MYSTERIE IN MEINESWIJK E.E.G. staat vrijwel stil Het aantal eerstejaars leerlingen op pedagogische akademies BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIEK1KZEESCUE NIEUWSBODE Diasdag 3 december 1974 Nr. 21901 Vrijdag 6 december, 20.20 uur, Nederland I: Een mens wil op deAls Mies Bouman van Hilversum niet op zaterdag mag, dan komt ze op vrijdag. De E.G. en land en tuinbouw Sinds kort spreekt men in Brussel van EG i:p.v. EEG. Want de EEG was de Europese Ekonomische Ge meenschap en omdat men méér wil z(jn dan dat heeft men de tweede e losgelaten. Europese Gemeenschap pen, meervoud. Want er is een Eu ropees parlement, er zfjn vormen van overleg inzake natuurbehoud, geldzaken, belastingen, volksgezond heid en nog veel meer. Het z\j zo, maar veel schot zit daar toch niet in. De oorzaken daarvan werden on langs uiteengezet op een bijeenkomst van journalisten in het het Interna tionaal Pers Centrum in Brussel, waar ook de Nederlandse permanen te vertegenwoordiging bij de EEG aanwezig was. Wanneer begon het eigenlijk De EEG is met haar 255 miljoen inwoners groter dan de USA en met haar 100 miljoen ha kuituur- grond een grote, ekonomische macht. Maar die macht treedt nog lang niet op als een eenheid. Wan neer is de klad er in gekomen? Reeds in de jaren 1947 tot 1953 zijn allerlei verdragen gesloten en zelfs kwam toen de EGKS (Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal) tot stand, maar in 1954 besloot Frank rijk zijn defensie niet onder te brengen in de gemeenschap. Vanaf dat ogenblik stond al vast dat de ontwikkeling zeer traag zou verlo pen. In 1955 kwam Euratom tot stand en twee jaar later het be faamde Verdrag van Rome, waarop men zich in Brussel nog iedere dag beroept. Vanaf 1 januari 1958 kan men spreken van een EEG. Maar telkens als de bevoegheid van het Europese Parlement ter sprake kwam ging Frankrijk dwars liggen of het bleef weg. Desondanks groeide het handelsverkeer tussen de lidstaten geweldig. Dat de EEG in hoge mate heeft 1bijgedragen tot de Westeuropese welvaart is buiten kijf. Daar konden tenslotte Enge land, Ierland en Denemarken niet buiten blijven. Toen kwam 1969. Het ging in Duitsland aanmerkelijk beter dan elders zodat men de DM harder en harder maakte. Na allerlei tramme lant stelde dit land kompenserende invoerheffingen in en toen dit niet mocht af en toe hele invoerverbo den. Maar dat ging voorbij. Toen kwam de dollarkrisis van 1971 en vele valuta's geraakten in moeilijk heden. Het stelsel van de zwevende wisselkoersen vond ook in de EEG ingang. Maar daaraan zijn uiteraard kompenserende heffingen bij in voer verbonden. En dat was het ein de van de vrije handel. Ongelooflijk Wie in 1968 bij het 10-jarig be staan van de EEG voorspeld zou hebben dat de heffingen bij invoer tussen de landen toch weer zouden terugkeren, zou voor gek verklaard zijn. Dat is immers tegen het Ver drag van Rome, dat vrije uitwisse ling van mensen, goederen, kapi taal en diensten voorschrijft. Maar Nederland zit er mee en met name land- en tuinbouw (die sterk op de uitvoer gericht zijn) zitten er mee. En omdat niet in te zien valt hoe Ita lië spoedig een welvarend land kan worden of Engeland een sterke eko- nomie gaat opbouwen zal het hui dige stelsel nog lang voortduren. En dat brengt het gevaar van afbraak (desintegratie) met zich mee. Im mers, als er toch al invoerheffingen zijn kun je óók wel wat eisen gaan stellen aan de kwaliteit, zoals Duits land op 1 november in de