Franse president gaat praten met Brezjnjew en Ford Bruinisse neemt afscheid van burgemeester G. Hokken Twee vliegongelukken in de VS Orkaan teistert Luzon v\ ■SC Hl DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEURLOO'S BOETIEK DEURLOO'S BOETIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 december 1974 131ste jaargang Nr. 21000 JD J WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINI$TRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 17,00; per jaar 65,00. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 26 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,00. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Stunt van Westhoek-brandweer .Topwerk" voor Parijs PARIJS, 1-12. President Giscard d'Estaing van Frank rijk zal in de eerste helft van december afzonderlijk confereren met de Sowjetriissisclie partijleider Brezj njew en de Amerikaanse president Ford en tussen deze ontmoetingen in deelnemen aan een topconferentie van de Europese Gemeenschap. Nu hij in Frankrijk zelf te kampen heeft met stakingen, toenemende werkloosheid en economische moeilijkheden in het algemeen krjjgt de Franse president op deze drie topconferenties de kans zich op het gebied van de buitenlandse politiek te doen gelden, maar hij zal daarvoor wel moeten vechten. Verwacht wordt dat Brezjnjew en Ford hem het niet al te moeilijk zullen maken. Frankrijks bondgenoten in de E.E.G. hebben echter de cam pagne van Giscard d'Estaing om de Europese eenwording te bevorderen, af geremd. Zelfs bondskanselier Helmut Schmidt, een oude vriend van de Franse president, zou nu niet direct samen met Giscard d'Estaing be langrijke verplichtingen met betrek king tot de toekomst van Europa op zich willen nemen, vooral omdat de politieke situatie in Frankrijk zelf niet rooskleurig is en de positie van de Franse president verzwakt schijnt Van de drie topconferenties zal die met Brezj new vermoedelijk de min ste moeilijkheden opleveren. Brezj njew en Giscard d'Estaing zullen op 5 en 6 december met elkaar confe reren in het kasteel Rambouillet ten zuiden van Parijs. Zij zullen in.de eerste plaaits pogen de betrekkingen tussen de Sowjet Unie en Frankrijk in het oude spoor te houden. Presi dent Pompidou van Frankrijk stierf een paar dagen na zijn topconferen tie met Brezjnjew aan de Zwarte Zee. Niet gewijzigd De Sowjetrussische partijleider wil nu in de eerste plaats de verzekering hebben dat de politiek van Frankrijk tegenover de Sowjet Unie onder het bewind van Giscard niet gewijzigd Volgens hoge Franse funktionarïs- sen zal Brezjnjew hierin niet teleur gesteld worden. De Franse politiek, zo zeiden zij, blijft als voorheen steu nen op het verlangen naar ontspan ning in Europa, handhavig van Frankrijks onafhankelijke positie tussen de twee supermogendheden en uitbreiding van Frankrijks handel met de Sowjet Unie en de andere landen van Oost-Europa. De funktionarissen reageerden met instemming op het door Brezjnjew en Ford b'ereikte doorbraak over de beperking van de strategische kern wapens. Zij menen dat het,akkoord dat beide mannen in Wladiwostok hebben gesloten, de verdere ontwik keling van Frankrijk „kernzwaard" niet tegenhoudt omdat Frankrijk nog lang niet toe is aan de door Ford en Brezjnjew vastgestelde „plafonds". Argwanend Giscard 'dEstaing staat net als zijn Gaullistische voorgangers ai-gwa- nend tegenover politieke afspraken tussen Washington en Moskou, in het bijzonder tegenover het vorig jaar tussen Brezjnjew en ex-president Nixon gesloten akkoord over samen werking bij het oplossen van proble men als er een kernoorlog dreigt uit te breken. De Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvag- nargues, waarschuwde de Franse nationale vergadering in november nog voor de „gevaren" die er voor Frankrijk en Europa verbonden zijn aan een degelijke