MYSTERIE IN MEINESWIJK Spaanse oppositie in wording onverwacht vervolgd De positie van Israël Besnoeiing Engelse defensie Ontstellend veel werklozen in Indonesië nieuwe kollektie eiken salontafels intermeubel BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1974 Nr. 21602 De Spaanse politie is opeens veel strenger geworden tegen de politici van de „illegale" oppositie. Dit ille gaal mag wel tussen aanhalingste kens want het gaat hier vooral om tal van figuren die maar al te be kend zijn en die al geruime tijd ook ongemoeid zijn gelaten. Tenslotte ging het hun in eerste instantie niet om de stichting van een partij, maar om - zo heet het althans - de voor bereiding van het stichting van een politieke vereniging. Partijen stich ten naar demokratisch recept is in Franco's Spanje niet toegestaan, maar in de geest van wat liberaler opvattingen die ook aan de top in Madrid doordrongen, werd het op richten van dergelijke verenigingen redelijk geacht. Een idee die door politici van allerlei schakering, vooral sociaal-demokraten en de linkervleugel van christendemokra- tische groepen dankbaar werd aan gegrepen. De verenigingen zouden de ruggegraat kunnen vormen van partijen zodra na het heengaan van Franco wellicht ook de diktatuur ten einde zou lopen. Daarom was er enige verbazing in Madrid toen de politie veertien van zulke potentiële oppositie-voorman nen arresteerde toen ze in het kan toor van een advokaat vergaderden. Eigenlijk waren er zestien - de twee overigens waren al vertrokken maar meldden zich zelf bij de politieke brigade van de politie aan nadat de anderen gegrepen waren. Onder hen was Ruiz-Jemenez, een vermaard oud-minister van wie wel vaststaat dat hij bepaald geen revolutionair is al streeft hij naar groter demokratie. Waarschijnlijk heeft de brigade met opzet gewacht tot hij weg was voor er gearresteerd werd - Ruiz-Jeme nez te arresteren zou waarschijnlijk internationaal en nationaal te groot schandaal hebben verwekt. Prompt werden ook de anderen vrijgelaten. Kommunismc taboe Wat hierbij het ergerlijkst moet zijn voor deze politici is dat derge lijke associaciones ook ter rechter zijde worden voorbereid en dat deze groepen geen last hebben van de po litie. Hierin verzamelen zich o.a. de allergrootste voorstanders van het Franco-systeem die ontevreden zijn dat zelfs maar een matige liberalisa tie wordt overwogen. Sinds twee ministers met wat rui mere opvattingen - of met meer in zicht dat het nodig is Spanje voor te bereiden op een minder autoritair bewind na Franco's heengaan - uit SCHIPHOL. De Nederlandse afge vaardigden voor een internationale zeskamp, die Oudejaarsavond door de Schotse televisie ook naar Ne derland zal worden uitgezonden, vertrok van Schiphol. Op de voor grond o.a. Jan Bols, Eddy Pieters Graafland, Erica Terpstra, Dick Passchier. Verder o.a. Ada Kok, An ton Geesink en Jan Janssen. het kabinet zijn getreden is de ten dens tot liberalisatie in Spanje een stuk minder geworden. En het heet dat tot optreden tegen de vrienden van Ruiz-Jemenez vooral is besloten omdat sommige van de vergaderen de politici kontakten opgenomen zouden hebben met de kommunisten. Nu mag men erop rekenen dat de kommunistische partij van Spanje een forse omvang zal blijken te hebben zodra er verkiezingen wor den georganiseerd en het is dus lo gisch dat degenen die wensen na te denken over de tijd na Franco daar bij de kommunisten niet vergeten - die vormen nu eenmaal een faktor van betekenis. Maar het regime is bevreesd dat dit kontakt met kom munisten kan betekenen dat een ge heel links blok zich al klaar maakt om aan het regeren te slaan. En kommunisme is taboe voor de Fran co-aanhang, zodat ook gematigder figuren die zich ermee inlaten prompt verdacht worden. Het lijkt erop dat de veertien - of zestien - niet vervolgd zullen wor den. Maar of dit nu is omdat Fran co's kabinet toch maar liever