Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst MYSTERIE IN MEINESWIJK De algemene beschouwingen in raad Bruinisse „BRU" ZWAAIDE MILITAIREN LOF TOE VOOR HULP BIJ DE OOGST eiken wandmeubelen intermeubel 7 De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 17 decembi-r 1974 Nr. 21G09 Lof voor gezonde financiële situatie BRUINISSE, 16-12. In de vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse werden algemene beschou wingen gehouden, die werden geopend door de heer E. J. van den Bos, namens de S.G.P. „Allereerst kunnen we u wel gelukwensen met deze- zo goed sluitende begroting en dat nog wel zonder enige belastingverhoging voor de inwoners", aldus de heer Van den Bos. „Vele gemeenten hebben met te korten te kampen, maar er is by ons sprake van een ruim overschot. Toch blijven er ondanks dit nog wel enkele verlangens. De krotwoningen mogen de volle aandacht wel hebben Ze ontsieren de gemeente. Laten we ze daarom zo spoedig mogelijk op ruimen en de vrijkomende grond bouwrijp maken voor nieuwe wo ningen". aldus S.G.P.-woordvoerder. Ook de betegeling van de brand- paden achter de gemeentewoningen zou de SGP in 1975 graag verwezen lijkt zien. De bestrating is hard no dig; hiervoor zou de SGP wel een wat groter bedrag zien uitgetrokken dan tot nog toe is gebeurd. Wat betreft de rekreatie: „We ho pen dat de zondagsrust hierdoor niet in gevaar komt, daar het merendeel van de bewoners deze rust nog op prijs weet- te stellen," aldus de heer v. d. Bos. Algemeen Belang Namens Algemeen Belang sprak de heer M. Verspoor, Hij hoopte dat de vakante burgemeestersplaats spoedig vervuld zou zijn en zegde toe dat hij het gemeentebestuur zo goed moge lijk zou helpen steunen. Het vervolg van zijn rede luidde als volgt: „Allereerst een woord van dank aan het adres van diegenen die hebben bijgedragen tot de totstand koming van deze begroting. In uw aanbiedingsbrief spreekt u van een geraamd overschot van ca. 180.000. We zijn daar erg blij mee en zien hierin ook duidelijk een profiteren van het beleid, zoals u het samen met de raad de afgelopen jaren heeft gevoerd. De gemeente is finan cieel erg gezond, in ieder geval op Nieuw aangekomen: prachtige tegen ouderwetse prijzen Vrije toegang meelstraat 31 zierikzee De kerst heeft ook in de winkels zijn intrede gedaan. Soberheid wordt wel gepropageerd, maar iets extra's moet er zeker zijn met het kerstfeest. Er is thans nog volop keus in de zaken, waar druk wordt gewinkeld. dit moment. Bruinisse is de laatste jaren nogal gegroeid. Maar hoe gaat het verder? Aan het eind van het nieuwe begrotingsjaar zal de ge meente nagenoeg uitgebouwd zijn, want de bouwgrond is op. Een rus tige groei staat Alg. Bel. toch wel voor. Het hoeft niet altijd zo hard te gaan, als de afgelopen jaren, maai de woningbouw mag niet stil komen te staan. Ik hoop dat u en wij daar toe alles in het werk zullen stellen, aldus de heer Verspoor. In dit verband wees hy op het herbouwplan van Bruinisse. „Ik ge loof dat we zo spoedig mogelijk moe ten komen met een vernieuwd plan voor de kom van het dorp. Wat kun nen we daar „saneren" en welke ge volgen zal dit hebben voor het hele dorp? Ik hoop dat u dit jaar met plannen zult komen hieromtrent". Hij was blij dat over enige weken de mensen van de buitendienst on derdak zullen krijgen aan de Mo lenweg. De rekreatieplannen zijn voor Bru van groot belang. „Ik hoop dat u alles in het werk zult stellen om er voor Bru uit te halen wat er in zit". Het komend jaar zei een groot ge deelte van het buitendijksgebied