Studiebeurzen voor allen boven zeventien jaar Soyoez-16 geland Afsluiting van een geslaagde winkelaktie te Oosterland HELTU in V.S. Hoogste stand werkloosheid Zesling in Californië Geslaagd decemberfeest van Bruse bejaardensoos „Moskou deed belangrijke concessies" Kapers in Cairo Sneeuw isoleert toeristen in Oostenrijk Veel doden bij verkeersongeluk Ford wil toezicht op invoer van olie Politieke V.N.-commissie veroordeelt Israël AGENDA LAATSTE NIEUWS 111111 OEN HAAG, 7-12. Het k van achttien jaar en oude studiebeurs van niaxiinna Dit houdt in dat alle studerenden voortaan zelf de toelage ontvan gen en de ouders geen kinderbij slag meer krijgen. Vooral in de la gere inkomensgroepen betekent dit een forse verbetering, tot een maxi mum van plus minus tweeduizend gulden. De totale uitgaven voor deze ope ratie bedragen ruim een miljard gul den. Dit bedrag wordt verkregen uit de combinatie van het geld uit de rijksstudietoelagen en de kinderbij slag. Hel kabinet heeft deze plannen vrijdag aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Het had over deze plannen advies gevraagd aan de Soeiaal Eco nomische Raad. Grotere onafhankelijkheid Kinderen uit de hogere inkomens groepen krijgen een kleinere beurs vergeleken met de kinderbijslag die de ouders thans ontvangen. Dank zij dit nieuwe stelsel ontstaat een gro tere onafhankelijkheid van stude rende kinderen boven de 17 jaar. Met deze plannen gaat het kabinet verder dan in de nota studiefinan ciering, die staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen in janu ari van dit jaar uitbracht. De hele nota werd gezien als een eerste stap op de weg naar een systeem van stu diefinanciering voor ale studerenden van 18 jaar en ouder. Nadere studie van onder meer de problematiek rond de kinderbijslag, bracht het kabinet tot dit besluit. Advertentie erfp CASSETTES Een product van de Kon. Van Kempen en Begeer 6 pers. - 42-delig - al vanaf 169,- JUWELIER - HORLOGER nhinet wil alle studerenden die onderwijs volgen, een 1 vijfduizend gulden geven. Twee categorieën Voor de nieuwe studiel'inancierings- regeling worden de studerenden in twee categorieën onderscheiden. Zij die by het hoger beroepsonderwgs, het wetenschappeiyk onderwüs en aan dagscholen voor voortgezet on derwas studeren. De tweede catego rie omvat alle overige studerenden van 18 jaar en ouder. Voor de eerste categorie studeren den stelt het kabinet voor uit te gaan van een collectieve onderwijsbijdrage door van tevoren de opbrengst van school- en collegegelden af te trek ken van het totaal beschikbare geld voor studiefinanciering. Dit betekent dat de individuele onderwijsbijdrage in de vorm van school- of college geld door deze collectieve bijdrage als verrekend mag worden beschouwd. De regeling geldt alleen voor hen die onder het nieuwe systeem vallen. Zij die hier niet of niet meer onder val len, betalen gewoon, school- ol' col legegeld volgens do huidige wetge ving. Voor de tweede categorie studeren den blijft de huidige regeling met be trekking tot schoolgeldheffing ge handhaafd. De nieuwe regeling voor deze studerenden draagt voor alsnog een overwegend aanvullend karak ter in verband met het wegvallen van de kinderbijslag en de kinderaf trek. De regeling beperkt zich dan ook tot het verstrekken van een ba sisbeurs. Hierbij wordt gedacht aan uitkeringen voor een bedrag van on geveer f 3.000,voor een uitwonende lull time studerende en f 2.200, voor oen thuis wonende full time stu derende. Bij een niet volledige dag studie wordt gedacht aan aange paste uitkeringen. Daarbij wordt in beginsel aangesloten bij het niveau van de huidige kinderbijslag en kin deraftrek. Voor de categorie van studerenden bij het hoger beroepsonderwijs, het wetenschappelijk onderwijs en aan de dagscholen voor voortgezet onder wijs, zijn de beursbedragen op prijs- basis van 1973, gebracht op een ba sisbeurs voor een uitwonende van f 2.500,en voor een thuis wonende van f 1.700,De maximumbeurs voor de uitwonende en thuiswonende studerende zouden dan respectieve lijk f 5.000,en f 3.500,bedragen. 