„Werken ter afsluiting van Oosterschelde gaan „gewoon" door" Vijf moties aangenomen tijdens dekkingsplan-debat BOEKEN AGENDA Meneer de rechter Sowjetunie koopt rundvlees in EEG Hij is een smerige smeris...en zit tot aanzit nek in de peetvaders en scherpschutters! MARTIN LAATSTE NIEUWS RIJMEN Minister ;iWester terp: Advertentie Voor wat betreft de regio is een eind gekomen aan de reeks z.g.n. „Zoals-het-was "-boekjes, die een beeld geven van steden, dorpen en streek in vroeger jaren. Aanvullend van andere zijde is daar nog weer een extra boek over Zierikzee aan toegevoegd. De reeks heeft veel - mogelijk meer dan verwacht - opgeleverd, wat betreft vroegere toestanden. Schouwen-Duiveland - zij het toenmaals rampeiland - heeft uit allerlei bronnen toch nog zoveel kunnen opleveren, dat een globaal overzicht werd verkregen van een toestand, die - dat moet er wel bij - voor altijd voorbij is. Juist door dit naar ons gevoel, bijzonder geslaagd totaalbeeld, is de reeks in waarde hoog gestegen en bestaat thans ook de mogelijk heid tot vergelijking. Men mag - afgaande op dat beeld - somber en opgewekt zijn. Somber, omdat onnodig veel ver loren ging, opgewekt ook, omdat nog zoveel behouden bleef. Het hangt dus maar sterk van de be-oordelaar af. Zoveel leert de historie dit deze merkwaardige boekjes wel, dat er nooit een stil stand is. Altijd verandert er iets, wordt er iets bijgevoegd - mooi of lelijk, verdwijnt er iets, mooi of lelijk, maar vaak mooi en dan is de typering „onherroepelijk'' van toepassing. De „Zoals"-boekjes geven veel stof tot overpeinzing. Ze ma ken menselijke liefde voor waarde volle dingen zichtbaar, maar geven oók voarbeelden van betreurens waardige kortzichtigheid. Als de- bezinning over hetgeen werkelijk karakteristiek is voor stad en streek, even eerder ingezet was, zou het huidige totaalbeeld nog fascinerender zijn geweest. Maar gedane zaken, kunnen geen keer nemen. De boekjes geven echter ook een waarschuwing aan het huidig ge slacht. De bezinning en zelfs de officiële protektie zijn er nu en toch kunnen nog waardevolle din gen „tussen kaai en schip" vallen. Het is echt niet zo, dat bij voor baat iedere bedreiging uitgesloten is. In dit opzicht is de verantwoor delijkheid minstens zo groot als vroeger. We geloven ook - een ander cha piter - dat de „Zoals"-boek jes vele mensen iets hebben mee gegeven, dat zeer waardevol is. We hoorden typische staaltjes van herkenning en in het algemeen is het voor velen een interessante zaak te worden gekonfronteerd met een toestand, die tot dan slechts in de herinnering voortleef de. Als het allemaal nog eens zichtbaar wordt gemaakt, is dat een goede zaak. De respektievelij- ke verzamelaars en samenstellers hebben in dit opzicht dan ook tal rijke streekbewoners zeer aan zich verplicht. MIDDELBURG, 4-12. Begin volgeml jaar wordt be gonnen met liet graven van bouwputten in de monding van de Oosterschelde. In deze bouwputten, waarvoor men een tijd van één jaar denkt nodig te hebben, wordt de stormstuw van de caissondani verankerd en inge bouwd. Dit heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat woensdag op een persconferentie in Middelburg bekend gemaakt. Zoals bekend heeft de regering enige tijd geleden in principe beslist, dat de Oosterschelde zal worden afgesloten door een stormstuwcaissondam. De definitieve beslissing valt pas over anderhalf jaar, als onderzocht is of de oplos sing technisch en financieel haalbaar' In Zeeland vreesde men dat de ul- sluitingswerken de komende ander half jaar volledig stil gelegd zouden worden door deze beslissing. De mi