„Jeugd van Belfast groeit op in een gangsterwereld" (,IIolty* njpde pullonder 3 Trammelant met c.v. in Oosterlandse woningen Jeugdsoosleden „Big S" maakten geslaagd uitstapje Amsterdam J. D. Dalebout STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 3 december 1974 Nr. 2ÏG01 Aquariumkeuring A.V. „Helodea" Hierbij volgt de uitslag, van de aquariumkeuring van A.V. „Helo dea" te Zierikzee. Do keuring werd op 26 oktober 1974 gehouden door bondskeurmees- ter de heer Stam uit Ridderkerk. De uitslag werd bekend gemaakt op de klubavond van „Helodea" en luidt als volgt: 1. A. Vermeer, Nieuwer- kerk, 125 punten; 2. Th. Bill, Zierik zee, 124punten; 3. S. Coomans, Haamstede, 120% punten; 4. J. K. v. d. Schelde, Zierikzee, 113 punten; 5. A. Booy, Bruinisse, 111% punten; G. J. Stout, Haamstede, 108% punten; 7. D. A. de Hooge, Zierikzee, 106% punten; 8. A. Kloet, Renesse, 104% punten; 9. A. van Est, Zierikzee met 104 punten; 10. G. Mol, Nieuwerkerk, 103 punten. De heren Vermeer, Bill en Coo mans werden van harte gelukge wenst met het behalen van het Bondsdiploma dat uitgereikt werd door de keurmeester. Tot slot dankte de voorzittre voor do sportieve wijze^ van deelneming aan de huiskeuring' en hoopte dat er allen iets van ge loerd mogen hebben. Jehovah's Getuigen Do Zierikzeese Jehova's Getuigen trokken met het weekeinde naar Breda, waar een tweedaags congres werd gehouden. Prominent spreker was de heer H. H. L. Steen kamp, die voor een ge hoor van 3500 personen een inleiding hield over het onderwerp: „Wat de nabije toekomst bi-engt". Stelling van d,e heer Steenkamp was een in de toekomst te sluiten internationaal akkoord, waaraan echter de Getui gen geen geloof zullen hechten. Zij verwachten een grote verdrukking en een katastrofaal einde van de huidige samenleving. Geen opwek kende boodschap, maar blijkbaar es sentieel onderdeel van de leer der Getuigen. ZIERIKZEE Begrotingsvergaderingen gemeenteraad Op maandag 9 en woensdag 11 de cember worden de begrotingsverga deringen gehouden van de gemeen teraad. Op de vergadering van de 9e wor den de algemene beschouwingen ge houden. Aanvullend zijn nog enkele punten geagendeerd: aankoop per ceel grond aan de Engelse Kade, wijziging van de Algemene Politie verordening en vaststelling van het bestemmingsplan Havenkwartier. Verder: verlening subsidie aan de zwemvereniging „Onderdak" en ver hoging van de subsidie aan het Le ger des Heils. Op de vergadering van de 11e volgt het antwoord van het kollege van b. en w. op de algemene beschouwingen, waarna de ie- en duplieken worden gehouden bij de begroting 1975. Filmvoorstellingen in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond wordt in de Zierikzeese Concertzaal ver toond de „harde" politiefilm „The Stonekiller". In deze film gaat het over een politieman die het moet op nemen tegen een uitgebreide Maffia bende. Een en ander loopt uit op een reeks bloedige vuurgevechten en kei harde politieovervallen. De strijd ontbrandt echter pas goed als de po litie geconfronteerd wordt met een groep Vietnam-veteranen, die als „killers" zijn inghuurd door één van de Maffialeiders. Postkantoor donderdagavond 5 december gesloten Van de zijde der P.T.T. wordt ons verzocht te willen meedelen dat het postkantoor Zierikzee in verband met het Sinterklaasfeest op donder dagavond 5 december a.s. niet geo pend zal zijn. N.V.V.-afdeling Schouwen-Duiveland Op dinsdag 10 december wordt in het Huis van Nassau een bijeen komst gehouden van de N.V.V.