01110 - 2443 naast 's-Gravensteen b jog© WASHINGTON, 7-12. Het werk loosheidscijfer van de Verenigde Sta ten heeft in november de hoogste stand sinds dertien jaar bereikt. Uit gegevens van het ministerie van arbeid in Washington blijkt dat de vorige maand 6,5 procent van de Amerikaanse beroepsbevolking werk loos was, tegen zes procent in okto ber. Zes miljoen Amerikanen zaten eind vorige maand zonder werk, 460.000 meer dan eind oktober. WENEN, 7-12, Ongeveer duizend toeristen kunnen als gevolg van zware sneeuwval hun wintersport- oorden in het gebied van Obertauern 90 km zuidoostelijk van Salzburg, niet verlaten. De plaatselijke autoriteiten maak ten zondag bekend dat de wegen naar de b'ergen Katschberg en Rad- stadtertaürn. 's winters de enige toe gangen tot dit gebied, als gevolg van lawines versperd zijn. Hierdoor zitten de toeristen, van wie de helft uit West-Duitsland, in hun vakantieoorden opgesloten. SAN JOSÉ, 7-12. Een 2G-,jarige vrouw heeft zondag in een kliniek in San Jose, Californië, een zesling ter wereld gebracht. Volgens de kliniek zijn vijf van do zes babies, vier meisjes en twee Jon gens, in uitstekende welstand. Ze wegen elk ongeveer twee pond. Dc minste baby van 879 gram is vier uur na de geboorte overleden. De toestand van net kind i- van&f dé geboorte zorgwekkend geweest. MOSKOU, 7-12. Het bemande Russische ruimtevaartuig Soyoez-16 is zondagochtend veilig in de Sow- jet-Unie geland. Dit heeft Radio Moskou bekendgemaakt. De Soyoezlö, met aan boord de kosmonauten Anatoli Filiptsjenko en Nikolaj Roekawitsjnikow, heeft zes dagen rond de aarde gedraaid. Tij dens het verblijf in de ruimte is on der meer een koppelingssysteem beproefd in het kader van de eertse gezamenlijke Russisch-Amerikaanse ruimtevlucht die volgend jaar juli moet plaatsvinden. Volgens Radio Moskou heeft het ruimtevaartuig om 09.04 (onze tijd) een zachte landing gemaakt in Ka zakstan, op een plaats 200 km ten noorden van de stad Dzjezkazgan. Dit is de gebruikelijke landings plaats voor Russische ruimtevaar ders. Ze ligt niet ver van het lance ringscentrum bij Baikonoer in de steppen van Kazakstan. Kleine gemeente heeft ton over ARNHEM, 7-12. De zeer kleine zelfstandige Gelderse gemeente Ba tenburg. in het Land van Maas en Waal (605 inwoners) heeft een be grotingsoverschot van ruim f 111.400. Over dit opmerkelijke feit zijn bur gemeester en wethouders zo voldaan, dat zij hebben voorgesteld in 1975 de gemeentelijke belastingen niet te ver hogen. Toren dreigt in te storten door vele regenval STEIN, 7-12. In het Zuid-Lirh- burgse Stein dreigt door aanhou dende regen van de laatste maan den de toren van de eeuwenoude St. Martinuskerk in te storten. Om de toren voor invallen te behoeden zal de grond rond de toren moeten wor den opgehoogd en dat brengt met zich dat vrijwel alle grafstenen moe ten verdwijnen. Het kerkbestuur heeft nu besloten in plaats van de graven op het kerkhof bij de kerk een grote gedenksteen te plaatsen, waarop de namen van de overlede nen komen te staan. De nabestaan den is een vergoeding van f 100, per grafsteen in het vooruitzicht ge steld. CAIRO, 7-12. Zondag zijn elf men sen gedood bij een botsing tussen twee personenauto's en een vracht wagen op de weg van Cairo nuar Suez, zo heeft het dagblad El Ach- ram in de Egyptische