MYSTERIE IN MEINESWIJK Verre Oosten, toneel van veel aktiviteiten Poefs intermeubel al vanaf 63,- Acht jaar voor Ulrike Meinhof De positie van keizer Haile Selassi Toch dialoog met Palestij nen Doden bij bruginstorting 4 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Ken heel stuk wereldpolitiek heeft zich weer in het Verre Oosten afge speeld, rondom het topgesprek Ford- Rrezjnew. Daaruit zijn optimistische berichten voortgesproten over ver gaande overeenstemming ten aan zien van de beperking der weder zijdse kernraket ntacht. Dit klinkt vermoedelijk beter dan het is, want tot dusver hebben de afspraken op dit gebied weinig te betekenen ge had. Kr teas een ruime mogelijkheid om binnen de perken van de aantal len te blijven maar de kwaliteit en veelzijdigheid dusdanig op te voeren dat er niets wezenlijks veranderde laat staan dat het machtsevenwicht werd gegarandeerd. Het is niet aan te nemen dat men nu meer bereikt als niet levens een behoorlijke kontrolemethode is be dacht en die moeilijkheid is tot dus ver onoverwinnelijk gebleken. En wederzijds vertrouwen is natuurlijk wel mooi, maar echte zekerheid is beter. Dat wil overigens niet zeggen dat die top net zo goed achterwege had kunnen blijven. Ze was nuttig, al was het^maar om de twee mach tigste heren van deze wereld die veel met elkaar tc maken hebben de kans te geven zich een persoonlijke indruk van elkaar te vbrmen. En de raketten zijn dan wel een mooi, ver heven en belangrijk onderwerp maar er zijn er nog genoeg van on middellijker betekenis, zoals het Na bije Oosten, waarvan hel op korte termijn meer klemt dat deze twee heren zo veel mogelijk één lijn trek ken. Althans niet tegen elkaar in gaan. Wat daarover is. afgesproken zal de wereld nog wel merken. Brezjnew heeft de gelegenheid daar in Siberië te reizen ook aange grepen om in Buiten-Mongolië - een der gebieden waarvan de Chinezen menen bestolen te zijn - nog even de Chinezen de mantel uit te vegen. Zulks naar aanleiding van Chinese voorstellen om een niet-aanvalsver- drag te sluiten en de troepen een beetje van elkaar te laten terugtrek ken. Het Chinese aanbod was amper bedoeld om zoiets inderdaad te be reiken - het herinnerde de Russen er alleen nog eens aan dat de tegen stelling niet vergeten is. Kissingers reis En Henri Kissinger ging in Peking kijken als een demonstratie dat het Russisch-Amerikaanse topgesprek niet betekent dat Washington de re latie met Peking niet als tevoren vriendelijk wil houden. In dit op zicht had de Amerikaan geen moeite ook al heeft China eigenlijk met de VS een minstens zo belangrijke ter ritoriaal appeltje te schillen als met de Russen: Taiwan, oftewel Formo sa, waar Tsjiang Kai-sjek nog altijd heerst onder een Amerikaanse para- Nieuw aangekomen Grote kollektie o.a. kubusmodel meelstraat 31 zierikzee BRÜINISSE. Nog een plaatje van het hoge water, dat vorige week - tijdens stormweer - uiteraard de aandacht trok. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) plu. Maar in dit geval lijkt het erop of de Chinezen geen haast hebben - te eniger tijd zal de hereniging van de twee groepen Chinezen toch wel plaats vinden. En dat ligt met Sibe rië natuurlijk wel iets anders. Blijft in dit opzicht schijnbaar al les bg het oude - in Japan kan op korte termijn een en ander veran deren. Premier Tanaka is als het ware nog even aangebleven om de Amerikaanse president Ford bij zijn bezoek tenminste door een echte re geringsleider te laten ontvangen. Maar zijn val was al tevoren be kend: rond zijn persoon heerst een sfeer run schandaal met sterke ak senten van korruptie. De man die vereerd werd omdat hij als arme zoon van arme mensen het zover had gebracht is opeens verdacht rijk. Maar er is meer aan de hand. Tana ka kwam aan de macht door net te winnen van Fukuda, de voorman van een andere groepering in de re geringspartij die men niet als een eenheid kan zien maar als een sa menstel van klieken die elkaar hef tiger onderling bestrijden dan in menig ander land de partijen. Tanaka was ook de man die een nog grotere ekonomische expansie voorstond, een droom die nu ver keerd uitpakt tijdens een algemene recessie, oliekrisis en inflatie. De kans is groot dat de nieuwe Japanse premier een radikaal andere politiek gaat bedrijven - dat hij van dezelfde partij als Tanaka is betekent in de ze niet veel. BERLIJN, 30-11. De 40-jarige anarchiste Ulrike Meinhof .