MYSTERIE IN MEINESWIJK de beste wensen zijn op tijd Nieuwe ontwikkelingen in Afrika beloven weinig goeds voor Rhodesië VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Wandel en Zn ZIERIKZEÈSCHE NIEUWSBODE vrudug is december ion Nr. 21007 9 Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 14 DECEMBER NED. I: Vanaf half vier worden er beelden van de strijd om de Eu ropese Biljartkumpioenschappen ge toond. Deze kampioenschappen vin den pluals in Rotterdam, kornmen- tator is Beu de Graaf. Tussen iner en vijf uur kan men kijken naar Jong geleerd, oud gedaan. Hierin o.rn. de plant en rubriek, de nodige muzikale klanken en een gesprek met drie generaties van een familie. De jeugd kan deze middag ook kij ken naar De film van Ome Willem. Het middagprogramma wordt ver zorgd door de VARA en het avond programma door de KRO. Ook deze laatste omroep vergeet onze kinder schaar nietOin zeven uur worden nieuwe avonturen getoond van Pep- pi en Kokki. De matroosjes gaan het ditmaal als bouwvakkers proberen. Daarna volgt de jeugdserie Q en Q. Na het journaal is de buis weer voor Berend Boudewijn. Tot tien uur brengen BB en zijn secondant van Ostade hun spel met de 1001 prijzen. De volgende vijftig minuten zijn ge reserveerd voor de aktualiteitenru- briek Brandpunt. Aan het slot van het programma wacht weer een mysterie van de Engelse akteur Or son Welles. Een concertpianiste wordt gevraagd mee te doqn aan een aktie van de geheime politie. Het leven van haar minnaar staat op het spel. Daarna toont de NOS nog beel den van de kampioenschappen bil^ jarten in Rotterdam. NED. II: De TROS heeft het voor het zeggen op dit net. Tussen zeven en acht uur kan men kijken naar een aflevering van Zorro en het spelletje Boter, kaas en eieren. Na het journaal van acht uur volgt er een Amerikaanse misdaadfilm geti teld Het recht in eigen hand. Hoofd personen zijn een groep politieman nen die het niet eens zijn met uit spraken van de rechtbank. Zij ne men het recht in eigen hand en ver volgens worden er een serie moor den gepleegd. De autoriteiten doen een tegenzet en laten een ex-politie man binnendringen in de groep vo gelvrije mannen. Daarna maakt Pim Jacobs zijn opwachting op de buis met zijn Music all in. Over tachtig minuten beschikt hij om het tv-pu- bliek bezig te. houden. Uitgenodigd voor dit programma zijn o.a. Georgie Fame, de Franse groep Kongas en pianist Victor Borge. Na Music all in is het de beurt aan de derde uit gave van de rubriek Sterren kijken. Ditmaal wordt met name stil ge staan bij de voetbaltopper tussen PSV en Ajax, die morgen in Eind hoven wordt gespeeld. Tenslotte brengt de TROS een aflevering van Wordt u al geholpen? Het warenhuis personeel gaat aktie voeren nadat besloten is de verwarming stop te zetten. Dit i.v.m. de energiekrisis. Na het laatste nieuws, om tien voor twaalf staat nog het Lied van de week op het programma van het LKOR. ZATERDAG 14 DECEMBER NED. 1: 10.00 Teleac; 15.30 E.K. biljarten; 16.00 Nieuivs; 16.02 Jong geleerd, oud gedaan; 17.00 De film van Ome Willem; 18.45 Paulus de boskabouter18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q en Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 BB kwis; 22.00 Brandpunt; 22.45 Orson Welles; 23.15 Journaal; 23.20 E.K. biljarten. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.30 Boter, kaas en eieren; 20.00 Journaal; 20.20 Het recht in eigen hand; 21.30 Music all in; 22.40 Ster- ren kijken; 23.20 Wordt u al gehol pen?; 23.50 Journaal; 23.55 Het lied van de week. ZONDAG 15 DECEMBER NED. 1: De eerste net-beeldbuis biedt heel wat vandaag. Om te be ginnen 's morgens om elf uur een eucharistieviering. Les tien van de gemeenteraadskursus om 3 uur en daarna het nieuws. Na het nieuws kan men de tv-muis weer bewonde ren. In dit programma o.m. een filmpje van brigadier Dog en Bar- bapappa. Daarna volgt voor de wat ouderen een aflevering van De witte steen, waarin Fia een nachtmerrie heeft. Ook vergeet men deze middag de muzikalen onder ons niet. Om tien voor half vijf begint nl. het pro gramma Muziek om naar te kijken. Er worden acht madrigalen van Monteverdi, gekozen op het thema liefde en jaloezie, gespeeld. Ook Frits,van Turenhout laat, zoals ge woonlijk op zondagmiddag, zijn ge zicht weer zien, en wel voor de 10 Van Esperen, die beleefdheidshal ve op het kerkhof aanwezig is, kijkt af en toe naar de man. Zo te zien lijkt het, dat de man het zich wel aantrekt. Misschien toch schuldge voelens. Vandaar die vrij kostbare krans met grote lelie's en andere du re bloemen, waarvan de rechercheur de naam niet weet. Mevrouw Grotema wordt onder steund door haar dochter en een man, die Van Esperen niet kent. Misschien haar schoonzoon. Een sluier verbergt haar gezicht. Onmid? dellijk achter haar loopt de verpleeg ster en daarachter waarschijnlijk familieleden. In de aula worden vriendelijke woorden gesproken jegens de over ledene en het hartelijke medeleven met de weduwe accentueert men op vele manieren. Van Esperen luistert naar de sprekers met. gemengde ge voelens. Het aloude liedje wordt ook hier gezongen: van de doden niets dan goeds. Dat hij met zijn dronken kop de Trekvliet ingereden is, wordt doodgezwegen, llemaal flauwekul, di egrafredevoeringen. En dan die bloemstukkenWaarschijnlijk ook van mensen, die hem bij zijn leven misschien niet eens een paar debloem gegund zouden he'b'ben. Nee dit zegt mij alle maal niets, denkt do rechercheur. Terug op hot; bureau meldt Van Esperen zich bij zijn chef, de ad- junkt-inspekteui' met dc toepasselij ke naam Den Diender. Want de in- spekteur zelf is nog altijd met va kantie. De rechercheur geeft in het kort de gebeurtenissen in de aula en aan het graf weer. Zijn chef knikt. „Minste, wat je kon doen, acte dc présencc geven. We sluiten deze zaak af, Joop. Breng alles maar naar het archief. Triest afgelopen, dat moet ik erkennen, als je op een der gelijke wijze om het leven komt. Zijn er nog jonge kinderen thuis?" Van Esperen herinnert zich de p.k.'s van het echtpaar. „Er is één dochter uit het eerste huwelijk van devrouw; zij was gescheiden. Van Grotema was het 't eerste huwelijk. Daaruit zijn geen kinderen gebo ren." „Misschien wel zo goed." Van Esperen sluit het dossiertje en brengt het naar boven, waar een gepensioneerde politieman het op zicht houdt over de archieven. In een snel groeiende, dus groter wordende gemeente als Meineswijk is het een dagtaak geworden, want er gebeurt dagelijks zoveel, zodat er telkens nieuwe dossiers ontstaan. Weer beneden gaat rechercheur Van Esperen over tot de orde van de dag. Er is een winkeldievegge bin nengebracht: op heterdaad betrapt in een grote zaak aan de Herensin gel. Waar al wekenlang diefstallen plaatsvonden. Eindelijk een daderes. Zo, die gaan we eerst maar eens verhoren. Wie weet, wat ze allemaal op haar kerfstok heeft, want uit haar woning is een bestelwagen half vol goederen weggehaald, kennelijk alles afkomstig van winkeldiefstal. Dat ligt nu opgeslagen in een lege cel, want een politiebureau bevat voor degelijke hoeveelheden geen andere ruimte. In Meineswijk is er echter één man, die helemaal niet te spreken