hoofdstad heden (maandag) bericht. Kissinger: Het persbureau Tass meldt dat de vlucht van de Soyoez-16 succesvol is verlopen. WASHINGTON, 7-12. - President Ford overweegt toezicht óp de in voer van olie in de Verenigde Staten in te stellen, als onderdeel van een veelomvattend plan voor energiebe sparing, dat volgende maand open baar zal worden gemaakt, aldus een mededeling van het Witte Huis. De vrijwillige beperking van de invoer is niet geworden wat de pre sident ervan had verwacht, aldus zijn woordvoerder. NEDW YORK, 7-12. Met 97 stem men tegen vijf (Bolivia, Costa Rica, Israël, Nicaragua en de V.S.), bij 15 onthoudingen, heeft de speciale po litieke commissie van de V.N.-As- semblee vrijdagavond een resolutie aangenomen, waarin wordt betreurd „dat Israël weigert maatregelen te nemen om te verzekeren dat de ont heemde bevolking van de bezette Arabische gebieden naar haar wo ningen en kampen terugkeert, waar op zij recht heeft". Israël wordt verzocht zich te ont houden van nieuwe verplaatsingen van vluchtelingen, vernieling van hun onderkomens en van aanvallen op vluchtelingenkampen. FRANKFORT. Fluweel - wel mooi, maar niet zo praktisch - heeft een va riant gekregen in de vorm van fluweel dioleen, dal getoond werd op de mode- beurs „Interstoff" te Frankfort aan de Main. Deze nieuwe stof op oude ba-sis, is zeer gemakkelijk te reinigen, kreukt niet, plet niet, is sterk en toch zeer licht. Het is geschikt voor zowel kinderkleding als voor een elegant dames kostuum. De stof van de tóekomst? WASHINGTON, 7-12. De Sowjet- Unie heeft bij de onderhandelingen in Wladiwostok over de strategische bewapening zeer belangrijke conces sies gedaan. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger zaterdag op een perskonferentie meegedeeld. Daarmee verdedigde hij verder de overeenkomsten die door de opposi tie in het congres werden aangeval len. Kissinger zei dat bij verwerping het congres beter ook meteen vijf tot tien miljard dollar meer voor bc- wapeningsuitgaven zou kunnen toe wijzen. BRUINISSE, 5-12. Ongeveer 80 leden van de bejaardensoos te Brui- nisse waren aanwezig om St. Niko- laas te vieren, ditmaal in het Burps- utis", omdat het hervormd vereni gingsgebouw in gebruik is voor de militairen. 'Natuurlijk werd dat weer op ge zellige manier gedaan, met gedichten en andere bijdragen. Zo was het to neelstukje „De schoonheidssalon direkt al een voltreffer wat de hu mor .betreft. De vier dames die het Stukje opvoerden, hadden er slag van bét 'publiek" op hun hand te krijgen. Mevr. Steketee, die in het Zuid-Be- velands dialect liet horen, hoe „Joost zijn rol als St. Nicolaas vervulde", droeg daarmee eveneens bij om de goede stemming er in te houden. De aktiviteiten werden afgewisseld met diverse pauzes, waarin thee of koffie met diverse traktaties werden ge serveerd De dames mevrouw IJzelenberg- Olree en mevr. Van de Linde wer den bedacht met een boterletter plus enveloppe met inhoud en een sur prise in de vorm van een bonbpn- Roofoverval in Hoofddorp HAARLEMMERMEER. 7-12. Bij het transportbedrijf Middelkoop in Hoofddorp is een overval gepleegd. Twee mannen, vermoedelijk Zuid- Europeanen, kwamen het kantoor van het bedrijf aan de Kruisweg binnen. Daar bevond zich alleen ad- junct-direoteur Feenstra. De mannen vroegen hem om werk. Toen de heer Feenstra zei geen werk te hebben, haalde een van de mannen een pis tool te voorschijn en eiste geld. Ter wijl hij de adjunct-directeur in be dwang hield, haalde de ander een geldkist uit het bureau, waarin dui zend a vijftienhonderd gulden zat. Daarna werd dc heer Feenstra van enkele persoonlijke bezittingen We- roofd. Dc mannen verdwenen in de auto van de adjunct-directeur. schaaltje. Zij zijn het die iedere week weer zorgen dat de bejaarden middagen worden gehouden. Woor den van dank en waardering werden over en weer gesproken en na de gebruikelijke' slotzang ging ieder voldaan naar huis. Op 18 decernbël-'"Svordt de Kerst- middag gehouden. Reuze-order voor de V.M.F. AMSTERDAM. 