Sherry DC-8 van Martin Air boven Ceylon verongelukt: 191 mensen omgekomen Schuddebeurs kreeg riolering Bo&adÊêa Duizenden doden door drankmisbruik in Frankrijk Broodprijs gaat vier cent omhoog DE ZIERIKZEESCHE COURANT Passagiers waren pelgrims de spddnste sherry fles nu Regering betuigt medeleven met slachtoffers vliegramp Recordjaar voor Suikerunie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 december 1971 131ste jaargang Nr. 21602 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer C.A.V. over landbouwsituatie SCHIPHOL, 5-12. De vliegramp met de DC-8, regi stratie PH-MBH, van Martinair, die woensdagavond om ongeveer 22.00 uur plaatselijke tijd boven het cen trale heuvelland van Sri Lanka (voormalig Ceylon) is neergestort, heeft zeer waarschijnlijk aan alle 182 passagiers en negen bemanningsleden het leven ge kost. Het toestel werd een kwartier later op het vlieg veld van Colombo verwacht. Martinair-directeur J. M. Schroeder verklaarde woensdagnacht dat op grond van de berichten die hij uit Ceylon had ontvangen, hp niet meer. rekende op overlevenden van de ramp. Het viermotorige straalvliegtuig was bezig aan de naderingsproce dure om een tussenstop te maken op het vliegveld van de hoofdstad Co lombo. Volgens een woordvoerder van Martinair op Schiphol, was het vliegtuig bezig aan een daling van achtduizend naar tweeduizend voet. Advertentie Volgens berichten die bij Martin air op Schiphol zijn binnengekomen, hebben mensen op het vliegveld van Colombo een vuurbal in de lucht ge zien. „Ter plaatse waren de weersom standigheden slecht, hetgeen boven dien het onderzoek in het eerste sta dium ernstig bemoeilijkte", aldus di recteur Schroder. De 182 passagiers waren allen Indo nesische mohammedaanse pelgrims, die voor een bedevaarttocht van Su- rabaja (Indonesië) naar Djedda wer den gevlogen. Martinair heeft de lei ding over de gehele operatie van de pelgrimsvluchten, die op 12 novem ber jl. zijn begonnen. Pelgrims Met één DC-10- en twee DC-8-ma- chines vervoert de Nederlandse char termaatschappij in totaal 25.000 pel grims. De gehele operatie omvat het vervoer van 45.000 pelgrims. De En gelse charterluchtvaartmaatschappij Monarch en de Amerikaanse charter maatschappijen ONA en World Air ways, zijn de andere deelnemers aan deze gigantische pelgrimsluchtbrug. Het was de negentiende vlucht van de verongelukte machine in deze pel grim-operatie. Het verongelukken van deze DC-8 betekent voor Martinair het eerste ernstige ongeluk sinds de oprichting van de maatschappij in 1958. Nederlandse bemanning De vei-ongelukte DC-8 had een vol ledig Nederlandse bemanning. Ge zagvoerder was de heer H. Lamme, oud 56 jaar, wonende in Bilthoven. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen. Tot en met 1972 is hij in dienst geweest van de K.L.M. Als tweede vlieger fungeerde de 33-jarige R. Blomsma uit Heerhugo- waard. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen. Boordwerktuigkun dige was J. G. Wijnands, 46 jaar oud, uit Zandvoort. Ook hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Het cabinepersoneel bestond uit de eerste stewardess mej. I. van der Vliet, oud 29 jaax% woonachtig in Am sterdam; de eveneens uit de hoofd stad afkomstige mej. H. Borghols, oud 26 jaar; mej. T. van Dijkum (20 jaar), afkomstig uit Laren (N.H.) en mej. H. van Hamburg (26 jaar) uit Amsterdam. Bovendien waren twee stewardessen van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda aan boord. BEN HAAG, 4-12. De Nederlandse regering heeft woensdagavond in een telegram aan de directie van Martin Air haar medeleven betuigd met de slachtoffers van het vliegtuigongeluk met de Nederlandse DC-8 op Sri Lanka. De letterlijke tekst van het tele gram, ondertekend