is over het werk van de plaatselijke re cherche. Hij heeft het bureau gebeld en gevraagd, wat de doodsoorzaak was. En heeft ten antwoord gekre gen: verdrinking. Een ongeluk, als gevolg van overmatig alkoholge- bruik. Daarmee moet hij het doen. Charles d'Astaing is ook rijksamb tenaar. Hij heeft jarenlang gewerkt op Buitenlandse Zaken, maar omdat hij een proefschrift heeft gessehre- ven over de Socialisatie, gezien in door F. VAN FALCKENOORT het licht van deze tijd, heeft men hem gevraagd over te gaan naar het Ministerie van Ekonomisehe Zaken, want daar wil men graag van zijn kennis profiteren. Dr. d'Astaing heeft vóór hij overging op Buiten landse Zaken met Willem Grotema samengewerkt. Althans vaak nauw kontakt mee geghad. Die bewuste avond was hij ook enkele uren ten huize van Wim en Luus Grotema om mede de verjaar dag van de vrouw des huizes te vie ren, want Charles en Luus kennen elkaar van vroeger, toen Luus nog met haar eerste echtgenoot ge trouwd was. En in feite is hij zo'n beetje de koppelaar geweest, nadat Louise van Daendelshoven na een grandioos mislukt huwelijk van haar baron was gescheiden. Tijdens een der vele party's, die er in Den Haag worden gehouden, wist Charles de vrouw, een paar jaar na de schei ding te animeren mee te gaan. Char les, zelf nog ongehuwd, zag moge lijk wa tin de nog altijd knappe, ui terst gedistingeerde Luus Daendels hoven. Op dit feest was ook Willem Grotema, sedert enige jaren werk zaam op Buitenlandse Zaken. Char les herinnert zich nog, dat hij Luus en Willem aan elkaar heeft voorge steld. Achteraf bekeken was dat de kat op hel spek binden geweest, want na afloop van bet feest bracht Willem Grotema haar in zijn wagen naar het statige huis aan de Haagse Nassaulaan, naast de Argentijnse ambassade. Binnen twee maanden veretldé Luus hem in vertrouwen, dat zij en Willem het eens waren en binnenkort zouden trouwen. O, heel sober en zoveel mogelijk in het ge heim. Willem begrijpt mijn beweeg redenen en gaat er volledig mee ak koord. (wordt vervolgd) Voor Vorster is duidelijk dat Rho desië het niet haalt en hij is bereid mee te werken met de zwarte Afri kaanse leiders om daar een meer derheidsregering aan het bewind te brengen. De verdere uitwerking van de nu in het geheim gesmede plan nen zal waarschijnlijk wachten tot de Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan zijn Afrika-reis maakt begin volgend jaar. Maar dat het afloopt met Rhodesië is onmis kenbaar. Zuid-Afrika's medewerking hier bij grijpt Vorster vooral aan om re laties te kweken met zwarte landen, wier voornaamste verwijt jegens de republiek thans is dat het Namibië nog steeds beheerst in strijd met VN-besluiten. Over een oplossing daarvan zijn ook al allerhande ge ruchten geweest. En intern streeft Vorster ernaar de ontwikkeling van de zogenaamde thuislanden (ban- toestans) te versnellen - gebieden met zelfbestuur en mogelijk zelfs zelfstandigheid. Niet dat daarmee alles zo vlot gaat als hij wel wil. In Transkei en Zoe- loeland bijvoorbeeld lijkt men de onafhankelijkheid niet te willen ak- septeren als niet wat meer en beter land voor hen beschikbaar komt. Bovendien is met deze bantoestans natuurlijk niet opgelost hoe de re latie tussen de rassen en vooral hun invloed op het bestuur zal zijn in de overgrote rest van het land. En Zuid-Afrika zal voor de rest van hel werelddeel zeker niet eerder aksep- tabel zijn dan wanneer het dit is voor zijn eigen zwarte bevolking Maar in ieder geval probeert Vorster iets - i?i dit opzicht zeker is hij ver standiger dan de blanke