Uitvoering regeringsoplossing streven Waterstaat aisu N dMÉNUG re:R£smurnit VOOR DE KERST ECHT PERZISCH 00GSTHELPERS VAN DE LANDMACHT IN STADHUIS VAN ZIERIKZEE REDANKT Raketten op Israël Landbouwschap over oogstschade- regeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT bent.*. AUSTIN MORRIS De Oosterschelde WATER ELDERS.. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 december 1974 131ste jaargang Nr. 21607 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, AOVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17.00; per jaar 65.00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W In dit nummer: Soos en bibliotheken in rond Dit heeft donderdag in Den Haag de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. J. W. Tops, gezegd op een persconferentie, waar hy de gebeurtenis sen rond de afsluiting van de Oosterschelde nog eens de revue heeft laten passeren. Een doorlaatbare caissondam heeft grote problemen, maar die zijn wel op te lossen. De hamvraag op dit ogenblik is volgens ir. Tops op welk moment er ten aanzien van een op lossing van de problemen duidelijk heid zal bestaan, welke de consequ enties ervan zijn en welke de eraan verbonden kosten. Het lijkt een haalbare kaart, maar er is op het ogenblik geen pasklare oplossing. Wij weten ook niet of wij deze over anderhalf jaar kunnen presenteren wel kunen wij over an derhalf jaar ten aanzien van een op lossing in grote trekken meer zeggen aldus ir. Tops. Het jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue. U hebt er 9 wild- menu's voor't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elck wat wilds. P.S.Voornlet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 Anderhalf jaar Wij hebben een studietijd van an derhalf jaar nodig om na te gaan of de door de regering gekozen oplos sing met de daaraan verbonden voorwaarden wel of niet mogelijk is. Dat betekent niet dat er een nieuw stuk onderzoekscapaciteit voor de dag moet komen. In de achter ons liggende jaren zijn reeds veel studies verricht. Met de door de Deltadienst in het verleden opgedane ervaring heeft men veel kennis verworven over de afsluiting van zeegaten en de moeilijkheden, die zich daarbij kunnen voordóen. De regering heeft in principe ge kozen voor een doorlaatbare caisson- dam. De daaraan verbonden binden de voorwaarden zijn: de dam moet technisch' uitvoerbaar zijn en voor 1985 gereed kunnen komen en de extra kosten mogen niet meer bedra gen dan 1,7 miljard gulden met een marge naar boven van 20 pet. Binnen anderhalf jaar moet Rijks- waterstaat de regering over de mo gelijkheden nader inlichten. ADDIS ABEBA. De voorzitter van de militaire raad die Ethiopië re geert, brigade-generaal Teferi Ben- ti, heeft woensdag op zijn eerste perskonferentie over het lot van ex- keizer Haile Selassie gezegd, dat het volk van Ethiopië daar „te zijner tijd" over zal beslissen. Drempel Bij de studie naar de doorlaatbare caissondam komt de kwestie van een drempel in de Oosterschelde aan de kunt u nog de trotse bezitter zijn v van een tapijt, tafelkleed of loper Maar dan wel van: I deurloo 1 I TAPIJTSERVICE CENTER Dm I. Zliilllll Tillllli (0111012J35 MOST. West Bohemen. In verschillende delen van Europa beginnen de hoge waterstanden van de rivieren, veroorzaakt door smeltende sneeuw eu over- *l.wlcedige regenval, flink,overlast te bezorgen, en dus, niet alleen e land bouw. Op de foto een straat in het Tsjechische Most, die in een rivier her schapen is. WASHINGTON. De Amerikaanse militaire hulp aan Turkije, die krachtens een besluit van het Ame rikaanse congres gestaakt moet wor den, is in de nacht van dinsdag op woensdag inderdaad stopgezet, zo heeft woensdag een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. BIRMINGHAM. De „gangster spion" Kenneth Littlejohn, die ne gen maanden voortvluchtig is ge weest na zijn spektakulaire ont snapping uit een Ierse gevangenis, is woensdag in een voorstad van Bir mingham aangehouden. De 32-jarige Littlejohn is afkomstig uit Birming ham. Geschenkenuitwisseling lussen (eer ste) burgeren militair: detache mentscommandant luit.