7-12. De Provin- eiale Gelderse Eleetriciteits-Maat- schappij (PGEM) in Arnhem gaan haar centrale in Nijmegen uitbrei den met een eenheid van 550 mw geschikt voor het stoken van kolen en olie. Voor de levering van de ke telinstallatie heeft de PGEM aan Storkketel- en apparatuurbouw in Hengelo, een werkmaatschappij van de VMF, een „letter of intent" ver strekt, nadat over de leveringsvoor waarden overeenstemming was be reikt. Met deze installatie is een be drag gemoeid dat boven dc f 100 min ligt, aldus de VMF. „Zweefzeiler" viel ARNHEM, 8-12. Zondag is de po ging van een 26-jarige „zweefzei ler" uit Duiven, om met zijn zelfge maakte zeil enige tijd in het lucht ruim te vertoeven, mislukt. De man liet zich op de Ginkelse heide bij Ede, met een auto optrek ken, en kwam zes meter de hoogte in. Door een rukwind raakte de zaak uit balans, waarop de para-sailor, ter aarde stortte en bewusteloos bleef liggen. De ijlings naar een ziekenhuis ge brachte man, bleek een zware her senschudding te hebben opgelopen. De „zweefzeiler" droeg wel een val helm. Premier en minister OOSTERLAND, 7-12. Voor dc slot fase van dc winkelactie, die tc Oos terland uitliep in het houden van een bazar in de Conferentiekamer", bestond zeer góede belangstelling op vrijdagavond 6 december. De voorzitter van de Midden standsvereniging. de hoer J. P. Boo- gert, sprak een kort openingswoord tot de aanwezigen bij de aanvang van de bazar, waarop verschillende attracties waren bijééngebracht. o.m. voor de kinderen oen grabbelton, en voor de ouderen een schiettent, dit maal met luchtdrukpistolen, een Rad van Avontuur etc. Vooral voor het laatste bestond goede belangstelling, er werd zeer veel gedraaid. Bij gele genheid van deze avond werden ook rle hoofdprijzen van deze winkelak tie bekend gemaakt, waarbij bleek dat de hoofdprijs, een vaatwasma- chine, eigendom geworden was van de familie J. J. Beije, Lange Achter weg. De tweede prijs, een dames- of herenrijwiel, ging naar de familie Wijnstekers. Lange Maircwog; de derde prijs, oen Zoanse klok. was voor de familie Waasdorp, Koningin- neplein; de vierde prijs, een draag bare radio, was voor de familie W. de Bruine aan dc St. Joostdijk, en de vijfde prijs, een pannenset, naar de familie L. van Dijke-Kwaak aan de Burg. van der Havostrnot. Slagzin Do slagzin, die moest worden sa mengesteld uit 23 letters, waarvan er in elke etalage van de deelnomen- den één lag, luidde: „Geen geloop, 't is hier tc koop". Er waren 57 goede oplossingen en bij loting kwam de heer L. de Bruine, Rijksweg, in aan merking voor het uitgeloofde horlo ge. Dc vijf jeugdportretten van deel nemende middenstanders in de eta lage van J. Dane waren van J. P. Boogert. Joh. Dorst J/.„ P. Pieper. H. Stouten en M. Stouten. Mar. Doo- ge uit do Lange Dreef won hiermee een fototoestel met toebehoren. Do juiste waarde van het geëtaleerde voedselpakket, dat lentoongesteld had gelegen bij de winkelier L. A. van den Êorgc in hot Groenendaal, werd geraden door mevrouw van Dijke-Stóuten aan dc Molenweg. Ze was maar drie cent mis en kreeg hel pakket in eigendom. N.i afloop sprak de heer Boogert een dankwoord tol allen die op enigerlei wijze hadden meegewerk om deze winkelaktie 1974 zo goed te doen slagen. Hiermee werd deze actie, die veertien dagen jiad geduurd, besloten. /.ierlkzee i Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; •42—0. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Maandag 9 december Zierikzee Stadhuis, vergaderingen gemeente raad. 20.00 uur. Renesse „Het wapen van Zeeland". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dinsdag 10 december Zierikzee Huis van Nassau. N.V.V.-nfdeling. 19.30 uur. Woensdag 11 december Zierikzee Stadhuis, vergaderingen gemeente raad, 20.00 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Huis van Nassau, Alg. Bond van Ambtenaren. 20.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord, 14.30 uur, be- jaardensociëteit. Vrijdag 13 december Burgh-Haamstede Recx*eatiezaal camping Duinrand, Hogeweg Westenschouwen. Uitvoe ring Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede", 19.30 uur Renesse De Ark, 14.00 uur, algemene leden vergadering Cebeco-Zuidwest. Scharendijke Gemeentehuis, vergadering Midden- schouwen, 19.30 uur. Zaterdag 14 december Renesse Dorpshuis, najaarsuitvoering toneel vereniging „Op Drift". Cofê „De Drie Schapen", 19.00 uur, start gezelligheidsrit P.J.Z. afdeling Schouwen-Duiveland. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, postduivententoon- stelling. Maandag 16 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, afd. Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Hotel „Het Wapen van Zeeland", vergadering VVV „Renesse Vooruit". Dinsdag 17 december Burgh Hotel Bakker, Burgh. najaarverga dering VVV „Burgh-Haamstede", aanvang 20.00 uur- Nieuwerkerk Dox-pshuis, Kex-stavond Plattelands vrouwenbond, 19.00 uur. Vrijdag 20 december Zonnemaire Verenigingsgebouw. 19.30 uui", Kex-st- viei'ing Plattclandsvxouwen afdeling Nooi'dgouwe e.o, Zaterdag 21 december Zierikzee Chr. Geref. kerk, 20.00 uur kex-st- zangavond. Maandag 23 december Haamstede Gemeentehuis. x-aadsvex-gadex-ing ge meente Westex-schouwen, aanvang 19.30 uur. naar SCHIPHOL. 9-12. Met dc Fokker F-28 „Fellowship" van de regering zijn premier Don Uyl on zijn minis ter van buitenlandse zaken Van dei- Stool maandagmoi-gen van Schiphol naar Parijs vertrokken. Do Neder landse premier en minister zullen in do Franse hoofdstad deelnemen aan do Europese topconferentie, die daar maandag en dinsdag wordt gehou den. Negen landen, allo lidstaten van do E.E.G. nemen aan de conferentie deel. Dode en zeven gewonden bij autobotsing WIERINGERMEER, 7-12. Bij oen autobotsing, zaterdagmiddag in Wic- ringermcer. is een vrouw om hol le ven gekomen, zeven mensen, onder wie twee kinderen, werden ernstig gewond. Oorzaak van dc botsing is volgens dc rijkspolitie, dat op de kruising Alkmaax-scwcg-Oudelan- derweg. waarvan de eerste voor- rangsweg is. de bestuurder van een auto uit Wicringerwerf geen voor rang verleende aan oen auto met zes Italianen uit Haarlem. Omgekomen is de 64-jarige me vrouw G. P. Bant-van der Veen uit Wieringerwnard. Haar echtgenoot werd ernstig gewond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 BEIROET, 9-12. Dc elf Palestijnen (de vier kapers van de Britse VC-10, de vijf van Egypte en Noeri en To- mimah), die door de Tunesische au toriteiten aan de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zijn ovei-gedx*agen, bevinden zich in Cnh-o. Daar zuilen dc nodige maatregelen worden ge troffen opdat ze voor een Palestijns revolutionair tribunaal woi-den ge leid. Dit schrijft zondag het Libanese blad El Safir. Bankoverval buit 50.000 gulden ROTTERDAM, 9-12. Bij een over val op het bijkantoor van de Rabo bank aan de Hcsscplaats te Rotter dam-Ommoord, is maandagmorgen een bedrag van f 50.000 buitgemaakt. Drie overvallers roofden het geld uit dc kluis, nadat zij de drie bankbe dienden hadden vastgebonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2