niet de semie-illegale vorming van an dere partijen tegengaat, of dat men zich niet kan permitteren een figuur als Ruiz-Jemenez in de verdachten- bank te slepen is voorlopig niet dui delijk. Maar al te grote hoop op ech te Liberalisatie van het bewind hoeft men niet te koesteren. TEL AVIV, 4-12. Premier Yitzhak Rabin van Israël is van mening dat zijn land een redelijke prijs in de vorm van gebiedsconcessies - moge lijk zelfs binnen zes weken - moet doen als het op Amerika wil kunnen blijven rekenen bij het streven naar vrede met de Arabieren, aldus dins dag het in Tel Aviv verschonende dagblad Ha'arctz. In een door het blad met „gesprek" aangeduid interview met Rabin, schrijft zyn politieke commentator Yoel Marcus, dat de premier Israels centrale doel ziet als het winnen van tijd in zijn Arabische politiek, wat concreet uitgedrukt maximaal zeven jaar is. „Dat is de tijd die de vrye wereld nodig heeft om zich onafhankelijk te makcii van de Arabische olie", aldus Ha'arctz. LONDEN, 4-12. De Britse minister van defensie heeft plannen bekend gemaakt voor een besnoeiing met 10 procent van de defensie-uitgaven over de komende tien jaar, voorna melijk door inkrimping van de mi litaire garnizoenen buiten Europa. Engeland is voorts van plan onder handelingen met Zuid-Afrika te be ginnen om de overeenkomst op te heffen waarbij in de Zuidafrikaanse marinebasis Simonstown faciliteiten worden verleend aan Britse oorlogs bodems. Werktijdverkorting in Utrecht UTRECHT, 4-12. De verfindustrie Sigma-Coatings heeft voor 270 me dewerkers in twee Zaandamse ves tigingen een werktijdverkorting van twee dagen per week aangevraagd. Bij de produktieafdeling en de bindmiddelenfabriek zullen elk 135 man korter gaan werken. Sigma-Coatings, een kombinatie van Vettewinkel, Varossieau en Pie- ter Schoen, met vele vestigingen in Nederland, is eigendom van de Bel gische Multinational Petrofina. DJAKARTA, 4-12. Ongeveer 32 miljoen mensen - meer dan 70 pro cent van de beroepsbevolking van Indonesië - is hetzij werkloos, hetzij gedeeltelijk werkloos. Deze medede ling werd dinsdag gedaan door de voorzitter van het verbond van In donesische vakverenigingen Soeda- no. Van de 32 miljoen zijn 4 miljoen geheel werkloos, 11 miljoen werkt halve dagen en 17 miljoen minder dan 32 uur per week. Dit betekent, zo voegde Soedano eraan toe, dat. slechts 12 miljoen van de 44 miljoen Indonesiërs, die deel uitmaken van de beroepsbevolking, nog geheel in het arbeidsproces betrokken zijn. „Flitse!^' uit het buitenland MELBOURNE, Australië. Een Australisch meisje van Nederlandse afkomst in Melbourne, krijgt op haar 21ste verjaardag een kapitaal van ruim 300.000 gulden dat haar vader en een andere man zullen moeten opbrengen. LONDEN. De Britse premier Ha rold Wilson reist naar Parijs voor besprekingen met de Franse presi dent Valery Giscard d'Estaing ter voorbereiding van de komende EEG -top op 9 en 10 december. Wilson zal woensdag naar Engeland terugkeren. WASHINGTON. In 1973 zijn in de Verenigde Staten 20.158 personen door geweld om het leven gekomen, zo blijkt uit de statistieken van het ministerie van volksgezondheid, on derwijs en maatschappelijk werk. ANSBACH, Duitsland. Leden van de Jote Armee Fraktion in West- Duitsland hebben een overval ge pleegd op een kasteel in staatsbezit, maar een Amerikaanse militaire pa trouille joeg de overvallers op de vlucht. Enkele gevallen van mond- en klauwzeer DEN HAAG, 4-12. In verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer in Achtmaal (gemeente Zundert) in Rucphen en in enkele Belgische plaatsen bij de grens, heeft minister Van der Stee (landbouw en visserij) m.i.v. 4 december voor ge deelten van Noord-Brabant en Zee land de enting van varkens en van nog geen tweemaal tegen mond- en klauwzeer ingeënte runderen ver plicht gesteld. Tevens is van 4-21 de cember in deze gebieden een ver- voersverbod van