pluimvee- sektor deed. Je kunt de invoer af- VEGHEL. Ongeveer 30 manschap pen van de Genie verwijderden in Maria-Heide (gemeente Veghel) de daar in 1964 geplaatste baily-bruy. Daarmee kwam indertijd een eind aan het groot aantal - vooral jeugdi ge - verkeersslachtoffers. In de plaats van de brug komen verkeers lichten in de drukke weg Nijmegen- Eindhoven. Foto: Kinderen steken over onder de noodbrug. remmen door te bepalen dat be paalde stoffen niet in het veevoeder mogen zitten ook al zijn ze vol maakt onschuldig. Daarmee houdt b.v. Engeland onze kip en veel Frans vlees buiten de deur. Er werd in Brussel gevraagd: „Maar jullie zijn toch overeengeko men dat in 1980 de demonetaire unie (één munt in de hele EEG) er moet zijn? Dan moeten toch te voren al die invoerbelemmeringen al lang af geschaft zijn?" Het werd grif toegegeven. Maar wie weet de weg naar die munteen heid2 Niemand. j Stilstand Men zou de ellende van Enge land en Italië op één hoop kunnen vegen met de Duitse miljarden plus de Beneluxzaken en daaruit best een dragelijke eenheidsmunt en -ekonomie kunnen opbouwen. Maar de Duitsers willen niet meer; hun markt is heilig en zij voelen zich zo sterk dat zij weer allerlei nationale maatregelen durven gaan treffen. Zo overwegen zij zelfs een heffing op onze tuinbouwproducten in te stellen om het prijsverschil bij aardgas z.g. te kompenseren. Dat dit prijsverschil voor de tuinder al leen ontstaat door de distributiekos- ten ginds maakt voor hen geen verschil. Kan de EEG stilstaan? Ja, dat kan, zo werd in Brussel gezegd. Men houdt dan alleen vast wat bereikt is en laat de rest blauw-blauw. Dat is wat er thans gebeurt. Deze situatie kan alleen doorbroken worden als de ekonomie in Italië en Engeland krachtdadig verbetert. Het kan óók als zich een dreiging voordoet die nog veel groter is en die allen aangaat, zoals een wereld- krisis op ekonomisch gebied. In dat geval zouden de EEG-landen zich sneller en degelijker aaneensluiten, zo werd gezegd. Daar is dus het wachten op. Er hing een sfeer van kritische gelatenheid in Brussel. Van enig idealisme was geen sprake meer. Er was slechts één lichtpunt: dankzij de schoolboekjes iveet de jeugd t/m 25 jaar heel goed wat de EEG is en wil worden. Maar heel vaak wordt deze jeugd tevens wijsge maakt dat iedere uitbreiding van handel en verkeer, van nijverheid en landbouw, de pest is voor onze samenleving. Nou ja, zonder al te veel trammelant de grens over, dat wil er nog wel in. Boer en tuinder doen er goed aan er rekening mee te houden dat de EEG pas op de plaats maakt. En daarom moet de regering beslist niet aarzelen met het treffen van nationale maatregelen voor land en tuinbouw als die nodig of nuttig zijn. Wachten tot iets in Europees verband doorgevoerd wordt, bete kent wachten tot Sint Juttemis. Er zit zand in de Brusselse machine. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Op de luchthaven Char les de Gaulle in Roissy-enfrance bij Parijs is een pakje met 44 diamanten ter waarde van 1.350.000 francs ver dwenen. DEN HAAG, 2-12. De opleidings scholen voor kleuterleidsters en de pedagogische academies hadden bij de aanvang van het cursusjaar '74- '75 meer leerlingen in het eerste jaar dan in september 1973. Toegelaten tot de opleidingen voor kleuterleidster zijn er 10.848 tegen 10.831 in '73, tot de opleidingen tot hoofdleidster 3.935 tegen 3.319 en tot de pedagogische academies 24.762 tegen 23.851. In percentages omge rekend was de