Rhodesiërs van Ian Smith die met veel minder macht aanzienlijk meer probeerden door te drukken. Flitsen ilit het buitenland LONDEN. De rechtervleugel van de Labourfraktie in het Britse La gerhuis wil zich organiseren om een tegenwicht te vormen tegen de sterke linkervleugel die zou streven naar een echt Marxistische maat- schappijstruktuur. LONDEN. Van de EEG-landen be steden Nederland en Italië in ver houding tot het bruto nationaal pro- dukt het meest aan sociale voorzie ningen, aldus een verslag van de Britse regering naar cijfers uit 1972: Nederland 22,7 en Italië 22,4 procent. Engeland en Ierland sluiten de rij met resp. 17,1 en 13,4 procent. BRUSSEL. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken moet de komende twee dagen in Brussel proberen te slagen waar zijn kol- lega van defensie Vredeling geen kans toe zag. Minister Van der Stoel zal tijdens het beraad van ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-lidstaten proberen de Neder landse wens om de rol van de kern bewapening terug te dringen te doen slagen. CHICAGO. De voormalige juridi sche medewerker van ex-president Richard Nixon, John Dean, heeft in een interview dat in het januari nummer van Playboy Magazine ver schijnt, gezegd, dat hij verwacht dat „nieuwe, belangrijke onthullingen rond Nixon" zullen worden gedaan en dat zij „de geschiedenis zullen be ïnvloeden". HAMBURG. Als de regering in Londen er toe zou overgaan de doodstraffen die tegen leden van het Ierse republikeinse leger zijn uit gesproken ten uitvoer te brengen, dan zullen wij voor ieder IRA-lid dat mocht worden opgehangen twee Britse soldaten doden. Aldus de lei der van de IRA, David O'Connell in een vraaggesprek met het Westduit- se blad „Stern". voetbaluitslagen. Daarna, om vijf nar, volgt Vesper, van het 1KOR. Tijd 0111 te pauzeren is er niet. Di- rekt daarna uwrde.n de programma's 11I. voortgezet met een reportage van de kampioenschappen biljarten. Daarna is het IKOR er weer met Woord voor woord en de NOS laat aansluitend Paulus de boskabouter volgen. In de aflevering van Meester Maesius, daarna houdt Reinier Geeraert gevangen, in de verwach ting dat hij daardoor achter het ge heim van de poeder zal komen. Daarna volgen weer vijf kwartier sport voor het de beurt is aan de ru briek Eén op zondag, die ingaat op wetenswaardige gebeurtenissen. Vijftig minuten later is het tijd voor De Wolvenman. Otto slaagt er in een baantje als ijsventer te> krijgen, Daarna volgen nog Panoramiek en Beeldspraak voor het laatste jour naal. NED. II: De KRO komt om zeven uur op de buis met een variant op het programma Jonge mensen op weg naar het concertpodium. Dit programma, rond een gezelschap van veelbelovende jonge musici, werd in kerstsfeer gemaakt. Presentator is Cees van Drongelen. Muziek van een heel ander genre is er le horen nadut Jan Brusse in zijn rubriek Hier Pa rijs, hier Jan Brusse een wetens waardig voorval uit het land van de Fransen heeft verteld. Dan gaat na melijk het doek op voor het tweede deel van het Duitse schlagerfestival, dat in november in Kerkra.de is ge houden. Een lange rij van zangers en zangeressen presenteert zich aan het tv-publiek, o.a. Peggy March, Jurgen Marcus, Rex Gildo en Peter Orlof. Hel Nederlandse aandeel wordt geleverd door Rob de Nijs. Zeer interessante gasten heeft van avond Sonja Barend in haar pro gramma Sonja 's avonds. Voor haar ■maandelijkse praatje met drie be kende Nederlanders liet zij de keus vallen op Hans Wiegel, Sylvia Kris tel en Gerard Cox. Respektievelijk politikus, filmster en cabaretier. Wiegel