^is in West-Berlijn tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens poging tot moord in verband met het be vrijden van gevangenen. De voorma lige advocaat Horst Mahler kreeg wegens medeplichtigheid veertien, jaar, maar hierbij zijn inbegrepen eerder vonissen. De medebeschuldig de Hans-Jürgen Backer is vrijge sproken. ADDIS ABEBA, 28-11. Van de zij de van het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken is met na druk ontkend dat ex-keizer Haile Selassie op het punt staat geëxecu teerd te worden in een stad op 50 km van Addis Abeba. Libanese kranten hadden eerder gemeld dat de dagen van Heile Selassi geteld zijn en dat hij op korte termijn terechtgesteld zou worden". Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen", zo zei men op het Ethiopische ministe rie. TEL AVIV, 30-11. De Israëlische politicus van de oppositie en reser ve-generaal Ariel Sjaron heeft zich uitgesproken voor onderhandelingen met de Palestijnse leiders om deze te helpen bij de vorming van een staat. Sjaron, die in de oktober-oorlog met zijn divisie het Suezkanaal overstak, is lid van de liberale partij die sa men met drie andere het Likoedblok in het parlement vormen. Hij meende dat als Israël met Sy rië kon onderhandelen er geen reden is waarom dat ook niet met leiders van terroristen zou kunnen gebeu ren. De omstreden kwestie is volgens hem niet „wie de partner voor de dialoog" moet zijn maar „waarover een dialoog wordt gevoerd". Het gehele gebied ten westen van de rivier de Jordaan, met inbegrip van Judea en Samaria, moet de staat Israël zijn. Het gehele gebied ten oosten van de rivier moet een Pale stijnse staat worden. NEW DELHI. 28-11. Men vreest dat minstens 141) mensen om het le ven zijn gekomen bij een bruginstor ting over de rivier de Mahakali aan de grens tussen India en Nepal. Vol gen berichten die in New Delhi zijn ontvangen, stortte de brug op 17 no vember in. Marine-opdracht voor Schelde DEN HAAG, 28-11. Staatssecreta ris Stemerdink van defensie (materi eels/aken) heeft donderdag in Den Haag de opdrachtbrief getekend voor de bouw van een tweede serie van vier standaard-fregatten voor de marine. De bouwopdracht is ver strekt aan de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die ook de eerste serie fregatten bouwt. De fregatten zijn 128 meter lang en ruim 14 nieter breed. De beman ning van 185 koppen kan met, 30 knopen worden verplaatst. Ekonomische onzekerheden DEN HAAG, 28-11, Zowel nat'io- naai als internationaal zijn de onze kerheden in het ekonomische vlak niet afgenomen. Volgens minister Duisenberg van financiën is het nog steeds onzeker hoe de ekonomieën zullen reageren op de sterk veran derde ruilvoetverhouding tussen olieproducerende en olieconsume- rende landen, de eerste schok die aan de wereldekonomie werd toege bracht. In de gegeven omstandigheden meent de regering „er zoveel mo gelijk van te moeten maken", aldus de bewindsman tijdens het debat over dekkingsplan en de injektie van 3J/fe miljard gulden aan onze ekonomie. Werktijdverkorting in Helmond HELMOND, 30-11. B(j de kunst- stoffènsektor van Hatema b.v. is voor 280 mensen werktijdverkorting aangevraagd. Vanaf 16 december zullen 247 me dewerkers maximaal 40 procent kor ter werken en 33 medewerkers ma ximaal 50 procent. De aanvraag heeft betrekking op zes weken, aldus het bedrijf. De kunststoffensektor heeft reeds geruime tijd te kampen met een sterk achterblijvende orderbinnen komst "met name voor de artikelen voor de automobiel- en meubelindu strie. Hierdoor zijn de voorraden sterk opgelopen. Predikanten achter pro-Israël verklaring' DEN HAAG, 30-11. Een aantal predikanten heeft zich van harte ge steld achter de verklaring van 86 Nederlanders, waarin de regering en volksvertegenwoordiging worden opgeroepen Israël steun te verlenen. De betrokken predikanten waren vrijdagmorgen in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen voor overleg met leden van het dagelijks bestuur van de CH-Unie en met leden van de CH-fraktie uit de Tweede Kamer. Tot de ondertekenaars behoort ds. A. Oliemans te Dordrecht, tevens vice- voorzitter van de CHU. Limburgse priesters klagen in Rome HEERLEN, 30-11. 