toename van de eer- ATHENE. Mevrouw Despinu Pa- padopoulos, de echtgenote van de vorig jaar november afgezette pre mier en staatshoofd George Papado- poulos, is zondag gearresteerd. Zij wordt ervan verdacht staatsgelden verduisterd te hebben. PARAMARIBO. Ongeveer tien duizend Surinamcrs van Javaanse afkomst willen financiële steun van Nederland. Als zij die niet krijgen, dreigen zü massaal naar Nederland te zullen migreren. Het zijn arbeiders die hebben gewerkt op de plantages „Mariënburg" en „Sorgvliet". LONDEN. President Amin van Oeganda heeft meegedeeld dat bij een oefening van een pas gemecha niseerd bataljon van het Oegandese leger vijf mensen om het leven zijn gekomen en 75 gewond. KARATSJI. De Pakistaanse poli tie heeft maandagochtend vroeg een kaper gearresteerd na een worste ling aan boord van een vliegtuig van de maatschappij Swissair, dat op de rolbaan van het vliegveld van Ka- ratsji stond. FRANKFORT. De - mislukte - aanslag in Koenigstein/Taunus op de penningmeester van de Westduitse CDU, Walter Leisier Kiep (48) is zeer waarschijnlijk om politieke redenen gepleegd. DACCA. Bij een anti-smokkel- aktie van het leger van Bangla Desh aan 's lands noordelijke grens, zijn acht personen gedood en 830 gevan gen genomen, zo heeft een militaire woordvoerder in Rangpoer bekend gemaakt. NIMES. In de Cevennes die in het Franse departement Gard liggen, zijn twee villa's in brand gestoken door leden van de beweging van Zuidfransen die niets van buitenlan ders moet hebben. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger is na bezoeken aan Japan, Wladiwostok en China te ruggekeerd in Washington. Hij legde geen verklaringen af bij afkomst. BAHREIN. De Saoedi-Arabische minister voor oliezaken, sjeik Ahmed Zaki Yamani heeft voor speld dat de Arabische landen voor het eind van het jaar de volledige eigendom van hun olie-industrie zullen bezitten. TEL AVIV. Zondagavond zijn zestien doelen op Libanees gebied gelegen op vijf a acht kilometer van de Israëlische linies, door de Israë lische artillerie beschoten, zo meldt de militaire korrespondent van het blad „Maariv". BRUSSEL. De Europese ministers van buitenlandse zaken zijn maan dag in Brussel bijeengekomen voor intensief tweedaags overleg. Niet alleen hebben de ministers een „nor male" EEG-ministerraad op het pro gramma, maar ze moeten ook weer uitvoerig praten in het kader van de voorbereiding van de Europese top- konferentie op 9 en 10 december in Parijs. PARIJS. Een 200 kilo zware tijger in de dierentuin van Clermont-Fer rand in Midden-Frankrijk heeft de 33-jarige direkteur, Michel Sauva- det, gedood. BEIROET. Generaal Aman An- dom, voormalig hoofd van de mili taire junta in Ethiopië, is niet ge dood maar heeft de hand aan zich zelf geslagen, zo bericht het Libane se dagblad „An Nahar" maandag, een leider aanhalend van het Eri- trese bevrijdingsfront. stejaars bij de opleidingen voor leid sters 6,8 en die van de aspirant on derwijzers 3,6. Dit staat in de voorlopige gegevens die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft verzameld en gepubli ceerd in „Mededelingen". Opvallend bij de pedagogische academies is, dat bij de vrouwen een toeneming met 14 procent staat in 1974 tegenover een daling in 1973 met 15 procent. Bij de mannen liep het aantal in 1973 en in 1974 met res- pektievelijk 2 en 5 procent terug. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 5 DECEMBER NED. 1: Om zeven uur kan men zich vermaken met De Strutemuker- opzeeshow. Eric Engerd, de Deftige Dame en de Stratemaker vragen zich om zeven uur af waar kleren allemaal goed voor zijn. En dal ge beurt in sketches en vrolijke mu ziekjes. Aansluitend tracht Maar ten van Rooyen de kijker weer tot lachen te brengen met zijn rubriek Horen Zien Zwijgen. Bepaald niet grappig zijn de ontwikkelingen in het Duitse gevangenenkamp Col- ditz, zoals na het Journaal de tv- beelden zullen aantonen. In de lichtkoker in de toneelzaal wordt een nieuwe ontsnappingsmogelijk heid gezien. De voorbereidingen voor de ontsnapping zijn bijna voltooid als er een kink in de kabel komt, Naast de Engelsen werken name lijk twee Fransen op hun eigen houtje aan een zelfde plan. De laat- sten zijn niet van zins hun plan op te geven. Kwart over negen ver schijnt Joop Koopman ten tonele voor de presentatie van de kwis Twee voor twalf, met ditmaal een nieuw koppel deelnemers die aan de hand van twaalf vragen een woord moeten vormen. Na de actualiteiten rubriek Achter het Nieuws komt tenslotte de NOS-rubriek Den Haag Vandaag met nieuws uit de parle mentaire keuken. NED. 2: De KRO heeft tussen ze ven en acht uur de derde aflevering van Mijl op zeven te bieden. Op nieuw wordt er een rit gemaakt door een deel van ons land, ditmaal de provincie Noord-Holland. Sfeervol le plaatjes werden er gekiekt van mooie brokjes natuur, spelende kin deren en vertellende ouderen. Op het journaal volgt een aflevering van 't is toch zeker allemaal prima geregeld. Dit keer wordt er voor dit programma geen boeiende film on derbroken. De film komt hierna, om half negen, en is getiteld Cat Bal- lou. In deze film spelen o.a. Lee Marvin en Jane Fonda en Nat King Cole. De laatste vertolkt de ene helft van een troubadour-duo dat de lotgevallen van een temperament vol meisje. Cat Ballou bezingt. Dit meisje wil de gewelddadige dood van haar vader wreken en zoekt hulp bij twee veedieven. Aanslui tend op deze rolprent wordt het programma Rooilijn uitgezonden, waarin gedurende 25 minuten stilge staan wordt bij een onderwerp in de aktuele sfeer. Tenslotte volgt in de rubriek Uit de agenda van een bis schop een filmpje over de werk- BEIROET. Eind vorige week heb ben zich in Noord-Jemen ongere geldheden voorgedaan. Deze zouden, zo heeft het Libanese blad „As Sa- fir" maandag bericht, zijn veroor zaakt door de „Mohammedaanse broeders" die een beter naleven van de regels van de Islam eisen. TEL AVIV. Israëlische militaire korrespondenten hebben gemeld dat de Syriërs de laatste tijd systema tisch het troepenscheidingsakkoord schenden. Zij sturen troepen naar het Niemandsland op de Hoogvlakte van Golan en in gebieden waar dit verboden is, heeft men vooruitge schoven Syrische stellingen ontdekt. ADDIS ABEBA. Een bomaanslag heeft maandagmorgen zware schade toegebracht aan het stadhuis van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. Volgens buitenlandse diploma ten zou de aanslag het werk zijn ge weest van het Eritrese Bevrijdings front (ELF). NICE. Bij een ontploffing door uitstromend gas in een flatgebouw in Nice is zaterdag een 49-jarige vrouw om het leven gekomen en zijn twee personen gewond. Drie entwintig mensen moesten elders onderdak zoeken en zijn in twee hotels ondergebracht. 