van de onderneming Wilma B.V. in ge bruik worden genomen. Hopelijk zal de aanleg van riolering, die voor de gehele gemeente van zo'n groort be lang is, met dezelfde snelheid aan- gelegdf worden. Alg. belang heeft daar vertrouwen in. De scholensituatie in het dorp lijkt financieel rooskleurig. Over enige weken wordt een nieuw lokaal bij de kleuterschool in gebruik genomen. Ook op een ander terrein wordt ge dacht aan de jeugd. De heer Verspoor was blij met de aanleg van het twee de sportveld. Industrie, landbouw en de visserij zijn de drie economische peilers van Bruinisse. Met de indu strie gaat het de goeie kant op. Schone industrie voor het dorp is goed. Bovendien zijn er twee nieuwe fabrieken bijgekomen. Met de land bouw is het treurig gesteld. De ge meente heeft haar best gedaan door ruimte ter beschikking te stellen aan de militairen. Wat de visserij betreft het volgende: Spreker hoopt dat ook van gemeentewege alle steun zal worden gegeven aan de vissers in hun strijd om nieuwe percelen in de Waddenzee. Over het Oosterschelde- probleem, zo het al probleem is, zou hij willen zeggen, „laten we nu eerst de «nieuwe studies afwachten, voor dat wij opnieuw ons 'standpunit zul len bepalen." 1975 zal voor Bruinisse een be langrijk jaar worden, zoals overigens ieder jaar," aldus de heer M. Ver spoor, die het gemeentebestuur veel succes een sterkte toewenste. De heer Meeuwsen gaf te kennen dat hij dezelfde mening was toege daan als dhr. v. d. Bos. Waterzuivering In zyn repliek zei voorzitter Jume- let dat het gemeentebestuur zeer te vreden was, zowel over de uitvoering van de begroting als over het tijd stip van indiening. Hjj complimen teerde hiervoor seer. B. de Groot en zijn staf medewerkers. Het gemeentebestuur is enigszins bezorgd over de uitvoering van de plannen van de waterzuiveringsin stallatie, maar hoopte niettemin op een tijdige aanbesteding. Hij wilde aan het verzoek van de heer Bal in zoverre tegemoet komen v.w.b. de aanschaf van de brandweerauto, dat deze in 1975 besteld zal worden, terwijl de levering dan waar schijnlijk in 1976 zou plaatsvinden. Ook voorzag de voorzitter het pro bleem dat minder draagkrachtigen wellicht geen woning zullen kunnen kopen of huren in het toekomstige Wilma-projekt. Hij was bepaald geen voorstander van het idee van de heer Bal om de openbare en de christelijke basisscholen in één ge bouw onder te brengen, want dat zal wrijving geven. Het gemeentebestuur sprak zijn vreugde uit over de gang van zaken betreffende de jeugdsoos „De Pul". Al 'het mogelijke zal worden ge daan om de definitieve bushalte zo spoedig mogelijk rond te krijgen. Ook zag hij de noodzaak van uitbrei ding van „het Opper". Over de opmerking van de heer Van den Bos over de krotwoningen in de gemeente antwoordde de voor zitter dat de situatie nauwlettend wordt gadegeslagen, evenals de be tegeling van brandpaden. Zonder subsidie wordt dit laatste echter voor de gemeente een kostbare zaak. Evenals de heer Van de Bos hoop te hij dat de zondagsrust in Bruinis- se gehandhaafd kan blijven, hoewel het staat te bezien of dit altijd zal gelukken. Hierin zijn we afhankelijk van God, die alle dingen regeert en bestuurt naar Zijn wil. Dit was ook gebleken bij de overvloedige regen val waardoor de boeren gedupeerd worden. De voorzitter lioopte dat de boeren financieel tevreden gesteld mochten worden. Over de opmerking van de heer Verspoor dat in de nabije toekomst de bouwgrond zal opraken, zei voor zitter Jumelet dat dit in 1975 nog niet het geval zal zijn, omdat