375 priesters hebben in groeps- en in individuele brieven de Malaise-toestand in het bisdom Roermond ter kennis ge bracht van het Vatikaan. Zij hebben deze brieven niet door bemiddeling van de Nederlandse nutiatuur laten bezorgen doch via een persoon, die onbekend wenst te blijven. Dit verklaarde pastoor Th. Krekelberg van de solidariteitsgroep Heerlen. Naar zijn mening is het niet waar schijnlijk, dat mgr. Gijsen in Rome geïnformeerd werd over de brieven, omdat het pakket ongeveer tegelij kertijd met de aankomst van bis schop Gijsen op de Vatikaanse bu reaux neergelegd zijn. Wat biedt de BEELDBUIS5 DINSDAG 3 DECEMBER NED. I: In de vooravond op dit net een nieuw avontuur van Black Beauty. De kijkers maken kennis met het jongere zusje van Vicky, die nu zelf niet meer thuis woont. Aan sluitend hierop brengt de NCRV de scholierenkwis Tweekamp, waarin ditmaal teams van de Koninklijke Scholengemeenschap uit Apeldoorn en de Christelijke Scholengemeen schap uit Emmeloord tegen elkaar aantreden. Als hoofdgerecht serve ren de obers van de NCRV na hel journaal de tweede aflevering van NCRV's jubileum produktie Dynas tie der kleine luyden. De serie werd geschreven en geregisseerd door Willy van Hemert. Vanavond is er te zien hoe Jan de Hollander een zaam en berooid in Utrecht aankomt en daar, na een reeks van slechte ervaringen te hebben opgedaan, overlijdt. Enkele jaren na de dood van zijn dader trouwt Jan Janszoon met Machteld, de dochter van bouw meester Diederik. De weelde waar hij mee wordt gekonfronteerd kan hij echter niet verdragen. Het resul taat is dat hij aan lager wal raakt. Hierna volgen aktualiteiten in Hier en Nu. Veertig minuten later rond de NCRV haar programma af met Muziek ligt voor de hand. Een por tretschildering van Mees van Huis, een man die veertig jaar lang blin de kinderen onderwees. Tegen elf uur neemt de NOS de uitzending over met. de rubriek Den Haag van daag. NED. II: Tot tien uur zit de VP RO op de buis. In de vooravond brengt deze omroep drie program ma's. Tussen Beertje Colargol en Po- peye zit namelijk een aflevering van Culemborg Bijvoorbeeld verpakt. In dit derde deel van de serie over het wel en wee in een kleine stad wordt ditmaal aandacht geschonken aan het dagelijks leven. Netty Ro- senfeld en haar mede-samenstellers zorgen voor boeiende plaatjes en praatjes. De bijtende humor van All in the family valt na het journaal weer te beluisteren. In huize Bunker komt vanavond een-Jjuurvrouw op bezoek en zij daagt Archie uit voor een partijtje biljart. Deze heeft na melijk beweert dat de vrouw vol strekt niet met de keu en ballen overweg kan. Drie kwartier duurt de eerste afleveringg van de tweedelige serie over de geschiedenis van Indo China, dal daarna wordt uitgezon den. De serie werd gemaakt door de jonge Fransq cineast Jerome Kana- pa, die aan ivil tonen dat niemand een les heeft geleerd uit de oorlog die jarenlang in China woedde. Het laatste VPRO-kwartiertje belooft een Van Oekel Special, waarin Sjefke de kijkers trakteert op o.a. een optreden van de groepen Ham mond en Brinsley Schwarz en de humorist I-Iarry Touw. Van een heet under genre is het programma dat de EO lussen tien uur en kwart over elf op de buis brengt. Eerst de ru briek De wind blaast waarheen hij wil, met een Noorse film over ge slachtsverkeer voor het huwelijk en daarna biedt de rubriek Nader Be keken informatie en kommentaren over aktuele gebeurtenissen. DINSDAG 3 DECEMBER NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 12.15 Teleac; 15.00 Van hart tot hart: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Black