FORD EN GISCARD NAAR EEN ENERGIECOMPROMIS Sneeuw in de Alpen Hulp voor hongerkinderen Brand in Engels bejaardentehuis TELEGRAM ALGEMENE VERGADERING CEBECO-ZUIDWEST AAN DE MINISTER DE ZIERIKZEESCHE COURANT bij botsing Vier doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 december 1974 131ste jaargang Nr. 21C08 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen 2ijn exclusiel 4 B.T.W in au nummer: „C. el C." over bewogen boerenjaar Topgesprek op Martinique FORT DE FRANCE (Martinique), 15-12. Onder goede voortekenen is zondag op het Franse eiland Marti nique het tweedaagse topoverleg begonnen tussen de Amerikaanse president Gerald Ford en de Franse pre sident Giscard d'Estaing. De beide partijen vertrouwen er op dat het onderling geschil over het energiebeleid uit de wereld kan worden geholpen. De energieproblematiek is waarschijnlijk wel het belangrijkste onderwerp van de top. Andere ge sprekspunten zyn de internationale inflatie, de betrekkingen tussen oost en west en het Midden-Oosten. Tot dusver stonden de Verenigde Staten op het standpunt dat de olie- verbzruikende landen een front moesten vormen tegenover het blok van olie-producenten. Daartoe heb- GENEVE, 14-12. Als gevolg van zware sneeuwval zijn in de Zwitser se Alpen vijftien passen gesloten. Hetzelfde geldt voor twee passen in de Jura, in het zuidwesten van Zwitserland. Dit hebben autoklubs in Genève bekendgemaakt. Voor alle overige bergpassen zijn sneeuwket tingen of speciale banden noodzake lijk. GENÈVE. 14-12. Mevrouw Imelda Marcos, echtgenote van de Filippijn se president, en oud-kanselier Willy Brandt van Westduitsland hebben vrijdag een campagne op gang ge bracht voor het bijeenbrengen van negentig miljoen dollar voor het redden van miljoenen met de hon gerdood bedreigde kinderen. Mevrouw Marcos en Brandt lan ceerden de campagne ten besluite van een tweedaags symposion over honger dat door Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, in Genève was bijeengeroepen om er de aandacht op te vestigen dat 200 mil joen kinderen in de ontwikkelings landen door de internationale eco nomische crisis met de hongerdood worden bedreigd. Mevrouw Marcos drong er bij de „rjjke" landen op aan onmiddellijk te hulp te komen, en Brandt zei dat er geen excuus was dat niet te doen. WESTENSCHOUWEN. Tijdens de donateursuitvoering van de Kon. Muziekvereniging Witte van Haem- stede" werd de heer W. Kloet gehul digd voor het feit dat hij 40 jaar lid is van de vereniging. De voorzitter de heer E. R. Behrend overhandigde de jubilaris (r.) de oorkonde. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ben de Verenigde Staten een tnierna- tionale energiegroep van 16 oliever- bruikende landen in het leven ge roepen. Frankrijk heeft zich daarbij niet willen aansluiten, en steeds aan- gedronge'n op een drie partijen-con ferentie van olie-producenten, de rijke olieverbruikende landen en de ontwikkelingslanden. Aanwijzing Een eerste aanwijzing dat in dit geschil een comproms kan worden bereikt gaf Giscard in zijn tafelrede van zaterdagavond. „Door overeen stemming zullen we moeten komen tott een oplossing voor het probleem van de stngende olieprijzen. Dat sluit geenszins de mogelijkheden uit dat de belangrijkste groepen deelnemers tevoren onderling hun standpunten harmoniseren. Dit voor onderstelt wel dat dit harmoniseren van stand punten dient ter voorbereiding van de vergadering, rond één tafel en op een vastgesteld tijdstip, van landen die bereid zijn hun onderscheidne standpunten te verzoenen in het be lang van de wereldvrede". LONDEN, 15-12. Bij een brand in een bejaardentehuis te Edwalton, een plaats bij Nottingham in het midden van Engeland, zijn zondag ochtend vroeg 18 bejaarden om het leven gekomen, terwijl 16 personen, onder wie twee politiemannen, twee brandweerlieden en twee leden van de geneeskundige dienst, met brand wonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. In het 'huis dat pas enkele jaren geleden uit geprefabriceerde delen was opgetrokken, waren 49 bejaar den van