4 Uw man vertrok half twee om die meneer Wirts thuis te brengen. Dan had hij dus zeker om kwart over twee, half drie thuis kunnen zijn. Was u om drie uur vannacht dan niet ongerust, omdat hij er nog niet was?" „Nee, waarom zou ik? Ik dacht: misschien borrelen ze nog een uur tje samen; hoe gaat dat met man nen onder elkaar. Dus ik ging naar bed. Om half twaalf vanmorgen werd ik wakker en zag het bed on- beslapen." „Een onbescheiden vraag, me vrouw. Slapen u en uw man op één en dezelfde kamer?" „Jazeker. We hebben lits jumeaux. Ik begreep er niets van, dus kleedde ik me snel aan en ging naar bene den, maar daar wist men ook niets van mijn man." „Wie; uw personeel?" „We hebben twee meisjes. En een werkster. Ik dacht: misschien is hij vannacht bij Wirts gebleven, omdat hij teveel had gedronken." „Was uw man onbekwaam, toen hij die meneer Wirts wegbracht?" „Welnee, mijn man is nooit onbe kwaam." „Mijn excuus. Dus hij kon auto rijden?" De vrouw dacht even na. „Hij had wel gedronken, ja. Onder andere omstandigheden zou hij vast niet achter het stuur van zijn wagen gaan zitten. Maar ja, het was Wirts. Op de een of andere wijze zat er iets niet goed tussen hen beiden". De rechercheur maakte af en toe zaamheden van bisschop Simonis van Rotterdam. DONDERDAG 5 DECEMBER NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 16.00 Dag Sinterklaasje; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De stratemakersopzeeshow; 19.30 Horen, zien, zwijgen; 20.00 Journaal; 20.20 Colditz; 21.15 2 voor 12; 21.55 Achter het nieuws; 22.45 Den Haag van daag; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Mijl op zeven; 20.00 Journaal; 20.20 't Is toch zeker allemaal prima ge regeld; 20.30 Cat Ballou; 22.05 Rooi lijn; 22.30 Uit de agenda van een bisschop;; 22.40 Journaal, VRIJDAG 6 DECEMBER NED. 1: In de vóóravond wordt weer voorzien in de behoefte ua?i het hitminnende volkje. Zestig mi nuten lang zijn uitgetrokken voor de nationale hitparade en de kansheb- bertjes voor de daverende dertig. Na het journaal is de buis tot tien uur voor Mies Bouwman, die er ondanks alle ellende zin in heeft een vrolijk programma te gaan maken want tenslotte wil de mens ook op de „vrijdagavond" (i.p.v. zaterdag avond) wel eens even zitten en een beetje lachen. Mensen die wensen hdbben die door Mies Bouwman kunnen worden vervuld, vullen ge durende anderhalf uur het beeld scherm. Aan het eind van het pro gramma mag een jury dan uitma ken welk programma-onderdeel er als het beste uitkwam. Oorspronke lijk waren voor deze avond De ge broeders Hammond en de wie-kent- kwis geplant maar deze moesten wijken voor Mies. Na dat program ma met die lange naam heeft de AV RO nog slechts vijftig minuten be schikbaar en die zijn respektievelijk voor Televizier Magazine en in sportpanorama wordt de sport weer toegelicht. Het laatste nieuws is rond de klok van elf uur te ver wachten. een paar aantekeningen. „In welk opzicht bedoelt u?" Ze schudde enkele malen hei. hoofd. „Ik kan het niet definiëren," zei ze timide. „Misschien intuïtie. Ik hdb persoonlijk wat tegen de man, dus het kan ook wel een vooroordeel zijn." „Is die meneer Wirts een zakenre latie van uw man?" „Voorzover ik weet, heeft mijn man één keer een transaktie met hem gehad. Wirts is namelijk dia mantair. En expert op het gebied van edelstenen. Dat wel." „Zit uw man ook in die branche?" „O nee, helemaal niet. Hij is rijks ambtenaar." „Welk departement, als ik vragen mag." „Buitenlandse Zaken." „Wat voor wagen heeft uw man?" „Chevrolet. Pas nieuw." „Enneweet u het kenteke^?" De vrouw dacht na. „Geen idee. Hij heeft hem nog maar een week of zes. Iets met AD als ik me goed herinner, en de letters