voert op het ogenblik oppo sitie in de tweede kamer, Sylvia Kristel geniet na van haar successen met de geruchtmakende speelfilm Emmanuelle en Gerard Cox prijst zich gelukkig met de triomfen die hij oogst samen met Frans Halsema in de show Wat je zegt ben je zelf. Tenslotte zit het Humanistisch ver bond nog 40 minuten op de buis. ZONDAG 15 DECEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis; 15.55 De witte stenen; 16.20 Muziek om naar te kijken; 16.55 To to; 17.00 Vesper; 17.32 E.K. biljar ten; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Mees ter Maesius; 19.00 Nieuws; 19.05 Stu dio Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 De Wolvenman; 21.45 Panora miek; 22.10 Beeldspraak; 23.00 Jour naal. NED. II: 18.15 Teleac18.52 Voor af; 18.55 Paulus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 Jonge mensen in kerstsfeer; 19.50 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.00 Schlagerjestival 1974; 21.35 Sonja 's avonds; 22.25 Humanistisch verbond; 23.05 Jour naal. MAANDAG 16 DECEMBER NED. I: Het TROS-programma be gint om zeven uur met De man van zes miljoen. Superman Steve Austin wordt ingeschakeld als een ruimte schip in ernstige moeilijkheden is geraakt. Hij komt wel voor bijna on- overkomenlijke problemen-te staan, maar met zijn buitengewone gaven blijkt hij toch in staat hel gevaar te keren. Muziekjes en liedjes van ei gen bodem in Op losse groeven, dat na het journaal volgt. Uit de kijk cijfers blijkt een grote populariteit voor dit programma.'Nog twee afle veringen en Op losse groeven viert met vijftig afleveringen zijn gouden jubileum. Om kwart over negen De blanken in Rhodesië voelen zich terecht niet gelukkig met de ongewone vergaderingen die thans in Afrika gehouden worden in alle geheimzinnigheid. Hun premier lan Smith heeft enkele gevangen voor mannen van de zwarte bevrijdings beweging vakantie uit hun cel gege ven om deel te nemen aan een soort Afrikaanse top waarvan de precieze samenstelling niet bekend is ge maakt. En dan lopen er hardnekkige geruchten over reizen die de Zuidafrikaanse premier Vorster in alle stilte-heeft gemaakt om ie over leggen met regeringsleiders van zwarte landen. Van Vorstet is bekend dat hij als nuchter en zakelijk denkend politi kus beseft dat Zuid-Afrika hoe dan ook op één kontinent moet zien te leven met een menigte landen die fervente haters zijn van de apart heidspolitiek. Voor hem heeft het geen zin bars nee te zeggen en zich terug te trekken in isolement, alsof daarmee de huidige toestand bevro ren kan worden. Vorster spreekt weliswaar nimmer zo galmend als menige voorganger over dit soort zaken, maar men mag aannemen dat het principe van de apartheid bij hem voorop staat. Punt twee is deze zodanig toe te passen dat de, Zuidafrikaanse sa menleving zowel veilig als leefbaar blijft. En 'bij dit veilig moet Vorster wel denken aan de enorme grenzen. Waarbij hij zeker niet van zins is ook voor Rhodesië nog eens op de bres te gaan staan. De houding van zwart-Afrika jegens Rhodesië is ook een geheel andere dan die jegens Zuid-Afrika. Rhodesië heeft zich op onwettige wijze los gemaakt van de Britse kroon en de blanken heb ben er hun rijk gevestigd, terwijl nog onderhandeld werd hoe de soe vereiniteit zou worden overgedragen aan alle Rhodesiërs, blank en zwart. Hier kan gesproken worden van een recente roof, terwijl de historie van Zuid-Afrika en zijn blanken al zover teruggaat dat het bestaansrecht van de republiek amper meer aange vochten kan worden, op zijn hoogst de interne organisatie ervan. Betere