kracht. Aldus het ministerie van landbouw en visserij. Werktijdverkorting in Harlingen HARLINGEN, 4-12. De in Harlin- gen gevestigde onderneming Flexo Plast, waar plastic verpakkingsma terialen worden gemaakt, heeft toe stemming vanaf heden (donderdag) een werktijdverkorting van veertig procent in te voeren. De direktie noemt die verkorting - voor 85 van de 100 werknemers - noodzakelijk, omdat er een overproduktie dreigde te ontstaan, veroorzaakt onder meer door een teruglopende vraag naar plastic verpakkingsmaterialen. De direktie hoopt, dat de werktijdver korting na de jaarwisseling voorbij kan zijn. Gevangenisbewaarders in moeilijkheden DEN HAAG, 4-12. De bewaarders in gevangenissen en andere inrich tingen van justitie vrezen de dupe te worden van de humanisering in het gevangeniswezen. „Er zijn plaatsen in hel land waai de bewaarders zich massaal ziek zullen melden wanneer hun geen duidelijkheid wordt verschaft over hun situatie. In een normaal bedrijf was er allang gestaakt". Deze waarschuwing laat M. H. Wunderink, bestuurder van de alge mene bond van ambtenaren, horen in het jongste nummer van „Kri", het blad van de reclasseringsinstel- lingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VEGHEL. De voedselvoorziening van de wereld is alleen veilig te stellen, als men de landbouw over de gehele wereld een redelijk eko- nomiseh rendement gunt, aldus dr. ir. H. J. Mathot, president-direkteur van de Chehave NV te Veghel, in de jaarvergadering van deze coöperatie. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) hebben officieel de uitnodiging van de Franse presi dent Giscard d'Estaing aanvaard om 9 en 10 december deel te nemen aan de in Parijs te houden topkonferen- tie. WINTERSWIJK. Bij de Konin klijke textielfabrieken De Batavier te Winterswijk zullen 50 van de 370 werknemers worden ontslagen. Bij de ongunstige ekonomische vooruit zichten dreigt namelijk een blijvend verlies te ontstaan, aldus de direktie. DEN HAAG. Volgens het CBS waren er op 1 juli jl. in ons land 9.760 huurauto's (d.w.z. met chauf feur) en taxi's in ons land, tegen 9.274 een jaar eerder en 8.881 op 1 juli 1972. ROTTERDAM. Het passagiers schip „Queen Elisabeth II" van 'de Britse Cunard Lijn is woensdagmor gen bij de Schiedamse werf Wilton Feijenoord aangekomen, waar het schip de komende weken een grote onderhoudsbeurt zal ondergaan. AMSTERDAM. Voor 73 medewer kers van de Dra ka Plastics-vestiging in Hillegom, betrokken bij de fa- brikage en vei;koop van polyetheen- folie, zal voorlopig voor een periode van zes weken een werktijdverkor ting met 50 procent worden aange vraagd. ALKMAAR. De Dominicuskerk, in het centrum van Alkmaar, gebouwd door de bekende architect Cuypers, is wegens instortingsgevaar gesloten. Uit een van de dragende pilaren van een galerij is een groot stuk steen gevallen en er vertonen zich steeds meer scheuren in de kolom. MIDDELBURG. Het onderbrengen van zwakzinnigen in normale woon huizen midden tussen de men sen blijkt in Zeeland zo'n groot succes te worden dat de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland nu zelfs besloten heeft om voor een groep van acht zwakzinnige volwas senen een huis te kopen in een klein dorp onder Middelburg, St. Laurens. WASSENAAR. Het vrouwelijk met daaraan vastgebonden het lijkje van een .meisje, die 28 november zijn aangespoeld aan het strand te Was senaar, zijn afkomstig uit België. DEN HAAG. Verschillende vrou wenverenigingen in ons land vinden -het wetsontwerp „gelijk loon voor vrouwen en mannen" te gebrekkig. Nodig is een veel uitgebreider wet geving, die diskrimiriatie op grond van sekse tegengaat, aldus de vrou wenverenigingen. HEINENOORD. Een luchtkussen voertuig heeft in de Hoeksewaard meegeholpen bij de bietenoogst op een doordrenkt bietenveld. Het was een proef op initiatief van de Coöpe ratieve Suikerunie. Vooral het ver voer van geoogste bieten op zeer vochtig land is thans één van de grote problemen voor de boeren in Zuidwest-Nederland. De proef is re delijk geslaagd. ROTTERDAM. Aan de Nassaulia- ven {n Rotterdam is een trekker met oplegger (waarde f 90.000) gestolen, die daar geparkeerd stond. De opleg ger bevatte een lading van 20 ton meetapparatuur waarvan de waarde nog niet bekend is, en 5 ton tin met een waarde van f 100.000. 