afspraak tussen de supermogendheden. Nu Frankrijk het op economisch gebied zo moeilijk heeft, zal Giscard volgens Franse funktionarissen po gen van Brezjnjew gedaan te krijgen dat de handel tussen Frankrijk en de Sowjet Unie in de komende vijf jaar verdrievoudigd wordt. De grootste zorg van de Franse president, namelijk de economische moeilijkheden als gevolg van de olie crisis zal echter veeleer een onder werp van gesprek zijn op de confe rentie met Ford dan op die met Breajnjew. Giscard d'Estaing en president Ford zullen van 14 tot 16 december met elkaar van gedachten wisselen op het Franse eiland Marti nique in de Caraibische Zee. De con ferentie wordt gehouden na de top conferentie van de EEG-landen op 9 en 10 december in Parijs. Advertentie Sinterklaas koopt natuurlijk zijn geschenken in Volgt u zijn voorbeeld! Enorme sortering o.a. Oosterse sieraden Houtsnijwerk Koperwerk Kaarsen Letterbakken Mini Perzische kleedjes ïndia-kleding (halve prijzen!) DAM 1 - ZIERIKZEE WASHINGTON, 1-12. Een Boeing 727 van Trans World Airways is zondag op een vlucht van Indianapo lis naar Washington bij slecht weer tegen een berg gevlogen. Geen van MANILLA, 30-11. De orkaan Irma die op het Filippijnse eiland Luzon heeft huisgehouden, heeft de dood van negen mensen veroorzaakt en 288.183 mensen dakloos gemaakt, al dus een mededeling van het ministe rie van gezondheid. Irma, de zevende orkaan, die in twee maanden tijd over de Filippij nen. is gegaan, heeft 1.387 woningen vernield. In de provincie Pampanga werden honderd huizen door het water mee gesleurd. de 93 inzittenden - 86 passagiers en een bemanning van 7 - heeft het ongeluk overleefd. Er was door natte sneeuw vrijwel geen zicht. Met het oog daarop had het toestel opdracht geki-egen niet in Washington, maar in Dulles te lan den. Het stortte neer op 70 km van Washington enop 3 km van een geheime ondergrondse regeringspost. Ander toestel WHITE PLAINS. Een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Northwest Airlines is zondagavond op een chartervlucht verongelukt in een bergachtige streek 50 km ten n.w. van New York. Er waren alleen maar drie 'bemanningsleden aan boord. Het wrak van de Boeing 727 die op weg was van New York naar Buffalo is in een moerassig bosge bied 70 km ten noorden van de stad New York aangetroffen. Het stoffe lijk overschot van een van de drie bemanningsleden is inmiddels ge borgen. ZIERIKZEE. (Weer) zwemdiploma- uitreiking in „Onderdak", maar dit maal (zaterdag) op heel originele wijze, want Sint Nicolaas in gezel schap van zijn zwarte Pieten, be lastte zich in het bad zelf met dit verheugend karwei. Als steeds wist Sint alles; ook dat een jeugdige ge slaagde jarig was. Hij mocht het eerst bij hem komen om het diplo ma in ontvangst te nemen. De foto geeft er een beeld van. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 4 4 f Wie een plicht ontvliedt, ont- f i wijkt een zegen. t WAT W BILT Parker 4 Scheidende burgervader: „Oosterscheldebeslissing aanfluiting' Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zacht BRUINISSE, 29-11. Op een sterk emotionele wijze heeft oud-burgemeester G. Hokken van Bruinisse, in zijn afscheidstoespraak in de vrijdagmiddag gehouden buitengewone raadsvergadering bij gelegenheid van zijn benoeming als burgemeester van Hei- en Boeicop, Lexmond en SchoonreWoerd, de beslissing van het par lement om de Oosterschelde af te sluiten niet een stormstuw-caissondam en als gevolg daarvan liet be reiken van een optimale veiligheid voor dit gebied op te schuiven tot 1985 aangeduid als „een bijzonder tragische beslissing'". In het jaar 1954 werd immers reeds besloten v.oor Zeeland veiligheid te waarborgen in de jaren zeventig. De heer Hokken vond de gekozen oplossing onverantwoord en aanvechtbaar „Dat de volksvertegenwoordiging dit heeft durven doen