Nieuwe Russische ruimte vlucht I.R.A. wil geen kerst-bestand Broodgebrek in Engeland Hongerstakers in levensgevaar Israël en de Unesco Regenschade in bouw zou al f 300 mij. zijn ARBEIDSRESERVE OPGELOPEN TOT 163.000 Bombrief werkplaats in Londonderry AGENDA Gewapende luchtreizigers Hij is een smerige smeris...en zit tot aanzit nek in de peetvaders en scherpschutters! MARTIN BALSAM LAATSTE NIEUWS 1 WEER MOSKOU, 2-12. De Sowjet-Uuie heeft maandag haar reserveploeg voor de gezamenlijke vlucht van volgend jaar, de ruimte in gestuurd. Bij staalblauwe hemel vertrokken de veteranen Anatoli Filiptsjeiiko (16) eu Nikolai Roekawisjiiikow (-12) met hun ruimteschip „Sojoez 16" van Baikonoer in Kazaclistan voor een tocht rond de aarde. liet is niet hekend of de Sojoez 1G ook zal koppelen aan hel ruimtesta tion Saljoet-3, dat al vijf maanden rond dc aarde cirkelt. De vlucht van de Sojoez-16 is de derde bemande Sowjetrussische ruimtcvlucht van dit jaar. In juli waren de twee ruimtevaarders Pa wel Popowitsj en Joeri Arljocchin met de Sojoez 14 naar de Saljoet 3 gegaan en hebben twee weken in het ruimtestation vertoefd. Roekawisjnikow zei voor het ver trek in een vraaggesprek met Tass dat zü een nieuw koppelingssysteem gaan beproeven voor het koppelen van de Amerikaanse Apollo wanneer juli komend jaar een gemeenschap pelijke Amerikaans-Sowjetrussischc ruimtcvlucht wordt ondernomen. Filiptsjenko /.ei dat de tocht enke le dagen zal duren. „Dat is voldoen de om alle systemen aan boord zorg vuldig aan de tand te volen". Voor het beproeven van de koppeling wordt een „speciale imitatiering" ge beukt, zei hij. Daarover wilde hij niet meer bijzonderheden geven. Al les zal precies zo gaan alsof er wer kelijk aan een Apollo gekoppeld wordt, aldus Filiptsjenko. BELFAST, 2-12. Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft de voorlopige vleugel van het verboden Ierse republikeinse leger afwijzend gereageerd op oproepen om tijdens de kerstdagen een bestand in acht te nemen. Een woordvoerder van de IRA zei maandag dat de strijd tegen de Britten onverminderd zal worden voortgezet. Vorige bestandsafspraken zijn steeds door de Engelsen ge schonden, zei hij. LONDEN, 2-12. De Noordierse po litie heeft maandag in Londonderry een werkplaats voor bombrieven ont dekt, nadat een lading voor tyd was ontploft en een 20-jarige vrouw ern stig was gewond. De Britse bevol king is gewaarschuwd voor bom brieven. Enkele meters van de grens met de republic Ierland werd maandag een soldaat gedood door een „melk- busbom". De soldaat vond de melk bus verdacht en wilde deze net on derzoeken toen de bom erin afging. De provisionals van de IRA zouden nu geweren hebben die speciaal ge schikt zijn voor scherpschutters. De ze geweren zijn waarschijnlijk af komstig uit doorverkochte Ameri kaanse voorraden. LONDEN, 2-12. Na de inmiddels opgeheven moeilijkheden inzake de aanvoer van suiker, zout, toiletpa pier en nadere waren, dreigt er nu een broodtekort in Engeland. De bakkers in de broodfabrieken zijn in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Dit had tot gevolg dat er bij de supermark ten en grootwinkelbedrijven maan dag geen brood te krijgen was. De Britse huisvrouwen gingen toen bij de kleine bakkers hun geluk probe ren. 72 procent van de Britten eet het standaardbrood van- de broodfa brieken. Z1ERIKZEE. In het Hervormd Ver enigingsgebouw werd een expositie gehouden van kollages, samengesteld door Rode Kruis-dames. Veel aan dacht werd besteed aan het feit dat de mensen te veel eten en drinken. Men zie ook het voorpagina-artikel. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) De Sojoez-16 is precies zo uitge rust als het ruimteschip waarmee Alexci Leonow en Vitali Koebassow volgend jaar met een Apollo zullen samenreizen. Ziekteverzuim toegenomen DEN HAAG. 2-12. Het ziektever- zuim in ons land neemt nog steeds toe. Het Verzuimpercentage was in hel derde kwartaal van dit jaar acht pet. voor mannen en tien voor vrou wen. In het tweede kwartaal van 1973 waren deze percentages 7,5 voor mannen cn 9,1 voor vrouwen. De stijging blijkt ook uit een over zicht over de eerste drie kwartalen van dit jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlands rnstituut voor preventieve Genees kunde berekenden een Verzuimper centage van 8.8 voor mannen en 10,6 voor vrouwen. In het vorig jaar la gen deze cijfers 0,6 pet. lager. Caret Hugo wil socialistische monarchie in Spanje DEN HAAG, 2-12. Prins Carel Hu- go de Bourbon Parma, de echtgenoot van prinses Irene, hoopt dat Spanje zich na de dood van Franco zal ont wikkelen tot een socialistische fede ralistische monarchie. Don Carel, lei der van de Carlistische beweging, zegt dat in gesprekken met de auteur Wim Hornman, die onder titel „Re quiem voor een dictator", een boek heeft geschreven over de onder grondse oppositie in Spanje. Arabische order voor Stork BOXMEER, 2-12. Stork-Brabant (onderdeel van V.M.F.) is er in ge slaagd contracten af te sluiten voor de levering van drie complete pluim veeslachterijen met vriesinstallaties en afvalverwerking in Irak voor f 16 miljoen. Goede verwachtingen be staan er orders in de wacht te slepen voor nog eens vijf slachterijen in Irak, drie in Syrië, één in Koeweit en één in Saoedie-Arabië, zo blijkt uit de V.M.F. personeelskrant. Metro-werkzaamheden „besmet" AMSTERDAM, 2-12. Het ziet er naar uit, dat de voltooiing van de oostlijn van de metro door de Nieuw- marktbuurt niet zonder moeilijkhe den zal verlopen. De actiegroep Nieuwmarkt heeft niet alleen de ei genlijke aanleg tot het centraal sta tion, maar ook alle voorbereidende werkzaamheden zoals slopen, her huisvesting, verleggen van kabels, funderingsonderzoeken enz. tot „be smet" werk verklaard. FRANKFORT, 2-12. Verscheidene in West-Duilsiand gevangen zittende leden van de anarcnislische Baader- Mcinhplgi ik O. die in hongerstaking zijn als protest tegen hun behande ling. verkor n in acuut levensgevaar als ze niet binnen acht dagen gaan eten, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. Kunstmatige voeding biedt op de lange duur geen uitkomst cn betrokkenen zien zelf niet in dat ze met hun leven spélen. PARIJS, 3-12. Er bestaat misver stand over dc recente door dc Unesco aangenomen resoluties, die de positie van Israël in de Unesco verzwakken, maar dat land is gewoon lid geble ven en niet uitgestoten, aldus een verklaring die het secretariaat van de Unesco maandag in Parijs heeft uitgegeven naar aanleiding van kri tiek op de anti-Israclischc resoluties. LIVERMORE, CALIFORNIE. Brandweerman Bill Stags kontroleert de fit ting met gloeilamp, die - zoals wordt aangenomen - reeds 73 jaren onafge broken brand in de brandweerkazerne van het Amerikaanse Livermore, waar de brandweerwagens zijn geparkeerd. BONN, 2-12. Bij veiligheidskontro- les op de Westduitse vliegvelden is in de eerste negen maanden van dit jaar een omvangrijke „wapenverza meling" opgebouwd. Naar het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken maandag in Bonn heeft bekendgemaakt, zijn daaronder wapens, die legaal in het bezit van passagiers, maar niet mee genomen mochten worden. Bij de persoons- en bagage-kon- trole zijn tevoorschijn gekomen: 987 schietwapens, 336 gas- en alarmpi stolen, 1149 speelgoedpistolen, 5.929 steek- en slagwapens, 3981 patronen, 179 knalvoorwerpen en 2.265 andere gevaarlijke voorwerpen als zeisen, harpoenen, zagen, ijshouwelen en speren. DEN HAAG. 2-12. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf heeft de scha de als gevolg van de regen in de afgelopen drie maanden geraamd op f 300 miljoen wat het produkticvcr- lies betreft. De verliezen uit hoofde van door betaald loon, sociale lasten, algemene kosten en de kosten van materieel bedragen tezamen f 110 miljoen cn de loonbetaling zonder opslagen b'e- loopt 75 miljoen. Deze cijfers hebben betrekking op alle sectoren in de bouw. Voor de bouwbedrijven hebben dc onwerkbare dagen als gevolg van de regen de laatste drie maanden 21 da gen belopen. Sommige wegenbouw bedrijven noteerden er zelfs 32. In de maanden september, oktober en november zijn normaal gemiddeld vijf onwerkbare dagen te noteren. Het