er nog bouwplannen genoeg zijn. In 1976 zullen we dan wel verder zien. Het „komplan" Bruinisse zal zeker de nodige aandacht krijgen, al krijgt de zuiveringsinstallatie nu wel voor rang. Hij hoopte dat het tweede sportveld gauw in gebruik zal wor den genomen. Hij verzekerde dat de visserij ook de gewenste aandacht zal krijgen. Voorzitter Jumelet wenste tenslotte dat de raad in 1975 vrucht baar zal samenwerken. De begroting werd daarna voor het overgrote deel goedgekeurd. De heren Meeuwsen, v. d. Bos en Jumelet waren ook tegen de subsidie van f 3.463 aan schouwburgen i.e. concertzaal te Zierikzee. De heer Van de Bos was verder tegen de begrotingspost van f 1000 voor de zgn. Grevelingendagen om dat dit eigenlijk kermisdagen zijn. Hij zag dit bedrag liever uitgetrok ken voor kinderattrakties op Konin ginnedag. Ook de heer Meeuwsen was tegen deze post, omdat op deze dagen kermis in Bruinisse is. Hij wilde aan het bedrag een nuttiger bestemming geven. Ook de heer Van den Bos achtte dey Grevelingendagen niet erg nuttig voor de gemeente Bruinisse. Zijn voorstel om deze post te verschuiven werd echter met 2 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Van de Bos informeerde naar de huisnummering in Bruinisse, omdat bijv. in de Kon. Juliana- straat nog steeds enkele woningen zonder nummer zijn. De heer Meeuwsen vond de subsi die aan de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer van f 100 te weinig. Besloten werd om te onder zoeken of deze vereniging cursussen verzorgt. Mocht dit blijken dan zal de subsidie verhoogd worden tot f 200 Ook de subsidie aan de „Vrouwen Adviescommissie Schouwen-Duive- land" vond de heer Meeuwsen te laag, n.l. f 0,03 per in woner. Hij *y vond dit een lachertje voor deze in stantie die veel nuttig werk doet. Hij lichtte hierna hun werk zaamheden toe. Omdat de hoogte van de subsidie in regionaal verband besloten was, zal nu, wederom door Bruinisse in dit verband getracht worden deze bijdrage te verhogen. De heer Meeuwsen vroeg zich ver der af welk nut de Stichting Sa menlevingsopbouw voor Schouwen- Duiveland heeft. Voor deze stichting is f 4.920 uitgetrokken. Voorzitter Jumelet zei dat door deze stichting in 1975 iemand zal worden aange steld die zal pogen om bepaalde ver andering teweeg te brengen in de samenleving. Hij achtte dit wel een nuttige zaak. Bovendien wordt van dit bedrag 80 terugontvangen van de overheid. Loco-burgemeester Jumelet dankte hierna de raad voor de vlotte afwer king van de begroting en deelde nog mede dat aan de militairen die veel oogstarbeid hadden verricht een ets van Bruinisse zal worden overhan digd. Geslaagde mosselmaaltijd BRUINISSE, 14-12. Veel blyde, dankbare mensen, waren donderdag avond j.l. aanwezig in het café-res taurant „De Grevelingendam" te Bruinisse, waar door samenwerking van de familie Van 't Hooff, de Dui- velandse landbouwers en de heer D. de Koning dank werd gebracht aan de militairen, die zich in Duiveland hebben ingezet bij de oogsthulp. Dit waren hoofdzakelijk militai ren uit Oirschot van de z.g.n. Hu zaren van Boreel, een ploeg die, naar direkt al bleek uit de dank van de eerste spreker, "de heer L. A. Jonker van de Zande te Bruinisse, coördina tor van de oogsthulp in Duiveland, zich bijzonder aktief had ingezet. De heer Jonker bracht ook dank aan de gemeente voor de medewer king. De commandant van de groep, luitenant De Haas, dankte op zijn beurt de landbouwers en de ge meente Bruinisse, voor de bijzon dere manier waarop men de jongens uit Oirschot tegemoet was gekomen. Als dank reikte hij enkele tegels uit, van het regiment Huzaren van Bo reel als herinnering aan de oogst hulp. Een dergelijke tegel ontvingen de heren A. J. D. Doeleman, regio naal Z.L.M.