lC MYSTERIE IN MEINESWIJK Toppunten van terreur intermeubel BLIK DOOR HET WERELD e»=' Voorstel aftrek kleinere zelfstandigen C. Wandel en Zn slaapvlakmaf ZIERlKZEESCllE NIEUWSBODE VrljdiiB 29 november 197<1 Nr. 21599 9 Twee gruwelijke toppunten heeft de terreur beleefd: in Birmingham bommen in tieee café's waarbij vrij wat mensen gedood werden of zeer ernstig gewond, in Tunis een vlieg tuigkaping waarbij zonder meer de dreiging een gijzelaar dood te schieten ten uitvoer werd gebracht Dat de aanslag in Birmingham werk van de provisionalsvan het Ierse Republikeinse Leger IRA was, lijkt wel duidelijk. De aanlei ding zou dan zijn dat een makker die zo dom was zichzelf op te bla zen bij het plaatsen van een bom niet met een demonstratie mocht worden uitgeluid en de katholieke kerk hem al evenmin wenste te be handelen alsof hij een held was. Zo'n uitbarsting van wraak voor een betrekkelijk kleine zaak heeft des te meer kansen door de organisatie vorm die de IRA heeft gekozen voor het werk in Engeland: kleine cellen die veelal van elkaar niets weten, waarbij aansluiting wordt gezocht met welke groep ook maar een grief wenst te uiten De minst verantwoordelijke lie den krijgen zo kansen grove terreur te bedrijven. Het is een struktuur die voornamelijk zo werd gekozen omdat het Britse leger, dat nu al langer in Noord-Ierland werkt dan de hele tweede wereldoorlog duur de, intussen een tamelijk goed sy steem heeft ontwikkeld om infor matie uit het vijandelijk kamp te krijgen. Een gevolg hiervan is o.m. dat het aantal gebeurtenissen in Noord-Ierlarid zelf toaarby bommen te pas kwamen aanzienlijk is te ruggelopen. Daarenboven heeft IRA-voorman O'Connell voor de t.v. verklaard dat de IRA de oorlog inderdaad naar Engeland over wil brengen en daarbij niet als tot dus ver alleen militaire objekten uit zoekt. De overweging: wat hebben de Britten gedaan voor Ierland? Niets, ze bleven onverschillig. Als ze het aan den lijve ondervinden zullen ze hun parlementariërs wel dwingen Ulster los te laten. En de IRA weet dat in Engeland niet de militaire uitzonderingstoestand be staat die hun aktiviteiten in Ulster beknot heeft. Lichtpunt In de dertiger jaren is er al eens een dergelijke terreurinvasie van uit Ierland naar Engeland geweest, die alleen tot resultaat had dat de vele in Engelland werkende Ieren last kregen en gehaat werden. Want uiteindelijk is het natuurlijk niet juist dat de Britten er veel aan kunnen doen. De provisionals wil len zonder meer dat Noord-Ierland bij de republiek komt. De meerder- Advertentie SCCCCCCCOSOOOOOCCCOSCGOOSC KOUWENBERG Voor alle doe het zelf artikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats; MeeJstraat 46. ÖCCOCCCOCCCCOOSCCCCCGOS6CC VAN NUIJS, Californië. Het „zwan gere gruppie" - een omgebouwde Boeing 377, die voor de NASA zeer grote ruimtevaart-onderdelen van Californië naar Cape Kennedy vloog - ontmoet hier bij de landing van zijn laatste vlucht een klein privé- vliegtuigje. Het enorme vliegtuig zal als restaurant dienst gaan doen of in het bezit komen van het Luchtvaart museum. heid in Ulster echter weigert dit en dat is de grote barrière waardoor van dit IRA-ideaal niets kan ko men voorlopig. Met onmenselijke middelen streeft de IRA zo een on bereikbaar doel na. Onmenselijk mag men het wel noemen zonder meer mensen te vermoorden. Diezelfde opmerking geldt voor het doodschieten van een gegijzelde reiziger in het gekaapte vliegtuig op de luchthaven van Tunis. Al werden dan velen vrijgelaten nadat de eisen waren ingewilligd zodat het slechts bij dreiging bleef ten aanzien van hen, in één geval is de dreiging ook uitgevoerd. Dat moest er een keer van komen: teveel gijzelingen waar bij uiteindelijk toch niets gebeurt vragen erom dat er eens een keer bewezen wordt dat de kapers menen wat ze zeggen. Wie wil kan enige lichtpuntjes zien in het feit dat niet één Ara bisch land, zelfs Libye niet, de da ders wenste te ontvangen en dat ook de Palestijnse semi-regering PLO de gijzeling als misdadig verwierp - dat is wel anders geweest. Het is