getal van 163.000 betekent dat de arbeidsreserve in november met 14.500 personen is toegenomen. Over de maand oktober was de stijging nog 10.500. De minister had nog geen voorlopige cijfers van de vraag naar personeel, maar zei wel dat de vraag in elk geval sterk gedaald is ten op zichte van eind oktober. Toen was de vraag 65.300. Minister Boersma zei dat het af gelopen jaar 600.000 mensen bij de arbeidsbureaus ingeschreven zijn als werkzoekende. Door directe bemid deling van de bureaus zijn 200.000 van hen weer aan het werk gehol pen, zei hij. Van de groep moeilijk plaatsbaren zijn er het laatste jaar bijna 6.000 weer aan het werk geko men via de kanalen van de arbeids voorziening. De minister loonde zich zeer tevreden over de experimenten met het arbeidsbureau-nieuwe-stijl. DODELIJKE ONGELUKKEN BEILEN. In de nacht is de 18-jari ge E. Beuving uit Beilen (Dr.) bij een verkeersongeval om het leven geko men. De jongeman reed in zijn woonplaats door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom. KAPELLE. De 17-jarige Philippes Pekaar uit Yerseke is om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets tegen een boom opreed in de buurt van Kapelle-Wemeldinge. AMSTERDAM. Het stoffelijk overschot van dc 74-jarige L. Kok uit Amsterdam, 'is gevonden in het water van het Damrak in Amster dam. Dc politie neemt aan dal dc man per ongeluk te water is geraakt zaterdagavond. DWINGELO. Een 14-jarige Duitse jongen uit Stürzelberg (Duitsland) is om het leven gekomen, toen de auto, bestuurd door zijn broer, bij Dwin- gelo met hoge snelheid uit dc bocht vloog en logen een boom klapte. De bestuurder en een andere passagier raakten gewond cn zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Meppcl. VRIEZEVEEN. Op dc Paterswal in Vriczcvccn is een bestuurder van oen personenauto in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto uil de bocht gevlogen en tegen de aar den wal van een sloot terechtgeko men. Dc autobestuurder, de 32-jari ge E. Platjes uit Vriczeveen. over leed ter piaatsc. MIDWOLDE. De 17-jarige M. Lce- raar uit Beertha is bij een verkeers ongeval in Midwolde om hel leven gekomen, Het meisje reed mee ineen auto die in een slip raakte cn daar door tegen een boom botste. BERGEN. In hel centraal zieken huis in Alkmaar is maandagmorgen vroeg overleden de 20-jarige Joh. Kramer uit IJmuiden Dc man raak te zondagavond ornslig gewond, toen dc motor, waarop hij als duopassa gier zat. uit de bocht vloog. Do duo passagier raakte bekneld tussen de motor en een lichtmast. STEENDER ION Dc i-jarige Erie Boeie is voor 'zijn ouderlijke woning In Tokhik (gemeente Stcenderen) om het leven gekomen toen hij op zijn fietsje geschept wérd door eer auto Het jongetje iced met een vriendje op onverlichte fietsjes links van de weg. Het vriendje bleef ongedeerd BIOSCOQP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. ZATERDAG en ZONDAG Aanvang 8.00 uur E3SUER GEIJPSKHRKE. De 45-jarige C,\ Homoman uil Grijpskerke is zijn woonplaats om het leven gek' men. Hij stak op zijn fiets een voo rangsweg over en werd aangered» ddor een passerende auto. Zware sneeuwstorm in de V.S. WASHINGTON. 3-12. Meer dan 35.000 mensen z(jn dinsdag in dc V.S. gestrand door een sneeuwstorm die er woedt en die dc ergste schijnt te zijn sinds 1886. De nationale garde is gemobili seerd met zwaar materiaal in het westen van de staat Maryland en in Verscheidene gemeenten, die nage noeg geïsoleerd zijn in Pennsylvania en in Virginia. Het Amerikaanse Rode Kruis raamt dat 35.000 mensen zijn gestrand in Michigan, Ohio. Pennsylvania en Maryland en volgens latere berich ten zijn nog duizenden geblokkeerd op ingesneeuwde autowegen in an dere stalen. In het zuidwesten van Virginia zijn twee mensen doodgevroren. In sommige delen van de staat ligt dc sneeuw 45 centimeter hoog. Bovendien z(jn tientallen mensen om bet leven gekomen door ver keersongelukken die te wijten waren aan de sneeuwstorm. In Mirhigan alleen al zijn 27 mensen overleden door een hartaanval terwijl zij aan liet sneeuwruimen waren. i Lange Uus. Kunstexpositie, 912, Vi2—6. Donderdag: 7—9. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 3 december Zierikzcc Graanbeuis, 19.30 uur, ulg. leden vergadering Coüp. Aankoopvereni ging „Schouwen-Duiveland". Huis van Nassau, 20.00 uur, open- baie vergadering P.v.d.A. Huis van Nassau. Ver. v. Oud-Leer lingen. 20.00 uur. Country Club. 14.00 uur, feestmiddag voor de bejaarden. Woensdag 4 december Burgh ''Haamstede Camping Duinrand". Sint-feest avond militairen, 20 00 uur. Vrijdag 6 december Burgh Café „De Westhoek". Krabbe. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 9.00 uur (voormid dag), vergadering gemeenteraad Westerschouwen. N'cwwerkerk Vergaderlokaal Ger. Gem., SG..-stu dievereniging, 19.30 uur. Zaterdag 7 december Zierikzce Concertzaal. 20.00 uur. film „The Stonekiller" Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 20.00 uur, play- backavond jeugdsoos „Big S". Zondag 8 december Zierikzcc Concertzaal, 20.00 uur, film „The Stonekiller" H.S.V. „De DEN HAAG, 2-12. De geregistreer de arbeidsreserve is in november op gelopen tot 163.000. Dit heeft minis ter Boersma (sociale zaken) maandag in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag gezegd, waar hü een ex positie over het werk van zijn minis terie opende. Over een half jaar zullen dc resul taten van de proef met dit systeem voor de arbeidsbureaus zover zijn ontwikkeld, dat aan verdere uitbrei ding daarvan kan worden gedacht, aldus de minister. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De broodetende weerprofeten heb ben zich gemeld: de herfst is ver schrikkelijk nat (feitelijk is het al winter;) die begint klimatologisch op 1 december) maar - zeggen ze - de kans is „uiterst klein", dat er in de toekomst weer zo'n herfst komt. Aan dat „uiterst klein" klampen we ons dus maar een beetje vast, maar het helpt niets en niemand nu uit de moeilijkheden. Hoe dan ook, deze herfst heeft een eigen karakteristiek en nu willen we wel eens weten, wat de winter gaat doen. „Kunnen we niet zeggen", beweren de weer profeten. Enfin, in 1848 is het allemaal be gonnen met het noteren van weerge gevens en sinds die tijd heeft het - vooral in het zuidwesten - nimmer zo hardnekkig en overvloedig gere gend. Nog een aantekening: de natste maand was september, maar novem ber leek natter, omdat de verdam ping van het vocht vrijwel nihil was in die maand, in tegenstelling met september. De belangstelling voor het weer - toch al een geliefd onderwerp in Ne derland - is uitzonderlijk hoog. ledereen - boer of niet boer - volgt het weeroverzicht met gespannen aandacht en honderdduizenden ba rometers worden dagelijks ettelijke keren beklopt. Waarom al die buien in deze vreemde herfst? Niemand die het weet, zomin als iemand kan verkla ren waarom er in het voorjaar geen druppeltje wilde vallen. ,,'t Komt al van God", stond er vroeger op oude gegvelstenen: men zou het daar gewoon kinderlijk op kunnen houden. Geen exacte ver klaring dus: alleen het feit dat dc ene depressie komt en dc andere gaat. Heelt het buitenland er iets mee te maken? Misschien. In Amerika sneeuwt het ontzettend hard en in Zuid-Europa kan men desgewenst nog in de zwembroek. In Skandina- vië is het ook niet helemaal nomaal. Hel moest daar hogedrukje op hoge- drukje zijn met als resultaat hier een drogende oostenwind, maar dat is er ook allemaal niet bij. Trouwens met de winters is er al lang iets aan de hand. Wc haalden zo nu en dan wel eens een koude reus. maar na 1964 is het niet streng meer pcwcsct. met sneeuw cn \is cv dat soort zaken uit dc keuken van Thialf. Maar kunnen dc weerprofeten dan niets aan zien komen: een zeer uit zonderlijke wcerspcriodc b.v.? Dal zou gemakkelijk zijn. maar de pro feten zeggen: „nee. kunnen we nicl aan zien komen", ondanks proefbal lonnen cn wcersntcUieten en dat soort moderne onderzoekmethoden. Zodoende laten we het allemaal maar over ons heenkomen, in de hoop dat het tij toch weer eens keert Een mens Is een afhankelijk wezen Die les .d wel verpakt tus sen de buien. SCUIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 2