Gala Koffie Kollege geeft visie bij replieken op beschouwingen PREMIER DEN UYL OVER DE PARIJSE TOP Solzjenitsyn vergat medaille Wind „pakt" Boeing VERGOEDING 00GSTSCHADE GEREGELD AUTOSCHADE DE ZIERIKZEESCHE COURANT PARIJS, 11-12. „Het kan vriezen of het kan dooien" is, volgens de Ne derlandse minister-president, drs. Jcop den Uyl, geen juiste samenvat ting" van de uitkomst van het recen te Europese topberaad in Parijs, De Nederlandse premier verklaar de dat woensdagochtend nadat hij de positieve punten van deze Europese topontmoeting had aangeduid: het besluit een Europees regionaal ont wikkelingsfonds in het leven te roe pen, de beslissing om het overleg van de regeringsleiders (3x per jaar) voortaan een institutioneel Europees karakter te geven en het feit dat de top akkoord gegaan is met algemene direkte verkiezingen voor het Euro pees parlement na een aantal jaren. Er is tijdens het Parijse topover- leg geen duidelijkheid verkregen over een blijvend Brits lidmaatschap van de EEG. „De strijd is nog lang niet beslist", zo zei de Nederlandse premier hierover. Wel is er een „ge vaarlijk station" gepasseerd, aldus Den Uyl. Harold Wilson, de Britse eerste minister, heeft duidelijk ge noegen genomen met een uitspraak Advertentie VOOR ALLE naar: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 - Noordgouwe Telefoon (01112) 347 van de top dat de Britse bijdrage aan het Europese budget nader be studeerd gaat worden. STOCKHOLM, 11-12. Nadat hij vier jaar had moeten wachten op de gouden medaille die bij de Nobelprijs hoort, heeft de Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn dinsdag het kleinood laten liggen in de zaal waar de prijs werd uitgereikt. Iemand van de Nobelstichting zei woensdag te verwachten dat de schrijver zal terugkomen om het goud op te halen. Ook het bijbeho rende diploma heeft hij vergeten. LONDEN. Tijdens een hevige windstoot is woensdag op de Lon- dense luchthaven Heathrow een 150 ton zware Boeing 707 tegen een er naast staande Boeing 747 „Jumbo Jet" gekwakt. Het ongeluk gebeurde omstreeks 06.00 uur en drie uur later waren technici nog steeds bezig de twee toestellen uit elkaar te halen. De toestellen, beiden van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Panam" zijn zwaar beschadigd. Er is echter niemand gewond, omdat zij leeg waren. Voor aardappelen, uien en gladiolen HILVERSUM, 11-12. Minister A. van der Stee (landbouw) heeft een regeling opgesteld om door water overlast getroffen boeren tegemoet te komen in de schade, geleden door dat z(j bepaalde gewassen niet heb ben kunnen oogsten. De regeling zal in het hele land van kracht zijn en geldt voor aard appelen. uien en gladiolen. Er zal een hectarevergoeding worden ge geven voor de ongeoogste oppervlak te, die uitgaat boven twintig pro cent van het totale areaal, dat van elk der drie genoemde produkten afzonderlijk op een bedrijf aanwezig is. Voor aardappelen en uien zal de vergoeding 2000 gulden per hectare zijn, voor gladiolen 5000 gulden per hectare. Per bedrijf zal de vergoe ding echter niet meer dan 20.000 gul den bedragen. Aardappelhandelaren die te velde staande aardappelen van telers heb ben gekocht of aardappelen zelf heb ben geteeld op van telers gehuurd land, kunnen ook van deze regeling gebruik maken. De minister heeft een en ander woensdagmiddag bekend gemaakt tijdens een vergadering van de Stichting Zelfstandige Handel en In dustrie in Hilversum. Hij meende dat thans een „bodemvoorziening" is getroffen die in redelijke verhouding staat tot de hulp die aan andere in moeilijkheden verkerende groepen wordt gegeven. Er is ook overwogen de boeren voorschotten te geven, maar