DRASTISCHE BEPERKING ENERGIE IN ENGELAND Bezoek aan o.b.s. ,,'t Staepel'ofPas zaterdag Protest tegen de bedreiging Vroonpias Renesse AUTOVERHUUR Moskou en Parijs N.V.V. en komende huurdebatten Tweede Kamer wil inzicht na mislukt centraal akkoord Makarios komt Weinig kans voor Constantijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT Londen hanteert mes AUSTIN MORRIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 december 197'! 131ste jaargang Nr. 21603 UCIAL£ WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REOAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bl| vooruitbetaling 17,00; per jaar 65.00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Nog moeilijker oogstsituatie LONDEN, 5-12. De Brilse regering zal aanstaande maandag maatregelen nemen om liet verbruik van energie in Engeland te verminderen, zo lieeft premier Wilson donderdag in het Lagerhuis meegedeeld. De maatregelen zullen vooral gericht zyn op verlaging van de kosten die Engeland moet maken voor de invoer van energie. Volgens de premier zullen ze ter zake dienende en belangrijk zyn. Ingewijden verwachten dat de regering onder meer zal besluiten tot een verlaging van de algemene maximumsnelheden voor het verkeer. Er zullen vermoedelijk richtlijnen komen voor verwarming van gebouwen en voor reclameverlichting. Er zal een krachtige campagne worden gevoerd om van de Britse bevolking gedaan te krijgen dat zij verlichting en apparaten die niet nodig zijn uitschakelt. Premier Wilson zei dat niet zal worden besloten tot systematische onderbrekingen van de energieleve ring 2oals de afgelopen winter tij dens de staking van de mijnwerkers. Hij zei echter niet te kunnen ver trouwen op vrijwillige maatregelen alleen of op het prijsmechanisme. (De tarieven van gas en elektra in Engeland zijn onlangs verhoogd en zullen nog verder omhoog gaan). Advertentie nieuwe Opel Kadett Inlichtingen: AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2 Noordgouwe (01112) 347 Snelheidsbeperkingen De maatregelen zullen maandag worden bekendgemaakt door minis ter Eric Varley. Het Britse kabinet is het er donderdag over eens gewor den. Tenzij de plannen op het laatste moment worden veranderd komt er volgens de zegslieden in Londen een maximumsnelheid van 70 mijl (112 km) voor de autosnelwegen, van 60 mijl (96 km) voor de autowegen en van 50 mijl (80 km) voor de overige wegen. UTRECHT, 5-12. Angstige en ook bittere gevoelens bekruipen ons als de reacties van de vaste kamercom missie voor de volkshuisvesting op het nieuwe huur- en subsidiebeleid een afspiegeling zijn van wat de be handeling in de Tweede Kamer te zien zal geven. Dit schrijft het N.V.V. in haar blad „De Vakbeweging", met het oog op de behandeling van de huur- en sub sidieplannen van minister Gruyters en zijn staatssecretarissen Van Dam en Schaffer deze maand in de Twee de Kamer. De harcie „tackles" die de Tweede Kamer in petto heeft voor de be windslieden, zijn volgens het N.V.V. een huurverhoging van meer dan acht procent, geen mededelingsplicht voor huurverhogingen en geen be voegdheid voor de overheid om de verhogingen aan een maximum te binden. DEN HAAG, 5-12. De Tweede Kamer wil een inzicht hebbfen in de werkelijke situatie, ontstaan na het mislukken van de besprekingen over het centraal akkoord. De regering heeft donderdag het verzoek gekre- ,gen de kamer in te lichten. Het was het kamerlid S. Keuning (DS'70), die in de Tweede Kamerver gadering van donderdag het verzoek deed de regering om inlichtingen te vragen. Hij vond dat noodzakelijk omdat in de komende twee weken de kamer zowel de begroting van economische zaken als die van socia le zaken gaat behandelen. De kamer stelde zich achter het verzoek op. FREETOWN. In de centrale ge vangenis van Freetown, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Sier a Leone, zijn vrijdag zes jongelui op gehangen. Ze waren beschuldigd van moord op een 32-jarige ober. PARIJS, 5-12. De leiders van Frankrijk en de Sowjet-TJnie zijn het donderdag, op de eerste dag van hun driedaagsoverleg in Parijs al snel eens geworden over uitbreiding van de samenwerking zowel op bi lateraal terrein als bij internationale vraagstukken. Dit is bekendgemaakt in een communiqué na afloop van de eerste besprekingen tussen partij leider Leonid Brezjnjew en presi dent Giscard d'Estaing. Franse en Sowjet-woordvoerders spraken na afloop van een construc tieve geest en een sfeer van vriend schap en wederzijds begrip tijdens de besprekingen. Sint hier, Sint daar RENESSE, 5-12. Donderdagmiddag arriveerde Sinterklaas ook op de o.b.s. ,,'t Staepel'of" te Renesse, waar hy. vergezeld door twee Pieten in de gemeenschapsruimte van de school werd verwelkomd door het hoofd, de heer J. H. Blom. Vervolgens richtte de Sint het woord tot de in de gemeenschaps ruimte verzamelde 4e, 5e en 6e klas- sers. Hij riep drie kinderen bij zich, waarvan hij er één waarschuwde niet meer in de vingers van de schooltandarts te bijten als deze hem behandelde. Na dit korte