gemiddeld 80 jaar onderge bracht. Het merendeel van de slacht offers kwam om het leven door rookverstikking. Het gebouw werd geheel in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. WEERT, 14-12. Zaterdagmorgen om 11 uur zijn op de Helmondseweg in Weert bij een fx-ontale botsing tussen twee personenauto's vier mensen gedood. In de auto die vanuit Weert rich ting Nederweert reed zat alleen de bestuursetr, de 58-jarige mevrouw Knapen-Reinders uit Someren. In de tegenligger zaten vijf personen waarvan er drie de dood vonden, te weten de 65-jarige J. Smolenaers en de iets oudere M. Smolenaers, bei den uit Meijel, alsmede de 35-jarige P. Driessen uit Nederweert. De twee inzittnede kinderen zijn met zwaar letsel in het St. Jansziekenhuis in Weert opgenomen. Oogstschaderegeling- onvoldoende en discriminerend RENESSE, 14-12. In de vrijdag in „De Ark" gehouden algemene ledenvergadering van de Coöperatieve ver eniging Verenigde land- en tuinboinvcoöperaties G.A. „Cebeco-Zuidwest", sprak voorzitter J. van Iwaarden zijn teleurstelling uit over de door de regering aan gekondigde oogstschaderegeling, welke hij onvol doende en discriminerend vond. Dat onder de abnormale omstandigheden van dit najaar, met name in ons werkgebied, bijzondere maatregelen genomen dienden te worden, behoeft nauwelijks betoog verklaarde de heer Van Iwaarden. Hij meende dan ook dat de „verlengstukken van de boerderij", d.w.z. toe leverende- en verwerkende bedrijven, waaronder de coöperaties, nadrukke lijk onder de aandacht van de overheid dienen te worden gebracht. De nu afgekondigde egeling vond hij op een drietal punten teleurstel lend: le: Dat niet alle niet-geoogste pro- dukten onder deze regeling vallen; 2e: Dat de veehouderij in geheel vergeten blijkt, wat niet alleen te leurstellend maar ook onaanvaard baar is; 3e: Het stellen van een maximum per bedrijf waardoor samenwer kingsvormen, gericht op een grotere efficiency in de be.drijfsvoering, als het ware thans worden beboet. Het is niet de primaire taak van onze organisatie de regelingen cri- tisch te bezien en daarop te reage ren, aldus de heer van Iwaarden. Als Cebeco-Zuidwest, zo nauw be trokken bij de huidige problematiek, zo nauw-verwant aan de getx-offen bedx*ijven, meende de voorzitter dat men het niet kan permitteren om daarover te zwijgen. Telegram Hij stelde daarom voor om adhesie te betuigen aan de pogingen van de standsorganisaties in het werkgebied de regelingen in positieve zin om te buigen. Onder applaus stemden de aanwezigen met het verzenden van het volgende telegram aan de minis ter van landbouw en het parlement: De Coöperatieve Vereniging Vere nigde Land- en Tuinbouwcoöpei'aties G.A. „Cebeco-Zuidwest" in algemene vergadering te Renesse bijeen, ken nis genomen hebbend van een ont- worpen regeling tot steunverlening aan getroffen bedrijven, constate rende dat deze regeling op een aan tal punten onvoldoende en zelfs dis criminerend is, betuigt adhesie aan het standpunt van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland, welk standpunt reeds per telegram te uwer kennis is gebi'acht, en gaat over tot de orde van de dag. De heer Van Iwaraden begon zijn openingswoord met vast te stellen dat op de vorig jaar gehouden al gemene vergadering niemand heeft kunnen vermoeden dat men zoveel te wachten stond. Het begon al met een winter, die ge enwinter werd, er. volgde een extreem droog voor jaar en toen, de wanne, „hete zo mer" die gezien in het licht van de massale boerenprotesten wel zo mag worden genoemd. Deze akties ver tolkten in het gehele land, en ook daarbuiten, de grote ongerustheid van ondernemei'S in de land- en tuinbouw. Compenserende maatregelen „Als er geen compenserende maat regelen genomen worden voor de lastenverzwaringen die als een stoomwals op ons afkomen staat het er voor de sector van de primaire voortbrenging niet best voor!" „De calamiteiten waar wij gedu rende hot gehele jaar mee te kam pen hebben accentuëren heel dui delijk, dat het budget waarbinnen onze ondernemingen zijn geperst, geen