-kol. Berg kamp biedt burgemeester De Mees ter het embleem van de dertiende pantser infanteriebrigade aan: de rinoceros. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 12-12. Alle deuren van het Zierilszeese stadhuis, zelfs de deur van de burgemeesterskamer, stonden gisteren (donderdag)middag gastvrij open, om een dertig- lot veertigtal eregasten van het gemeente bestuur op informele en ongedwongen wijze te kunnen ontvangen. Eregasten inderdaad, want het gezelschap dat door burgemeester Th. H. dc Meester op hartelyke en gezellige wyze in de trouwzaal van het stadhuis werd ontvangen bestond uit een delegatie van dc dertiende Pantser Infan terie Brigade uit Oirschot, die de afgelopen drie weken op Schouwen-Duive- land zo'n belangrijke inzet gedemonstreerd hebben bij de oogstwerkzaam- heden. Burgemeester De Meester was ver heugd om een „doorsnee" van alle militairen die in dit gebied hebben meegewerkt als gast te kunnen ont vangen. „Het is bijzonder plezierig om u allen een drankje te kunnen aanbieden op de goede afloop" aldus de heer De Meester tot de mannen van de dertiende brigade en de bri gade-staf: luitenant-kolonel Berg kamp, kapitein Walkate en luitenant Van Haren. De burgemeester waardeei'de het bijzonder dat een deputatie van de „werkelijke werkers" in het stadhuis aanwezig was. „Onder primitieve omstandigheden werd door de mili tairen op blijmoedige wijze aange pakt". Tijdens de militaire hulpaktie was het hoofdkwartier gevestigd te Zie rikzee. Burgemeester De Meester konstateerde dat over de periode dat „het leger" hier verbleef geen wan klank is gehoord. „Zelfs de bomen staan allemaal nog overeind". Hij be nadrukte het effektieve optreden van de militairen in de slag om de oogst als volgt: „Jullie hebben het ver draaid goed gedaan en hebben op Schouwen-Duiveland een heel goede indruk nagelaten. Enkele dankwoorden volgden hier na ook aan vertegenwoordigers uit de „burgermaatschappij": de heer H. E. S. Sinck die ,,'t spits voor de ge meente afbeet", de directrice van dc huishoudschool mej. C. N. van Licre. die er voor zorgde dat in de school kon worden gedoucht, het bestuur van de Nutskleuterschool die ruimte voor dc militairen beschikbaar had gesteld, de Kon. Zeelandia voor het bcschikbaarstellcn van een terrein voor parkeren motorvoertuigen, en het bestuur van bet Herv. Vereni gingsgebouw voor het beschikbaar stellen van het gebouw. De oogst - helpers moeten van het klimaat in Zeeland wel geen al te beste indruk hebben gekregen. „Toch is hef leven hier op het land goed, maar dan moet je het natuurlijk wel in de zo mer zien". Na eon hartelijke uitnodiging tol het gezelschap Zeeland en speciaal Schouwen-Duiveland nog eens in de zomertijd te komen bezoeken besloot de burgemeester zijn toespraak met de aanbieding van een historische kaart van Zierikzee aan de detaehe- mcntscommandant luitenant-kolonel Bergkamp. De bedoeling is dat de kaart als herinnering aan de oogst 1974 op Schouwen-Duiveland een plaatsje krygt in dc kazerne te Oir schot. Niet voor niets geeweest Overste Bergkamp nam de inge lijste herinnering aan „oud-Zierik- zee" met dank in ontvangst. „Wij zijn werkelijk verbijsterd over deze ont vangst". Hij gaf de burgemeester en de aanwezige vertegenwoordigers van de landbouworganisaties de ver zekering dat de brigade blij was hulp te hebben kunnen bieden, omdat de nood op het platteland inderdaad er erg hoog was. „Volgens dc boeren hebben onze mannen heel wat gepresteerd. Dan zijn we hier zeker niet drie weken voor niets geweest", aldus overste Bergkamp. Dit was bovendien een periode waarin dc onderlinge ver standhouding tussen burger en mili tair is verbeterd. „Dank voor dc gastvrijheid hier ondervonden". Burgemeester De Meester mocht hierna een tegel met het embleem van de Dertiende Pantser Infanterie