-voorzitter de heer L. Jonker van de Zande, de familie Van 't Hooff, de gemeente Bruinisse en de familie Roon. als beheerder van het „Durps'uus", dat dienst deed. als „militair tehuis". Wethouder W. van Gilst, die met de heer Meeuwsen de gemeente ver tegenwoordigde, haakte in op wat door vorige sprekers was gezegd. Bruinisse was wel bekend als vis serijgemeente, de- oppervlakte van de polder is dan wel niet indruk wekkend hij kon de verzekering ge ven, dat ook de belangen van de landbouw veilig waren bij het ge meentebestuur en dat gemeentebe stuur had dan ook, terecht was daar op gewezen, alles gedaan wat moge lijk was, om de hulpbrengende mili tairen zo goed mogelijk te ontvan gen. Hij was blij dat dit ook was ge lukt. Mosselmaaltijd Bruinisse, visserijgemeente of na der gepresiceerd, mosseldorp, dat kwam ook aldus de heer Van Gilst, deze avond weer uit, gezien de geza menlijke mosselmaaltijd, die aan de sprekers was voorafgegaan. Een mosselmaaltijd, die men zich bijzonder had laten smaken en die beschikbaar gesteld, door de heer D. de Koning, door diens zoon ook (sa men met de familie Van 't Hooff- Bergman) bijzonder smakelijk was klaar gemaakt. Het orkestje van An dree Mos zorgde voor de goede stemming. Mevrouw Van 't Hooff was de laatste speekster die haar voldoe ning uitsprak, dat zij wat had kun nen doen, om het de militairen naar de zin te maken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. „In beginsel best. maar hondreden miljoenen, neen". Zo reageerde minister president drs. J. M. den Uyl in AVRO's Sportpa- norama op de plannen van de KN VB en KBVB om het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 naar Nederland en België te halen. DEN HAAG. Ruim 200 mensen hebben deelgenomen aan de bijna een uur durende demonstratieve slotbijeenkomst voor vrijlating van 35 Russische Joden voor het ambas sadegebouw van de Sowjet-Unie in Den Haag. Principiële bezwaren Slechts enkele frakties hadden principiële bezwaren tegen enkele posten. Zoals gemeld was wethouder Van Gilst door omstandigheden af wezig. De heer Van de Bos was tegen de subsidie aan de sporthal-zwembad Onderdak te Zierikzee, omdat deze ook 's zondags open is. Bovendien vond hij het bedrag te hoog (f 4.155). 12 Overigens, de realiteit is al hard genoeg. Wim was een van mijn bes te vrienden." Nog altijd keek Luus haar b'ezoe-t ker aan. „Wat weet jij eigenlijk van Wirts? Heb je zijn krans gezien? Ik heb opdracht gegeven hem weg te halen. De huichelaar! Hij was hele maal geen vriend van Wim, laat staan van mij. Ik kan de man niet luchten of zien. En ik ben ervan overtuigd, dat Wim - om welke re den dan ook een zekere vrees voor hem had". „Persoonlijk ken ik de man niet," antwoordde d' Astaing op kalme toon. „Dat jij een zekere antipathie voor deze man hebt, is me al lang opgevallen. Waarom zou Wim bang voor Wirts zijn? Ik zou geen enkele reden kunnen opgeven. Hoe zijn jul lie aan hem gekomen? Mij dunkt, al is de man schijnbaar rijk, hij be hoort helemaal niet tot onze krin gen." „Hij handelt in diamanten en an dere edelstenen" verduidelijkte Luus „Wim heeft één keer iets van hem gekocht. Bedoeld als geschenk voor juffrouw ten Sandel, de archivaris van Buitenlandse Zaken, bij gele genheid van haar pensioenering. Hel personeel van zijn afdeling gaf haar als bewijs van grote waardering