nister heeft dit misverstand woens dagavond uit de weg geruimd. De minister heeft woensdag over leg gevoerd met het provinciaal be stuur en de waterschappen in Zeeland. Er zijn een aantal afspra ken gemaakt met betrekking tot de verhoging van de veiligheid van de bevolking in het Oosterschelde-ge- bied in de overgangsfase. Dit geldt vanaf heden tot de caissondam of de totale afsluiting van de Oosterschel de een feit zal zijn in 1985. Dijk verbe tering Een technische werkgroep dijk ver - betering, met daarin o.a. de water schappen, de Provinciale Waterstaat en de Provinciale Planologische Dienst gaat in snel tempo een dijk verhogingsplan opstellen. De minis ter heeft geen bezwaar gemaakt te gen het dijkplan van de waterschap pen, dat een grotere veiligheid garandeert dan het plan van Rijks- ADDIS ABEBA, 4-12. Een Ethio- pische kantoorbediende van 25 jaar heeft kans gezien gedurende drie weken als rechter op te treden in de hongerprovincie Wollo. Tijdens zijn ambtstermijnpresi deerde de kantoorbediende in twee strafzaken en een civele procedure. Hij legde daarbij gevangenisstraffen en boetes op. Volgens de politie hacl de kan toorbediende zich in de tijd dal hij schrijver in dienst van de justitie was, goed ingeleefd in de rechts praktijk. Na zijn ontmaskering werd Maroe Abebe veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De door hem opge legde „vonnissen" werden nietig verklaard. waterstaat. Maar de minister moet dan wel f 27.UÜ0.UU0 meer op tafel leggen, namelijk i' 107 miljoen. De waterschappen hebben de minister woensdag loyale medewer king toegezegd bij de uitvoering van de dykvcrhogingsplannen. Volgens de minister kan meteen begonnen werden met dc dijkverhoging langs de Oosterschelde. Compartimentering Ook heeft de minister de instelling van een compartimenteringswerk groep bekend gemaakt. Deze com missie gaat zich bezighouden met de verdeling van de Oosterschelde na de afsluiting in drie afzonderlijke bekkens. Deze groep waarin zitting krijgen: Provinciale Waterstaat, Rijkswaterstaat, de Provinciale Pla nologische Dienst en de technici van de provjncies Brabant en Zeeland, AMSTERDAM. „Het slechtste wat je kan doen is niets doen". Dit ver klaarden Mihailo Mesarovic en Eduard Pestel, schrijvers van het tweede rapport aan de Club van Rome, op een bijeenkomst in het Amsterdamse Vincent van Goghmu- seum, waar dc Neerlandse verta ling van hun boek werd gepresen teerd. Massale oogstmaaltijd in Oostkapelle OOSTKAPELLE, 4-12. Honderden burgers en militairen hebben zich ivo ens dag avond in Oostkapelle vol overgave in een massale snert-maal- tijd gestort. Het feest ging uit van de militaire oogsthelpers, die sinds een paar weken de boeren helpen. Dc militairen van de veertiende af deling artillerie uit Nunspeet zouden in verband met een St. Barbarafeest. toch al een groot feest vieren, maar omdat de militairen op dit moment in het landbouwrampgebied ver blijven, besloten zij ook de bevol king van Oostkapelle waar zij inge kwartierd zijn, mee te laten delen in de feestvreugde. Als plaats van handeling werd de sporthal uitgekozen, waar ruim 600 feestgangers een plaatsje konden vinden, 's Morgens verrastte de be manning van een helikopter de kin deren van het dorp met snoep en fruit, terwijl de op hel land werkza me militairen pakjes toegegooid kre gen. Binnenschipper verdronken ROTTERDAM, 4-12. In de zuide lijke ingang van het Hartelkanaal is aan het eind van de morgen een bin nenschip gezonken. Volgens de Rot terdamse rivierpolitie is de schipper Verdronken. Het slachtoffer is de 49-jarige T. van Remmerden uit