-afde- ling Schouwen-Duiveland. Aan de orde komt het onderwerp: „De so ciale wetten". BURGH HAAMSTEDE Sint-feestavond militairen In de rekreatiezaal van de cam ping „Duinrand" aan de Hogeweg zal woensdagavond a.s. de te Burgh. Haamstede in verband met dc oogst- werkzaamheden gelegerde militairen door de bevolking van deze kernen een St. Nicolaasfecstavond worden aangeboden. Om deze avond te doen slagen rekenen de initiatiefnemers er op dat op deze avond, welke te 20.00 uur aanvangt, de eigen bevol king in ruime mate zal zijn verte genwoordigd. Bewoners boos OOSTERLAND, 2-12. De bewoners van de bejaardenwoningen aan het Hofplein aan de Van den Abeele- straat etc. alhier, zqn hoogst ont stemd over het slecht functioneren van de centrale verwarming in deze woningen, eigendom van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee. Velen hebben een alternatief moe ten scheppen door een kachel aan te schaffen %vat toch niet nodig moest zijn. Feitelijk heeft men van begin af aan gesukkeld met deze verwar ming. Het is ongehoord dat de be jaarde mensen soms dagen in de kou moeten zitten. Men wil nu een lijst laten cirkuleren onder de gedupeer de bewoners, teneinde hierin verbe tering te krijgen, want het kan heus zo niet langer. Stel eens voor dat het straks gaat vriezen. Verschillende bewoners gaven reeds hun bank op dracht de huurbetalingen te staken tot het euvel verholpen is. Het is te hopen dat de desbetreffende instan ties zo spoedig mogelijk alles in het werk zullen stellen om de zaak in orde te krijgen. Ontspanningimiddag voor de bejaarden Door de bejaardensociëteit te Burgh werd in de „Koebel" te Burgh een ontspanningsmiddag ge geven, waaraan medewerking werd verleend door de zangeres Corry Kort-van Meurs. Naast de leden van de bejaai-den- sociëteit van Burgh waren hierbij tevens uitgenodigd de bejaardenso ciëteit van Haamstede en Seroos- kerke. Door Corry Kort-van Meurs werden er deze middag een aantal volksliedjes en meezingliedjes ge bracht, welke bij de aanwezigen bij zonder in de smaak vielen. Aan het slot kreeg zij hiervoor van de aanwezigen een warm ap plaus in ontvangst te nemen. Woorden van dank werden uitge sproken door de presidentes me vrouw Fokker-de Oude, mevrouw M. J. Roëll-Cramer en mevrouw Langevelde. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over november Geboorten: geen. Huwelijken: Peter J. Coomans, oud 20 jaar en Wilma Kuijer, oud 19 jaar, beiden wonende te Midden- schouwen, gehuwd d.d. 22 november 1974. Overlijden: geen. SCHARENDIJKE/ELLF.MEET S.V. Z.S.C. Vrijdag jl. kwamen bestuur en le den van ZSC bijeen in het klubge- bouw. De opkomst van de leden was niet bijzonder groot. Daar er niet ge noeg leden aanwezig waren om te stemmen, werd de vergadering uil- gesteld tot vrijdag 13 december. Er worden dan ook meer vrouwelijke leden verwacht. HAAMSTEDE. 2-12. Een veertigtal leden van de Jeugdsociëleit Big „S" bracht zaterdag een bezoek aan Am sterdam. Te 10.00 uur werd vanaf het soos- gebouw te Haamstede met dc reis gestart. Rond huif twaalf arriveerde men te Reewijk, waar de koffie werd genuttigd, waarna do reis verdei ging naar de hoofdstad. Hier aange komen begaf een teintal leden zich naar de Jaap Edenbaan om daar te gaan schaatsen, terwijl dc rest het centrum van de stad ging verken nen. Te 18.00 uur was een ieder weer present bij do bus, waarna men naar Carré ging om de voorstelling van Toon Hermans bij te wonen. Deze voorstelling viel bijzonder in de smaak. Voldaan van hetgeen men deze avond had gezien werd te 23.30 uur dc thuisreis aanvaard. Rond half twee arriveerde het gezelschap weer. na een succesvolle dag, te Haamste de. Zaterdag 7 december zal door Big „S" in de recreatiezaal van de cam ping „Duinrand" aan dc Hogeweg haar jaarlijkse playbackavond wor den gegeven. Deze avond zal mede opgeluisterd worden met muziek van Melrose Abbey. De toegang voor de leden is geheel vrij niet leden betalen f 2,50. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiM 1 MEEGENOMEN1 E Alléén deze week: E E Bij aankoop van een E stoom-st rijkijzer t.w.v. f 79,50 een STRIJKTAFEL 1 CADEAU! rijwielen-bromfietshandel E E elektrisch huishoudelijk E E gereedschappen E E Scharendyke E E Telefoon (01117) 277 (mffftiMUfKfftfffnfiffiiifffffirtfifiirffifïï SCHARENDIJKE „Geven voor Leven" De totale opbrengst van de aktie „Geven voor Leven" in Scharendijke en Ellemeet is gegroeid tot f 7013, Dankwoorden komen toe aan de vrijwilligers" die de enveloppen heb ben uitgereikt en weer opgehaald en bovenal aan de milde gevers. Ook dank aan het aktiecomité. bestaande uit de dames: mevrouw H. M. de