door de minister president, luidt: „Getroffen door het bericht over het ongeluk met een toestel van uw maatschappij, betuig ik heit medeleven van de regering met de familie van de slachtoffers. Ik verzoek u dit gevoelen over te brengen aan hen die met dit ongeluk zoveel verloren", aldus een medede ling van de Rijksvoorlichtingsdienst. PARIJS. De assemblee van de Westeuropese Unie heeft de minis ters van defensie van zeven landen gevraagd hulp te bieden voor de vluchtelingen op Cyprus uit hun re serve voorraden, opdat de vluchte lingen de komende winter kunnen overleven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG. Minister Duisenberg van financiën aan het woord in de Tweede Kamer over het dekkingsplan 1975. Naast hem staatssekretaris Van Rooijen. PARIJS, 4-12. In Frankrijk zijn in 1972 zeker 4.450 mensen omgekomen door buitensporig drankgebruik. Dit staat in een woensdag gepubliceerd regeringsrapport. Voorts stierven 17.600 mensen aan een leverkwaal die veelal veroor zaakt werd door extreem alcoholge bruik. Volgens het rapport zouden twee miljoen van de 55 miljoen mensen in. Frankrijk als alcoholisten kunnen worden aangeduid. Het rapport, dat werd uitgegeven door de commissie voor sociale za ken van het ministerie van gezond heid, pleit voor een nationale cam pagne tegen het drinken. Aanbevo len wordt scholieren te wijzen op de gevaren van drank en meer voorlich ting over dit onderwerp aan de Franse werknemers te geven. Belangrijke aanwinst voor Brouwershaven SCHUDDEBEURS, 5-12. In Schmhlebeurs vond gis teren (woensdag) de oplevering plaats van de riolering Schuddebeurs. Alle kernen van de gemeente Brou wershaven zijn nu aangesloten op de zuiveringsinstal latie. Burgemeester A. P. Schouwenaar hield in de direktiekeet van aanne mersbedrijf Meeuwissen van Bragt ter gelegenheid hiervan een toe spraakje. De heer Schouwenaar bracht woorden van dank aan het aannemersbedrijf en loofde de prettige samenwerking tussen de ge meente, het aannemersbedrijf, Wa terschap Schouwen-Duivcland en DACW. Datum van aanbesteding was 21 februari dit jaar, er werd begonnen met het werk op 1 april en op 4 de cember vond de oplevering plaats. De totale kosten bedragen f 1.100.000.— (alles inbegrepen). De burgemeester zei verder o.m. bijzonder blij te zijn geweest mei de ACW subsidie, die 72,6 procent bedroeg. Als men deze subsidie niet gekregen had was men stellig niet zo snel met het werk be gonnen. Het werk moest voor vijf- on-negentig procent gebeuren op grond dat niet van de gemeente was maar van de provincie. Waterschap en partikulieren. Woorden van dank sprak de eerste burger van de ge meente Brouwershaven verder nog Burgemeester A. P. Schouwenaar brengt het rioolgemaal in werking. (Foto: Zicrikzeosche Nieuwsbode) lot de heer Meeuwissen, van het aan nemersbedrijf. Waarbij aangetekend werd dat er praktisch geen klachten binnengekomen zijn, wel roem. En tot de heer Hanse, coördinator van hel ingenieursbureau Witteveen Bos, voor de goede benadering tot de men sen, wat leidde tot een prettige af wikkeling van de zaken. In verschil lende tuintjes vonden namelijk nogal belangrijke operaties plaats., Afscheid rlc lieer Verhagen Ook werd er op deze dag afscheid genomen van de heer A. A. .T. Ver hagen, technisch ambtenaar van D.A.C.W. De heer Verhagen verlaat de D.A.C.W. i.v.m. hot bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ver hagen werd lof toegebracht voor de prettige samenwerking met het ge meentebestuur. Namens de gcmecnle werd hem vervolgens een geschenk je aangeboden. Daarna sprak de heer Scherpenisse van het aannemersbedrijf, ook hij sprak van de goede samenwerking. Tenslotte was het woord aan de heer ir. G. I"). Kloosterboer, hoofd