een verder nog niet perfekt uitgevoerde poging althans om de enige manier te gebruiken die er bestaat om een eind aan vliegtuigkapingen te ma ken: de garantie dat niemand de kapers wil ontvangen. Dat er wel een plek was waar ze heen konden gaan - desnoods door chantage - was wat kapingen nog enig pers- pektief gaf voor de daders. Men kan enige hoop koesteren dat dit pers- pektief nu grondig ondermijnd wordt als het viertal van dit keer gegrepen en gestraft wordt. Wat dan onderhand hoog tijd zou zijn. Om verplichte vakken in de brugklas DEN HAAG, 28-11. Een aktie van de ledenraad van het Peellandcollege in Deurne heeft aan het licht ge bracht, dat veel leraren b\j het lager beroeps onderwijs (LBO) het MAVO, HAVO en VWO wensen, dat Engels, Frans, aardrijkskunde en geschiede nis verplichte vakken blijven in de brugklas. Met di enverstande, dat bij het LBO het Frans kan worden vervan gen door een andere vorm van ver rijking of speciale hulp om leermoei lijkheden ite overwinnen. Dit was al voorgesteld door het Tweede-Kamerlid mevr. Ginjaar- Maas (VVD) in een amendement op het wetsontwerp harmonisatie brug- klastabellen. 4.000 docenten hebben de onderwijscommissie uit de Kamer laten weten achter dit voorstel te staan. Van hen heeft een aantal een grotere voorkeur voor intrekking van het gehele wetsontwerp. DEN HAAG, 28-11. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wetsontwerp van minister Duisen- berg en staatssecretaris Van Rooijen van financiën ingediend waarin wordt voorgesteld kleinere zelfstan digen voor de jaren 1975 en 1976 een zelfsstandigen-aftrek" toe te staan. Deze aftrek bedraagt f 1200 bij winsten tot f 30.000. Bij hogere win sten wordt de aftrek verminderd met f 120 voor elk b'edrag van f 1000 waarmee de winst f 30.000 te boven gaat. Indien de winst f 40.000 of meer bedraagt wordt geen aftrek verleend. De voorgestelde aftrek kost de schatkist ongeveer f 100 mil joen per jaar, zo wordt geraamd. Wat biedt de BEELDBUIS 9 ZATERDAG 30 NOVEMBER NED. 1: Het kinderprogramma in de middaguren wordt ditmaal ge presenteerd door de NCRV, die eerst De Kijkdoos brengt. NCRV Poppenkast heeft daarna een voor stelling in petto van het poppen theater Mijko uit Haarlem. De ru briek Werkwijzer tracht de jeugd nuttige dingen aan te reiken voor doe-het zelf- aktiviteiten. Rond kwart voor vijf verschijnt er een I Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE unnnuE, a Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Japans sprookje op de buis, De Eendenjager, over een gelukkig echtpaar dat op zekere dag bezoek krijgt van een vreemdeling die een middel weet om nog gelukkiger te worden. Aan de kinderpret komt „voorlopig" een eind met de twee de aflevering van Het geheimzinnige landleven. „Voorlopig" een eind omdat de KRO om zeven uur haar avondprogramma laat starten met Peppi en Kokki en deel negen van Q en Q, waarin het geheim van de foto nog steeds om een oplossing vraagt. Na het journaal kan men weer kijken naar de BB-kwis. Tot tien uur duurt de kwis. Daarna wordt overgeschakeld naar Studio 6 voor een rechtstreekse uitzending van Brandpunt. Na Brandpunt wordt de serie Great Mysteries weer ver volgd met ditmaal het verhaal De Wraak. Een schoolhoofd wordt met moord bedreigd door een man wiens zoon zich heeft opgehangen. De jongen was van school gestuurd en schaamde zich. NED. II: In de vooravond brengt de VARA Nederpopzien, waarin dit maal een uitgebreid optreden van Solution, een Groninger popgroep die in de afgelopen tijd een uitge breide reputatie heeft opgebouwd. Zigeuner muziek is troef in het pro gramma dat de VARA de kijkers na het journaal voorzet. Pre cies zestig minuten duurt het Feest der zigeuners, waarin zigeuners uit alle windstreken elkaar ontmoeten. Klinkende namen verlenen hun me dewerking aan dit festival. Om er enkele te noemen: de zonen van Ta ta Mirando, het Spaanse gezelschap Fiesta Gitana, het zigeunerorkest van Radio Belgrado en de dochter van de Spaanse zigeunerkoningin, La Pélua. Hierna verschijnt Kom- missaris Keiler op de