Beau ty: 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Dynastie der kleine luyden; 21.55 Hier en Nu; 22.35 Muziek ligt voor de hand; 22.55 Den Haag van daag; 23.10 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Culem borg Bijvoorbeeld; 19.45 Popeye; 20.00 Journaal: 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 All in the family; 21.00 De republiek is gestorven bij Dien Bien Phu; 21.45 Van Oekel Special; 22.00 De wind blaast waar heen hijwil; 23.00 Nader bekeken: 23.15 Journaal. WOENSDAG 4 DECEMBER NED. I: Voor de jeugd heeft de AVRO op de vrije woensdagmiddag het programma Bibelebons te bie den. De vooravond is voor de ru briek Van gewest tot gewest en de Stichting Socutera. De laatste laat de kijkers in een filmpje van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers kennis maken met een Keniaans meisje dat tien jaar lang door polio verlamd is geweest en opnieuw leert lopen. Na het journaal volgt in po litieke zendtijd een uitzending van de PSP. Waarmee dan het tijdstip aanbreekt voor de film Mourir d' aimer, in het Nederlands getiteld Leven is liefhebben. De film heeft als basis de tragedie die zich ca. zes jaar geleden in Frankrijk afspeelde. Een 32-jarige lerares en een 17-ja- rige leerling raakten intens verliefd op elkaar. De ouders van de jongen verzetten zich met hand en tand, en veelal ook met gebruikmaking van onmenselijke methoden tegen de verhouding van de twee geliefden De affaire leidde uiteindelijk lot zelfmoord van de lerares. Aanslui tend op deze fascinerende rolprent ARTIS. „Ik geef me over" schijnt dit wasbeertje te willen zeggen, toen iiij in Artis met beide voorpootjes in de lucht voor de fotograaf „poseerde". komt de NOS met de rubriek Pano- ramiek, met achtergrondinformatie over gebeurtenissen tussen binnen- en buitenland. De sport en het par lementaire nieuws in eigen land komen vervolgens aan de beurt in de rubrieken Studio Sport en Den Haag Vandaag. NED. II: Op het tweede net heeft eerst hel IKOR zendtijd, van zeven tot acht. Allereerst wordt het tweede deel gebracht van de serie over ge beurtenissen die jonge mensen kun nen overkomen en waarbij de vraag zich voordoet hoe men deze kan overleven. Vanavond gaat het over kinderen wier vader in de gevange nis terecht komt. De resterende zendtijd tot acht uur is voor de ru briek Kenmerk met informatie over kerk en samenleving. Na het jour naal is de zendtijd voor de NCRV. die eerst hel programma De tijd stond even stil brengt. Als toepasse lijke ondertitel op deze vierde de cember werd gekozen „Dertien mil joen Sinterklazen" voor een terug blik op hulpakties die het Neder landse volk op de been hebben ge bracht. Centrale vraag is hoe het komt dat de mensen zo vrijgevig zijn als het er op aankomt. Deze vraag wordt o.a. gesteld aan Mies Bouw man, ex-minister mevrouw Klompé. Aad van de Heuvel, Ton van Duin hoven en Johan van Bodegraven. Daarna valt er voor de liefhebbers van klassieke muziek te genieten van Vladimir Askhenazy een van de bekenste vertolkers van Frederic Chopin. Als nieuu- programma brengt de NCRV vervolgens TV- wielertrofee. In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy heeft de eerste ronde plaats van een kompetitie, ge organiseerd tussen lop-wielerama- teurs uit Nederland en België. Hier en Nu besluit de uitzending. WOENSDAG 4 DECEMBER NED. 1 10.15 Schooltelevisie: 17.00 Bibelebons: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge- ivest tot gewest; 19.50 Socutera: 20.00 Journaal20.20 Politieke partijen: 20.30 Leven is liefhebben; 22.20 Pa- noramiek; 22.35 Studio sport; 23.00 Den Haag vandaag: 23.15 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 1S.55 Nieuws: 19.05 Heeft de regen een vader: 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal: 20.20 De lijd stond even stil; 21.30 Ashkenazy speell Chopin: 22.10 T.V.