van de technische dienst van het water schap die de gemeente Brouwersha- jj De plicht brengt zijn eigen a loon mede. i i Cicero ven feliciteerde met de biologisch reinigende riolering. Het rioolwater loopt van Noord haven en komt tenslotte na vijf ge malen gepasseerd te zjjn uit de de zuivering in Den Osse. Twee van deze gemalen zijn pas nieuw. Zeker een belangrijke aanwinst voor Brou wershaven deze nieuwe riolering. Het aantal aansluitingen bedraagt 3500. Na de toespraken in de keet trok liet gezelschap naar het riolerings gemaal te Schuddebeurs dat burge meester Schouwenaar in werking bracht. ROTTERDAM. 4-12. De fabrieken van Suiker Unie hebben in de cam pagne 1973 15,5 pet. meer bicten ver werkt. In totaal ging het om 3,56 min. ton (v.j. 3,08 min. ton), hetgeen een record betekende, aldus liet be stuur in haar verslag over het op 30 juni geëindigde boekjaar 1973-1974. De opbrengst waarde van de pro- duktcn steeg met 13 pet. van f 431 min. tot 1' 488 min. De produktio van door de EEG gegarandeerde suiker moest door do revaluatie van de gul den in het binnenland legen lagere prijzen dan in het voorafgaande jaar worden afgezet. De verwerkingskos ten stegen fors, namelijk van f 164 min. tot f 195 min. Verwachting tot vrijdagavond: Onbestendig weer Aanvankelijk opklaringen, morgen van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door regen; matige tot krachtige, aan de kust later weer harde tot stormachtige wind, krim pend naar west tot zuidwest; mini mumtemperaturen van 6 tot 3 gra den, maxima morgen rond 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturenomstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pi-ocent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30 Maan op onder 12.41 Laatste kwartier: 6 dec. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 6 dec. 7.45 20.26 1.20 13.42 Doodtij: 8 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtige noordwestelijke stroming, in stand gehouden door een hogedrukgebied met het cen trum ten zuidwesten van Ierland enerzijds en een diepe depressie voor de kust van midden-Noorwegen an derzijds, voert koude onstabiele luchtmassa's aan De onstabiliteit van de lucht komt tot uiting in de re gen-, hagel- en natte sneeuwbuien, die vooral in het noorden van het land vrij talrijk zijn. Vrijdag zal een via de Britse eilan den naderbij komende rug van hoge luchtdruk de buienactiviteit onder drukken, terwijl er ook wat minder wind zal zijn. Later op de dag kan een van de oceaan afkomstig warmte- front weer opnieuw regen brengen. DEN HAAG, 4-12. Met ingang van 10 december worden de niinimum- broodprjjzen verhoogd met vier cent per brood van 800 gram. De mini mumprijs is de prjjs die de bakker minimaal aan de consument moet berekenen. Dit heeft het ministerie van economische zaken woensdag meegedeeld. Mond- en klauwzeer in oost- Zeeuws-VIaanderen HULST, 4-12. De drie dierenart sen in oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn woensdag begonnen met het inenten van jonge runderen, varkens, scha pen en geiten tegen mond- en klauw zeer. De gehele oost-ZeeuwsVlaamse vee stapel moet worden ingeënt uit vrees voor besmetting vanuit west-Bra bant en België. De operatic startte woensdag in de stromende regen. Er werden zo'n kleine drieduizend runderen en var kens ingeënt. Belgische militairen helpen bü de oogst BRUSSEL, 4-12. Het Belgische mi nisterie van defensie heeft bekend gemaakt dat gisteren (woensdag) op nieuw 1.000 Belgische militairen uit hun kazernes in Duitsland naar België zijn overgebracht om'daar te helpen bij oogstwerkzaamheden. Vorige week vrijdag arriveerde er al een andere groep van 1.000 man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1