Sherry Zierikzee kreeg het predikaat „lichtend voorbeeld" in kader Monumenten jaar '75 Voorzitter over spanningen en toerisme DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeer sterke stijging jeugdwerkloosheid de bekende Pedro Ornella zóóó'n idee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 december 1974 r. 21010 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave BV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bl| vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W la dit nummer: VV»" diskussie over Rekreatie-rapport Ook dit jaar willen wij met de kerstdagen weer graag uw gastheer zfjnf Telefonische tafelreservering van woensdag t/m zondag van 10.00-20.00 uur 8P6CIAllt€lten-R€St&UR&nt fu/yó' fRAAi monumentenp&nö in het ouöe h&Rt v&n zieRikzee tuvenpLem 7 teLefoon on 10-2584 M-75 vlag en -penning toegekend ONGELUK BIJ „DE VAL' 'Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zacht Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 6 graden, maxi ma circa 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tol 3. Min.-temperaturenomstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op 11.45, onder 23.58 Eerste kwartier: 21 dec. (20.43) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 20 dec. 6.58 19.26 0.47 13.06 Doodtij: 24 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Met zuidwestelij ke winden wordt vochtige lucht van subtropische oorsprong naar ons land getransporteerd. De tempera tuur van deze lucht is enkele gra den hoger dan de voor de tijd van het jaar normale waarde. De lucht stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied dat over Spanje naar het westelijk deel van de Middellandse Zee trekt en een depressie die zich tussen IJsland en Schotland door naar Zuid-Noor- wegen verplaatst. Een bijbehorend koufrnot zal vrijdag ons land berei ken en zal waarschijnlijk boven België tot stilstand komen, om latei- op de nadering van een golfvormige storing, weer naar het noorden terug te keren. Kersttoespraak koningin Juliana HILVERSUM. 18-12. Koningin Juliana houdt op woensdag 25 de- ceber - eerste kerstdag - een kerst- toespraak, die door de NOS-radio van 13.00 uur tot plm. 13.20 wordt uitge zonden via de drie Hilversumse zen ders. De NOS heeft dit meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 4 Stilte is veel indrukwekken- t der dan geraas. Voor Zierikzee nam burgemees ter Th. II. de Meester uit handen van prins Claus de vlag en de penning in ontvangst. Zorgvuldige afweging belangen De jury heeft bij de betrokken ge meenten geconstateerd dat hun mo numentenbeleid bewust is geïnte greerd in het totale beleid. De be langen van de monumenten zijn zoi'g- vuldig afgewogen tegen de belangen van tal van andere voorzieningen en diensten die gezamenlijk het woon- en werkklimaat bepalen, aldus een mededeling van het ministerie van C.R.M. Er zijn geen criteria aangelegd ten aanzien van de beschikbare finan ciële middelen. Evenmin was de om vang van het monumentenbestand een voorwaarde om te worden voor gedragen. Thans zijn ook gemeenten in aanmerking genomen die met zeer beperkte middelen een doelgericht en succesvol monumentenbeleid voe ren bij een betrekkelijk gering aan tal monumenten. Naar wij vernemen is het de be doeling aan de start van het Monu mentenjaar 1975 te Zierikzee een speciaal accent te geven. In dit ver band wordt gedacht aan de opening van een in het kader van het Monu mentenjaar passende tentoonstelling in het stadhuis. ZIERIKZEE. Heden (donderdag) vond in de bocht van de weg „De Val"-Zierikzee. een ernstige botsing plaats, waarbij de 26-jarige D. D. N., afkomstig uit Bulgarije en wo nende te Rotterdam, om hel leven is gekomenN. reed in de richting „De Val", maakte een verkeerde inhaal manoeuvre en kioam in botsing met een truc met oplegger uit Hillegom bestuurd door F. B. De truc week wel uit, maar kantelde, waarbij de vracht - bestaande uit betonnen hei palen - werd afgestort. Als door een wonder bleef de truc-chauffeur on gedeerd. De auto van N. werd bij de botsing vrijwel verpletterd. N. is gehuwd en heeft één kindDe politie stelde een uitgebreid onderzoek in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) EINDHOVEN. Woensdagmorgen is op de Bossche veemarkt het half miljoenste dier aangevoerd. Het was een koe van mevrouw Truus de Jong-van de Berg uit Zoelen bij Tiel. Een van de weinige vrouwelij ke veehandelaren. V.V.V. „Renesse Vooruit" Struktuurstudie DEN HAAG, 18-12. Mi uister Boers- ma heeft grote zorgen over de ten opzichte van vorig jaar zeer sterk gestegen jeugdwerkloosheid. Vooral in de bouwvakken en in de metaalnijverheid is het aantal jeug dige werklozen erg groot, aldus de bewindsman van sociale zaken woensdag tijdens het debat over zijn begroting. Het totaal aantal ingeschreven werklozen jonger dan 19 jaar be droeg eind november 10.225 mannen en 7.900 vrouwen. In de leeftijds groep tussen 19 en 22 jaar waren de ze cijfers resp. 19.800 en 8.900. In de groep werklozen tot 19 jaar bevinden zich 3100 mannelijke en 2900 vrou welijke schoolverlaters. HEERENVEEN. De leden van de kernploeg zijn onder leiding van coach Leen Pfrommer aan de schaatslraining begonnen in ijssta dion Thialf in Heerenveen. V.l.n.r.: Leen Pfrommer. K. Vriend, P. v. d. Kant, J. Derksen. P. Kleine en J. Bazen. De