-icielertro- fce: 22.35 Hier en Nu; 22.55 Jour naal; 23.00 Teleac. SSMKiiiËi door F. VAN FALCKENOORT „Hij heeft thuis nog iets voor me, dat hij vergat mee te nemen. Ik heb het morgen nodig." „Wel, je moet t natuurlijk zelf weten. Doe alsjeblieft voorzichtig". „Allicht; hij is me geen ongeluk waard" Pas later herinnerde Louise Gro- tema. geboren Van Daendelshoven, zich deze woorden. Ze zag haar man met Wirts vertrekken en even later hoorde ze de motor van dc grote Chevrolet aanslaan. Maar ze had nog altijd gaston en moest toezien, dal hel ze aan niets mankeerden. Dus liep zc iterug naar het vertrek, waar enkele paren aan het dansen waren. De korte rit van de Koningin Alexandralaan, waar de villa van Willem Grotema stond, naar de bun galow aan de rand van Slomberg duurde precies negen minuten. Ge durende deze tocht sprak Wirts en de man achter het stuur luisterde. „Dat is waar ook," zei Wirts, toen hij uitstapte. „Ik heb een klein bril jant je voor je vrouw. Iets heel bi- zonders, Je krijgt hem van me ca deau Als bewijs van mijn sympathie voor jou. Je kunt het ding gelijk meenemen." Grotema moest een lach inhouden, toen hij het woord „sympathie" hoorde. Maar hij beheerste zich en liep achter de man naar dc voordeur welke Wirts opende. Mei een weids- ge'b'aar zei hij: „Kom verder. Harte lijk welkom in mijn nederige stulp". Grotema liep over de drempel, maar op hetzelfde moment had hi.i spijt van zijn ondoordachte daad. moe naar binnen Ie gaan. Met een lach sloot Wirts achter hem de zwa re voordeur. Het geluid glonk Grote ma in de oren als een pistoolschot. 2. Ongeluk De adjunct-inspecteur van politie, die het relaas had aangehoord, haal de de schouders Op, maar zijn stem klonk neutraal. „Ik stuur iemand naar u toe, mevrouw En maakt u zich geen zorgen. Zoiets komt vaker voor en meestal komt de betrokkene dan met enkele uren weer boven wa ter". De adjunct, die in deze vakantie- tijd zijn superieur verving, belde. Even later meldde zich een recher cheur. Zijn chef keek op een papier tje en zei ..Rij' even naar dc Konin gin Alexandralaan, nummer 99. Een vrouw vermist haar man." Rechercheur Van Esperen herhaal de: „Koningin Alexandralaan 99. Naam bekend, meneer?" De adjunkt keek nog eens. „Grote ma". Hij keek zijn ondergeschikte aan. „Wel eens van gehoord?" „Niet bij mijn weten. Zal ik eerst even kontrolercn of de man hier bekend is?" „Doe dat. En ga daarna eens pools hoogte nemen." Van Esperen werd door een meisje binnengelaten en moest even wach ten in een zijkamertje. Vóór hij naai de deur liep en aan belde bekeek hij het kapitale hoekhuis. Niet nieuw, constateerde hij met kenners blik. want zijn vader was makelaar en van hem had hij heel wat geleerd over huizen. Helemaal niet «modern, jaar of veertig zeker. Maar hecht. Gaat nog wel een halve eeuw mee. als het goed wordt onderhouden. Luus Grotema begroette de politie man met een werktuiglijke hand druk. „Het is mijn mar. ik ben doodongerust De rechercheur maakte een be zwerend gëb'aar. „Rustig, mevrouw, maakt u zich voorlopig .geen zorgen. Uit ervaring weten wij. dat het door gaans zo'n vaart niet loopt. Wanneer hebt u uw man voor '1 laatst gezien" „Gister avond.eh.vanacht. Uur of half twee. denk ik. We had den een feestje. Ik eh. ..ik was gisteren jarig. We hadden tamelijk veel gasten. Een relatie van mijn man had pech mot zijn wagen en had hierheen een lift gekregen van iemand, die vlak bij hem woont: dokter Veenendaal. Maar hij moest voortijdig terug. Ik snap nog niet. waarom mijn man geen taxi liet ko men. O. ja. Wirts - zo heet de man - had nog iets thuis, dat mijn man dringend moest hebben. Daarom bracht hij Wirts weg in zijn wagen. Maar mijn man is niet thuisgekomen vannacht! En vanmorgen ook niet!" „Wanneer ontdekte u de afwezig heid van uw man?' „Nou. vanmorgen. Ik ben om een uur of drie. nadat de laatste gasten vertrokken waren, naar bed gegaan. Mijn man was nog niet terug...." „Waar woont die meneer Wirts. mevrouw?" „O. in Stomburg. Minuut of tien rijden. Hier de brug over. dan over het spoor en voorbij het centrum de Laan van Kikenbos in. Aan het eind woont meneer Wirts." „Dat is lien minuten heen en tien terug. Misschien tien minuten pauze. (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 4