buis. Waar het ditmaal om gaat is de moord op een serveerster. De moordenaar moet gezocht worden onder diegenen die het meisje de avond voor de moord had bediend. De verdachten houden zich echter aan hun principe: zwij gen is goud. Omstreeks kwart over tien volgt Een groot uur U. Koos Postema is hierin vanavond gast heer van o.a. Adéle Bloemendaal. Nederland twee gaat om half twaalf uit de ether met de IKOR-rubriek Het lied van de week. ZATERDAG 30 NOVEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Voor lichting schooltelevisie; 16.00 Nieuws; 16.02 Kijkdoos; 16.10 Pop penkast; 16.35 Werkwijzer; 16.50 De eenden jager; 17.00 Het geheimzin nige landhuis; 18.45 Paulus de bos kabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.25 Q Q; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 B.B. kwis; 22.00 Brandpunt; 22.45 Orson Wel les; 23.10 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Nederpopzien; 20.00 Journaal; 20.20 Zaterdagavond festival; 21.20 De commissaris; 22.20 Een groot uur U; 23.20 Journaal; 23.25 Het lied van de week. ZONDAG 1 DECEMBER NED. I: Nederland I komt van morgen om elf uur in werking voor een uitzending van de R.K.-kerk dienst uit de kapel van het klooster Area Pasis in Driebergen. Het mid dagprogramma heeft behalve Het programma met de muis en de serie De witte steen (Hampus gaat aan de rechter vragen of hij werk heeft) een boeiende reportage te bieden over de ondergang van de trotse van onze zeevarende natie De Nieuw Amster dam. Op het ogenblik wordt dit schip gesloopt in de haven van Tai wan. Om vijf uur volgen tenslotte vanmiddag nog de voetbaluitslagen, waarna het IKOR de uitzending overneemt met Vesper. Het zondag- avondprogramma vertoond het be kende beeld: om half zeven Meester Maesius. De Lange doet in deze af levering het voorstel om Elza te schaken en een hoog losgeld te vra gen. Na het journaal is de zender weer vijf kwartier lang voor het sportgèbeurën en de volgende vijftig minuten zijn gereserveerd voor de magazine Een op zondag. Wetens waardige gebeurtenissen en mense lijke lotgevallen worden in een aantrekkelijke verpakking aan de kijkers gepresenteerd. Daarna volgt deel tien van De Wolvenman. Atsma moet vanavond bekennen dat hij en Jacob sterk uit elkaar zijn gegroeid. Intens triest wordt het voor Atsma als hij in het ziekenhuis hoort dat zijn vrouw gestorven is. Twee ru brieken zorgen voor de invulling van het laatste uur zendtijd vanavond, nl. Panoramiek en Beeldspraak. NED. II: Om zeven uur worden de kleuters naar bed gestuurd met een tekenfilm van Speedy Gonzales. Vervolgens dienen de liefhebbers van klassieke muziek er maar eens goed voor te gaan zitten. Onder de titel Rai Concert 1974 wordt een programma gebracht met het Con certgebouworkest, dat voor deze ge legenheid onder leidig staat van de, bij ons voornamelijk van zijn nieuwjaarsconcerten bekende, diri gent Willy Boskovsky. Als eerste on derdeel van het concert wordt Beet- hovens kompositie de Ouverture Egmont opus 84 vertolkt. Vervolgens soleert de virtuoze musicus Herman Krebbers in het Vioolconcert opus 61, ook van Beethoven. Na dit mu zikaal gebexirren volgt voor de derde maal Centraal Station, waarin de kijkers kennis maken met een Brus selse zakenman, die meer aandacht schenkt aan zijn sekretaresse dan aïan zijn werk, het geen niet bevor- delijk is voor zijn huwelijk. In de om negen uur uit, te zenden Westernse rie van Gunsmoke zijn opnieuw vechtpartijen en revolverschoten niet van de lucht. En dat alles dank zij een Indiaanse vrouw en haar stiefzoon, die achtervolgd wordt door stamgenoten van hen. Ze zijn op de vlucht, omdat de vrouw niets voelt voor haar opgedrongen huwe lijk. Het slot-stuk van de KRO- avond wordt verzorgd door Ad Langebent in zijn rubriek Heel de mens. Hij praat met een man die be weert dat hij alkoholist is en dat ook zal blijven. De laatste twintig mi nuten op deze zender zijn voor het Humanistisch Verbond met aktueel humanisme. ZONDAG 1 DECEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis; 15.55 De witte