daartegenbestonden volgens de minister toch teveel bezwaren. Dc niet geoogste oppervlakte waarvoor dc vergoeding wordt ge geven is gebonden aan een minimum van één hectare voor aardappelen en uien en een lialve hectare voor gla diolen. Advertentie H.H. ADVERTEERDERS Door dc voortdurende kostenstijging zien wij ons helaas genoodzaakt onze advertentietarieven per 1 januari 1075 aan te passen. De verhoging is ingevolge de prijsbeschikking, bij dc minister van Economische Zaken gemeld en door deze goedgekeurd. Wij zullen gaarne op aanvraag een overzicht van de nieuwe tarieven toezenden. DE DIRECTIE van Niemeyer, pak 250 gram Bonen of snelfiltermaling nu Gehoopt wordt op 'n opwaardering van de gemeente-klassifikatie, voor al ook door de zuigkracht van grote re gemeenten op het personeel, gehouden als men is aan maxima op het punt van rangen en salarissen. Per 1 december was er een bevol kingstoeneming van 64, mede als gevolg van het gereedkomen van het komplex plan West-woningen. Het kontrakt met Cebeco inzake de brandweergarage loopt af op 1 janu ari 1976. Voor een nieuwe kazerne is gedacht aan een open plek aan de St. Joostmeat, met een uitbaning via de Mosselboomgaard, dan wel de verlengde Raamstraat. Dit alles ech ter is zeer voorlopig. Het kollege stemt in met aan ver schillende adressen geuite dank woorden. Uitvoerbaar is een ver- keersvoorziening op het kruispunt West'brug-Laan van St. Hilaire. Dit wordt uitgewerkt in de kommissie. Verkeersdrempels Het kollege wil de drempel in de Melkmarkt (gesproken werd over de „Melkmarktbobbel", een nieuw Zie- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: HMM Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse Redakteur M.^^Bij^e'Vaate 9enda nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt on2e contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Begrotingsvergadering" Zierikzee Donderdag 12 december 1971 131ste jaargang Nr. 21G0G WAARIN ORGENOMEN (1797-1889) In dit nummer; Verhalen in hoek Sommelsdijk UTRECHT. Na lange tijd te hebben gezwegen zal over een paar maanden het grote carillon van de Domtoren in Utrecht zijn bronzen stemgeluid weer laten horen. In februari jl. toerden de 47 klokken uit de toren gehaald voor restauratie en herstemmingOp de foto het ophijsen van een van de 17de eeuwse klokken. ZIERIKZEE! NIEUWERKERK. Op de akkers van dit bedrijf van de heer S. van Mourik aan de Capelle- weg kon de aardappeloogst nog in z'n geheel worden binnengehaald. Tot volle tevredenheid kon dit wor den geklaard mede dankzij de inzet van een aantal militairen. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 11-12. De tweede grote begrotingsslag viel op de woensdagavond gehouden gemeenteraads vergadering, onder voorzitterschap van hurgenieester Th. H. de Meester. Samen met de heide wethouders werd een visie gegeven op het gemeentelijk beleid in 1975, binnen liet raam van de gehouden replieken op de eerder deze week door de verschillende fraktielei- ders gehouden algemene beschouwingen over de ge meentebegroting 1975. Na vele diskussies werd de begroting aangenomen met in ontvangsten f 13.874.549.58 en in uitgaven f 13.354.875,51 (batig saldo: f 519.674,07), bedra gen die worden bijgestuurd i.v.m. begrotingsbehandeling en latere wijzigin gen in het begrotingsjaar. In een uitgebreide repliek ging de voorzitter in op de door de verschillende fraktievoorzitters bij de algemene beschouwingen in de maandag-vergade- ring, gemaakte opmerkingen. Hij gaf uiting aan de voldoening van het kollege, dat - ondanks vragen en kritische aantekeningen - de opvattingen toch niet zover uiteen liggen. rikzees' woord. Red.) wel handhaven, omdat het animatie betekent voor afslag naar de Schuithaven, maar de drempel Appelmarkt kan wel weg. De uitbreiding van het voetgangers gebied komt nog in de kommissie. Over de periode moeten nog kontak ten gelegd met betrokkenen. Nuttig kan zijn het plaatsen van blauwe borden buiten de bebouwde kom (parkeer zóne). Rode Kruis ziekenhuis Bericht is ontvangen dat wat be treft het R.K.