voorwarden Al geruime tijd geleden hebben Zuidafrikaanse funktionarissen in Rhodesië verwijtend gesproken over de onbekwaamheid van de regeer ders zich een stabiele positie te ver schaffen. De toestand is er inmiddels niet beter op geworden, niet alleen doordat de guerrilla heftiger wordt, maar vooral doordat Mozambique, met zijn lange grens met Rhodesië en een daarmee verweven ekonomie intussen onafhankelijk is geworden. NUNSPEET. Luitenant-generaal J. E. van der Slikke heeft in zijn funk- tie van bevelhebber der landstrijd krachten in de Generaal Winkel mankazerne te Nunspeet herinne ringsmedailles uitgereikt aan de militairen, die eerder dit jaar in het zgn. „Sahel-detachement" voedsei- transporten in de Soedan hebben verzorgd. Hier ontvangt een der sol daten zijn medaille. Advertentie MAANDAG 16 DECEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 1S.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes mil joen; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.20 De F.B.I.; 22.10 Aktua TV; 22.50 Staatsloterij; 22.55 Jour naal. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Niemverkerk tel (0111411487 volgt er een nieuwe aflevering van de FBI. Men kan getuige zijn van een grootscheepse speurtocht naar een man die zijn vrouw heeft ver moord en die nu op het punt staat een tweede moord te plegenDe man, die zich voordoet als een held uit de Vietnamese oorlog weet en kele keren op het nippertje uit de handen van de politie te blijven. De aktualiteitenrvlbriek Aktua TV heeft het laatste woord op deze TROS- avond, die om tien voor elf aan zijn eind komt. Deelnemers aan de staatsloterij komen tenslotte nog te weten of zij een prijsje krijgen in de tweede trekking. NED. II: Op dit net allereerst een aflevering van Mash. Frank Burns en zijn vriendin Hotlips hebben klachten over hun meerdere, Henry Blake, en zij brengen die klachten over aan de generaal. Blake laat het er echter niet bij zitten en doet een tegenzet. In het militaire veld-hos- pitadl maakt later een befaamd rok kenjager zijn opwachting die prompt zijn oog op Hotlips laat vallen. Hot lips voelt zich er zeker niet onge lukkig bij, maar Frank Burns wel. Als tweede programma brengt de AVRO Reiswijs. De keus is voor de ze keer op de Engelse badplaats Norfolk gevallen. Het journaal wordt gevolgd door het programma Goed-gekeurd van start. Bij alle sporten is medische begeleiding noodzakelijk. Dit is een van de kon- klusies in dit programma dat han delt over gezond zijn door lichaams beweging en de rol die hierbij de medische wereld behoort te spelen. De volgende zestig minuten zijn be stemd voor het laatste deel van Het testament van Edgar Ellen Poe. Men ziet hoe een uitgever in de jaren dertig het manuscript krijgt aange boden van een nog onbekend ver haal van Poe. Daarna brengt afle vering zes van Vader en zoon het generatiekonflikt weer ten voeten uit. Zoon Hans is overal te vinden waar aktie gevoerd wordt, tot er gernis van de vader. Deze draait echter bij als een vrieyidin van zijn zoon belangstelling voor hem toont. Tenslotte volgt nog de rubriek Ont dek je plekje (Zalubommel) en heeft de Syrnbiose nog vijf minuten zend tijd. Maandag 16 december, Nederland I, 20.20 uur: Op losse groeven. Met als presentator Chiel Montagne. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Mash; 19.30 Reistuijs; 20.00 Journaal; 20.20 Goed-gekeurd van start21.05 Het testament van Edgar Allan Poe; 22.05 Vader en zoon; 22.35 Ontdek je plekje; 22.40 Symbiose; 22.45 Jour naal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9