voor haar accuraat werk. Wim heeft hem een keer uitgenodigd, waarschijnlijk beleefdheidshalve en daarna bleef hij op gezette tijden komen, onge vraagd". „Zo? Daar hoor ik van op. In dat geval zou ik hem toch op discrete, maar besliste wijze aan het verstand hebben gebracht, dat zijn aanwezig heid ongewenst was." Luus knikte. „Dat heb ik Wim een paar maal gevraagd, maar dan haal de hij zijn schouders op en gaf als dooddoener: de man staat niemand in de weg. Bovendien is het verstan diger hem tot vriend te houden". Charles denkt na. „Eigenaardig. Wim heeft nooit met me over Wirts gesproken. Mij dunkt, als hij op die wijze zijn aanwezigheid telkens sa voureert, dan moet daar een reden voor zijn." „Juist, en die reden weet ik niet." Ze zucht diep. „Ergens klopt er iets niet, Charles, ik kom niet los van dat gevoel. Een ongeluk, zegt de po litie. Een ongeluk? „Ze schampert even. „Het zal wel nooit ontdekt worden, maar dat er meer achter zit, staat voor mij vast. Wim was een uiterst bekwame automobilist. Zelfs als hij teveel gedronken had, kon hij toch nog redelijk goed rijden en dan deed hij het kalm aan. Denk jij, dat ik geloof in de recapitulatie, zoals de politie die opgeeft? Met te hoge snelheid gereden, zodat hij de bocht niet kon halen." Ze lacht bitter. „He lemaal niets voor Wim. Maar wie geeft me de oplossing?" En daar kon Charles d' Astaing geen zinnig antwoord op geven. Rechercheur Gert Hoolwerf uit het Achterhoekse Dorringen is met vakantie in Schcveningen. Met zijn vrouw Cobie. In maanden heeft hij nauwelijks een vrije dag gehad. Ge lukkig is er sinds enige tijd een tweede rechercheur in dienst bij de gemeentepolitie van Dorringen. Wel iswaar een leerling, afkomstig van de straatdienst, maar schrander en volgens Gent. van het goede hout ge sneden. Prins, de tweede rechercheur zal tijdens do vakantie van Gert de honneurs proberen waar te nemen. door F. VAN FALCKENOORT Een soort vuurproef zou je het kun nen noemen. Helemaal niet erg; eens moet de eerste keer zijn. dat Prins zelfstandig gaat werken. Gedurende de drie weken, dat Hoolwerf met zijn vrouw gaat genieten van zee en strand. Cobie Hoolwerf, al enige ja ren getrouwd, lijdt er een beetje on der, dat er geen kinderen komen. Daarom heeft de dokter haar aange raden: Ga eens een poosje naar een andere omgeving. Bijvoorbeeld naar de zee. En geef de moed niet op; u bent nog jong gnoeg voor een dozijn. Gert kreeg entre nous de (tip van de huisarts en 'besloot de knoop door te hakken. Zelf voelde hij ook wel voor een poosje verlof, want de boog kan niet altijd gespannen staan. Bo vendien had hij nog enkele dagen van het vorige jaar tegoed, zodat Gert en Cobie op een zonnige zater dagmorgen in augustus in de vroegte wegrijden naar Scheveningen, waar ze een flinke zitslaapkamer in een behoorlijk pension hebben besproken Voor drie volle weken. Tjonge, wat zullen ze 'm raken, als het weer zo blijft. Maar maandags regent het. Gert en Cobie maken die morgen oen kor te strandwandeling, al is het daar voor te kil. ,s Middags, na de lunch stelt Gert voor: „Als jij nu eens wat. gaat winkelen in de stad? Het ziet er naar uit, dat het droog wordt. Dan zoek ik mijn vroegere collega Van Esperen op, met wie ik indertijd in Amsterdam bij de straatdienst was." Cobie knikt veelbetekenend. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, he? Als je het maar niet te gek maakt. Goed, ik heb er wel zin in om wat te winkelen. Ik heb er ten minste voor gespaard." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7