steen; 16.20 Grand old lady; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Meester Maesius; 19.00 Nieuws; 19.05 Studio sport; 20.20 1 op zondag; 21.10 De wolvenman; 21.45 Panoramiek; 22.10 Beeldspraak; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.52 Voor af; 18.55 Paulus de boskabouter; 19.00 Journaal; 19.05 Speedy Gonza les; 19.10 RAI-concert 1974; 20.20 Centraal station; 21.05 Gunsmoke; 21.55 Heel de mens; 22.30 Humanis tisch Verbond; 22.50 Journaal. MAANDAG 2 DECEMBER NED. I: De zendtijd tussen zeven en acht uur vult de TROS met een nieuwe aflevering van De man van zes miljoen. Steve Austin's op dracht bestaat vanavond uit het be schermen van het leven van een aanklager. Dat dit noodzakelijk is blijkt als er een aanslag op deze man wordt gepleegd. Na het journaal viert de lol van André van Duin weer hoogtij in een nieuwe afleve ring van de showserie Dag, dag heerlijke lach. Tal van komische sketches zullen een beroep doen op de lachspieren van het publiek. Daarnaast is er in de zestig minuten durende show een plaats gereser veerd voor dans en muziek. Daar voor zorgen o.a. Conny Vink, Corrie van Gorp en Donald Jones. Na deze show kan men FBI-inspekteur Erskine weer aan het werk zien. In elk geval klinkt er in deze afleve ring weer een revolverschot. Dit maal veroorzaakt door een hxiur- Advertentie Kent u al onze voor uw gezonde nachtrust? Levenslange garantie alleen bij: meelstraat 31 zierikzee Maandag 2 december, 20.20 uur, Ne derland I: Dag dag heerlijke lach. V.l.n.r. André van Duin, Corrie van Gorp en Fraxis van Dusschoien in eexx van de scenes. moordenaar. Zijn moordaanslag op een politieman mislukt echter in eerste instantie. Hij moet snel de benen nemen en onderweg ontmoet hij een aantrekkelijk vrouwtje. Daarna volgt de rubriek Aktua TV en tot slot van de avond volgt er nog een uitzending van de Stichting So- cutera, met een filmpje waarin ken nis gemaakt wordt met de nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland, kolonel C. A. Verwaal. NED. II: Om zeven uur begint de VARA met FC Avondrood, het maandelijkse sportpanorama, waar in de sport op een andere dan de gewone Studio Sport manier wordt belicht. Aansluitend op het jour naal van acht uur volgt het spel Het Ding. Men maakt kennis met een groep kinderen uit Zuidoost-Londen, die'in de Thames een grote koperen ketel zien drijven. Ze besluiten het ding uit het water te halen. Als ze zover zijn blijkt dat ze niet de eni gen zijn die belangstelling voor de ketel hébben. In het volgende pro gramma, Van Oxideren, wordt aan dacht geschonken aan de steeds gro ter wordende groep werklozen in ons land, alsmede aan de woning nood en aan de onveiligheid in de bouw. De VARA blijft in de infor matieve sfeer met hel programma Open en bloot, om tien over half tien. Aan deze aan de op sexuéle voorlichting gerichte serie, komt vanavond een eind. Met veertig mi nuten kolder van het cabaretduo Neerlands Hoop komt het VARA- programma voor deze avond aan zijn eind. Tot tien voor elf lanceren de caberetiers Freek de Jonge en Bram Vermeulen „losse flodders" in kort verband. Zij brengen o.m. een sketch over de geschiedenis Van Speyk. Vier minuten zijn hierna nog beschikbaar voor de Stichting Sym biose. MAANDAG 2 DECEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes mil joen; 20.00 Journaal; 20.20 Dag dag, heelijke lach; 21.20 De FBI; 22.15 Aktua TV; 22.50 Socutera; 23.00 Journaal. NED. II: IS.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 1S.55 Nieuws; 19.05 F.C. avondrood20.00 Journaal20.20 Het ding; 21.15 Van onderen; 21.40 Open en bloot; 22.00 Neerlands Hoop; 22.50 Symbiose22.54 Jour naal. De rijksambtenaar knikte instem mend. „Vandaar, dat alles klaar is voor een eventuele benzine- en an dere olieprodukten-distributie. Dat is geen verdienste van deze rege ring; dat is al enige jaren geleden gereedgekomen." „Er komt geen olieschaarste", zo mengde Wirts zich op kalme toon in het gesprek. „Allemaal politiek van de grote olieconcerns om op deze wijze een prijsstijging door te kun nen