Klokken in Griekenland luiden de monarchie uit Bietenschip (100ste) verliet de haven Cyprus na de terugkeer van Makarios LOF EN ENIGE KRITIEK OP GEMEENTEBEGROTING WESTERSCHOUWEN $T DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 december 1974 131ste jaargang: Nr. 21604 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vermomde manivas vrouw Overgrote meerderheid stemde voor handhaving van republiek ATHENE, 8-12. De kerkklokken in Athene zijn zon dagavond op liet middernachtelijk uur gaan luiden, toen het geen enkele twijfel meer leek dat het Griekse volk in overgrote meerderheid had gestemd voor hand having van de republiek en definitieve afschaffing van de monarchie. NICOSIA, 7-12. De leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktash. heeft zondag - vierentwintig uur na de triomfale terugkeer van aartsbis schop Makarios in Nicosia - opge roepen tot realistische onderhande lingen op voet van gelykheid om de kloof tussen de Turken en de Grie ken op het eiland te overbruggen. Zonder dat, aldus Denktash, gaan wij in de richting van twee Cyprus- sen. In een eerste reactie op Makarios' toespraak van zaterdag waarin hij sprak over de mogelijkheid van zelf bestuur voor beide gemeenschappen als oplossing voor de problemen, zei Denktash „wij spreken over regio naal zelfbestuur en hij spreekt over communal zelfsb'estuur. Wij trachten een teken van hoop te zien". Als ge heel vond Denktash de toespraak van Makarios „zeer teleurstellend" en de enige hoop die hij zag was in wat de aartsbisschop niet zei. Hij sprak niet over de Turkse gemeen schap als een minderheid en ook niet over hereniging met Griekenland. Toen 92 procent van de uitge brachte stemmen was geteld, bleek dat 68,8 procent van de stemgerech tigden voor de republiek en 31,2 pro cent voor de monarchie cn terug keer van ex-koning Konstantyn had gestemd. Bij het gebeier van de „doodsklok ken over de monarchie", voegden zich de claxons van auto's en het ge juich van mensen die achter symbo lische lijkkisten aanliepen, „wij zet ten de monarchie definitief bij", roe pend. In Heraklion, de belangrijkste plaats op het eiland Kreta, waar men altijd republikeins dacht en Kon- stantijn maar 1 procent van de uit gebrachte stemmen kreeg, begonnen de klokken ook te luiden en vorm den zich eveneens „begrafenisop tochten". De laatste drager van de Griekse kroon, Konstantijn van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg-Glücksburg, heeft het verloop van de volksstem ming in zijn land in zijn huis ten zuiden van Londen gevolgd. Hij zal op de afloop op zijn vroegst vandaag (maandag) commentaar geven. Ook de vrouw van de ex-koning, de Deense prinses Anne Marie, volg de het tellen van de stemmen van uur tot uur. De kinderen van de 34-jarige Kon stantijn, Alexia van 9, Paul van 7 en Nicholas van 5, speelden argeloos in de tuin van het landhuis in Surrey. Dc ex-koning verklaarde in no vember op een perskonfcrentic in Londen, dat hij hoopte naar zijn land te kunnen terugkeren, als koning of als gewoon burger. Maar Panayotis Lambdas, staats secretaris voor pers en voorlichting in Athene, zei zondagavond dat het niet verstandig voor de weggestemde koning zou zijn als ambteloos bur ger naar Griekenland terug te ke ren alvorens geruime tijd verstreken zou zijn. Keuze in vrijheid Premier Konstantijn Karamanlis van Griekenland verklaarde zondag avond op de itelevisie dat het Griekse volk in alle vrijheid zijn keuze had gedaan en dat deze keus door allen gerespecteerd diende te worden. Hy zei dat de volksraadpleging voor altijd een einde had gemaakt aan de onzekerheid van de staats vorm en aan een traditie van staats vorm wyzigingen door middel van staatsgrepen. „Oude en recente geschillen moe ten nu worden vergeten en de Grie ken moeten de toekomst nu met eensgezindheid tegemoet gaan. Dit eist het belang van de natie en van het volk", zei hij. De secretaris-generaal van de Moskougetrouwe vleugel van de Griekse communistische partij, Cha- laos Florakis, verklaarde dat het Griekse volk een gehate monarchie had veroordeeld die een van de re- actionairste steunpilaren van de binnenlandse olifarchie en het inter nationale imperialisme was geweest. Politieke waarnemers in Athene zagen de uitslag van de volksraad pleging zondagavond als een bewijs temeer van de politieke rijpheid van het Griekse volk. „Het toonde hetzelfde bezonken oordeel als drie weken geleden toen Konstantijn Karamanlis tot premier werd gekozen", verklaarde professor Tiannis Georgakis, decaan van de zevende faculteit in Athene. „Feitje" in Smalstad BROUWERSHAVEN, 7-12. „Als we terugkijken naar vorig jaar op dezelfde tijd, lopen we zo'n 12.000 ton achter, maar niettemin is het gemeentebestuur blij u en onszelf te kunnen complimenteren niet het hon derdste bietenschip dat de haven van Brouwershaven verlaat". Met deze woorden bood burgemeester A. P. Scboutvenaar aan boord van het - vrywel nieuwe - schip „Bonne Attente", zaterdagmorgen een bloem stuk aan aan de schippcrsfamilie M. Schot te Biezelinge. Het 1170-ton meten de schip is het vlaggeschip van de „bictenvloot in Zeeland". De burgemeester toonde zich ver baasd dat na alle moeilijkheden in de landbouw deze mijlpaal toch nog kon worden bereikt. Hij stond even stil bij het drama dat zich op de landerijen afspeelde en speelt en roemde de hulp die van alle kanten is komen opdagen. De hoop werd uitgesproken, dat de loswal nog tal van jaren dienst zal mogen doen, voor alles wat over water wordt aangevoerd, om ook op deze manier wat leven in de gemeen te te houden. Zowel de vervoerder als de leveranciers, wenste hij een zo goed mogelijke afloop van dit wel zeer moeilijke seizoen. De burgemeester overhandigt het (plant) stuk. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het publiek juicht een vuur- werk toe, maar geen zonsop- f gang. Hebbel Toen men het cijfermateriaal op tafel had zag men de tekorten zowel op de gewone - als op de recreatie begroting. In de in november gehouden raadsvergadering werden de voor stellen om tol belastingverhoging over te gaan aangenomen, waarmee de zaak rond leek, een mening welke niet door de PvdA-fraktie wordt ge deeld. Men zal moeten beseffen dat belastingverhogingen slechts om dc 3 of 4 jaar plaats kunnen vinden. Om ieder jaar tot verhoging van belasting en leges over te gaan is een standpunt dat toch zeer onwenselijk lijkt. Er zal met een andere opzet van hot financiële beleid gewerkt moeten worden. Men zal eerst de inkomsten zijde moeten invullen (wat redelijk verwacht mag worden) waarna dan pas een verdeling van do diverse ta ken op papier kunnen worden gezet. Kr is clan ook een betere k(jk voor wat betreft een meerjarenvisic mn- Advertentie Ten gevolge van dc voortgezette kostenstijging zijn wij - in over eenstemming met dc Nederlandse Pers - helaas genoodzaakt onze abonnementsprijzen aan te passen. De verhoging is ingevolge de Prijsbeschikking, bij dc minister van Economische Zaken gemeld en door deze goedgekeurd. Met ingang van 1 januari 1975 zullen voor ons blad do volgende abonnementsprijzen gelden per kwartaalf 18,85 per jaarf 72,50 Losse nummers biyven to eent. Van dc abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot auto matische afschrijving van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen dat zij er mee akkoord gaan dat bij do eerst volgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. DIRECTIE. ZON- EN MAANSTANDEN 10 dec. Zon op 8.37. onder 16.29 Maan op 5.04, onder 14.18 Nieuwe maan: 13 dcc. (17.25) IIOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 10 dcc. 0.00 12.28 5.56 18.26 Springtij: 15 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan hel vrij zachte weertype van het afgelopen weekend kómt dinsdag een einde. Via de Britse ei landen zal dan vrij koude lucht wor den aangevoerd, die aanmerkelijk droger is dan de lucht, die zich de afgelopen dagen boven ons land be vond. Aangezien de koude lucht on stabiel van opbouw Is moot dinsdag naast opklaringen ook op enkele bui en gerekend worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbobde) Algemene beschouwingen raadsleden MIDDELHURG, 7-12. Een groot aantal Zeeuwse vrouwen in klederdracht hield te Middelburg een protestdemonstratie tegen het wetsvoorstel van mi nister Weslertcrp, (lat hel dragen ran een bromfietshelm per 1 februari ver plicht stelt. De fraaie mutsen komen door (lie wet in de knel. De in dracht geklede dames zijn veelal op dc bromfiets aangewezen. Zij wensen onthef fing van de minister. Foto: De Schouw:e muts komt helaas niet meer zo veelvuldig voor, maar zon onder een helm ook lelijk in dc knel komen. Deze charmante Schnuwsc zou er in ieder geval bezwaar tegen hebben. (I) HAAMSTEDE, 6-12. Bij het behandelen van dc ge meentebegroting van de gemeente Westcrschouwen, kreeg vrijdag het college naast algemene lof van de woordvoerders, toch ook nog enige kritiek te verwer ken. Als woordvoerder van de PvdA-fraktie beet de heer J. C. Heudrikse met de algemene beschouwingen de spits af. Dc heer Hcndriksc begon met te verklaren dat door het college van b. en w. by het tot standkomen van de begroting 1975 een zienswijze is ge hanteerd. welke wel afwykt van de ze van dc P.v.d.A.-fraktic. Kennelijk heeft men eerst gekeken naar wat er in 1975 strikt noodzakelyk cn wat er in '76, '77 cn '78 moet gebeuren. een meerjaren visie welke aan spreekt. maar er zal anders gedacht cn gehandeld moeten worden. gclyk. De raadfraktics kunnen via dc commissies uit het meerjarenplan de urgentste zaken laten prcvelcrcn. Is men het hier over eens dan kan een verdeelsleutel worden gehan teerd bij de diverse posten waarbij men er rekening mee dient te hou den dat er een grote post onvoorzien moet worden gereserveerd. Nu is echter door het college hel omgekeerde gebeurt. Eerst heeft men gekeken naar de wensen waarna men via belastingverhogingen de zaak heeft rondgebreid met een mi nimumbedrag aan onvoorzien. In onze gemeente wordt 40 van de vele salarisposten toegerekend aan de recreatie, een mening welke door dc PvdA-fraktie wordt gedeeld. Wanneer men er van uit gaat dat om de vier jaar dc belastingen zullen moeten worden verhoogd zal men rekening moeten houden met een 10 procent loonkostenstijging per jaar wat neerkomt op een bedrag van on geveer f 22.000,per jaar, dus f 66.000.voor drie jaar. een post onvoorzien welke op dc gewone be groting zal moeten worden gereser veerd. Wil men dan ook nog rekening houden met dc normale kostenstij gingen van materialen enz. dan zal hiervoor over drie jaar nog eens een post onvoorzien van f 90 000,op de (Vervolg pag. 4) Verwachting tot dinsdagavond: Kouder Verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige, in de kustgebieden af en toe krachtige wind tussen west en zuidwest; mini mumtemperaturen omstreeks 3 gra den, maxima morgen ongeveer 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaluren: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1