bezoek kreeg deze groep twee fraaie films voorgeschoteld, waarna Sinterklaas zich naar klas 2/3 begaf, waar hij zo'n 20 minuten verbleef. Langer maakte hij het in de eerste klas, waar zijn komst met spanning was afgewacht. In deze klas mochten alle kinderen bij de Sint komen. Hoogte punt was natuurlijk het kadootjes uitpakken, waarna Sinterklaas met Advertentie Dealer: ISTA - Oosleiland Tel. 101114) 1495 onbekende bestemming van de school vertrok. ATHENE, 5-12. Er bestaat weinig kans op herstel van de monarchie in Griekenland, als men afgaat op het resultaat van een opiniepeiling van de in Athene gevestigde organisatie voor sociaal onderzoek die het met haar voorspelling voor de uitslag van de onlangs gehouden parle mentsverkiezingen bij het rechte eind had. Volgens de peiling is 54,5 pet. van de ondervraagden tegen terugkeer van de in ballingschap levende ko ning Constantijn. Slechts 13,5 pet. is voor herstel van de monarchie, terwijl 22 pet. nog geen mening heeft. Oin behoud natuur RENESSE, 4-12. He( Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschap»- en Milieubescherming is hij het college van G.S. van Zeeland in beroep gegaan tegen het bestemmingsplan „Renesse-kom", nadat eerder de bezwaren door de gemeenteraad van Westersrhouwen ongegrond waren verklaard. Een liedje voor St. Nicolans; hoogtepunt in kinderleven (Foto: Zierikzcesche Niouwsbobde) Het coördinatie-orgaan heeft met na me bezwaren tegen de voorgestelde vestiging van een horecabedrijf aan de Vroonpias. Deze plas is de laatste zoetwatcrplas van enige omvang in de streek en ligt in een relatief stil gedeelte van het dorp. Er is daar oen vloeiende overgang van de dorpsrand naar het Vroon- gebied, waarin de plas een wezen lijke functie heeft. „Een horecavcs- tiging zou do rust in dil gebied ver storen en de diversiteit In recreatieve mogelijkheden (stilte-recreatie) vcr- ZIERIKZEE. In Malta vordert ge stadig het complex bestaande uit bejaardenwoningen en een winkel centrum. Met dit complex wordt het laatste „gaatje" in Malta gevuld. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 4 Een goed voorbeeld is de beste i preek. a J Fuller J NICOSIA, 5-12. Een Cyprische regeringswoordvoerder heeft donder dag meegedeeld dat de komst van aartsbisschop naar Cyprus 24 uur is uitgesteld. In plaats van vrijdag zal hy zaterdag arriveren. Hy gaf geen reden voor het uitstel. Duizenden Cyprioten van het plat teland stromen nu al de hoofdstad Nicosia binnen om Makarios als pre sident te verwelkomen. De aarts bisschop keert terug na een afwezig heid van vier maanden. Hij moest het eiland ontvluchten na een inter ventie van Griekse officieren die een nieuw bewind installeerden. Makarios zou de menigte toespre ken vanaf het balcon van het bis schoppelijk paleis. WASHINGTON. De Amerikaan se mijnwerkers hebben een nieuw arbeidscontract geratificeei-d en zul len naar verwachting maandag weer aan het werk gaan, zo heeft de voor zitter van de verenigde mijnwerkers- bond, Armold Miller, donderdag op een persconferentie meegedeeld. kleinen", aldus het coördinatie-or gaan. Vogelrijk gebied In het bezwaarschrift wordt verder opgemerkt dat de Vroonpias en om geving zich mogen verheugen in een rijke vogelbevolking. Op de plas zelf verblijven het gehele jaar verschil lende eendcsoortcn. Reigers, neste lend in de kolonie van Schuddc- bcurs, fourageren in do plas. De groenzóne rond de plas heeft een rijke znngvogelbezelting. „Een horccavestiging zou do orni thologische waarde van dit gebiedje sterk aantasten", zo schrijft het Zeeuws Coördinatie-orgaan, dat G.S. verzocht de goedkeuring aan dit ge deelte van hot plan „Renesse-kom" te onthouden. Verwachting tot zaterdagavond: Zacht weer Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen; matige tot krachtige westelijke wind; temperaturen van 7 tot 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.29 Maan op 1.12, onder 13.03 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29 Maan op 2.30, onder 13.25 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29 Maan op 3.48, onder 13.49 Laatste kwartier: 6 dec. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 dec. 8.40 21.30 2.22 14.48 8 dec. 9.50 22.42 3.31 16.03 9 dec. 11.10 4.41 17.16 Doodtij: 8 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mee: boven de Golf van Biskaje en het Iberrisch schiereiland handhaaf! zich een hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk boven hel noordelijk ge deelte van de Atlantische oceaan en noordwestelijk Europa lag is. Tenge volge van deze drukverdeling heer sen er in onze omgeving westelijke winden, waarmee vochtige lucht wordt aangevoerd, die uil de subtro pische streken van de oceaan af komstig is. Deze lucht is derhalve zeer zacht en vochtig. De tempera turen in ons land zijn dan ook bo ven normaal te noemen. Ook be- wolkig waaruit nu en dan wat regen of motregen valt kom! in deze lucht soort veel voor. Zaterdag hetzelfde sombre en zachte weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1