vind ik bijzonder verontrustend, dat Schouwen-Duivcland nu moet wachten tot 1985 kan als een aanfluiting worden beschouwd. Het is onaanvaardbaar dat mensen, die dit gebied alleen maar van de kaart kennen en die zelf veilig zitten, een dergelijke beslissing hebben durven nemen", al dus de heer Hokken in zijn afscheidsrede in het Brusc „Durps'uus". De burgemeester herinnerde er in dit verband aan dat Bruinisse vorig jaar, op 14 december 1973, op het nippertje is ontsnapt aan een ramp als gevolg van de hoge waterstand. Insiders vreesden toen weer het erg ste, aldus de heer Hokken, de wens uitsprekend dat de toen aangerichte grote bedrijfsschade nu eindelijk spoedig eens zal worden afgewik keld. De scheidende Bruse burgervader richtte zijn woorden tót een bijzon der groot gehoor; de stoelen in „'t Durps'uus" waren tot de laatste plaats bezet met belangstellenden, die door hun aanwezigheid deze bij zondere raadszitting tot een voor Bruinisse wel zeer buitengewone ge beurtenis maakten. Nadat gemeente- sekretaris B. de Groot voorlezing had gedaan van het Kon. Besluit in zake de nieuwe benoeming van de heer Hokken, verwelkomde de bur gemeester in het bijzonder de heer Huisken van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Zee land. Herinneringen Met bijzonder prettige herinnerin gen zei de heer Hokken vervolgens terug te denken aan zijn installatie te Bruinisse op 6 februari 1970, Hij benadrukte, dat alles was gedaan voor het behoud van de mosselkul- tuur, die in dat jaar in feite al ten dode was opgeschreven, mede als ge volg van de afsluiting van de Greve- lingen. De Bruse raad wist zich al tijd zakelijk en duidelijk op te stel len, aldus de heer Hokken, herinne rend aan de instelling van een inter departementale Werkgroep ter bege leiding van de Bruse problematiek. Herbestrating, woningbouw, ver breding Noordelijk, totstandkoming Dorpsbuis, tennisbaan, de vestiging van industrie en inrichting jachtha ven vormden de belangrijkste pun ten van de uitgebreide lijst met her inneringen van de burgemeester aan z\jn Bruse tijd. Wat betreft de woningbouw: Bruinisse kan best nog een aantal premicwoningen gebrui ken. „De autoriteiten behoeven niet bang te zijn voor leegstand". Een belangrijke zaak uit de „pe riode Hokken": de rekreatieplannen die betrekking hebben op niet min der dan 140 ba. De burgemeester wees er op dat deze plannen van de (Vervolg pag. 3) Veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen; matige tot krach tige wind uit west tot zuidwest; tem peraturen rond 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturenomstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31 Maan op 21.10, onder 11.27 Laatste kwartier: 6 dec. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 3 dec. 5.27 17.56 11.12 23.25 Doodtij: 8 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied boven Frankrijk en de westelijke Al pen en een depressie tussen» IJsland en Noorwegen stroomt via de Britse eilanden zachte lucht van subtropi sche oorsprong naar onze omgeving. De voorste begrenzing van de lucht, passeerde ons land rond zon dagmiddag sindsdien hield de aan voer van deze lucht, waarin tempe raturen zowel overdag als in de nacht voorkomend van 10 tot 12 gra den, aan. Het koufront wat deze lucht scheidt van drogere en iets minder zachte lucht strekte zich maandag morgen van het zeegebied bij de Azoren over Ierland en Schotland naar de zuidwestkust van Noorwe gen uit. In dit front komen enkele golfvormige storingen voor, die de oostwaarts verplaatsing van het front vertragen. Waarnemend burgemeester wethouder S. A. Jumelet speldt de scheidende burgemeester Hokken (r.) de onderscheiding op, behorend bij hel ereburger- schap van Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbobde)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 1