5 ..Ik bedoel: privé. „En omdat de vrouw niet dadelijk antwoordde, vervolgde Van Esperen: „Ik ben zelf ook getrouwd en mijn vrouw en ik hebben zo'n enkele keer verschil van mening. Kan het zijn, dat hij om deze reden wel eens wegbleef?" Ze schudde beslist haar hoofd. „O nee, integendeel. Ons huwelijk is goed. Er zijn absoluut geen moeilijk heden." „Welke kleur heeft de wagen van uw man? En weet u ook, bij wie hij hem heeft gekocht? Dan kunnen we misschien daar het kenteken te we ten komen." „De kleur is donkerblauw. En de garage.... wacht eens: bij Witleven in Den Haag. Ja, daar heeft mijn man hom gekocht en de oude inge ruild." „Weet u ook het nummer van die meneer Wirts aan de Laan van Ei- kenbos?" „Tweehonderzcs. Het is een van de laatste bungalows aan uw linker hand. Met veel bossage ervoor". De rechercheur beloofde na te gaan of iemand een donkerblauwe Chevrolet had gezien. „Dat kenteken kom ik wel achter. Zodra ik verder wat weet. mevrouw, bel ik u wel. Maakt u zich vooralsnog geen zor gen. Mijn ervaring in deze gevallen is. dat een dergelijk probleem zich van zelf oplost." Na het vertrek van de politieman bleef de vreós, dat er iets niet in or de was, bij haar hangen. Ik heb er geen enkele steekhoudende reden vonv, maar toch. er is iets niet in orde met Wim. Maar wat? En waar is hij momentcel? Waarom kwam hij Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 7 DECEMBER NED. I: De KRO neemt het'mid dagprogramma voor haar rekening. Om vier uur kan men allereerst kij ken naar De Rode Autobus, waarin Droef de honcl en zijn vriendjes nieuwe avonturen beleven. Vervol gens klinkt het startsein voor de nieuwe jeugdserie, die de naam Spuit elf heeft gekregen. Kinderen mogen in Spuit elf hun eigen pro gramma maken en leuke dingen la ten zien. Meer tv-vertier voor de jeugd komt in de vooravond tussen zeven en acht uur op de buis. De matroosjes Peppi en Kokki spelen ditmaal de hulpjes van een beeld houwer. Vervolgens is het de beurt aan deel tien van Q en Q. De mis daad is nog steeds niet opgelost, on danks de hulp van opa. Het familie- programma Bingo regeert na het journaal 90 minuten op de buis. Mu ziek voert de boventoon in deze uit zending. Belangrijkste gast is de reus van een zanger Iwan Rebroff. Ook Liesbeth List zal enkele liedjes ten gehore brengen. Hierna'volgen aktualiteiten in Brandpunt. Waarna het KRO-programma wordt afge rond met. een nieuwe mysterie van Orson Welles. Ditmaal over een ge heimzinnig bed. NED. II: In de vooravond gaat een stuk ongekompliceerd vermaak over de buis in de vorm van Wie van de drie? en een aflevering van Mash. Het veldhospitaal heeft te kampen met bar slecht weer. De stemming van Hawkeye lijdt daaronder. Frank Burns wordt het slachtoffer van de boze bui. Vier aanstaande echtparen worden na het journaal weer in de gelegenheid gesteld om een stukje van hun uitzet bij elkaar te krijgen in de Wie-kent kwis, Na de kwis gaat de slotaflevering van Hammond de lucht in. Na alle el lende schijnen er nu toch betere tij den aan te breken. De toekomst van hel transportbedrijf lijkt eigenlijk verzekert. Er wordt alweer gedacht aan verdere uitbreiding. Omstreeks half elf is AVRO's sportpanorama wij niet thuis? Hij kan toch nagaan, dal ik hevig ongerust ben? Van Esperen wist binnen het uur het kenteken. Waarna hij op het bu reau via de telex meldde, dat er ge zocht werd naar een grote, donker blauwe Chevrolet, kenteken 28 AD 62. Eigenaar de heer W. Grotema uit Mcineswijk. Betrokkene en zijn wa