voeren. „Dat wordt wel eens gezegd", ver klaarde een derde voorzichtig, „maar ik weet dat zo net nog niet. Ik heb bij Gulf belangrijke relaties, maar daar is niets bekend van te la ge prijzen. Waarom zou men de prij zen dan verhogen? Men snijdt zich ermee toch in eigen vingers? Dan gaat men minder verbruiken." „Onzin, de massa bezuinigt liever op zijn eten dan op zijn wagen. Al wordt van een dergelijke maatregel de kleine man doorgaans de dupe." „Heren, we maken ons zorgen over niets," zei Wirts. „Een even tuele distributie is bij voorbaat ge doemd te mislukken. En zeker in Nederland. Er zijn tal van wegen om aan olie te komen. Bijvoorbeeld uit de Oostbloklanden." De ambtenaar beaamde het. „Wordt al gedaan. Er komen al grote hoeveelheden uit Oosl-Duilsland. En de DDR krijgt het weer uit Rus land." Grotema liep langzaam verder. Het gesprek interesseerde hem nau welijks. Al kwam er benzinedistri butie, dan zou het hem waarschijn lijk niet deren; hij had relaties en met geld doe je ook heel wat. In het verste vertrek, waar het wat rustiger was, zaten twee vier tallen te kaarten. Grotema hield bij een kwartet bridgers stil, belangstel lend toekijkend. Dat is het nadeel, dacht hij, als je gastheer bent, want dan moet je overal op letten. Kun je geen kaartje leggen. Maar dat is niet erg. Morgenavond kan ik in de soos mijn schade inhalen. De kleine uurtjes waren aangebro ken. Enkele oudere paren vertrok ken, uitgeleide gedaan door Grote ma en zijn vrouw. Enkel de jonge lui waren nog aan het dansen. Gro tema drukte de hand van zijn over buurman. ,,'t Was een gezellige avond, Wim," zei deze. „Bijzonder geslaagd. Mijn kompliment." „Fijn," antwoordde de aangespro kene lachend. „Wel te rusten. Maar goed, dat je niet hoeft te rijden he?" Hij knipoogde. De buurman, die kennelijk iets te veel h'ad gedronken, maakte een dreigend gebaar. „Zoiets zeg je niet. Maar je hebt gelijk. Ik wip enkel de straat over. So long." Grotema zag zijn buren naar de overkant lopen. Opeens stond Wirts naast hem. Grotema kreeg een on behaaglijk gevoel, toen de man hem amicaal op de schouders klopte. „Leuke avond, Wim". zei hij. „Je hebt er slag van zoiets te organise ren. Ik ben er niet sterk in. dus be gin ik er maar niet aan. Apropos, breng me even naar huis, wil je? Ik heb trouwens thuis nog wat voor je. Stom vergeten mee te nemen, maar ik word een dag ouder; wat kun je er aan doen, he?" De klank van Wirts' stem stond hem helemaal niet aan, doch diplo maat. als hij was, liet hij in het ge heel niets merken. Vanzelfsprekend door F. VAN FALCKENOORT kon Wirts met enkele anderen mee rijden naar Stompburg, als hij wilde. Bovendien, een taxi was zeker bin nen vijf minuten voor de deur. Maar uitgerekend wilde Wirts, dat hij de man naar huis reed. In Stompburg. Kwestie van een kleine tien minu ten, mfaar toch vertrouwde hij het niet goed. Aarzelend weerlegde Grotema; „Ik heb er niet op gerekend, want ik heb nogal wat gedronken, begrijp je?" Wirts lachte en liep naar de kap stok. „Dat korte eindje redt jij het wel. Daar ben ik helemaal niet bang voor. En politie zie je om deze tijd nauwelijks op de weg". Ik kom er niet onderuit, dacht de gastheer. „Ogenblik, even mijn vrouw waarschuwen." Maar in de hal liep hij met twee treden tegelijk de trap op naar de grote slaapkamer. Daar keek hij rond, alsof hij naar iets zocht. Blijk baar kon hij het niet vinden, want enigszins gejaagd liep hij verder, naar een ander vertrek op de eerste verdieping, waar hij eveneens rond keek. Even ontspande zijn gezicht. Uit zijn binnenzak haalde hij een portefeuille en daaruit een dun. rood boekje, ter grootte van een kleine zakagenda. Hij opende een kastdeur en borg het ergens weg. Daarna slak hij zijn portefeuille weer bij zich en ging naar beneden. Onderaan de ttfap stond zijn vrouw, hem vragend aankijkend. „Ik breng Wirts even naar huis, Luus," z.ei hij. Ze keek hem bezorgd aan. „Zou je dat nu wel doen? Je hebt gedronken; waarom bel je geen taxi?" (wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1974 | | pagina 9