tapsterren van straks? Over het struktuurstudie over de gemeente Westerschouwen, die in op dracht van de gemeente door het ad viesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving Stad en Landschap te Middelburg, wei-d gemaakt, merk te de voorzitter op dat hij blij was dat men in een goed bezochte ge- kombineerde vergadering met de zustervereniging van Burgh-Haam- stede uitgebreid aandacht had gege ven aan de 48 vragen waarin het rapport uitmondde. Het was daar door mogelijk geworden de mening van de beide V.V.V.'s over de toe komst van de gemeente zeer duide lijk bij het bestuur der gemeente te kunnen deponeren. Vervolgens be steedde de heer v. d. Vet uitgebreid aandacht aan het enkele maanden geleden verschenen rapport „Vakan tie in Zeeland en op Goeree". Het rapport werd gemaakt door het Ne derlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie, in opdracht van de provinciale raad voor de re- krealie in Zeeland. In een later sta dium werd ook Goeree erbij betrok ken. Het onderzoek werd gehouden in de zomer van 1972, dat is reeds 2'jaar geleden, maar een welen- schappelijk verantwoorde uitwerking van dc resultaten van een dergelijk onderzoek vergen nu eenmaal veel tijd. Minder Duitsers De voorzitter legde uit dat hij uit het rapport een aantal gegevens en feiten had gelicht die speciaal voor Renesse van betekenis zouden kun nen zijn. Zo bleek uit het rapport dat het aantal Duitse bezoekers in Zeeland, met name op Schouwen, veel minder is dan men altijd dacht Verder bleek dat de diverse delen van Zeeland verschillende aantrek kingskracht op dc rest van Neder land te hebben. Voor Zeeland als geheel z\\n Zuid-Holland met 23 pet (en vooral Rotterdam. Schiedam, sa men 11 pet.) en Noord-Brabant met 26 pel. het belangrijkste. ZIERIKZEE, 18-12. Als gevolg van geslaagde aktivi- teiten op liet terrein van moiiunieiitenbehoud is Zie rikzee met twaalf andere gemeenten uitgeroepen tot „lichtend voorbeeld". Deze onderscheiding is aan de stad te beurt gevallen in het kader van het Monumen tenjaar 1975 en toegekend door de Stichting Natio naal Comité Mouumeiitenjaar 1975. Tijdens een woensdag in het Slot Zeist te Zeist gehouden bijeenkomst van de Stichting heeft prins Claus, erevoorzitter van het Comité Monu mentenjaar 1975, aan vertegenwoor digers van de tot „lichtende voor beelden" uitgeroepen Nederlandse gemeenten M'75-vlaggcn en -pennin gen uitgereikt. De Raad van Europa - die het ini tiatief voor dit Europese Monumen tejaar heeft genomen - heeft Am sterdam, Middelburg en Orvelte (Dr.) tot „pilot projects" verklaard. Het Nederlandse Comité heeft, op voor stel van een Nederlandse jury, aan de volgende 12 Nederlandse gemeen ten het predikaat „lichtend voor beeld" toegekend: Brielle, Buren, Deventer, Graft, De Rijp, Harlingen, Heusden, Loenen, Maastricht, Nieu- werschans, Thorn en Zierikzee. RENESSE, 17-12. Deze week hield de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" zijn ledenvergadering in de zaal van hotel „Het Wapen van Zeeland" te Renesse. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer A. C. W. van der Vet, die alle aanwezigen verwel komde, in liet bijzonder de heer De Regl van de pro vinciale V.V.V., de heer Holm van de streek V.V.V., de grote afvaardiging van de V.V.V. Burgli-Haamstede en opperwachtmeester v. d. Velde en adjudant Stroo. In zijn openingsrede stelde de voorzitter allereerst dc politieke en ckono- mische spanningen van dit jaar aan dc orde. Hy stelde dat deze problemen, vaak in totaal andere delen van dc wereld, ook hun invloed hebben op dc rekreatie. De gevolgen van de oliecrisis zijn overal, en ook in Renesse, ge voelig merkbaar en of mei deze ene crisis het leed is geleden staat nog zeer te bezien. De voorzitter stelde verder dat we de laatste 4 jaar in een wereld leven die gekenmerkt wordt door snelle processen van ekonomisch-potitieke verandering en bij deze processen zullen oude, gevestigde samenlevin gen als de Westeuropese de zwaarste klappen gaan opvangen. Behalve de oliekrises is er in de geïndustriali seerde landen een duidelijke ekono- mische neergang. Bovendien doen zich elk ogenblik politieke spannin gen voor. Dc invloed Piel is noodzakelijk in te zien dat deze verschijnselen hun invloed heb ben op de rekreatie en op het ge dragspatroon van de recreant. In hel verleden is reeds vaker bewezen dat spanningen in de wereld maken dal de mensen minder bereid zijn hun vakantie ver van huis door te bren gen. De hoge benzine prijzen heb ben een zelfde effect. Bovendien leidt een economische teruggang er toe dat velen over minder geld be schikken om aan dc vakantie te be steden en daarom zal eerder worden besloten in de vakantie niet ver van huis te gaan. Bovendien is een gevolg van de economische teruggang dat het aan tal werklozen stijgt en op langere termijn zal dat ook zeker zijn in vloed krijgen op het gedragspatroon van de vakantieganger. Misschien kunnen zich 9traks meerdere men sen niet langer permiteren met va kantie te gaan. Op korte termijn zag de voorzitter nog geen rede. tot pessimisme, maar als de energiecri sis meer dan een incident zal blij ken te zijn en als dc economische teruggang voortgaat ziet hij op lan gere termijn zeker reden tot pessi misme. fles 0,7 liter, medium dry Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1