Bakker-v. d. Linde, de heer L. A. de Bakker en de heer M. Haze voor Scharendijke en de dames mevrouw J. P. Daane-Snoep en mevrouw J. C. de Jonge-de Graaf. ZONNEMAIRE Opbrengst aktie „Geven voor Leven" De in Zonnemaire gehouden aktie „Geven voor Leven" heeft het mooie bedrag opgeleverd van f 2824.Al le gevers en geefsters, alsmede alle kollektanten hartelijk dank. NIEl'WERKERK „Geven voor Leven" Zoals landelijk ook het geval is. is de aktie „Geven voor leven" in N euwerkerk ook een daverend suc ces geworden. De vele kollektanten verzamelden de giften van de ro yale gevers in snel tempo en vrij dagavond half tien was maar liefst I" 8.191.15 binnen. De heer A. Ver beek, voorzitter van het plaatselijk aktiecomitc noemde het terecht een succes. Dankwoorden passen er voor de kollektanten, gevers en aan de tcjlcommissie bestaande uit de heren S. Bil en J. van Sluis, waarbij van zelfsprekend ook het vele werk van het aktiecomité (met name echtpaar Verbeek en de heren Provoost, Stins en Van Sluis) niet vergeten mag worden. „Broguin "-bestuurder Kees Verkerk: Een normaalstraatbeeld in het door tegenstellingen verscheurde Belfast. soms helemaal niet zo zachtzinnig.. Kees Verkerk heeft het wel ge leerd: in Zierikzee - en in Zeeland en in Holland - is het tenminste honderdduizend keer beter dan in Belfast. „Het moet in een dei'gelijke situa tie toch minstens een enorme erva ring worden genoemd om een aantal kinderen uit die wereld van geweld te kunnen halen. Laten we ook niet vergeten dat veel mensen er heel erg arm zijn; gezinnen van elf of twaalf kinderen zijn bepaald geen uitzon dering. Eigenlijk is het onvoorstel baar: een dik uurtje vliegen van hier verkeert een stad doorlopend in el lende. Geen wonder dan ook, vindt Kees, dat veel mensen, al is er in huis bijna geen stoel te vinden, de kleurenteevee dag en nacht aan heb ben." Kees Verkerk kwam terug in Zie rikzee. Maar dat Belfast in feite he lemaal niet zo „ver" weg is als de meeste mensen \vel denken, zit hem behoorlqk dwars. „Maar in januari •gaan we er weer hard aan sleutelen. We moeten er weer alles aan gaan doen om een aantal kinderen een tijdje uit die ellende weg te halen". En de kinderen van Belfast willen dat wel. Dat blijkt wel uit hun brie ven en plakboeken, vol herinnerin gen aan „Funtime in Dutch-land" en aan „Happy days in Zierikzee" Minister naar Zeeland Op woensdag 4 december komt de minister van Verkeer en Waterstaat drs. Th. E. Westerterp naar Zeeland voor een gesprek met het kollege van G.S, over een aantal voor de provincie van belang zijnde onder werpen. Daarvan kunnen worden genoemd: de verhoging/verzwaring van de zeedijken rond de Ooster- schelde. de vaste oeververbinding Westerschelde en de z.g.n. comparti mentering van de Oosterschelde. Moordpartijen Elf mensen werden in koelen bloe de vermoord in zeven dagep. De ze ven dagen van Kees Verkerk. Op klaarlichte dag, terwijl de Zierik- zeeënaar in de met leuzen beklad- derde straten - rijen-aan-een van dichtgemetselde huizen - werd rondgeleid door jongeren die dage lijks worden geconfronteerd met haat, moord, razzia's en bomexplo sies. In Belfast verblijven twintig dui zend militairen; gepantserde jeeps en pantserwagens doorkruisen de stad in alle richtingen. Moordende wapens lijken het publiek alsmaar onder schot te houden. Fouilleren gebeurt niet alleen in de straten, maar ook in winkels en in bars en café's, vooral in de zeer zwaar be waakte binnenstad van Belfast. Ondanks alles lijkt het leven „ge woon" door Ie gaan. ..De mensen zijn er bijzonder hartelijk, je maakt er honderden vrienden. Het is me ge beurd dat ik bij erg arme katholieke mensen - ze hadden amper een stoel om op te zitten - direkt brood met kaas kreeg. En een van de kinderen werd om sigaretten gestuurd" zegt Kees. De jonge Zierikzeeënaar zag ook enige malen een begrafenisstoet voorbij gaan. Bepaald geen vredige gebeurtenis: de stoet werd zwaar door soldaten bewaakt: straten wer den hermetis.ch afgesloten. En zo gaat dat elke dag. De bij de Terse jeugd zeer populai re „Brogum"-bestuurder onfmoette van een groot deel van de kinderen die Zierikzee hebben bezocht, de ou ders. Bijzonder hartelijk ontvangen werd hij op een katholieke meisjes school. SI, Louise, een grote school rnet vijftienhonderd leerlingen. Kees Verkerk (rechts met kind op in Belfast. schoot) op bezoek bij een katholiek gezin ZIERIKZEE, 2-12. „Het was afschuwelijk, maar toch ook erg leerzaam. Ik weet nu tenminste wat Belfast in werkelijkheid is: een stad waar een complete oorlogs toestand heerst. Toch wil iedereen - katholiek of pro testant - de vrede. Maar achter je rug wordt er weer iemand vermoord. De kinderen groeien er op in een soort gangsterwercld. In Belfast is de toestand levensgevaarlijk, het wordt er nog steeds erger. In april en mei van dit jaar waren in Zierikzee Noordierse kinderen op bezoek. „Thuis" in Belfast waren er toen al zo'n duizend doden gevallen. Dat aantal is intussen gestegen tot meer dan dertien honderd". Kees Verkerk, volijverig bestuurslid van de Zierikzeese jeugdsoos „Bro- gum" - „officieel vervul ik het secre tariaat" - keerde zaterdagavond na een zevendaags verblijf in het door wantoestanden geteisterde Belfast terug in Zierikzee: moe, onder de indruk, beladen met documentatie materiaal in de vorm van boeken en een groot aantal volgeschoten rol- films. Aan de wand in zijn kamer: een Iers Vredeswapen, gekregen van een burger die een jaar lang onschuldig door moest brengen in de beruchte gevangenis Longkesh. Lektuur „voor de pak" op tafel: Paisley, man of wrath; Divided Ulster; Political murder in Northern Ireland. Aan de wand: een op linnen gedrukte „Irish Blessing", foto-herinneringen aan het onvergetelijke bezoek van de jeugd uit Belfast aan Zierikzee rond Pasen 1974. ,.In januari gaan we weer vergaderen", zegt Kees Ver kerk. „De bedoeling is dat we in sep tember van het volgend jaar weer een groep kinderen naar hier halen. Er zal dan weer wel heel wat geld op tafel moeten komen. Maar als je ziet wat er bijeengebracht is voor „Ge ven voor Leven" dan moet dit toch ook kunnen Kees Verkerk heeft pas een week lang temidden van de in een wereld van haat levende jeugd in Belfast doorgebracht. Hij ontmoette er bjjna alle kinderen die in Zierikzee een onvergetelijke vakantie hebben be leefd. Hij bezocht er alle scholen en zag hoe het hoofd van de RK-school, mr. Waters, er met zijn jas aan les geeft, omdat alle ruiten uit het schoolgebouw verdwenen zijn. Een gedeelte van het gebouw is geheel onbruikbaar: er woedde een brand. Maar niemand die er aan denkt dc school te herstellen Chaos In gezelschap van mr. Proctor (de bij de Zierikzeese gastgezinnen nog welbekende eigenaar van een ouder wets snoepwinkeltje) en van mr. Wa ters, bezocht Kees ook de stad Du blin. „Dat wilden ze om mij ook eens een Ierse stad te laten zien waar geen oorlogstoestand heerst". Hij kan nog maar moeilijk wennen aan het beeld van de vele arme gezinnen in Belfast. „Sommige kinderen hadden wel in m'n koffer willen kruipen om mee naar Zierikzee te kunnen gaan". Het is er zo'n chaotische toestand dat heel veel mensen het eigenlijk niet meer aan kunnen. Zo vertelde het schoolhoofd mr. Waters dat vooral onderwijsmensen in Belfast het niet meer zien zitten: bij tientallen hou den ze er voortijdig mee op. Ervaring Een ander angstbeeld uit het verre Belfast: een jongen heeft zijn va der verloren. De man werd ver moord. Hij leefde nog toen zijn zoon, rond Pasen, in Zierikzee verbleef. Niet alleen de ouderen, ook de jeugd moet zich op straat kunnen le gitimeren. De kinderen in Belfast hebben allemaal een „pasje". Trou wens ..loslopende" kinderen heeft Kees Verkerk er weinig gezien: die worden met de meeste spoed door patrouillerende soldaten naar huis of naar school gestuurd. En dat gaat Dam 19 Zierikzee Tel.01110—2816. De grote modetopper! Een heprlijk strak afkledend truitje. Te dragen in honderd en-één kombinatie- mogelijkheden. Steeds in de nieuwste modekleuren. de hand op 't hart: ons modenieuws is üw moeite waard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 3