-ziekenhuis van het 1973-bedrag (f 25.107) f 12.400 wordt geretourneerd, zodat de 1973-bijdra- ge slechts f 1,50 per inwoner heeft bedragen. Probleem rond de kosten is om via tijdige verhoging van de verpleeg- prijzen en de bijdrage van het zie kenfonds Schouwen-Duiveland, in komsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te houden. Door aantrekking van specialisten en uitbreiding van de apparatuur, zijn de kosten gestegen, maar de kwaliteit van het ziekenhuis is er door verbeterd. Het ziekenhuis is on misbaar voor de regio. Er is een goede samenwerking met „Goes". Een voorstel komt tot aan sluiting bij de G.R. meetnet lucht verontreiniging. Goedkeuring is ont vangen voor de bouw van 12 bejaar denwoningen aan het 's Heer Lau- wendorp; met de bouw wordt op korte termijn begonnen. Parkeerterrein Westbrug Geen toestemming is verkregen voor aanleg van het parkeerterrein aan de Westbrug volgens de verkor te procedure, zodat dit terrein niet kan worden aangelegd voor het ko mend zomerseizoen. De bibliotheken voldoen in een duidelijke behoefte, maar aan dit partikulier initiatief zou een einde komen als plannen worden gereali seerd tot oprichting van een afdeling van de Stichting Federatieve Prov. Bibliotheekcentrale Zeeland, die f 6,50 per inwoner zou gaan kosten. Dit wordt plm. f 60.000 en dan moeten nog alle gemeenten in de re gio meedoen. Het bedrag kan voor Zierikzee wel oplopen tot f 100.000. Het kollege maant tot voorzichtig heid, vooral gelet op de komst van een nieuwe wet op het bibliotheek wezen. Het verkeer Het kollege is bepaald niet voorne mens het stadspatroon aan te passen aan het verkeer van de 20ste eeuw. Zeker zullen niet onnodige offers worden gebracht aan dit verkeer. Bepaalde maatregelen en voorzie ningen moeten nu reeds getroffen worden, gezien ook de verwachte vertraging parkeerterrein Westbrug. Niet alle parkeerplaatsen kunnen in (Vervolg pag. 4) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het verstand bedriegt cms va- j| t ker dan de natuur. i X7 f f Vauvenargues Verwachting tot vrijdagavond: Regen en sneeuw Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of sneeuw; matige tot krachtige wind, eerst zuidelijk, mor gen draaiend naar noordwest, aan de kust mogelijk tot stormachtig toene mend minimumtemperaturen om het vriespunt, maxima morgen ongeveer 4 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 8.39. onder 16.28 Maan op 7.24, onder 15.36 13 dec. Zon op 8.40. onder 16.28 Maan op 8.23, onder 16.27 Nieuwe maan: 13 dec. (17,25) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 dec. 2.52 15.09 8.30 20.45 Springtij: 15 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de achterzijde van een naar de Oostzee weggetrokken stormdepressie voerde een krachtige noordwestelijke stroming koude pool lucht aan, waarin boven het re latief warme noordzoewater talrijke hagel- en sneeuwbuien tot ontwik keling kwamen. Een nieuwe storing trekt in de loop van donderdag langs de Britse Oostkust en de Noordzee in de richting van ons land. Dit zal tot gevolg hebben, dat vrijdag op nieuw een zeer krachtige noordelijke stroming zich over onze omgeving zal uitbreiden, met hernieuwde aan voer van koude lucht mei hagel- en sneeuwbuien. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1