Brigade, voorstellend een rinoceros, in ontvangst nemen namens alle mi litairen die te Zierikzee gelegerd waren. Verder bood overste Berg kamp .namens het personeel van het zg. „treinenbataljon", bestaande uit dc bevoorradings-, dc herstel- en ge neeskundige compagnie, het fraai uitgevoerde bataljonsschildje aan. Intussen werd in dc trouwzaal op nieuw gezorgd voor een vlotte be diening van de gasten. Nog geruime tijd bleven „burgers" en militairen bijeen: een ongedwongen afsluiting wat betreft hel zo zeer gewaardeerde aandeel van dc landmacht aan deze bizarre, thans in elk geval toch nog voor een flink gedeelte afgewikkelde oogstcampagne. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. 101114) 1495 TEL AVIV, 13-12. De Israëlische radio heeft vrijdagochtend meege deeld op dat de streek van Safad in het noorden vijftien uit Libanon af geschoten raketten zijn terechtgeko men. Er zijn geen slachtoffers en er is evenmin schade aangericht. Israëli sche artillerie beantwoordde de be schieting. DEN HAAG. 12-12. Hol dagelijks bestuur van hel landbouwschap heeft met voldoening vastgesteld dal dc door dc overheid getroffen regeling wateroverlast 1974. die be trekking heeft op niet geoogste con sumptie-aardappelen, uien en gla diolen, tegemoet komt in de schade die veel akkerbouwers door dc rampzalige oogstsituatic hebben ge leden. Niettemin vindt het dagelijks bestuur dat een aantal voor dc ak kerbouw in het zuidwesten belang rijke produktcn zoals bruine bonen, alsnog in de tegemoetkomingsrege- ling opgenomen moeten worden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's i Een raad is altijd een beken- a a tenis. a j André Maurois Verwachting tot zaterdagavond: Tijdelijk regen Meest zwaar bewolkt met enige tijd regen; tot matig of krachtig en aan de kust tot hard toenemende wind uit zuidwest tot west; minimum temperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het zuidoosten van het land; maxima circa 7 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Mirt-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 8.40, onder 16.28 Maan op 9.11, onder 17.25 15 dec. Zon op 8.41, onder <16.28 Maan op 9.51, onder 18.28 16 dec. Zen op 8.42, onder 16.29 Maan op 10.22, onder 19.34 Nieuwe maan: 13 dec. (17.25) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 14 dcc. 15 dec. 16 dcc. 3.36 4.14 4.47 15.54 16.31 17.06 9.09 9.56 10.35 21.24 22.00 22.37 Springtij: 15 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-12. Het K.N.M.I. deelt mee: in de nacht van donderdag op vrijdag trok een kleine storing met regen en sneeuw over ons land naar het zuiden. In het oosten van het land werd de grond door een sneeuwlaag van enkele centimeters dikte bedekt. Tijdens opklaringen die tegen de ochtend voorkwamen, kon de temperatuur nog even flink dalen, zodat op enkele plaatsen na bij het aardoppervlak 3 tot 4 gra den vorst werd waargenomen. In de loop van zaterdag zullen van de oceaan opdringende zachte en voch tige luchtmassa's ons land bereiken. Dit zal weer met regen, maar ook met een stijging van de temperatuur gepaard gaan. DEN HAAG, 12-12. Wij streven ernaar om aan de wens van de regering te voldoen, nl. 0111 over ander half jaar te kunnen rapportereu of afsluiting van tie Oosterschelde al dan niet mogelijk is door middel van de door de regering wenselijk geachte doorlaatbare caissondam. Het ligt in de bedoeling om over een jaar orde. Hieraan zijn twee aspecten: moeten de zandlagen onder de af sluitbare caissons worden verdicht om voldoende draagvermogen te krijgen of moet er een fundering komen. Het geheel vergt een bundeling van alle beschikbare krachten, niet alleen binnen Rijkswaterstaat. Ad viesinstanties en laboratoria moeten worden ingeschakeld, zo meende hij, ook in het buitenland, met name ten aanzien van de grondmechanica. Ook de Nederlandse aannemerswereld kan zijn bijdrage leveren. een tussentijds rapport uit te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1