Oude Tonge. Zijn 45-jarige vrouw en zijn tweejarig zoontje zijn ter ob servatie opgenomen in een zieken huis in Rotterdam. ZIERIKZEE. Sint Nicolaas loopt deze week het hoofd om. Toch wist hij nog net tijd te vinden voor een bezoek aan rusthuis „Borrendamme" Met zijn knecht zien we Sint hier in gezelschap van enkele bewoonsters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 4-12. Tot de vijf mo ties die tijdens de afronding van het debat over het dekkingsplan werden aangenomen behoort dc motie van de KVP'er Van Amelsvoort waarin uitbreiding van dc investeringsfaci liteiten en van de verlaging van de venootschapsbelasting werd voorge steld. De regering krijgt in de motie het verzoek in het pakket simulerende maatregelen zodanige verschuivin gen aan te brengen dat verdergaan de lastenverlichting ter verbetering van de rendementspositie van be drijven wordt geschapen. Met name zou uitbreiding gegeven moeten wor den aan verlaging van de vennoot schapsbelasting en aan de investe ringsfaciliteiten. Tegen de motie stemde het progressieve regerings- blok van P.v.d.A.. P.P.R. en D'66 en de fracties van C.P.N, en P.S.P. Aangenomen moties De overige moties die werden aan genomen waren van: Vermaat (A.R.P.) betreffende verlaging van de leeftijdsgrens van 35 jaar bij de ongehuwdenaftrek. Alleen de frac tie van de S.G.P. voelde hier niet voor. Vermaat betreffende verruiming van het kader van de aftrek van buitengewone lasten voor weduw naars met jonge kinderen. Aangeno men met algemene stemmen. Dolman (P.v.d.A.) - rekening hou den bij hel treffen van conjuncturele maatregelen met de verschillen in dc economische structuur tussen de onderscheiden landsdelen. Tegen dc motie spraken zich uit C.P.N., P.P.R. B.P.. vier leden van dc K.V.P. en twee leden van de C.H.U. Van Amclsfoort betrefende het wegnemen van ongelijkheden bij de voorgenomen wijzigingen in dc ver mogensbelasting en aanverwante wellen. Informatie Alle andere moties die in stem ming kwamen werden verworpen. Ken kabinetsdelegatie onder lei ding van minister-president I)cn Uyl heeft zich woensdagmiddag in het Catshuis in Den Haag door een wcrkncmcrsdclcgatic laten voorlich ten over het verloop der besprekin gen over mogelijkheden voor een centraal akkoord cn over het eer der deze dag mislukken van die be sprekingen. Het kabinet /.al in dc wekelijkse vergadering van dc ministerraad vrijdag de informaties wegen die de delegaties van de vakcentrales en van do werkgevers woensdag aan een kabinetsdelegatie hebben ver strekt over het verloop van de be sprekingen over een centraal ak koord. Dit heeft dc voorzitter van do werkgever.sdelegalio nir. C. van Veen meegedeeld na afloop van het ge sprek dat zijn delegatie heeft ge voerd BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. ZATERDAG en ZONDAG Aanvang 8.00 uur moet voor 30 april 1975 advies uil- gebracht hébben aan dc minister van verkeer en waterstaat, zodat voor eind 1975 een definitieve beslissing over deze compartimentering kan worden genomen op regeringsniveau. Deze beslissing zal ongeveer gelijk tijdig met die van de stormstuwcais sondam worden genomen, zo meent minister Westerterp. BRUSSEL. 