkom tot de vertegenwoordigster van de provinciale VVV mej. Hovestad, de vertegenwoordiger van de Streek-VVV de heer J. Holm, de vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen de heer J. W. de Jonge, en de vertegenwoordiger van de zustervereniging de VVV „Rcnesse Vooruit". Evenals in de op de avond hiervoor gehouden vergadering van de VVV te Rcnesse schonk de heer Van Zuy len in zyn openingswoord ruime aan dacht aan het door de Prov. Raad voor de Recreatie in Zeeland, in sa menwerking met het prov. bestuur Zuid-Holland, uitgebrachte rapport. Bij alle positieve konkhisies welke uit dit rapport kunnen worden ge haald vestigde de heer Van Zuylen er toch de aandacht op, dat dit rap port een apart karakter heeft. Hot rapport is n.l. samengesteld uit gegevens welke men in 1972, tijdens oen periode waarin de bouwvakva- kantie viel. hooft verkregen, vandaar oen wat eenzijdig karakter, wat ook uit dc gegevens valt af te leiden. Van ie toeristen komen 75 °'n uit Neder land, waarvan 46 nuit Zuid-Holland waarvan op zijn beurt weer 25 n/o uit Rotterdam komt. Van do buitenlan ders kwamen er in deze periode 20 0 n uit Duitsland cn 3 0 n uit België. Een verheugend verschijnsel vond de voorzitter hel, dat 34 reeds voor do 6o maal of meer kwamen. De toekomst zag de heer Van Zuylen nog direkt niet somber in. H(j was nl-t dc mening toegedaan dat het toerisme bestand verouderd. De va kanties zijn langer geworden. De kans dat meer mensen hun vakantie in eigen land gaan doorbrengen als gevolg van de duurdere benzine en de economisch ontwikkelingen in binnen en buitenland achtte de heer Van Zuylen wel anwezig. Een handicap is het nog steeds dat er (vooral voor de jeugd) te Burgh- Haamstede nog te weinig mogelijk heden zijn als het geen strandweer is. De bouw van een dorpshuis zag hij als een van de oplossingen. Ook voor de mensen die te Burgh-Haam stede komen wonen zag hij in een dorpshuis een oplossing om kontak ten met de bevolking te leggen. Van de toeristen kamperen er 66 n o (caravans en tenten), 16 0 verblij ven in hotels of pensions. Niet min der dan 93 ",n komt per auto naar dc Westhoek. De eigenaars van 2c- woningen bezoeken in de periode van mei tot september gemiddeld 15 maal hun woning. Van het VVV- kanloor wordt door 20 °'n gebruik gemaakt, 62 n/o komt door mondre- klome, 19 komt uit traditie naar zee. Aktiviteiten toeristen Van de toeristen brengen 42 0 n een bezoek aan een cnfótnrin. 10 n be zoekt de Deltawerken, 26 n n een res taurant, 11 nn een midgetgolf baan, 13 n n komt. vissen en 10 maakt gebruik van een sportakkomodatie. In de periode dat gegevens werden verkregen kwam het grootste gedeel te van de toeristen uit een eenvou dig milieu, inkomens van f 17.000 en minder. Van hen brengen 34 ook wel een bezoek aan plaatsen buiten het gebied waar zij logeren. Door 13 n o wordt maar een éénmalig be zoek aan deze streek gebracht, Dc reden hiervan staan niet in het rap port vermeld. Ruim 62 o is tevre den over het gebodene in de West hoek. Verlangens zijn: betere akkomo- daties in hotels cn pensions (50 n n), op kampeerterreinen, telefooncellen (39 n o). wasserettes (36 "o), kantine's (25 nkampwinkel (14 Behoefte op het strand is er aan meer toiletten 32 0 o wenst douches op het strand en 25 n o moer papierbakkon. Als voorzieningen voor dc kinde ren wordt door 21 op dc wense lijkheid gewezen van overdekte speelplaatsen cn door 26 n n op oen zwembad. De heer Van Zuylen zag de situatie zoals die zich momenteel ten aanzien van het gebied ontwikkelt niet pes simistisch in. Toch vestigde hy de aandacht er op dat men niet moet verslappen en men -zich moet hly ven inspannen om mensen te (rekken. Fi nancieel verkeert de vereniging in een moeilijke positie. Eén van de belangrijkste oorzaken hiervan is dat enige grote bedrijven zich afzijdig houden van het werk van de VVV, ondanks het feit dat ook mensen die bij hen verblijven van de diensten van de VVV gebruik maken. 't Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12, Vil6. Donderdag: 79. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 19 december Zierikzee Chr. Gerf. kerk, 19.30-pim. 21.00 uur. kerstmuziekavond muziekschool. 'Herv. Ver.-gebouw, Kerstviering Hervormde Vrouwengroep, 20.00 uur Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting, Haamstede Winterkerk, Afd. Ned. Ver. v. Huis vrouwen, 14.30 uur. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, kerstviering be- jaardensoos, 14.00 uur. Qhr. Vr.-vereniging, Herv. Ver.-ge bouw, kerstviering, 19.30 uur. Vrijdag 20 december Zierikzee Lutherse Kerk, concert, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Kerstavond Vrijzinige Herv. Vrou wenvereniging, (tot 25 januari). ,,'t Lange Uus". Ex positie. 9-12; 13.30-18 uur. Do., (ook) 19-21 uur. Zo. en ma. gesloten. Geref. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Ger. Vrouwenvereniging. Herv. Ver.gebouw, 10.00 uur (v.m.), kerstwijding Huishoudschool. Ellemeet Dorpshuis, kerstavond Plattelands vrouwen. Kerkwerve Herv. Kerk, zangavond, 19,45 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Kerst viering Plattelandsvrouwen afdeling Noordgouwe e.o, Oosterland Openbare basisschool, kerstmiddag. Zaterdag 21 december Zierikzee Chr. Geref. kerk. 20.00 uur kerst zangavond. Concertzaal. 20.00 uur. film „The Graduate". De gekroonde Suikerbiet". Duiven- tentoonstelling 16 uur. Inmanden vrijdag 20 december, 20.00 uur. Brouwershaven Bostonpleinkerk. 18.30-19.30 uur. kerstzangdienst. Plaatsenhuis. 14.00 uur, verkoop Welfare-artikelen. Zondag 22 december Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film „The Graduate". „De gekroonde Suikerbiet". Duiven- tentoonstelling, 11-16 uur. Maandag 23 december Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering ge meente Westerschouwen. aanvang 19.30 uur. Donderdag 26 december Zierikzee Vanaf 15.00 uur Kerst-inn voor ie dereen in de Lichtboei, clubhuis van het Leger des Heils. Organisatie: aantal jeugdgroepen. Sirjansland 13.30 uur start puzzelrit m.a.c. „Sparta". Woensdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 17.30 uur, nieuwjaars receptie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall iet Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Coaster gestrand onder Schouwse kust De Spaanse coaster „AUtil" (1569 bruto register ton) is donderdag morgen vroeg voor de kust van Schouwen-Duiveland op een zand bank vastgelopen. Het bergings vaartuig „Dolfijn" uit Rotterdam is haar dc gestrandde schip onderweg en zal proberen in de loop van de dag een slcepverbinding aan te bren gen lussen de coaster en de sleper „Mansbank" van Smit. Vanwege de lo grote diepgang kan de Maasbank zelf niet in de buurt van de Allul komen. Bij Smit heeft men goede hoop dc Spaanse coaster donderdag nog vlot te trekken. Bij de stranding liep het schip lichte schade aan het roer op. De situatie waarin de coaster zich be- vindt is niet gevaarlijk. Alle beman ningsleden zijn aan 'hbord gebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2