in het mid den. Weet u wel? Zo'n nieuw num mer." „Goed. Laten we even recapitule ren. Uw man bracht om half twee meneer Wirts thuis in Stompburg. U ging om drie uur naar bed en was om half twaalf op. Hebt u daarna meteen ons gebeld?" „Nee, ik bolde natuurlijk meneer Wirts. Maar hij was niet thuis. Zijn huisknecht vertelde dat meneer Wirts al vroeg was weggereden. Naar Brussel. En de huisknecht had mijn man vannacht niet gezien. He- NED. II: Tussen zeven en acht uur kan men weer lachen om de alom bekende avonturen van Swie bertje. De vrolijke zwerver valt op door de heel vreemde dingen die hij doet. Hij heeft het ditmaal erg ver prutst bij Saartje, die morgen jarig is en van Swieb geen kadootje kan verwachten omdat hij zijn geld ver brast heeft. Of vindt Swiebertje op het laatste moment toch een oplos sing? De kaalhoofdige politieman Ko- jak is na het journaal te aanschou wen tijdens zijn werk in het belang van de veiligheid van het Ameri kaanse volk. Een grote bende he- ro'inesmokkelaars vormen ditmaal het wild waarop Kojak jaagt. Al maandenlang is hij in touw om de misdadigers achter de tralies te krijgen en het net trekt zich steeds nauwer om hen samen, Al het werk schijnt echter nutteloos te worden als de bende achter bepaalde plan nen van Kojak komt. Daarna volgt de derde show van Johnny en Ton- ny. Johnny Kraaikamp en Tonny Huurdeman zorgen voor een uurtje ontspannen vermaak met sketches en liedjes, daat^bij bijgestaan door o.a. Carry Tefsen, Jaap Stobbe, Wim Wama en Ronnie Tober. Na dit pro gramma volgt Farce Majeure en het laatste half uur is voor de rubriek Ander Nieuws waarin een gesprek wordt gevoerd met de auteur Ri chard Adams, schrijver van het boek Waterschapsheuvel. VRIJDAG 6 DECEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Een mens wil op de vrij dagavond wel 's even zitten en een beetje lachen want er is al genoeg ellende op de wereld; 22.05 Televi zier; 22.45 Sportpanorama; 23.05 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Johnny en Tonny; 22.10 Farce Majeure; 22.40 Ander nieuws; 23.10 Praten met de minis ter-president; 23.20 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT lemaal niet. Daarna heb ik nog en kele kennissen gebeld, mensen die hier gisteravond ook waren, maai bij hen was mijn man evenmin ge weest. Toen raakte ik een beetje in paniek en belde de politie." Van Esperen knikte begrijpend. „Zoiets komt vaker voor, mevrouw. Kan het zijn, dat hij vannacht de wagen ergens heeft neergezet, omdat hij zichzelf niet vertrouwde en van morgen rechtstreeks naar zijn werk is gegaan?" Ze schudde haar hoofd. „Waarom zou hij? Van hier naar Wirts is nau welijks tien minuten rijden. Als je er kunt komen, kun je ook weer terug rijden, neem ik aan." „Dat is waai', maar u hebt tot nog toe geen bewijs, dat uw man ook in derdaad in Stompburg is geweest. De huisknecht - het zijn uw eigen woorden - kan zich niet herinneren uw man gezien te hebben." De vrouw keek de politieman ver schrikt aan. „Maar waarheen is hij dan gereden?" „Dat weten we nog niet. Goed. wilt u, dat we het over de telex be kendmaken?" De vrouw keek de bezoeker ver baasd aan. „Moet dat? Ik weet 't nietik vind het allemaal zo ei genaardig. Hoewel ik er geen enkele grond voor heb, voel ik dat er iets niet in orde is." „Is uw man wel eens meer een nacht weg geweest?" „Allicht. Hij moest ambtshalve vaak op reis. Ook naar het buiten land". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 7