4-12. De Sowjet-Unie heeft sinds het begin van dit jaar 85.000 ton overtollig rundvlees uit de Europese Ekonomische Gemeen schap gekocht. Funktionarissen van de EEG in Brussel hebben dit woensdag meegedeeld in antwoord op vragen over geruchten uit Lon den dat de Sowjet-Unie een groot deel van de „rundvleesberg" in de gemeenschap zou hebben opgekocht. Ze zeiden erbij dat de verkoop is ge beurd volgens de normale export- regels van de EEG en dat geen bij zondere voorwaarden zijn toegepast. De gezondheidszorg UTRECHT, 4-12. „De gezondheids zorg moet beter en goedkoper wor den en als men dat maar lang ge noeg zegt, gaan steeds meer men sen geloven dat het kan". De direkteur van de Nationale Ziekenhuisraad, mr. L. C. Wessel- dijk, zegt dit in „Het Ziekenhuis" in een kommentaar op de diskussie over de kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. Zeeuwse muts in de knel UTRECHT, 4-12. —Behalve ruim 100 Spakenburgsen heb ben ook circa 50 Zeeuwse da mes besloten in het geweer te komen tegen de verplichte in voering van de bromfietshelm per 1 februari. De Zeeuwse vrouwen voelen er evenals de dames uit het Utrechtse vis sersdorp wienig voor hun fraaie mutsen door de valhel men te laten kreuken. Een inmiddels geformeerd aktiecomité gaat zich zaterdag in Middelburg beraden op een adres aan verkeersminister Westerterp en andere akties, aldus de heer J. Pieterse, echtgenoot van een Zeeuwse ivie de muts boven de helm gaal. De Zeeuwen overwegen om eventueel samen met de Spakenburgers de zaak met de. minister persoonlijk op te ne men. COLUMBIA BALSAM Twee doden door klapband ROERMOND, 4-12. De 65-jarige wegarbeider A. C. Debonnes uit Genk (België) en de 34-jarige M. van den Dool uit Vught, zijn woensdagoch tend om £et leven gekomen, toen een vrachtauto op de autosnelweg bij Echt een klapband kreeg en door de berm reed. Twee personen liepen verwondingen op. De heer Debonnes was de vang rail aan het repareren, toen hij dooi de combinatie werd geraakt. Een col lega werd gewond. Daarna botste de vrachtwagen op de auto van de heer Van den Dool, die op slag dood was. Een passagier van de vrachtwagen chauffeur werd eveneens gewond naar een ziekenhuis in Sittard ge bracht. Het losgeld van de kapers DEN HAAG, 4-12. De Nederlandse regering is aktief bezig om het los geld van 300.000 dollar, dat de Ja panse terroristen die de gijzeling in de Franse ambassade te Den Haag uitvoei'den loskregen, van de Syri sche autoriteiten terug te krijgen. Aldus heeft premier Den Uyl dins dag geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Wie gel (VVD). De Vlaardingse moordzaak ROTTERDAM. 4-12. De politie in Vlaardingen heeft de identiteit van de tweede verdachte inzake de moord op de G7-jarige J. van Kapel uit deze stad kunnen vaststellen. Hel is de 34-jarige Fransman Marc R. uit Vogelsheim (Elizas) Commissaris B. van Toledo, die het onderzoek leidt is er voor 90 procent zeker van dat deze man samen met de 20- jarige G. A. B. uit München de Vlaardinger heeft gedood. Beide ver dachten zijn nog voortvluchtig. Brandende bromfietser overreden KRUININGEN, 4-12. Dc 16-jarige bromfietser uit Waarde, J. J. Dale bout. is op rijksweg 58 tussen Krui- ningen en Kapelle om het leven ge komen. De jongen kwam met zijn brommer in aanraking met een op liet fietspad rijdende bromfietser. Hij verloor de macht over hel stuur, schoot van het fietspad op dc rij baan, waar hij kwam tc vallen. De brommer en de jongen zelf raakten in brand, een naderende vrachtauto kon dc brandende jongen niet meer ontwijken cn reed op hem in. De jongen overleed ter plaatse. Vliegtuig- vloog- tegen berg- SCHIPHOLCOLOMBO, 5-12. - Werd donderdagmorgen op Schiphol al het vermoeden uitgesproken dal de verongelukte DC-8 van Martin Air tegen de rotsen was gevlogen, volgens dc Indonesische ambassade in Colombo raakte het toestel eerst de ene berghelling cn verongelukte vervolgens tegen een andere, waarna het in brand vloog. Op de grond werden op de plaats waar de wrakstukken neerkwamen, ongeveer twee hectare terrein ver schroeid. Omdat het ongeluk is gebeurd in dichte oerwoudbebossing, moeten dc leden van de bergingsploegcn aan touwen uit helikopters worden neer gelaten. aldus de Indonesische am bassade in Colombo. t Lange Uus. Kunstexpositie, 9—12; •62—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten Vrijdag 6 december Burgh •Café „De Westhoek". H.S.V. „De Krabbe. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 9.00 uur (voormid dag), vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Ger. Gem., SG..-stu- dievereniging, 19.30 uur. Zaterdag 7 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „The Slonekiller" Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 20.00 uur, play- backavond jeugdsoos „Big S". Zondag 8 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „The Stonekiller" Maandag 9 december Zierikzee Stadhuis, vergaderingen gemeente raad, 20.00 uur. „Het wapen van Zeeland". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dinsdag 10 december Zierikzee Huis van Nassau. N.V.V.-afdeling, 19.30 uur. Woensdag 11 december Zierikzee Stadhuis, vergaderingen gemeente raad, 20.00 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Huis van Nassau, Alg. Bond van Ambtenaren. 20.00 uur. Haamstede Rusthuis Duinoord, 14.30 uur, be jaardensociëteit. Vrijdag 13 december Renesse De Ark, 14.00 uur, algemene leden vergadering Cebeco-Zuidwest. Scharendijke Gemeentehuis, vergadering Midden- schouwen, 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Vandaag heeft men het „fijne ge voel" of in ieder geval de zekerheid niet te worden gelezen. Vandaag im mers. wordt de krant gebruikt voor het heerlijk avondje en als het van avond niet is, dan toch wel deze week, want sommige mensen hebben Sint met het weekeinde bestelt. De krant is ééndagsvlieg en vliegt de kattebak in, of is bestemd voor de slakropjes bij de groenteboer of de harinkjes bij de visboer, maar - allerlei fraaie verpakkingen ten spijt - op 5 december, of daaromtrentkan de krant ook dienen voor de presen tjes. Dat is wel bitter, maar het is misschien ook wel eens gemakkelijk. De taal vraagt vandaag ook een an der accent. Het gaat er om te weten dat „gard" rijmt op „smart", „Klaas" op „geraas" en pijnop „marsepein" ..Zakdoek" op „bock" en „sjaal" op onthaal", „liefde" op „doorkliefde en schoenenop „zoenen". Nippen doet men met dc lippen en Piets aangezicht vol roet, correleert met suikergoed. Dc onverwacht opgetogene kan uitroepen: „ik verwacht geen spet ter. maar krijg een letter"; dc ver liefde: „hoe raadde hij mijn harts geheim, met deze fijne rode wijn?" Moeder is moeilijk: maar poeder rijmt er op en vader kan vooruit met een chocolade-voorlader. Een zijden lint voor het kind en een schip met roer voor kleine broer: misschien voor zus alleen een ktis (ran Piet: ncgerzoen). Neef - het wordt al moeilijker - krijgt een groentezeef, want straks in houwelijksen staat, is dit voor werp tot veel baat. Nicht voelt zich vast gesticht, door een siervoorwerp met licht. Weet men helemaal geen raad, denk dan eens aan een sieraad in zilver of goud, dat geeft aan vriend schap zout. Opa zit goed met chocola en grootma met een krop suikersla. Ge woon de vriend is ook niet simpel, bedenk hem met een zijden wimpel, die wappert boven zijn sponde, dan denkt hij elke stonde aan wie hem heeft geschonken, voordat hij straks gaal ronken. Een vriendin, moet bediend op hare wenken. Koop een fles met ruikend water, dat herinner1 :ij zich later en is ie dereen bedacht, is hel ongeveer tvcl nacht. SCHI ER El LA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2