basis is voor een op continuï teit gerichte bedrijfspolitiek". Terecht, aldus de heer van Iwaar den, is dan ook naar onze mening duidelijk aan de orde gesteld dat de gevoerde landbouwpolitiek ertoe heeft geleid dat tegenslagen niet, of onvoldoende, kunnen worden opge vangen. Niet alleen voor de z.g. „zwakke bedrijven", maar ook voor de z.g. „sterke bedrijven" is de situatie on houdbaar. Men neemt het „Den Haag" en Brussel" niet kwalijk dat zij de re- Brussel" niet kwalijk dat zij de re genval niet kunnen bepalen en dat zij de oogstomstandigheden niet kunnen reguleren evnmin als de po litici wordt gevraagd om hen te vrij waren van bedrijfsrisico's. „Wel Wordt gevraagd om een be leid gericht op de continuïteit van ondernemingsgewijze produktei ook voo£ land en tuinbouw, een politiek die^niet discrimxneei't, een politiek die het mogelijk maakt een bijdrage te blijven reveren binnen het kader van ons nationale en internationale bestel". Zich vervolgens bepalende tot het derd boekjaar van Cebeco-Zuidwest stelde de heer Van Iwaai-den vast, dat getuige de cijfers welke in de leden-verenigingen uitvoerig zijn toegelicht en besproken, reden tot voldoening geeft. Er werd een posi tief resultaat behaald, wat ook nodig is. Een onderneming die op continu- iteit gex-icht is (en dient te zijn) moet winnen aan kracht om de vragen waai'voor zij staat, en komt te staan, te kunnen beantwooi'den. De toe komst zag de heer Van Iwaarden, gelet op wat zich in dit najaar op delandbouwbedx-ijven heeft afge speeld, zowel voor deze bedi'ijfstak als de veehouderij en de tuinbouw allerminst zonnig in. „Dof pessimisme baat ons echter niet". „Wij zullen, met de middelen waarover wjj beschikken, met de inzet en het enthousiasme, dat wel op de proef wordt gesteld, toch voort moeten gaan, en dat zullen wjj ook, als boer, als tuinder en als veehou der". Met dankbaarheid constateerde dc voorzitter dat er een goede verstand houding bestaat tussen dc coöperatie en de standsorganisatlcs in het werkgebied. Enorme inbraak te Amsterdam AMSTERDAM, 15-12. - Zwichtend voor de bedreiging met een pistool en een stiletto heeft een nachtwaker zich zondagochtend om vier uur ge noodzaakt gezien drie Amsterdam mers te assisteren bij een inbraak bij Remmington Rand aan de Over toom in Amsterdam. Het drietal ging er vandoor met. bijna 2200 elektroni sche rekenmachines, die verzekerd waren voor een bedrag van f 171.000. OUWERKERK. De biljartbal rolt ook weer gestadig. Te Ouwerkerk werd gestreden om het kampioen schap 3e klas libre van het distrikt Schouwen-Duiveland. De foto toont de deelnemers aan het toernooi, dat gewonnen werd door W. Hanse le Zonnemaire. De deelnemers aan het kampioenstoernooi 3e klasse libre, v.l.n.r.: W. Hanse, J. Dorreman, D. Sies, M. de Rijke, J. C. Goudswaard, T. C. van Beveren, J. Hartzman en J. J. de Zeeuw. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is een slechte redevoering, waarvan men niets onthoudt. Verwachting tot dinsdagavond: Guur Meest zwaar bewolkt met af en toe regen- of hagelbuien; krachtige tot stormachtige westelijke wind; tem peraturen tussen 3 en 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 10.47, onder 20.41 Eerste kwartier: 21 dec. (20.43) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 17 dec. 5.18 17.43 11.14 23.18 Doodtij: 24 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de westelijke luchtstro ming boven de Atlantische Oceaan komt dinsdag nog geen wijziging. Het hogedi'ukgebied, dat zich nabij de Azoren bevindt en de belangrijk ste faktor vormt bij het in stand houden van deze westelijke winden, blijft onverminderd op zijn plaats liggen. Een depressie, die maandag bij IJsland aankwam zal verder naar het oosten koersen en het weer dinsdag bij ons beïnvloeden. Er kunnen dan af en toe buien vallen, maar in het temperatuurverloop komt nog geen verandering. Winter van enige betekenis treft, men alleen in Rusland, waar het ten oosten van Moskou in de nacht soms streng vriest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1