gen worden sedert de afgelopen nacht vermist. Is vermoedelijk het laatst gezien in Slompburg. De rechercheur maakte nog een ritje naar de bungalow van meneer E. Wirts, maar de huisknecht zei op beleefde toon, dat meneer al vroeg was weggereden in zijn wagen. Naai de beurs in Brussel." „Hoe vroeg?" „Meneer heeft om zes uur ontbe ten", antwoordde de gedienstige. „En hoe laat reed meneer weg?" hield de politieman aan. „Om half zeven, meneer." „Enig idee. wanneer uw patroon weer thuis is?" De man spreidde zijn handen. „Dat is nooit te zeggen, meneer, want meneer Wirts heeft in Brussel ook een woning. Soms blijft hij daar een week of nog langer. Maar dan belt hij me wel." De rechercheur keek de man. die hij ook niet helemaal vertrouwde, enige tijd aan. „En dat heeft meneer tot op dit ogenblik nog niet gedaan?" „Meneer heeft me nog niet ge beld." Terug op het bureau besprak Van Esperen het voorval met zijn chef. Deze knikte tenslollo en zei: „Je hebt. gedaan, wat onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk en aan de beurt. Tot slot brengt de AVRO, na de sport, The new Dick van Dyke show. In de aflevering van vanavond geeft deze zich over aan het pokerspel.' Tot ongenoegen van zijn vrouw Jennifer. Ongetwij feld rijzen er moeilijkheden. Het laatste nieuws tenslotte om kwart over elf wordt gevolgd door Het lied van de week. ZATERDAG 7 DECEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Voor lichting schooltelevisie16.00 Nieuws; 16.02 De rode autobus; 16.30 Spuit elf; 18,45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 Bingo; 21.50 Brandpunt22.35 Orson Welles; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac: 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Wie van de-drie?: 19.30 Mash; 20.00 Journaal; 20.20 Wie-kent kwis; 21.40 De gebroeders Hammond; 22.30 Sportpanorama; 22.50 Dick van Dyke show; 23.15 Journaal; 23.20 Het lied van de week. Sinterklaas niet zo royaal DEN HAAG, 4-12. Sinlerklaas is dit jaar niet royaler dan verleden jaar de bestedingsverruiming, die door de onlangs aangekondigde re geringsmaatregelen in het vooruit zicht is gesteld, heeft de mensen er niet toe verleid meer geschenken te kopen dan verleden jaar. Dit is de algemene indruk, die de rondvraag bij de grote winkelconcerns oplevert. De verkopen zijn overigens door het slechte weer traag en laat op gang gekomen en het is niet onmogelijk, dat de laatste koopdagen voor het heerlijk avondje nog een verbetering van het verkoopbccld blijken te hebben gebracht. door F. VAN FALCKENOORT mogelijk was. Meer kun je in dit stadium niet doen. Wacht maar af. Joop, doorgaans lossen dergelijke huiselijke probleempjes vanzelf op." Waarna de rechercheur verder ging met een andere zaak. Doch twee dagen later belde een hoge ambtenaar van hel ministerie het politicbureau op. „Zijn jullie bezig met de verdwijning van me neer Grotema? Willem Grotema uil de Koningin Alexandralaan?" De rechercheur, met wie de vraag steller doorverbonden was, keek zijn kollega's even aan en vroeg: „Ie mand bezig met een verdwijnings zaak? Van ene Grotema?" Van Esperen keek op. „Ja, zo'n beetje. Is-ie gevonden?" Schouderophalen van de ander. ..'t Ministerie belt. Neem jij het over?" „Oké. geef maar door; ik was het al half vergeten." Maar toen de hoofdambtenaar zich meldde en vroeg, of er nog gewerkt werd aan 't verdwijningsgeval-Grotcma, ant woordde Van Esperen: „Dal is te zeggen. we zijn de morgen na de vermissing bij zijn vrouw geweest om nadere inlichtingen. En ik heb nagetrokken, wat mogelijk was". „Resultaat?" „Nee, meneer." „En verder zeker niets gedaan? „Nee." antwoordde de recher cheur. een beetje kribbig. „Wat kon den we dan verder nog doen? Zo iets komt bij ons vaker voor; door gaans is de vermiste persoon na een paar dagen weer boven water." (wordt vervolgd) Nieuw aangekomen: rneelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7